Donderdag ^0 September 1900 5 centiemen per nummer. 34"" Jaar 5504 MEID VAN DEN SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Eene bladzijde geschiedenis LANDBOUW. D E Het huwelijk van prins Albert. DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt dan Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteakening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijftin bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands, Cuique eunm. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Deereu notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den oijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advert,entiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalat, 19 September 1900. welke bewyst hoe onverdraagzaam de geuzenpartij is niettegenstaande de kin derachtige beweringen van een blad dat opzettelyk een neger wil wit wasschen, welke bewijst ten tweede hoe onnoozei het is aan zijne lezers op te draaien dat Z. A. S. vrede brengt en broederlijkheid en vaderlijke besturen en verdraagzaam heid. Onze tegenstrevers durven ons niet meer antwoorden zij zijn inderdaad ver pletterd door de menigvuldige feiten welke aantoonen heo zeer zy den bal hebben misgeslagen. Dat mag ona niet beletten met de bewijzen en de feiten opeen te stapelen, want, met de oprecht heid die hen kenmerkt, zullen zy hunne leugens een weinig later weèr herbalen. Wij willen heden spreken over Mgr. Lachat, Bisschop van Soleure in Zwitser land. Bezorgd om het geestelijk heil of hij wierd afgezet. Hij weigerde de trouwe prelaat, en moest aanstonds het bisdom verlaten. Daartegeu teekenden al de priesters van het bisdom 97 in getal krachtdadig ver zet. Dat was het on weder op hun hoofden trekken. Ook brak de storm onmiddelijk los. Zij wierden aanstonds in hunne bedie ning opgeschorsthet was hun verboden te doopen, de huwelijken in te zegenen, de begrafenissen te vergezellen of de ge wone gebeden uit te spreken, te prediken of de Catechismus aan te leeren. Zij mochten alleen gelezene missen doen De vrijmetselaars zetteden de kroon op hun werk en schaften 48 parochiën af van de 70 bleven er nog 28 bestaan I De wijze van het slaohten van 't varken heeft een grooten invloed .w op de kwaliteit van het vleesch en vooral op het vleesch meer of min lang te bewaren. Veel inspan ning voor den dood is daartoe bijzonder lijk te vermijdon. Hoe zwaarder de dood strijd is, des te slechter ook bewaart het vleesch. Men raadt aan voor het slachten de dieren een dag zonder voedsel te laten, mits hun rijkelijk zuiver water te drinken te geven. Groote waarde moet ook ge hecht worden aan het volkomen uitbloe den en aan het goed te koele leggen. Zoo mogelyk wachto men eenige uren, alsvo- ren het dier in stukken te snijden, daar men waargenomen heeft, dat zulks ook hot bewaren begunstigd. Tegen de broedlust der hoenders. Wat zullen wij uit die feiten leeren, De meeat uiteenloopende middelen lieve lezer li worc^en dikwyls toegepast om de hoenders I Twee dingen 1" Dat Z. A. S. in geen zierken bijdraagt om vrede en eendracht onder de menschen te brengen. Want al die feilen zyn voorgevallen in een land waar elke man slechts een stem heeft, in T. D iii" n7.„„u;n l', waar eiae man siuouis ecu «oiu uw.., m zyner dioeesauen had hy een Utechu- ZwitserlaQd bet land waar elk tevreden mus geschreven. De regeering verbood J durft 8chan(lalig ouze pie liegen, die Catechismus te leeren. B De Bisschop riep zijne Pastoorsom de oefeningen eener geestelijke retret by te wonen. De priesters mochten in het Semi narie niet vernachten, zy moesten in de hotels gaan vernachten. Dat was de geuzery niet genoeg. Het bestaan van het Seminarie zelf wierd be dreigd. De paardenkoopmans en andere foormannen die het ambt van theologant in de Raden der Cantons uitoefenen ver oordeelden het klassiek boek Compen dium theologice moralit van pater Gury. Men nam het werk van den Amerikaan Kenrick aan dat hetzelfde lot onderging. En toch zal de Armtierige voortgaan te beweren dat de geuzery de vrijheid liet heeft, verdraagzaam is en zich niet be kreunt met hetgeen in de Kerk omgaat I Ongelukkiglijk hebben veel geuzendag- bladen gezegd Zwitserland geeft ons ten goed voorbeeld, wij moeten het navolgen. Mgr. Lachat teekende verzet jaan tegen die hatelijke onverdraagzaamheid der geu zery. Dan was zyn lot beslist. Het Seminarie wierd gesloten en men ontnam aan den Bisehop de toelagen in de bulle van 1828 voorzien. Mgr. Lachat wilde het Seminarie op eigen kosten inrichten men betwistte hem daartoe het recht. Dat was te voel. De Bisschop zelf wierd veroordeeld, hy moest zich schisma tiek verklaren, weigeren het dogma der pauselyke onfeilbaarheid aan te nemen 2° Wy moeten daaruit ook nog leeren dat de geuzerij onverdraagzaam is 'en de vryheld, waarvan zij spreekt jom eenvou dige menschen te bedriegen, by haar een leugen is. Die godsdiensthatende partij is overal dezelfde. Wat de geuzerij gedaan heeft op groote schaal in Zwitserland dat heeft zij bier beproefd in 't klein van 1879 tot 1884. Heeft zy geene schandalige schoolen- kwestie ingericht Kon zij hier onbeperkt meester worden zy zou handeion lyk in Zwitserland. Bewaren wij ons land voor ihunne pla gerijen en blyven wij verkleefd aan de party die iedereen eerbiedigt en iedereen vrij laat in zijne overtuiging, de catho- lieke party alleen doet dat I Die verachte paters Men weet dat rond het einde der groote militaire krygsbewegingon de abdy van Maredsous meer dan 500 soldaten, zonder de officie ren te rekenen, gelogeerd en gevoed beeft. Hierover vernemen wij eene byzonder- heid, die wel verdient gekend te zijn. Krachtens de wet, die don prijs der militaire logomenten regelt, heeft de abdij eene som van rond de 600 fr. ontvangen. Maar, iu plaats van deze som aan te ne men, heeeft vader abt, die zelf een oud soldaat is, de 600 fr. aan do soldaten doen uitdeelen. E M A R L I T T. (NA VERTELD). 50*u T1RTOL#. Hij moest aan den morgen denken, waarop sjj zonder erg densalfden weg waa afgekomen Toen was haar beeld in de morgenzon als op een goudkleurig paneel uitgekomen nu viel het avondlicht als een gloeiend purper op de met regen gedrenkte landbouw juist, zoo moest het zija. Zyn verlangen en zuchten, ■ya worstelen en strijden, dat met dien mor gen was aangevangen, moest in vuurgloed ondergaan. Toen had zijn overmoed, z\jn ge voel van vryheid op voet van oorlog gestaan met maagdelijke fierheid, en nu was hij de overwonnene, maar nu ook, liep het bange wild in zyn net. In den divan gedoken, bewoog hij zich niet en hield hy onbewust den adem in. Het was hem, als hing op dit oogenblik zyn gansch levensgeluk aan een dunnen draad een vogel, die plotseling uit het dicht geboomte i den lust tot broeden te doen verliezen. Sommigen doen de dieren een bad nemen in koud water, anderen sluiten ze op in bakken, nog anderen steken ze in eenen zak en hangen dien aan den muur. Maar het is duidelyk dat dergelijke middelen in de eerste plaats dienen om de dieren te kwellen en niet voor zoor doelmatig kun nen doorgaan, trouwens men kan er toch niet op rekenen dat uitgehongerde verma gerde boenders opnieuw spoedig eiers zul len leggen. Een auder middel dat door ervaren hoenderfokkers met goed gevolg wordt toegepast, bestaat in de hoenders in eene bijzondere kamer op te sluiten en ze daar te vergasten op het beste wat men hun kan voorzetten tarwebrood, afval van vleesch, eierschalen, hardgekookte eieren en zoo meer. De aldus verpleegde dieren houden spoedig op met het klokken op en beginnen weldra, dank die kloeke voede ring, opnieuw meteiers voort te brengen. Een ander beproefd middel is het vol gende de hoenders eenige dagen in eene kleine ruimte, met eenen kloeken vurigon haan opsluiten. Deze weet ze toch zoo aan te zetten, dat ze al spoedig het broeden vergeten en weêr eiers leggen. Daarby mag dan ook de kloeke voedering en het toedienen van kalkachtige stoffen niet vergeten worden. Het ranzig worden van spek Een duitsch vakblad geeft den volgen don raad om spek voor ranzig worden te vrijwaren Voor het weghangen spoele men ieder gerookte zijde (stuk) in ver scheidene emmers water af, zoolang tot al het losse zout er af is dau bange men de stukken spek in de drooge lucht en het spek zal in 8 dagen hard en als gekristali- seerd zijn. Het omwikkelen met papier pier wordt afgeraden, omdat het de voch tigheid begustigt. jijwaarts schoot, eene over den weg sprin gende veldmuis, een geruisoht van den kant ▼au het hoerenhuis, kon het angstige meisje doen Bchrikken en het wild voor altijd ver jagen.... Hoe nader zij kwam, des te heviger klopten zijn polsen. Met bijna smeekende uitdrukking zag zij naar de open deur en hoopte ten min ste op eenig tegemoetkomende hulp ah, tot geen prijs zou hij haar een vingertop toe steken. Hy wilde al het zoet smaken van het genot, dat hom nu geboden werd «ij moest uit zichzelven, geheel uit vrijwillig tot dicht onder zyne oogen komen. Nu zag hy haar niet meer «ij liep onder het hniske langs. Hij hoorde, hoe de koren halmen tegen haar wollen kleed schaafden min of meer loome, aartsdolle stap deed zacht het zwakke trapke kraken daarop stond zy eensklaps boven en leunde als adem loos en uitgeput tegen de leuning. Hij Bproug op en trad op haar toe. Ik hond woord, mompelde «ij. Het was haast, alsof zy in zichzelve sprak. Zij zag onder een zenuwachtig trillen harer oogleden zijwaarts op het korenveld, en hare hand liet de leuning niet los. Ik wist het, zegde hij. Nu zag zij met een smartelijk berispenden oogslag naar hem op. Twee snuifjes voor onzen arm tierige. De liberale partij is gestraft voor het ongelijk dat tij gehad heeft altijd de werklieden te ver waar loosen. - Chro- nique 14 September 1897). Reeds van in 1875 wierd dit feit vast gesteld .door de opstellers van de fameuze Revue de Belgique waar zoovele schoone dingen in staan. De vrijmetselaars zijn de wezenlijke bazen der Belgische geuzerij. Wy kunnen op vele aanhalingen wyzen en op een mstootbaar feit steunen. Het laatste usenministerie bestond uitsluitend uit vrijmetselaars Welke zyn nu de geheime leeringen dier sekte Hoort een bekeerde, Paul Rosen groot inspecteur generaal van den 33,len en laatsten graad, bl. 295. Vermydt met de grootste zorg te veel te hellen langs den kant van het proletariaatwant het proletariaat vraagt en bedelt maar brengt niet op I (Toe maar I schoone naas tenliefde 1 I Denderb.) a Ons wezeulijk doelwit is de hoogero klassen wier oppervlakkig onderwijs en x onoverlegdc hcerschsmht voor onze leerstelsels het midden daarbieden het allergunstigst voor hunne ontwikke ling. 7> Revue Génerale, October 1888. bladzyde 601 Wat fameuze democraten en die heeft onze groene Don Quicbotte zoo zeer en dikwyls op zijn hert gedrukt 1 I Men verwaeht den Koning te Brussel in do laatste week dezer maand. Zyn terugkeer zal minstens dit voordeel opleveren, dat hij alle geruchten van troonsafstand, waarover sommige bladen nog maar altyd praten, zal doen verstom men. De koning zal slechts weinigen tyd te Brussel blijven, want van af 2 October zal hy naar Miinchen vertrekken, waar bij geroepen is door het huwelyk van prin* Albert. Men denkt dat M. de graaf de Smet en misschien nog een andor minister Z. M. naar Beieren zullen vergezellen. In allo geval, er zullen zeer weinig Belgen by het huwelijk aanwezig zijn eu gij zult vernomen hebben dat de aanbie dingen, gedaan door de burgerwacht te peerd van Brussel en door de koormaat- schappy les Artisans réunis, welke voor- nomens waren de jonge echtgenooten naar Miinchen to gaaa begroeten, beloofd maar beslist zijn afgewezen. Men heeft hun doen weten dat HH. KK. HH. zeer spoedig naar België zouden komen en zij zeer gelukkig zouden zyn alsdan de gelukwenschen te ontvangen, die men hun wilde aankondigen. Al dogenen, die zich aldus vooruitzet- teu, zonder eene uitnoodiging af te wach ten, werden verzocht geeno moeite te doen. VolgonB de zienswyze der beide hoven is het te Brussel dat dit huwelijk door oponbare feestelijkheden moot gevierd worden. En men is verwonderd over de houding van den burgemeester De Mot, die het land verlaat op 't oogenblink dat deze feesten zouden moeten ingericht worden. Hij heeft wel is waar bevel gegeven om eene schoolrevue en eene galavoorstelling in den schouwburg in te richten, maar de bevolking van Brussel vindt dit program kleintjes cu vraagt zich af of de stads bestuurders minder zullen doen voor den troonopvolger en de toekomende koningin der Belgen, dan zij gedaan hebben voor de vreemde vorsten die België bezochten. Brussel herinnert zich nog de prachtige feesten, die gegeven werden ter gelegen heid van het huwelijk van den hertog van Brabant en onze tegenwoordige koningin. Waarom zou men vandaag minder doen? Is het omdat de socialisten herhaaldelijk onze prinsen aanvallen en ze brutaal uit schelden Maar dit is eene reden te meer, opdat de goede burgers alle gelegenheden zou den waarnemen, om op glansrijke manior hunne verkleefdheid en hunnen eorbied jegens onze vorsten te betoogen. Handelsblad Ja, naar de ervaring, die gij op het pont van gouvernantes hebt opgedaan, waart gij zeker van uwe zaak, antwoordde zij bitter, terwijl zij, als om zich tegen deze en de ge- heele buitenwereld te beschermen, den witten doek strakker om haar aangezicht trok. Haar toon en deze beweging deden hem ivoelen, dat hij nog ver van zijn doel ver wijderd was. Ik weet, dat myne lieve geneeskundige het niet over haar hart kan krijgen, een me- demensch te laten lijden, sprak hij en plaatste zich ter zijde vaa den dorpel der kamer, om haar te laten binnentreden. Zij stapte hem ook dadelyk voorbij naar de tafel, waar zij de verhandmiddelen nit haar mandje nam. Hy vermeed het, haar aan te zien, terwijl j naast haar ging staan alleen de grootste zelfbeheersohing van zijnen kant kon haar de tegenwoordigheid van geest teruggeven, naar welke zij blijkbaar zocht. Hij zag, hoe elks zenuw aan haar beefde, hoe hare handen te vergeefs moeite deden, om de uit elkander vallende verbandmiddelen in orde to brengen. Wat ben ik onhandig mompelde zij en bracht de rechterhand aan het voorhoofd. Ik weet het niet, de lucht hier beklemt mij, wat een erbarmelijk schepsel ben ik toch Zij maakte met gejaagdheid den doek on der de kin los en schoof hem naar dsn nek, De priesters en de wetenschap. Wy lezen in Le Peuple Frangais het blad van den vermaarden priester Carnier nr van 31 Augustus De internationale zitdag van men- schenkunde te Parijs, heeft verschillen- x de priesters gezien die het hunne by- x gedragen hebben tot de geschiedenis der eerste meuschen, op ernstige bescheiden b gegrondvest. Priester Breuit was een der geheim- schrijvers van het congres priester - Parat las verschillende verslagen over de grotten dor Cure prieste Hermot heeft van de menhirs gesproken, die die den vorm van standbeelden vertoo- - non 't was een echte veropenbariug M. do baron de Loë heeft de ontdekking van voorhistorische paalwoningen in x Bolgenland bekend gemaakt, die luuu aan priester Claerhout te danken heeft. «Dat belet de antiklerikalen niet te x zeggen dat de priesters de vijanden zyn van de wetenschap. om vrijer te kunnen ademhalen, en nn tastte zy, zonder op te zien, naar zijne verbonden hand. Die last zal spoedig een einde hebben, zegde hij op eenen toon, die gernet moest stellen, maar die slechts al to duidelyk zijne inwendige oztroering verried. Zij zweeg en begon den linnenband af te wikkelen. Nn, dat is mij ten minste gespaard ge bleven. Gij hebt n niet opnieuw bezeerd, zegde zij en hief het hoofd een weinig op. De wond geneest zeer goed. Het zou mij bevreem den als gij er een lidteeken van overhieldt. Hoe jammer Ik zon mij mijn leven lang over het herinneringstesken verheugd hebben, evenals de student over een fiinken streep over zijn gezicht. En daarmee wilt gij toch niet zeggen, dat de geneeskundige be handeling niet meer neodig is De mijne althans niet, antwoordde zij, terwijl zij eenen reep linnen met vlugge hand afrolde. Wat er nog te doen blijft, kan heel goed door jufvrouw Griebel gedaan worden. O, gij zijt wel goed. Enfin, ik moet te vreden zijn, al ben ik niet van plan, jufvrouw Griebel tot mijn heelkundige te benoemen. Misschien mag ik op de pachthoeve nadere voorschriften vragen. Dat zou een vergeefsche gang zijn, viel zij in, «onder van haar wsrk op te zien. Daarop trad zij van hem weg, hare taak was volbracht. In vliegende haast raapte zij al hare gereed schappen bijeen en stopte ze in haar mandje. Yoor hy het bemerkte, was zij hem voorby naar de deur gesneld, gelijk een ontsnapte vogel, die het hazenpad kiest. Eerst op het bordes, terwijl zy reeds met den voet op den tweeden trap stond keerde zij zioh nog eens Is or nu genoeg zelfverloochening ge toond vroeg zij, en eene ingehouden smart, met stijfhoofdigheid gemengd, klonk uit hare woorden. Als elk liefdewerk zulk een pynly- kan doren van vernedering in zich had, dan - Waarom kwelt gij nen mij met deze kleine boosheid, die niet eens nit uw hart komt viel hij haar in de rede, hij nam zyn hoed en stond reeds by haar. Nu ja, ik heb op mijn recht gestaan, wie kan mij dat ten kwade duiden en gij voldeedt eenvoudig aan uw gegeven woord. Is dat zoo erg Daarom zal ik u nn ridderlijk vergezellen, neen, ver zet u maar niet Gij weet misschien niet dat het Hertenveld van Zigueners wemelt. O zoo, die konden mij meenemen en op de koord laten dansen, Bprak zyhalf lachend naar hem omziende, die aahter haar het trapke afkwam. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1