EEN EN ANDER. ENGLISH CLLB. VOLLEN AFLAAT Schouwburg van Aalst.-- AALST. Allerhande Nieuws. Holland. Duitschland. Vereenigde Staten. Perzië. Indië. onder afval van verrot hont, steengruis, asscben enz. brengt. Hierboven brengt men aarde en waar op eenen min of meer brokkeligen mest- grond, die niet te los is opdat de wortelen zich niet al te gemakkelijk en te fel ver doelen maar zich straf en dik ontwik kelen. Tusschen en boven de wortelen brengt men goeden grond die men bij do plan ting niet te vast mag aanstampen. Men zal nooit de boomen te diep plan ten en zorgen dat de wortelhals in de meeste gevallen met de grond opper vlakte gelijk kome. Fr. L. (Handelsblad.) Een eenvoudig middel tegen de pootziekte. Een Duitsche hooglee- raar teGiessen had reeds verschillende keeron opgemerkt, dat op hoeven waar pootziekte in den koestal heerscbte, de varkens daarvan verschoond bleven, of schoon zy voor deze ziekte zeer vatbaar zyn en zy met de melk der zieke koeien gevoed werden. Verschillende landbouwers bevestigden zyne meening en hadden hetzelfde feit besta tigd. Daarom besloot de landbouwmaat- schappij van Giessen. van op hare kosten proefnemingen aangaande dit zoo belang rijk punt in te stellen en zij gelastte hier mede professor Winkler, die eerst de aandacht daarop had ingeroepen. Twee landbouwers stelden zich ter beschikking van professor Winkler. Hij voedde hunne koeien met melk van die ren die aan pootziekte leden of kort te voren er aan geleden hadden. De melk werd echter verwarmd op 75 tot 85 graden. De aldus behandelde dieren werden dan in stallen gebracht waar de besmet telijke pootziekte heerschte en niettegen staande dit bleven zij allen gezond. By verschillende proefdieren had men zelfs slijm van koeien die aangetast waren, ingewreven op plaatsen die bij zonder vatbaar zijn voor besmetting. Maar ook hiertegen waren ze gansch bestand. Het toedienen van melk die 90 tot 100 raden verwarmd was, maakte evenwel e dieren niet onvatbaar voor de ziekte. Professor Winkler besluit met de land bouwers aan te raden proeven te nemen volgens zijne doenwijze. Hij is overtuigd dat zy dezelfde gunstige uitslagen zullen verkrijgen als hij, en dan had men een byzonder goedkoop voorbehoedmiddel om het rundvee tegen deze ziekte te bescher- Ben gesprek met den Paus. Een priester van Noord-Italië, de eerw. heer Trogelia, vertelt in den Osservatore Catolieo van Milanen, een onderhoud dat hij gehad beeft met den H. Vader, samen met Mgr Bota, bisschop van Lodi. Uit handen van den priester den pen ning ontvangend, den H. Vader aange boden door de Derde Ordelingen zijner parochie, zegde Zyne Heiligheid Dank, dank 't Is de hulp die lief- hebbende kinderen aan hunnen vader schenken zeg dat de Paus ze zegent en ze uit ter herte bedankt. Voorzeker zegt men dat de Paus zulks niet noodig heeft. En inderdaad, per- soonlijk heeft hij het niet noodig, dat weet iedereen. Maar als Paus, weet God alleen hoeveel hij noodig heeft. Zonder te spreken van zooveel andere noodwendigheden, hebben wij de jeugd, - de geliefde jeugd, die wij moeten be- schermen tegen de slechte leeringen. - Er zijn in Rome 280 scholen die ik on- - derhoud. Velen hebben over den Paus geheel verkeerde denkbeelden. Men zegt dat anderen in zijne plaats de Kerk bestu- ren; dat zyn ouderdom hem onbekwaam maakt zyn hoog ambt te vervullen, (en tezelvertyd glimlachte de Paus); maar zeg bun dat de Paus zeer wel weet wat er voor de noodwendigheden der Kerk vereischt wordt. Hy is het die schrijft wat hij schrijft; hij is het die handelthij is 't die de catholieke wereld bestuurt en regeert,- en als om terstond te bewijzen hoezeer de krachtdadigheid welke in deze woorden ligt, Leo XIII eigen is, had er klein voorval plaats, welk den Paus gelegenheid gaf eene tegenwoordigheid van geest vol weerdigheid aan den dag te leggen. Terwijl de samenspraak nog aan den fang was, namen drie prelaten, alle drij talianen, maar vreemd aan Rome, de vrijheid een en ander te zeggen en Leo XHI te naderen. Daarop keerde de H. Vader zich tot tot hen, vriendelijk, 't is waar, maar vast beraden, en zegde Als de Paus spreekt, moeten alle anderen zwygen. Is het niet waar dat, in die gemoe delijke samenspraak en in deze weerdig heid, de zedelyke krachtdadigheid van Leo XIII schier nog treffender uitschijnt als in zijne openbare daden Geheel de persoonlijkheid van Leo XIII, ligt in dit kleine tooneel uit het dagelijks leven besloten. Caoutchouc. De lading der An- versville bestond uil de volgende hoeveel heden Maatschappij Abir, 51,000 kilo; Comp- toir Commercial Congolais, 37,000 k.; MM. Bunge en C°, 105,000 k.; M. M. Cols (Végétaux Kassai) 22,000 k.; M. M. S. Cols (Lubéfu) 6,000 k.; Colomale Anver- soise (Boven-Congo, 6,324 k.; idem (Ka- meroon) 380 k.; Compagnie Commerciale des Colonies (Comp. Erangaise du Congo), 4,500 k.; M. Cb. Dethier (Belgica), 9,300 k.; M. Ch. Dethier (Loangé), 2,000 kilo. Een gouden priesterjubilee. Op 't einde van 't jaar zal Z. Em. Cardi- naal Goossens, Aartsbisschop van Meche- len, de 50® verjaring zyner priesterwijding vieren. De doorluchtige prelaat ontving de priesterwijding op 21 December 1850. Zyne Eminentie is geboren te Perk, op 18 Juli 1827. Ondanks zijne 73 jareu, is hij nog kloek en gezond. Zijne apostoli sche omreizen in heel het land en zijne onvermoeibare werkzaamheid, getuigen van zyn krachtig gestel. Dit feest zal ongetwijfeld door al de ge- loovigen des lands, en bijzonderlijk door deze van het aartsbisdom, in den geest medegevierd worden. Allen zullen ten volle instemmen met den wensch, dat de Voorzienigheid den weerdigen Relgischen aartsbisschop nog vele jaren aan 't hoofd onzer geestelijk heid houde, voor het geestelijk welzijn van het catholieke België. CONGO. Aankomst der An vers ville. De stomboot Anversville is zaterdag middag uit Congo in onze haven aangekomen. Zij had eenegvoorspoedige reis. Geen sterfgevallen of geen zieken alleen ser- jant-majoor Van den Bossche moest naar St-Camillus gasthuis vervoerd worden met eene beenziekte. Werkmanspensioenen. Het or ganieke koninklijk besluit, regelend de wet op de werkmanspensioenen, is getee- kend door Z. M. den Koning. Het zal binnen kort verschijnen in den Monüeur. Het huwelijk van koningin Wilhelmina. 'Veertien dagen geleden begroette België met geluk de blijde inkomst van de jonge echtgenoote van prins Albert. Vandaag geeft eene gebeurtenis van denzelfden aard aan onze Noorderbroe ders, de Hollanders, gelegenheid op hunne beurt huune verkleefdheid aan hun vorstenhuis te betaoneu. Ean telegram uit den Haag meldt ons dat koningin Wilhelmina Zondag haren verloofde heeft voorgesteld aan de bevol king van de koninklijke residentie. De menigte heeft de aanstaande echt- genooten op geestdriftige, hartelijke wijze ontvangen en geen enkele valscke toon heeft dit concert van toejuichingen ont stemd. Het schijt, te oordeelen naar de eerste inlichtingen, dat de Hollandsche socia listen, slimmer dan de onze, geen oogen- blik het denkbeeld hebben opgevat van eene betooging in tegenovergesteldeu zin te beproeven. Zij hebben niet gedreigd op straat te komen om vandaar aan de wettige over heid van hun land brutale sommaties te doen. De burgemeester van den Haag heeft niet moeten parlementeeren met hen om ze te ontraden de roode vlag tegenover de nationale vlag te stellen, in 't oor hunner medeburgers vreemde revolutionnaire lie deren te brullen, wanneer deze het Wil helmuslied zouden aanheffen. De socialisten van over den Moerdijk zijn niet meer royalist dan de onze. Maar door zich te onthouden van tegen het openbaar gevoelen in te gaan, hebben zij bewijs gegeven van gezonden zin. Welke les voor hunne partijgenooten is België I (Handelsblad.) Echtscheiding op het sterfbed. Men ziet wel eens een huwelijk op het sterfbed maar eene echtscheiding in die omstandigheden had men tot nu toe nog niet bijgewoond. Te Brussel heeft er zoo eene plaats gehad, krachtens een vonnis der recht bank. De eischer lag in St-Pietersgasthuis op zijn uiterste. De bloedverwauten der beide partijen waren aanwezig en zieken- dieners dienden tot getuigen. Wat weer zullen wij dezen herfst hebben M. Ch. Wendelen schrijft hierover in Chasse et Pêche het vol gende - Heel waarschijnlijk zullen wij tot einde November voor bet meeste deel noorderwind hebben. Hieruit volgt dat de herfst eerder droog dan nat zal zijn en dat wij nog vele schoone, zonnige dagen, warm voor 't sezoen, maar ook zeer koude nachten mogen verwachten. De eerste helft van November kan zeer koud zijn. In die maand zal er reeds sneeuw vallen. Kortom,teen goede herfst, zoowel voor de stedelingen als voor de boeren. B Amerikaansche kolen. Do Etoile verneemt uit goede bron dat machtige Amerikaansche mijnmaatschappijen aan de stad Brussel hebben voorgesteld, de noodige kolen voor hare gaz-instellingen te leveren, daar de Engelsche en Bel gische kolen waarlijk te duur zijn. Draadlooze telegrafie.—M. Marconi, geholpen door Belgische ingenieurs, is nu bezig te De Panne den staak van 40 meters hoogte op te richten, die moet dienen om eventueel telegrammen over te seinen aan do in de zee zynde luail- booten. Tegen einde October zou de inrichting voltooid zijn. Marconi hoopt dat de Belgische regee ring binnen kort officieel zyn stelsel van draadlooze telegrafie zal invoeren. Roode rijkmakers. De Gazette de Charleroi heeft berekend dat op 26 September de werkstaking der glasblazers reeds 2,400,000 fr. in arbeidsloon aan de stakers kostte. Dit is dus ook een verlies voor degenen die van hunne kalandisio leven. Die som is nu reeds tot meer dan 3 mil- lioen geklommen, en zal met Allerheili- 3,600,000 fr. bedragen. En daar er, wanneer de hervatting be sloten wordt, teu minste eene maand noodig is om alles op den ouden voet te brengen, mag men onder de gunstigste omstandigheden,het verlies voor de werk lieden en den handel voornamelijk den kleinhandel op minstens vijf millioen rekenen. Waarlijk, de roode opstokers verstaan de belangen van den werkman. En ondanks dit heeft de groot-meester der werkstaking, citoyen Jan Caluwaert weer eene nieuwe circulaire uitgegeven, om de stakers tot volharding aan te zeiten. Lijdt maar honger, werklieden I... Als de leiders maar op de kussens zitten. De lesson zullen voortaan gegeven wor- deD des Zondags, ten Stadhuize, op het eerste verdiep der oude greffie van de handelsrechtbank. Duitsch: van 9 1j* tot 10 uren. Engelsch: lagere afdeehng van 10 V® tot 11 V® uren hoogere afderling van 11 V® tot 12 V* uren. Al de cursussen mogen gevolgd worden mits een enkele jaarlijksche bijdrage van 10 fr.; men mag ééne les van iedere taal kosteloos bijwonen als proeve. J. M. J. F. C. C. G. Z. J. C. A. in de kerk der Arme Claren Coletinnen, ter gelegenheid der gedurige Aanbidding van het Allerheiligste Sakrament des Autaars. 25 October. Order der Goddelijke Diensten. 's Morgens ten 6 ure de 1'*® Mis. Om 8 ure de 2d0 Mis. 's Namiddags ten 4 ure Sermoon, daarna het Lof. Luisterrijke Vertooning, te geven door de Koninklijke Tooneelmaatschappy 't Land van Riem. DE DOCHTER VAN ROLAND op Zondag 4 en Maandag 5 November, om 17 1/2 ure, zeer stipt. CREEMBOTEE. Markt van Woensdag 25 October. o 125 kilogrammen ter markt; prijs fr. 3,00 a 0,00 per kil. HOPMERKT. Bel voor bel fr. 110,00. Eerste kwaliteit fr. 100,00. Merkt vast. Op den buiten is bijna al 't gewas ver kocht en men schat dat er nog slechts 1/8 overblijft. Gloeilichtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65, aan 0,75 een maand gewaarborgd, J. Van den Bebgh, Zout- straat. Vraagt 't Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Eene jonge knappe weduwe uit de Huidevetterstraat te Brussel, had ernstige kennis aangeknoopt met eenen commis- sionnair in wijnen, vertegenwoordiger van een belangrijk huis van Bordeaux. De kennismaking was zoo ernstig, dat er zelfs tot een huwelijk besloten werd. De joDge heer moest echter nog eenige zaken regelen en voor zijne papieren zor gen. En daar eenige geldsommen, die by te trekken had, achterwege bleven, vroeg hij zijne verloofde om 1000 fr. welke deze hem natuurlijk gereedelijk ter hand stel de, daar bij toch, wanneer hij thuis kwam, eenige geschenken moest medebrengen. Maar toen het bepaalde lijdstip verloo- pen was, en de weduwe hem niet meer terug zag keereu, schreef zij naar de over heden van Bordeaux, die haar antwoord den dat noch de agent, noch het huis waarvoor hij reisde, daar gekend waren. Gelukkig komt zij er noe met verlies van hare 1000 fr. af. 't Kon nog veel erger zijn. Zondagavond, ten 11 uren, is te Brussel (St-Joost-ten-Noode), in eenen schoenwinkel van den Haecbtschensteen- weg, een geweldige brand uitgebersten. De pompiers, die haastig ter plaatse waren, bemerkten aan een venster der tweede verdieping eene vrouw in nacht gewaad, die wanhopige noodkreten liet hooren. Matrassen werden gehaald en men riep de ongelukkige toe, dat zij naar beneden zou springen. Zij was echter door de vrees alle besef van handeling kwyt, zoodat men haar. toen het vuur uitgedoofd was, verstikt in eene der kamers vond. Het lijk was ook gedeeltelijk verkoold. Het vuur was van in 't begin af zoo hevig, dat de pompiers de waterdarmen niet aan de kraan der leiding, die op het gaan lang, konden vastmaken en men 50 meters verder eene verbinding moest zoeken. Het slachtoffer was eene Duitsche dame, die private taallessen gaf. Zij be woonde eene bovenverdieping. Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Eene bende dieven schijnt zich io omtrek van Vilvoordo te hebben neerge slagen. Bij den notaris Sterckx, teSempst zyn zij langs het venster in de bureelen ge drongen en hebben er eerst gepoogd de groote brandkast te openen. Hierin niet gelukkende, vielen zij de kleine aan deze kregen zij open. Zij haalden er 700 fr. uit en stolen vervolgens al het zilverwerk in de eet kamer. Te Campenhout braken zij binnen bij den brouwer Wauters. Daar gelukten zij er in, het deksel van de brandkast los te schroeven en af te nemen. Doch do bewoners van het huis, door het gerucht gewekt, hebben hen op de vlucht gejaagd. Een der vermoedelijke daders, een Hollander is aangehouden. Eene grootsche betooging, gevolgd van banket, had te Geut zondag plaats, ter eere van M. Cooremau, volksvertegen woordiger en oud-minister. In talrijke redevoeringen werd den achtbaren wer ker voor de volkszaak holde gebracht. Het was een prachtig en geestdriftig feest, dat de aanwezigen lang zullen gedenken. Sedert eenige dagen onderzoekt het parket van Gent eene ernstige zaak. Over eenige maanden stierven in het zelfde huis twee personen en kort na deze overlijdens kwam een eigenhandig testa ment voor den dag, dat een persoon alge- meenen erfgenaam maakte van de nogal aanzienlijke fortuin. Dit misnoegde de familie van de over ledenen en lokte beslissende beschuldi gingen uit. Het onderzoek dezer zaak werd toever trouwd aan M. De Ryckman, die de beide lijken op het kerkhof van St Amaudsberg heeft, doen ontgraven. Verscheidene dea len der ingewanden zyn door het parket meegenomen en worden thans door M. Swarts onderzocht. StruiJcroovers. Maandag nacht, tusschen 11 uren en middernacht, werd de baron de Maleingreau d'Hembise, bur gemeester van St-Kruis, bij Brugge, die van de stad te voet terugkeerde naar zijn kasteel, aangerand door twee kerels, met zwartgemaakt gezicht, die in het struik gewas verdoken zaten. De aanval was zoo schielijk geweest dat M. do burgemeester, vooraleer hy had kunnen achteruitspringen, ten gronde geworpen was, doch hij kon zich losruk ken en twee revolverschoten lossen op zijne aanvallers, die nu met een open mes op hem toekwameu. Een der roovers, die haastig de vlucht namen, moet gekwest zyn, want M. de Maieingreau heeft gekerm gehoord. Men kent de oorzaak van deze aanran ding niet. De daders worden neerstig opgezocht. Een treurig drama heeft de ge meente Aalbeke in opschudding gebracht. Eene vrouw werd in 't open veld aange rand en wreedaardig gebeten door eenen persoon, die men niet kende. Landbou wers schoten toe, verlosten de vrouw uit de handen van haren aanrander, gaven hem een pak slagen en bonden hem.Toen een dokter ter plaatse kwam was hij dood. Het bleek nu dat de aanrander geen misdadiger was maar een ongeluk kige, huisvader met verscheidene kiudc- ren, die eenigen tijd geleden door eenen razeuéeu boud gebeten werd en nu zelf door de vreeselyke ziekte was aangedaan. De catholieke werkmanskring van Ougrée mag van geluk spreken. Bij de trekking der leening van Luik heeft hij de drie hoogste prijzen gewonnen, namelijk een van 150,000, een van 2500 en een van 1000 fr. Maandag morgend is tusschen Char leroi en Bergen, naby Gosseiies, een trein ontspoord. De machinisten der twee locomotieven de trein wordt hier door 2 locomotie ven naar omhoog gesleept hadden daar, waar de weg eene kromming en eene helling heeft, den trein eene snelheid gegeven van 60 kilometers en men denkt dat die snelheid, te groot zynde, eene rail had losgerukt. Heel de trein outriggelde. De twee stoomsleepers, de fourgou en de eerste wagon vielen de hoogte af, waar de baan op aaügelegd is; de tweede wagon sprong op den.ëerste. De trein was vol reizigers. Er moeten ruim 30 gekwetsten zyn maar het getal is niet juist te bepalen, daar velen, door schrik overmeesterd, wegliepen, sommige zelfs tot in Charleroi. Zeven zijn erg gekwetst, de twee ma chinisten doodelijk. Verscheidene geneesheeren zijn onmid- delyk toegesneld om de gekwetsten te verzorgen. Eene groote volksmenigte heeft zich geheel den dag naar de plaats der ramp begeven. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, is Let beste. Vreeselijk ongeluk. Een treurig geluk bad plaats op den spoorweg tm schen Valkenburg en Aken. Een 7-tj personen bevonden zich daar aan de arbeid, toen de trein van 12 ure 45 c aankwam. Zij wilden dezen ontwijken e stapten naar de 2® lijn die er vlak nasi ligt, over. Doch nu gebeurde een gr ongeluk. De sneltrein kwam juist aan die lijn, waar de werklieden dachten ve lig te zijn Drie personen hadden nog da tyd, om, dsor in eene laagte te springe den trein te ontwijken. De andere vis werden door den sneltrein gegrepen a drie ervan werden letterlijk middendo» gesneden. Over de lijn lagen verschilled lichaamsdeelen dier ongeluk kigen, terw; bet bloed over eeu aanzienlijken afstat de spoorlijn bevlekte. Allen waren gehuwd en hadden kind;- ren. Het luchtschip van graaf Zeppelin. Het luchtschip van graaf Zeppelin is a terdag namiddag te 5 ure opgestogen a heeft met goed gevolg de lucht in richtingen doorkruist, omhoog klimmen en weer dalend. Na 400 meters hoogte bereikt te hek beu, is het naar zijn vertrekpunt tenjf gekeerd langzaam neerdalend. 't Was half zes toen het dicht bij i plaats van vertrek neerkwam. Jeugdige bandieten. Te 1 zijn twee twaalfjarige jongens verooi' decld, de eene tot twee jareu de andei tot zes maandeu gevangenis, wegens g* welddadige aanranding. De twee klei» deugnieten, die den rechter nauwelijo over het hekje heen konden aanris. maakten er hun beroep van, om kinders op straat aan te vallen wanneer zij t? moedden dat er wat aan hen te stek was. Voorts waren zij specialeiten in ia openbreken van automaten Een stoutmoedige roover. Een enké roover heeft onlangs nabij Spokane dg Northern-Pacific-sneltrein op zijn duizei gemakken uitgeplunderd. Rond middernacht drong hij gemaskei en met den revolver in de hand achte eenvolgens drie Pullmann-slaapwag» binnen en eischte van de reizigers geld, juweelen en zaken van weerde. Ten slotte dwong de vermetele k« den treinbestuurder den machinist signaal te geven om den trein te dog stilhouden en zoodra dit geschied verdween de booswicht in de duisternit zonder dat iets te zijner vervolging onder nomen werd. Men weet echter niet waarover zich Ls meest te verwonderen, over de stoutmoe digheid van den roover of over de lafheÜ der reizigers, die zeker volgens Amer- kaansche gewoonte ook wel revolvers Ij zich hadden. Belgen aangevallen. M. Hendr. mais en zijn broeder vertrokken or* eenigen tijd naar Perzië, ten einde aldar het douanenstelsel te verbeteren. M. H. Simais liet zijn broeder te Bcc- chin en trok naar Clieras, vergezeld ?st zijnen secretaris, een dienstknecht en a grijsaard, die onderweg uit meelijden wsi opgenomen. Te midden eener vallei werden zij aas- gevallen door gesluierde mannen, eerst op hen geschoten hadden, M. H. Si mais ontmaakte zich door een dolkstek van zijnen aanrander en hij kon de re boosdoeners eindelijk op de vlucis drijven. Zelf werd hij licht gewond doet eenen kogel. Ook zijn broeder werd te Boucher her haaldelijk aangevallen en moest de hul) van den gouverneur inroepen, om zijne verblijfplaats te doen bewaken. 't Is vooral sedert men den aanslag op den shah heeft vernomen, dat de toestaoi der Europeanen gevaarlijk is geworden, De aanval te Bouchir, waarvan hoogei spraak, werd gepleegd door kerels betaald zijn door Perzische handelaars, welke door de fiskale hervormingen gf- hinderd werden in hunne smokkelarij a afpersingen. M. Simais lag op het terra van zijne BuDgalow te slapen, toen hij geweerschoten onthaald werd. Hij bi geen vuurwapenen, maar hij knoopte eea aantal kardoezen in een zakdoek, goot er petrool op, stak die in brand en wierp deze bom snel onder zijne aanvallers. Deze bom miste haar uitwerksel n maar toch hielden de aanvallen niet alvorens het huis bewaakt werd. Men hoopt dat deze vijandelijkheden bjj den terugkeer van den shah in zyne sta ten zullen ophouden. en cholera. Uit Simla wordt gemeld dat lord Curzon eene be langrijke redevoering heefc gehouden over den hongersnood in Indië. Een vierde der bevolking is er door ge troffen. Verscheidene millioenen stuk» vee zijn verloren. Te zelfdertijde heersch- ten cholera, dyssenterie en koorts. Op 't einde van verleden maand bedroe gen de uitgaven, door den hongersnood veroorzaakt, 213,500,000 fr. en men is van oordeel dat eene nieuwe uitgaaf van 37,500,000 fr. zal noodig zijn vóór hot einde van Meert. 59,500,000 fr. zijn voor schoten aan landbouwers, 87,500,000 fr. geleend aan de inlaudscbe stalen. Spreker schat op 500,000 menschen die in Engelsch-Indië verhongerd zijn. De toekomst ziet er beter uit. De ka- toeuoogst wordt geschat op 13 millioen pond.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2