Vlaamsche Kermis AUER Eertijds en nu. De socialisten kliek. vn. Van tak op tak. De afgestrafte priester Daens Aalst. - Tentoonstelling. Stad Aalst. - Werkbeurs. Gedwongene werkstaking'. Bericht aan ouders en cath onderwijzers- AALST. Allerhande Nieuws. zindc Aalstersche Kiezer bijvoegsel aan Het Land van Aelst van «oensdag 12 October 1887. In de waleD, hoe komt het dat veel werklieden daar verbeest zijn Dat ze - daar brullen gelijk wilde dieren I Dat zij daar soms opspringen gelijk in 1885 en 1886 en dat er moet op geschoten worden Door 'l Liberalismus. Te Gent zyn twee socialistische par- - tyen Vooruit en Opstand allebei voe- pen Noch God, noch Meester Allebei - roepen Oorlog aan den Eigendom - En zult gy daar eenen catbolieken werkman by vinden Geenen eenen. Allen eijn door H Liberalismus naar - 't Socialismus gébracht. B Wat schrijft en doet thans M. Daens De liberalen eijn goede kristenen en hy sluit verbondeu met de geuzen en die verbeeste en wilde socios om de catbo lieken te bevechten 1 Hoe laag een meusch toch vallen kan Ten slotte bewyzen zijne woorden van 1887 dat geuzery rechtstreeks tot socia lism voert. Dat hebben wy zoowel door de kracht der leeringen als door do feiten bewezen. Dat de menschen die ter goeder trouw handelen dat overwegen dat zij zich aansluiten bij de eenige partij van orde de catholieke, zoo zij vrede en welvaart ir de samenleving willen zien bloeien. De leus der catbolieken is "Vrede, orde en welvaart voor allen l i. Wie lacht en spot met onsen God? De kliek. Wie trapt met voeten zijn gebod De kliek. Wie voert er Btryd tegen de Kerk, En maakt daarvan een daag'lijksch werk De kliek, de kliek, de kliek De socialisten kliek. II. Wie wil geen eerst' communie meer De kliek. Wie trekt de kleinen van Ons Heer De kliek. Wie steekt het lyk maar in den grond Als koei, of kat, of waterhond De kliek, de kliek, de kliek De socialisten kliek. in. Wie wil er van geen huwelijk De kliek. Wie smijt zoo de eer der vrouw in 't slijk De kliek. Wie werpt de vrouw maar op de straat Als zij den man niet meer en gaat De kliek, de kliek, de kliek De socialisten kliek. IV. Wie brengt het kind op zonder God De kliek. Wie leidt het kind op den weg van 't kot De kliek. Wie lacht met der ouders hun getraan Die hun kind naar 't verderf zien gaan De kliek, de kliek, de kliek, De socialisten kliek. Wie geeft beloften met den hoop De kliek. Wie strjjkt aan 't volk zijn baard siroop De kliek. Wie belooft een aardsch Paradijs Maar maakt aan 't werkvolk prullen wijs De kliek, de kliek, de kliek De socialisten kliek. VI. Wie kyft steeds op de burgerij De kliek. Wie mint het geld nog meer dan zy De kliek. Wie ziet zeer geerne zjjne kas En laat den arme lijk hij was. De kliek, de kliek, de kliek De socialisten kliek. Laat fluiten dan maar aan uw' oor. De kliek. Verwerpt 't gezeever van de sloor. De kliek. En 't hoofd omhoog, in dichten groep Vooruit, ten stryd, onder 't geroep Weg met de kliek, de kliek, De socialisten kliek. Hollk Grist. AALST. Academie van schoone Kunsten. Zondag aanstaande, 30en September, om 11 uren voormiddag, zal ter Stadsschouwburgza&l de plechtige prijsdeeling aan de leerlingen der Acade mie geschieden. Het schooljaar 1900-1901 zal beginnen den Dynsdag 2n October de inschrijvingen hebben plaats heden Zondag 23" September vau 9 tot 12 uren 's morgends in de Academie. De practi- sche leergangen, tot nu gedurende de zomermaanden gegeven, zullen voortaan in de wintermaanden gesteld worden, alle Zondagen te beginnen van Zondag 7n Oc tober. DE LIBERALEN beknibbelen dat bet getal krygsaalmoezenicrs is vermeer derd, dat de dienst der krijgshospitalen aan nonnen is toevertrouwd, dat er in het kamp eene kerk is gebouwd voor onze soldaten. Dat verwondert ons niet van wege god verloochenaars en vyanden van Kerk cn Priesters. Onze soldaten, in overgroote meerder heid calholieken, zouden volgens de libe ralen hunoe christelijke plichten niet mogen volbrengen; zo zouden als godver loochenaars moeten handelen, vloeken en zweren, leven en sterven. Ja zoo zou'het moeten zyn volgens de liberalen... En moesten ze meester zyn zoo zou heter gaan. neemt het zeer kwalijk eu iu zijne razende woede slingert hij Den Denderbode, lijk eene gemeonc vischkladdo, eene wagen vracht belecdiogcn en lasteringen naar 't hoofd. Eo waarom Eenvoudig omdat wij hem hebben aangeraden wat min te rijden en te rossen en de helft van 't gene hij er heden aan Terkwist te jonnen aan de ge- dwongene werkstakers die volgens hem in grooten nood verkeeren. Tl n'y a que la vérité qui blesse, slechts de waarhel-1 kwetst, zegt de Fraoschman. Dit rijden en rossen zegt De Volks teever wordt veroorzaakt door bezoeken aan zyn broeders kiud dat gevaarlijk ziek aan de zee verblijft. Maar is 'i wel oen zieke bezoeken die te Blankenberghe verblijft, als men des voormiddags op den zeedijk to Oostende paradeert, er lekker smult, driokt en fijne .sigaren rookt, en dan den zelfden dag des namiddags te Brussel na iu opene calèebo op de boulvards geparadeerd te hebben do zelfde operatiöa van Oostende ver nieuwt Eu de kerel die zulk een zwak leventje leid, stelt zicb voor als zonder middelen en reept gedurig ik word onmeèdoogend gebroodroofd 1... Maar als ge waarlijk zonder middelen zijt, gelijk gij bet beweert, dan passen de woorden - verkocht geweten - in uwen mond toch niet... Iemand zonder midde len die leeft gelijk gij, met wie moet hij omgaan Hoor je, afgestraft» I... Ge spreekt van in den drek te trappen, van beerruimer, waarom zijt ge altijd zoo gram als iemand zicb wat bukt om naar uwe voeten te kijken En penneboef Kijk eens in een spie geltje en spreek dan I leveraars. De onderwijzers en de priesters zijn, in ons land, de ieverigste inrichters en de meest bezorgde bestuur ders van bijna al onze onlangs gestichte maatschappelijke werken en landbouw- vereonigiDgen. Het betaamt van tijd tot tijd hulde te brengen aan die nederige maar onver moeibare werkers, welke het land begif tigd hebben met al die maatschappijen van onderlingen hijstand, die hoerengil den, die matigbeidsmaatschappijen en zooveel andere instellingen welke de maatschappelijke inrichting van ons Bel gië zoo sterk maken. En nochtans zijn er mannen die bowe- ren dat de catholieke partij, tot welke al die moedige werkers bohooren, moet be streden worden, als zynde eene partij van - behouders eu uitbuiters, - eu dat men zelfs, om zo te bestryden, niet mag aar zelen zich bij de liberalen en socialisten aan te sluiten, die hoofdzakelijk de uit roeiing van don godsdienst betrachten. En die mannen, die den naam dragen van christene democraten noemen zichzeDen de catbolieken bij uitmun tendheid. - NERGENS beeft de kleine burger bet zoo kwaad dan in Vlaauderen, schrijft Groone Machiel, maar dat belet niet dat de rooden en groenen samenwerkende bakkeryen en bazars inrichten om de nee- ringdoeode burgerij het nog kwader te doen krijgen en tot den bedelzak te bren- gen! Reuzentanden. Te Zanzibaar zyn een paar reusachtige olifantstanden ver kocht, welke meer dan 47 kilos zwaarder wegen, dan het zwaarste gewicht tot hier toe ooit bereikt. De olifant, die ze geleverd heeft, is een reusachtig dier uit de Kilimandjaro, ge dood door eenen Arabier, na eene jacht van verschillende weken. Nooit schijnt het had men dergelijk dier gezien. Zijne tanden van bet zuiverste ivoor, waren 3 m. 30 lang. Zij wegen 209 kilo de zwaarste bereikt 108 kilo. Zij zyu verkocht te Zanzibaar aan den kleinen prys van 25,000 fr. Roof der Pauselijke Sta ten. 't Was donderdag 11. 20 Sep tember, 30 jaren geleden dat bet Italiaau- sche leger op bevel van Victor-Emmanuel te Rome binnendrong door de bres der Porta Pia en de Pauselijke Staten roofde. De mogendheden bekommerden er zicb niet om, ze sloten dc oogen of lieten be gaan zonder eenig protest. Doch die roof heeft aan Italië geèn geluk en voorspoed gebracht. De Italiaansche Staat zit tot over de ooren in schulden, de overgroote meer derheid der bevolkingen vaa steden en dorpen leven in armoede en ellende en daarbij is het een kweeknest van anar chisten geworden die het niet alleen ge munt hebben op het leven der Italiaan sche koninklijke familie maar zelfs op dat van vreemde vorsten en potentaten. Het socialism heeft er zich sterk ont wikkeld; het volk dat een goede rede- neerkundige is, heeft er dan ook uit be sloten dat als de grooten rooven het hem ook is toegelaten. Die verjaring gaat dan ook te Rome plechtiglijk gevierd worden. Men rekende op de tegenwoordigheid van den jongen, koning, doch bij weigert, ongetwijfeld denkende, dat de geest die de inrichters van het feest bezielt niet geheel en al vreemd is aan den moord van zijnen vader. Die weigering is een groote tegen slag voor de vei heerlijkers van den roof der Pauselyke Staten. Eene internationale tentoonstel ling van modes en witgoed zal gehouden worden te Antwerpen, iu Mei en Juni van toekomend jaar. M. de baron Surmont, minister van arbeid, heeft het eerevoorzitterschap aan- veerd. Machiel van Chipka wordt waar lijk zoo krapuleus in zijne beleedigingen dat hij den gemeinsten boef van België de loef afsteekt. Vroeger was het onze Woeste die het doel was waar by zijGe venijnige pylen naar afschoot, maar nu is 't onze jeugdige Volksvertegenwoordiger, M. Bon Leo Bc- thune I die hem tot mikpunt dient. Men oordeele M. Boa Bethune wordt vergeleken mti eene modderschuit, waar een vaan tje opsteekt Geëerde lezers wat denkt ge Is dat niet krapuleus Nog verder gaat Machielby bedreigt dyn heer Burgemeester Gheeraerdts eu zegt dat het volk, gelijk ten tijde der orangisten,hem de stad rond zal slingeren, dat zijn hoofd tegen do kasseisteenen zal botteren I... Moesten wij.... maar neon, laat ons wat wachten nog Boontje zal wel om zijn loontje komen H. Henri Lasserre had nauwe vrieudschap gemaakt met M. de Freyci- net, alhoewel deze protestant is, en die vriendschap is altijd blijven dureu. M. Lasserre had eece oogziekte hard nekkig tegen alle behandelingen. M. de Freycinet zeide hem Men spreekt veel over Lourdes, en ik geloof dat gij er aan gelooft. Waarom zoudt gy niet naar die wateren gaan, welke men wonderdadig noemt. Zoo ze u niet genezen, zullen ze u ongetwijfeld geen kwaad doen, en er kan u overigens niet veel kwaad meer gedaan worden, vermits ge in 't geheel niet meer ziet. M. Lasserre ging er heen en werd er genezen, en de dankbaarheid gaf hem de pen in de hand. Maar is 't niet zonder ling, dat het een protestant is, een ver maard en met reden vermaard protes tant, die, ten slotte, de eerste oorzaak is der roeping van M. Lasserre als geschied schrijver en apostel van Lourdes 4 De overneming der salonrijtuigen is nu eene beklouken zaak. Per rytuig betaalt de Staat 73,000 fr. wat maakt voor 44 rytuigen, 3,212,000 fr. Tot hiertoe is er evenwel nog niets ge kend, maar aangezien het herstel der eerste klas rijtuigen formeel besloten is, is de Staat wel verplicht zijn contract met de C° des Wagons Lits te breken en dus de salonrijtuigen af te koopen. Het socialism en de famUie. De Fransche socialist Viviani, die zich bijzonderlijk met de vrouwenkwestie be zighoudt, heeft aan den Journal des Débats de volgende verklaring gedaan De waarheid is dat de familie berust op den eigendom, 't Is de eigendom die het eerst zal wankelen en met hem alles wat hy ondersteunt (dus ook de familie). Wat zullen Le Peuple en Vooruit zeg gen van die verklaring 't Is noodig. De ambtenaars cn bedienden van het bestuur dor spoorwe gen hebben een ministerieëlcn omzend brief ontvangen, waarin hun opgelegd wordt, bij hunne briefwisseliug met bet publiek, hunne haodtcekens op goed lees bare wijze te schrijveo. Inlandsche kolonisatie. De Ardennenheide vcrdwynt langzamerhand. Men heeft twee stelsels aangenomen voor het bebouwen der gronden welke tot hiertoe onbebouwd waren ,de slecht ste, die weêrstaan aan alle bebouwing worden beboscht. De andere worden gra tis afgestaan voor tien jaar aan de boereD. die ze bebouwon bij middel van bijzon dere scbeidkundige vetstoffen, toeboreid volgens de stelsels, die ter plaatse wor- don onderwezen door Staatsingenieurs. Zij bekomen oogsten welke bijua zoo schoon zyn als in volle Hesbaye. In som mige gemeenten hebben de armste ge zinnen aldus tot 3 en 4 hectaren grond in bebouwing welke al het uoodige ver schaffen. Van jaar tot jaar neemt het beboscht domeiu met een aantal hectaren toe. Wat de moerassen betreft, men begint ze te draineoren, maar dat kost veel geld. Wij vernemen met genoegen dat de Tentoonstelling van veldgewassen en mocshovenierderij, die zal plaats Lebben te Aalst, ter Overdekte Merkt, op Zondag 23 September en volgende «lageD, zeer prachtig zal ziju. De inschrijvingen zijn zeer talrijk. Hooge overheidspersonen zijn uitgenoodigd cn zullen, hopen wy, aan de opening kunnen aanwezig zyn. Indien het weder oos begunstigt, zullen wij een schoon feest hebben. fhtUit Haeltert, zijne ujuen. geboorteplaats, meldt men het godvruchtig overlijden in den ouderdom van 73 jaren van den heer Franciscus-Edward DE TROGH, Geneesheer en Eerevoorzitter van de Maatschappij van onderlingen bijstand* De achtbare overledene was een geleerde bekwame en menschlievende Geneesheer en zijn verlies zal door velen betreurd worden. Hy ruste ia vrede Een persoon met goed gedrag vraagt plaats in fabriek of werkhuis als reiziger, bij is bijzonder goed bekend met dc Ar rondissementen van Aalst en Brussel. tot middernacht dienstdoende Apotheker: Zondag 23 Sep tember 1900, Mr De Valckeneer, Esplanade. Als voornaamste oorzaak der gedwon- gena werkstaking waartoe de werklieden der groote tatoenlwynderij van den Tragel zijn veroordeeld, wordt vooruit gezet, de schaarschbeid van do orders uit oorzake van den opslag der grondstof fen. Men voegt daarbij nog den onmoge- lijken uitvoer naar China ten gevolge van den oorlog. Twee oorzaken dus waar de werklieden niet kunnen aan gebeteren. Inderdaad in vooruitzicht van den op slag der katoenen, hebben tal van koop lieden zich voor geruimen tijd voorzien en hebben voor 't oogenblik weinig te koo pen, doch niet tegenstaande treft men er toch eenigen aan die zich niet voorzien hadden tegen de opslag of uitverkocht zijn. Er zijn orders, of liever, is er werk maar niet in overvloed. Maar wat gebeurt er?... De groote kantoentwijoderij van den Tragel is eene succursaal of afhangsel geworden van het! groote Engelsch huis Coats Cie. Nu, daar het hemd altijd nader den rok gaat, worden do groote orders in Engeland uitgevoerd en de kleine iu België en van daar gebrek aan werk. Zietdaar, naar een wel ingelichte per soon ons verzekort, de ware oorzaak vau de gedwongene werkstaking waartoe onze werkliedon zijn veroordeeld. 4*4 Wij blijven bij ods gedacht dat de groote nijverheidsgestichten, en bijzon derlijk de groote katoentwijoderij van den Tragel, een fonds zouden moeten stichten om hunne werklieden, in dergelijke en nog audero gevallen, te ondersteunen eu hun niet te verplichten hunne toevlucht te nemcu tot de liefdadigheid hunner medeburgers. Immers de Burgerij in over groote meerderheid, heeft ook hare lasten om de twee einden van 't jaar aan een te knoopen. Overigens 't is schreeuwend te moeten bestatigen dat de aandeelhouders van bedoelde kautoentwijederij die ver- ledene jaar eene winet van een mil joen 200 duizend franks opstreken ergeene eenige duizenden franks kunnen laten van valley om hunne werklieden, die door de gedwongene werkstaking, in nood verkeeren, te helpen. En dat is bunne plicht, terwijl de bur gerij er hoegenaamd gcene toe heeft in dees geval. Waarom handelen de hoeren aandeel houders van den den Tragel niet gelijk de heeron aandeelhouders van de katoen- spinnery van de Keizerlijke Plaats Over eenigeu tijd word meu daar uit hoofde van gebrek aan orders of werk ge dwongen het werk te staken twee dagen tor week. De werklieden werkten 4 dagen en men betaalde hun 5 dagen. Niemand kloeg, niemand sprak over de gedwongene werkstaking, ze was zelfs niet gekend... Wat verschil van handelwijze Maar zie de heeren aandeelhouders der spin nerij van de Keizerlijke Plaats zyn catbo lieken en dezen van den Tragel zyn in meerdorbeid liberalen en Engelsche My- lords die er alleen op uit zijn uit België zoo veel honing mogelijk te zuigen. En dan zou men willen dat de neêring- doondo burgery, de gedwongene werk stakers zou ter hulp komen I.... Neen, dat moet maar gebeuren als de heeren aandeelhouders, hartvochtig en onmeèdoogend genoeg zouden zyn, om tot onderstouoing huuner werklieden, geen deel te laten vallen van de kolossale winst van 1,200,000 fr. die ze verleden jaar opatreken. Wy hebben in een vorig nummer gezegd dat bij geval het zoo verre komen moest dat de te verleeuen hulp ten laste dor Burgery zou vallen, dat dan de liberalen, socialisten en daensisten hunne pnrlijge- nooteu zouden ondersteunen en wij, cathnlieken, voor de onzen zullen zorgen. Groene Machiel van Chipka vindt onze voorstel ongehoord, wreed en in strijd met 't Evangelie. Begrepen groene, Machiel Wat ongehoord ware, 't is dat wij, catbolieken, nog eeus wapens zouden jj leveren vooral aan roode en groene socia- lislen, dat wij de soldaten van do vijande- j lijke legers zouden vooden. Zoo dwaas niet meer Wat gebeurde er tijdens de laatste werkstaking van Maart 1900 met de gelden bij de Burgerij rond gehaald De roode eu groc-ne socialisten maak ten er propagaoda meè voor hunne kliekjes, om aanhaugors aan te werven... Ons eigen geld, ja hot geld van ons, catbolieken, uit liefdadigheid gejond, werd gebruikt om ons te bevechten. Neen, Deen Immers zoo zou de nee- ringdoende Burgerij de mannen wapens in de hand geven die haren dood gezworen hebben. Dood aan de neeringdoende Burgery is de oorlogkreet der roode en groene soeialisten... 't Is immers om haar te dooden dat de roode en groene socialisten, de winkel- politiekers, die samenwerkende bakke rijen en bazars Lebben gesticht on die, 't zij ter loops gezegd, aan zekere leepe- rikken vette brokken bezorgen. Wij besluiten dus In eerste orde is het een opperste pliebt van liefdadige genegeubeid voor do heeren aandeel houders van den Tragel hunne werklie den, naar 't voorbeeld hun gegeven door de heeren der spinnerij van de Keizer- lyko Plaats, hunne werklieden te helpen en in tweede orde indien zy er in gebreke aan blyven, zal de last aan de Burgery ten deele vallen, iedere partij cn kliek f] voor zijne partijgenooten zorgende 1 Ten slotte voegen wij er nog by De rekening van ontvangsten en uitgaven der jj laatste werkstaking (Maart 1900) op last der roode socialisten als vliegende bladje in de stad verspreid, bestatigt dat er fr. 2074,08 werden ontvangen en fr. 1329,81 uitgegeven en er een overschot bleef vaa fr. 744,27. Op Zondag 15 April 1900, wer in Band aan Hand 't lokaal der socialisten, door de werkstakers eenparig besloten de som van fr. 744,27 in kas te houden. Wie is de kassier P.... Men late hem kennen met naam en adres opdat men hem kunne uitnoodigen die 744 franks nu heden broederlyk te verdeelen tusschen al dezen die doer do gedwongene werk staking getroffen zijn. Wij verwittigen wie 't aangaat wy laten niet los 't gebruik of de uitgave van die som voor de werkstakers be stemd, dient bewezen te worden 1 (Men tchryft oas uit Rijsel Over eenige dagen poogde men een drama, even als dat van do Rue de la Monnaie, te Rijssel, tot Aonappes, een naburig dorp van Rijssel, te hernieuwen. De Broeders van de Christelijke Scho len hebben in dit dorp hun Beproefhuis en Normaalschool. Bij deze is eene Toe- passiDgscbool, evenals, voor zon- en maandagen, een Patroonschapzaal, enz., gevoegd. Zekere kerel kwam op een dezer dagen, een jongeling uitnoodigen ten einde met hem, wegens verlof van zijne ouders ervoor bekomen, eene wandeling in het aanpalende boscb te doen. De knaap deed eenige stappen met dien kerel, doch bemerkte weldra dat hij met een valschaard wandelde, en keerde niet zonder pogingen van wederstand onder gaan te hebben, tot zijn gezelschap terug, belovende dat bij de wandeling eene ander maal zou gedaan hebben. De jongeling verwittigde zijne ouders de vader zegde aan die wandeling toe te stemmen op bepaalden tijd had de vader zicb, met nog eeo gezel, in de struiken verborgen zoodra zij den kerol met den jongeling zagen aankomen, en hij het bosch wilde binnentreden, wierpen zij zich op den aanlokker, bonden hem vast en leidden hem bij do politie. Men vond op hem een strop... Natuurlijk ware dit schelmstuk uitge voerd, zou bet lijk over den muur des Broedersgesticbts geworpen geweest zyn, en dan: nieuw schandaal voor den vrij denkers-en jodenwinkel. Het Volk. ingericht in de ruime lokalen der Patro nage H. Jozef, Meuleschottostraat, op Zondag 23 cn Maandag 24 September 1900, teu voordeele der maatschappe lyke werken van St. Jozefsparochie. Priesterlijke benoemingen. Bisdom van Gent. Zijn surveillant benoemd te Gent, in S. Lieren», de E. H. Blaocquaert, pries ter, en de H. Leyman, diaken in het Seminarie te Ronsse, de H. Van H<?ckc, diaken in hetSemiuario to Ledeberg, de E. H. Parys, oud-surveillant te Gijsegem. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 22 September. 250 kilogrammen ter markt; prijs fr. 3,00 per kilogr. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 427 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3410 kilos. Gloeilichtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65, aan 0,75 eeo maand gewaarborgd, J. Van den Bebgh, Zout- straat. Parijs 1900: GROOTE PRIJS. Bek fr 9,00 Manchon 1,75 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerij Druwé, Aalst. Men is nog op zoek naar Sipido. De twee politieofficiers, die naar Zwitserland werden gezonden, zijn met leege handen teruggekeerd en nu bevindt M. Tayaert zich met hetzelfde doel te Parijs. Schrikkelijke brand. In eene hofstede der Langestraat, te Grimbergen, brak zondag avoud een brand uit. In weinige oogenblikken waren de woning en afhankelijkheden in een vuurgloed herschapen. Slechts het vee en de meubelen van do nabijgelegen woningen konden gered wordt-n. De vuurkolom breidde zich uit en opvolgenlijk werden vier hofsteden aangetast en vernield. Hettooneel was verschrikkelijk. Eerst rond 9 uren kon men de vlammen intoomen. Maandag morgend zag men nog enkel zwartgebrande naakte muren rechtstaan. Tusschen de verkoolde fruitboomen zag men de graan- en hooimijten in vlam en rook verdwijnen. Een landbouwer, onlangs uit Frankrijk teruggekomen met eenige bankbriefjes, heeft zijn spaarpot in rook zien vergaan. De oorzaak der ramp is nog nietgekend. De schade wordt geschat op 99,000 fr. De 80jarige weduwe De Brouwer, te Erwetegem, welke over eeu viertal weken zoo erg verbrand werd in den brand daar kwaadwilligheid veroorzaakt, is maandag aan bare nonden bezweken. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, is het beste. Twee dronkaards, die in den amigo te Boom opgesloten waren, hadden rond 11 ure, het bed van hun tijdelijk verblijf in brand gestoken. Dit werd gezien aan de rookwolk, die uit het venster sloeg maar men bon hou geene hulp breDgen, daar do policie in dienst was op de markt. Men riep hen toe, doch zij gaven geen antwoord, zoodat men niet twijf.Mc of zij waren de slachtoffers van hun misdrijf, Toen eindelijk dc policie geroepen was en men den bak kon openen, kroop iemand op handen en voeten naar binuen, om de twee gevangenen, die beweegloos ten gronde lagen, op den tast want men kon geen steek zien te zoeken. Zoo kou men hen naar buiten gleepen, waar zij, bijgestaaD door eenon dokter, na onvermoeid pogon, weldra het bewust zijn terugkregen. Als maatregel tegen de pest is te Antwerpen eene algemeene jacht op rat ten en muizen voorgeschreven. De gevangene ratten en muizen moeten dood of levend in het slachthuis worden afgeleverd. Er wordeu premies uitbetaald van 10 centiemen per rat en 2 centiemen per muis. De politie is met het regelen jacht gelast. Door het spelen met eenen revolver, heeft een 12 jarige jongen uit de Boggaar- dengang, te Antwerpen, zich nog al erg aan do linkerhand gekwetst, zoodat hij in het gasthuis moest worden verzorgd. De kleine G. Pinckx, 2 jaar en half oud, is nabij den molen Pettendonck, te Lier, in de Nethe gevallen eu verdronken. Het kind werd uit het water gehaald, doch kou niet meer tot het leven geroe pen worden. Te.j Kesscl Jis over eenige dagen ook een 2jarig kind in eenen waterput geval len en verdronken. Yerder reed in die gemeente eeo twaalf j jarige jongen, Van "Rompaey geheeten, met zijne velo in de Nethe, doch hij kon gered worden. Een droevig ongeluk heeft de inwo ners der Adeghemstraat te Mechelen, in opschudding gebracht. M. Picavet, mee- ster-metser, 61 jaar oud, was bezig het dak te herstellen van het huis van M. Spruyt, beenhouwer, toen de ladder van het dak schoof en de werkman van eene hoogte van 20 meters deed vallen. De ongelukkige kwam terecht in don hof van M. Cloeten men kan denken in welken «cbrikkelijken toestand. Toen men hem ter hulp kwam gaf hij reeds den geest. Over eenige maanden werd de vrouw van M. Picavet insgelijks door eenen val gedood. Ongewone vechtpartij te Mechelen. Dijnsdag nacht, zegt het Journal de i Bruxelles, zyn in den Square Léopóli, te Mechelen, twee policieagenten aan 't vechten geraakt. Zij trokken hunne sabels j eu begonnen naar elkander te kappen, terwijl eenige omstaanders met blijkbaar genoegen dit ongewone schouwspel be wonderden. Beide agenten zij a van dienst ontslageneneen bestuurlijk onderzoek is Eene redding. Een Antwerpsch advocaat, M. De C., aan bet strand van de Panne wandelend, boorde van uit zee I om hulp roepen. Hij zag een kind dat op het punt was van te verdrinken. Hij wierp zijne kieeren uit, zwom or naar toe en ge- I lukte er in, bet bind te redden. Het was I het kind van M. Nothomb, procureur des f kouings te Doornik. Do echtgenooto van I don advocaat was door dit tooneel zoo ontroerd, dat zy ziek werd en bedlegerig is. f De noodlottige hamsters hebben te Tongeren zeer veel schade aan de veld vruchten veroorzaakt. Overal spoort men die dieren op bij middel van honden. In dien men de diereu niet uitroeit, zal men I hoe langer hoe meer de schae aan de I veldvruchten betreuren. Een inwoner van het Westkwartier I te Luik, die alleen in een vuil, slecht on- derhouden Luizeken woonde, te midden van voddon en vuilnis, stierf dezer dageo I in 't gasthuis. In den vuilnest, dien hij I bewoonde, vond men, in hoek en kant I verborgen, 40,000 fr. in goudstukken ei 25,000 fr. in papieren. Er wordt veel geklaagd over de bal dadigheden van troepen leegloopers, die I te Hoei sedert eenige dagen zich venna- I ken met steenen naar voorbij rijdende, treineu te werpen, wanneer deze den tun- i nel van Fleury uitkomen. Reeds verschei- I dene ruiten werden zoo in stukken ge- f worden. Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Het onweêr, dat dijnsdag nacht h. gewoed, heeft in verschillige streken van I het land nog al schade aangericht. Te Gent was het onweêr zeer hevig. 't Bliksemde en 't donderde, en me een forschen regen viel ook eene zware I hagelbui neder. In den valavond is 't herbegoonen. Na I was or wel geen hagel bij, maar de regen I stortte by stroomen neder. Tengevolge van den overvloedigen rt gen, dijnsdag namiddag rond 1 uur neêr-1 gevallen, is een huis op don Dendermond* i schensteenweg onder water geloopen. I In het Laiksche viel een ware water-1 boos. Te Marneffe werd een huis cu te I Eovoz werden twee mijten door den blik- f sem in brand geslagen. Te Virsoul werden vier peerden dood-1 geslagen te Rocour twee koeiën. Te Fallais brandde eene hoeve af en I vijf peerden werden doodgebliksemd. Van verschillige kanten uit het gebied I van Luik worden nog dergelijke onheilen gemeld. 1 Een kaartje heen en weer. De Spectator heeft eene aardige illustratie. Oom Paul staat voor liet kaartjeswinket te Lorenzo Marquez. Rustig, stoer, de

De Denderbode | 1900 | | pagina 2