AU EK Wie zijn werklieden Onnoozelheden~r Wat pille- Van tak op tak. Bokkenrijders.- Een nieuw gebed voor Leo XIII. Pro Deo. Wij booren ze nog lachen do Aalstenaars bij 't lezen over 8 dagen van ons arti keltje Pro Deo. Schouwburg van Aalst.-- Davids-Fonds. NIJVERHEIDSSCHOOL. Stadsbibliotheek. De Benedictuskalender of Almanak Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande Nieuws. baas of eenen meester handenarbeid gewoon lijk verrichten,hetzij op bepaalden tjjd, hetzy binnen hnnne woonplaats, en dit zonder on derscheid tusschen huis- of landbonwwerk en nijverheids- of ambacht* werk. Worden als oud-werklieden aanzien, dege nen welke door hunne vorige gewone levens wijze aan voorgaande bepaling voldaaa heb ben. l>e vrouw of de weduwe van eenen werk man of oud-werkman wordt als werkvrouw aanzien, zelfs wanneer zij persoonlijk niet voldoet aan de voorwaarde, bij de voormelde alinea's aangehaald. Art. 0. Worden aanzien als in nood ver- keerende, degenen wier bestaanmiddelen, met hunne lasten vergeleken, gewoonlijk ontoe reikend zijn om door zich zelf alleen in hun onderhond te kunnen voorzien. Om dezen toestand te bepalen, wordt er voornamelijk in aanmerking genomen Aangaande de bestaanmiddelen 1° Het loon van den belanghebbende, van zijnen echtgenoot en zijne kinderen of afstam melingen, die met hem inwonen 2° de aard en de oppervlakte hunner eigendommen en der goederen, die zij in huur hebben3° hnn. IJ«O J 1 1 1 tot 31 mij 111 UUUl UOl'UCU uuu- spaargelden 4® de onderstand der open bare weldadadigheid 5° de bijwinsten die voortspruiten uit zakelijke of persoon lijke rechten, als daar zijn rechten van ge bruik of jaargeld tot onderhoud Aangaande de lasten 1° Het onderhoud des huisgezins, volgens de gewone levenswijze der werklieden van de streek en van hetzelfde beroep, mits in reke ning te brengen het getal en den ouderdom der personen, die het huisgezin uitmaken 2° de gebrekkelijkheden 3° de huurprijs, de belastingen en de zakelijke lasten. Wijze van onderzoek. Art. 7. Alwie de toelage van 65 fr. aan vraagt, moet daartoe een schriftelijk verzoek indienen, vóór 1 Januari van het dienstjaar, waarop de toelage moet aangerekend worden; nochtans, bij overgangsmaatregel, zullen de aanvragen, het jaar 1901 betreffende ilaartontvankelijk zijn. Het verzoekschrift zal naam, voornaam, nationaliteit, beroep en verblijf van den aan vrager vermelden en een kortbondigen nitleg bevatten, nopens zijnen stoffelijken toestand. Kan de belanghebbende niet onderteekenen, of is hij daartoe in Btaat niet, dan zal dit ver meld worden en deze verklaring zal door twee meerderjarige getuigen tegengeteekend wor den. De aldus opgestelde vrnag zal gestuurd worden door bemiddeling van het gemeente bestuur, naar den voorzitter van het bescher- mingscomiteit der werkmanswoningen en der instellingen van voorzienigheid, wiens om schrijving de verblijfplaats des aanvragers begrypt. Art. 8. De burgemeester volledigt, indien het behoort, de inlichtingen die door den aan vrager werden verschaft na, desnoods, dezen laatsten te hebben aanboord, en bezigt daar toe een invulblad, gelijkvormig met het voor beeld bjj dit besluit gevoegd de meldingen nopens de belastingen worden gekantteekend door den ontvanger, die met de inning daar van is belatt. Zoohaast mogelijk, en ten laatste binnen de maand, in welke de aanvraag werd ont vangen, worden de stukken met het advies van het collegia van burgemeester en schepe nen aan den voorzitter van het beschermings- comiteit overgemaakt. Art. 9. Het beschermingscomiteit doet uit spraak over de aanvragen, die er aan worden onderworpen, hetzij in algemeeno zitting, hetzij in eene commissie samengesteld uit ten minste drie leden. Een ministerieel besluit, genomen na het advies der bestendige deputatie, kan daartoe het besohermingscomiteit in commission deelen. Geene beslissing mag worden genomen zon der dat ton minste drie leden aanwezig zyn. Het comiteit deelt zijne op redenen gestaaf de beslissing aan den aanvrager mede, alsook aan den gouverneur, der provincie wien het de stukken nopens al de zaken overmaakt. Art. 10. Binnen veertien dagen na de ken nisgeving, zal de aanzoeker, wiens aanvraag werd verworpen, beroep mogen aanteekenen tegen dit besluit, by den gouverneur der pro vincie. Wat de beslissingen betreft, waarby de aanvragen om toelagen werden ingewilligd, kan de gouverneur, van ambtswege, binnen de maand na het ontvangen der stukken, be roep aanteekenen, wegens het niet bestaan van eene der voorwaarden, bij 1°, 2°, 3°, en 4° van artikel 1 voorzien dit beroep zal onmid- delijk aan den belanghebbende bekend ge maakt worden. Art. 11. Er zal over dit beroep uitspraak gedaan worden door eene commissie, te dien •inde by ministerieel besluit ingesteld en be staande uit eenen afgevaardigde van het staatsbestuur, eenen algevaardigde van den lioogeren arbeidsraad en eenen ufgeveerdigde van de bestendige deputatie van den provin cieraad. Elk lid zal eenen plaatsvervanger hebben, die, in geval van verhindering, in zijne plaats zal optreden. Er kunnen verscheidene commission per provincie, naar de vereischten van den dienst, .ingesteld worden. De comissie doet uitspraak binnen de maand, te rekenen van den dag waarop het beroep voor haar gebracht is, na de noodige onderzoeksmaatregelen te hebben genomen zy maakt hare beslissing aan den belangheb- bendende en aan den gouverneur benend. Tegen deze beslissing is er geen beroep. Art. 12. Na afdoende uitspraak worden de stukken door den gouverneur, tot uitkeering der toelagen, uan deu minister van nijverheid en arbeid overhandigd. Art. 13. Met 1902 zal het departement van ny verheid en arbeid in de maand Januari van elk jaar, aan de burgemeesters de naamlijst meedeelen van de personen die in hunne ge meente verblyven en reeds de jaarlijksche toelage van 65 fr. verkregen hebben. De burgemeester zal op deze lijst de sterf gevallen en veranderingen van woonplaats vermelden hij zal de personen aanduiden, die niet meer schijnen te voldoen aan de ver- euchte voorwaarden om voornoemde toelage te genieten. Hij zal binnen de maand de aldus gewij zigde en volledigde lyst aan hot bescher- mingscomiteiten overmuken, dat tot een nieuw onderzoek zal overgaan, aangaande de personen wier staat of vermogen zeu veran derd zijn. De personen, die van verblijfplaats veran deren, zullen, het volgende jaar, de toelago slechts kunnen genieten tengevolge van eene nieuwe uauvraag en na het onderzoek, by art. 7 en voigeude van dit besluit voorzien. Art. 14. Onze minister van nijverheid en arOeid is belast met de uitvoering van dit besluit. V olgeu de formnlen van aanvraag en ande re stukken, noodig voor de vervulling der pleegvormen. De Journal de Bruxelles, officieus or gaan van de Regeering, geeft de volgende uitlegging aan a.>5van het koninklijk besluit betreffende de wet op de werkers pensioenen Uit deze bepaling blijkt zeer duide- 5ik T~ ze6fc de Journal dat het besluit als werklieden beschouwt eiken dienstbode, eiken helper, eiken dag- looner, eiken ambachtsman, die niet «geplaatst is, die niet, maatschappe- lijk gesproken, een «patroon is; eiken i) kleinen landbouwer, die dikwijls in - dagloon werkt bij eenen welstellenden gebuur; eiken reizenden werkman, - die zich achtereenvolgens ten dienste va^ "on eenen en den anderen gaat - steller, gedurende eenige weken, zooals menige kleine kleermakers, hove- niers, naaisters, die, in dagloon ofte huis, nu eens voor hare klanten, dan weer voor meesters werken. - De bepaling met hare elkander op- - volgende toevoegsels, schynt langs alle kanten aan de landbouwers redplanken toe te steken, om hun toe te laten zich aan de benaming van werkman vast te klampen. Alzoo zal er voldoende reke- - mng gehouden worden met die tus- - schentoestanden welke de regeering aan - de Kamer beloofd heeft te behandelen - met met de strengte van het stipt recht: de welwillendheid der bil- lykheid. Hetzelfde geldt, volgens den Journal ae Bruxelles, voor den gewezen werkman waarvan hij zegt Moet men nog werkman zijn om aan- - spraak te kunnen maken op de 65 fr. - Het is voldoende zulks geweest te zijn door de gewone voorwaarden van zijn - vorig leven. Gedurende hoelang Dat - punt laat het besluit over aan de plaat- selijke overheden die met de uitspraak gelast zijn. Alzoo zullen vele kleine bazen gevestigde ambachtslieden en kleinhandelaars, die in hunnen ouden dag tot armoede vervallen zijn, zich - kunnen beroepen op hunne vorige hoe- bamSbeid v»?. werkman; het is vol- doende dat zij gewoonlijk is geweest gedurende eenen zekeren tijd, te beoor- - deelen volgens de plaatselijke toestan- - den en met voor de gelegenheid uitge vonden. Hoeveel landbouwers zijn niet gedurende Sn iaron gronden, in weerde gesteld sedert het ontstaan van het kadaster, moeten nog geschat worden. kens moeten toch de sukkelaars slikken welke de groene boterpapierkens lezen. Welk ge dacht moeten die schrijvers van hunne lezers en dezer goedzakkigheid toch heb ben. Het is soms schandalig hoe zij ze voorden aap houden. Machiel XIII babbeltDit pensioen aan 65 fr. 's jaars is eokel een begin het Algemeen Stemrecht sal dit pen- sioen brengen op 75 cent. of 1 frank. Daar is niets van. De catholieke partij eal dat doen maar geen A. S. Indien A. S. dat deed waarom hebben de werklieden geen frank per dag pen sioen in Frankrijk, in Duitscbland In welk land ter wereld wordt aan de werklieden een pensioen van één frank per dag gegeven zonder dat zij daarvoor iets storten Gij weet heel wel dat de Belgische pen sioenwet oneindig gunstiger is voor de werklieden dan die van Duitschland. En nochtans in Duitschland bestaat A. S. Waarom beeft A. S. daar zulk schoon pensioen Diet ingevoerd Ze houden dus hunne lezers voor den aap de groene volksfoppers. Dat zijn ellendige middels om het volk over tg halen voor A. S. Klokke Roeland heeft een beter Zij gaan de deuren van t Parlement instampen De hoogmoed heeft hun verstand op hol gebracht.... <-ci lauuuuuwers - gedurende 30 jaren werklieden geweest - bij hunne ouders of van tijd tot tiid - dagloooers bij andoren In dat getal - zullen zij klaarblijbend tot de toelage toegelaten worden. Inderdaad, indien men als oudwerklie den aanneemt al de kleine landbouwers en kleine ambachtslieden die, vooraleer zich voor eigen rekening to vestigen, bij hunne ouders hebben gewerkt, dan zullen er weinig buiten vallen. lijkVer°riie,r™W8° is he'n08 gemakke- Do vrouw of de weduwe van eenen werkman of oudwerkmaD, moet nooit zelve, togen loon, voor anderen gewerkt hebben. Zij wordt beschouwd als de huis- houdster van eenen werkman en verkrijg werkvrouw D' hoedani8heid v*o Dus waar voor beiden de vereischte onderdom bestaat, kunnen man en vrouw elk 65 frank bekomen, hetgeen voor liet huishouden te samen 130 fr. uitmaakt. Wij twijfelen niet of de breede uitleg ging welke de Journal de Bruxelles aan de hoedanigheid van werkman geeft is die van de Regeering en alzoo zullen do kleine ambachtslieden en kleine land bouwers ook in ruime mate de voordee- len van do nieuwe wet genieten URA-VO I De armtierige ken merkt ook op zijne beurt de burgerlijke begrafeuissen Eo, myn God wij zijn t'akkoord met hem I Hier zyn letterlyk zyn woorden (21 Oc tober 1900). Die geen geld aan de pastoors geven wil om begraven te worden, 't is te zeggen wie de bulp en de gebeden van den piies- ter niet verlangt Dendergalm kau toch met willen dat de pastoors alles voor niets doen want sij moeten toch ook Ier. en wordt in de aarde gedolven niet als een mensch maar als een hond - Zie in die woorden worden de burger- Iyko begrafenissen gebrandmerkt. Wie dus. volgens Dendergalm, burger lijk begraven wordt, wordt iu de aarde gedolven met als een mensch maar als een houd I Bravo I Dendergalm wel gesproken. Daar haalt ge eer van. Wat gaan uwe partijgenooten daarvan zeggen, zy die van geen priester op hun sterfbed willen weten Zij worden in de aarde gedolven als een hond Zie de burgerlijke begrafenissen moes ten nu nog eens door een geus geschetst worden Bravo! Wij zijn 'takkoord. Wie van geen priester wet én wil wordt in de aarde gedolven als een hond Bravo Het Comiteit heeftin ver gadering van 25 October 11. besloten dat bet feest der 34" verjaring der stichting van de Maat schappij zal gevierd wor den den Maandag 12 November aanst. Om 10 uren, plechtige Mis tot lafenis der zielen van de afgestorvene Rijders en des avonds om 7 uren, Avondmaal ge volgd door Muziekfeest. De kadastrale verdeeling zal afge- loopen zyu in den loop van 1901. Alleen de fabrieken, molen» en leege Het Romeiusche hoofdcomiteit voor catbolieke belangen, dat bet besluit heeft genomen voor de feesten der viering vau 't vijftigjarig cardiDaal- en het vyf en twintigjarig pausschap van Z.H. LeoXIII, heeft besloten die feesteD te doen vooraf gaan met bet bidden over de geheele werold van 't volgende gebed Wij smeeken U, o God, neergeknield voor Uwe Goddelijke Majesteit, welwil lend te hooreu naar de vurige bede, die wij storten voor onzen vereerden Paus Leo XIII. Hernieuw voor hem het wonder, dat gij eertyds voor den H. Petrus hebt be werkt, toen de engel zijue ketenen ver brak, terwijl de geloovigen vurige gebeden voor hem stortten. Christus' stedehouder zucht ook thans onder den druk door onbeschaamde vijan den op de Kerk gelegd. O, verdedig hem en bescherm hem tot meerder eer van Uwen Heiligen Naam en tot heil van de geheele catholieke Kerk. En wijl Gij rijk zijt, Hoer, aan berm- hertigheid, geef Paus Leo XIH de genade dat hij moge beleven en nog overschrijden de jaren van den H. Petrus op deu Stoel van Rome, dat hem vergund zij te beleven de overwinning der Kerk op de weerstre ving der machten ou den terugkeer van zooveel afgedwaalde zonen naar het huis van den vader der Chrisleneu. Amen. - Dit gebed, waaraan de kerkelijke goed keuring is geschonken, zal worden ver taald in alle talen, over de ganscbe catho lieke wereld verspreid en aan de Bisschop pen overhandigd, met verzoek het door hunne diocesanen te doen bidden op 't zelfde uur, den eersten dag van bet jaar 1901 ep den 20 Februuri daarua, zijnde den verjaardag der pauskeuze van onzen Heiligen Vader. Wat riepen zij uit, de afgestrafte die een Pro Deo vraagt Hij zou een arme duts zijn die een Pro Deo uoodig heeft om twee processen in te spanuen Maar wat De Denderbode doet be merken aangaande zijue levenswijze is de onbetwistbare waarheid... Neen, neen, geen capitalist maakt het zoo bont als bij... Deze week trok hij weêr eens alle dagen Daar Brussel, altijd per spoorweg 2° klas.... Eu daD te Brussel weet men waar de beste restaurants, gestaan en ge legen zijn, waar 't lekkerste bier, de geurigste koffie enz., de fijnste sigaren te verkrijgen zijn en daarna eene wandeling langs de lanen of in Terkamerenbosch... te voet of per voituur.... une promenade pour faire la digestion. En hij die aldus dagelyks leeft, en dat sedert jaren, zou een arme duts zijn, zoo arm of nog armer dan Job.... Met wie houdt de afgestrafte dan den spot Luisterrijke Vertooning, te geven door de Kouiuklijkc Tooneelmaatscbappij 't Land van Riem. DE DOCHTER VAN ROLAND op Zondag 4 en Maandag 5 November, om 17 1/2 ure, zeer stipt. per dag dank aan allerhande toelagen. Als de mcDschcn verplicht zijn, abso luut, te kiezen tusschen reizen en zorgen voor den ouden dag, dan zouden wij het laatste nemen en om het verstand te ont wikkelen een boek meer lezen en eene zondagles meer bijwoneD. Daarmee is bet belachelijk gezeever van Machiel XIII eens voor goed weêr- legd door zijne boezemvrienden zelf. Afdeeling Aalst en omstreken. Hoezeede beropgerezen Davids-Fondsaf- deeliug van Aalst en omstreken heeft zich vol leven en nieuwe forsche kracht ge toond. Zij vierde verleden Maandag, de eerste ouder al de afdeclingen van het gansche land, het zilveren jubeljaar der stichting van het Davids-Fonds. En daartoe gaf zij, in de groote feest zaal van het Landhuis, een uitgelezen letter- en toonkundig feest, waar de tal rijke heeren Geestelijken der stad, bene vens de Stadsoverheden en de Burgerij, twee uren van waar geestesgenot, van zoet genoegen en booge bewondering doorbrachten. Het feest behelsde een toonkundig ge deelte en eene voordracht. Wordt daar wi|s uit. De werkmenschen kuunen niet sparen jammert de lage volksophitser Machiel XIII. Men heeft hem wel te zeggen eenige contiemkens per week een glas bier min 's zondags, 'nen maandag miu gevierd, hij herhaalt immer het zelfde onnoozel deuntjen. Klokke Roeland schryft over het nut van reizen. Zy heeft gelijk, reizen |kan nuttig zyu op zekere voorwaarden. Eu De Klok stelt voor een spaarbond te stichten eu eenige centiemkens per week ter zij te leggen. Men stichte eene spaargilde van wekelijks eenige eentiemen- (Klokke Roeland 14 Oct. 1900) schrijft ze. Welnu het moet dan wel zijn dat die menschen sparen kunnen. Die weinige centiemkens die zoo voor reizen gespaard worden zullen voldoende zijn om op 60jarigen ouderdom een pen sioen te hebben van minstens een frank Wat gezegd over muziek en zang van het prachtige feest Alleen de geoefende pen eens meesters in de muziek ware bij machte de schoonheden te beschrijven welke er zoo kwistig is voorkwamen. Het Allegretto pastorale, uit het Quintet vau Blockx, waarmede het feest aanving, is faeele bladzijden weerd van lof en ophe meling. Het werd op echt meesterlijke wijze uitgevoerd door de heeren J. Drub bel, A. Gbysbrecht, R. Lenssens, Pr. Backaert en Ph. Loockx. O I hoe zoet was het aan het herte, de vyf kunsteuaars de meuigvuldige opeen volgende en afwisselende moeilijkhe den, die het stuk aanbiedt, te booren be hendig en gezwind te boven komen I O hoe aangenaam was het, zoo klaar en dui delijk de verscheidene motieven te onder scheiden, die beurtelings tot de instru menten overgingen zuiver en edel kunstgewrocht ten gehoore gesteld door ware kunstenaars.... Vóór de feestrede, kwam het Adagio uit het genoemde Quintet. Ha bierdoor toonde ons de beer A. Volckaert, de scbikkcr van bet feest, dat bij waar besef beeft van de macht der muziek op het hert en de gevoelens des menschen. t Gold immers de talrijke aanwezigen behoorlijk te bereiden tot het aanhooren van het begeesterde Vlaamscho woord *aD, eeD onzer machtigste redenaars, den Weleerweerden Heer Pastoor Claeys. Wat beters daartoe dan het Adagio uit het Quintet van den gevierden Vlaam schen Blockx Met grootsche heerlijk heid weêrklonk het in de wijde zaal, be- meesterde 't aller aandacht en deed het de herten gloeien van Vlaamschen trots en Vlaamsche fierheid. Wat breede, heldere, volle en zoete Vlaamsche tonen I Het 18-eeuwsch koor 't Wijl in den Nacht, bewerkt door Fl. Van Duyse was eene echte verrassing die op de meesterlijke redevoering volgde. De heer A. Volckaert bewees er ten klaarste door dat bij met zijne jeugdige zangers van ot-Martenskerk alle moeilijkheden trot- seeren en overwinnen kan. Beter nooit beviel een zangstuk. Men wist niet wat het meest bewonderen bij de zangers, ofwel het nauwkeurig acht geven op den zin der woorden, ofwel het juist overeen stemmen van woordeo en muziek, ofwel het verheven kunstgevoel, dat de heer bestuurder Volckaert in het bert zijner jonge zangers had weten te doen over. gaan. Het feest eindigde niet het Schereo en Iinale con fuocoook uit het Quintet van Blockx. O 1 in zijne lieve bevalligheid en zijne jeugdige friscbheid klonk dat sluiten won derlief met ongelijk aan het dankend vogelenkoor, dat by het lachend zonne glanzen, uit duizend zilveren gorgels har monieus weergalmt door het juichend eikenboscb, nadat een gouden regen de kwam86 b°°mea 0Tervl°ediglyk laven Spijtig was het (doch wie vond er ooit eene roos zonder doornen.) spijtig was het dat de aangekondigde liedereu niet konden gezongen wordeu, uit oorzaak van eene onvoorziene ongesteldheid van Mijn heer De Nul. En, zooveel te meer was het spijtig omdat er onder de aangeduide liederen! twee oude voorkwamen die door bevallig heid en eenvoud op eigenaardige wijze uitmunten en die alhier nog nooit weer- klouken. Doch, om ia het betreurde gemis te verhelpen, droeg de heer Backaert de Komance van Poppe voor, welke hem eene welverdiende, geestdriftige toejui ching verwierf. Dank zij hem Eindelyk mogen wij de Ballade van Benoit en de Vlaamsche Dans van Blockx met vergeten. Die twee stukken werden ons door ware kunstenaarshanden op de piano te genieten gegeven. Eero zy den heer LoockxMet ons nogtans zal de kunstenaar bekennen dat de Ballade van Benoit voor piano min bevallig is. Noch hoedanigheden van het speeltuig, noch kunstzin en oefening van den speler, niet kan de ruime beval ligheid verzekeren: voor den grooten Vlaamschen Meester Beuoit is de piano ontoereikend het orkest is hem noodig. Dat zij over het toonkundig godeelte van hei Feest. Aalst en omstreken. In den vreeselijken strijd dien Aalst doorstond voor het be houd der goede gedachten in de aloude stad, zijn er goede zaken ten gronde ge. daald. Het Davidsfonds was een van die maar het forsche, onvermoeibaar karak ter der Catholieke Aalstenaars is daar om het heroprichten te verzekeren van al wat viel of ten gronde zonk. Alles moet herleven, en herleven met nieuwe kracht en nieuwen luister. 't Is zoet voor de catholieke Aalste naars het heropkomen van hunne Davids- Fondsafdeclin» te aanschouwen. Immers liet Davids-Fonds heeft op zich genomen te werken voor do belangen van Gods dienst, Taal en Vaderland, dry hooge en verhevene zaken, welke aaa de bevolking van Aalst ten nauwste ter herte liggen. Vervolgens wees de groote redenaar op den oorsprong van het Davids-Fonds over 25 jaren en op bet onberekenbaar goed, dat de machtig geworden instelling be wezen beeft en voortdurend bewijst aan Samenleving, Godsdienst, Moedertaal en Vaderland, en zulks, door het bestrij den van bet liberale Willems-Fonds, dat onze Vlaamsche bevolking zoekt af te keeren vau de beginselen, die eertijds zoowel door den liberalen Willems als door den priester David, aanzien werden als moetende in eere en hooge achting blijven bij het Vlaamsche volk door bet verspreiden van degelijke goede laamscbe boeken door het aanmoe digen van jonge Vlaamsche schrijvers, enz. Onnoodig te zeggen dat de gevierde, machtige redenaar keer op keer luid ruchtig werd toegijuicht ou dat zijne woorden den besten indruk maakten op do verrukte menigte. Vervolgens nam de heer Dr Claus, de geachte en ievervolle Voorzitter der Davids-Fondsafdeeling.het woord, en be dankt vooreerst den weleerweerden Heer Spreker over dezes weldoende rede en daarna de heeren Burgemeester en Sche penen over de welwillendheid, waarmede zij de prachtige feestzaal van het Land huis ter beschikking van het Davids-Fonds stelden en over de belangstelling die zij zoo gulbertig aan het "Davids-Fonds schonken. Prachtig, heerlijk feest zegde de tal rijke menigte volmondig bij het verlaten van het Landhuis echt Vlaamsche muziek zonder weerga overschoonen Vlaamschen zang Eere aan de Vlaam sche Meesters Eere aan het Davids- ronds van Aalst en omstreken I Willem. STA D AALST Katoenspinnerij De les heeft plaats den Maandag- en Donderdag avond, tel kens ten 8 uren. Les van Maandag, 5 November De uitrekbank (Etirage). berekenen van re- chango-piguon. Gebreken der bank en middelen om ze te verhelpen. EleclriciteitZondagles ten 10 uren (Zondag 4e November) Electrische stroom, Voltameter, Poolzoeker, Galva nometer en zyne toepassingen. De Besturende Commissie brengt ter kennis van het publiek, dat de Stadsbi bliotheek tydelyk gesloten is uit oorzaak der vergrootingswerkeo, welke het Ge meentebestuur aan het lokaal laat uit voeren. De lezers zijn verzocht de boeken die zy ter lezing ontvingen, binnen den tijd door het reglement bepaald,in te leveren. De heropening zal later aangekondigd Aalst, den 31 October 1900. De Secretaris, De Voorzitter, L. Geeroms. D'I. Bauwens. De ongelukkige was het hoofd door boord met een holbytel, zoo men ons zegt. De beitel is door de muts tot tien centi meters diep in 't hoofd gedrongen, 't gene doet veronderstellen dat Daghuyt moet verraderlyk zyn aangevallen, want ge meenlijk in den strijd verliest men de muts. Daghuyt was min of meer twistzoe- kend van aard als bij bij drank was. Naar men denkt is de moord niet begaan op de plaats waar men het lijk vondt, want men bemerkte er geen bloed. Het moet er van elders gebracht zyn. Gemeenlijk blijft de herberg van Louis CoppeDS, des zondags tot 10 uren open, doch donderdag 11. was 't jaarmerkt ge weest, en bij uitzondering, had hij om 11 uren de klanten zijne herberg doen verlaten. Geen hoegenaamde twist was er daar overigens van gansch den dag ontstaan. M. Coppens en zijne vrouw begaven zich ter ruste en hoorden gedu rende den nacht geen het minste ge rucht. 8 Het lijk werd eerst ontdekt door een per soon welke eene vroedvrouw ging roepen. Het parket van Oudenaarde kwam ter plaats, stelde een onderzoek in en deed als vermoedelyke dader een vechtersbaas van Kerkxken, zekere Bernardus Schotte, werkman, wonende Beekstraat aanhou den. Zelfde Bernardus Schotte moet op 22 November voor de Rechtbank te Oude naarde verschijnen onder de beschuldiging van een jongeling zoodanig geslagen en mishandeld te hebben, dat hij voor dood bleef liggen. Daghuyt laat eene weduwe en 3 kinders ia. Goede stoker, oudervindingryke mekaniekkuudige, beschikkende over een groot werkhuis en groot afdak, zoekt geassocieerde voor zaak van automobiel junnendeschoonewinsten aanbieden.Des noods is goede en solvabele borg vol doende. Schry ven I. A. S. Agencie Havas, Brussel. Parijs 1900: GROOTE PRIJS. Bek fr. 9,00 Manchon 1,76 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. L- Vrouw vaa Vrede der Abdij van Affligem voor 't jaar O. H. J. C. 1901, 112 bladzijden versierd met fraaie platen, phototypies en prachtomslag komt te verschijnen ten Bureele van Den Den derbode, Korte Zoutstraat, 3i, Aalst. Prijs fr. 0,30. En, wat dient er gezegd over de rede voering van den Weleerweerden Heer LM Glaeys t Is onmogelijk het woord van den machtigen redenaar naar weerde te neoordeelen. Om een flauw gedacht te goven van de schoonheden en de kracht der rede, moest men ze in haar geheel ten papiere stellen. De geroemde spreker begon met het Alleluia aaa te heffen over de verrijzenis der gestorvene Davids-Fondsafdeeling van Worden gevraagd 1 smid 1 voyageur (reiziger) een goede meid, voor een cath. huis. onnoodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften. CREEMBOTEB. Markt van Zaterdag 3 November, o 200 kilogrammen ter markt; prys fr. 2,90 a 3,00 per kil. BotermarktHeden zaterdag werden 501 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4000 kilos. Aalst-Mijlbeek. Derde paro chiekerk. By koninklyk besluit wordt de inrichting van eene derde paro chiekerk te Aalst-Mijlbeek, Moorselsche Baan, goedgekeurd. Gloeilichtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65, aau 0,75 een maand gewaarborgd, J. Vis mh Behoh, Zout- straat. Haeltert. Moord. Vrijdag morgend heeft men voor de deur van Louis Coppens, slachter en herbergier nabij het Dorp, het iyk gevonden van F. Daghuyt, bijgenaamd 't burgemeesterkeu, houtzager en koopman in fruit, oud 50 ja- De policie te Brussel, denkt een lid der bende valschmunsters in handen te hebben, die in de stad reeds zooveel val- sche goudstukken van 10 fr. heeft uitge geven. Het is een 21jarige bediende der spaarkas, die in de laatste dagen betrek kingen had aangeknoopt met eene vrouw C., oud-meeplichtige vau den valscbmuu- ter Géraud, die over vier jaar een revol verschot loste op den agent Tonnoir, welke hem wilde aanhouden. Deze vrouw had nog maar kort geleden de gevangenis verlaten. Zy is nu gevlucht. Terwyl de herbergier V... te Schaar beek zich met zyne vrouw ia de gelag zaal bovond, zijn dieven ia hunne slaap kamer deuren en kassen komen openbre ken, om er 10,000 fr. in verschillige weerden te stelen. De nummers dier weerden zyn alom bekend gemaakt. Bet overlijden der oudste gekende reisduif. De oudst gekende reisduif is wel die van M. A. Saeys, ontvanger van den tram, wonende in de Poortstraat, 86, Berchem, in wiens bezit zy sedert de maand Meert 1870 is, toen zy geboren werd. Zij was dus dertig jaar en acht maanden oud. Zij was zeer goed gekend voor hare vroegere snelvluchten in het jaar 1874 bdhaalde zij met uitzonderlijke vlucht deu grooteu eereprijs in den prijskamp uit Bordeaux, gegeven door de maatschappij de Snelduif, die toen gevestigd was te Brussel, en aan welke vlucht 1935 strij ders deelnamen. Dezelfde duif kwam met eene snelheid van 4,33 ure voor de andere deelnemers thuis. Zij behaalde in hare jonge jaren nog verscheidene eerepryzen. Op 15 jarigen ouderdom behaalde zy den 7e prijs in den prijskamp uit Parijs, gegeven door de maatschappij De Snel- vlucht, die toen gevestigd was by M. Ver- nimmen te Waesmunster. Sedert dien tyd verbleef zy zooals een vogel in eene kooi inde keuken van haren meester. M. Saeys droeg eene uiterste zorg voor ziine oude duif, die tot het laatste toe altyd zeer gezond was, maar overleed aan haren hoogen ouderdom. M. A. Saeys heeft tot herinnering zyne oude duif laten opvullen. Onbekende dieven hebben een be zoek gebracht aan de twee windmolens van Vlimmeren. Op den eersten graanmolen verwrongen zy het slot der deur, zoodat zy, ondanks al bunue moeite, toch niet binnen ge raakten. In den anderen molen, geraakten zy met valscho sleutels binnen. Zy stolen circa 700 kilos meel en graan. Dinsdag morgend werd de diefstal be- statigd. Er wegen vermoedens op twee rondreizende kooplieden van Turnhout, die maandag te Vlimmeren geweest wa ren. Er wei d by die personen eene huis zoeking gedaan, doch zonder uitslag. Denkelyk hadden de dieven kar en peerd by zich. Het graan en meel hoorde toe aan verschillige landbouwers der ge meente. Een gewezen croupier Maurice P. vervolgde eene been hou wersvrouw vau Leffe, by Luik, met zyne attenties en bracht het zoo verre, gedurende de afwe zigheid van haren echtgenoot, langs hot dakvenster in hare woning te dringen. Men weet nog niet juist wat er toen gebeurde, doch altyd is het zeker dat de vrouw de indringer met een vleeachmes eene vreeselijke wonde toebracht. Ondanks de schrikkelijke wonde kon hy nog naar de geneesheer vluchten, om eene eerste verzorging je onderstaan. Vervol gens liep bij naar huis en schoot zich vyf revolver kogels iu den kop. Toen de geburen op het gerucht toe snelden was P. reeds dood.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2