't Jaar 30. we ij< luugiug Catb0]ieke JoDge De socialisten helpen Van tak op tak. De 744 franks en 27 centiemen Nog de 744 fr. 27 c.- Kwijtschelding. AALST. Gedwongene werkstaking. Luisterrijk Avondfeest taar betrekkelijk de rechtsuitspraak van 't Hof vau Cassatie welke MM. Baron L. Betbune en P. Kep- pens van alle vervolg vrijspreekt, zegt Macbiel XIII onder anderen Al staat d'horlogie ten achtereu, het uur der rechtveerdigheid zal slaan. En - dan zal 't volk rechtdoen.... vraag eens aan d'oude Aalstenaars, wat hier ge- beurde inde jaren 30 aan de Dekenij alsdan Hotel. Velen onzer Medeburgers en vooral de jongeren hebben zich afgevraagd wat mag er alsdan gebeurd zijn Wij willen het verhalen lijk het ons menigmaal werd verhaald en ons, dezer dagen, door een ouderling, ooggetuige, werd bevestigd 't Was in 't jaar dertig, weinigen tijd na dat de revolutie te Brussel uitbrak. Alsdan woonde in 't huis, nu de Dekenij, een edelman, zekere M. de Crombeen, een hevige orangist of aanhanger van Jantje Kaas, gelijk men toen den koning van Holland spotsgewijze noemde. Zekere dag in October, kreeg een Belgisch gezinde hot in do ster, door eene napjoqdaad zijnen naam onsterfelijk te maken en een kruisje te winnen. Hij ver zamelde in eene herberg omtrent de kerk zes werklieden en liet ze slangenwater zuipen tot dat ze goed dronken waren. Thans hitste hij die verhitte hoofden op cm storm te loopen tegen de deur der woning van M. de Crombeen en te plun deren. De zes dronken kerels, namen een wagen der bierkruiers en liepen er/meê storm tegen de deur van M. de Crombeen. Na eenige bonken, vloog de deur open en ze stonden voor den huisknecht Joseph Bruylandt, gewapend met een tweeloop geweer eü dreigende to zullen schieten indien iemand hem te zeer zou durven naderen. (Jef Bruylandt was de grootva der van M. Leo Bruylandt, Geeraards- bergsche Steenweg). Opdat zicht en de bedreiging kozen vijf der helden ijlings het hazenpad en de 6°, hij die de wagen had gestuurd, werd door de toegesnelde politie gegrepen en in het toemaligc Salon Pierre gestoken. En hiermeó was 't op loopje gedaan. Eu de ophitser, de ziel vau 't ttoppq feit, waar verbleef hij Hij had zich laflijk, even als onze he- dendaagsche roode en groene socialis tische chefs het doen,schuil gehouden; hij liet de opgeruide sukkelaars in plan... Zietdaar wat er alsdan is gebeurd... Maar waarom herinnert MachielXIII dit uapioqfeit Om aan M. Baron Leo Bethunc tus- schen de regels te doen lezen Pas op of ook eens zal het volk tegen uw huis stormloopen en de rest. Waarom schreef bij, drij weken geleden M. Gheeraerdts bedoelende hebt gij d'oudo Aalstenaars nooit hooren spreken van den tijd der orangisten als ze 'ne vijand van 't volk geslingerd hebben, de stad rond dat zijn hoofd tegen de kalseide botterde Om aan M. Gheeraerdts, Burgemeaster, tusscben de regels te doen lezen: Pas op of ook eens zal het volk u langs de stra ten sleuren dat uw hoofd tegen de kassei- steinen zal botteren.... Wat z\jn dal anders dan onbetwistbare aanhitsingen tot burgeroorlog, tot moord uitgaande vau een diepgezonken kwant wiens wraakzucht nog niet zou voldaan zijn al moest hij, onder zijne oogen, den laatsten cutholieken Aalsternaar, open baarlijk op de Groote Merkt, zien rad braken. Macbiel XIII die verachtelijke snoever denkt toch zeker niet dat hij ons door zijne bedreigiogen bang maken zal Indien hij den burgeroorlog wil, indien hij door zijne aanhoudende aanhitsingen zijne nog dungezaaide sleepdragers ter straat revolutiounairlijk doet optreden, ze wezen verwittigd de vredelievende Aalstenaren zullen zich niet als lamme ren laten behandelen, ze zullen zich weten te verdedigen gelyk 't behoort... Daarom, op onze beurt, zeggen wij Pas op 1 want do Aalstenaren in over- groote meerderheid zijn verontweerdigd over die gedurige aanhitsingen tot burger oorlog van Macbiel XIH en 't zou er eens leelijk kunnen stuiven De rooden en blauwen der firma Anker en Zonne nemen er ook nota van J|L> Jn n f Wij zullen nooit de dogma's der Kerk aanra ken wij zyn daartoe niet bevoegd,schreef in 1897 de armtierige. Drij jaar later las men in zijne kolom men. u Er is geen hemel mirakels zijn onmogelijk. Als er geen hemel is welk steunpunt heef; dan de zedcleer onzer Aalstorsche geuzen Laat ons het woord geven aan M. Puy- baraud, algemeen opziener by bet minis terie van binnenlandsche zaken in Frank- ryk. Hij scbryft in zijn verslag van 1897. a De opvoeding van het geweten mag elders niet gezocht worden dan in het onderwijs der godsdienstige zeeeleer. Die zedeleer is van alle tijden omdat zij zich met den tyd niet bezig houdt. Die zedeleer heeft; voor bekrachtiging het toekomende leven eonder wier hoop het tegenicoordigc leven slechts eene biltere spotternij zon zijn. Indien er geen toe komstig leven is, vraag ik mij af wat wij hier doen. De armtierige loochent kras het be staan van een toekomstig leven want er is geen hemel, zegt bij. Voegen wij hierbij, om het snuifje nog wat beter te doen smaken, een woord uit de Revue de Belgiqne van 15 Januari 1876, bl. 17. - De plicht zonder God en zonder toe- x komt ig leven is een zeer schoon woord maar het is zonder beteekenis. De mensch zoekt zijn geluk door eene wet der natuur het is dus nutteloos hem een volstrekt belangloozen plicht en de volmaakte liefde voor het goede te pre- - diken. In den mensch is altijd het dier met al de genegenheden dezer natuur. Opdat hij ze kunne overwinnen moet de godsdienst of eene spiritualische wijsbe- geerto hem van zijne zinnen aftrekken en hem het geestelijk belang als dryf- voer zijner daden geven. De kleine snaken van den armtierige kunnen daar niet op antwoorden. Zal op het einde Monsieur Ie Redacteur uit zij nen doodtliap niet opschieten? Wij ver wachten hem.... Dp h( lAAffino' ingerichtdoor de Wacht, te gelegenheid der rcchtuitspraak van het Hof van Cassatie, cu ter eere van de beeren Baron Leo Bethune en Pros per Keppens, is buitengewoon grootsch geweest. Duizenden catholiekeu hadden van reeds vroeg in den voormiddag de natiouale vlag aan huune huizen gebee- schen. Wij overdrijven niet als wij zeg gen duizenden, want Machiel XIII van Chipka bekent iu een vliegende bladje dat de bevlagde buizen talrijk waren. De stoet welke zich om 4 uren ter Groote Markt vormde was indrukwekkend. Al de catholieke Maatschappijen en Kringen met vaandel of kartel waren talrijk verte genwoordigd en men mag gerust de deel nemers op 4000 manschappen schatten. De stoet opgeluisterd door de vroolyke arias onzer Koninklijke Harmonie, van den Cath. Trompettersclub, des Muziek korps der Jonge Aalstenaren, trok in de beste orde en statig, langs de Molenstraat, Bierstraat, Vaar tst raar, Graanmerkt, Esplanadestraat, Esplanade, Leopold- straat, Merkt, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Zonnestraat, Houtmarkt, Brussel- sche straat. Hier hield de stoet stil ten einde aan de Maatschappijen de gelegen heid te geven, ten huize van M.Bethunc, gelukwenschen en bloemtuilen aau te bieden. Dan stelde de stor t zich opnieuw in be weging langs de Kerkstraat, Lange en Korte Zoutraten naar de Cath. Work- manskring alwaar, in plechtige zitting, na eene welsprekende redevoering van den E. H. Rombaut, geestelijke Bestierder, in naam der Leden, aan den heer Bethune, bunnen Voorzitter,eeu zeergrootenfraaien bloemruiker werd aangeboden. De heer Bethune zichtbaar aangedaan door al die blijken van genegenheid en vriendschap, dankte allen in eene wel doordachte en welsprekende redevoering. Moeten wij er bijvoegen dat de beide rede voeringen menigwerf door de geestdrif- tigste toejuichingen werden onderbroken. Daarna werd er uiteengegaan. Deze betooging is 't onbetwistbaar be wijs dat de Aalstenaren ia overg'roote meerderheid openbaarlijk protest hebben willen aanteekenon tegen de zoo snoode beleedigiDgen en lasteringen die geweten- loozo blauwe, roode en groene tafolsprin- gers onze hoeren Burgemeester en Sche penen en bijzonderlijk den heer Schepeu Bethuoe naar 't hoofd hebben geslingerd, iets waardoor zij gansch de Aalstersche Cath. Partij hebben willen treffen. De betooging heeft bewezen dat, on danks ile logentaal en den laster waarmeê hare driekleurige tegenstrevers haar be jegenen, onze Aalstersche catholieke Par tij nog levendiger, nog machtiger is dan voorheén. Machiel XIII heeft reeds in zijn vlie gende bladje geschrevon dat de stoet koud, dor, droog was en er bitter weinig volk aan deelnam. De Aalstenaars zelfs do sleepdragers van Machiel en de blauwen en rooden zullen deze die dat schreef toeroepen Ne zoóoöoóoöoot Ne drijdubbele zoóoóoöoóoöoot Maar zeg eens, Machiel, als de stoet toch zoo kond, dor, droog en onbedui dend was, waarom waart ge dan zoodanig aangedaan, geschokt bij 't zien van dien koudon, doren, droogen onbeduidenden stoet, dat gij, om tot bedaren te komen by een familielid, eeu telloortje pap hebt gevraagd Toen de stoet, van de Groote Merkt de Lange Zoutstraat introk, stonden 3 libe rale haantjesvooruit aan den hoek, juist voor de ingangdeur van den heer Tay- mans, drogist. Een der drij, eene soort van langen spelnagel, zegde tot zijne kameraden Wacht tot dezen avond wij zullen ze eens goed afdrogen. Nu, eene juffer welke zich in de on- middelijke nabijheid bevondt antwoordde: Ge zult misschien nog eens den cho- colaad van Taymans afdroogen.... (Tableau). Ze schoten er ook vlug van onder. (Historiek). Nonkel. Wij durven wedden dat de armtierige Dendergalm ue iudruk zal willen ver minderen en schrijven dat de stoet nog al talrijk was maar er geen geestdrift heerschte. Voor de Dendergalmcrs moet men builen en tieren, zweren en vloeken langs de straat dat zelfs, gelijk to Ant werpen, de wilde dieren van den beesten hof meèbuileu, maar onze catbolioke vrienden van alle standen ziju beter op gevoed en daarbij dG rechterlijke gedeco- den die des dijosdags eu zelfs 's woensdags mogen gaan stemmen, treft men alleeu in roode. groene eu blauwe stoeten aan. In al de artikels die de afgestrafte priester Daens, in 't Land van Aelst, Le Messager de Bruxelles en andere schrij- velaars in Dendergalm, Vooruit, Indé- pendance Beige over de rechtsuitpraak van het Hof van Cassatie mcèJeelen, straalt het onverkropto spijt door en door dat zij in hunnen veldtocht van haat en wraak tegen de heereu Bethuue en Kop pens eu bygevolg tegen ons Catholiek Stedelijk Bestuur deerïyk zyn mislukt. De blauwe, groene en roode tafelsprin gers braken hun bitterste gal uit.... Men laten ze maar begaan: in de oogen van alle deftige lieden blijven ze toch voor altijd verachtelijke verraders, laffe verklikkers en eerlooze lasteraars en vuige beleedigers gebukt onder ods aller misprijzen I in hun propagandawerk dat is voor den ODgelukkigcu opgeschorste het ordewoord Maandag 17 September is bij gaan uit vallen tegen de catholieken in het lokaal der socios van Luik. Hij volgt do voetstappen van den laag gezonken Cbarbonnelle Van die gelegenheid hebben de rooden gebruikt gemaakt om geil te kloppen. De sukkelaars moesten 10 centiemen inkomgeld betalen en, volgens de eenen, moest dat geld besteed worden om ergens nog 'nen rooden schreeuwer op de kus sens der Volkskamer te helpen en,volgens anderen, was het 't loon van priester Daens.... Men is doodarm, roept men op alle toooen, en rijden en rotsen kost geld, veel geld- Als hij ec-ns zijn geweten onderzoekt zal hij wel vinden dat bij voor God ver antwoordelijk is voor al kwaad dat hier door wordt gesticht. Dank aan priester Daens zal Vooruit zijn nummer bij duizenden kunnen rond strooien en waarin de H. Kerk zoo sehan- dig wordt aangevallen en waarin wij lezen dat de kerktorens torens zijn van ver drukking, torens van verstomping, torens van bedrog en dat weldra al de ker ken zullen dienen tot voorraadschuren, schouwburgen of vergaderplaatsen. Hoe diep, niet waar, brave menschen, iemand vallen kaD, wanneer de hoogmoed zich van zijne arme ziel heeft meester ge maakt Laat ons voor zijne bekeering bidden dat hij, toch eens gehoor mocht leenen aan zijne geestelijke Overheid die hem zoo dikwijls waarschuwde voor het glib berig pad waarop die ongelukkige zich heden bevindt. Wie mag die som in kas houden of wanneer, hoe en aan wie zijn ze uitge deeld geworden?... Ja, waar zijn ze of waar zijn ze ge bleven Weten de roode en groene socialisten dat niet Wij vragen het reeds meermaals en men blijft alle antwoord schuldig. Men zal ons zeker toch niet durven antwoordea 't ziju uwe zaken niet, dat gaat u niet aan De Denderbode treedt op als orgaan der openbare denkwijze, als tolk der Aalstenaren die recht hebben bun aan deel te genieten van die 744 fr. 27 c. die zijn overgebleven van de openbare omhaling ten voordeele der werkstakers in April 1900. En als men blijft weigeren te antwoor den, zou 't Parket van Dendermonde dan soms niet willen weten waar die 744 fr. 27 c. verblijven tiie schijnen te zijn ver loren geloopen Het kcDt goed den weg naar Aalstop aanklacht van blau wen, groenen cn rooden kwam hel hier wel 100 maal... Als de gelden zijn uitgedeeld geworden en alle rechthebbenden hun aaudeel heb ben genoteD, valt er niets te zeggen, maar dat is Diet bewezcD. Nu bewijzen dat de som eerlijk is uit gedeeld geworden aan de rechtbebbeuden of ze voor de pin breDgen; dan alleen zal men voldaan hebben Eene weddingschap. Luitenant Verdier van het Fransche leger was ge woon alle weddingschappen te winnen, zoodat niemand zich meer met hem iu 't strijdperk durfde wagen. Op zekeren dag wordt Vernier naar een ander garnizoen verplaatst. De roep van zijn geluk gaat hem vooruit en reeds op den eersten dag zijner aankomst vraagt hem zijn overste Is het werkelijk waar, kameraad, dat gij altijd uwe weddingschappen wint Ja, overste. En hoe legt ge dit dan aan Wel zeer eenvoudig ik wed alleen wauneer ik geheel zeker vaa mijne zaak hen. Eq daarbij kan ik op ieders gezicht lezen, wat ik wil weten. Wel zoo, wat ziet gij dan bijvoor beeld op mijn gezicht Ik zie daar dat de oude wonde aan uw been weer is opengegaan en u pyu doet. Ik heb nooit eene wond gehad. Neem mij niet kwalijk, overste, maar toch... Wel drommel, om hoeveel gewed, dat het niet waar is Om 500 fr. Aangenomen. Do heeren zijn getui gen. De overste trekt laarzon en kousen uit cn ondanks het meest nauwkeurig onder zoek is niets van eene wondo te bespeuren. Gij hebt hot verloren, luitenant riep de overste zegevierend tot den officier die zijne neerlaag moest erkennen en 500 fr. neertelde. Met een vroolijk gezicht streek de over ste de winst op, liet papier en inkt bren gen en schreef terstond naar zijnen ouden krijgsmakker, den vorigen chef van Ver- dier Wat gij mij van Verdier verteld hebt, is eenvoudig onzin. Hij heeft zoo- even om 500 fr. met mij gewed dat ik een woud aan het been had, en natuurlijk ver loren. Het antwoord luidde Kameraad, ge zijt er in geloopen. Uwe winst van 500 fr. kost mij 2000 fr., want voor dat hij ver trok wedde Verdier tegen mij, dat bij u nog op den avond zijner aankomst zou noodzakeü, aan de volle officierstafel uwe laarzen uit te trokken. Altijd ophitsen Dat is de rol van ODzeDfameuzcn politieker door zijne gees telijke Overheid afgekeurd eu toch ver stokt in de boosheid. Hij doet het weêrom in zijn antwoord aan de dagbladen die verslag hebben gegeven van zijne fameuze meeting te Gossselies waar hij zoo ferm den bol is gewasschen geweest door eeu van zijne cemalige vereerders. Hij herhaalt dat de werklieden niet sparen kunnen. Denderbode antwoordt daarop dat zij een weinigsken sparen op den genever, en alles zal gaaD. Is dit onmogelijk Hoor liever Het Land van Aelst zelf in zijn nr van 24 December 1899. Vele fabriekwerkers slenteren maandags van d'cen herberg naar d'an- dere iu plaats van te werken zij ver- brassen aldus huo zuurgewonnen pen- ningen. Dat is eene slechte gewooute voor christeue beschaafde menschen het geld aan hier eu genever verkwisten - terwijl t'huis dikwijls ouders, broeders, zusters of kindors er zitten naar te wachten. Dat staat in V Land zelf.... Dat de werklieden op de lijfrentkas storten het geld dat 's maandags zoo noodeloos wordt verkwist en zij zullen, als zij oud en ver sleten zijn een schoon pensioentje, een schoon appeltje tegen den dorst hebben. Om het volk te vleien, zegt en herhaalt do armzalige politieker immer hetzelfde deuntje. Hij wil maar geenzins bekennen dat er veel geld onnoodig wordt verbrast eu in genever opgedronken. Wij zullen dus telkens hij zich verstout opjzulke lage wijze zulke lage volksdriften te vleien die woorden van zijn gazet op den neus wrijven. Daarop steunend zal hij ons valschelijk beschuldigen een vyand van 't volk te zijn maar onze lezers weten hoe zeer wij 't welziju der werklieden beirachteu en hunne belangen zijn toegedaan. Wij kun nen dus daarbij de schouders ophalen. De tooveraar Edison die reeds zoo vele merkwaardige uitvindiogen deed, komt nu, zegt men, het middel uit te vin den, om rechtstreeks elcctrische kracht door koolstof voor to brengen zonder voortaan een dyoamo of ander toestel to moeten gebruiken. Zoowel als wy nu stoomkracht verkrijgeo door kokend wa ter, zouden wij voortaan door 't stoken van kolen electrische kracht kunnen be komen. Elkeen zou dus te huis electrisch licht kunnen maken en daartoe de kolen ge bruiken die in de stoof worden gestookt. 't Ware te wenscbeo dat de uitvinder van Memlopark ditmaal nog het goed eindje vast had. "VT° -i O Bet Judas- 1—N JLv3? cijfer. De buizen in onze Stad Aalst komen op nieuw genummerd te worden en het Sic t van Chipka, de verblijfplaats der groeno belden heeft nu hetNr 13 verkregen. Dit nummer 13 staat daar bnzonderlijk goed op zijne plaats 't Slot van Chipk i is immers de krocht waar al de judasso- rijen, dezer laatste zeven jaren zijn ge smeed geworden. Is het ook niet hoogst te verwondert n dat alles wat de groene kliek raakt, altijd op 't judascijfer uitdraait Dat Nr 13 ver volgt haar overal en altijd als eene zicht bare straf 1... Verloren voor altijd. De glas blazers van Charleroi zijn in werkstaking, de eenen sedert twee de andere sedert ééne maand. Weet gij hoeveel zy aan dagloon verlo ren hebben gedurende dit tijdverloop. Twee miljoen en 400 duizend frank Dat alles ter wille van eenige sociali stische kopstukken dio niet wil Ion, dat werklieden die niet socialist zijn, nog iu de glasblazerijen zouden werken. Hoe hebben de roode de vryheid lief. De werkstakers moeten natuurlijk nu eene andere broodwinning zoeken, 't is te zeggen ander werk. Bygevolg zijn zij do oorzaak dat er in andere Dyverheden, handen te veel zijn, hetgeen onvermijdelijk het loon doet da len. De roode stijfkoppen zijn dus de oor zaak van de daling van sommige loonen. Maar als zij daarover spreken, dan is het de slechte inrichting der samenleving die daaraan schuld beeft. En er zijn menschen welke die valsche profeten op hun woord gelooven. Iteursscliuiineris. De afge strafte priester Daens is in den Volks zeever met uiterste verontwaardiging uitgevaren tegen de bcuisscbuimers. Hij gewaagt van schurken die in de beurs- wereld nestelen, van geringe spaarpen ningen die worden weggekaapt en ver slonden in een stroom van bedrieglijke zaken, van dieverijen, van lijken, van de beurs die in steê van eene plaats te zijn van eenen eerlijken handel, eeD veilig toevluchtsoord is geworden van cynieke schelmen enz. enz. Wij hebben gevraagd wat hy denkt over Edition artislique, hoe hij die steekheeldekeDS-oudernemiog rangschikt en hy, de groote ieraiosjaqppjoM, is ons eene antwoord schuldig gebleven. Nu, om hem zijne taak te vergemakke lijken zullen wij zyne aaudacht inroepen op 't gene do fiuaüciebladen deze week meêdeeldeD, namelijk, dat dynsdag 11. ter Beurs van Brussel, 35 stuks Edition artislique, nominale waarde 100 fr. en met privilegie zijn verkocht geworden tegen 50 centiemen 't stuk. Alia ze zijn altijd toch iets weerd om er 't cabinet meê te behangen waarnaar de Koniüg te voet gaat.... Hoevele duizenden franks geriuge spaarpenningen zijn er hier te Aalst weggekaapt geworden De aandeelen werden gejaagd tot 365 fr. om dan altijd te dalen, te dalen, te dalen tot de prijs van meubelpapier 1 Schoon wérk. Vooruit pronkte dezer dagen op zijne eerste bladzijde, met artikels tegen de catholieken, letterlijk overgenomen uit Den Volkszeever, orgaan der groene democraten. Het roode blad acht die artikels zoo goed en doel treffend onder socialistisch oogpunt, dat het meent er geen woord te moeten af of bij doen. Dat is een schoon werk voor de groene democraten aldus de socialisten bij te staan,in hunnen strijd tegen de catholie ken. Als het zoo voortgaat zal Vooruit het voortaan met eenen opsteller min kunnen doen. Vooruit van gister Vrijdag schrijft - AALST. Bijna ongelooflijk en toch waar. Eene vrouw van 25 jaar oud woont met baren man en 6 min- - derjarige kinderen in eene steeg der Stad. Die moetjong ingespannen zijn geweest om op hare leeftijd reeds 6 .kinderen te tellen. Die vrouw, gaat de roode vod voort, kan niets bij winneu voor het geziD, en de man werkt 4 dagen ter katoen- fabriek van den Tragel en wint fr. 7 60. Vooruit berekent dat er wekelijks aan huishuur, brand- en verlichtstoffen moet besteed worden fr. 3,40 en er blijft dus fr. 4,20, zoo iets vau 7 'ft centiemen over per hoofd en per dag om te eten. En meer dan eene familie verkeert in 't zelfde geval... Wij betwisten het niet en ook hebben de Antisocialisten met eenparigheid ge stemd 2000 franks te bestemmen om hunne leden die in dergelijk geval ver- keeren te ondersteunen. Waarom handelen de roodeD, blauwen en groenen ook aldus niet De roode winkelpolitiek werpt jaarlijks minsteus 15 duizend franks zuivere winst af die door de Gentsche roode capitalisten en Aalstersche leeperikken worden opge streken. Maar ze stellen O en drageu het liever al meê. De groenen zijn ook niet zonder mid delen. Z'hebben hun tabakfabriek, hun nen bazar en hunne bakkery. De blauwen tellen vele rijke lieden. Maar er is nog meer Waar zijn de 744 fr. 27 c. verbleven die men keut.... Ja waar zijn ze vervaren Als de kas sier ze nog bezit, waarom zou men er de menschen niet kunnen meê ondersteunen die iu 't geval verkeeren van 't werkers gezin door Vooruit aangewezen. 't Is een lesje voor de Aalstenaren als er nog eene omhaling voor werkstakers zal worden gedaan ik ware Burgemees ter, ik zou ze slechts toelaten onder con trol van 't Bestuur 1... Het koninklijk besluit, de zoo veel be sprokene strafkwijtscheldingen bevat tende, is Dijnsdag in den Monileur verschenen. Ziehier de volledige tekst van dit stuk LEOPOLD H, Koning der Belgen, aan allen, tegenwoordigeu en toekomenden, heil. Willende, door blijken van goedertie renheid, de viering huldigen van het huwelijk van Onzen welbeminden neef Z. K. H. Prins Albrecht van België Gezien art. 73 der Grondwet Op voorstel van Onze Ministers van Fnanciön en Openbare Werken, van Justicie, van Buitenlandsche Zaken, van Binnenlandsche Zaken en Openbaar Onderwijs, van Landbouw, van Nijver heid eu Ai beid, van Oorlóg, van Spoor wegen, Posterijen en Telegrafen, Wij hebben besloten cn Wij besluiten Art. 1. Kwijtschelding is verleend van alle niet voorwaardelijke hoofdgevange- Disstraf niet meer dan vijftien dagen be dragende, van alle niet voorwaardelijke geldboete, Diet meer dan vijftien frank bedragende en van de haar, bij oietbeta- ling, vervangende gevangenisstraf, welke gezamenlijk of afzonderlijk vóór 2 Octo ber 1900 uitgesproken werden door de hoven on rechtbanken of door de tucht- banken der burgerwacht. Art. 2. Ook is kwijtschelding verleend van alle niet voorwaardelijke hoofdge- vangenisstraf, niet meer dan ééne maaud bedragende, van alle niet voorwaardelijke geldboete, niet meer dan twee honderd frank bedragende, en van de haar, bij niet betaling, vervangende gevangenistraf, welke uitgesproken werden tegen beklaag den, die vroeger geene lijfstraffelijke of boetstraffelijke veroordeeling of, sedert 1 October 1895, geéno veroordeeliog in politiezaken ondergingen. Art, 3. Dezelfde kwijtscheldingen zijn verleend 1° Voor alle straffen, die, krachtens vroegere besluiten van genade, tot de in artikelen 1 en 2 bepaalde bedra gen werden verminderd 2° Voor allo geldboeten, meer dan vijftig of twee hon derd fraok bedragende, waarin gevange nisstraffen van niet meer dan wederzijds vijftien dagen of éene maand, geheel of gedeeltelijk veranderd werden. Art. 4. Do straften gevangenis of geldboete uit hoofde van meerdere overtrediugen opgelegd en door hetzelfde arrest of vonnis samengevoegd, zijn, voor de toepassing van het tegenwoordig be sluit, geacht eene eenige straf uit te maken. Art. 5. Het tegenwoordig besluit is niet van toepassing op veroordeelden, die, ten dage zijner bekendmaking, voort vluchtig zijn of zich schuilhouden. Onze ministers zijn belast, ieder wat hem betreft, met de uitvoering van het tegenwoordig besluit. Gegeven te Laken, den 1 October 1900. LEOPOLD. Het stuk is tcgengeteekend door al de ministers. Bestuurlijke straffen. De ministers van oorlog, vau spoor wegen, van justicie, hebben aan de be ambten van hunne respectieve besturen ook kwijtschelding verleend aan tucht maatregelen. Zondag had de aangekondigde verga dering onzer Autisocialisten, in het ge woon lokaal Kring De Vriendschap, - Korte Zoutstraat, plaats. Talrijk waren de ledeu opgekomen, de zaal was propvol en wanneer de Eerw. Heer Rombaut, Bestuurder van den Cath. Werkmanskring, binuentrad, was het een algemeen hand geklap en oorverdooveude toejuiching. M. Van de Velde Alexander, Gemeen teraadslid, nam het woord, dankte in gul hartige woorden do leden voor hunnen zoo talrijke opkomst; hij deed den pijn lijken toestand der arbeiders uiteen ver oorzaakt door den droeven Aalsterschen crisis. Aanschouw de ellende, zegde hy, dier diep beproefde huisgezinnen de vader komt t'huis met zijn karig loon, waar hij eene duurbare wederhelft en kleine kinders ontmoet soms in de bitter ste armoede. Droevig oogenblik voor den deftigen werkman; hij hoeft hulp noodig om die vrouw en tengere kinders het noo- dige voedsel te verschaffen. Verbeeldt u, geachte werkbroeders en vricndeD, de toestand waarin een deel onzer leden zich bevindt'. Reeds verschei dene malen zijn onze deftige Burgerij en onze moedige Priesters, waaronder ik niet vergeten mag onzen diep betreurden vriend die oprecht den naam verdient van Vader der noodlijdenden, de Eerw. Heer Ponnet,(Algemcene toejuiching) den armen arbeider ter hulp gekomen, waar over zij onzen oprechten dank nogmaals ontvangen. Laat ons in het voorbijgaan eens zien wat zij niet al verwezenlijkt hebben door hunne hulp. Bij het stilvallen der katoenspinnerij der heeren Van der SmisseD, zestien leden maakten deel onzer VereeDiging en hon derd en veertien hebben onderstand ge- noten.Ziedaar onze onpartijdigheid. Bij het stilvallen der vlasspinnerij ontving iedere werkman deelmakende van onze Vereeniging 84 franks en met de Kermis 1898 eene schoono hesp, enz. enz. alles met geld onzer miidadige personen. M. Van de Velde stelt, na uitleg der standregels, voor 2000 franken te nemen uit de kas der Antisocialisten om onder de leden te verdeelen die getroffen wor den door de Nijverheidscrisis, en was zeer gelukkig zulks te kunnen doen in tegenwoordigheid van den ieverigen en koenen verdedigers der Aalstersche ar beiders,den Eerw. Heer Rombaut. (Alge- meene toejuichingen). Spreker noodigde verder de leden uit tot de stemming; al de leden stemden voor de storting der 2000 franken. Hy dankte de leden voor hunne eensgezind heid in de stommiug eu verzocht de wer- keloóze van Zondag 7 October, van 10 uren 's morgens tot 5 uren 's avonds zich in zyne woning, Zonnestraat 77, te komen aanbieden om den onderstand te ont vangen. Daarna nam de Eerw. Heer Rombaut het woord deed in eeoige goede gepaste woorden uitschijnen hoe de werklieden zich moeten vereenigen om op deftige wijze hunne rechten te verdedigen, dankte M. Van de Velde voor zijne menschlie- vendheid ten opzichte zyner noodlijdende medebroeders ea gaf eene goede karitaat voor de werkeloozen. M. Van de Velde bedankte den E. H. Rombaut voor zijne goede aanmoediging en voor zij dg milde gift en sloot de ver gadering om 3 dry kwaart onder den bes ten eensgeziudsten geestdrift. Wanneer de 15. H. Rombaut de zaal verliet was het algemoene geestdrift: men klom op tafel en stoelen en de zaal dreunde van de langdurige toejuichingen. STAD AALST. BUITENGEWOON te geven door de Hoeren Meesters der Zondagschool van S' Martinus, in de ruime Zaal van den Cath. Wcrkraanskring, ter gelegenheid van het 50jarig Jubelfeest van den heer Eugeen Vah Ittebbeek, en Prysdeeliüg der Zondagschool, op Maandag 22 October 1900, ten voordeele van hel werk der Zondag school. PROGRAMMA: 1° Opening voor groot orkest. 2° BROEDER JACOB, oorspronke lijk drama ia één bedrijf, door Lodewyk Lievevrouw-Coopman. 3° Uitvoering eener Jubelcantate, 150 uitvoerders, muziek van Mr G. Pape. woorden van deu Eerw. Heer Vleurick, 4" De Adelzieke, tooneelspel in drie bedrijven door P. De Mey, (vry Daar Molière). DE BALLETTEN die in het stuk voor komen zullen uitgevoerd worden onder het bestuur van Mr Aug. Vebwaten. Het orkest ouder het beleid van Mr G. Pape. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehoudene pl., 2 fr. Eerste pi., 1 fr. Tweede pl., fr. 0,60. Heeren Meesters der Zondagschool zullen de vrijheid nemen, ten huize kaarten te komen aanbieden.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2