Vlaamsche Kermis Schoone leerstelsels!^*! Van tak op tak. Vrijdenkerscongres. Groene bakkerij. ~mtL^t Bij vader Overste. Werkstaking. - Oneenigheid. BfckcDr» fi Rechterlijk kronijk. Vergoedingen voor militianen- ZONDAGRUST. AALST. Allerhande Nieuws. AI ft n Bek fr- 9 00 Aalst. - T entoonstelling. rigo heeft er een handje Tan. Hier volgen eenige trokken uit zijnen geuzencate- chismus. 1) De klerikalen goochelen met den eeuteigen hemel en hel waarvan zij niets weten en waarover zij niet kimnen be schikken. Dendergalm 15 Juli 1900). Dus de hemel bestaat niet. 2) - Het bovennatuurlijke bestaat niet en kan niet bestaan of er sou geene natuur meer zijn. - Dendergalm 15 Juli 1900). Dus er is geen Ood en mirakels eijn onmogelijk. En de armtierige jongen zou zich met reine politieke vragen bezig houden 3) De groote Fransche revolutie heeft veel onrecht uitgeroeid en't mes van guillotin heeft veel ongelijkheden vereffend. Dendergalm 28 Mei 1893). Zonder reeht of reden de edelen en priesters naar 't schavot sleurendat heet de povere artist u ongelijkheden vereffenen 1 Wanneer de socialisten later hunne maatschappelijke omwenteling zullen doorvoeren «n de burgers wegmaaien lijk zy hel ons belooven, dan zullen zy ook schryven dat is - Ongelijkheden veref fenen. En wat zal onze armtierige daar op antwoorden Wat noodlot tige leerstelsels hy in 't licht zendt en zeggen dat hij de verwnandheid heeft van het liberalism een dam te maken tegen socialistery lil Is het gek Ken frank daaga. Wanneer de groene kliek zal meerderheid zijn in de Volkskamer en 't Senaat, schrijft onze Pie, dan zal er een pensioen van één frank daags aan de oude werklieden be zorgd worden. De afgestrafto priester Daens heeft 4 jaren lang ter Volkskamer gezeteld waar om heeft hy het niet voorgesteld Ge durig wordt er in 't Land van Aeist ge roepen dat het geld er toe noodig maar op te scheppen is met de sloeberschup, waarom heeft hij niet aangewezen waar het ligt of te vinden is Beloften, ydele beloften om de sullen te verleiden, anders niets De eerste luitenant van den afgestraf te, M. De Backer, zetelt nu, dank zy den liberalen mol-man, ter Volkskamer, hij ook heelt in Klokke Roelandeen pensioen van 1 fr. daags beloofd en dat meer dan eens.... Zal hij nu het voorstel doen en vooral de middelen aanwijzen die het kunnen toelaten Indien hy een wetsvoorstel aanbiedt dat kan verwezenlijkt worden, dan, voorzeker, zal hy op de ondersteu ning en medewerking der catholieke meerderheid mogen rekenen, want de catbolieken vragen niet beters dan dat de oude werklieden eenen gelukkigen ouden dag slyten. Wij zullen het afwachten, maar wy vreeten dat we de spreuk zullen moeten toepassen Veel beloven en luttel geven doet de Motten in vrede leven Jacht op de hamsters. De minis ter van landbouw heeft bevelen gegeven om allerwege de jacht op de hamsters terdege in te richten. Kortelings gaan de vrijdenkers of god verloochenaars een congres houden te Parys. Het programma van dit congres, door de liberale gazetten msêgedeeld, toont aan wat ze door vrije gedachte verstaan. Men oordeele naar 't gene ze vragen 1* Al de goederen der kloosters moe ten door den Staat geroofd worden Dus diefstal In 't groot. 2° Afschaffing der begrooting van eere diensten.... Dus afschaffing van 't con cordaat plechtig aangegaan 't welk be paalt «lat eene schadeloosstelling aan de catholieke Geestelijkheid zal betaald wor den voor de goederon die de sansculotten, de voorvaders der hedendaagsche vry- denkers, aan kerken en kloosters hebben ontstolen. 3* Priesters en geestelijken hebben het recht niot te onderwyzen.... Dus een deel der bevolking als parias behandeld en aan de ouders het recht ontnomen van hunne kinders volgeDS hunne overtuiging te laten opvoeden en onderwyzen. In alle geval ziedaar 't programma die de liberalen en socialisten zouden ten uitvoer brengon moesten zy, tot ons on geluk, hier meester worden 1 Staal als lood te smelten. Men doet met het staal wat antimonium-poc- der in een smeltkroes en zet deze op het vuur. Na eenigen tyd zal men zien dat het staal gesmolten is. kondigt aan dat de groene socialisten 6ven als hunne roods gezellen, hier te Aalst, eeno samenwerkende bakkerij gaan stich ten. De groenen roepen dus ook Dood aan de mindere neeringdoende burgery By de roode worden de kolossale win sten opgestreken door de roodo Gentschen capitalisten en de Aalsterscbe roode win- kelpolitiekers, leeperikken, die er hunne foeffen bij maken. Eerst was 't groen tabakfabriek, dan de kleerstoffen enz. van de groene weve ryen en nu eene bakkery en later een bazar.... De neeringdoende burgery moet dood 1 dood 1 Wie zal de winsten der groene bakkery binnenpalmen Menschen I de groene slokduivel van Chipka is immers niet tc verzadigen I Hij moet het al hebben en zij alleen moe ten leven En voegt daarbij nog dat de liberalen ook een bazar gaan stichten waar alles zal te verkrijgen zijn en dan zal 't met de neeringdoende burgerij voor goed opge schept zyn I De tabak en de pest. De heer Pechollier, leeraar bij de academie der wetenschappen te Montpellier, is van gevoelen dat de tabak een uitmuntend behoodmiddel is tegen allerlei ziekten. Hy steunt zich op de meening van Willis en Diem' broeck, die verzekeren dat zij in staat is tegen de pest te behoeden en zelfs ervan te genezen. De anatomistcn, zegt hij, rooken de pijp, de jagers in demoerassen beschou wen do tabak als een goed behoedmiddel tegen de dordedaagsche koorts. Het min ste greintje nicotiuo vernietigt alle soort van schadelik gedierte. Zondag 11., schreef Onte Pie in 't Land van Aelst dat de brandverzekering door de Stad 200 duizend franks winst zou af werpen en in Den Werkman van vrijdag 14 September 1900, schat hij die winst op 300 duizend franks Spijtig dat vader Overste van de Langt Ridderstraat er geen meer houdt, anders deden wij zeggen, laat de poort op 't slot ze komen er meê af I Onmenschelijk gebruik. Vele, zeer vele lieden mee- nen dat, wil men Lmooie katten, sterke honden kweeken, men den staart aan die zoo nuttige dieren ontnemen moet. - Laat men hem groeien, dan blyven zij, honden en katten, te slap van achter- pooten, geraken in de kwakelstraat, treu ren en sterven eindelijk. Dit zoo dom als dwaas gedacht is zoo diep ingeworteld, dat men haast geene bonden noch katten meer aantreft, die hun natuurlijk tooisel den staart nog bezitten. Op weinige uitzonderingen na, worden de jonge dieren zekeren dag vastgegrepen de staart wordt op eenen blok gelegd en een derde persoon houwt hem met eenen bylslag af. Veelal zijn 't kinderen of aan komende jongelingen die dit beulenwerk verrichten en menigwerf vinden zy or vermaak iu de arme diertjes nutteloos te pijnigen. Huilende en jankende van pijn, zich rekkende en wringende, loopen do dieren als radeloos rond. Eindelijk werden ze weer vastgegrepen en oen ruw stuk lyn- waad wordt aan het nog bloedend gedeelte van den overblij venden staart gewonden wel te verstaan als men het niet vergeet. Weken achtereen is het die arme beestjes volstrekt onmogelijk zich op hun achterste te zetten. Denkt gy' nu ook, dat God, toen hij de dieren schiep, er iets te veel heeft aan ge maakt Wat zoudt ge wel zeggen, indien men u op zekeren morgend kwam zeggen Jef of Karei, wij gaan u eene hand een voet of een oor afsnijden Aldus zult ge veel sterker, veel grooter worden. Dat is gekke praat, vindt gy dat ook niet, lieve vrienden Wij durven dus ver hopen dat gy in de toekomst u tegen dit beulenwerk zult verzetten. De groene belden van Chipka maeten stapel gek of scbamteloos tot in de ziel zijn om aan 't Fondsenblad te durven vragen hen eens te zeggen welke domhe den en onwaarheden zy tegen M. Woeste, geschreven hebben. Men doorbladere de N" van Land van Aelst en Werkman, sedert 1893 ver schenen, en op alle bladzijden zal men de domste beschuldigingen, de snoodste be- leedigingen en veismadingen, de vuigsto lasteringen tegen onzen Woeste aantref fen I.... Dan was het onze Woeste op Jen welken de groene helden het gemikt had den om hem in den grond te booren en nu heden is M.Bon Leo Bethune het doel waar de groene helden hunne venijnige pijlen naar afschieten. Maar Boontje komt wel een som zyn loontje. Wilden wy dat alles opsommen eene gansche kolom van Den Denderbode ware nog onvoldoende... Waarlyk de groene helden moet stapel gek of schaamteloos zyn tot in de ziel 1 Een Antwerpsche onderwijzer- tafelspringer bij de tong gepakt. Te Parys heeft een congres van het lager onderwijs plaats gehad, waarop de Bel gische regeering officieel vertegenwoordigd was, door M. Edmond, een hoogen amb tenaar van het ministerie van onderwijs. Op dat congres riep een offieieele onder wijzer van Antwerpen uit In België geeft de regeering aan do onderwijzers een brevet van onzedelijk heid zij ontkent hun het recht de zedeleer te onderwijzen. M. Edmond stond onmiddelyk recht en antwoordde Die heer daar die zegt dat hy een Belgische onderwijzer is, ik kan het nau welijks gelooven, want by kent volstrekt de Belgische wet niet die hij aanrandt. Deze wet machtigt volkomen den onder wijzer de zedeleer en zelfs den catechismus to onderwyzen; maar ze laat hem ook toe dat niet te doen, omdat zy zyne vrijheid van geweten eerbiedigt. Deze verklaring werd toegejuicht en het incident gesloten verklaard. Wie echter met zynen mond vol tanden stond was de Antwerpsche geusche schoolvos, aan wien het slechts gelukt was zich belachelijk te maken. De werklieden der garenfabriek van den Tragel zyn tot eene gedeeltelijke werk staking gedwongen. Nog slechts werken zij, naar men ons verzekert, drij dagen ter week en genieten zij maar een loon vaD 5 tot 7 franks. Die toestand is hoogst bedenkelijk vooral voor de mannen welke vrouw en kinders hebben. De werklieden schrijven die werksta king toe aan de omstandigheid dat al de klanten zich, in vooruitzicht van den opslag der grondstoffen, voor zekeren tijd, van kommerschappen hebben voorzien en iemand wel ingelicht naar 't scbynt, zegt ons dat ze uit den oorlog in China voort spruit. Wat er dan ook van zij, naar ons be scheiden oordeel zou de zoo machtige naamlooze maatschappij van den Tragel van hare winsten van een half millioen jaarlijks wel eeuige duizenden franks mo- geu afstaan om een fonds te stichten 't welk zou toelaten de werklieden in geval van gedwongene werkstaking, gelyk he den, en ongevallen te ondersteunen. Dat ware maar rechtveerdig en mensch- lievend. Pie Daens vraagt in Den Werkman Wat moeten die menschen doen Bede len, of sterven van honger of naar bui ten loopen I... Neen, dat moeten ze niet... Als de naamlooze maatschappij van den Tragel hare werklieden niot ondersteunen wil dan zullen hunne medeburgers dat moe ten doen elk in de maat zyner krachten. Dat de roode en groene socialisten en de liberalen hunne mannen ondersteunen, de catholieken zullen voor de hunnen wel weten te zorgen. En 't zal gaan als eenieder doet wat hij kan. By voorbeeld, waarom zou de afge strafte priester Daens, geen deel kunnen afstaan van den milden troost dien hy be komt mits wat min te ryden en te rossen Zondag morgend vertrok hy uit Aalst naar Oostende, en in den dag van Oosteu- de reed bij naar Brussel en 's avonds keerde hy uit Brussel naar Aalst terug. Maandag vertrok hij uit Aalst naar Blan- kenberge en woensdag namiddag trof men hem te Brussel in opene calèche aan... en zoo gebeurt het dagelijks. Indien nu maar de helft van die reis kosten werden ingespaard, hoevela groe nen zou onee Pie er niet meê kunnen ondersteunen Beloven ja, 't gedrag van anderon afkeuren, maar alles voor Bibi I En de roode miUioenbezittera P— De socialistische gazetten bidden en par- lementeeren opdat de - gezellen toch maar den Strijdpenning gedenken zou den, 't is te zeggen, het fonds dat moet dienen om eenige schreeuwers, te lui om te werken, aan den kost te helpen. Maar, zegt eens, waarom moet het arme werkvolk e weeral zijne beurs openrijgen Waarom staan de schatrijke socialisten, Vandervelde, Furnémont, Pi- card, Grimard, Terwagne, Defuisseaux, enz., geen klein gedeelte van hunne ren ten af om den strijdpenning to voeden en de onkosten hunner kiezing te betalen AI die kleppers bezitten paleizen, kas- teolen, parken, villa's, jachten; houden weelderige maaltijden en rijden in koet sen getrokken door volbloedpeerden, zoo dat een paar duizend frank min of meer hun geen zeer zouden doen. schrijft in Klokke Roeland van zondag 11., dat er tusschen hem en den afgestrafte priester Daens geene oneenigheid kan bestaan ter oorzake zyner goedkeurende stemming ten voordeele vau Prins Aal- brecht en aangaande de meening als zou het noodig zijn ook in het Walenland het programma der vlaamzche christene democratie nu te gaan verdedigen. Nu, de oneenigheid bestaat,'t is onloo chenbaar, maar 't paard staat daar niet gebonden waar M. De Backer het be weert.... De oneenigheid spruit uit andere oor zaken voort, er heerscht zelfs een gespan nen toestand.... Maar 't uur is nog niet geslagen om de oorzaken te doen kennen en in afwach ting houden wy oogen on ooren open I Een wonderkind. Sedert eenige jaren hebben wy te allen kante wonderen van kinderen gezien, de eene nog meer begaafd dan de andere. Pianospelers o. a. van 6 of 7 jaar zyn niet zeldzaam. Wat sterker is, en aau het bovennatuurlijke grenst, is een kindje van 21 maanden muziek te hooren vóórzeggen. Donderdag laatst ontving Monde musical te Parys het bezoek van Hendrik Hainaut eu van zynen vader, muziekleeraar. Het kind kan nauwelijks gaan en spre ken. Men hoeft echter slechts op bet kla vier eene welkdanige noot by toeval aan te raken, of seffens noemt het wonder kind, die zingend, na. Het onderscheidt gemakkelijk de basnoot van een volslagen accoord. Gaat men over van de piano tot de viool, tot de klarinet of tot welkdanig speeltuig van 't orkest, of zelfs tot bet doen trillen van klankgevende lichamen, zooals glas, de uitslag is dezelfde. Het kind verricht zulks terwyl het speelt of suikerkoekj'es zuigt, zonder de minst* aandacht, bij eenvoudig gehoor, en om zoo te zeggen, als werktuigelijk. Deze uitslag werd bekomen, zegt M. Hainaut, plotseling, met enkel te luiste ren uaar oefeningen van notenleer, die de vader onderwyst aan knapen die by hem ten huize komen. Het kind schynt zeer gezond te zyn zijn gelaat is open. De geneesheeren hebben niets buitengewoons aan het kind ontdekt de vader ver klaarde dat kinderhoofdje nooit te hebben bewerkt. d ^De Volks zeep. Heden zaterdag 15 September gaat - De Volkszeep ver- scbijuen bijzondei lijk gesticht om de sukkelaars in 't groen in te zeepen en ze te scheeren ton profijte van de groene leeperikken. Bestuurbare luchtbal. De heer Deutscb, bestuurder van den lucbtvaardersclub, schreef ver ledenjaar eenen wedstrijd uit, en bood 100,000 fr. aan dengene die bij middel eener vliegmachien ten minste in een half uur de 11 kilometers zal knnnen afleggen van S. Cloud naar don Eiffeltoren en terug. De heer Santos-Dumont, een rijk Bra ziliaan, te Parijs wonende, heeft zich doen inschrijven. Zijn luchtbal is langwerpig van vorm,en is voorzien van eenen petrol- motor die eene schroef io beweging brengt. Hij beweert eene snelheid te kuunen be komen van 7 meters per second. De wedstrijd moest plaats hebben op 15 September. De heer Santos-Dumont zal echter met zijnen luchtbal die nu iu het luchtvaartpark vau S. Cloud ligt,voor af eene proefrois maken. Catholicisms in Nederland. Volgens eene gedane berekening, telde Nederland in 1784, 350 parochiën en 400 priesters in 1815, 673 parochiën en 975 priesters; in 1860, 918 parochiën eu 1800 priesters in 1877, 985 parochiën en 2093 priesters en in 1900, 1014 paro chiën en 2310 priesters. De laatste volksoptelling gaf op dat er 2,730,00C protestanten waren, 1,604.000 catholieken, 98,000 Israëlieten en 8000 van andere gezindheden. Landbouw. De Congo staat bezit 2,500,000 koffie en 500,000 cacaoboomen. De oogst van toekomende jaar zal mis schien 500 ton koffie opbrengen. De kweek vau den tabak belooft ook prach tige uitslagen. ingericht in de ruime lokalen der Patro- uago H. Jozef, Meuleschettestraat, op Zondag 16, Maandag 17, Zondag S3 en Maandag 21 September 1900ten voor deele der maatschappelijke werken van S' Jozefsparochie. Vrijdag, gister 14 September, ziju voor ouzo rechtbank van politie 8 foorkramers verschenen beschuldigd van gedurende onze kermis dagen kansspelen ^gehouden te hebben. Werden veroordeeld Tot 15 ft*. boete Van Durmo Sido- nia Aalst Van der Speetcn Jan, Aalst De Coninck Frans. Erpe. Tot 2 dagen gevang en 16 fr. boete De Koninck Petrus, Aalst. Tot 4 dagen gevang en 16 fr. boete Walckiers Pioter-JaD, Reus Au- gust-Hendrik en Maesscbalck Jan. alle dry van Sint Jans-Molenbeek en Bom- beeck Joseph, Aalst. Er is bewezen geworden onder aüderen in zake van loterij dat er 600 nummers worden uitgegeven terwijl er maar 200 zitten in het trekzakje. Wat bedriegerij v sar Het ministerie van oorlog heeft, kW voor toekennen der vergoedingen, fff de volgende nienwe schikkingen ge- ÖÊyL nomen De vergoeding wordt betaald toer de geheel* maand, behalve in de volgende ge vallen, die het recht op vergoeding op elke maand gedurende welke afwezigheden zyn voorgekomen doen verliezen A. Voor elke onwettige afwezigheid na drie afroepingen B. Voor elk verlof van meer dan 8 dagen. C. Voor elk verblijf in het hospitaal, ter oorzake van ziekte, door de schold van den soldaat opgeloopen, als kwetsuren by vecht partijen, enz. D. Voor elke ondergane cachotstraf E. Gedurende het verblijf der militianen in tucht- of verbeteringscomprgnies F. De militianen worden niet vergoed den tyd dat hnnne klas in groot verlof is. De laatste alinea is vooral belangrijk voor de onders De betaling van den verloopen trimester zal gebeuren door de zorgen der gemeente besturen van den 10 tot IS &sr VOlgOU- do maand. Tot na toe liet men tusschen den verloopen trimester en de maand in welke de vergoe ding betaald werd, nog een heelen trimester voorbij gaan. Men ziet dat dit nu anders zal worden als 't met de goedheid der bureelen overeen komt. dienstdoende Apotheker :Zondag 16 Sep tember 1900, Mr Van Caelenbergb, Leopoldstraat. O OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 15 September o 260 kilogrammen ter markt; prys fr. 3,00 per kilogr. Botermarkt.Heden zaterdag werden 464 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3700 kilos. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Werkmansdecoratie. De vol gende nijverheidsarbeiders onzer stad en omliggende, komen vereerd te worden met de werkmansdecoratie. Medaille van 1* klas MM. T'Joncke Pieter-Lievin, spinner, Aalst en Van Malderen Jan-Bapt., schrijnwerker, Aalst. Medaille van 2° klas MM. Buys Vic tor, twijnder, Aalst; Cardou Aloïs, wever, Aalst Caudrou Frans-Domien, wever, Aalst; Corten Leo, schrijuwerker, Aalst; De Wolf, Benedict, schoonmaker, Aalst; Franck Hendrik, twijnder, Aalst; Jans- ■ens Frans, spinner, Aalst; Keymeulen Edward, stoker, Aalst; Lerminiaux Mar- celien, schaliedekker, Kerkxken Meert Pieter-Jan, druksteenslijper, Aalst; Pots Andreas, vellenbewerker, Aalst, Smekens Joseph, houtzager,Aalst; Van Audenhove Jan-Frans, meststofbewerker, Aalst Van den Brempt Jaak, siroopbewerker, Aalst Van der Haegen Karei, spinner. Aalst; Van der Hulst Hyppoliet-Joseph, smid, Aalst; Van der Hulst Jaak, meka- niekwerker, Aalst; Van Hemolryck Ro- maan, olieslager, Bambrugge; Vermeeren Jan, spinner, Aalst. A T T F! n Parii*1900: GROOTE prijs. auiJllManchon 1,75 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. Wij vernemen met genoegen dat de Tentoonstelling van veldgewassen en moesbovenierderij, die zal plaatshebben te Aalst, ter Overdekte Merkt, op Zondag 23 September en volgende dagen, zeer prachtig zal zijn. De inschrijvingen zijn zeer talrijk. Hooge overheidspersonen zijn uitgenoodigd en zullen, hopen wij, aan de opening kunnen aanwezig zijn. Indien het weder ons begunstigt, zullen wij een schoon feest hebben. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. De EE. HH. Staels, onderpastoor te Maereke, en De Poorter, onderpastoor te Beirvelde, verwisselen van plaats. De E. H. Van Cromphaut, priester uit het Seminarie, is coadjutor te Oostwinkel benoemd. Zijn professor benoemd te Gent, in St. Lievens, de E. H. Eeckman, professor in St. Jozefsgesticht te St. Nicolaas Te Audenaerde, deE.H. Wauters,oud professor te Gysegem Te Dendermonde, de E. H. Cathelyn, Philos. et litt. caud., student aan do Hoogeschool van Leuven Te Ronse, de E. H. Ghysels, cand. in Natuurlyke Wetenschappen, professor in Jozefsgesticht te St. Nicolaas Te St. Nicolaas, in St. Jozefsgesticht, de EE. HH. De Sutter, student aan de Hoogeschool van LeuveD, Meert, oud-pro fessor te Gijsegem, en Stuer, priester uit het Seminarie Te Deynze, de E. H. Cooremau, oud professor te Gysegem. Aalst. Zondag avond was zekere Domien De Bock, bijgenaamd Boksken, in de Lange Zoutstraat, in dronken toe stand, aau 't rumoer maknn en de politie agenten Caryn en De Vylder verzochten hem stillekens huiswaai ts te keeren. Nu, later om 11 uren werd de agent Caryu op zijnen post, aan de G^eraerdsbcrgscbe Straat, verraderlijk, door Boksken aan gevallen en met eenen stoel op 't hoofd geslagen. De agent werd aan een zijner oogen ernstig verwond en alhoewel door. bloedvloeiing gedeeltelijk verblind, greep hij den kerel vast om hem naar de wacht te brengen, doch Boksken verweerde zich en andere personen, socialisten, sprongen hem ter hulp terwijl anderen, als antiso- cialisten bekend, het tooneel roerloos stonden te aanschouwenNu, zoo verre ging het dat Caryn van zijn wapen moest gebruik maken om zich te verdedigen. In de worsteling bekwam Bokskeu verschei dene sabelhouwen die voorzeker geene deugd hebben gedaan. Caryn had de overhand doch bekwam ook slagen eu kwetsuren die hem 6 dagen ten minste in onbekwaamheid stellen zynen dienst te doen. Boksken is een gemeene roode krawat reeds tot 9 maal toe veroordeeld voor diefstal met braak en beklimming, slagen en kwetsuren, opstand tegen de Politie, dronkenschap, enz. en voorzeker zal hij voor de 10* maal wel een bitterder pijpje rooken die aide voorgaaudelijke die hij reeds te rooken heeft gehad in 't gevang te Dendermonde. - Aalst. Donderdag namiddag terwyl Van Oost Augustien, visebleurder, wonende Gentschen Steenweg 30, zich naar de Vischmarkt had begeven, was zijn gebuur Pieter Smekens, foorkramer, een der hevigste groene socialisten of Daensisten, oud 64 jaren, in zijne woning gedrongen. Toen Van Oost thuis kwam betrapte hij Smekens, die zijne woonst aan 't doorsnuffelen was. Van Oost heeft immers de reputatie vau wat geld te be zitten. Smekens werd vastgebonden en de Politie die in de buurt was verwittigd die hem dan in verzekerde bewaring bracht, slechts een kluts patalten ontvreemd doch hij klaagt dat er hem sedert eenigea tijd verscheiden© voorwerpen zijn ontstolen geworden. Een eerste huiszoeking bij Smekens heeft eenige voorwerpen van verdachten oorsprong doen ontdekken. Abdij van Affligem. Vorledene Zondag is de gemeente Se Catharina-Lom- beek naar Affiigem in bedevaart geweest en Zondag aanst. zullen het de Geeste lijken van Opwijck zyn en de Xaverianen welke hunne huldebetuigingen en smeek gebeden voor de Kouingin van vrede zullen nederleggen. De bedevaarders zullen de plechtige Vespers en het Lof in de Abdijkerk bywonen die van heden af kwaart voor twee uren beginnen. CUM UCCD bied* kosteloos aan, aan L-L_IM ni_C.n allen die aangetast zijn van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaaszickten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincent. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. E'"u B«-lg die zich Verhoeven deed noemen, een Franschman cn een Italiaan, zijn door do Brusselschc politie aange houden, voor een slimmen dieventoer. Verhoeven kwam in eenen winkel van hoeden en regenmantels, gehouden door M. Seueckal, in de Aren bergstraat te Brussel. Hij bestelde er voor 1700 fr. koopwa ir, waarmeê hij te Oostende eenen winkel ging openen, Seneckal zond die aan het opgegeven adres. Hij ging eenige dagen later te Oostende zien, maar vond noch winkel, noch Verhoeven. Hij maakte de zaak aan de policie be kend, en korts daarna kwam een Italiaau bij Seneckal om eeno nieuwe bestelling te doen. Seneckal leidde hem naar het poli- tiebureel tn daar bekende de vreemde ling dat Verhoeven en de Franschman hem in een naburig herbergske wachtten Hot onderzoek hoeft doen ontdekken dat het drietal verscheidene andere aftrug- gelarijen had gepleegd. Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwerij Duwé, Aalst. Een onvoltooid huis te Brussel dat reeds drie verdiepiugen (12 meters) hoog was, is ten gevolge van eene ongekende oorzaak ingestort, terwijl er vier werk lieden in waren. Allen zyn gekwetst, en twee hunner zoo erg, dat men hen naar het gasthuis heeft moeten dragen. Te Ledeberg-Pamele, werd de wo ning van twee bejaarde lieden overvallen door eene bende joöge deugnieten, die den man aan eenen stoel bonden de vrouw eenen schouder yitecn eu eenen arm stuk sloegen en verder al den huisraad ver brijzelden. Gustaaf Mortier, die te Hansbeke aan de statie, de herberg In Groeninger- kouler eu eenen ellengoedwinkel houdt, stond in den nacht van Dyusdag tot Woensdag op. Hij hoorde een verdacht gerucht en zag twee mannen uit zijne woning komen en onmiddellijk vluchtten. Mortier wekte zyue vrouw en zegde tot haar Wij ziju bestolen. Hierop ging hij naar beneden. Nauwe lijks was hy op den trap, of een sterke brandgeur sloeg naar boven. De ellengoed winkel stond in vlam. Onmiddellyk werd .het alarm gegeven ee de toegesnelde ge- buren gelukten eriu, het vuur te over meesteren. Aan de deur van den winkel vond men een pak goed, dat de dieven waarscbijn- lyk voornemens waren meê te nemen,toen zij door het opstaan van Mortior in hun werk verrast werden. De schade is tamelijk aanzienlyk. De twee inbrekers zijn niot gekend. Schrikkelijk ongeluk. Een 17 jarige jongeling J. Ansaelens genaamd, van Brugge, voerde eenen zwaar geladeu wagon kolen naar S' Andries buiten de stad, kreeg hij het ongelukkig gedacht rijdende op den wagen te springen by mistrapte zich cn viel zoo ongelukkig met hel hoofd op den kasseiweg dat zijn sche del gekloven was. De ongelukkige werd onmiddelijk naar het hospitaal gevoerd, waar hij 2 uren nadien in de vreeselijkste pijnon bezweken is. Socialistische broederlijkheid. Van tijd tot tijd ontstaat er haarkepluk tusschen de socialisten te Brugge doch hetgeen er maandag avond voorgevallen is tusscbon twee kopstukken, gaat al het overige boven. Gemelden avond had er eene partij ver gadering plaats. Rond 10 uren kwam do vrouw van eon socialistisch kopstuk het middenpolitie- bureel biuneDgeloopeu, de hulp inroe pende van de politie, om haren man te beschermen, die door een der partijge- nooten met een mes bedreigd werd. De commissaris van dienst snelde onmidde lijk ter plaats met zes agenten, en daar gekomeu, stond gansch het lokaal over hoop brieschend als een leeuw stond een der haaDtjos vooruit, met een mes iu de baud, aan het twisten met een zijner roode broeders die daags te voren nog zyn boezemvriend was. De politie heeft men kan het wel den ken, aanstonds den gevaarlyken man on schadelijk gemaakt. De twist was ontstaan over een punt dat og de dagorde ter bespreking stond. O socialistische broederlijkheid, die steeds zoo geroemd wordt in roode con gressen en dagbladen 1 Sedert eenige dagen zyn een 200-tal glasblazers van den bassyn van Charleroi naar Rusland vertrokken om in do glas blazeryen vau Donetz te werkeo. Maan dag morgend zyn nog 30 blazers, verge zeld van hunne familiëo, op den trein gestapt in bestemming van Italië. Zij zijn aangenomen door de firma Fernand-Bru- no, van Napels, waar zij vrijdag morgend om 5 uren, zyn aangekomen anderen gaan te Milaan werken. Eene 71 jarige vrouw van Villerot, Mad. Chevalier, ontving maandag avond, rond 11 uren, het bezoek van een jonge ling van Vlaamschen oorsprong: Eene woordenwisseling ontstond tusschen ben over oene kwestie van betaling de jon geling beantwoordde deeiscben der vrouw met beleedigingen en bedreigingen. Zich gewapend hebbende met een mes, bracht hij haar twee steken toe, die den slok darm troffen. De moordenaar, zekere E. V. van Overboelaere, bij Geeraerdsber- gan, liet zijn slachtoffer in wanhopigen toestand achter. Deze kon nochtans ha ren moordenaar nog aanduiden, zoodat hij thans reeds te Bergen opgesloten is. Een jong meisje, Jeanne M.., te Luik, had betrekkingen aangeknoopt met

De Denderbode | 1900 | | pagina 2