De Joden in Frankrijk. EEN EN ANDER. Zonder doekjes. Nieuwe werkmanswetten. - oP Nieuwe heiligen. De groene organen "™c° Onbeschaamd, r confra", Speelhuizen, T Bokkenrijders.- Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. De Benedictuskalender of Almanak Allerhande Nieuws. Frankrijk. Turkije. Italië. Drnmont heeft de joden van zijn land schromelijk over den hekel gehaald hij heeft veel waarheden geschreven, maar volgens geloofbare getuigen ook soms wat vermeerderd, wat overdreven, 't En is bij Drumont niet, dat wij de volgende daad zaken gaan zoeken zyn. Wy zullen ook over die daadzaken geen oordeel vellen, wü laten ze gelijk ze zijn, en de lezer zal zelve antwoorden op de vraag of de jodery eene plaag is voor Frankrijk, ja of neen. In hrankrijk zijn er 39 millioen inwo ners, waaronder 85,000 joden dus één jood maar op 460 inwoners. Maar de joden zijn er machtig door hun schrome- lijkpn rykdom en hebben er op sociaal of politiek gebied een invloed, die met hun getal wel niet maar met hnone geld macht overeenkomt ze zoeken de bedie ningen die 't meeste winstgeld bijbrengen, zenden hunne kinders maar naar lyceën en onderwijsgestichten, bereiden ze voor allerhande plaatsen en posten, en over weldigen langzaam en zeker al die chris ten en Franschman is. In Frankryk zijn er nu reeds meer dan 200 joden officier in 't leger, daaronder zyn er generaalszooals Hiostin, Lam bert, Levy, See, en een aantal kolonels. Vier of vyf joden, Conlin, Hendie, See, Veil-Durand, zijn prefecten, of zoe wy dat noemen in ons land gouw- heeren - of gouverneurs. Veel meer joden zijn onderprefect, veel zijn ont vangers en schatmeesters plaatsen die 100,000 tot 200,000 franken weerd zijn alle jareneen groot getal zijn inge nieurs, hooge bedienden van yzerenweg en mynwerken. Joden die geneesheeren zyn of dagblad- en boekscbrijvers zyn ontelbaar, sommige joden zelfs wierden minister zooals Leon Say, Raynal, Cre- mieux, Gambetta, en anderen. Meer dan de helft van de 85.000 joden van Frankryk wonen te Parijs, 19,000 wonen langs de grenzen van Duitschland, de andere in de meeste Fransche steden, het land door. Het meeste deel van de joden, 14 op 16, zyn van Duitschen oor sprong, en de anderen komen uit Portu gal. Veel joden hebben hun vreemden naam verfranscht of nieuwe fransche na men aangenomen. De armste joden stam men meest uit Elzas, Lotharingen, Duitsckland. Polen en Rusland, ze leven als kleine handelaars, koopen en verkoo- pen vodden en anderen brol, dreilen rond de straten met allerhande waren en ge rief, of geraken als makelaars en schry- vers aan hun brood. De ryke joden waren, meestendeels, reeds ryke lieden als ze uit allerhande streken van Europa naar Parijs oversta ken. Het zijn eigenaars die doen bouwen, beursspeculanten, en bankratton in 't fijne, - die niet en rieken aan 't geld om te weten van waar het komt. Ze zyn alleen eerlyk gelyk de joden het verstaan, bedriegen niemand, maar commercie is commercie. Dat weet iedereen. De joden spelen niet alleen in het geld en met geld om geld. Maar ze drijven ook handel in oude kunstwerken, 't Is daar immers groot geld mee te winnen die verkoopt is soms tevreden met weinig, uit nood of onkunde die koopt is liefheb ber en acht het kuntwerk meer dan geld. 't Is daar geen prjjs in, geen vaste prijs die concurrentie te vreezen heeft 't is al liefhebbersprijs. Een welbekende jood van Aken heeft alzoo in korte jaren rond de tien millioen gewonnen. De handel in diamanten, edelgesteen- ted en paarlen is bijna geheel en gansch inde handen van de joden. De schoonva der van den franschen kapitein Dreyfus is een van de rijkste diamanthandelaars van de wereld. In den handel van kleeder- en mode waren zyn de joden min te huis. Ze heb ben geen - chic geen fijne goesting, geen vernuft genoeg om daarin haantje vooruit te spelen in den vermaarden Bon Marche van Parys, die jaarlijks voor meer dan 150 millioen handelszaken doet, hebben de joden geen eentje - te tellen. Onder de 12,000 joodsche familiën van Parijs zyn er meer dan 2000 die schatrijk mogen genoemd worden. Vijf of zes hon derd familiën zijn millionnairen, an dere hebben een half en een geheel mil- lard. Andere zyn doodarm. De macht van de joden steunt op Roth schild, die tien milliards rijk is, en op een paar honderd andere rijke geldliedcn, waarvan er velen zijn die honderd, twee honderd en meer millioenen bezitten. Zij zijn meester van de geldmarkt. De Fran sche Bank staat geheel en gansch onder den invloed van Rothschild. Rothschild is sedert langen tyd mees ter ook van de mijnen van kwikzilver 't is hy die de prijzen stelt. Omtrent al de bronnen van petrol te Baku hooren hem toe, hy is de grootste grondeigenaar van Frankryk hij is proprietaris van 180,000 hectaren dat is vijfmaal zoo veel als al de beste en kostelykste wijn gaarden van 't land gekocht de eene na de andere, en bezit te Parijs alleen 8500 huizen, waarvan hy de pachten gedurig opslaat. Met den guano van Peru wonnen de gebroeders Dreyfus meer dan tien mil lioen. In de jodery van de goud- en diamant mijnen van Zuid-Afrika gingen twee mil liards verloren en wie de joden waren die er hunne vingers bij aflekten, zullen wij eens later vertellen. der rooden van Hooi schrijft - De socialisten om ware socialisten te zijn, moeten uitroepen dat al wat de Godsdienst leert valsch is, en dan - gebiedt hen hun eerste plicht dat ze niet toelaten mogen die valschheden aan hunne kinders in te printen. De socialisten zijn trouwens gezworen vijan- 8 den van allen Godsdienst. Dat mag men rechtuit gesproken hee- ten. Nu, gezel Vande Velde, de roode capitalist, is met de socialisten van Hoei 't akkoord en zegt hij Al de socialisten die het ernstig mee- nen, moeten vrijdenkers zijn. Vrijdenkers, 't is te zeggen, godverloo chenaars, godsdiensthaters, priestersver volgers, enz.... Dus 't socialismus bevordert niet alleen de stoffelijke belangen maar voert ook oorlog tegen ons voorvaderlijk H. Geloof. het banket ter gelegenheid der opening van een werkershotel te Morlanwelz, heeft baron Surmont de Volksberghe, minister van nijverheid en arbeid, aange kondigd dat eerlang twee belangrijke wetsontwerpen, het eene op de herstel ling der werkongevallen, het andere op de gc-brekkelijkheid der werklieden, aan de Kamers zullen voorgelegd worden. Deze lang verwachte wetsontwerpen zullen door geheel het land toegejuigd worden. De regeering zal, met ze voor te stellen, toonen dat zij vast besloten is onze maatschappelijke wetgeving kracht dadig maar zonder overhaasting, te volle- digen. Zondagrust. Men weet hoe onze liberalen dikwijls ons gouvernement aan gevallen bebben om reden van de gedeel telijke afschaffing van den postdienst. Weet ge wat er nu in Frankrijk gebeurt waar er geen fczlotewgouvernement is Met 1 November zullen al de winketten der post-, telegraf- en telefoonbureelen, op de zondagen en feèstdagen gesloten worden. Wat zullen onze geuzen nu zeggen Fondsenblad, weten hoe dikwijls de zoo genaamde «christene democraten na melijk in Het Land van Aelst eenen hunner hoofdmannen heel nederig verge leken hebben met den Zaligmaker, door de Joden gepijnigd en gekruist. Thans worden in De Volkseeuw al de luitenanten van dien hoofdman heilig verklaard. In een artikel over het feest van Allerheiligen zegt het groene bladje Het ryk der hemelen lijdt geweld. De heiligen die daarboven binnenge stormd zijn, hebben den hemel niet be reikt langs verenbedden, waarop zij 'smorgends lang en ongestoord sliepen. "Ik wordt vervolgd, klaagde een jammerende christen democraat. - Och, arme vriend, gij deet alsdan gelijk de heiligendie tot bloedens toe aan tegenspraak hebben weerstaan.... En wat badt gij gedaan - Mijn bladZte Volkseeuw gelezen. Eere dan aan den ongelukkigen moed 1 De vreesachtige ziel waarmeê wij ons onderhielden is geen van de Geweldi gen die op Allerheiligen herdacht worden. Al die Onstuimigen die, evenals wij, als simpele soldaten begonnen en hun doel bereikten, spijts scherts onder gang, roem verfijnde folteringen, ha ziedaar mannen van stalen wilskracht. De heiligen zijn dus mannen die gehan deld hebben gelijk zij, bijgevolg zij, de groene hoofdmannen, handelen gelijk de heiligen en zijn reeds zeker van hunnen troon in den hemel. Dat zijn nu diezelfde mannen die aan de catholieken gedurig verwijten dat zij mis bruik maken van den godsdienst I De beate revolver. Een revolver is, zooals men weet, eene pistool die ver scheidene malen achtereen kan afgescho ten worden, door 't beurtelings rond draaien der ladingen of kardoezen. Zulk wapen wordt hedendaags veel gebruikt om bij nachte of op gevaarlijke plaatsen de vijanden en misdadigers af te weren. Welnu, zeide eens een welsprekend missionnaris, tot eene vergadering van jonge lieden, onthoudt het wel hier op aarde bevindt gij u in een gevaarlijk land, dat ge met voorzorg en steeds gewapend moet doortrekken. Gij hebt een zielsstrijd te strijden en hierom is een goede revol ver noodig. De vijand, de duivel zit u ge stadig op de hielen hy beloert u, en hij zal u als een bloeddorstige leeuw besprin gen. Rap dan, den revolver in de band Eo die revolverde beste die er bestaat, is uw Rozenkrans. Ieder bolletje is een allerkrachtigste kogel, die den helschen vyand onvermijdelijk zal treffen telkens gij een Wees Gegroet bidt. Legt dien re volver 's nachts onder uw hoofdkussen want vooral des nachts is uw vijand, de booze geest, te vreezen. Weest dus altijd bereid, om dien allerbesten revolver te gebruiken. Een gezegend man. Te Tilburg is dezer dagen in den ouderdom van 77 jaren overleden zekere Petrus Vermeer, nalatende 130 kinderen, behuwd-, klein en achterkleinkinderen, 7 zonen, 6 doch ters, 6 schoonzoons, 7 schoondochters, 97 kleinkinderen en 7 achterkleinkinderen. woordje tegen de openbare speelhuizen in de badsteden die oorzaak zijn van zoo vele verwoestiugen naar ziel en lichaam. Maar zie wat overheerlijke zoetepap geeft toch die Namensche melkkoei Wat smakelijke zoetepap toch en by brengt vertroosting bij... ja vertroos ting.... niet waar Machiel Vrouwenblad. In New-York is er een dagblad verschenen dat alleen door vrouwen opgesteld, opgemaakt en uitge vent wordt. Gij zult het zien, Zoo zegt Katrien; Eer nog wat jaren Zijn heen gevaren, Zal 't vrouwvolk zeer flink en koen Het mannevolk den baard afdoen. Een woud. In Canada is er een woud van sparrenboomen dat 750 mijlen (een myl is 1609 m.) breed is op eene lengte van 2,500,000 mijlen. ter De Vroegpost deelt eeu tergend staaltje meê van Fran sche onbeschaamdheid. Een persoon onzer stad vroeg, in een zeer beleefd Vlaamsch briefje, eene in lichting aan den bureeloverste van den burgerlyken stand te St-Joost-ten-Noode. Weet ge welk antwoord hij kreeg Het briefje kwam terug en op de keerzijde stond de volgende ezelarij geschreven. Cela sera fait; mais dorénavant vous pouvez écrire en Frangaisnous Ie. com- prenons tres bien d St-Josse nous som mes civilisés cela nous fera même beau- coup plus de plaisir, atlendu que nous n'aimons pas du tout, voire Vadmirable langue flamande. ('t Zal geschieden (het zenden van een stad) maar voortaan moogt ge in 't Fraosch schryven wij verstaan die taal heel goed te St-Joostwij zijn beschaafd 't zal ons zelfs veel genoegen doen, aan gezien wij hoegenaamd niet houden van uwe prachtige Vlaamsche taal.) Wij weigeren te gelooven dat een bu reeloverste zulke schandelijke taal durft gebruiken. Wat er van zij, met De Vroeg post vragen wij dat het gemeentebestuur yan St-Joost-ten-Noode een onderzoek instelle uaar de geestvermogens van den driedubbelen ezel, die zulke beleedigende taal voert en zijn schryvcu niet eens onderteekent. Geld en goed, dat krijgt men weêr, tijd, die weg is, nimmermeer Vermakelijke statistiek. Een konfrater, die zeker veel ledigen tijd had, heeft uitgerekend dat er tegenwoordig 10 miljoen menschen op een rijwiel bollen. Op een zoudag zijn er zeker wel 50 t. h. van de cyclisten welke een ridje doen. Genomen dat zij ieder 20 kilometers af leggen, dan beloopt hun gezamenlijken koers 100 miljoen kilometers of 2500 maal den omtrek dor aarde. Op elke kilometer doen de twee wielen van den velo 800 toeren. Dat maakt voor de 100 miljoen kilometer 80 miljard toeren. De statistiek is toch een schoon ding 1 leden jaar, te Oostende, gedurende de maand Augustus alleen, niet minder dan elf personen, die aan de speeltafel alles verloren hadden, zich gezelfmoord hebben en dat uiet ééne van al die zelmoorden werd bekend gemaakt. Wanneer zal men die pest voor goed uitroeien En over die pestholen, reppen, de groe nen geen woord. Waarom Dat zou de speelbaas van Namen ons kunnen zeggen... 't Mag waaien, stil zijn, vloeien, ebben die niet en maait en zal niet hebben. De oogst, algemeen genomen, Is mer kelijk flauwer dan verleden jaar, uitge zonderd in de Balkenlanden. Velleden jaar was de oogst in Rumenië bijua geheel mislukt, en dat was de oorzaak van fioan- cieele moeilijkheden waar het land nog tegen worstelt. In Rusland ook is de oogst beter. In bet westen van Europa, Spapje en Portugal uitgezonderd, is de oogst min overvloedig dan in 1899, alsook in Duitsch land, Oostenrijk en Hongarië. Indië levert veel min, Amerika insge lijks. Voor Argentina echter kaa men nog niets met zekerheid zeggen, vermits de oogsityd daar in December en Januari valt. In het geheele is de oogst van dit jaar 44,700 000 hectoliters kleiner dan deze van 1899. Europa zal 87 miljoen hecto liters te kort komen, maar Amerika zal er 78 miljoen kunnen leveren, Azië 2 mil joen, Afrika 1 miljoen en Oceanië 4 mil joen. Er zijn dus 3 miljoen hectoliters te kort, die zullen moeten genomen worden van den voorraad die overschiet van de vorige jaren. De deserteurs. Wy zijn in staat zegt de Journal de Bruxellesde hoofdlijnen aau te duiden van't ontwerp van kwijtschelding, dat, by de heropening van den zittijd, aan de Kamers zal voor gelegd worden. Dat ontwerp is gelijk aan de wet van 1890, met dit verschil dat het, in verscheidene gevallen, de pleegvormen der onderworping afschaft. Deze laatste blijft slechts bestaan voor de kwijtgescholdenen, die nog onder de militaire overheid staan zy moet plaats hebben, in België bij den gouverneur der provincie en in don vreemde bij den con sul. In België heeft men daarvoor 3 maan den iyd in de aanpalende landen 6 maandenin het overige van Europa 9 maanden en in de aDdere werelddeelon 18 maanden. Deze pleegvorm moet niet meer ver vuld worden door de milicianen, die meer dan 33 jaar oud ziju; door de vrijwilligers zonder premie, die meer dan 30 jaar oud zyn en, over 't algemeen door al de mili tairen, die tot eene vroegere klas he hoo ren dan die van 1887. Uit een dagblad. Wegens buiten gewone omstaudigheden is de maaneklips die zondag avond ten 11 u. 16 m. 24 c. moest plaats hebben, voor onbepaalden tyd uitgesteld. Om goudwerk te kuischen. Doorgaans is het voldoendo het goudwerk met een zacht lcêr of zeemvel te wryven. Indien de glans niet terugkomt dopt men het goudwerk in spiritus of fel zeepzap Men laat het daarna droogen in zaagmul en wrijft het met een zacht leêr. De stalen juweelen mag men niet nat maken. Men wascht ze met zuiveren spiritus en droogt ze in zaagmul. Men mag de fouten wel maar niet de menschen laken. De reis rond de wereld in 33 dagen. De Russische minister Cbil- koff heeft verklaard dat men, zoodra de transiberiaanscho spoorweg zal voltooid zijn, de reis rond de wereld zal kunnen doen in 33 dagen. Hij acht dat men een dag en half zal noodig hebben om van Bremen naar St-Petersburg te reizen; tien dagen van St-Petersburg naar Vladivo stok; tien dagen van Vladivostok naar San-Francisco; vier dagen en half van San-Francisco naar New-York en zeven dagen om van New-York naar Bremen te keeren. Het Comiteit heeft in ver gadering van 25 October li. besloten dat het feest der S4e verjaring der stichting van de Maat schappij zal gevierd wor den den Maandag 12 November aanst. Om 10 uren, plechtige Mis tot lafenis der zielen van de afgestorvene Rijders en des avonds om 7 uren, Avondmaal ge volgd door Muziekfeest. Worden gevraagd 1 smid 1 voyageur (reiziger) een goede meid, voor een cath. huis. onnoodig zich aan te bieden zonder goede getuigschriften. CREEMBOTER. Markt van Woensdag 7 November. o 100 kilogrammen ter markt; prys fr. 2,90 per kil. van O. L. Vrouw van Vrede der Abdij van Affligem voor 't jaar O. H. J. C. 1901, 112 bladzyden versierd met fraaie platen, phototypies en praebtomslag komt te verschijnen ten Bureele van Den Den- derbode, Korte Zoutstraat, 3i, Aalst. Prijs fir. 0,30. Gloeiliohtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65, aan 0,75 een maand gewaarborgd, J. Vak Dan Bxbgh, Zout straat. Een Brusselaar was naar Bergen gegaan, om in de speelkringen zijn geluk te beproeven. Geheel uitgeschud was hij aan de statie van Bergen, alvorens naar Brussel terug te keeren, in eene her berg gegaan om eenen brief te schrij ven, waarin bij zijne vrouw berichtte dat hij zich ging zelfmoorden. Hij heeft zich toen in den trein voor den kop geschoten. Een boot ontploft. In de Wille- broecksche vaart, te Laken, lag het speel- yacht Oyotiki, toebehoorende aan notaris vaD Hal teren. Dit vaartuigje, 10 ton metende en om streeks 9 meters lang, stond onder toezicht van eenen matroos, Jaak Bosschaert, die na eenige boodschappen gedaan te heb ben, de vergaarbakken van den gazoline- moteur opnieuw vulde. Hij liet zich liierin helpen door z\jne vrouw, die met hom aan boord verbleef. Eensklaps deed eene geweldige ontplof fing zich hooren eene groote vlam sloeg uit de boot omhoog, en verlichtte de lucht alsof een groot gebouw in brand stond. Bosschaert en zijne vrouw, wier klee- ren vlam hadden gevat, redden zich door in de vaart te springen, waar zij door den brugwachter werden uitgehaald. Beiden hebben zware brandwonden bekomen, doch de mao bet ergst. Pompiers en overheden waren spoedig ter plaats. Men heeft de boot moeten doen zinken, om het vuur uit te dot Het vaartuig heeft echter door de ploffing veel geleden. Een Hollander, die in gezels* van twee personen de stad Brussel d wandelde, landde met hen in een kc huis nabij de Beurs. Daar dronken koffie met kirsch. De twee gezellen deu Hollander hebben daar een slaapn del in zynen koffie gegoten en hem volgens van zyn gouden horlogie en ting beroofd. Bij zijn ontwaken mai de Hollander zoo veel lawyd, dat de; cio er bij te pas kwam eu drie perso aangehouden werden. Twee hunner! den hunne indentiteit bewijzen, de ds echter had papieren bij zich, die moa bewijzen dat bij Humbert heette. K bij bad ook ontmuntte Amerikaant banknoten bij zich. Eu dat is erger. Z photographie zal rond gezonden wori Op de Antwerpscbe laan, sel, kreeg de meid van den berber; Lefranc, in de Brasserie du Coq, alli in de herberg zijnde, bezoek van e« persoon, die een glas lambiek vroeg, ging het in den kelder tappen maar durende hare afwezigheid beproefde de schuif open te breken. Hij werdec! verrast door de meid, dio terugkeer Opdat zij door haar geroep hem nieli raden zou, greep hy de meid vast es lette haar het schreeuwen, door ee doek in baren mond te stoppen. Da* nam de aanrander de vlucht. De mei vau schrik zoo ziek, dat zy niet kan dervraagd worden. Doodelijke val. De vrouw Cauwer, 56 jaar oud, wonende in del vierstraat, te Antwerpen, was aar werk in een huis der Edelinckstn Rond 2 ure, toen zij, op eenen vensten pel staande, de ruiten der bovenkas kuischte, verloor zij het evenwicht eni door eeoen koepel van eene hoogte 4 meters. Zwaar gewond werd zij l Stuivenberg gebracht, waar zij reedsi 6 ure maandag avond overleed. Moord te Kortrijk. Den 2 da ten 11 uren, beeft men eenen 62jan ouderling, Parmentier genaamd, in i woning Stacegemstraat vermoord den. Het lijk werd ontdekt door vriend, die hetzelfde huis bewoont. Diefstal moet aanleiding tot dezenö daad gegeven hebben. Eene som vans fr., die Parmentier in zijne woning ba is verdwenen. In zijne overhaasting heeft de Daar eene som van 300 fr., in wsers niet bemerkt. Vermoedens wegen op een persoon, i sedert dinsdag niet meer gezien is. Een dokter vermoord. Te ïj schate, een dorpke by Yperen, gansch alleen, de 62jarige M. De Be, gracve, rentenierend geneesheer, dien naam bad, rijk te zyn. Vrijdag morgend kwam eene vrouwi de woning bellen en, daar men niet;?, deed, duwde zij de deur, die niet ged; was, geheel open en vond bet lijk van dokter in den gang, te midden vana bloedplas liggen, De veldwachter en het parket Yperen werden verwittigd. Een dab stelde vast dat het slachtoffer reeds uren dood moest zijn. De dood was w oorzaakt door eene schedelbreuk. De meubelen waren openge Twee brandkasten hadden aan de pop gen der misdadigers weerstaan, zooi hun buit zeer mager moet geweest zijo, Men kan niet gissen in welke richli^ men de sporen der moordenaars zal ten zoeken. Bij eene vertooniog, gegeven is eene tooneelmaatschappij te Luik, ha een* der tooneellisten, in het vuur óf tirade, zynen medespeler eenen messa toegebracht, die vijf centimeters diep de borst drong. De gekwetste viel en acteur, die den steek had toegebrach; bleef als van de Hand Gods getrc" staan. Het publiek juichte toe om scboone natuurlijke «polmaar de gordiji werd afgelaten en de waarheid werd 1 kend gemaakt. Het publiek verliet i roerd de zaal. In het departement der Aube ii groote spinnery van Lecclos geheel doï brand vernield. De 750 werkliê die" arbeidden konden allen ontsnappen. Uit Janina, in Turkye, wordt bericht, dat op den avond van den 19 Octobï veertig personen zich naar de Palorzo- wyk te Arghiro-Castro hadden bege» om eene jonggetrouwde te vergezellen. Alle personen, ook de gasten van ouders der bruid, waren in het huif, waü de bruiloft plaatshad, bijeen, toen het dak instortte en onder zyn puin vijftig personen, mannen, vrouwen en kinderen begroef. De overheden namen terstond maatre gelen tot redding. De jonggetrouwden vyf andere personen worden, meer minder ernstig gekwetst opgedolven, op het oogenblik der afzending van 1 bericht, waren reeds de lyken van twaalf personen gevonden. De H. Vader. Z. H. de Paus ii weêr geheel van zijne vermoeienissen uit gerust, reden waarom Dr Lapponi, de Pauselyke lijfgeneesheer, zijne voorschrif ten nopens h^t geven van audiënties, enz. weer geheel heeft ingetrokken. Zaterdag ontving Z. H. buiten kardinaal Oreglia en den aartsbisschop van Algiers, gene raal de Charette.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2