AUER ONDERLINGE BIJSTAND. Van tak op tak. Aangeteekend. Aan den steert. ^ij s,aa° Liegen maar 0nH «r°e- Eene werkstaking Knoop aan een! Stad Aalst. - Werkbeurs. Schouwburg van Aalst.- Bokkenrijders.- Allerhande Nieuws. FEEST AALST. ZONDAGRUSTTj^S; den groei in gevaar brengen, daarom moet deze messtof altoos worden ingedol- ven en kan dus, in de besproken gevallen, niet dezelfde diensten bewijzen als bet Sodanitraat. Veronderstellen wij nochtans dat deze meststof zou kunnen aangewend worden en dat bare landbonwwaarde zelfs met die van het Sodanitraat gelijk staat, dan nog moeten wij aan bet Sodanitraat de voorkeur geven, omdat de hoogere prijs, die voor de stikstof van den zwavelzuren ammoniak wordt gevraagd, niet gerecht vaardigd is. Wjj besluiten met Wagner Het' is geraadzaam de stikstofbesmetting in drie maal op de wintergranen toe te passen een derde in den Herfst, een derde by het uittreden van den Winter, een derde na het uitstoelen van het graan - en wij voegen erbü, dat steeds de voorkeur blijft aan het Sodanitraat. P. Pipers, Landbouwleeraar Te Qent werd zondag een gewestelyk congres tot bevordering van den onder linge by stand gehouden. Het was in drie afdeelingen verdeeld. In de eerste afdeeling werd lezing ge geven van eenen brief van M. den minis ter de Smet de Naeyer, die zegt dat de koninklijke besluiten, welke de uitvoering der pensioenwet moeten regelen, deze week in 't Staatsblad zullen verscbynen. De minister voegt erbij dat de toelage van 65 fr. aan de 65jarigen maar een overgangsmaatregel isdie toelage zal dus vermeerderd worden. Na verschillige aanmerkingen over de pensioenwet, beslist men echter, geene wenschen te stemmen, wier inwilliging het herzien der wet zou noodzaken men zal eerst zien wat de toepassing der wet zal meebrengen. Er wordt ook gevreesd dat de landbouw bevolking weinig van de wet zal genieten; doch om zeker te zyn moet men eerst de wet in werking zien. De volgende wenschen worden gestemd: Dat de byzondere liefdadigheid de min deren zou helpen om hunne stortingen te doen; dat patroons hunne werklieden zou den helpen. Dat maatscbappyen voor vrouwen zou den gesticht wordeu. De provinciale bydragen voornamelijk de kleine storters zouden begunstigen. Dat als werklieden zouden beschouwd worden, de landbouwwerklieden, die in België of in den vreemde voor anderen werken. Dat de loonarbeid voor de 21 jaar verricht, de hoedanigheid van werk man toekenne. Do tweede afdeeling bracht de vol gende wenschen uit, betrekkelyk de zie kenbeurzen 1° Dat een provinciale Bond van Zie- kenbeurzen zou gesticht worden. 2° Dat de pleegvormen welke nog ver- eischt worden om de erkenning te beko men van bestaande ziekenbeurzen zouden vereenvoudigd worden. 3® Dat eene provinciale herverzeke ringskas der ziekenbeurzen zou gesticht worden. De derde afdeeling handelde over de pensioenkassen in de scholen gesticht. Verscheidene wenschen werden uitge drukt, strekkende tot het toekennen van voordeelen aan de schoolkinderen-leden en tot het vereenvoudigen der te vervul len pleogvormen. De algemeene vergadering werd byge- wooud door Mgr Stillemans, Bisschop van Gent en door M.den Gouverneur der Pro vincie. M. de Voorzitter baron della Faille, gaf eenige nuttige wenken aan de aan wezige landbouwers en bracht hulde aan de Volksvertegenwoordigers, vooral aan M. Van Cleemputte, de ware vader van de onlangs gestemde pensioenenwet. Nadat vervolgens Mgr Stillemans de vergadering eenige hartelijke woorden had toegericht, gaf M. Cooreman een al gemeen overzicht van vooruitgang van den onderlinge bystand in Oost-Vlaanderen. Deze is waarlyk vesbazend. Men oor- deele Het getal maatscbappyen klom sedert 1895 van 700 tot 3500; de maatscbappyen voor het bouwen van werkmansbuizen bouwden voor 45 tot 50 miljoen fr.wonin gen voor werklieden, die er eigenaars van zijn. De gunst gaat nu naar de aansluiting by de lyfrentkas, dank aan de wet van 10 Mei 1900; daarvoor ook bartelijken dank aan baron Surmont, minister van arbeid, en aan de buitenparlementaire commis sie, die gedurende 5 jaren gewerkt heeft onder voorzitterschap van M. Van Cleem putte. Ten slotte beeft M. Van Cleemputte de beteekenis van de pensioenwet ais volgt besproken De 65 fr. aan de 65jarigen toegekend, zyn niet aanzien als eene aalmoes, toch het is een beginsel, dat het Vaderland de diensten erkent, welke werklieden bewe zen hebben. Die toelage ontslaat oek de openbare weldadigheid van hare plichten niet. 't ls eene commissie, die zal oordeelen wie recht heeft op het pensioen. Het pen sioen is zoowel voor de vrouw als voor den man. Wanneer is er nood vraagt spreker. Daarover zul de commissie oordeelen. Volgens my zullen de landbouwwerk lieden en ambachtslieden ook de voor deelen der wet genieten. Voor de toekomst is elkeen vry elk kan voor zyn eigen pensioen zorgen. De Staat zal degenen helpen, die voor zich eelven willen zorgen. Ik heb betrou wen dat het Belgische volk aan den geda- nen oproep zal beantwoorden, want zoo als M. Cooreman zegde, heeft de beweging van den onderlinge bijstand in de laatste vier jaren eene ongtmeene uitbreiding genomen. Eens dat de wet nog beter gekend is zal de stroom nog meer toenemen; en ook eens de wet in werking, zal men de hin* derpalen leeren kennen en men zal ze uit den weg ruimen. Na nog eenige woorden van M- den Gouverneur en den zegen van Mgr Stille mans ging de vergadering uiteen. om de graenen eene Volksbakkery hebben gesticht. Hy zegt Ten tweeden, veel van ons mannen kochten hun brood bij de Socialisten en souden langzamerhand in die partij sijn geraakt. (Land 30 Sept. 1900). In die woorden ligt eene kostelyke be kentenis. M. Daens zegt nu immers dat er gevaar ligt voor chiistene werklieden betrekkingen te hebben met de rooden zelfs in zaken van koopwaar, er bitter weinig van de politiek wordt geroerd. Wij nemen dat aan de gelegenheid maakt den dief, zegt de ondervinding. Maar,M. Daens,hebt gij geen gevaarlij ker werken verricht Hebt gy aan die werklieden, gij noemt ze de uwe, met welk recht? den weg naar den socialisterij niet gewezen met die rampzalige verbonden en cartels te sluiten Hebt gij die werklieden niet meêgetrok- ken naar de huizen der socialisten om daar uwe tegensprekelijke meetingen te hooren. Hebben zy daar het socialisch woord niet opgevangen Dat alles is veel gevaarlyker en gy hebt Dat was u niet genoeg. Gij hebt die werklieden van de Catholieken willen af- keerig maken. Gij hebt bun gezegd dat de socialisten, als personen, beter waren dan de Catholieken, dat gij ze liever badt, dat zo beter de wgen volgen der Encycliek welke aantoont hoe noodlottig het so cialism is. Bedenk dat alles M. Daens. Tegenstrijdig'. begrypen wij ook onze armtierige, be kampen uit alle hunne macht ons Geloof en onzen Godsdienst. Tot oneerlijke middelen nemen zij zelfs hunne toevlucht en voor leugen en laster gaan zij geen duim achteruit. Wij hebben dat meer dan eens getoond door de houding van onzen armtierige, onder andere met zijue aanhaling van pater Casnedi. In plaats van den Godsdienst willen zij de rede stellen. Wat de waarheden be treft, dan gaat het lijk met de spijskaart van eenen restaurant. Elk neemt aan volgens goesting de eene veel, de andere weinig, een derde niets. Dat vindt de armtierige heel schoon Natuurlyk gaat met zulk stelsel de zedeleer ten gronde en zwaait wilkeur en verdrukking vryen scepter. Hoe zoo Do armtierige zal hef ons zelf zeggen De rede is nog niet machtig genoeg om het onrecht te verdrijven maar dat sal komen, a (Dendergalm 31 December 1899.) Vermits de rede althans nog niet machtig genoeg is om het onrecht te ver dry ven, is het geen kolossale dwaasheid dan den Godsdienst te bevechten, van den catechismus met zooveel minachting te spreken lijk Dendergalm(9 Sept. 1900) hetjdoet. De catechismus houdt iedereen, arm en ryk, groot en klein, zijne plichten voor. Hel is een zoo volmaakt boeksken dat het 't losbarsten der maatschappe lijke kwestie zou voorkomen hebben waren zijne begrippen overal doorge drongen en toegepast. Wij vinden zulks kolossaal dwaas om dat het tegenstrijdig is. Armtierige jongen toch I www* v. aan jje steert wat de maatschappelijke werken betreft zingen onze tegeostrevers in koor. Maar, heeren toch I Als wij nu toch aan den steert komen, hoe zult gij het volgende feit uitleggen die de dagbladen ons meêdeelen. Donderdag 28 sept. zyn te Morlanwelz vier en twintig afgeveerdigden van ver schillende Duitsche ministeries aangeko men. Zij zyn door de Duitsche Regeering gelast te onderzoeken wat er in België op maatschappelijk gebied tot stand is ge bracht. Zou Duitschland, gekend om zyne uit gebreide arbeidwetgeving, afgeveerdigden naar bier sturen indien er hier niets te leeren viel Na Frankryk, Duitschland. Dat is zeer vereerend voor ons en dat alles danken wij aan ons volksminnend en vooruitstre vend Catholiek Bestuur. Willen zy zich door't volk niet doen uitschuifelen dat onze vijanden dus zwij gen over onzen achteruitgang. Deze is waar, meer dan een geus en socialist heeft het bekend België komt vooraan voor de sociale hervormingen. De groenen alleen zeggen dit niet, want dit ware hunne eigene ruiten breken. Arme, ellendige politiekers! gelyk by de O nen zyn van hunne eerste kolossale leugen niet ge borsten. Zij hebben geen medelijden met hunne lezers en liegen onbermhertig to gen de sterren op. In een nummer van den Vólkszeever vinden wy 1* - De Christene Volkspartij heeft gehad zich nooit aan te sluiten y de antisocialisten. Dat is niet juist. Ten einde middelen zyn onze scheurmakers zich gaan ver schuilen onder den mantel van den Volks bond. M. Verhaegen na hij eindelijk ondervonden had met wie hij te doen had, ze leeren kennen als baatzuebtigen en kluchtspelers, heeft ze met klikken en klakken buitengekegeld. 2° La libre parole is een catholiek blad. Dat is niet juist. Drumont, de hoofdopsteller, is een ra zende antijood. Op politiek gebied is Lij wat men een nationalist heeten mag. Op godsdienstig gebied min of meer ver draagzaam. 3° Voor de intrede van Millerand in het ministerie Waldeck-Rousseau bestond er maar een socialistische partij in Frankrijk. Dat is weer niet waar. Er bestonden Blanguisten, Guesdisten, Alemanisten, en wat nog al. Wat mag die redresseurs des torts ridders van het Recht nu wel aanzetten zoo schaamteloos te liegen het tabakfabriek van M. De Bruyn alhier. Wat het wezenlijk geschil is tusscben meester eD werklieden is ons onbekend en wanneer men maar eene klok hoort, boort men ook maar één klank. Dus het geschil ter zijde gelaten. Toevalliglijk hoorden wij een onderchef der groenen, die dagelijks op Cbipka bevelen ontvangt, eenige werklieden van M. De Bruyn aan hitsen en hun twee tot diijmaal toe zeg gen Niet toegeven zulle, hy zal den duim moeten leggen... en wij dachten bij ons eigen Schoone dankbaarheid der groenen jegens M. De Bruyn welke altijd een der vurigste liberale voorstaanders van den afgestraften priester Daens is geweest en 'welke, in 1894, veel heeft bij gedragen om zyne verkiezing te verzeke ren. 't Was dan: Vivanpaster Donsj en..: en nu heden zal 't liedje wel anders luiden. Vooruit van woensdag, 11. zegt dat de werkstaking voor de werklieden verloren is en de oorzaak zou zyn dat liberalen en papen (priesters) onderkruipers hebben gezocht en gevonden. En men noemt, zegt Vooruit, ook namen van chefs uit zekere kringen die hieraan,hunne steun hebben verleend. - Lafaards de kraaien zullen het uit- breDgen. Zeg eens, roode schrijvelaar, zullen 't ook de kraaien zijn die het zulien moe ten uitbrengen waar de 744 franks en 27 cent. verbleven zyn ge weet wel de som over geschoten van de omhalingen voor de werkstakers, van April 11., en die zoek schijnen geraakt te zijn... Laat ons hopen dat als de roode en groene chefs niet spreken will--n, de kraaien het wel eens zullen uitbrengen I Ne demokraat pur sang. Zoo is wel priester Daens. Al de andere, zegt hij, zijn salon of rozewater demokraten I Zoo zoo 1 Wij lezen in eenen brief van M. Carton de Wiart aan M. Daens. Hebben wy soms, zooals M. Daens, de toepassing van het minimum van dag loon voor de openbare werken bestreden a Of hebben wy, in de Kamer aan de vakvereenigingen het recht betwist han del te mogen dry ven (v. 29 sept.) Als het minimum van loon zonder ge vaar en als proef kon toegepast worden dan was dit wel in de aanbestedingen voor de openbare werken. Priester Daens was er tegen. Als de Catholieken aan de arme mili- tianen 30 fr. per maand wilden toestaan dan was M. Daens daar ook tegen. Hij zegde dat 10 fr. genoeg was daar men op den buiten niet meer verdienen kon 1 En die vieze Apostel is demokraat 1 Wat zou hij nu niet bestrijden zoo, bij toeval, hij geen demokraat was en zelfs geijkte demokraat want bij meet al de andere op zyn el, op zijno maat Wat blieft, lezers Wetgevende zittijd. In de poli tieke ki logen begint men te spreken over de werkzaamheden van den aanstaanden zittyd der Kamers. Indien de inzichten van 't ministerie overeenstemmen met de wenschen zijner beste voorstaanders, zal men zich vooral onledig houden met maatregelen ten voordeele der werkersstanden. Twee wetsontwerpen, zyn in 't mini sterie van arbeid bereid; 't een heeft voor doel den werkman, slachtoffer van een werkongeval waar hy geene schuld aan heeft, schadeloos te stellen het tweede den werkman te verzekeren tegen te vroege onbekwaamheid tot werken. Deze beide hervormingen zullen de vollediging zyn van de wet op de werk liedenpensioenen. eeuw 26 Sept. Zonder Priester Daens en de Demo- kratische partij, zou dit pensioen aan d'oude werkmcoschen ia de kartons ge bleven zyn, Dit pensioen aan 65 fr. 's jaars is enkel een begin. Dus Priester Daens heeft het weeral gedaan 1 Aardig. En gedurende de kiesstryd wat heeft hy dat pensioen belachelijk gemaakt 1 Hij had geene pijlen genoeg om zo op de Catholieken af te schieten I Wekelijks nog lezen wij in 'i Land tiradeu tegen de eenige centiemkens per dag. En nu Het volk heeft! wat beter de pogingen der Catholieken gewaardeerd. Hij volk was dankbaar voor het weinige dat voor hem wierd gedaan En nu zingen de val- sche demagogen een ander deuntje. Het pensioen is hun werk Priester Daens heeft er in de Kamers niets voor gedaan I Het volk zal nu dien ellendigen politieker uitfluiten. Het pensioen is een begin. Ja, de Ca tholieken zullen hun werk voltooien. Zij beminnen het arbeidende volk met liefde, met ware genegenheid en daden zyn be ter dan holklinkende woorden. Roode winkelpolitiekers. Zaterdag 11 lieten de Aalsterscbe roode winkelpolitiekers in Vooruit afkon digen dat, te gelegenheid van garentwyn- derscnestdag. er in -Hand aan Hand was gezorgd voor vermaak. Zangers zullen met beleiding van piano volksliederen laten hooren. Garcntwijndersmestdag Ja, dag voor de roode winkelpolitiekers om zich te mesten met 't zweet der werklieden en daarna schoon weêr te schuifelen terwijl de gefopten of liever dezen die zich heb- beu laten uitbuiten hard mogen werken. Hoe is 't toch mogelijk van dat niet te begrijpen Wat zijn er sukkelaars op deze wereld? SktirtfiPQist*f Klokke Roeland, viiyyebiiejde vroegere boD(Jge. Doot der geuzen, schrijft van zijne oude vrienden De geuzenpartij bestaat meestendeels, uit mannen die uit hoofde van wraakroe pend kwaad noch Catholiek noch Christen demokraat zijn kunnen. (Textueel). De Klok sprak van do geuzen van ons arrondissement. Een iranscho schrijver van grooten naam, Paul Bourqet, schrijft in een zyner werken. Ik zal niemand van hen verwonderen die de studiëa van onze staatonderwijsge- stichten (lycées) zijn doorgegaan als ik beweer dat de vroegtijdige goddeloosheid onzer warm ingeduffelde vrijdenkers als uitgangspunt heeft ergehs eene groote zwakheid van het vleesch vergezeld met afschrik eener rechtzinnige bekentenis in den biechtstoel. Verdjanter! Zou de Klok nu toch ge lijk hebben. De groote helden van onzen artist lees aardigen tiste durven er toch geen woordje van reppen. Zij zijn tegenwoordig zoo koes, die groote heeren. Zou dat een bekentenis zijn VOOR A 8 De roode be- tooging ten voordeele va* A. S. zal voor 't Arrondissement van Aalst, plaats heb ben te Ninove op 11 November aanst., zoo wordt ons aaugekondigd. Eerst had den de roode chefs besloten de betooging te Aalst of te Geeraerdsbergen te houden m&ar daar ze vreesden dat de heeren Burgemeesters van deze beide steden ze niet zouden toelaten, verkozen ze Ninove waar de heer Burgemeester onder hunne macht ligt, 't is te zeggen, moet dansen gelijk de rooden en groenen schuifelen anderszou het met zijnen burge meestersjerp zyn Adieu mynen meuze- laarmet draaiken en al 1... Waarlijk nog liever waar ik vrije werkman dan den lakei der rooden en groenen 1... Maar wat wilt ge, de godsdiensthaat heeft bij vele liberalea alle politieke eergevoel ver doofd I... Ouderdomspensioenen, jaarlijhsche toelage van 65 frank. Het Staatsblad kondigt het koniuklyk besluit af genomen in uitvoering van art. 9 der wet van 10 Mei 1900. Wij zulllen erop terugkomen. TVT-0 -i Wij verzonden L-\| ««L VJ Machiel Judas naar ons nr van zouuag II. Als Macbiel niet begrijpt dat het N° 13 alleen beteekenis heeft op 't slot van Cbipka waar ai de politieke judasserijen der 7 laatste jaren werdou gesmeed door lieden die eerst uit baatzucht en later uit wraakzucht hunne partij hebben verkocht, ja, als Machiel dat niet begrijpt dan mag men hem toe roepen Wat domme Machiel I... Machiel zegt ons dat by verarmd is in den strijd voor 't arme volk. Maar de vele duizenden zijn toch niet gesmolten die men, door den stryd voor 't arme volk, vroeger jaren uit de zakken van boer en werkman heeft geklopt, met zeever te verkoopen, want, op gegeven oogenblik, was men in staat van 4000 fr. klinkende peuuingen to wagen in eene industrieële onderneming die niet al te bloeiend schijut. te zijn?... Dat zijn bij ons geene verarmoedo lieden, maar ke rels die uit politieke berekeningen 't al gemeen medelyden zoeken te verwekken I Worden gevraagd 1 smid ;1 vóyageiir (reiziger) een goede meid, voor een cath. huis. onnoodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften. Luisterrijke Vertooning, te geven door do Kouiuklijke Tooneelmaatschappij - t Land van Riem. a DE DOCHTER VAN ROLAND op Zoudag 4 en Maandag 5 November, om 17 1/2 ure, zeer stipt. Pro TÈPn Le Dien public kon- digt aan d_at de afgestraf te priester Daens aan' dc Rechtbank te Gent een Prp Deo vraagt om twee proces sen in te spannen 1° tegen den uitgever van Le Bien public - welke weigert eene antwoord van hem afgestrafte in te lasschen en 2° tegen den E. H. Pastoor Druwé van Exaerde welke hem in Le Messager de Bruxelles zou gelasterd hebben ?f?f?l En de afgestrafte eischt maar de bagatel van 10,000 frank om.... zyne zoogezegde geschondene eer te repa- reeren I. De afgestrafte vraagt dus een pro Deo, 't is te zeggen, dat hij vraagt, om zonder kosten, de twee processen te kunnen voe ren aangezien hij zoo arm is als Job en er dus hoegenaamd geene middelen toe bezit. Voorzeker zal dit alwie den haudel en wandel van den afgestrafte kent, ten zeer ste verwonderen. Immers is hy wel doodarm en zon dermiddelen van bestaan, hij, die rijdt en rost en leeft lyk den afgestrafte Om te oordeelen een voorbeeld Zon dag 9 September vertrok hij 's morgens uit Aalst naar Oostende, in den dag reed hij van Oostende naar Brussel en 'savonds keerde hij uit Brussel naar Aalst terug, 's Anderdaags 's maandags vertrok hij uit Aalst naar Blankenberge en 's woendags 's namiddags paradeerde hij iu open calèche op de boulevards te Brussel. En hy leeft daar niet als een arme man, neen, hij maakt er goeden sier, hij kent overal de beste hotels, de lekkerste drau- ken e.n de fijuste sigaren. Nu, dat gebeurt niet ééu dag, niet ééue week, niet ééoe maand maar gansch't jaar door. Buiten 't badseizoen trekt hij dagelijksch regel matig naar Brussel en reist altijd in tweede klas... Is dat de levenswijze van een dood armen bloed Waarlijk zij die den af gestrafte dagelijks aau 't leven,zien zullen verwonderd opkijken. Nu, men zou kunnen denken dat hij van den Daenspenniog leeft: mis want hy brengt nog niet genoeg op om dagelijks te Brussel een tasje zwarten koffie zonder melk of suiker te drinken.... Dus de af gestrafte moet over middelen, over veel middelen beschikken om zoo een leventje te leiden dat zelfs groote capitalisten zich niet toelaten. In die omstandigheden een pro Deo eischeu is eene ware spotternij Le Bien public heet priester Daens een slecht gekamde of ongekamde de mocraat... Waar is de tijd vervlogen dat onze Gentsche groote Confrater aan Deti Denderbode den steen wierp omdat wij den scbandaligen groenen comediant met levendige kleuren afschilderden en hierbij wij bekennen het, soms wat te ruw te werk gingen Maar men heeft den vogel en zijn gezang nu leeren kennen, Het Comiteit heeft ia ver gadering van 25 October 11. besloten dat het feest der 34e verjaring der stichting van de Maat schappij zal gevierd wor den den Maandag 12 November aanst. Om 10 ureD, plechtige Mis tot lafenis der zielen van de afgestorvene Rijders en des avonds om 7 uren, Avondmaal ge volgd door Muziekfeest. Davids-Fonds. Afdeeling Aalst en omstreken. AALST. St. Martinuskerk. Maandag aanst. 29.rOctober,om 8 uren,zal van wege bet Bestuür der burgerlijke Godshuizen een jaargetijde gezongen worden tot lafenis der zielen van wijlen den heer Joseph Meganck,in leven kunst schilder, en zijner zuster. Op Allerzielendag, zal in St. Mar tinuskerk, aan den Autaar van t et H. Kruis, om 4 l/t uren 's namiddags de Rozenkrans gebeden worden tot lafenis der Geloovigè Zielen. STERFGEVAL. Bij het ter pers leggen meldt men ons uit Denderleeuw, het godvruchtig overlijden van den heer Joseph Vaerman. Het gansche leven van den eerzamen overledene is een on verpoosde strijd geweest voor de Catho- lieke zaak. 't Is een groot verlies voor onze Partij. H. R. I. V. Begrafenis, dij dag aanst. om 10 uren. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 524 klonten boter ter markt g bracht, wegende te samen 4190 kilos. AALST. Zekere De Coster, sc daat sedert 1 Oct. 11. iogelijfd, heeft zich uit liefdeverdriét, omdat hij van zijn lie- veke gescheiden is, vrydag namiddag, in de Borgemeerschen door den kop ge schoten. De veroorzaakte Jwonde schynt Diet al te gevaarlijk en men hoopt dat de sukkelaar er zal van door komeo. Gloeilichtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65, aau 0,75 een maand gewaarborgd, J. Van den Bebgh, Zout- straat. Vraagt 't Leuvensbier dor Brouwerjj Druwé, Aalst. Hophandel. De verzendingen Hop gedaan in de maaud September laatst in de landstreek Aalst, bedragen een gezamenlijk gewicht van 96092 kilos. Pianos. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe piano», welke eenige maanden in huur geweest zijn,met eeDe buitengewone vormiodering vaD prijs. Tien jaren waarborgHrnsB. VAN HYFTE, Gent, Nederkouter, 32, tegenover de Bagattenstraat, Drama te Scheldewindeke. Hel assisenhof van Oot-Vlaanderen heeft den beschuldigde L. Wylock vrijgesproken. LETTER- en TOONKUNDIG gegeven ter gelegenheid van het Zilveren Jubeljaar der stichting: van het Davids-Fonds, op Maandag 29 October 1900, met de welwillende toestemming 4. Stadsoverheid IN DE OBOOTE FEESTZAAL VAN HET LANDHUIS. Opening der zaal om 5 uren; begin op klokslag Allegretto pastorale, door de Heeren J. Drubbel. A. Ghysbrecht, R. Lenssens, Pr Backaert, Ph. Loockx; getrokken uit het Qnintet "snJ. Blockx. Die Soudaen had een dochterkyn, gezon gen doorM. De Nul. Getrokken uit Dit is een -.uyverlyek Boecxken, door het Davids Fonds in 1899 uitgegeven. Ballade voor piano, door M. Loockx P. Bcnoit. Lied van den Minnestreel, gezongen door De Nul. Getrokken uitYolande 1 van Em. NVambach. Adagio, van het Quintet van J. Blockx, door voornoemde Heeren. F E ESTRED E door den Weleerw. Heer D' H. Claeys. 't Wyl in den nacht. XVIll«eeuwsch koor, bewerkt door Fl. Van Duyse, uitgevoerd onder bestuur van M. A. Volckaert. Ons is geboren een kindekyn, gezongen door M De Nul. Getrokken uit: Dit is een suyverlyck Boecxken. Vlaamsche Dans N' M. Loockx. Parijs 1900: GROOTE PRIJS. Bek £r. 9,00 Manchon 1,75 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. 1 5- voor piano, door Slothymnus uit Klokke Roeland. Gezon gen door M. De Nul. J. Blockx. Scherzo en Finale con fuoco van het Quintet van J Blockx, door voornoemde Heeren. Priesterlijke benoeming. Z. II. de Bisschop heeft den Eerw. Heer Maere, oud-professor in St-Lievens- gesticht te Gent, aalmoezenier der zus ters van den H. Vincentius te Somergem benoemd. O OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 27 October. o 220 kilogrammen ter markt; prys fr. 3,00 a 3,10 per kil. dienstdoende Apotheker -.Zondag 28 Octo ber 1900, Mr Bonner, .Bisschopstraat. Er zij0 te Brussel valsche goud stukken van 10 fr. in omloop. In ver scheidene winkels heeft men er ontvangen van menschen, die er aankoöpen van ge ring bedrag deden en zich dan met zilver deden weergoveo. Drinkt 't alombekende Leuvensbier der Brouwerij Druwé, Aalst. Mad. B., uit de Onderwijsstraat, moest in de Nationale Bank, te Brussel, eene betaling gaan doen. Zij stond aan het bureelraamke geduldig baren tyd af te wachten. En toeD het hare beurt was, wilde zij het geld, 9600 fr., uit haren kabas halen. Maar een behendige gauw dief had er zich reeds meester van ge maakt. Twee jongelingen van Lessen, die op ongepaste wijze de dienstmeid eener herberg hadden aangsproken, werden door den vader van het meisje berispt. Hierover gestoord, hebben zy den man afgewacht en hem meer dan 20 messte ken toegebracht. De plichtigen zyn aan gehouden. De gekwetste, wiens toestand zeer gevaarlyk is, is vader van 9 kinde ren. 't Leuvensbier der brouwerij Druwé, is het beste. - Een kind te Ronsse dat in afwezig heid der moeder eeDe lamp van de schouw wilde nemen, deed deze breken en ont ploffen. Het kind was in een oogenblik door de vlammen omgeven. De moeder en eene buurvrouw snelden toe, doch ook deze bekwameD brandwonden, ondanks de hulp, die hen door andere geburen werd gebracht. Het kind heeft het met den dood bekocht. - Een 62jarig persoon werd maandag te Kortrijk aangehouden voor geweldple ging op eene vrouw van welke hy geld eischte. Op het oogeDblik dat hy het feit pleegde, werd hij betrapt door eenige boeren, die hem duchtig afranselden. Daags nadien vond men hem dood in de gevangenis. Er is bevonden dat hij ge storven is ten gevolge der slagen,die hem waren toegebracht. Baard doodgeschoten. Dijnsdag nacht deed voerman Boudewyns, te Loen- hout, als naar gewoonte, eene reis met eenen wagen vol hout geladen en bespan nen met twee paarden, Daar Antwerpen. Gekomen in de nabijheid der Poligoon (Brasschaat) werd een der paarden door een schot in den achterbil getroffon. De voerman was verplicht een ander paard te gaan opzoeken om de reis te kunnen voortzetten. Wie of wat er aanleiding tot dit schieten gaf zal moeten onderzocht worden. Er wordt hier veel over dit feit gesproken, doch de zaak wordt nog al verschillend uitgelegd. Een schrikkelijk ongeluk gebeurde teBerchem, in het nieuwe militaire gast huis. De 20jarige timmermaü Frans De Wit, wonende in de Van Ballaertstraat, die daar op eenen toren, 22 meters hoog, aan 't werken was, is er afgevallen en bleef op den slag dood. Het lyk werd naar het Sinte Mariagasthuis (Berchem) Spoorwegongeluk te Oosselies-Ju- met. Men kan zich geen aangrijpender schouwspel inbeelden dan de plaats, waar eene spoorwegramp gebeurde, zegt een correspondent, vooral hier, waar de locomotieven en rytuigen eene diepte van 20 meters in vielen en verbryzeld in den vreeselykaten warboel dooreen liggen. De trein, bestaande uit tien rytuigeo,

De Denderbode | 1900 | | pagina 2