AU ER Vrienden van den werkman. Betoogingen voor Z. A. S. Van tak op tak. Vrijheid en geus.^f™* TE DEUM. De vijanden van A. S., Boekennieuws. AALST. Stad Aalst. - Werkbeurs. ta'en* Allerhande Nieuws. Wat zullen zo nog uitvinden de roode chefs en winkelpolitiekers om de werklie den uil te buiten Om centen te kloppen zijn die jannen tot alles bekwaam. De sukkelaars die aan bunne valscbe beloften gehoor leenen, raden de roode uitbuiters nu af van zich bij eene maat schappij van ouderlingen bestand te laten inlyven. - Laat u liever inlijven bij een onzer syndikaten,zeggen die groote vrienden van den armen werkman... Waarom Wel de centen die de werklieden daar sparen, kunnen ze toch nimmer uit hunne zakken kloppen, zoo gezegd voor de pro paganda, oi liever, om de roode chefs winstgevende postjes te bezorgen. Wat ze nu heden weèr verzonnen heb ben gaat alle denkbeeld te boven. Ze raden nu de arme werklieden aan van zich voortaan nog enkel met plant aardige spijzen te voeden en geen vleesch meer te gebruiken. Het roode orgaan Le Peuple zegt dat het profijtiger en gezonder is. Of het gezonder is dat is tot hiertoe nog niet uitgemaakt, maar dat het profij tiger is dat lydt bijna geen twyfel. Maar zie dat profijtiger zou den toe stand van den armen werkman weinig of niet verbeteren. Le Peuple wil die voedingswijze door de arme werklieden zien aannemen, niet omdat zy zich met het gespaarde geld beter zouden kunnen kleedeD, hun huisgezin beter inrichten, neen, er wordt slechts het middel ingezien om grootere stortingen voor de propagan da te kunnen doen, in andere woorden, om de roode chefs vetbetaalde ambten en bedieningen te bezorgen. De plantaardige voeding, zegt het - roode orgaan, zou toelaten op de uitga- - ven van den armen werkman 50 ten honderd te besparen en meer nog. Ver- meerdering der ontvangsten en vermin- - dering der uitgaven ziedaar nieuwe hulpmiddelen die kunnen gebruikt wor- - den aan werken van onderlinge onder- steuning, van propaganda, van onder- richting, van vrymaking - Waarlijk de roode chefs, meest allen miljoenenryke menschen, willen de arme werklieden doen vleesch derven om met de aldus bespaarde penningen politieke instellingen te ondersteunen die alleen moeten dienen om ben, roode miljoenbe- zitters, tot eer en rijkbetaalde ambten en bedieningen te voeren. Wat zyn ze sullen, zij, die zich door de roode Volksfoppers laten om den tuin leiden om niet te zeggen schandalig foppen De betoogingen die Zondag 11. ten voor- deele van 't Z. A. S. plaats grepen zijn te midden der algemeene onverschilligheid en zonder eecige rustverstoering afgeloo- pen. Te Brussel telde de stoet volgens Le XXSiècle 3200 man te Luik ongeveer 6000 te Antwerpen 3500 te Gent 2000 te St-Nicolaas 500 se Kor- trijk ongeveer 500.... Te Tongeren hiel den de socialisten eene meeting waar de afgestrafte priester Daens zyn gekend deuntje afgaf en door de roode gezellen luidruchtig werd toegejuicht. Te Brugge dorsten noch reoden, noch groenen, noch blauwen uit hunne pypen kruipen. Volgens de roode, blauwe en groene schryfelaars had er hier te Aalst, om 3 uren 's namiddags, in 't lokaal Concor dia, eene meeting plaats ten voordeele van A. S. V. en 's avonds trok een fakkeltocht de stad rond aan den welken e«n duizendtal betoogers deelnamen... Wat is het papier toch gewillig?... Wij roepen onze gansche bevolking tot getui genis en vragen heeft men hier wel ooit een armmoedigere stoetje gezien ?..'t Was effenaf van matante, van den manken hennen... 't Was waarlyk kamank en maljonnig I Een stoetje samengesteld ten meerderen deele uit kinderen van beide geslachten, geen twee honderd volwasse nen die kiesrecht hebben, voorafgegaan van een oprecht barakkenmuzieksken en dat alles als kalkoenentroep opgedreven onder de zweep van de liberale kreemers- firma Anker en Zonne, Leérken en Top- ken en C°... Geen enkel liberaal van eenig aanzien was te bemerken. Aan de houding van velen bemerkte men dat ze soldaat waren tegen bunne goesting. Die kinderen manifeesteerden voor A. S. en E. V. maar 't was bij velen in de broek en de kousen. En 't volk was er zoo onverschillig aan dat de helden der kreemerskliek, na eenige straten te hebben doortrokken, van schaamte, 't stoetje ter Groote Merkt, deden uileen stuiven. Nogthans 't groot liberaal orakel, by die de menschen helpt uit liefde voor zynen snapswinkel, hield, van op de trap pen van's Gravensteen, eene toespraak over de liefde en genegenheid der libera len voor de werklieden en neringdoende burgerij. En tot bewijs, zegde hij, wy liberalen zyn te Aalst gebleven terwijl de socialisten, de winkelpolitiekers, hunne centen naar Ninove zyn gaan dragen. Onze herbergiers en neeriogdoeners zullen zeker niet lang dik staan van 't ver teer van den kinderstoet. En tot slot speelde 't barakken mu- zieksko Waar kunnen wij beier sijn - wellicht ten spotte van de lieftalligheden die twee liberale chefs zich des voormid- dage onderlinge naar 't hoofd hadden ge slingerd... Eu zoo eindigde de kinderbetooging door de kreemersfirma met oorverdoovend tromgeroffel en trompetgeschal in Den Dendergalm en by middel van transpa- rauteu aan 'l liberaal lokaal aangekon digd... Alle man aan dek 1 was't bevel en er verschenen bijna niets dan kajuit- jongens met 't vaantje door de broek 1.,. Arme liberale partij, hoe diep heeft die vreemde kreemerskliek u toch niet doen verzinken iu de achting van alwie nog eenig fierheidsgevoel in zyn binnenste gevoelt 1... zerij aan 't jodendom verkocht beeft zon dag 27 October te Toulouse gesproken over het ware programma der geuserij. Men eal, heeft hij gezegd, alle be diening weigeren aan de Franschen die hunne opr eding niet in een gesticht van den Staat hebben genoten Dat gebeurt in 't land van Z. A. S. dat ons de algemeene deugd en vreugd, wel vaart en vreê, do rechtveerdigheid en de vaderlyke besturen brengen moet O Pie 111 - Men sal, zegde verder Waldeck- Rousseau, de Dreyfusminister, zooveel mogelijk de catholieken berooven van 't recht van associatie. Geen kloosters meer A bas les convents - O Z. A. S. I 1 Maar wat raast Denderbode altijd vau geuzerij De liberalenmaar tij sijn goede christenen gebleven Niet waar, Pie, de kerkvervolgers van Frankrijk zijn ook goede christenen 1 Is hij stapel gek 1 De geuzen eerbiedigen het recht van denken Zij zelf denken zoo gaarne vrij I Zij sijn voor de vrijheid Ja, wij hebben dat ook ondervonden van 1879 tot 1884. In Duitschland, Italië, Zwitserland hebben zij dat ook ondervon den, in Frankrijk ondervinden zy dat nog alle dagen 1 De catholieken van Molenbeek weten ook wat de vrijheid der geuzen is. Waarlük als wij eens een verdraagzame geus zullen vinden, zuilen wij hem als een raar verschynsel, als een wonder op de foor ten toen zetten. De Tien Geboden van den Vlaming 1. Gedenk, dat gij geheel uw leven Aan 't Ylaamsch de voorste plaats moet [geven. 2. Spreekt Vlaamsch in hnis met maag en [vrinden, Al zon zich daar een Waal bevinden. 3. Gij zult uw kindren Vlaamsch doen eeren, En vooral aan nw dochters leeren. 4. Daarom indien gy wijs wilt handelen, Zend Fransche pensionaten wandelen. 5. Om vreemden invloed te beletten, Koop Vlaamsche boeken en gazetten. 6. Spreek niets dan Vlaamsch met ambtena- [ren, Maar zuiver dat zal aanzien baren. 7. Schrijf Vlaamsch aan alwie Vlaamsch ver staat. En aan 't Bestuur in allen graad. 8. Zoo gy per brief moet waren koopen, Schrijf Vlaamsch winst doet alle ooren [open 9. Gy zult in 't Vlaamsch uw waren merken, 't Zal einde en verre ons aanzien sterken. 10. Op handelshuis en magazijn Moet sleohts in 't Vlaamsch uw opschrift Mi»- Wanneer' T..Ja' *aDnfer hoeft hy nu zijne lezers on- barmbertig in een zak gestoken Pie Daens raadt zijne vrienden en lezers aan te sparen Hoe dikwijls heeft by niet geschreven dat de werklieden niet sparen konden niet alleen in zijn Land maar zelfs in den - Volksseever. Als wij deden opmerken hoeveel geld er noodeloos verkwist werd in sterke dranken en daarby zyne eigene woor den aanhaalden dan hing hy den dwazen uit en gebaarde van niets. En nu komt by aan zijne lezers den raad geven dat - sparen «en appelken tegen den dorst dienstig is voor schooier en vorst. Als de werklie niet kunnen sparen wat komt die raad te pas En als wij vroeger dienselfden raad gaven waarom hitste hij alsdan het volk tegen ons op Alle middelen zijn goed, leeren die fameuze groene Evangelisten eu stellen ze nog beter in 't praktyk. En ze mooten den wereld en 't geloof redden. Schoone redders 1 Veiligheid der spoorbanen. Het spooi wegbestuur beeft nieuwe maat regelen genomen om het verkeer der treinen veiliger te maken. De mistsignalen zijn niet meer voor het oog, maar voor het oor bestemd, bij middel van een toestel, waardoor eene spriugbus op de baan wordt gebracht, naar beliefte van den wachter. Als zulke springbus ontploft moet de trein onmiddelijk stoppen. De io de staties opgehouden treinen zullen voortaan beschermd zijn door twee sigualen, van springbussen voorzion. De block-wachters ontvingen bevel, bij mistweèr twee springbussen op de baan te leggen, op 10 meters van elkander, na den doortocht van iederen trein. (Zphrnken Machiel :SJJ1 Ueurvneit. schrijft dat hy dage lijks naar Brussel moet trekken om Den Volksseever te gaan volzeevereu. 't Is een lastig werk, schrijft Machiel XIII, waar wij, groeneu onze laatste krachten moeten aan toewijden, of liever verspillen. Ünse Machiel komt dus dagelijks 't huis ver moeid, afgemat, in een woord, letterlyk gebroken.... Wij kennen een heer, die wanneer hij in dergelyken toestand ver keert, zyue kraobten herstelt met twee of di ij cugnacksen te gebruiken maar onze Machiel heeft eene andere remedie om zyue braak te hersteilen hy lapt zeo maar binnen een half dozijntje flescbjes sterk Engelsch bier. Pale Ale, eerste merk. Bass en C° N° 252.... En zoo ge raakt Machiel XIII weêr in staat om 's anderdaags zijn gezeever voort ie zetten in de woestyn.... Donderdag werd alhier ter St-Marti- nuskerk een pleobtig Te Deum gezongen te gelegenheid der patroonfeest van Z. M. Leopold II,onzen Koning, 't welk door do burgerlijke eD militaire Overheden werd bijgewoond. Een gelukkig gedacht van den heer Berg, Major Bevelhebber der school is de wapenschouwing welke om 10 uren ter Groote Markt plaats greep. Voor het front der leerlingen in slag orde geschaard, hield de heer Major eene toespraak. De achtbare spreker zegde Mijne kinderen 1 G'hebt daar zou even voor het nationaal vaandel getrouwneid gezworen aan Z. M onzen Koning Leo pold II, binnen eeoige oogenblikken gaat gij u, in de Kerk, vóór het Altaar van den Allerhoogste bevinden gy zult er bidden voor ons Koninklijk Stamhuis, voor wijlen Z. M. Leopold I welke men den wijze noemt, voor onzen Koning Leopold II welke men .te recht Leopold de werker en de weldoener heetcn zal. Leve de Koning Leve de KoningLeve de Koning Die bieten werden door de officieren, onderofficieren en leerlingen herhaald. Deze vaderlandsminnende toespraak heeft er velen tot tranen toe bewogen tal van officieren, aanwezigen en vooral ouders, vreemdelingen welke een bezoek aan hunne kinderen kwamen brengeD, zagen wij tranen wegwisschen. De heer Major haalt er eere van Daarna défilé voor de burgerlijke en militaire Overheden. Buiten die wapenschouwing der leor- liugen van de Pupillenschool ter Groote Markt, was 't ceimonieel lyk voorgaande jaren. De wil van 't volk is de opperste wet. Wat is de wil vau 't volk iu militaire zaken, dus de opper ste wet De overgroote meerderheid des volks heeft in de laatste kamerkiezingen zijnen wil uitgedrukt en luidruchtig gezegd dat wij eischen Behoud der plaatsvervanging Vermindering van den diensttijd Vermindering van bet contingent Vermindering der militaire uitgaven Betere bezoldiging of grootere vergoe ding aan al wie iu 't leger dient als mili- tiaan of als vrijwilliger in afwachting der afschaffing van do lotery en de inrichting van een vrijwilligersleger. 't Is op dit programma dat byna gansch de caibolieke meerderheid is gekozen gewordeu, 't geen onbetwistbaar bewijst dat de Belgen anti-militarist zijn. Het miuisterio zal er rekening van houden; wij zijn er van verzekerd het zal de partij niet kiezen van den militai ren slokop en zich herinneren dat de wil van 't volk altijd de opperste wet zal blijven. Oude bop. Een handelshuis van bet Luikerlaud komt byna al de overjarige hop aan te koopen die zich in de streek bevindt, meer dan 12000 balen zegt men. Deze hop heeft in 't eerste een miljoen en half gekost aan de koopers en men mag rekenen dat zij aau de volgende koo pers ten minste de zelfde som heeft ge kost voor intrest van capitalen, kosten van magazijn, vervoer, verzekering, enz. En nu eindelyk gaat die zelfde hop gebruikt worden, naar 't schyut, als vee voeder, dank aan een nieuw middel vau bereiding waarin een suikerhoudende voortbrengsel een onmisbare rol speelt. 't Is voorzeker de eerste maal dat er spraak is van zulk eene zaak in den hop handel. Snelheid in het vliegen. De gier vliegt in ecue seconde 15 meters ver; de kwakkel 17 de reisduif 27 de ade laar 31 de gewone vlieg 53 en de zwaluw 67 meters. y w Voeding van den soldaat. Het ministerie *au oorlog heeft in laf de zorg der korpsoversten het ge- j^JLbtuik aanbevolen van samenge- perste tabletten, bij middel van welke men soep en koffie kan maken, tot afwisseliog der voeding van den soldaat. Deze tabletten zullen ook door de troe pen voordeelig kunnen benuttigd worden tydens de garuizoensoefeningen, matchen en mauoauvers, aaugezien zij toelaten, spoedig eene goede -soep en een goeden drank klaar te maken. De kolonels-bevelhebbers van het gar nizoen van Brussel hebben schikkingen geuomen ter uitvoering van dien maat regel. Belangrijk ontwerp. De minis ter van openbare werkeu hoeft een ont werp van hoofdzakelijk belang ter studie gelegd, namelijk dat vau het aanleggen van eeue nieuwe spoorbaan, gelijkloopend met de bestaande linie tusschen Gent en Brussel. Deze nieuwe baan zou uitslui tend voorbehouden worden voor de tx- prestreinen en voor zekere andere reizi gerstreinen. De maatiegel zou voor onmiddelyk uit werksel hebben, den duur der reis vau Geul naar de hoofdstad met ODgeveer twin tig minuten to verkort^n. Zoodat de nieuwo expressen, welke natuurlyk ner gens zouoeu stilhouden, de 57 kilometers afstand zouden afleggen in drie-en-vecr- tig minuten. De Indische Mail zon alzoo een kost baren tijd winneo. Van den andoren kant zou, in bet badseizoen, de reis van Brus sel naar Oostende merkelijk verkort wor den. schrijft de groene held De Backer, zeg gen nog - Het volk is veel to dom om gelijk- heid van. rechten te genieten. Waar of wanneer de catholieke ofte oübewaarders dat ooit zegden of schreven, dat zal de groene held zich wel wachten aan te wyzen. Hij zou vuil vallen die propere groene held... Maar gij, groene held, hebt dat ge schreven. ..op 3 April 1892 (Zie Klokke Roeland 1® bladz. 4* kol.) En in plaats van ons uwe eigene vui ligheid aan den rug te laten strijken, gry- pen wij u vast en wrijven er u met den neus maar in.... Hel volk is in 'l algemeen nog te be- krompen, het ziel nog niet klaar genoeg het is nog te kindsch om in sommige gevallen een wel overwogen, en verst an- dig oordeel te vellen. Dus, volgens held De Backer, is 't volk te dom, te onnoosél, te kindsch, te onerva ren om kiezer te zijn. En held De Backer is ook al een van de jannen diegedu ig op hunne politieke eerlijkheid eu deftigheid boffen 1... Wat hansworst toch I Kostbaar toestel. Een ingenieur van Brigbtou, M. Snort, heeft eene spreek- macbien uitgevonden, die men op 16 kilometers afst tnd kan booren. Volgens de London Mail bezit men voortaan het middel om zich te doen hoo- reu door tempeest en donderslagen. Murmel een volzin in een kleinen trech ter en de machien herhaalt hem met veel m er gerucht dan de geweldigste siiène. Elk woord is nochtans zeer duidelyk, en een stenograaf zou op een afstand vau 16 kilometers elk woord kunneo opnemen. Dergelijke uitvinding zou kostbaar zijn voor de schepen, 's nachts of wanueer het mist, om eene aanvaring te voorko men. Ook aan te bevelen voor de meeting- redenaars, die zich dan niet meer heesch rouden moeten schreeuwen. Vergunningsrecht. De afgeveer- digden van den Nationalen Bond van koffiehuishouders, vergezeld door MM. Dupont, Senatcur, de Kerchove, Maen- hout en Dufrane, ziju woensdag door M. de Smet de Naeyer ontvangen. Deze heeren deden de reden gelden die pleiten ten voordeele der afscbaffiug van bet vergunningsrecht, dat niets heeft bijgebracht tot vermindcriug van het alcoolism in België. - M. do Smet de Naeyer, belovende met wolwilleudheid het voorstel te onderzoe ken, dat M. Maenhout binnen koit zal indienen, verklaarde zich tegen do af schaffing van het vergunningsrecht. Hij is vast besloten do bedriegers te vervolgen, namelijk door vervolgingen in te spannen tegen stokers die alcool zou den verkoopen aan eenen niet gepaten- teerden drankslijter. Het nageslacht van jeneverdrin- kers. Ei*ue engelsche gazet heeft onderzoek gedaan io 12 huisgezinnen van dronkaards en in 12 huisgezinneu van matige lieden. En ziet hier wat zij gevon den heeft Bij Se Bij de dronkaard! matigen Geheel getal der kinderen 57 61 Gestorven iu de eerste week 35 6 Zinneloozen 5 0 Mismaakt, verneuteld 5 0 Aangetast door de vallen de ziekte 5 0 Zenuwziek en daarna zin neloos 1 0 J Van ziekelyken aard 5 0 Met aangeboreu drift tot dronkenschap 2 0 Die cijfer zijn welsprekend. Zij zeggen klaar lijk «lat zeker bet nageslacht tan dronkaards ellendig wordt en moet uit sterven. De oude gazetten. Priester Sen- den, bestierder der kinderen van den H. Joannes-Bcrcbmans te Sint-Truiden, be tuigt opuieuw ziju innigeu dank aan de personen, die het werk der oude gazetten gelieven te ondersteunen. Tot heden ontving hij 2,000,000 num mers van Belgische en vreemde nieuws bladen, wegend- 60,000 kilogrammen en waaronder 1400 nr" van Den Denderbode, wegende 41 kilogrammen. Het Werk ontvangt ook met dank aller lei boeken en tijdschriften. De personen die nog gazetten, noch boeken te zenden hebbeu, werden ver zocht het Werk door eene geringe aalmoes te ondersteunen en de welke volstiekt niets hebben, worden verzocht aan bet Werk ten minste een gebed te schenken. Jaarlijks en ten eeuwigon dage worden voor de weldoeners van het Werk zes en twintig missen opgedragen. Alwie minstens duizend gazetten zendt, ontvangt na deszelfs voleiudiog, een prach tig gesteendrukt afbeedsel vau het apos- toliek huis vau den H. Joannes-Berck- mans. Men gelieve alles vrachtvry te zenden aan Priester Senden, Siut-Truideu. De redelijke behandeling der Huis dieren Tract Nr 1. De Eerste Hulp bij Ongevallen, door Herman Ronse, Leeraar bijs Rijks- tuin- en Landbouwschool, te Gent. Zooals blijkt uit het voorbericht, is dit net boekje het eerste nummer van eene reeks tracten over landbouw, welke op- volgenlijk zullen uitgegeven worden on der de bescherming van den Lannbou- wersbond van Oost-Vlaanderen. De schrijver en de uitgever dezer trac ten hebben het inzicht den landbouwer op de hoogte te brengen van de Redelij ke behandeling der Huisdieren. Indien de volgende nummer s, met even veel kundigheid samengesteld als dit eer ste, het daglicht zullen zien, zoo is het te gissen, en met reden, dat deze tracten de geliefkoosde bibliotheek van den landman kunnen samenstellen. Zeggen wij eerst een woordje over den schrijftrant van Prof H- Ronse van uit zijne eerste bladzijde tot in zijne laatste ziet men zijne bozorgdheid blijken om toch van zijnen lezer goed verstaan te worden. Dit doelwit wordt ten volle be reikt en deze klaarheid is den schrijver geen beletsel om zijne ged ichten een eigenaardig kleedje aan te trekken, iets wat de lezing veel aangenaamheid bijzet. Wat de behandeling der grondstof aan gaat, deze is even typiesch Tract Nr 1 De eerste hulp bij Ongevallen. Inder daad, van op de eerste bladzijde weet men waar de schrijver naarioe wil, zoo zegt hij - De geëerde lezer gelieve zich goed te laten overtuigen dat dit boekje niet geschreven is om hem in slaat te stellen voortaan de hulp van den veearts te ontberen. Dit wil in andere woorden zeggen lezer, ik zal u wijs maken wat gij vpr- staan kunt en wat gij doen moogt en ik wil u geen slechten dienst bewijzen met u te doen gelooven dat de wetenschap van Jen vakman door uwe kleine geleerdheid kan vervangen worden Onder dezen vorm, is het de eerste maal dat deze stof voor onze gewesten en in onze taal behandeld werd. Nu werd zij het meesterlijk en daarom wenschen wij den schrijver hartelijk proficiat en den uitgever goeden aftrok. Te bekomen ter drukkerij L.Vekeman. te Sottegem, aan den prijs van 50 centie- met exemplaar. CREEMBOTEH. Markt van zaterdag 17 November o 150 kilogrammen ter markt; prys fr. 2,70 h 2,90 per kil. Worden qevraagd 1 smid 2 reizigers; l goede beenhouwersgast1 goede dienst meid voor cath. huis, goed loon, klein huishouden een leerjongeu voor de steendrukkery. Vraagt plaats als bureelbediende jonge van 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kunnende de Vlaamsche en Fransche Priesterlijke benoeming. Z. H. ue Bisschop heeft pastoor be noemd te Poeke, den E. H. Van Hulle, coadjutor aldaar, in vervanging van den E. H. De Kuyper, die zijn ontslag heeft gegeven. tot middernacht dienstdoende Apotheker: Zondag 18 No vember 1900, Mr De Valkeneer,Espla nadeplein. Botermarkt.Heden zaterdug werden 505 klonteD boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4050 kilos. Gloeilichtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65. aau 0,75 een maand gewaarborgd, J. Van den Bebgh, Zout- straat. AALST. Maandag 11. 12 November, rond 6 1/2 ureu 's avonds is het buis af gebrand bewoond door Gustaaf Vinck, mestofbewerkcr Ouden Deudermondscbe Steenweg 151, te Aalst-Mijlbeek. Gansch de inboedel is io 't vuur omgekomen. De afdeeling pompiers van Mijlbeek was rap ter plaats, doch bij gebrek aan water hebben zij 't gebouw iu den grond moeten trekken om het naburige huis te bevrij den. De schade beloopt tot ongeveer 1700 fr. Oorzaak onbekend. Diefstal. Iu den nacht van donder- domlerdag op vrijdag schijnt er ten huize van Scbeerliuckx Bernaid en te zijnen uadeele, eene som van 220 fr. ontvreemd te zyn. Het kabasje waarin die som zich zou bevonden hebben, werd te midder nacht aan do woning van Scbeerliockx, Zonncstraat, 80, gevonden door twee per sonen die van huu werk huiswaarts keer den. Ongeluk. Donderdag rond oen uur 's naunldags is eene ladder die door eeu dakwerker werd geplaatstaan betestami- net - Place Impériale -, Keizerlijke Plaats, door een rukwind omver geslagen en kwam ongelukkiglijk te recht op een vrouwspersoon van Duitsche oorsprong die juist voorbijging, op de genaamde Agnes Triebeilt, wonende St Jobsteeg 8. Het slachtoffer werd met eene ernstige wonde aan 't hoofd, gebroken schou der opgenomen eu dadelyk verzorgd door doktor De Clurcq. Haar toestand die eerst zeer bedenkelijk was, is thans goed naar staat. r~ II II f— r—- r~> biedt kosteloos aan, aan ttN h ttli allen die aangetast zijn van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij ze» volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincent. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. De polirie te Brusseljheeft een ke rel aangehouden, die valschb munt uit gaf. Hij zegt Paryzenaar eu anarchist te ziju. Parijs 1900: GROOTE PRIJS Bek fr. 9,00 Manchon 1,75 Plaatsing van verlichting en verwar- mingtoestellen. Een schildersgast, die in de gevan genis van S' Gilles, eeno straf uitdoet, heeft gepoogd zich te zelfmoorden, door een mes in te slikken. Men heeft hem vreeselijke pijn lydend, in zijae cel vin den liggen. De geneesheeren, die hem hebben pogen te redden, vonden in zijne maag ook nog stukken wishout. Het mes is 15 centimeters lang. Zijn toestand was donderdag betrekkelyk goed. Een nauwkeurig onderzoek heeft eiudelijk tot de aanhouding geleid van twee personen, C. en M., die als de ver moedelijke daders der moord op vrouw De Smet, to Peteghem, beschouwd wor den. Deze personen waren sedert den moord verdwenen en daar men hen te Brussel verscholen dacht, had het gerekht de po litie der hoofdstad gelast, zekere loge menten te doorzoeken. Nu donderdag avond is por depeche een tegenbevel gekomen, daar de twee bewuste personen te Deinze in handeu vau het gerecht zijn gevalleu. Twee erge doch gélukkige vallen. Dijnsdag namiddag, viel de genaamde Ad. Verhaeghe oud 4C jaar, loodwerker, van het dak van het bisschoppelijk seminarie, to Brugge, waarop by bezig was eene herstelling te doen. Hij viel van 30 meters hoogte, doch gclukkiglijk op de aarde die onder het gewicht verscheidene centimeters inge drukt werd. De ongelukkige had noch breuk noch kwetsuren, doch klaagt van inwendige pynen. In de kerk der EE. PP. Jesuïeten, viel een schilder, zekere Petrus De Vos, 22 jaar oud, van eene stelling, die 18 meters hoog was. Hij plofte gelukkighjk op eenen stoel die ic splinters vloog en alzoo werd de val aanzienlijk gebroken. Het slachtoffer werd niet gekwetst doch klaagt van inwendige verwondingen. Beide slachtoffers zijn naar het Sint Janshospitaal overgebracht. Hun toestand is erg, doch men hoopt niettemin ze te kunnen redden. Te Lichtervelde reed een voerman 's avonds naar huis hij stapte nevens ziju voertuig samen met eenen schilder, Godyn genaamd eensklaps kwam een rijtuig, dat zij niet gehoord hadden, hen lkogs achter verrassen zy werden ge weldig tegen den grond geworpen Godyn rolde onder den wagen en werd overre den de ongelukkige werd in erbarraely- ken toestand opgenomen. Zyn toestand is wanhopig. Wat den voerman aangaat, hij werd slechts licht gekwetst. Het parket van Brugge is ter plaats geweest om een onderzoek iu te stellen. De geleider van het rijtuig, oorzaak van het ongeluk, is onbekend. Hij wordt neer- stig opgezocht. Erge spoorwegramp te Aerschot. Vrijdag morgend is de trein, die ten 8 uren te Aerschot voorbijrijdt, om ten 8 uren 23 te Schaarbeek aan te komen, ontriggeld. Het tweedo reizigersrijtuig viel buiten do baan en lag totaal op zy. Men hoorde angstkreten en de machien stopte onmiddelijk. Het personeel en de reizigers richtten de eerste hulp iu. Het rijtuig was om zoo te zeggen geheel verbrijzeld. Men haalde van onder de puinen 6 ge wonden op. Een hunner, wiens beide beenen afge- pletterd waren, is kort nadien gestorven. Men kent de oorzaken van het ongeluk niet. Uit de statie van Schaerbeek werd eene bulplocomotief gezonden. Al de treinen zijn met groote vertra ging aangekomen. Nadere bijzonderheden. De trein die van Antwerpen, om kwaart voor 7 uren aldaar aankumt, is op de brug over den Demer nabij de statie ontriggeld. Het was de middenste wagon die van de riggels sprong, de brug verliryzelde en byna in den Demer viel. Eeu reiziger die in dieu wagou zat eu er uit sprong, is eeu been afgepletterd. Het parket van Ath is met het on derzoek eener misdaad, die te Meslin in Juli 1899 gepleegd werd, opnieuw begon nen. Eou peerdeukoopman, die daar kwam om zaken te doen, werd door eenige in woners der gemeeutea angevallen en zoo danig mishandeld, dat hij na eenige dagen stier f. Zij hadden hem aau eene kar ge bonden en hem eenen kilometer verre meegesleept. Ook was hy in eenen gracht en later iu een varkenskot geworpen. Tot nu toe was het gerecht uog niet mogelyk, de plichtigen te ontdekken. De leiders van de staking der glas bewerkers te Charleroi, bieden zich nog dagelijks aan by depatroons welke niet- gesyndikeerde werklieden in dienst heb ben, om heu aan te zetten, dazen door te zenden. De patroons blijven weigeren. Te Lodeliusart ziju iu eeue fabriek twee ovens ontstoken. De werkstaking der glasblazers, die nu reeds vyf maanden duurt, zal aau de glasnijverheid 17 milliocn fr. kosten. Men rekent dan nog enkel het rechtstreek- sche verlies, spruitende uit het ophouden van den verkoop. Men moet dan ook nog de andere bedrijven rekenen, die van de glasnijverheid leven steenkool, hout, sulfaat eu niet het miust het arbeidsloon, eu men vraagt zich af, welke verantwoor delijkheid de leiders zich op de schouders laden. Op zijn best genomen zal het Januari zijn, oer al de ovens weêr aau 't werk zullen zyn.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2