Donderdag 6 December 5 centiemen 3826 nunnner Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Opgelet Alwie zich voor een jaar aan DEN DEN- DERBODE abonneert, zal hem van nu tot Nieuwjaar gratis ont vangen. Men kan ons blad vragen in het Post kantoor waardoor men bediend wordt, aan den Postbode die de brieven brengt, of met naar ons Bureel te komen of te schrijven. De Zondagrust. STAP voor STAP. Liberale eensgezindheid. Politiek eerst en vooral. Margarine of Kunstboter. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijftin bijC. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31. en in alle Postkantoren des Lands Culque Miium. Per drukregel. Gewone 15 centiemen lieklamen fr. 1,00 Vonnisse t p bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herbalen bekendmakingen fcg iccoord. Niet opgenomen handschriften wordrn niet. teruggestuurd. Ueeren notarissen moeten hunne inzendingen doen. uiterlijk tejien den dijnsöag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiên uit vreemde landen zich te «enden len Bureele van dit blad Aalst, 5 December 1900. De verledene maand werd er te Parijs een Congres gt houden om de middelen te beramen ten einde de zondagrust die zoo zeer wordt betracht iu alle beschaafde landen zoo algemeen mogelijk te maken. In de eerste zitting hield men zich on ledig met bet overzicht van den vooruit gang dank zij de ijveraars verwzentlijkt sedert het laatste Congres in 1889 gehou den. Duitsckland geeft het voorbeeld in geen land is er meer van officieele en wetgevende zijde gedaan geweest ten voor- deele der zondagrust. To Francfort treft men 1600 handelshuizen aan die de sta king van allen arbeid willen, te beginnen van 9 1/2 uren 's voormiddags. Geene dagbladen worden des zondags meer gedrukt in Oostenrijk. H' t getal der treinen op de ijzerenwegeu is verminderd. In HoDgarie beantwoordt de wet aan al wat van haar wordt verwacht. Geene dag bladen verschijnen des zondags en de dienst des vervoers van 't klein gepak is voor de koopwaren afgeschaft. België geeft een goed voorbeeld in zake van zondagrust. De dienst van spoorwe gen, posten- en telegrafen is des zondags merkelijk verminderd. Het wederlaüdsch Congres van 1897 oefende een heilzamen EEN VERHAAL L. A. CIIOAN. 4* Vervolg. Te vluchten waa hem tot hiertoe nog niet in den zin gekomen, en wijl men hem ver trouwde, had men hem licht ook in deze wei nig vaBte cel gebracht. Nog eens trok hij aan de staven de drooge kalk brokkelde los, licht dat wel iemand voor hem daar zijne krachten aan besteed had. Maar met dat schudden en trekken alleen, kon hij de tralies niet uit den muur krijgen. Hij zag naar een werktuig om. Daar stond in den hoek een kleine ijzeren kachel, aan wier bovenstuk spitse ijzeren handvatsels waren. Als hij daar een van loskrijgen kon Hij beproefde dit aan den kant van de kachel, die naar den muur gekeerd was, op dat men niets zou bemerken een forsche ruk, hij hield het ijzer in zijne hand. Hij had het willen toejuichen en toch was hiermee nog niets gewonnen. Vol verlangen wachtte hij den nacht af en eerst toen alles in diepe rust was, begon hij met het ijzer te arbeiden, invloed uit op de openbare denkwijze. Algemeen bijDa, ter uitzondering der geu zen, wordt de zondagrust geëischt. Id Denemark trad de bijzondere propa ganda krachtdadig op. Een verzoekschrift aan de regeeri: g lokte de eerste wet op de zondagrust uit. Deze voordeelige uitsla;; blijft te danken aan de onverpoosde wer king der vereeniging tot het vieren van den zondag iu 1804 gesticht. In Engeland is bet zomlagwerk groote lij k.s verminderd. Dc nieuwsbladen ver- schijeu er maar 6 maal ter week. Er be staan 10 vereenigingeu voor do zondag rust. De Eogelsche en Sciiotsehe Comi- teiten verdedigen te gelijker tyde de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke strekking van 't vieren van d«-n Zondag. In Holland is 't min goed. De wet van 1815 gesteund op godsdienstige en maat schappelijke beweegreden is er in verval geraakt ter oorzake van hare te scherp afgeteekende godsdienstige strekking. Het Eutopeesch land waar de zondag- mst 't meest in eere is, is Noorwegen. Op aanvraag van 't volk worden er de drankhuizen gesloten van den zaterdag avond 6 uren tot den maandag 8 'uren 's morgens. De openbare zedelijkheid, i U3t cn vrede en het familieleven heb ben er ook machtig bij aangewonnen. De bakkers werken er des zondags niet. Geene dagbladen verschijnen er des zon dags sedert 1892. Iu Rumenië zijn de koopwarentreineu des zondags afgeschaft. Geene dagbladen verscbijnen des zondags. Allen arbeid niet dringend noodza kelijk, is in Zweden streug verboden door de wet. De bedienden der Posterijeu heb ben een zondag vrij op twee. Iu Spanje, Porugal en Italië geen voor uitgang bijna alhoewel men zich geneigd toont de zondagrust in te voeren. In Rusland beslissen de Gemeentebe sturen over 't sluiten der winkels. Offi cieele matigheidscomiteiten treft men alleen aan in de groote centrums. Sedert 1 Januari 1891 hebben in Zwit serland de 50,000 werklieden in dienst bij de vcrschillige vervoermiddelen 52 rust dagen iu 'tjaar waaronder 17 zondagen. Eene briefbestelling heeft, sedert 1895, des zondags plaats. Belangrijke veemark ten die des zondags werden gehouden zijn afgesckaft sedert 5 jaren. De Vereenigde-Staten van America hebben burgerlijke wetteu op do zondag rust. Men telt er 11 zeer bloeiënde ver- eenigiugen tot bevordoiing van 't eeren des zondags of wekt-lijkscben rustdag. De eigenaar van een der grootste maga zijnen to Parijs, wiens bedienden sedert De tralies waren aan den binnenmuur aange. bracht de kalk liet al meer los hij schudde eene staaf, om die uit te rukken, het ging niet. Hij trachtte enkele steenen uit te lichten al zijne spieren spanden zich bij het aanwen den vau al zijne kracht. Weldra echter voelde hij zijne krachten afnemen, t Koude zweet kwam op 't voorhoofd, als 'them niet ge- lukte Hij dacht aan zijne moeder eu opnieuw x lang boorde hij zijn ijzer in deu wand. Langzaam week de steen nog een ruk en dof dreuend viel hij op den grond. Frans hield den adem iu alles bleef rustig. En nu begon hij opuieuw te wroeten eu te wrikken. Het sloeg buiten een uur na middernacht. Hij schrikte hij had niet veel tijd meer. En andermaal hij aan zijne moeder dacht, eu met eene soort van woede greep hij zijne ijzeren tralies, neen hij vergiste zich niet, zij weken uit de voegen. Nog een laatste krachtige ruk eu hij hield ze in de huuden. Behoedzaam legde hij ze in zijne legerstede. Nu zag hij op uaar den hemel, die zwart eu zwaar boven het land hing, en geen ster straalde door de wolken. Vervolgens zag bij naar beneden hij kou de diepte niet meten, daar was het te donker toe. Voor een sprong was het zeker te hoog een reddend touw bezat hij niet, eu had hij een gehad, hij zag geen middel, om het boven vast te maken. Hij tastte met de haDd buiten het venster hy voelde daar koud yzer. 1891, volkomene rust genieten, verklaarde op 't CoDgres 't volgende De zondagrust verre van eene oorzaak van vermindering van verkoop te wezen, is voonleelig voor den vooruitgang der zaken. Men zegt van een magaziju-be- dieude die vol ievor is en goed verkoopt dat bij verkoopvaardig is. Welnu des maandags zijn de bedienden die's zondags hebben gerust allen verkoopvaardig. Laat ous hopen 'lat het CoDgres van Parijs de beste uitslagen opleveren zal on de zondagrust overal zal ingevoerd worden. De liberalen hebben aan bet tegen woordig kabinet verweten, het niet eens te zijn in zake van militaire inrichting. Het verwijt is waarlijk meer dan zonder ling, komende van eene partij die onder mijnd is door de ergste oneenigheden over hare eigene politieke richting. Zien wij niet reeds sedert drie weken de radikale linkerzijde en de doctrinaire linkerzijde onderhandelen, zonder er iu te gelukken, het eens te worden over hun program. Na elke vergadering, in 't diepste ge heim gehouden, word er eene meedeeliug gestuurd aan de liberale gazetten, waarin onveranderlijk gemeld wordt, dat men op 't punt staat het volkomen eens te wor den. Eene nieuwe vergadering heeft plaats en men is verplicht te bekennen dat de overeenkomst, altijd op haDdeD, nog en kel eene zoete hoop is. Naar 't schijnt is 't A. S. de twistappel sommige liberale voelen voor dezen eiscb der socialisten een onoverwinnelijkeu afkeer. J Een van ben zou gezegd hebben Het algemeen stemrecht stemmen voor de- gemeente, staat gelijk met een bevel tot heengaan aan de burgemeesters onzer groote steden. En hij voegde erbij Men moet ons Diet komen vragen dat wij zelf de koord zou den vlechten, welke moet dienen om ons op te hangen. (Handelsblad). Duurte der steenkolen. De re- geeiing vraagt aan de Kamers eene cre- dietvrrhooeiug van ruim 20 millioen, waarbij 10 miilioen om te voorzien ia het tekort op het krediet, bestemd voor het kolenverbruik op de spoorwegen. De liberalen zijn en blijven overal de zelfden. In de militaire Commissie zijn de leden dier partij weeral begonnc-u met politiek to maken. De minister bad hen schoon uit te noodigen, bij de opening der werk zaamheden, alle partijbekommeriug terzij te schuiven, om enkel de hoogere belan gen des legers en des lands te behartigen een geus kent geene andere betrachting dan strikken spauneu voor de Regeering, om te trachten deze ten val te brengen. 'tis M. Ilymans, doctrinair afgeveer- digde vau Brussel, die den stok in 't wiel heeft gestoken. Hij heeft namelijk goed gevonden een voorstel te doen om de orde der te onderzoeken puuten, aan do commissie ouderworpen, te wijzigen. De kwestie van de aanwerving des legers wilde hij vooraau stellen, hopemle nopens dit netelig punt, tusschcn de meerderheid en het ministerie eon conflikt to doen ontstaan. Op welke beweegredenen M. Hymans zijn vaorstel gesteund heeft, we ten wij niet'l schijnt ous nochtans vol strekt redelijk, dat men de wijze van aanwerving des legers eerst bcspreke, wanneer men zal vastgesteld hebben wat dit leger zijn zal, hoe bet zal samengesteld zyu, welke de duur van den diensttijd zal wezen, enz. Een zaak verwondert ons dan ook 'tls dat het dwaas voorstel van den doc- trinairen politieker met geeao sterkere meerderheid (16 tegen 14) werd verwor pen. Daar het verbruik van margarine im mer cn immer toeneemt en zoo de natuur lijke boter verdringt, meenen wij onzen lezers aaugenaam te zijn voor eenmaal nader over de Kunstboter Lo spreken eu in 't bijzouder over de bekende marga- riuefabriek van den heer Van den Bergh, Limited, te Brussel. De margarineboter dagteekent van 1868. Het was Napoleou III die uit hoofde der boterduurte, een zijner scheikundi gen aanzette een mengsel te zoekeu dat, uit voedzame stoffen bestaande, de boter zou kuuuen vervangen. De pogingen van den geleerde slaagden en het volk ge bruikte van dit oogoublik af do kunst boter. Een jaar nadien werd de eorste mar- gariuefabriek gesticht te Osch bij 's Her togenbosch. Siuds is der Kunstboter eeDe voorname plaats voorbehouden in de ny- verheid. Wat nu eigenlijk margarine is blijkt uit onderstaande regelen, door eenen be zoeker van een grool margarinefabriek van Brussel geschreven. Laat ons vooreerst aanstippen, dat deze fabriek (in 1895 gesticht, juist toon onzj Regeering den invoer van margarine met 20°/o kilo belastte) als een toonbeeld va i inrichtingen dezer soort mag doorgaan zij is ruim, luchtig en wel verlicht. Alles wordt er met de laatst uitgevonden ma- chienen vervaardigd. Eiken morgen bren gen de buitenlieden uit den omtrek van Brussel de melk aan, gemiddeld 6 t\ 700 1 liters per dag. Die molk wordt geproefd, gepegeld,scheikundig onderzochten daar na ontdaan van alle microbeu met toe passing van de methode Pasteur. Daarn.; wordt ze in ecu zwiermacbien gegoten dat 300 toeren per minuut doet en waarna zo in koelbakken overvloeit, waar zc ont- roomd wordt. Dezo bewerkingen geschieden in dn eerste plaats der fabriek in de tweede- zijn de groote ijzeren bakken aangebracht met dubbele waudeD, waarin bet vet ge smolten wordt. Dit vet is van de besto hoedanigheid, bet is Amerikaansch osseu- vet en gereinigd ruggevot van zwijnen, eerst ontdaau van alle stearino of talk- stof, dus het gedeelte dat geen voedende stoffen bevat eu waarmee men kaarsen vervaardigt. Beide vetten worden afzonderlijk ge smolten door damp die tusschen de holle wanden der bakken gclateu wordt- Bij middel van kranen en pompen wordt het gesmolten vet in kernen gebracht en - met eene zekere hoeveelheid mclkroom gemcugd terwijl zeer snel draaiende vleu- gelplaten het dooreenslaan. Bij dit mengsel wordt eene kleine hoe veelheid olie van aardnooten gedaan. Deze bewerking dientom de boterkleur te geven. Opeens laat men een straal ijskoud water iu de koelbakken daarna de vloei bare boterbrei «lie langs onder uit de kern insgelijks iu den koelbak vloeit, zoodat deze, stijf wordend boven op het water drijft. Zoodra dit mengsel nu opgesteven is, wordt het water afgelateu dat even helder, als toeu bet in de bakken kwam, wegspoelt. Deze boterklompen worden dau hij middel van houten scbuppen in wagentjes geladen, die naar deu koelkel der rijden, waar de boter gedroogd worut en zóó meer vastheid verkrijgt. Dat is de eigculijke kunstboter of mar- gariue In dien toestand zal ze nochtans niet naar de markt gebracht worden. Andere Dat is een bliksemafleider Onwillekeu rig rouwde hij de handen waB het bede, dat het gelukken mocht, was het dank Vast omklemde hy met zijne rechterhand de ijze ren staug met de linker lichtte hij zich door de opening en ij beval zijne ziel nan God. Een oogenblik zweefde hij tusschen hemel en aarde. Zijne hand omklemde krampachtig de leer, waarbij hij langzaam neêrgleed. Daar stond hy op vasten grond, sidderend van opgewondenheid, en kon bijna geen voorwerp in Je donkerheid onderscheiden, jj Ilij tastte vooruit, tot hij in den gung gestuit werd hij stond voor een muur. Zijne handen bloedden, zijne borat hijgde maar vast boorde hij zijne vingers in de gapende reten den ouden muur, hij dacht aan zyne moe der, en weldra was hij boven een sprong en... hij was vry. Een oogenblik stond hij stil, om adem te scheppen, en toen... op, naar het verre ge- bergto Toen de morgen aanbrak, zog hij den grauwen windmolen reeds voor zich en na derde het kleine dorp, waar zijne moeder woonde. In zes weken had hij haar niet ge zien. Met een angstig hart snelde hij op het kleine huis toe. Hij klopte de deur werd geopend en de mulder stond voor hem. Verschrikt week hij achteruit en kon in het eerste oogenblik geen woord uitbrengen. De molenaar ook, die hem in de gevangenis ge loofde, zag hem verbaasd aan. Het was eene pijnlyke stilte. Waar is mijne moeder, vroeg eindelijk Frans, met moeite naar woorden zoekende. De molenaar had zijne bedaardheid terug. Hij wees met de hand uaar rechts en ant woordde Die woont nu in het bovendorp. Had Frans den man in zijn gezicht gezien, dau zou hem een spotachtige tx-ek om zijne lippen niet ontgaan zijn doch hij lette daar met op. Met wilde drift stoot hij bij den heuvel neêr, het dorp door, naar de laatste batten. Ling-Uuus moest het weten. Toen hy daar in huis trad, sprong de smokkelaar ver schrikt op. Zijt gy 't V lloo kouxt gij hier? Frans antwoordde daar niet op. Waar is mijne arme moeder Zy woont in 't bovendorp, zegde mij de mulder. Hans zag hem een oogenblik zwijgend aau. Ja, hij heeft gelijk, zij woont daar in het bovendorp. En hij wees door het lage venster uaar buiten. Daar lag de kleine kerk, rondom welke de doodeu van het dorp slie pen. FraDB liet zich als verpletterd op eenen stoel neérvallen. Dood, weg, en ik ben schuldig daaraan 1 Hij berstte in snikken uit. De smokkelaar durfde hem in zijne droefheid niet storen, inaarzag hem met medelijden aan. Frans sprong eindelijk weêr op. lireng my bij haar gruf Op bet kleine dorpskerkhof was het dood stil. Op de meest ingezakte graven, stond een vermolmd houten kruis slechts hier en daar zag men eeneu steenen zerk, want menschen, die bij hun leven reeds grooter aanzien geno ten en den zoeten last van een of ander ambt, of dien des rijkdoms droegen, moeten zich o»k na hunue dood de zwaardere drukking van eenen steen laten welgevallen. Zwijgend bracht llaus den jongen man in eeuon hoek van het kerkhof, bij een eenvou dig graf, zonder kruis en versieriug, met uit zondering van een half verwelkten krans, die op de opgehoopte aarde log. Daar rustte zy, die zoo vast op hem gebouwd, en voor wie hy alles gedaan had, het lievo, trouwe moeder hart, dat alleen voor hem had goslagen. Hy wierp er zich bij neêr eu zijne nagels boorden in de losse aarde. Huns stond duarby en de dikke tranen rolden hem over zyu gebruind gezicht. Na de eerste uitbersting van smart werd Frans rustiger, en eindelijk liet hij zich lijdelijk door den slniker naar diens woning mede nemen. Vertel mij van mijne arme moedor, van hare laatste dagen. Heeft zij mij niet gevloekt, die al dat onheil over haar bracht. Zij stierf met een zegen voor n op de lippen hier op dit bed stierf zij ik zelf heb haar de oogen toegedrukt. Frans drukte den sluiker stom de hand. Deze ging voort De mulder heeft haar drie dagen nadat men u weghaalde nit haar Luiske gezet.... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1900 | | pagina 1