Zondag 30 September 4000 centiemen per nummer 54ste Jaar 5307 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst 0 GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. PENSIOEN VERGELIJKEN M. Daens exwetgever. Door de dagbladen. DE GIFTMENGSTER. W FIV IVÏT waron *n den tÜ1d Vorstelijk huwelijk. w TOE MAAR DE DENDERBODE Oil blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder ilagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cuicfue «uum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Beklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zicb te wenden ten Kureele van dit blad Aalst, 29 September 1900. Onze groenen, geuzen en socios spotten gedurig met onze wet over de pensioenen. Zij toonen daarin of hunnen kwaden wil of hunne verregaande onwetendheid. De Belgisshe pensioenwet is veel voor- deeliger dan de Duitsche wet over het zelfde punt. 1° Ouderdom. In Duitschland is de ouderdom onveranderlijk 70jaar. In Bel- gie mag de verzekerde zelf den ouder dom vaststellen by mag kiezen van 55 tot 65 jaar. Hier springt het voordeel der Belgische wet in het oog. De jaren 60 zijn voor den mensch noodlottige jaren de krachten nemen alsdan gevoelig af. Kan men van 60 tot 65 nog wiustvollen arbeid verrich ten, dat en is voorzeker het geval niet meer wanneer mon naar de 70 opgaat. Die bemerking is van belang als men aanschouwt 2° De verworven rechten. In België geeft elke storting recht op een zeker en bepaald pensioen, of men verder stort of niet. Men is inderdaad in België vrij zyue stortingen te staken en naar willekeur te herbeginneu. In Duitsehland is men het niet, zelfs eene gedwongene opschorsing der beta lingen doet de werkman alle recht ver liezen. Wat gebeurt er in Duitsehland als de ■tortiagen niet regelmatig gebeuren Als de leden in Duitsehland niet regel matig betalen verliezen zij Gedurende twee honderd weken, zegge vier jaar pensioen, in geval van onbe kwaamheid van werk, en twaalf honderd weken zegge meer dan 23 jaar pensioen in geval het pensioen is voor ouderdom. Zy verliezen niet alleen hunne rechten op dc rent die er op staat maar zelfs op de ge storte gelden. 3° Het ten honderd. Het cijfer van de veiworvene rent voor dezelfde som is veel hooger in Belgie dan in Duitschland. Dat heeft oene oorzaak. De bestuur- kosten loopen zeer hoog op in Duitsch land in België zijn zy onbeduidend 3 van de gestorte sommen. 4* De te vervullen voorwaarden. Om zyn pensioen te bekomen moet de verze kerde in België slechts zijn renteboekje indragen welke ook de gekozene ouder dom van het pensioen zij. Iu Duitschlaud integendeel zyn er veel formaliteiten te vervullen. Om een pen sioen van onbekwaamheid tot deu arbeid te bekomen vóór den ouderdom van 70 jaar moet men die onbekwaamheid be- wyzen en die onbekwaamheid moet zeer verre gedreven worden. Een geneesstelsel kan aan den gepen- sionueerde voorgeschreven worden om de onbekwaamheid tot werken te doen op houden. De werkman die er zich niet zou willen aan onderwerpen, zou door die weigeriog al zijne rechten verliezen. Eu toch zullen onze groenen, geuzan en socios voortgaan mst den vreemde te stellen boven het onze alleen om oppo sitie, onnaozelo oppositie te maken. Bovenstaande inlichtingen zijn getrok ken uit F. Servais Praktische uitlegging dor nieuwe wet op de werkmanspensioe nen, boekje van 10 centiemen, dat wij ten zeerste aan onze lezers aanbevelsn. Hij, ie alweter hij is zoo onwe tend 11 Wij vallen omver Die onwetendheid was te kras. En gedurende 4 jaar is zulko onwetende hansworst de vertegenwoordiger geweest van de partij van 't licht 1 En zulke onwetondo hansworst gaat mcetingen geven I I Gij, ernstige lieden, die u geen zand in de oogen laat werpen wat denkt ge vau zulken man Den 18 Augusti 11. was Priester Daens eene meeting gaan geven in het lokaal en onder de hooge bescherming der soci alisten van Gossolies. Waarom doet hij dat Om van zich veel te doen spreken en aan zijne geestelijke Overheid en aan al de christenen verdriet aan te doen. Nu hij donderde daar fel op de catho- lieken maar tot het groot, ongeluk van onzen abbé stond daar een van zijn gewe zen bewonderaars M. Tibaut. Na priester Daens nam deze bet woord. Wij knippen uit zijne redevoeiing volgens het verslag van Le pays Wallon overgenomen door de Justice sociale van 29 Oogst het vol gende waarop wij de aandacht van alle ernstige lieden vestigen. M. Thibaut': Plet ontwerp van hot goovernement is veel beter dan het pro ject van Defuisseaux dat gij noch do so cialisten niet hebt durven verdedigen; M. Denis een socialist dierf sleabts eeno proefneming vau 5 jaren voorstellen; op 200,000 werklieden wilde bij er slecbts het eerste jaar 22000, het 2° jaar 33000, het 3e jaar 41000 en het 4° jaar 51000 werklieden peusioeneeren. Nu bet goevernement schenkt 12 millioen per jaar 't zij 48 millioeu op 4 jaar ter wijl M. Denis voor denzelfden tijd slechts 26 millioen voorstelde. Af. Daens onderbreekt: ik zou het ont werp van M. Denis willen zien. M. Thibaut antwoordt hem en dat drukkeu wij in vetjes Hoe gij hebt het niet gezien dit wetsontwerp is neergelegd geweest den 24 De cember 1897. Gij zetelde alsdan in de Volkskamer Hier valt onze pen uit de handon I Wy kunnen ouze oogen niet gelooveD. Hoe de afgekookte vierde man kent het wetsontwerp niet over het pensioe neeren der werklieden zaak van kapitaal belang, en waarover hij zoozeer in zyue meetiugs had gezaagd dat op zeker dorp twoo vrouwen, by 't vernemen van zijne verkieziug in 94, zich een stuk iu de kraag hadden gelapt, rond gaande al zingende Wij zijn wij er boven op I wij krygen pensiueu I Hij, volksvertegenwoordiger de groote verlosser, hy weet niet wat, op een uiterst belangrijk terrein, mannen voorstel len lijk Hector Denis 1 1 Fin de siècle. Wij lezen in Le Peuple en vertalen letterlijk Wij liggen niet stil in bet volkshuis. Zaterdag hebben wij eene prachtige pro- paqandavoordracht door Piester Daens gehad. Meer dan duizend toehoorders ver drongen zicb in de ruimo zaal en vele personen konden geen plaats vindeD. Wat belieft er u Priester Daens gaat voor de socialisten prachtige propaganda- voordrachten geven Wy voegen daar geen enkel woord by. Een nieuwe historieschrijver Als zo zicb in Dendergalm bezig houden met historie te schrijver dan gaat het er oplos. 'Zij hebben nu nen sytiabus van Paus Leo XIII gevonden Aalstenaars, hoed af voor zulke vernuften. En gy, mon sieur le rédacteurgebruikt toch uwe zweep en zeiid die 'jongeus de viggens hoeden. Over oude koeien uit den gracht halen spreken wij in een afzonderlyk artikel. Eerst verzenden wij die snuggere jongens, die over den syllabus van Paus Leo XIII schrijven naar de Annales parlemen- taires vau 1873, zitting van 20 Februari, redevoering van B. du Mortier. 35' Hetgeen by behandelde behoorde meer tot de zeden dan tot de geloofzleer, het was de wroeging van het geweten, n Vereohilleude keeren doorliep eene rilling de toehoorders. U Ik heb u getuigen laten zyn der booze da&d, riep by onder andere, ik heb u getoond hoe de misdadiger zyn werk voorbereid en zyn offer treft. Gy hebt het bloed zien vloei en. het angstgeschrei en gekerm gehoord. Gij beefdet en huiverdet op 't gezicht van den beklagenswaardigen broeder, diezyneu broer doodt. En nu verwacht gij, dat ik u aantoo nt, boe de straf den booze weet te treflen. Gij denkt eerst aan de menschelijke gerechtig heid. De mensch straft het eerst en eer God den zondaar slaat, heeft de meuaoh hem reeds getroffen. Gods rechtbank is grooter dan de mtn- ■ohelyke en vreeselijker dan ge denkt. Be treurt het daarom niet als soms de mensche- lijke gerechtigheid aarzelt met de straf of den schuldige verschoont. Betreurt het niet, wan neer hy door leugen, list of vlucht aan hare waakzaamheid ontsnapt en hij schynt to overwinnen. God den Heer zal hy niet ont snappen op den jongsten dag, nu behoort hij hem reeds en zijne straf is reeds begonnen Ja, hier openbaart zich Gods almacht in hare heele grootte zijn geweten foltert en knaagt hem. Tevergeefs poogt hij zijn geweten in Blaap te wiegen. Zijne daad staat op zyn voor hoofd gedrukt, men leest ze in zyne «ogen nauwelijks heeft hy zy volbracht, of hij is reeds haar slachtoffer, Het 11 de eeuwige on verbiddelijke stem, die hem toeroeptKaïn, waar is nw broeder En nadat de redenaar met levendige kleu ren de wroegiogen van het geweten geschil derd had, hoe do misdadiger elk oogenblik voor de ontdekking vreest, ging by voort En smaad en schande zal komen ever zyne woning, over zijne zaken, zijne genoegens zij volgen hem overal, voor zyne echtgenoote en kinderen meet hij blozen- Dag en nacht is het geweten wakker, het kwelt zynen geest, beangstigt zijne ziel en roept hem bestendig toe Bedenk, rampzalige, dat gij geen recht hebt op dankhaarheid, vriendschap, liefde en achting. De zon, die u beschijnt, het brood, dat gy eet, het aanschyn dat gij geniet, dzt alles is gestolen goed. En hy de vrye man is de slaaf van den eersten den beate, wat hij kent zijn geheim en kan 't verraden. Hy stamelt tot zijne knech ten, verbleekt voor zyne kinderen. De jaren vermeerderen met de kwelling. Zyn haar met hen die wat bare co erf hebben, bij voorbeeld, met do koopmans. Die kunnen hun goed op een bot laden, het op den rug laden en ju coco naar betore oorden. De landloopers, zonder vrouw of kin deren, kuonen alles verliezen bij eene om wenteling; de begoode meoschen met drij stemmen integendeel hebben er veel bij te winnen 1 Och arme advocaat 1 Afkeuring. De daensisten worden door den Paus goedgekeurd beweren de groenen op alle toonen. Wio tuzschen do regels lozen kan, zal in de volgende woorden van priester Daens eene klinkende afkeuring van wege den Paus vinden. Nooit is van Leo XIII eonig document uitgegaan dat, al was 't maar een oogen blik, beeft lateu denken dat Rome de pauselijke onfeilbaarheid wilde uitstrek ken tot het voorschrijven van eene poli tieke richting in een gegeven Land. - Als onze daensisten good gekeurd wor- d'^i hebben die woorden geen beteekonis m&>, zelfz zy zijn beleedigend voor Rome. Wat komt de onfeilbaarheid hier te pa" jr,Laat de rechtzinnige (1?) geuzen daa/over zagen, lijk blinden over kleuren; maar menscheu die zich christen noemen, moeten beter weten wat de pauselijke.on feilbaarheid beteekent. A. me verdwaalden De bladzijde. Nog beeft de armtie rige bet werk en do bladzyde niet aange duid vau pater Casnedi, waar hy die zon derlinge aanhalingen in aantrof. Dat bewijst dat hij loog. De zedeleer der geuzen laat hen veel toe. Alle middels zijn goed, niet waar, poveren Wat denken do rechtzinnige liberalen van zulke procédés? Belang. M. De Backer vind dat het de landloopers zijn die drij stemmen moeten hebben. Die hebben bet grootste belang bij het bezte beheer van het Land. Die kunnen elders geen werk zoeken; zy kunnen zich niet verplaatsen zonder ten onder te gaan. Dat is bet geval niet wordt grys. Hem is alles gelukt, hij heeft eene familiekring om zich geschapen, zijne kinderen groeien op en zijn fier op hunnen naam. Dan eerst ziel de ellendeling met ont zetting den afgrond onder zijne voeten. Hy siddert niet meer voor zich zelf hoe gaar ne zou hy zijne misdaad bekennen maar voor zijne vrouw en kinderen. Wordt hij ont dekt, dan is de straf onvermijdelijk en schan de zal komen over zijne familie. Dit ware een vonnis voor zyne geheels nakomelingschap. Hy zal zelf de bewijzen zijner «chuld moeten leveren, hij aal het neerschrijven, indien hij niet durft spreken want de ure komt, waarop hy liever duizendmaal den dood door beuls- handen wenzcht, dan de knagiug van het ge weten u Op dit oogenblik ontstond gedruisoh nabij den kansel, n Daar valt iemand in onmacht fluisterde men. Waarschijnlijk eene vrouw u Men wiBt het niet en stond op de teenen om te kunnen zien. Maar het was geene vrouw doch eea man in het beste zyns levens. x Dat doet de hitte, zeide men overigen» was heer reeds ziek, en waarom komt hij ook in zulk gedrang Lachenal, want deze was het, werd wegge dragen, en de rust in de kerk was weer spoe dig hersteld. Twee zijner vrienden waren bij by hem, en de buitenlucht deed hem weldra bijkomen. Men liet een rijtuig halen om hem naar huis te brengen. Met veel moeite werd Zeeveraars den mond gestopt. Kouiugiu Margaretba van Italië maakte een gebed. Om zekere redens, welke geen enkel leek te onderzoeken of te beoordee- len heeft, werd dat gebed door de Kerk niet aangenomen. Door do heele wereld, overal waar een liberaal kefferken in eene gazet mag bas sen. werd deze weigering als eene daad van willekeur en onverdraagzaamheid aangeklaagd. Het was eene schande, die ongelukkige koninklijke weduwe den troost te ontzeg gen voor haren vermoorden echtgenoot te mogen bidden, gelijk zij het verstond, enz., euz. In een woord, hadde men gedurfd, men zou geëischt hebben dat de Paus dat ge bed in Si-Pieterskerk zelf aflezen moest. Eeu Italiaan, liberale afgeveerdigde en godloochende journalist, komt al die vor- ontweerdiging weg te blazen. Hij zegt mot oneindig gezond oordeel Wat gaat ons dat aan, wat de Paus in geestelijke zaken beslist Wij springen op van verontweerdigiug als de Kerk zich met wereldscho zaken inlaat, en wij zou den nu onze neus gaan steken in liturgie- ke en dogmatische kwestiën. Dien man moeten zij onder glas zetten een geus die roden verstaat is een kostc- lyk stuk, door zyne zeldzaamheid. iw tj 2Ulkc goede vrienden de blauwen en dc groenen Alsdan wierden dc godbatondo geuzen goede christenen verklaard I En nu O lezers ze liggen in elkanders baar. Zie eens boe Klokke Roeland van 16 Sept. zijno vroegere bondgenooten uit kleedt. De uitslag der kiezingen bewees dat de buiten geen liberalen meer telt en alleen do steden nog eeno zekere dosis van die politieke zeldzaamheden bezitten en wel nog enkel onder de begoede bur gerij. Meestendeels mannen die uit hoofde van wraakroepend kwaad, noch catholiek noch christen de- mokraat zijn kunnen. O 1 O I Zij kunneu uit wraakroepend kwaad noch catholiek noch christen de- mokraat zijn 1 1 Uit wraakroepend kwaad 111! Eu beeft priester Daens van die man nen - van wraakroepend kwaad niet gezegd nochtans dat zij goede chris tenen zijn l Wie beeft or hier nu zijne lezers voor den aap gehouden Of priester Daens of De Backer En gij lezers, wat moogt gij nu gelooven van mcnschen die uit eu in kiappen lyk die zeeldraaiers Art. 4. Opgehoopte straffen door 't zelfde vonnis opgelegd, vallen onder toe passing van dit besluit. Art. 5, Dit besluit is niet toepasselijk op voortvluchtige of hunne straf ontdui kende veroordeelden. Straf k wij tschelding Strafkwijtscheldiug zal, ter gelegenheid van prins Albert's huwelijk worden ver leend aan talrijke veroordeelden. Een ontwerp van koninklijk besluit is door den minister van justitie gereedge maakt en aan dc goedkeuring des Konings onderworpen. het zal op den dag des huwelijks door 't Staatsblad afgekondigd worden Art. 1. Kwijtschelding wordt toegestaan van elke niet voorwaardelijke straf, eene gevangzittiog van 15 dagen niet te boven gaande, elke niet voorwaardelijke boete onder de vijftig fraük en dc gevangenis straf die daarmee gelijk staat, uitgespro ken 't zij afzonderlijk,'t zij samengevoegd, door de boven eu rechtbanken of de tuchtraden der burgerwacht voor den... Art. 2. Dezelfde kwijtschelding wordt verleend voor al de straffen, verminderd tot bet beloop bepaald door art. 1, krach tens vroeger afgekondigde arresten van kwijtschelding. Art. 3. Gedeeltelijke kwijtschelding wordt verleend voor de gevangenisstraffen eene maand niet te boven gaande, of boeten minder bedragend dan 200 fr., uitgesproken ten laste van bctichton, die vroeger geene lijfstraffelijke of politie- veroordoeling ondergingen. hij te bed gebracht. Gabriêlle wa» even bleek als de zieke zij wist wel dat zijns kwaal niet de oorzaak was der flauwte. Maar wat dan anders Terwyl de Dominikaner sprak, had zij de krampachtige bewegingen van Lache nal gezien. Tranen waren hem in de oogen gekomen, het zweet brak hem uit, men zou gezegd hebben, dat de arme man op de pijn bank lag. Zijt gij ziek bod hem zijn® vrouw tot driemaal toe gevraagd. Zonden we gaan De hitte is niet goed voor u. Neen, neen, ik ben heel wel. Doch zij ns oogen waron rood, d® lippen bleek en de handen beefden, lludde hy niet gezeten, dan zou hij gevallen zyn. Eiudelyk kon hij uiet meer, hij zonk neer eu bleef als dood liggen. Gabrielle, in wier ooren da verschrikkelijke woorden van den dominikaner weerklonken, greep haastig zyne hand en eene rreeaelijke gedachte doorkruiste zijnen geestAls bij zoo was, zou bij niet een zegen Gods zyn. Mon ontbood doktor Uugonet bij be schouwde hoofdsohuddend den zieke eu ba- loofde 's anderendaags terug te komen. Wat denkt gij van dezen toestand, die zulk een ernstig karakter aanneemt vroeg Gabriêlle, hem sterk aanziende. Mijn God, hernam llngonet, dit komt van zijne zwakheid. Hy was zoo wel in de badplaats, waarom keerd® hij terug D® jonge vrouw ke®rd® hem den rug toe. toen hij w®g was ging zij w eer naar het ziek bed, greep zijne hand en riep medelydeud x Zeg mij toch, of ik n moet beminnen of haten, a verplegen of a laten sterven VIJFDE HOOFDSTUK. Gabriêlle blesf den gekeelen nacht bij den zieke, eenen langon ukeligen naeht van angst en kommer. Zij rustte geen nar, Bloot geen oog, en ging in het zwak verlicht vertrek op en neer. Zy luisterde naar het minste ge- drnisoh dan zette zij zich wéér aan het bed treurig, onrustig en bevreesd. Wat docht zy Wat wilde zy Wist zy het zolf Daar voor haar lag haar man, de vadei van haar kiad, dien zij wellicht een oogen blik bemind had. Maar nat was hij Een eerlijk man Vroeger zou ze hierop gezworen h®bben, na wist zij hst niet meer. Hoe was zijn verleden en hoe wordt zyn® toekomst Was hy eeu dief een moordenaar Kou zij dit raden iu dien doolhof van gedach ten, waartoe zyn gedrag aanleidiug gaf. In dezen vreeselijken nacht dacht zy aan het verledene. In ditzelfde huis was haar vader gestorven in een ander vertrek, dat Lache nal noot betreden bad. In gedachten zag hy zijnen vader op 't ziekbed, stervende en vol pynen evenals op dit oogenblik baar echtge noot. Zy zag hare stierfmoeder koel en on- van China brave menscben die absoluut geen straf verdienen beweert Klokke Roeland nogmaals in baar nummer van zondag 23 September. Wij keuren de daad af maar 't volk niet 1 Dat is bet. Zij keuren de moord af maar juichen de moordenaars toe Zij vinden stelen slccbt maar de dieven zijn brave menscben 1 Hoe vindt gij dat, lezer Schoon onderscheid niet waar. Nu, wat kau do Cbineoscho natio er aan doon dat de cbineezen do missionarissen en do vreemdelingen vermoorden Juist alsof de Chioceschc natie niet be stond uit «hineezen I I Wie willen de mogendheden straffon De opperhoofden der moordenaars. En zijn er iu den oorlog Boxers gevallen, bet was op het slagveld met de wapens in do vuist. Zouden volgens do rechtsgeleerden van De. Klok dc beschaafde volkeren hot recht niet hebben schadevergoeding te eiachen voor het verlies van have en leven Heeft de Chineescbe natie den opstand gedempt? Neen 1... Dus is zy plicbtig en strafbaar. Als de cbineezen nu niet gewillig beta len, moeten zij niet gedwongen worden? Dieven en moordenaars gaan dansen als zy de Klok lezen. De dronkenschap. Men leest in de dagbladen maar van ongelukken en verdriet. De oorzaak ervan gemeenlyk is de dron kenschap. De drank dooft het klaarste verstand uit, De drank verdroogt het edelste hert De drank vernietigdt de sterkste gezond heid I Do drank verkwist do grootste for tuin 1 De drank jaagt weg alle huwelijko vrede 1 Dc drank pleegt de ai'grijselyksto schelmstukken 1 De drank verdoemt do meeste menschen 1 En zeggen dat zoovele menschen drin ken en schinken om ODgelukkig tc wor- !D. O dwaasheid I Iedereen weet het, bekent bet, beklaagt het... en zoovelen blijven, wetens en wil lens do slaven vau den drank 1 verschillig. Lachenal goed en zachtzinnig maar toch treurig zij herinnerde zich leven dig de bange nachten en uren. welke voor haar jaren van lyden geweest waren. Zy beefde, x Ja, dacht zij, hy werd wezen lijk vermoord Zy dacht aan Landregarde, aan dozen twijfelde zij niet. De menschen hebben hem betichten zij had zijno onschuld verkoudigd. Hij was zwaar beschuldigd in de gevangenis geworpen gewordeu en zij verde digd® hem nog. Voor het gerecht, op het scha vot zt u zij geroepen heblien hij is on schuldig n Waarom was zy dan zoo zeker van hem, terwyl zij aan haren man twyfelde Landre garde Deze naam beefde'op hare lippen, zy zag nog zijn treurig bleek gelaat en d® her innering aan hem deed haar hart nog klop- jen. Altijd en onwillekeurig dacht zij nan hem, doch zij weerde deze gedachte. Zij waa gehnwd en zij behoorde haar zalf niet meer toe en had het recht niet aan den man te den ken, dien zij gezworen had te vergeten. Het ernstige gelaat van don Dominikaner kwam haar voor den geest. Die mon ik had een zeldzamen indruk op haar gemaakt, zyn woord had haar geboeidzij werd meegesleept door die mannelijke welsprekendheid, die ge- pat was nit de bron der waarheid. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1