AUER1 Van tak op tak. Nijverheidsschool. ZONDAGKUST. 50jarig Jubelfeest Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande Nieuws. AALST. Zoo is hel. De Bien public zegt het schoon in zijn nummer van 7 Augusti 1896. In Frankrijk in het meorendeel der groote steden worden de processiën van het H. Sacrament verboden onder het leugenachtig voorwendsel de vrijheid van geweten en de vryheid van omloop te beschutten. - Iu tegendeel worden de aardigste en woeligste stoeten, de wanordelijkste en op de grofste wijze meest uitdagende ma- nifestatien toegelaten en zelfs door de Politie beschermd. Bidden in 't openbaar is eene mis daad de openbare godslastering integen deel een onschenbaar recht. Men kent de walgende tooneelen te Parijs rond het standbeeld van Stefanus Dolet afgespeeld. Wy zijn zoo eenvoudig niet over die tegenstrijdigheden en onbezonnenheden verwonderd te staan. Zij vloeien voort uit de natuur zelf van het liberalism. De waarheid kan de tegenkanting der dwaling verdragen;maar de leugen is onverdraag zaam van natuur en zy ziet de zegepraal der vryheid in het verdrukken van de waarheid. In Frankrijk lyk in België gevoelen de vrijdenkers zich dan slechts waarlijk en volkomen vry als de catbolieken het niet zyn. De processiën verbieden, eene christene school sluiten, de deuren van een klooster openbreken, eene liefdadig bezet verbeurd verklaren dat zijn voor die geestdrijvers de eervolle zegepralen der vryheid. Indien het uitoefenen van den catbolieken godsdienst volkomen belet kon wordnn, indien het dragen van het priesterkleed verboden was, indien, met een woord, men tot het hatelijk stelsel eertyds door de Fransche omwenteling in voege gebracht, kon terug keeren, dat zou in hunne oogen de volledige triomf van de Rede en van den vooruitgang zyn.> De vryheid der geuzen is bittere «pot- ternij Het kiesrecht der vrouwen zou voorwaar geene nieuwigheid zijn in ons land. Onder het Hollandsch regiem hadden zekere vrouwen, de weduwen, kiesrecht. Nu ten bewijze hebben wy voor ons liggen De alphabetische lijst der inwo- - ners der stad Aelst, die de vereischten hebben om kieners te kunnen benoemd worden. Deze lyst dagteokent 3 October 1821 en is onderteekend De Burgemeester Th. de Waepenaert. De plaats waar de handteekening van den Secretaris voor komt, is geschonden, doch van 't gene er is overgebleven kan men gemakkelyk F. Van der Beien maken. Bedoelde lyst bevat de namen van 21 dames op 136 personen. Wy laten de namen dezer Dames volgen Beeckman wed. Pieter, kruidenierster. Berteloit wed. Karei, koopvrouw. Burny wed. Jacobus. Cornelia wed. Pieter, brouwster. De Brandt wed. Jacobus, rentenierster. De Crombeen d" Jacobus, rentenierster. DeMette wed. Joaephua, koopvrouw. De Vuystwed. Joeepbus, «ilversmid. De Welf wed. Kom. logementhoudster. De Wolf wed. J. A., koopvrouw. D'ilamer wed. Livinus, id. Fobus wed. Pieter Francies, brouwster. Gheeraerdts wed. J. B. koopv. in bier. Govaert wed. Romanos, rentenierster. Le Febure-Lenaert wed. J. B., koopv. Moe na wed. Alexander, garentwynster. Nooy wed. J. B. rentenierster. Plaetsier wed. J. Bellarm., logementhoudster Poesé wed. Antonius, gareutwijnster. Vanden Broucke wed. Ph., rentenierster. Vander Ueyden wed. P. J., rentenierster. Dus 21 dames die de noodige hoedanig heden bezaten om fungerende kieners te zyn, meer dan 't 7,6* gedeelte van het totaal der 136 personen. De fungerende of werkdadige kiezers waren alsdan ten getalle van 21 en in October 1821 moest hel mandaat van dus van 7 vernieuwd worden. Dus het kiesrecht der vrouwen ware geene nieuwigheid in België. Vooruit k0Bdi8t aan dat de a%e_ strafte priester Daens een pruces heeft ingespannen tegen den E. 11. Pastoor van Petegem (Deiuze) welke op den predikstoel zou moeten gezogd heb ben dat De Volksseever eeue slechte gazet is. Eu de E. H. Pastoor vau Exaerde zal zich zeker ook aau een dergelyk proces mogeu verwachten want, zoo De Volke- neexer beweert, zou by, lydens de cate- chismuslessen aan de kiuders hebben gezegd dat ze hunne ouders moeten waarschuwen legen de lezing van dit slecht blad. Nu de afgestrafte heet die handelwijze eerrooveiy. Maar als Machiel Judas in 't Land van Aelst eu Werkman herhaaldelyk schreef dat De Denderbode zoo slecht is dat de ouders hem moeten wegstoppen of liever, hem uit de handen Louueo van hunne kiuders uit vrees van verdeif, was dat dau geene eeriooverij Voor de groene chefs, neen, aan ben is immers alles toe gelaten Goed zoo, groene helden, wy zullen den uitslag afwachten, en lukt ge, dan zal 't baantje door u ingeslagen beter kuuuen gevolgd worden dat nog niet zal omge graven zyn De caoutchouc opbrengst in de 'wereld. Men schat óO,UOU ton per jaar de gezamenlyke opbiengst van uuze kostbare slof. Hierop worden 20,000 ion ingevoeld iu Engeland, Liverpool eu Lon den. 20,000 lu de Veieenigüe-Slateu, 8uOO iu irtuüuyk, (Havie) üüuu m België, Antwerpen en de rest op verschillende markten van Europa onder andere te Rotterdam. Tot hiertoe nam het verbruik toe en de opbrengst werd gemakkelyk opgewerkt. Men moet zich dus afvragen of, in eene nabyzynde toekomst en in tegenstrijd met wat zekere optimisten denken, er zich op de groote caoutclioucmarkten geene groo te voorraden zullen vormen en of de weer de van de caoutchouc niet fel zal vermin deren. Nog altijd de 744 fir. 27 c- - Vooruit deelt het artikel meè van den armtierigcu godverloochenaar Dendergalm over de kiezerslijsten maar geeft nog geene enkele inlichting aaDgaande de som van 744 fr. 27 c. die men kent. Waar verblijven die 744 fr. 27 c. of waar zijn zo verbleven. Als ze in eerlykheid ec deftigheid aan de rechthebbenden zijn uitgedeeld ge worden, waarom het verzwijgen Gij, Andreas, groote roode chef, gij, roode winkelpolitiekers, waarom durft ge den kassier niet aanwyzen die de be doelde som heeft opgestreken,behoudenof uitgedeeld?... 't Is in 't lokaal der roode winkelpolitiekers, in Hand aan Hand, dat in de vergadering der werkstakers is be sloten geworden de niet gebruikte Bom van 744 fr. 27 c. te bewaren tot eene volgende werkstaking. Wie heeft die som in bewaring ont vangen, ja, wie is de kassier opdat hij rekening geve. Bede rationem, geef re kening OPPASSERS. Er zijn in België 3,000jongelingen die 17 maanden te lang onder de wapens gehouden worden, om dienst te doen als oppasser, dat wil zeg gen als knechten kindermeid. En dan zegt men dat het onmogelijk is den diensttijd te verminderen indien de jaarlykscho lichting niet verdubbeld wordt Hebben de militaristen misschien goes ting naar 6,000 oppassers, om in het geheele geene meiden meer te moeten betalen Dat kan tellen. De Belgxque Fi- nanciere herinnert de déconfiture van de Acétylene Pictet, waarbij, zegt het blad, een nuancier niet alleen het geld uit de zakken onzer landgenooten scharrelde maar tot de zakken zelf, vasthield, om maar niets te verliezen. Het blad meldt nu dat het heerschap, na te Parys getracht te hebben zijne stre ken uit te richten, opnieuw te Brussel is verschenen. Immers, de Moniteur meldt do samenstelling eener maatschappy tot ontginning van mijnen in SpaDje. De maatschappy is gesticht ten kapita le van 30 millioeu op die som krijgt de geldman voorzyne bijdrage 58.000 acties van 500 fr., negge 29 millioen fr. Volgens het gerucht loopt, zou deze zaak echter niet in België maar in Frank ryk van stapel gaan. De Belgique Financière waarschuwt de slachtoffers. Als het niet in een zoo ern stig blad stond, zouden wij de waarheid dezer inlichtingen betwyfelon. Gedenkt Edition artistique waarmeê de groenen hier zooveel meuscheu heb ben gemaakt IWr I Machiel Judas heeft eene wandeling door de stad ge daan en bemerkt dat hy tal van huizen heeft gezien waar het ur 13 op voorkomt en dit onder anderen op 't Collegie der Eerw. Paters Jesuïten, enz. enz. Het nr 13 op het Collegie en andere huizen heeft geeue de minste beteekenis, immers dit summer kan onmogelijk afge schaft worden. Het nr 13 heeft maar beteekenis op 't slot van Cbipka. Nu, is het niet te verwonderen dat het slot van Chipka waar al de judasserij der laatste zeveu jaren zijn gesmeed gewor den, 't verblijf van groene helden die uit hoogmoed, baatzucht eu wraak hunne vroegere overtuiging hebben verraden en de bondgenooten zijn van liberalen vry- denkers, socialisten, anarchisten hunne vroeger gezwoorne vyandeu ja wij her halen is het niet te verwonderen,dat dit slot 'c welk vroeger 17 was genummerd nu heden het nr 13 het judas cyfer draagt Dat alleen heeft eene beteekenis... Be grijpt dat Machiel Wat het overige betreft van Z. H. I<eo XH1, van geloof verloren enz. enz., raaskalt maar voort; zoo nog een tydje en ge loopt gevaar van te Gheel aan te lan den want Broeder-Overste wil u toch nietl Hlechte boeken. Men kan niet voorzichtig genoeg zyn, aangaande de boeken die door sommige rondleurders, nu bijzonderlyk met het aankomen van de lango winteravonden, zelfs op de bui tenparochiën, ia de dorpen en wyken worden te koop aangeboden. Wie niet wil bedrogen zijn, koope maar liever geene boeken aan onbekende per sonen. Blinkende omslagen, schoone premiën en goedkoop, dat zyn maar al te dikwyls een lokaas welk üe duivel gebruikt om eenvoudige meuscheu iu zijne klauwen te krygen eu menige onschuldige ziel te ver giftigen. Dus, ouders en meesters, een oog in 't zeil 1 Waakt op dagbladen en leesboe ken die men in uw huis wil brengen. Ver trouwt geeue audero dan welgekende, katholieke boekdrukkers en boekverkoo- pers. Eene slechte gazette, eene vuile print, een zedeloos of ongodsdienstig boek, kuu- ncu meur kwaad veroorzaken dat men wel denken kan. Zij kunnen u veel wee en groote elleude op den hals halen. Wat du slechte lezing kan, dat zeggen nu en uau ue booswichten die up de guil- jutiue mucleu boeten. Als zij rechtzinnig spreken, ze zeggen schier altemale, dat het begiD van hun verderf gelegen is in de lezing van slechte boeken of schriften. Wy weten 't wel, al de lezers van slech te boeken worden geene moordenaars, verre van daar; maar weet het ook, gij vooral ouders, eeu bedorven kind moet geen mes gebruiken, om u diep in 't herte te wondeD. Nogmaals gezeid, opgepast en gewaakt tegen slechte schriften, met 't aankomen der lange avonden. Er ziju, als men wil lezen, goè en leer zame lezingen genoeg, om de gevaarlyke en slechte daar te laten. Het gaat goed met onze Aalstersche armtierige liberale kliek. De voorzitter van de afgeleefde joDge liberale kloef- wacht werd zondag nacht gratis gelogeerd in 't Salon-Pierre en een andere groote liberale heer heeft dijnsdag zijne schoe nen verloren en kon dan woensdag ter beurs der koornbijters te Brussel niet gaan. Voor verdere inlichtingen zich te wenden ten liberale lokale. Wij herhalen nogmaal. Naam- looze brieven, artikels en zelfs versla gen over toon eel ver toon ingeD, concerts, enz. worden niet opgenomen zoo de io- zender zich niet kennen laat. Wie geen vertrouwen in ons stelt, is voorzeker ons vertrouwen niet waardig. Comedie. De Bataillc, een afge scheiden socialistisch blad, dat te Namen verschijnt, zegt dat in het Maison du Peuple, door de roode kopstukken eene helsche comedie is gespeeld geworden, waarin lafheid en eerloosheid om voor rang streden. Eigenlijk werd de betooging ten gunste van Moiueau, gedurende de feesten van prins Albert, op het getouw gezet door de anarchisten in het Maison du Peuple. De roode kopstukken, ziende dat hun haring niet braadde bij de bevolking, za gen dat deze anarchistische inmenging het middel was, om zich met eere uit den slag te trekken. Zij spraken over een complot, «peelden zelf den mouchard en kloegen de samen zweerders aan bij de Policie. En zoo viel de betooging in 't water. De Bataille vraagt wat men moet den ken van de redacteurs der Peuple, die alle dagen de Brusselsche bevolking tot manifesteeren aanzetten en niettemin al de eerloosheden kenden, in 't werk ge steld, om de betooging te doen mislukken. Dat het ellendige «m... - zijn, zegt het blad. Wat broederlijkheid 1 v Militielichting 1901. De \Uf lotelingen voor de militielichting Jaf van 1901, zullen in het arrondisse- *5?kment Aalst, in de volgendo orde plaats hebben Vrijdag 1 Februari 1901, om 9 ure voormiddag, ten Stadbuize van Aalst. Maandag 4 id., ten 9 ure voormiddag, ten gemeentehuize vau Sottegem. Dinsdag 5 id., om 9 ure voormiddag, ten Stadbuize van Geeraerdsbergen. Woensdag 6 id., ten 8 1/2 ure voormid dag, teu Stadbuize van Ninove. Donderdag 7 id., ten 9 ure voormiddag, teu gemeentehuize van Herzelo. Vrijdag 8 id., ten 8 1/2 ure voormid dag, teu gemeentehuize vau Idegem. Maandag 11 id., ten 9 1/2 ure voormid dag, ten gemeentehuize vau Steenhuyse- Wynhuyse. Dinsdag 12 id., ten 9 1/2 ure voormid dag, ten gemeentehuize van Haeltert. Woensdag 13 id., ten 9 1/2 ure voor middag, ter gemeenteschool van Moorsel. Donderdag 14 id., ten 7 ure voormid dag, ter gemeenteschool van Meerbeke. Vrijdag 15 id., ten 9 1/2 ure voormid dag, ten gemeentehuize van Oordegem. Maandag 18 id., ten 9 1/2 ure voormid dag, ter aangenomene Joogensschool van Lede. Zondag laatst heeft de heropening plaats gehad van de Stedelijke Nijverheidsschool en teveus de prysdeeling voor 't vei loopen schooljaar. In de feestzaal van 't Gesticht, Espla nade, was tevens eene kleine Tentoon stelling ingericht van de bekroonde teeke- ningen en de voornaamste leergangen (Schrijfboeken en Albums der leerlingen) van de Nijverheidsschool. Een nauwkeu rig onderzoek dezer werken breDgt de overtuiging mede dat het Vakonderwijs hier ernstig gegeven wordt en evengoed door de leerlingen begrepen en gewaar deerd wordt. De teekeningen van inekaniek onder 't geleide van M. Van Havee en de leer gangen van werktuigkunde van spin-en weefkunde gegeven door M. De Lathotj wee, laureaat der Nijverheidsschool van Gent, troffen de aaudaebt van onze aan wezige nijveraars en deskundigen. De Heer Doctor De Naeyer, Voorzitter der Bestuurlijke Commissie, zat de plech tigheid voor. Belooningen. De voornaamste pryzen werden behaald als volgt Voorbereidende Afdeeling. (Vakken Rekenkunde, Meetkundige vormen, Lijn- teekenen,Handelswetenschappen,Natuur kunde.) 1" prijs (9/10 der punteD) Frans Roelandt van Aalst. 2* prijs (8/10 der punten) Karei Hofman van Aalst. Uit Rome komt eene depeche, mel dende dat uit hoofde eener onpasselijk heid van Z. H. den Paus, alle recepties opgeschorst zijn. Militaire Slachterijen. De aan koop van het vee voor de militaire slach teryen wordt niet meer door bijzondere bedienden, maar per aanbesteding aange kocht. De op deze manier te bedienen garni zoenen ziin Antwerpen, Mechelen, Gent, Brugge, Luik, Beverloo, Brussel, Leuven, Namen, Bergen en Doornik. De te leveren hoeveelheid bedraagt, volgens de belaogrykheid der garnizoenen, van 2,150 tot 190 kilos. De beesten worden geleverd op voet, maar betaald per kilogr. Geslacht vleesch, de huiden, vet en afval blyven eigendom van het garnizoen. Wy vinden in 't vakblad La Boucher ie Bel&e, de uitslagen der aanbestedingen, duor het departement vau oorlog de 8 September gedaan in de volgende garni- zoensteden. per kil. geslacht vleesch Lot 1 Antwerpen fr. 1.33 1/2 2 Mecheleu 1.31 - 3 Gent 1.29 4 Brugge 1.24 5 Luik 1.25 9/10 6 Kamp van Boverloo - 1.27 1/2 7 Brussel 1.33 8 Leuven 1.23 9 Namen 1.28 10 Bergen a 1.33 11 Doornik 1.24 üieusniueuue ApulUoktsr .Zondag 21 Octo ber 1900, Mr Calieb&ut, Luieimarkt. 1" Studiejaar. (Stel- en Meetkunde Kennis der Grondstoffen in de Stedelijke Nijverheid gebruikt (weef en spinbare stoffen.) Handelswetenschappen, Schei kunde en Physica, Mecauiek-Teeken- kunde. 2® prijs (8/10 der punten in de gezamen lijke vakken) Jozef Cobbaut van Aalst- Mijlbeke. 2° Studiejdar. (Voornoemde Vakken, Werktuigkunde, Spin- en Weefkunde.) 2® piijs (8/10 der punten) Albrecht Vander Borght, Aalst, die tevens den prijs van Electriciteit(Zondaglessen) behaalt. De weekavondlessen zyn sedert Maan dag hernomen, en, naar wij vernemen druk bijgewoond. Een bewijs ten voor- deele der NijverheidsschoolAl de oud- leerlingOD, overtuigd van de doeltreffend heid van het Vakonderwijs, zijn voor het derde studiejaar teruggekeerd. Heden, Zondag, 21 October, heropening der Zondagleergangen van Electriciteit, voor stoomtuiggeleiders en herhalings- lessen, van 9 i/t iot 11 ure. 1850 S TAD AALST 1900. Zondagschool van Sint Martinus. Plechtige Feestviering van het van M. Eugeen Van Itterbeek- Programma der Feestelijkheden 1* Zondag 21 Octoberom 7 uren 's avonds Aankondiging der Feesten door hot spelen des Beiaards, het luiden der Klokken en geschut der Kanons. 2° Maandag 22 October, om half zeven uren 's morgcDs, ter St. Martiouskerk Mis en Algemeene Communie, voor al de Meesters der Zondagschool. 3° Om half negen uren Beiaardgespel, Klokkengelui eu KanoDgeschut. 4° Om 9 uren Plechtige Jubelmis, gecelebreerd door den E. H. Vau Ht-lle- putte. Pastoor van S' Gillis-Wae9, Oud- ouderpastoor van Aalst, waaronder Ser- moon door den E.H. De Ridder, Pastoor van Schellebelle, Oudonderpastoor van Aalst. Na de Mis Plechtigs Prijs- en Broodoitdeeling, aan de kinderen der beide Zondagsclioleu. 5° 's Middags, om 12 uren stipt Noenmaal, ten lokale van den Catho- lieken Kring, Korte Zcutstraat, on aan bieding van een kunstgeschenk, aan den Jubilaris, Mr Eüoeen VAN 1TTER- BEEK 6° 's Avonds om 5 uren, ter ruime zaal van den Catholieken Werkmanskring Luisterrijk Avondfeest, te geven door de Hoeren Meesters der Zondag school. Programma 1° Opening voor groot orkest. 2° BROEDER JACOB, oorspronke lijk drama ia één bedryf, door Lodewijk Lievevrouw-Coopman. 3° Uitvoering eener Jubelcantate, 150 uitvoerders, muziek van Mr G. Pape, woorden van den Eerw. Heer Vlerick. 4° De Adelzieke, tooneelspel in drie bedrijven door P. De Mey, (vrij naar Molière). DE BALLETTEN die in het stuk voor komen zulleu uitgevoerd worden onder het bestuur van Mr Auo. Veewayen. Het orkest ouder het beleid van Mr G. Pape. Een persoon met goed gedrag vraagt plaats iu fabriek of werkhuis als reiziger, hij is bijzonder goed bekend met de Ar rondissementen van Aalst eu Brussel eeu koetsier, met goed gedrag enukeu- nende Vlaamsche en Frausche taal. Wordt gevraagd 1 bakker halve of volle gast eu tabakbewerkers. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 495 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3960 kilos. GloeUichtkousyes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65, aau 0,75 een maand gewaarborgd, J. Van den Bebgh, Zout- straat. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwery Druwé, Aalst. AALST. Brandramp. •Woensdag 11. om 5 uren 's na middags is er brand ontstaan ter hofstede, gelegen wijk, Schaar beek, Kerrebroeb, nabij den doorgang over den ijzerenweg, Aalst Ronsse, eu bewoond door 't huisge zin Ferdinaud Hofman-Gysens, landbou wer. Ondanks de spoedige hulp der Scoaar- beeksche Pompiers met sergeant Claus Benoit aan 't hoof 1, zijn er slechts puinen van de gebouwen overgebleven. Het vee en een gedeelte huisraad is kunnen gered worden. Een dagwand en 25 roeden oogst, 65 roeden ajuin en 50 zakken aardappels, huisraad, slaapgerief en alem zijn in 't vuur gebleven. De hofstede is de eigendom van Hof man Ferdinand. Wat de oorzaak betreft hierover loopen geruchten die naar alle waarscbijnelijkheid aanleiding zullen ven tot een rechterlijk onderzoek. De schade wordt berekend op 40C0 fr. door verzekering gedekt bij de Maat schappij de Vereenigde Eigenaars, hoofd agent den heerR. Eeman,advocaat alhier. II rj C7 Q biedt kosteloos aan, aan tl tl 111 allen die aangetast zijn huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchinten, borst- maag- cn blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar midde! ie doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar- an men het menschlievend doel zal inzien, is het ;cvolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vlncont. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Een brand is donderdag middag uitgeborsten ten hove van M Van Win- ghem Gyselinck, te Ournbergen. Al de gebouwen, ter uitzondering van den koe stal, zijn ten gronde afgebrand. Paarden, koeien, zwijuen en de meubelen zyn kun nen gered worden. Gansch de oogst, bijua al het alem en alles wat de gebouwen overigens inhiel den, is de prooi der vlammen geworden. De schade is vrij aanzienlyk, doch door verzekering gedekt. Ia een gevecht dat zondagavond plaats bad te Oaltre op het dorp, heeft degen.iamde De Paepe niet min dan acht messteken ontvangen twee zijn doode- lijk. Do dader is aangehouden. Zaterdag om 3 namiddag, is te Over- boelaore een hevige brand uitgeborsten in het fabriek der oude firma MerteDS. Hij ontstond in de kamer waar men de stekjesdoosjes vult. Wanneer de pom piers ter plaatse kwamen, hadden de werklieden reeds den brand gedoofd. Twee werklieden hebben brandwonden aan den arm bekomen. Een jonge heer zond donderdag morgend eonen boodschapper Daar de Dationale bank om voor hem een accré- ditif van 100 fr. te ontvangen. In de bank te Brussel ontdekte men dat het stuk valscti was eu men riep de politie om hem aan te houden. De boodschapper, die onnoozel was als een lam, vertelde aan de politie hoe hij met de boodschap gelast was en wees inderdaad, op straat geko men, de« persoon aan, die hem met den credktbrief gezonden had. Deze, den boodschapper met den agent ziende aan komen, sprong op den tram om zoo te vluchteD, maar de politie had hem in het oog gekregen, deed den tram stoppen en pakte den bedrieger by den kraag. o OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 20 October. 222 kilogrammen ter markt; prys fr. 3,00 a 3,10 per kil. Parijs 1900: GROOTE PRIJS. Bek fr. 9,00 Manchon 1,76 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. gedineerd, gedronken, en de andere ge vangenen feesten en dronken mee, zonder dat een enkele eene poging deed om van de omstandigheid gebruik te maken en de plaat te poetsen. De Vrienden van den Bak. Eenigo Brusselaars, die iu eeue oude her berg 's avonds hun bakske kwamen spe len, zouden geeme deel genomen hebben aan den stoet ter eere van prins Albert. En zij vormden eene maatschappy, ODdor den ritelde - De Vrienden van den Bak,* lieten zich een herkenniugsteeken maken en defileerden als echte.... Brusselaars, Dat kon er eentje lijden 1 En van eentje kwamen er verscheidene, en 's avonds was er geene enkele Vriend van den Bak, die nog recht op zyn beenun liep. Zij kregen ondereen ruzie de policie, die hen scheiden wilde, werd beleedigd en do agenten waren verplicht de Vrien den van den Bah aan te houden en in den bak te steken. Die hebben te minste op practische ma nier den naam hunner maatschappy eer Men verhaalt de volgende geschie denis over de reis van twee personen, die te Biussel voor diefstal vervolgd en in Italië aangehouden werden. De diefstal bedroeg meer dan 100.000 fr.; en toen men hem en zyne gezellin aanhield, was er reeds een vijfde gedeelte van verteerd of onvindbaar gemaakt. De man en zyne gezellin, uitgeleverd door het Italiaansche gouvernement, reis den per stoomboot naar Maseille. Maar volgens de franscho wet, die op dit punt zeer stellig is, moeten de gevaugenen in dagreizen en tusscben twee gendarmen te peerd huonen weg afleggen. Men kan oordeelen wat zy op die lange ruis hebben afgezien. Door den onderzoeksrechter onder vraagd ovor de ontbrekende 20,000 fr., hebben X. en zyne gezellin over delta liaansché policie inlichtingen gegeven, die oprecht meldensweerdig zijn. Zij werden aangehouden aan boord van de stoomboot, die hen naar GiiekenlanJ zou brengeu. In de Iialiaausche gevange nissen waren' zij het voorwerp van de voorkomendpte zorgen. Men toonde zich voor hen allervriendelijkst en het perso neel wensebte den dief geluk met zyne behendigheid, vooral toen bij, de naden van zijnen overfrak losmakende, aan den schouder eeo pakskeu vau 10 bankbiljet ten vertoonde. Dat bracht de vroolijkheid en de be wondering der gevangenbewaarders ton top on men besloot, daar eens ferm op te feesten. Maar de briefkeos van 1000 fr. hinder den hen en een der wachters stelde voor, er eenige togen goud te gaan verwisselen, X. stemdo toe. De wi-chter vertrok met zyue briefkeos en... kwam niet teiug. Er bleven nog 13.000 fr, over, die wer den onder gevaugeueu en gevangenisbe waarders opgeteerd. Er werd gefeest, 't Leuvensbier der brouwery Druwé, 8 het beste Woenzdag avond, rond 10 uren, is er brand uitgebersten in eene herherg der Dauwstraat te Curegem-Auderlecht. De patroon en eenige verbruiker» rioht- ten de eerste hulp in totdat de pompiers, die spoedig ter plaats snelden, den brand konden uitdooven. Men stelde vast, dat uit eene kas, in de plaats waar de brand ontstond, eene som van 5 tot 600 fr. in bankbriefjes verdwenen was. Men denkt dat de brand gesticht werd door eenen dief, die aldus de sporen van zijneu roof wilde doen verdwijnen. - M. Alfred Defuisseaux, socialistisch volksvertegenwoordiger van Bergen, is door eene longziekte aangetast. Zyn toe stand is zoo erg, dat hy voor langen tijd van de Kamer zal motten afwezig blyven. Als zyn toestand heb veroorloofd, zal hy den winter in het Zuiden doorbrengen. De kroep heerscht in hoogen graad te Ledeberg. Twee kinderen van burge meester Van Ooteghem, 11 en 3 jaar oud, zijn iu weinige dageu aau de ziekte ge storven. Wij hebben gezegd dat vijf personen van Overrysche, vergiftigd waren door het eten van bloemkool. Het onderzoek heeft bewezen dat de vrouw die de bloem kool bereid had, iu plaats van zout, een wit poeier gebruikt had, dat dieut om de beetwortel velden vau de iusekten te zui veren. Tijdens eene schieting naar de wip, werd de schutter Vereecken, te Kemseke, doqr eenen pijl in het linker oog getrof fen. Hy zelf trok den pyl uit zijn oog en werd vervolgens door twee dokters voor- loopig verzorgd, 's Anderendaags bracht men den man over naar het gasthuis van Bevereu, waar men tot de uithaling van het gekwetst orgaan overging. Schaking van een minderjarig meisje. Frans, E. F..,, van Meerhout, was... gaan waudeleu met het meisje Odila S. Het koppel kwam te Maesyck, Maas tricht, Luik en Tilleur. Uit deze laatste gemeente schreef F... eenen brief naar Meerhout om oen afschrift vau deu ge- boorteakt vau het meisjeS. te ontvangen. In plaats van het gevraagde te bekomen kreeg F.., weldra het bezoek van den va der van het meisje die zyne dochter mee naar huis nam. Daar het meisje nog geen 16 jaar oud was, werd F.., vervolgd voor schaking van minderjarigen. De kerel beweerde ter zitting der Recktbank te Turnhout.dat hy eenen post voor het meisje ging zoeken. De rechtbank nam dit niet aan en ver oordeelde hem tot twee jaar gevangenis en 50frank boete. Een meisje van Borgerhout, Emma Opdebeeck, 21 jaar oud, woneude Schild- suaat, vei bleef met M. Deroubaix, eige naar der bougiefabriek, op zijn buitengoed te Foy-Notre-Dame, by Uinaut. Daar beging het meisje de onvoorzichtigheid, kleederen met uaphte te wasschen in eene kamer waar licht brandde. Dit bracht eene ontploffing te weeg, waardoor Emma zulke erge brandwonden bekwam, dat zy er aan stierf. Het meisje wierd vry dag morgend te Borgerhout •begraven. Kouyneu vleesch is, na ossen vleesch, het voedzaamst, gemakkelyk te verteren en zeer geschikt voor zieken en herstel lenden. Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwery Druwé, Aalst. Afslag op de nijverheidskolen. Wy hebben reeds gezegd dat de uy ver ver heidskolea, ten gevolge van overpro ductie eo tevens het veel geringer ver bruik door het sluiten der glasfabrieken, onvermydelyk moeteu afslaan. Dit nieuws wordt bevestigd door eene correspondentie uit Bergen. De ny veraars, die kolen bestellen, ver wachten ook dien afslag, want zy wach ten zich wel, koutracteu te maken of gruote bestellingen te doen. Eeu twee-en-zestigjarige grijsaard, te Oostende, belast met net toezicht op de kolen aan de haven, is door eenige boot- loupers dezer dagen zoo erg toegetakeld geworden, dat de man aau de bekomen wouden is overleden. Jau Hereuthals, zoo heette die persoon, wist door zyn flink optreden steeds te beletten, dat een ge deelte der aangevoerde kolen naar eene andere plaats werd gebracht dan waar voor ze bestemd was. Dit had de haat gaande gem takt van vele bootwerkers, die de gewoonte hadden aaugenomou hunne huisgenooton by elke gelegenheid op goedkoope wyzu kennis te laluu maken met de nieuw aangekomene biauüsiof. Maar hel wakend oug vau Jan wist te vooikomen, dat die laakhare hau- deliugeu weiden vuoilgezot. Daaiom moest die al te uauwweiteude waker uit

De Denderbode | 1900 | | pagina 2