Donderdag 4 October 4900 3 centiemen per nummer. 34ste Jaar 3308 Bill VAN M SCHOUT Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. D E De vriesganzen. w Alle middelen t/ZUt DE DENDERBODE. Dit blad ▼•rachijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder digteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week roor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving liidigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- nngen zijn ten laste van den schuldenaar Hen schrijft in bij O. Van de Putte-Gooasens, Korte Zoutst.raat. N. 31, id in alle Postkantoren das Lands. Cuique guum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 5* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen xicb te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 3 October 1900. Er is noch hemel noch hel. (Den ier galm 15 - 7 - 1900). Mirakels zijn onmogelijk want het bovennatuurlijke kan niet bestaan' .(Den- 'irgalm 15 - 7 - 1900). Daaruit volgt dat er noch God is, noch de mensch een ziel heeft. Pie Daens durft zulke menschen nog goede christenen noemen Dat is maar een begin. Hier is wat krasser. De Béforme 24 Juli 1891 schrijft: Hoe kan het gebeuren dat een voor uitstrevend blad er is spraak van de Chronique en die nooit als bij zonder wreed is doorgegaan, zulk eene afgrijselijkheid heeft afgekondigd. (Die afgrijselijkheid is het herinvoeren der lichamelijke straffen). Waarschijnelijk omdat in zake van boetstraffelijk recht wij nog in het em pirisch metaphysisch tijdstip blijven, omdat dit recht aan niets beantwoordt, geheel en gansch gesteund zijnde op een VOLKOMEN VALBCH BEGBIP, DAT VAN DB VEBANTWOOBDBLIJKHEID EN VAN DEN YBUEN WIL. Valsch begrip de verantwoordelijkheid! Valsch begrip de vrije wil De mensch is dus niet vrij Als hij niet vrij is waartoe dienen de tribunalen, de rechtbanken Zij moeten afgeschaft wor den Wat gaan de socios lachen I Wy overdryven niet, lezer de Béforme vervolgt In wezenlijkheid is de mensch nooit vrij. Zijn wil is bet voorbrengst van bewustelooze krachten van zijno natuur, van de erfelijkheid, van het midden, van de opvoeding. Hij handelt miD of meer met bewustzijn hij werkt min of meer tegen zijne drifteD maar de vrije wil is eene onmogelijk heid. - Wij gaan die ezelarijen niet weêrleg- n. Men behoeve slechts zijn geweten te raadplegen om te weten dat men vry is. Ehwel, lezer, wat blijft er voor de geu- zerij nog over vaü de catholieke leerstel- Is Niets, niets, niets I Kan men de partijgangers van zulke leerstelsels nog goede christenen noe men Kan men ter goeder trouw nog liberaal stemmen als men de kerkvervol ging, niet wil zien heerschen Want geu zen, die zoo kras goddeloos zijn, lijk de schrijvers van Dendergalm en Béforme kunnen niet anders wenschen dan de PBIESTEBS AAN DE DEÜB VAN 'T LAND TE zetten. m(DendergalmSeptember 1891) Het een vloeit uit 't andere. Schaamteloos liegen. Om het volk tegen ons kiesrecht te kun nen ophitsen zegt het groen blauw en rood mengelmoes dat zonder Z. A. S. er geene volkswetten kunnen wezen. Dat is nu eens oprecht belachelijk. In Frankrijk bestaat Z. A. S. sedert eene halve eeuw en meer dan eens hebben onze zuiderburen onze maatschappelijke wet ten letterlijk afgeschreven. Dat is nu weêr eens het geval met de werkersraden. Frankrijk, land van Z. A. S. heeft onze wet over dit punt, zooeven ingevoerd. De minister Millerand zegt in zijn ver slag aan den voorzitter der Republiek Onder de voorbeelden dat de ondervin- ding onzer naburen ons oplevert, zal ik op bijzondere wijze dat van België in- - roepen. De Belgische wet van 1887 heeft de werkersraden ingericht. Wij hebben de oudervinding van onze geburen ten pro- fijte gebracht. Wat zegt ge daarvan groenen en roo- den T De wet die de Franschen overnemen is weêr eene gemaakt en in voege gebracht door die verstokte bewaarders van catho- liekon. Wanneer heeft men gehoord dat een naburig volk eene Belgische wet over neemt opgemaakt door de geuzen Zeg, wanneer Nooit, niet waar want grooïere vijan- dan de geuzen hebben de werklieden nooit gehad. Laat gaan wat gaat, zeggen ze, en daarmeê moeten de arbeiders ge lukkig zijn 1 Socialistische zwanze.—Onder de tallooze dwaasheden die op het interna tionaal socialistisch congres te Parys ver teld zijn, weet ik niet of er eene groolere zou te vinden zijn dan deze - België is bet land waar de socialisten het bewind het meest nabij zijn. E M A R L I T T. (NA VERTELD 52"* YHRVOI.O. ij haalde de schouders op en zag haar glimlachend in het gelaat, dat angstige span ning verried. Dat weet ik niet, dat moet gij aan juf vrouw Agnes vragen. Zij stond als versteend en liet toe, dat hij hare twee handen vatte en een oogenblik vasthield. Hij verhaalde haar, hoe hij bij toe val den laatsten wil zijner tante gevonden had en haalde het notitieboek van de overle den houtvesterin uit zijnen borstzak. Tranen van aandoening vloeiden over hare wangen bij het zien van het schrift, maar zij nam het aangeboden boek niet in de hand, integendeel zij stiet het zacht weg. Maar dat is geen testament, dat in rechten geldig is, mijnheer, zegde zij, hare aandoening onderdrukkende, op vasten toon. Niemand ter wereld zon daarop een schijn van recht aan de bedoelde erfgename toe kennen. Niemand herhaalde hy. Wat heeft u toch de arme wereld gedaan, dat gij haar vol spitsboeven denkt Het is mogelyk, dat Spijtig dat onze dagbladen deze onge rijmdheid niet beter hebben doen uitko men zij zou op een kolossalen schater lach onthaald zijn van Oostende tot Aarlen. Indien deze woorden niet werden uitge sproken door een der Belgische afveer- digden, zijn zij niettemin den weergalm vap de stoefferijen, welke door de pel grims van Vooruit en Maison de Peuplc te Parijs in massa zijn aan den man bracht. Wanneer men ze hoort, zijn ze reeds do invloedrijkste partij in de Kamer, daar het van hen afhangt het parlementaire werk stil te leggen. Zij verklaren ook, dat zij binnen kort het zuiver, eenvoudig algemeen stemrecht zullen bezitten; als 't noodig is, zullen zij daarvoor eene revolutie wagen, en dan, voegen zij er bij zullen zij zeker de meer derheid hebben in de Kamers. Wat de monarhie betreft, deze zal volgens die praatmakers het nauwe lijks nog eenige jaren uithouden. Wacht tot wij onze roode vlaggen op de stadhuizen hebbeu geplaatst en dan hoe ven wij nog enkel den vinger op te heffen om de republiek te doen uitroepen: de troon zal ineen storten als een kaarten huis. Indien de Fransche socialisten die dwaasheden ernstig nebben opgenomen, zullen zij erg teleurgesteld zijn, wanneer zij 2ullen zien dat onze bevolking morgen prins Albert zal toejuichen, wiens geluk kig huwelijk een onderpand is voor de toekomst van ons nationaal stamhuis. Corresp. Handelsblad. Wie heeft er nooit in zijn leven, de oogen luchtwaarts gericht, en met eene eene straal van voldoening die wonderba re vogels-landverhuizers onze streken zien voorbij vliegen, gerangschikt op re gelmatige wijze gelijk een leger in slag orde, en dragende alhier bij het volk den algemeenen naam van vriesganzen 1 Wie heeft er alsdan niet in zijn hart de begeer te voelen ontstaan om dien vogel van na derbij te leeren kennen om te weten wie hij is, aan welke vogelfamilie bij behoort, van waar hij komt, waar hij naartoe trekt, op welke manier hij leeft, welk nut hij oplevert, welke figuren hij in de lucht be schrijft en waarom De volgende regelen zullen deze vragen kortbondig beantwoor den. er menschen zijn, voor wie de laatste wil van een hunner bloedverwanten niets beteekent, wanneer er niet zooveel en zooveel en zooveel in kt kladden onder staan de rechtsgrond zij j hun gegund, maar naar mijn begrip is deze eerbied voor de wet in zulk een geval niet anders dan ontduiking van het recht. Neen, neen, sohud het hoofd niet over mijne be grippen, als behoorden zij in een vertelselland 't huis. Al zijn zij wat zwaar op de hand, gij weet, dat ik niet vlug van opvatting ben en in goed vertrouwen het ongelooflijke voor goede munt heb opgenomen, toch pleit voor hen de opperste, onfeilbare rechter het ge weten. Zij was bij zijne toespelling op de rol van gedupeerde, waarin zij hem tegen haar wil had moeten laten, diep blozende en met snelle etappen voortgestapt, en hij was ar.n hare zijde gebleven. Het geboomte lag achter hen en de tuin van de hoeve kwam in he' gezicht. De vondst in den werkzak mijner tante was mij in zoo verre alles beha] ve aange naam, dat ze my met de noodlot .ige nicht van den schout in persoonlijke aanraking moest brengen, ging hij. na eene setonde ge zwegen te hebben, voort, en de hunnr, die zijn aangezicht zoo verhelderen kon, kwam nu in vollen glans te voorschijn. Ik b-acht echter mijn plichtsgevoel, hoe zondig, tot zwijgen en overreedde mij zeiven, dat mijn advocaat de zaak wel kon afmaken, indien ik het Uertenveld achter den rug had. Maar daar kwam plotseling ook een zoon van den schout binnen myn gezichtskring, en nu werd 't geval moeilijker. Ik zag mij gedwongen, den staat van zaken op de hoeve uader te onderzoeken, indien ik niet in den blinde wilde handelen. Ik moest mij afvragen, waar om de testeerder een meisje als voogdes en verzorgster der beide oude lieden wilden be noemen, terwijl deze toch een natuurlijken beschermer, hun zoon, hadden. Ik begrijp de lieve oude vriendin vol komen, antwoordde het meisje, die aan zijne zij liep. Otto was steeds goedhartig en toe geeflijk tot zwakheid toe. Tegenover zijn ge biedenden vader ontbrak het hem, evenals zyne arme moeder, aan moed en wilskracht. Maar thans, nu het leven hem zulke bittere lessen gegeven heeft, nu hij weet, hoe de honger pijnigt en dat hij slecht door spaar zaamheid, door kracht tegenover de bekende verkwistiDgziekte, den avond des levens zij ner ouders onbezorgd kan maken, nn. Gij wilt zeggen, dat ik de beschikking in dit boek te zijnen gunste meet wijzigen Zij zweeg een oogenblik en sloeg de schoo- ne, glinsterende oogen vol dankbaarheid naar hem op. Nu dan, ja antwoordde zij op vasten toon, als ik mij veroorlooven mag, u in deze onge hoorde edelmoedigheid te versterken. Hy lachte en stiet de tuindeur open, waar voor zij juist waren aangekomen. Dan kan ik n niet uitnoodigen, nn uwen eigen grond te betreden, zooals mijn voornemen was, gij hebt van uw reeht af stand gedaan. Met onuitsprekelijke blijdschap sprak zij binnentredende, terwijl zij het hoofd naar hem toekeerde. Ik heb niets noodig, en dat Vriesgans is de ware naam van dien vogel niet, zijn ware naam is wilde of grauwe gans. De hoofdkleur van do wilde gans is donker bruin met purperen weer- schiju. Het aehterste gedeelte van den buik en de onderste veerea van den steert zijn wit, de overige deelen zijn grijsbruin, bij de ouden afgewisseld door onregelma tige zwarte plekken. Voor de lichaamsgestalte gelijkt de gans ten deele aaa de zwaan en ten deele aan de aande zy behoort dus toe aan de fa milie der zwemvogels. Veel min sierlijk van vorm, kleur en wijze van zwemmen dan de zwaan, is de gans, alhoewel zij in andere opzichten veel overeenkomst heeft met de zwaan. Het lichaam der ganzen is gedrongen van bouw, de pooten zijn hoo- ger, de bek is korter dan die van de zwaan. Zy vliegen snel, bewegen zich vrij vlug maar niet sierlijk op het water, en houden meer dan de zwanen hun verblyf op het land. Behalve door de grauwe gans wordt ons land nog door andere soorten bezoahtonder die soorten zijn do riet gans, de holgans, de brand of dondergans die zich van de overige door haar zwar ten bek en pooten, hare witte keel en ge- spikkerd wit en zwart onderscheidt de roodhalsgansdie schooner pluimagie be zit. dan al de andere, en de rotgansdie vooral aan de kusten van Denemarken verblijft. De vriesganzen verblijven meest in kou dere streken zy bewonen binst den zo mer de Noorderstreken, zooals Zwedon, Noorwegen, Denemarken, enz.; tegen den winter verplaatsen zy zich uit het noor den, waar zy meest allen broeden, naar warmere gewesten. Eenige blijven hier in ons land, en verre het meeste getal trek ken verderop, naar het zuiden van Vrank- rijk, Spanje, Portugal en Afrika. De tijd op welke zij het noorden verlaten is door gaans in 't begin van November, dus dat wij dit zonderling schouwspel binnen kort in de lucht wederom zouden kunnen ge- ware zijn. Hot voedsel van de wilde gans bestaat uit zaden, gras en waterplanten. Zij bouwt haar nest aan de oevers van meren en moerassen, en gebruikt daarvoor gras en dunne takjes, die zij van binnen met plui men belegt. Het is een vogel die leeft bij benden en met schildwachten er bij, die waken en elkander verwittigen als er ge vaar is. De vriesganzen vliegen zeer hoog in de lucht, en dat op twee lijnen die elkander naderen. Wauneer de gans, die aan het hoofd vliegt, vermoeid is, gaat zij aau den steert, en geeft hare plaats aan degene die weet ik lij sloeg vurig de handen op de borst samen, waarheen ik ook ga, hier zal mijn vaderland zijn, hier zal ik mogen ko- wanneer ook ik eens het zoete genot van het 't hnis zijn smaken wil. Mij dunkt, dat gij dit reeht moeilijk genoeg verworven hebt. Maar weet gij dan niet, dat de man, indien hy in de waarheid hoofd van het huisgezin is, het niet dolt, dat zijne vrouw een tweede huis naast het zyne heeft Zij ging van hem af met eene bittere uit drukking op haar verbleekt gelaat. Dat zijn omstandigheden, die ver van mijnen levensweg liggen, antwoordde zij somber. Mij zal nooit een man hebben voor te schrijven, wat ik doen of laten moet. Zondt gij denken, dat ik eene enkele beet broods van de tafel eens mans zon kuunen eten, die voortdurend in zijn binnenste streed met de verdenking, dat niet de liefde, maar het ver langen naar eene positie in de wereld mij in zijne armen gevoerd had Neen, daartegen is het zelfverdiende brood der gouvernante zoet en eervol. En ik zal het eten, zoo lang mij het leven en de kracht tot werkeu blijft. Agnes Hy had bare twee handen gevathy hield ze ondanks haar tegenstreven vast en trok ze tot zich. Zondt ge wezenlijk den overmoedigen knaap zoo wreed willen straden, die van een oordeel uitgaaude, door de waan misleid, zelf niet wist, wat hij deed Een lachje speelde om zijn mond. Moet ik hier in dezen ondergeloopen tuin, u te voet vallen en om vergiffenis suiee- ken 't Moet ik het beetje geld, waarom gij haar volgt natuurlijk deze die van voren vliegt moet meer den wind trotaeeren dan deze die volgen. Van de wilde ganz stamt onze tamme gans af deze speelt op onze neêrboven onder de zwemvogels de rol van het zwijn onder de viervoeters. Het is bekend dat de tamme gans om haar smakelijk vleesch, het dons dat zij oplevert en ae uiterste pennen van hare vleugels, in Europa wordt gekweekt. Door eene bijzondere wijze van voeding waarby toen aan het dier zoo weinig mo- gelijk beweging wordt toegestaan, vetten de ganzen uitnemend zeere en hun vleesch bijzonderlijk de lever, is voor de liefheb bers eene uitgezochte lekkernij. Straats burg is voor zijne ganzenmarkt gekend. Bij het eindigen onzer beschouwingen op de vriesganzen, kunnen wij niet nala ten de woorden vaa den ouden Hebreeuw- schen zanger uit te spreken Hoe groot zijn uwe werken, oh Heor Oij hebt ze allen met wijsheid gemaakt om zijne tegenstrevers te bevechten en daarom solfert hy aan zijn lezers alle soorten van dwalingen op, zoo beweerde hij over een drietal jaren dat de Kerk, dat de catholieke godsdienst geen dam was tegen het socialism. Met die kerels is geen huis te houden, zij sluiten de oogen voor het daglicht. Droeve jannen zijn het die niet zien en willen. Toch zullen wij niet nalaten hem te weêrlaggen en zoeken het liefst onze be wijsvoeringen en beweegreden bij zijne partijgenooten. Zoo lexeu wij in de aarts- geuscbe Bevue de Belgigue von 15 Ja nuari 1876, bl. 7. H Is de invloed van het christendom die de losbersting der omverrewerpende krachten tegenhoudt en het zijn ook zijne leeringen beter begrepen en beier n toegepast die langzamerhand den vrede in de maatschappij zullen terug bren- n gen. Het is inderdaad onloochenbaar dat het vergeten der lessen van dea catechismus, waarvan de armtierige met zooveel mis prijzen spreekt,de maatschappelijke vraag hebben doen ontstaan. Dat draagt de geugerij op haar geweten. Zij is het die aan het volk zijn geloof heeft ontnomen en zyne driften losgesnoerd. De socialis ten zijn logieke liberalen. den waanwijzen mensch niet dnldea knnt, in de Spree werpen Ik wil alles doen. Ik wil den belasterden stand van gouvernante myn leven lang op de handen dragen en voor zijne eer in de bres springen, waar ik maar ken Ik wil aan het gesticht voor oude onderwij zeressen tot aan mijn einde toe bijdragen, zooveel in myne macht staat, allee om mijie sohnld te boeten, Agnes zijne ztem nam weereen ernstigen, innigen klank aan, weet gij dan niet, dat gij geeft, niet ik. Gjj epraakt zoo even van eene positie in de wereld, trie zegt, dat ik u die kan aanbieden. Mij vloeit geen adellijk bloed in de aderen, ook heb ik geen titel van openbaren, noch geheimen commercieraad meê te sleepen. Myn goede brave vader is met den ransel op den rag als werkman, zoo goed en kwaad als het giug, de wereld doorgetrokken ik ben een werk- mauszoen en heb van jongs af aan het aan beeld en de draaibank moeten werken, even goed als de arbeiders, die nn onder myne be velen staan. En zelfB nu nog, als het er op aankomt, iete nieuws te beproeven, zou het kunnen gebeuren, dat ik met een zwart ge zicht in de kamer van myne vrouw kwam zie, ik ken u beter, veel beter dan gy nie mand kau het mij uit het hoofd klappen, dat gij de fijn beschaafde, ontwikkelde gouver nante, in znlk een geval niet zoudt teruggaan maar veeleer de aporen van het handwerk eeren heb ik gelijk, Agnee (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1