't Zal geen tweede maal pakken De Missionarissen De militaristen Van tak op tak. Aalst. P E N STÖE IV Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande Nieuws. Luisterrijk Avondfeest ZONDAGRUST. A I t H Bek fr- ?,£0 Frankrijk. Wy treden het volgende sobryven van onzen grooten Confrater Het Handels- blad volkomen bij Reeds eens heeft het gouvernement ons, zonder dat we 't gewaar werden, traag maar zeker, in de doeken gelogd, 't Was met de E. V. Zekere kopstukken iuverden zoolang voor die hervorming, werkten zoo onverpoosd voor hare verwezenlijking, dat op zekeren dag, toen het ding kant en klaar was, men ons voor den keus zette de E. V. aannemen of het land voor eene crisis stellen, waarin de conservatieve regeering misschien zou vergaan. Alhoewel vijandig aan de E. V., alhoe wel wy dit stelsel steeds bavoshten had den, hebben we den kop in den schoot moeten leggen en, tegen het gevoelen van zoo vele oude en trouwe Meetingisten in, hebben wy ons bij do hervorming aange sloten en hebben wij het gouvernement niet in den steek willen laten, toen alleen aansluiting voor den vyand nog het orde woord kon zyn. Men stelde ons letterlyk voor een fait accompli en, wilden wy onze partij niet zien in puin vallen, moesten wy de E. V, wel slikken. Aan wie de schuld dat het zoo ver ge komen was Aan diegenen in onze partij, die sedert jaren in de kaart onzer tegen strevers werkten en die, zich op een zoo gezegd verheven terrein van rechtveerdig- beid stellend, eene niewigheid aankleef den, die het summa summorum der politieke eerlijkheid zou zyn. Dank aan het onophoudelijk streven der conservatieve proportionalisten, werd de pretentie der liberalen en socialisten met den dag grooter en, op eenen schoo- nen dag, dreigden ze met straatoproer, als ze de E. V. niet kregen, die tij verlang den. En wy hebben hun moeten toestaan, wat xij vroegen en het heeft aan een ministerie het levon gekost, dank aan die schoone ondermijning, door eigen vrien den bewerkt. Welnu, we willen niet dat dit spel eene tweodo maal herbeginne, ditmaal naar aanleiding der militaire kwestie We zullen het ditmaal zoo ver niet laten komen en wij verwittigen de Con servatieve bewindvoerders dat zy eep ge- vaarlyk spel spelen, indien zy de milita risten in de hand werken, om tot hunne plannen te geraken. Want de anti-militaristische pers zal zich zoo toegevend niet toonen en men zou ditmaal wel eens vruchteloos een be roep kunnen doen op onze gevoelens van eenheid en tucht. Wij zyn de verkleefde soldaten onzer party, maar, wanneer de leiders achter de schermen werken voor iets, dat regel recht in stryd met ons program en met de verlangens van het kiezerskorps, dan wordt door hen alleen de tucht en de eenheid met de voeten getreden. Al dit toegeven aan hooge invloeden en al dit heulen met de militaristische cama rillaal die macht en sterkte geven aan de liberale legerpartij, stoot ons tegen de borst, omdat wij er eene reden van ver zwakking in zien voor onze eigen gedach ten, voor onze eigen party. De legercommissie heeft geen ander doel de kleurlooze redevoering van den minister van oorlog bewyst het dan de militaire kwestie warm te houden, ze voortdurend op den voorrang te schui ven. 't Wordt dezelfde bestendige woeling als destijds voor de E. V. en, gelijk in die kwestie, juichen onze tegenstrevers toe en schijnen te zeggen Vooruit maar, naïeve katholieken weer oeu put, dien gy graaft voor u zei ven, weer een middel van verdeeldheid in uwe rangen. Als het gouvernement, gehypnotiseerd door welken invloed ook, niet meer re kenschap houdt van den wil der kiezers en de kastanjes uit het vuur wil halen voor de liberalen, goed. Maar dat staat vast't mag zijn handen verbranden zoo veel het wil, ditmaal zullen wy, anti militaristen, het niet ter hulp komen, als het 't aan waggelen staat, door zyn eigen schuld. Het moge vergaan of het moge verzin ken, op de legerkwestie zijn we onver zoenlijk. Want alle conservatieve regee ringen mogen vallen, het program der anti-militaristen blyft bestaan en zoo de regeering niet naar dit program wil luis teren, dan zal zy alleen haar eigen graf gegraven hebben. Dat is nu zonder haadschoenen de waarheid gezegd men zal ons niet ver wijten dat we niet openhartig genoeg onze meening uitdrukken. van den H. Geest en het H. Hart van Maria, te Lier. Een nieuwe parel is de godsdienstige kroon van ons schoon België komen ver- ryken. De Paters van den H. Geest en het H. Hart van Maria, zoo wel gekend door ganich de catholieke wereld om hunne overgroote missiën in het Zwarte Land, hebben in de diep christene stad Lier, by na aan de pooi ten der groote havenstad Antwerpen, eene apostolische school gesticht. Rond 1837 werd eene Congregatie ge sticht onder den naam van het Heilig en Onbevlekt Hart van Mariade Koniugin der Apostelen. Later versmolt zich dit Gezelschap met dat van den H. Geest, hetwelk verleden eeuw, door een eerbied- waardigen priester opgericht was, en hetzelfde doeleinde voor oogen had, te welen Hel Evangelie verkondigen aan armen en ongeloovigen en zich by voor keur tot het zware werk begeven, juist dahr waar de arbeiders ontbreken. De 7 eeiste missionarissen vertrokken in 1843. Ten huldigen dage telt de Congregatie van den H. Geest en van het H. Hart van Maria meer dan 2100 leden, allen geeste lijken, de paters, broeders en aspiranten inbegrepen. Zij bestuurt uitsluitend 7 bisdommen on 6 apostolische prefecturen, bezit ver scheidene Missiën in andere geestelijke omschrijvingen, en hare werkzaamheden breiden zich uit over eene oppervlakte zoo groot als heel Europa. Om de arbeiders aau te werven die noodig zyn om den Wyngaard des Heeren te bewerken, hebben zij huizen in ver- schillige gewesten van Europa, in Frank rijk, Italië, Portugal, Ierland, Duitsch- land en in den Elzas. Pater Libermann, de stichter der Con gregatie, bad van het begin af het gedacht opgevat eene Apostolische School in Bel gië op te richten. Dat liep echter niet op wieltjes. Een liefdadig persoon heeft nu ruime woning aangeboden, gelegen te Lier, om er de Apostolische School in richten. Hij weze gezegend Pater Sébire, een Missionaris uit Sene gal teruggekeerd, waarbij 11 opvolgende jaren verbleef, is aangewezen, na zijne gezondheid gedurende eenigen tyd te Mondorf (Luxemburg) verzorgd te hebben, om de Btichting te beginnen, alvorens tot de Missie terug te keeren. Hij zal er de jongelingen ontvangen die God tot het apostolaat, voornamelijk onder de arme Zwarten, schijnt te roepen. De meesten die toekomstige Missionarissen zullen zonder twijfel beter begaafd zijn onder het oogpuut van verstand en van een goed hart dan onder dit van de for tuin. Ook rekent Pater Sébire op de bij treding van alle liefdadige catholieken. Iedere gift 't zy in geld of anders, zal met de grootste dankbaarheid ontvangen wor den. Zooals in andere soortgelijke werken, zullen de namen der toetreders (5 fran ken's j aars) der weldoeners (20 franken 's jaars) der stichters, (gift eener studie beurs 300 franken 'sjaars of eeuwigdu rend) geboekt worden. De jonge lieden die in staat zyn hunne Latijnscbe studiën aan te vatten, kunnen van heden af hunne aanvragen richten tot P. Sébire, 110, Lispestraat, te Lier. A.S. den verzonden, zijn er, tijdens de over vaart, 500 omgekomen, 't zij een zesde, 't Was somwijlen wreed om zien op de stoombooten, by stormweèr, hoe de arme dieren werden geslegen en geslingerd, gestuikt en gebotst, hoe ze de pooten werden gebroken en anders wreed werden gewond. Op de peerden bestemd voor het Fransche leger, beliep het verlies een vierde. vanging als eene schreeuwende onrecht- veerdighei I, als eene monsterachtigheid tegenstrijdig aan de verdeelende gerech tigheid. Nu die zelfde militaristen die de plaats vervanging willen afschaffen, die monster achtigheid, behouden de consciiptie de militaire loterij, de loterij zoo onrecht- veerdig als kreukend, de loterij die in het blinde slaagt en aldus aan een deel der bevolking den bloedimpost oplegt waarvan het andere deel vrijblyft. O logiek der militaristen I... Ze willen de afsch.iffiog der plaatsvervanging omdat ze onrechtveerdig is en behouden de lote- ry die niet alleen onrechtveerdig is, maar nog bovendien krenkend 1... De afgestrafte Daens, de dominé der groene zotten, wil de plaatsvervanging behouden maar op voorwaarde dat allen zonder onderscheid recht zullen hebben een plaatsvervanger te stellen en hem be talen in evenrebigbeid van hun vermogen. De rijke zou veel moeten betalen en de werklieden en doodarmen zouden een plaatsvervanger verkrijgen voor vyf cents, twee cents en halff, nen cent of zelfs voor niet... Hij die dat stelsel heeft vooruitgezet in eerdig van den dominé der groene zotten te wezen. Voor ons is het niemand gedwon gen soldaat, eeo vrijwilligersleger, hij alleen worde soldaat wie het wilt, het rechtveerdigste stelsel dat bestaan kan. Een klein leger voor 't behoud van den inwendigen vrede is voldoende want wat vermag de Belgische dwerg tegen de Duit- sche en Fransche reuzen De oudste man. Noah Roby, de oudste man der wereld, is natuurlyk een Amerikaan. Hy wordt op 1 April 1901, als hij het beleeft, 128 jaar oud, woont in New-ïersey, en is nog gezond, maar ziet niet meer. Van zijn 8* jaar af heeft hij gerookt, en by doet het nog. Avis aux amateurs zegt de Fransch- frank dat men stort, op de 10 eerste franks. Maken wy nu de slotsom Gij hebt 15 fr. gestort,de Staat voegt er 11 fr, bij,de Provincie 4 fr., de Pensioen kas van het Algemeen Syndicaat 2 fr. Dat maakt,zoo ik mij niet bedrieg, in 't geheel 32 fr. uit voor de 15 fr. die gij gestort hadt. Vorder dient er nog gezegd te worden dat uwe vrouw en uwe kinders, en dezen van af hun 6de jaar, insgelijks van de uit stekende voordeden door Staat en Pro vincie den spaarders toegekend kunnen genieten, zoo Jat de bovengemelde toela gen, uitgenomen degene door de Pen sioenkas van het Algemeen Syndicaat verleend moeten vermenigvuldigd worden door 2, 3, 4, 5 enz. volgens het getal der ingeschrevene kinders. MM., Benevens de Lijfrentkas bestaat ook uog de levensverzekeringskas. Het ware hoogst weusobelijk dat er een mid del kon uitgedacht worden waardoor wij tegen alle gevaar van dood zouden verze ker! zyn en dat ons leven onbepaald ver lengen zou. Maar ongelukkiglijk niette genstaande al het verstand van dokters en apothekers, dat zoo wenschelijk middel is nog niet gevonden en er valt zeer te vree- zon dat het uooit zal gevonden worden. Doch, in afwachting zijn vernuftige man nen er in gelukt een allerbest middel te vinden om de familie van burger en werkman te verzekeren tegen den nood welken het vroegtij lig overlijden van het hoofd des huisgezius maar al te dikwijls ua zich sleept. Dit middel men noemt het de Levensverzekeringskas, die voor doel heeft de uitbetaling te waarborgen van eeu vastgesteld kapitaal, welk ook het tijdstip zij waarop de verzekerde komt te sterven.Eens daarin opgeschreven en mits eene geringe regelmatige storting mag de huisvader gerust de toekomst afwachten en wordt hij door eene vroegtijdige dood getroffen, zonder achterdouken, kan hij het hoofd neèrïeggen, versterkt door de zoete zekerheid dat te miuste de dierbare familie die hij achterlaat van allen nood zal bevrijd zyu, daar het gewaarborgd kapitaal oumiddelijk na zijn afsterven aau zijue erfgenameu zal uitbetaald worden, al had hij nog maar eene enkele storting Kampstrijd voor vet vee. Wy vernemen dat er in toeko mend jaar 1901 een buitengewoone kamp strijd voor vet vee Ossen, veerzen, ver- kens, zal plaats hebben met Paaschen. Taliijke pryzen zullen uitgeloofd worden. Puft ÜFft - 11 Je af^'lra,"e Ir RU Afü-O» prie8ter Daens dan toch zulke arme duts dat hij een Pro Deo noodig heeft om processen te kunnen inspannen Voor ons, neen de afgestrafte is geen arme dompelaar gezien bet zwierig en vrolijk leventje dat hij dagelijks leidt. Voor hem is 't altijd zondag an kermis in de week. De afgestrafte ziet naar niets als hij, by voorbeeld, een nieuw paar schoenen moet laten maken, denkt ge dat hij hier te Aalst of te Brussel een meester-schoen- maker zal gaan vinden om hem met 't werk te gelasten t.. Neen, neen, geen enkel schoenmaker in Aalst of in de hoofdstad kan, naar zynen zin, fraai ge noeg werken al wat ze maken zijn maar kebbers in zyn oogen, ook hij is te fier op zijn voetjes. Te Isegem daar kunnen ze naar zijnen zin werken en hij ontziet zich dan ook geen reisje naar die West-Vlaandersche stad om zich te laten de maat nem-n ter scboeiselsfabriek der firma De Coene- M or tier... En de afgestrafte reist altyd in 2e klas; dus hij die zulk een reisje onderneemt enkel om zich een paar schoenen naar zyn zin te laten maken, is dat wel een arme duts Koolmijnen in "Vlaamsch-Belgié Te Mtchelen-aan-Maas, in Limburg, hebben de boringen in den grond bewe zen dat zich in den ondergrond kolenla- gen bevinden. Ook te Meenen, op de Lei, heeft men steenkoollagen ontdekt. Het onderzoek zal voortgezet worden en zoo het eenen goeden uitslag oplevert, zal ook Vlaamsch België zijne koolmijnen bezitten. De Fr. ftr. Nog altyd blijven de leeperikken van den rooden winkel verzwijgen waar die 724 fr. en 27 centiemen zijn vervaren die uitdiukkelijk zyn gejond geworden om werkstakers te ondersteunen Die roode winkelpolitiekers hebben dan de pretentie van gansch de wereld te bestieren eu ze kunnen niet zeggen waar die som verblijft of verbleven is... Gij, Andreas, weet ge het niet Edison'B laatete uitvinding. Thomas Edisou, de groote uitvinder op het gebied der electriciteit, is weèr bezig met eene nieuwe uitvinding. Hij weweert dat negentig ten honderd van de kracht der steenkolen verloren gaat. Van dat gedacht uitgaande, heeft Edison gezocht naar eenen middel om alle kracht van do steenkool te benuttigen. Door samenge perste lucht, schijnt hy erin gelukt te ziju. Hy heeft zyn stelsel reeds op ver schillende machienen met zeer goeden uitslag toegepast. Peerden verloren. Van de 3.050 peerdeu welke voor de duitsche legeraf- deeling uit Duitschland naar China wer- WETS VOORSTEL. Woensdag beeft de soi ialist E. Vandervelde, bij de Volkskamer een wetsvoorstel ingediend, 't welk het Z. A. S en de E. V. toepast, voor de Gemeente en de Proviucie. Het voorstel vraagt dat alle Belgen, mannen en vrouwen, op 21jarigen ouder dom, kiezer zijn na 6 maanden verblijf in eene Gemeente. Zoo als 't ontwerp is voorgesteld kan het door de socialisten alleen aange nomen worden. Roode zotten zijn ook liên, maar ze gelden er naar Redevoering uitgesproken door den Eerw. Pater Van Etnde, Almoezenier van 't Syndicaat der Reizigers, Klei ken en Patronen te gelegenheid van 't avond maal op maandag 19 Nov. 11. Mijnheeren Een latijnscbe dichter, een oude ken nis voor sommigen uwer, van den tyd hunner studiejaren, Horatius, heeft een vermaard vers geschreven dat menig van U zich nog zal herinneren Omne tulit punctum qui miscuit utile duld De vol maaktheid bestaat in het nuttige by het aangename te voegen Dit vers kwam mij daareven te binnen en ik zeide tot mijn zeiven: Ik wil het aan gename niet laten voorbij gaan, zonder de gelegenheid waar te nemen,om er ook vol gens den raad van den latijuschen dichter, het nuttige bij te voegen, opdat aldus dit broederlijk avondfeest al de vruchten zou voortbrengen welke onze achtbareVoorzit- ter en het Comiteit ervan verwachteu.Het aangename, gy hebt het reeds geraden, is het smaaklijk en vrolijk souper, zoo keurig opgediend door onzen vriend en medelid, M. Jan Kestens. Het nuttige waarvan ik voornemens ben U een woordje te zeggen het is de lyfreot- en verzeke ringskas, onlangs in den schoot van ons Syndicaat gesticht, volgens de wet vao 10 Mei van 't loopende jaar, en ik kom, op mijne beurt, U diingend aanzetteu U allen bij die kas zonder uitstel aan te sluiten. Eenige dagen geleden las ik ia het Bullettju van het algemeen Syndicaat eene vurige aanwakkering vau M. De Worden gevraagd 1 smid l goede boenbouwersgast 1 goede dienstmeid voor cath. huis, goed loon, kleiu huis houden een werkman voor de steendruk kerij Vraagt plaats als burcelbediende jonge van 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kunnende de Vlaamsche en Fransche talen 2 jongelingen ook de beide talen kunnende, als bureelbedienden of maga zijniers. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be- noomd te Oostakker den E. H. De Pourcq, Sastoor te Astene, en onderpastoor te 'ederbrakel, den E. H. Verdickt, onder pastoor te örembergen; te Grembergen, den E. H. Van Brantegem, gewezen sur veillant te Ledeberg. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 24 November. o 230 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,90 per kil. En nu, MM., laat mij U vragen of iemaud die zijne eigene belangen beher- tigt en zorg wil dragen voor de toekomst van datgene wat hem het dierbaarst op aarde is zijne familie, kan weigeren zich bij de nieuwe iurichting aan te sluiten Wie zal nu nog het recht hebben te klagen, zoo hij, in zijnen ouden dag, wanneer het werken hem onmogelijk is geworden, aan iets gebrek lijdt of hij vreezen moet dat, na zijne dood, zijue kindereu in de ellende zullen vervallen. MM., Ik beu begonnen met U een vers van een latijuschen dichter aan te halen ik ga eindigen met U te herinneren eene fabel geschreven door eenen Franschen dichter, ditmaal van allen wel gekend. Do beroemde Lifoutaine, in de fabel La cigale et la fourtnide krekel en de mier, stelt op allergeestigste wijze de bezorgd heid van sómmige meuschen tegenover de zorgeloosheid van de meeste anderen. De krekel,gedurende het goedeseizoen, houdt zich gansch en alleen bezig met zingen, met eten en zich te vermaken, terwyl de onvermoeide mier zonder poo- zen werkt voor de toekomst. Maar wat te vreezen was geschiedde dau ook natuurlyk. De gure dagen eens aangekomen, de onbezonnen krekel bevindt zich in de uiterste ellende en is genoodzaakt bij zyn gebuur, de mier, te gaan aankloppen en wat eten te bedelen om niet van honger te sterven. Doch het antwoord van de mier laat zich niet lang wachten. Ah 1 nu komt ge bij my bedelen na geheel den zomer niets gedaan te hebben dan zingen. Welnu toen hebt ge gezongen, thans kunt ge dansen 1 MM., die schoone fabol is eene ware en volledige geschiedenis, de geschiedenis van het meusebdom dat men verdeelen kan in krekels en mieren. De eenen denken slechts aan den dag van heden en zien nooit eens vooruit tot in de toekomst de anderen zonder toch het tegenwoordige te verzuimen of zich zeiven te kort te doen, houden daarmede ook een oog op het toekomendede eenen onbezon nen en lichizinnig,>chijnen te meenen dat als er later geeu zaad in huu baksken meer ziju zal, er als bij mirakel nieuw uit Cooman, Voorzitter van het voorloopig bestuur van dergelijke nieuwe iurichtiug den hemel zal invallen de anderen voor- te Brugge, tot zyue modeleden van het ziebtig en wijs en de wispelturigheid der Brugsche Syudicaat gericht Heeren fortuiu kennend, weten dat zoo zij geen Leden, zegde hij, het regent geld laat ous appelkeu voor den dorst tot later bewa- de kuipen buiteu zetten ja, MM., het regent geld het Staatsbestuur en de pro vinciale Overheden doen, op dit oogen- blik, een regen van goud neèrvallun over België onder den vorm van milde toe lagen aan al de Belgische spaarders toe gekend. De handen uus uit de mouwen, en de kuipen buiten, opdat de anderen niet geheel dien goudregen opvangen zon der dat wy er ons deel van hebben. En wilt gy u overtuigen van de scbittereude voordeelen door Staat en Provincie toege zegd aan al de spaarders en vooral aan dezen die tot eene door Hen erkende mutualiteit behooren Ziehier daarvan een kort overzicht gij zult allen zonder moeite begrijpen dat al het goede dat men hier gister van de nieuwe kas hoeft gezegd geenszins over dreven was. Al wie in de lyfrentkas stort, ontvangt jaarlyks vau den Staat 60 centiemen toe lage voor iederen frank dien hij stort tot 15 fr. Hij bekomt dus 15 maal 0,60 fr. of 9 fr. Bovendien bekomt hij 2 fr. van den Staat indien hy 3 fr. op eeu jaar spaart. Dit maakt dus voor 15 fr. die men stort 11 fi. Staatsloelagen. De Proviuciëu ge ven ook toelagen, en namelijk Ue Pio- viucie Oost-Vlaanderen voegt 4 fr. by de 15 gestorte ftauks. Eindelijk Ue Pensioen kas van het algemeen Syudicaat, doet daar nog jaarlyks 0,20 fr. by voor ieder rou, zij grootelijks blootgesteld zijn, al* het gure jaargetijde van hun leven zal aaogebioken zyn, van dorst eu ook van honger om te komen. Welnu, MM., zyn wij verstandiger zorgen wij niet alleen voorden dag van hedeu, voor den zomer, maar houden wij iosgelijks een oog op den winter van ons leven en op de wel vaart onzer familie, zonder te veel, te rekenen op do liefdadigheid onzer ge- bureD. In een woord, ziju wij allen mie ren en dat er geen krekels in ous Syndi caat gevonden worden, 't is de vurige wcusch dien ik vorm als priester en als lid van het Comiteit vau het Syndicaat van Aalst... (Levendige toejuichingen). Botermarkt.- Heden zaterdag werden 488 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3900 kilos. Koninklijke Harmonie. Ce- ciliefeest. Onze Koninklijke Har monie zal het Ceciiiafeest vieren op mor gen Zondag 25 November. Gedurende de Mis van 11 uren, ter St- Martinuskerk, zullen de volgende stukken uitgevoerd worden Ruy Bias (ouverture) Mendelsohn. Czardas livertissements) Grossman. Aalst. Weeral depetrole. Dijns- dag avond 11., om 7 uren, trad vrouw Verbeeren Hendrik, geboren Roelandt Victorina wonende Sinte AnDaweg,(Shaer- beek) in een achterplaats om aardappels te nemen voor het avondmaal. Zij plaatste de petrolelamp op een der treden van den trap, de lamp viel ton gronde de pe trole schoot in brand en 't vuur deelde zich mêe aan de kleederen der vrouw. Op hare smartkreten ijlde men haar ter hulp meu doofde het vuur uit, doch reeds had zij ernstige brandwonden bekomen aan rechterarm en rechterbil. Haar toestand die eerst weinig gevaarlijk scheen is later zoozeer verslecht dat zij, volgens verkla ring van den geneesheer, in doodsgevaar verkeert en van de H.H. Sacramenten is bediend geworden. Bedevaart naar Rome onder goed keuring van Z. E. den Cardinaal-Aarts- bisschop van Mechelen eo onder het eere-voorzitterschap yan Mgr Mercier, voorzitter van het insiitut Leo XUI, tot sluiting van het H. Jaar en hulde aan den Zaligmaker en aan Z. H. den Paus, van 19 tot 29 December. Prijs der reis: eerste kl. 374,00fr.; tweede kl. 307,50 fr. In deze prijzen zijn alle kosten begrepen van ijzereuweg en gasthof (hotel) behalve het eerste morgenJmaai van 20 tot 28 December. Voor inschrijving en nadere inlichting zich te wenden tot M. R. Moyebsoen, Advocaat eu proviuciaal Raadslid, te Aalst, Nionwstraat. Gloeilichtkousjes (manchons) van af fr. 0,50, 0,65. aau 0,75 een maand gewaarborgd, J. Van dbn Bebgh, Zout- straat. Vrijgesproken. De genaamde Petrus VauUen Berghe vau Denderhautem die over 4 of 5 maanden besohul ligd werd van ter markt van Nioove eiërs te hebben ontvreemd, is donderdag 11. door de Rechtbank vaD Oudenaarde onplichtig verklaard en vrijgesproken. I Dila De jaarlijkscbe luisterrijke Vertooningea door de leden van het Catholiek Muziekkorps zullen plaats grijpeu op Zaterdag 8 en Zondag 9 December aanstaande, in do ruime loka len der Gemeenteschool. Het programma beloofd een overpraebtigen avondstond. O a. zal worden opgevoerd het moeilijk drama Titus en het puik nieuw blijspel Eene Jas op Reis, van Petrus Van Nuf fel waarvan het zangkundig gedeelte, door M. J. Cammaert verzorgd, oprecht overbeeilijk mag heeten. Geen twyfvl ot talrijke Aalsteuaars zullen met deze dagen onze Catholieke Vrienden van Lede eeu bezoek willen brengen zij zulleu er op recht vermakelijke avondstonden door brengen. Men begint om 5 uren. De Ver- tooDiogen zullen eindigen vóór het ver trek der laatste treinen. Patronagie der Jongelingen, Aalst. iu Bet Lokaal dei Palrouagie, Si Jorisstr., op Zondag 2 Deoember 1900. Deuren open om 5 u. Gordijn om 5 l/t u. Voorbehoudene plaats 2,00 fr.; eerste plaats 1,00 fr.; tweede plaats: 0,50 fr. dienstdoende Apotheker: Zunday 25 No vember 1900, Mr De Waele,Kerkstraat. 7IT,,n Parijs 1900: GROOTE PRIJS; ïlUljll Manchon r> 1»75 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. Brand le Bent (Ledeberg). Red ding van drie kinderen. Maandag avond, ten 9 uren, is er brand ontstaan in een magazyu van oliegoederen, gehouden door M. Karei Alloncius, in de Meerscb- straat, 23. De oorzaak is het ontploffen van ee^e petroollamp, die op de schouw stond. De spiegel is in duizend stukken gesprongen. Ten gevolge der hitte barstten weldra de ruiten van den winkel, en het vuur nam door den luchtstroom in hevigheid toe, zoodat de winkel weldra in licbtlaaie vlam stond, en het huis geheel met rook gevuld werd. Vrouw Alloncius sliep boven met hare acht kinderen, baar man was niet te huis. Zij werd wakker door het springen der ruiten In alle haast riep zij hare kinde ren en vluchtte er met vijf beneden op straat, doch toen ze buiten kwam, be merkte zy dat de drie jongste ontbraken. Ondertusschen was de commissaris De Rouck ter plaats gesneld. Een gebuur Jan Fransen, bracht licht en drong met den commissaris en eenige andere moedige mannen in het brandeud huis. De agent Coomaus haalde een zuigeliDg uit zijne wieg, die boven stond op eene zolderkamer cn Romaan Vander Cruyssen nam do twee andere kinderen, die op eene achterkamer sliepen, 't Was tijd dat allen buiten waren, want ze liepen gevaar door den rook verstikt te worden. Na drie kwaart werkens, werd het vuur door de pompiers, geholpen uoor de ge- buren bemeesterd. De meubelen en koopwaren zyn de prooi der vlammen geworden. De schade is aanzienlijk. Pianos. Einde vanseisoen. Verkoop eener groote keus nieuwe pianos, welke eenige maanden in huur geweest zyn, met eene buiteugewone ver mindering van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. Van Hyfte, Geut, Neder- kouter, 32, tegenover do Bagattenstraat. De aanhouding van den valsc'imun- ter, waarvan wij dezer dagen melding maakten, beeft te Brussel tot de ontdek king geleid van de werkplaats waar hij en twee makkers de valscbe goudstukken verveenligdcn. Al het materieel, alsook het daar nog gevonden geld, werd in be- genomen. Het onderzoek heeft bewezen dat dc schuld van het oogeluk te Eigenbrakel moet geweten worden op deu macceu- vreerbediende, die niet alleen verwaar loosd had zijne nunceuvers bij middel van signalen aan te duiden, maar daarenboven ecueu trein gebracht had op de groote baan, op het oogenblik dat een anderen treiu passeeren moest. Vroege winter. Men verwacht dikwijls Ste-Catharina met een wit kleed dit jaar is het reeds Ste-Elisabeth, die u in sommige dukn van het land in het maagdelijk reine gewaad heefl gehuld. Immers, in de Ardennen en io 't Luik- sche is de sneeuw in groote hoeveelheid gevallen. Bewoners der gemeenten Fran- cerchamps (Verviers) en omtrek zeggen dat op de hóoge vlakten eene dikke laag den grond overdekt. Talryke wilde zwijnen doorkruisen de streek van Spa. Gewetenlooze dieven zijnbinnen ge drongen in de kapel van Onze Lieve Vrouw aad den Rempart op den boule vard Frère Orbau, te Nameu. De boos doeners hebben de kroon van de H.Maagd weggenomen zooals die van bet kind Jesus die van verguld zilver gemaakt was. De offerbus is niet aangeraakt ge worden. De policie heeft een onderzoek bij al de juweliers ingesteld doch zonder gevolg. De verontweerdiging over dezen diefstal is in de stad zeergroot. Bij eeoen brand te Marchienne, heeft eene 71jarige vrouw het leven ver loren. Men heeft haar gansch verkoold teruggevonden. Moord. Uit Pitthem Verleden zondag avond, rond 8 uren, werd aldaar tegen Rijselcinde eene moord gepleegd. "Lenige jonge kerels geraakten bij het bol- ipel in twist. Zij verlieten eindelijk de herberg maar buiten gekomen, ontstond er aanstonds een woedend gevecht. Links en rechts werden messteken gegeven. Een der slachtoffers keerde terug naar de herberg en riep Laat my binnen, ik - ben gestoken in my nen rug, en ik ben mijnen boed afgeslagen kom meê met eenen lanteern ik zou hem uog willen terugvinden. Men ging den hoed zoe ken maar terzelfder tijd vond men eenen persoon liggen badend in zijn bloed, die nog slechts twee snikken gaf, tweo dood snikken, en het leven uit was. Deze heet Aueustiu Filez, bijgenaamd Duyck by is 17 jaar ou l en inboorling van Ardoye. Hij had een messteek beuomen die het hart getroffen bad cn moet bijna oogen- blikkelijk gestorven zyn. De politie van Pitthem werd vervrittgd en ging aanstonds ter plaats. Deze ver wittigde ook onmiddeltjkde gendarmerie van Eeghein, en voor 3 uren van den mor- gend was de dader reedt gekend en aan gehouden. Hij heeft alles bekend, 't Is ook een Ardoijenaar met name Remi Le- fevre, en slechts 19 jaar oud. In dit gevecht waren er drie personen die messteken bekwamen. Ernstig ongeluk te Jambes. Se dert eenigen tijd is eene nieuwe machien in de fabriek van M. Finet te Jambes werkzaam. Deze machien is aan het pla fond met zware stalen staven bevestigd. Men weet niet door welke oorzaak, maar donderdag middag berstte een dier staven, waardoor het gevaarte naar bene den stortte. M. Finet, die zich op een kleinen af stand bevond, ontsnapte door een wonder aan het gevaar. Maar een werkmau, een zekere Procés, kreeg de machien op het lichaam. Zwaar gewond werd by wegge dragen en dooreen geneesheer in behan deling genomen. Men wauhoopt, den on gelukkige te redden. Een andere werk man, die zich eveneens ia do nabyheid bevond, werd licht gewond. Eene misdaad. Eeue jonge dienst meid uit bet restauraut de rue Zacharie, te Parijs, Marie Heuzeyce genaamd, werd geheel verkoold in haar bed gevonden. Men kon niet begrijpen hoe het meisje zoo vaBt had kunnen slapen, dat zy dec brand niet was gewaar geworden. Men heeft bet lijk onderzocht en be vonden dat zij eerst moet verwurgd zyn geweest. Men heeft daarop een bediende van het restaurant aangeuouden, zekeren Luuis Damon, die men s avonds met baar had zien naar huis gaan.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2