TURNFEEST WIE? WIE? WIE? Van tak op tak. Tegen de ratten. Verachtelijke lasteraar Lede. Staatsbedienden. ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Stad Aalst. - Werkbeurs. Frankrijk. Italië. Over 14 dagen sprak de afgestrafte op eeue meeting in een roode lokaal aau de poorten der stad Charleroi gelegen. WIE WIE WIE logeerde bij den voorzitter der vrydenkery Wie P Wie P Wie P sliep dan in 'i zelfde bed waarin acht dagen te voren de apostaat Charbonel geslapen had WIE?... 't Woord is aan 't verachtelyk zeeverorgaan van Chipka O© Ir. C. Nu einde lijk na weken en weken komt Vooruit ods zeggen waar die som van 724 fr. 27 c. verblijft: - Dit geld ontvangen van socialistische vakvereeuigingen en publieke omhalin- gen is gestort in de kas van de (sociali- stische) vakvereeDiging die de meisjes onmiddelen stichtten.» De socialisten hadden het recht niet die som te storten in do kas van eeno pas gestichte socialistische vakvereeniging. Dit geld behoort niet alleen aan de roode werkstakers, maar wel aan al de werk stakers zonder onderscheid van denkwijze. Wat zal er gebeuren by de eerste werkstaking Zij alleen die van de roode vakvereeniging deeluitmaken zullen er van genieten en al de overigen zullen op de kom mogen by ten... Dat noemen wij eene onrechtvoerdig- heid 1... 't ls een lesje voor de Aalste- naars, nu weten ze hoe en met wat geld er roode vakvereeuigingen worden ge sticht die aan zekere roode winkelpolitie- kers, leeperikken, toelaten de werklieden meer en meer uit te buiten, In Den Werkman van gister vrydag 7 December leest men Zijn wy in den tijd waarvan de Apo- calypsus spreekt, als de Beest, 't is te zeggeD, als de Geldmacht in veel ker- ken zal heerschen, om de Volkeren te doen afvallon van hun Christen Geloof? Nu vernemen we dat verscheidene Pa- ters Miszionnarissen door de rijke Be- waardert zijn uitgekocht om tegen de Democraten te preèken op den boer. Indien de Paus het wist, bij stelde ze af dadelijk.» Dus de Eorw. Paters welke hier en daar do Missie preêken zyn mannen die zich hebben laten uitkoopea door de catbolieken om de groene van op den preekstoel te bezwalken. Dat het vuigo laster is, hoeven wij niet te bewijzen, iedereen zal, gelijk wij, oor- deelen dat bet slechts venijnige droesem is die door een verachtelijke groene ziel wordt uitgebraakt. Wat heeft Mgr Stillemans gelyk gehad toen by in zij no nota van 1894 zegde tot de goloovigen o. Wacht u teel van aan die Daent- partij, aan die gatetschrijvert, aan die v gazetten gehoor te geven. - Zij hebben niets gemeens met de ware - chrxstene democratie Ik waarschuw u dus allenlaat u door die partij en door die verderft- lijke gazetten niet misleiden. Hy die deze lasteringen iu Den Werk man schreef, pleegt goddeloos werk ja, hij werkt ten voordeele van de duivel der hel, want hij krenkt deu eerbied voor de Geestelykheid en hierdoor vernietigt hij don heilzamen invloed van den R. C. Gods dienst. Ongetwijfeld zal hy de schuld zijn dat menigeen apostaat worden zal en in der eeuwigheid zal verloren gaan. En die vuige lasteraar, weet dat bij ilaar wat is 't Die Judas heeft lijk zijno blauwe en roode bondgenooteu de leer van Voltairo ingezwolgen Liegt en blijft liegenliegt stoutweg er tel altijd iets van overblijven... En die kerel durft zich als een ware cbristene voorstellen Wat hypocriet!... En gy, heerschap De Backer, gy ook beweert dat ge catLoliek zijt.Dezer da gen hebt ge ter Volkskamcr de spreuk buiiuuerd - Men wien men verkeertwordt men Ziehier een pro baat middel tot verjaging van ratten. Men vange eene rat, houdt ze in 't leven, schildert ze gansch in Chipka-groen en laat ze loopen. Nauwelijks krijgen de andere ratten haar in 't zicht of ze zyn op den loop.Men beproeve het eensonkosten en moeite zyn gering... en wat zou men al niet doen om van de rattenplaag verlost te wezen M. H. Dumont heeft een nieuw stel- 1 van E. V. uitgevonden, dat door de socialisten onder vorm van wetsontwerp aan de Kamer zal onderworpen worden. Welhaast zal er allo maanden een nieuw stelsel wn Jen uitgevonden. DE LIBERALEN willen ons den soldatendwang opdringen. Maar waarom hebben zij hem gedu rende hunne jarenlange heerschap niet ingevoerd Geene verzwaring der militaire lasten Geen persoonlijke dienst Betere bezoldiging der militianen Verkorting van den diensttijd. Vrijwilligersleger, niemand ge dwongen soldaat 1 Ziedaar wat we eischen Vermindering van diensttijd Het aan de Kamer voorgelegde wetsont werp bevat slechts één artikel Dj milicianen, plaatsvervangers en vrij willigers, die dienst nemen van af den dag dat hun contingent onder de wapens werd geroepen, zullen dienen 15 maanden in den loop der twee eerste jaren,iDdien zij behooren tot het voetvolk, de jagers te voet, de carabiniers, grena diers en den treiu 24 maanden gedurende de drie eerste jaren indien zy behooren tot do vestings artillerie, do genie, de pontonniers, vuur werkmakers en het bestuur bataillon. 30 maanden, indien zij behooren tot de rijdende batterijen of de ruitery. Worden in onbepaald verlof gezonden onder voorbehoud van heropening gedu rende ten hoogste eene maand gedurende 3 jaar, indien zij slechts 15 maanden ge diend hebben. Zaal Bewaarschool. Luisterrijke vertoooingen, t«n voordeele der Lii f-ladigbeidsmaatscbappij S' Vincentius a Paulo op Zaterdag 8 en Zondag 9 December 1900. PROGRAM MA: 1° Opcniogstuk voor Klavier. 2° Titus, episode uit den tijd der ver volgingen in Japonië (Koninkrijk Bango, 1614), drama in 2 twee bedrijven. 3° Een Pabablu uit d' andeb eeuw, driezang met spraak, door A. Van Aalst. 4° De twee Blinden, tweespraak met zang, door F. Vau De Sande. 5* Eene Jas op Reis, blijspel met zang, door P. Van Nuffel, koor en mu ziek van Josef Cammaert. PRIJZEN DER PLAATSEN Voorbehoudene, 2 frs. Eerste, 1 fr. Tweede fr. 0,50. Deuren open om 4 uren. Begin om 4 uren zeer stipt. Avcrliidcim Uit Antwerpen v"l IIJULIla» meldt m(;U het god vruchtig overiyden in den ouderdom van 68 jaren van den heer Baron Osy de Zegewaert, Gouverneur der Provincie. Uit Geeraardsbergen het vroegtijdig godvruchtig afsterven, iu den ouderdom van 49 jaren, vau den heer Emiel Van der Schueren, catholiek Gemeente raadslid. 't Is eeu aller smartelijkst verlies voor zijne familie en voor de catholieke zaak te Geeraardsbergcn daar de achtbare overledene een der moedigste en onver- schrokkenste strydors was. De Gemeenteraad van Geeraardsbergen is nu door de dood van een catholiek lid samengesteld uit 6 catholieken en even veel verbondene blauwen, rooden en groenen. Men zal dus tot de verkiezing van een lid moeten overgaan 't gene over de meerderheid in den Raad zal beslissen. Gij verkeert met den vuigen lasteraar der Eerw. Paters Missionnarisson, wees dan ook niet verwonderd als men u op deu zelfden rang stelle De liberalen en het A. S. In de zitting der liberalen heeft M. Lippens, oudburgemeester van Gent, Vrydag bevig het A. S. bevochten. Mc-u kan wel zien, zegde de burge meester van Autwerpen, dat Lippens geen burgemeester meer is. En men kan zien dat gy het nog wel zyt, antwoordde een ander snedig. Het gevaar van lange rokken. Een geneesheer, M. Cassagraudi, heeft door eenvoudige proeven aangetoond hoe gevaarlyk, ja hoe doodend het drageD van lange rokken en slepen is. Ziehier hoe hij te werk ging. Hy deed aau eenige damen lokken dragen, waar van de sleep uit eenen reep stof bestond die gemakkelyk kon losgemaakt worden, ter hoogte van 20 centimeters. Na eene wandeling door do stad deed bij die ban den losmaken om zo dau aan een mikros- kopisch en bacteriologisch onderzoek te onuei wei pen. Welnu, op elk vau die slepen beefi dokter Cassagrandi, na een uauwkeurij onderzoek, de tegenwoordigheid beslatigi van geheelc kolouiëu bacillen of mikro- benen voornamelyk die van de influenza, van de tuberculose of teriDg en van den typhus. Staatsspoorwegen bedieningen toe te ken nen voor jonge werklieden die de noodige kennis van Electriciteit en toepassingen bezitten. Dio bedieningen worden wel beloond (3 tot 5 fr. daags). Na korten tijd kan men monteur worden door exaam, en aldus van 5 tot 7 fr. daags verdienen. Het werk bestaat in het plaatsen van electrieke veiligheidstoestellen langs de spoorwegen. Tot dergelyk exaam kan mon zich be reiden in den Zondagleergang van Elec triciteit die gegeven wordt in de Stede lijke NyverheiJsschool, van 10 tot 12 uren. Benevens dien leergang worden in de zelfde school lessen gegeven van teeken- kuode en andere kennissen noodig voor de bediening van vunrstoker en stoom tuiggeleider. De vakkeunissen zyn beden- daags onontbeerlijk geworden om in die bedieningen aan den Staat aanveerd te worden, en wel voornamelyk om laters machinist en zelfs instructeur te kunnen worden. NIJVERHEIDSSCHOOL. Leergang van Spinkunde Les van Maandag 10 December. De spilbank. (banc k broches.) Les van ElectriciteitZondag 9 Decern ber Galvanoscoop, Stroombrekeis, Regu lators. Pick-pocketterijOnder de aan gehouden vreemdelingen die ten getalle an 1189 op daden van zakkenrollerij •erden betrapt, zijn 316 Franschen, en slechts 34 EDgelschen. Komt dit nu omdat deze laalsteu slim mer zijn. en zich niet zoo gemakkelijk la ten pakkeD of zijn de Engelscbe dieven allemaal naar Transvaal CLir<ni Machiel XIII be- muven. scbrijft in -t Lnnd van Aélst den dienst die de soldaten in de Pupillenschool alhier iu bezetting zouden uit te voeren hebben en klaagt hem aan als eene ware slavernij. Iets wat ons ten zeerste verwonderd, 't is dat de Aalstersche militianen alle mogelijke invloeden te werkstellen om zich in hnnne geboortestad aan die zoo gezegde slavernij te onderwerpen terwijl zij het in hun regiment min lastiger zou den hebben. Maar Machiel XIII neemt als waar heid aan wat by droomt al ware het nog zulke kolosale dwaasheid... De waarheid ii, dat sedert de dienst heringericht is door den heer Major-bevelbebben Berg, bet burgerlijke dienaars zijn die heden daags ter Pupillenschool gelast zyn met dat aaugeklaagd slavenwerk. Die burger lijke dienaars worden gevoed, hunne kleederen gewasschen en outvaugen bo vendien 30 fr. ter maand. En als er eene plaats open is, zijn er wel tien die zich aanbieden om ze te bekleeden... Hieraan kan men oordeelen wat slaverny het zijn moet Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Moortzeele, den E. H. Van der Meersch, onderpastoor van Sl Pie ters buiten, te Gent. STAD AALST Turnafdeeling STEUN GEEFT MOED. I'HACHTIG met de medehulp der Tooneelaf deeling van den Werkmanskring op Maandag 10 December 1900, de ruime zaal vau den C-itholieken Werkmauskring. Orkest onder leiding vau M. K.De Mette. Prijzen der Plaatsen 1* Rang 2 fr.; 2° Rang 1 fr.; 3° Rmg 0.50 Bureel om 5 112 uren.—Gordijn om 6 u. De Secretaris, De Voorzitter. P. Verhulst. Karei De Wolf. Van 's middag, tot middernacht dienstdoende Apotheker: Zondag 9 De cember 1900, Mr Renneboog, Nieuw st raat. AALST. O CREEMBOTER. Markt vau Zaterdag 8 December. Bah I antwoordde Impens, het is toch maar m<d los poeiër. Ziet maar ge moet uiet verlegen zijn. Daarop mikte bij op de dochter, die achter deo toog stond, en schoot. Het meisje sprong daarop buiten, maar de moeder zegde nog Go moet niet wegloopen, 't is toch maar met los poeiër. Leouie voelde nog niet dat zij getroffen was, maar zij bemerkte dat de perels van haar kleed geschonden waren, cn er aan tastende, voelde zij bloed loopen. Zij sprong weêr binnen en men liep seffens om de dokters Verstraete en Van de Zaude. Na gemeld te hebben dat de toestand der gekwetste zeer erg was, verhaalt het blad wat er gebeurde na de aanhouding van Impens dour de burgers Men leidde hom naar het politiebureel, maar onderwege schoolde bet volk bijeen en begon duchtig <>p Impens te slaan. Eenige personen liepen naar het poli tiebureel, om te zeggen wat er gebeurde. De commissaris is de menigte tegenge- loopen en is er eindelijk iu gelukt Impens te verlossen. Deze was zoodanig geslagen, dat men hem dan naar bet bureel moest dragen Ten slotte kwam er een man met een I pintglas geloopon en sloeg het Impens op het hoofd. Men kent den persoon niet, die dit ge daan heeft. Impens ïs dan opgesloten. Men weet niet waarom Impens gescbo ten heeft hy kende het meisje niet en verkeerde er niet mede, gelijk men soms zou denken, maar hij was dronken Men kan niet zeggen of Impens meende met los poeiër te schieten of niet, maar de kardoezen die nog op den revolver zaten, waren allen met kogels. Planos. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe pianos, welke eenige maanden in huur geweest zijn, met eene buitengewone ver mindering van prijs. Tien jaren waarborg Huis B. Van Hyfte, Gent, Neder kouter, 32, tegeuover de Bagattenstraat' Drie jongelingen van Tieghem, had den in eene herberg getwist. Twee hun- uer verlieten bet eerst de herberg. Later volgde een derde. Deze laatste werd 's anderdaags in een naburig veld gevonden, dood, vermoord door een steek in den buik De twee anderen, twee gebroeders, wer- deu door de gendarmerie aangehouden en naar Kortrijk gebracht. Zonnegem. De genaamden De Clercq, Sebockaert en Vermeulen waren gelast vreugdeschotten te lossen te gele genheid van een huwelijksfeest. Het voor werp waarmeê zij 't vuur aau de lont brachten was te kort geworden, zoodat het kanon niet kou afgeschoten wordeu. Men besloot van eenig strooi in brand te steken en op 't kanon te leggen, maar er moest eerst nieuw lontpoe.ler aangelegd worden en De Clercq was hiermeê gelast. Toen bij biermeê bezig was, brande t ka non eensklaps los zouder dat men juist weet hoe. Nu bet buskruid dat De Clercq in banden hield ontplofte, zoodat alle drie de kanonscbutters aan aangezicht, handen en beenen verbrand werden. De Clercq en Schockaert zijn het meest ge troffen. M. Verstraeten, geneesheer, te Vlierzele, diende hen de eerste zorgen toe. Hunne genezing zal van langen duur zijn en ongetwijfeld zullen ze lidteekens dragen die hou hunne onvoorzichtigheid hun leven lang zal doen gedenken. Reeds 150 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,80 tot 2,90 per kil. Iloterrnni'kt.- Heden zaterdag werden 530 klonteD boter ter markt ge bracht, wegende te samen 4200 kilos. AALST. Solo Slim. Maandag 11. wei d ter cstamioet Het Gravenhof bij M. Alex. De Vos, Brusselscbe Straat, een Sdo Slim gespeeld door M. Emiel Vernimmen. Zijne medt-maten waren MM. Florelle en Cyriel Steppe, Michc-l hebben ze verschrikkelijke pijnen door- I staan. Dat bet trouwfeest in rouwfeest I veranderde is niet te verwonderen. Voor eenen zakdoek!... Eene treurige geschiedenis gebeurde in de Noordstatie te Brussel. Ean reiziger van Antwerpen stapte van den trein en vergat zijnen foulard. Hij bemerkte het spoedig, keerde terug naar zijn compartiment, maar de zakdoek was er niet meer. Hij sprak den treinwachter aan en uit diens verlegcu antwoord besluitende dat de man bet voorwerp had gevonden, Dam - nr i hii hem meê naar den onderoverste van Fraugois en I hilemou Rousmaus... Of er waaf by on(|erzoek de zakdoek in leute was en eeu potje op gepakt werd, t Jen beambte gev0nden werd. ivAriIrtn I boeft niet gezegd te worden Eereteeken. De heer Willem De Winter, Lid vau 't Bureel van Weldadig heid onzer Stad van Aelst, komt bij koninklijk besluit vereerd te wordeu met de burger lijke Medalje van eerste klas. Proficiat 1 Gloeilichtkousjes (manchoDS) van af fr. 0,50, 0,65. aau 0,75 een maand gewaarborgd, J. Van den Bebgh, Zout- straat. Storm. Woensdag nacht heerschte er eeu storm over onze streek die hier en daar aan gebouwen en boomgewassen groote schade beeft veroorzaakt. i It Parijs 1900: GROOTE PRIJS: A I I li Bek fr. 9,00 llU Lil Manchon 1,75 Plaatsing van verlichting en verwar mingtoestellen. Het spijt, dat de ongelukkige toonde, zette den Autwerpeuaar aan, zijne klacht in te trekken doch M. Crocius, die reeds vroeger aanmerkingen kreeg over zijne to groote toegevendheid, was ditmaal onver biddelijk. De man word afgedankt cn by het gerecht aangeklaagd. En hij heeft vrouw en kinderen 1... Ghronique Het godsliuizenbestuur van Brussel heeft eeu waschbuis doen houweu, dat, zonder deD grond, ruim 229,000 fr. kost. Daarbij kwam een bijcredict, veroorzaakt door den opslag der bouwstoffen. Toen het werk zoo goed als af was, bemerkte men dat de grond regelmatig verscheidene keereu door deSenue overstroomd werd, en men heeft kostbare iodijkiogswerken en veisterkiDg der groudslagen moeten Wordl gevraagd een werktran voor de steendrukkerij. Vraagt plaats als bureelbediende jonge van 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kuDueude de Vlaamscbe en Frauscbe ta- 1 u 2 jongelingen ook de beide talen kunnende, als bureelbedienden of maga zijniers. Compagnie Sinter. Nut tige geschenken voor Nieuwjaar. Misdaad te Wetteren. Nadere bijzonderheden). Ziehier volgens het Fondsenblad, hoe het feit zou gebeurd Z1JCyriel Impens, was zondag namiddag uitgegaan met deu broeder van het slacht offer, en ze waren samen teu huize van Sche'iro gekomen, omstreeks zes en half uren's avonds. Leonie Scbeiro was sedert een tiental minuten 't huis gekomen van eeno bood schap, dio zij gedaan had ze stond aan den toog. Vrouw Scheire zat achter de stoof. Impens en Scheire zaten te klappon, toen Impens op zeker oogenblik zijuen revolver uittrok. Vrouw Scheire zegde hem Go moet hier geen beestigheden doen. En of hij al pindraad spande, of een schutsel plaatste, het was telkens na een paar dagen omgeworpen of uitgetrokken. Eindelijk kwam by op een lumineus «edacht. Iu de duisternis goot hy over het ïinuenwegske, dat door het loopen en trappen der voorbijgangers eenigzius Lol geworden was, eenige tonnen beir cn spande toen weerskanten aan zeer lage paaltjes een onzichtbaar koordekeD. Men ziet van hier, wat er gebeurde. De voorbijgangers, hunne oude ge woonte getrouw, het wegeltje wilden vol- geD, bleven met den voet aan het koorde ken hangen en kwamen op deD welrie kende vloeistof of doorweekten grond te reebt, Het schijnt dat de hovenier eene ziekte beeft opgedaan van 't lachen, beweert de Gazette, die het feit voor waar vertelt. Dijnsdag voormiddag loste Aug. De Ryck, knecht bij de Wed. Van Elslandt van de gemeente Clinge (Zeeland), eene kar, geladen met aardappelen bij Mad. de Wed. De Vos, in de Kerkstraat te St-Nicolaas. Hij had het paard den toom afgedaan om het te laten eten, terwijl bij de zakken naar boven droeg een grooten trekhond dio onder de kar gespannen was, had hij losgemaakt en aan de speok van het wiel gebonden. De laatste zak had hij bovengedragen, toen op eens zijn ongetoomd paard schig- tig werd, het stormde in de richting van de Apostelstraat de hond die aan het wiel gebonden was, werd herhaalde ma len van de hoogte naar de laagte geslin gerd tegen de straatsteesen, de knecht die de kar achterna liep, wilde het dier lossnijden om het te verlossen doch hij kreeg eenen slag van de dom van het wiel, die hem ten gronde deed storten, den rand van 't wiel vatte hem bezijden het hoofd en bracht hem eene gapende wondo toe, waaruit hij veel bloed verloor. De man huilde van do pijn. M. De Jae- gher, rentenier, nam hem liefderijk op. De militaire dokter, M. Du Buis, verzorg de deu lijder. De wondo werd toegenaaid en de geneesheer verklaarde dat het maar een milimeter scheelde, of de man was verloren geweest. M. De Jaegher had den dokter aan do operatie geholpen en alles ten beste ge geven wat er noodig was. Daar de lijder een kloek gestel heeft en aldaar een goede versterking had ontvangen, kon hij na eeuige ureo in het huis verbleven te hebben, vertrekken. Intusschen was het paard voortgeloo- pen door de Walburg- en Hospitaalstra ten tot aan deu Moelandwegel daar werd het door den genaamden VanPetegem, metserdieuer, bij den neus gegrepen toen vatte hij den toom, die bezijden aan den treem der kar hing, bracht het dier naar de stad, vergezeld door brigadier De Maere en gevolgd door een groot aantal menschen. De hond was zoo goed als dood en blies weldra den adem uit. Acht dagen zonder eten. In de myn Espérance, bij Luik, raakte een opbaalbak los en viel. Op eene diepte van 450 meters bleef hij hangen en verstopte den put. Beneden waren veertien peerden, die men, na de opruiming, ongetwijfeld van honger dood zou viuden. Toen eindelijk de weg naar de bene denwereld weêr open was daalde een voerman het eerst naar beneden. En bij vond al de peerden nog lovend. Zij waren, zooals bet spreekwoord zegt dood van honger a doch nog niet ge storven van honger. Ook vond men nog twee katten levend en volkomen gezond. Een diefstal met braak is Maandag nacht gepleegd bij den notaris Salier, te 's Graveubrakel. De dieven klommen over eenen muur van drie meters hoog en drongen in het bureel van den notaris, waar zij de brandkast openbraken en 10,000 fr. roofden. De glascrisis betert niet. De Société anonyme des Verreries van Jumet gaat hare ovens uitdoovon. Er werken nu in ge heel het Centrum uog slechts tien fabrie ken, waarvan vijf op het gebied van Char leroi, twee te Maiiemont, twee le Jemap- pes en een te Binche. De gebroeders Van der Eist te Al semberg leven iu gedurigen twist met hunnen schoonbroeder Emiel Godeau. Zy verwijten aan Godeau huuue oude moeder te onderhouden, om bare weirige spaar penningen te bemachtigeu. Vader Van der Eist heeft zich eenige weken geleden gezelfmoord. Een dezer dagen ontstond er weêr twist op ile straat tusscheu Godeau en Jaak Van der Eist. Godeau niet zoo sterk als zijuen tegenstrever verdedigde zich by middel van eenen staaf en later trok hy zyn mes. Van der Eist werd doodelijk getroffen en de dader ging zich in de handen van den schepene van Alsemberg gevangen eenen Artesischen put van de stad moet aaukoopeu, die 100,000 fr. kost. Het ge heel zal nagenoeg lot de som van een half millioen komen. Er is iu de afdeeling openbare weldadigheid van den gemeente raad, niet weinig tegen die geldver- kuoeiing geprotesteerd. Een binnenweg. Te Schaarbeek ligt ergens een lapke grond, op den hoek van twee straten, dat, in afwachting van eenen kooper, die het wil bebouwen, in gebruik is by eenen moes hovenier, die ergroc.iteu opkweekt, voor de Brussel scbe markt. |i De voorbijgangers, die van liuks naar rechts of vise versa van de eene straat in de andere moeten gaao, SDijden den weg af over den grond van den hovenier, trap pen dezen plat, bederven zyn gewas en veroorzaken hem alzoo elk jaar eemge vijffrankstukken schade. lating tot begraving gegeven. Een inwoner van Leffioge, die over eeuige dagen door eenen hakkerahond ge beten werd, is razend geworden en inde schi ikkelijkste pijnen gestorven. Er zyn onlangs verscheiaene personen gebeten, doch men kou geene toekens van razernij vastellen bij de honden, die de beten had den veroorzaakt. De gendarmerie van Aarlen was op zoek naar zekereu Willem P., de schiik der streek, die eene straf van 15 jaren dwangarbeid, voor moord op zijne vrouw, heeft uitgedaan cu nu weêr sedert eenige weken zich aan de brutaalste aanslagen op vrouwen en meisjes plichtig maakte. De gendarmen kwamen in zijne woning en vroegen of hij Willem E. was. Ja, was het antwoord. Oelief ons dan te volgen. Wij zijn gelast u aan te houden. O 1 maar dan zijt gij verkeerd. Er woont nog een persoon hier io de nabij heid, die juist denzelfden naam draagt als ik. Dat is uw man. De gendarmen geloofden den deugniet en lieten zich zelfs het adres van den naamgenoot aanwijzen. En toen zy daar kwamen, vonden zij inderdaad een per soon, die denzelfden naam droeg, maar, daar hij vroeger, in een fabriekongeluk de beiden handen verloren had, kon die ongelukkige onmogelijk de gezochte mis dadiger zijn. Middelerwijl was de echte kwaaddoe ner gevlucht. Maar de gendarmen kendt-n hem nu en wisten hem korts Dadien toch in handen te krijgen. Misdaad door een kind gepleegd. Er werd gemeld dat te Armentières een meisje van acht jaar een kind van 2 1/2 jaar heeft vermoord om het eene vrucht te ontstelen. Deze ondenkbare daad is met ongelooflijke wreedheid gepl egd. Het drama had plaats in de rue de la Pépinière. Daar woont M. Louis Dilly, 42 jaar oud, vader van vier kin-leren. De nijpendste armoede heerscht in dat gezm; de vader ligt in b< t gasthuis eu de fami lie leeft enkel van de openbare liefda digheid. Een «lei kindcreD, Valentine, acht jaar oud, ging niet ter school en speelde meesttijds met haar jong broerke, Napo leon geuaam-l, op de straat. Dijnsdag namiddag bemerkten de twee kindere een meisje van 2 1/2 jaar oud, Nelly-Zélie Vazed, dat eene vrucht in de baud hield. Valentine wilde ze afnemen maar bet kiud weigerde zich te laten be stelen. Valentine bracht daarop met geweld do bleiueZélie in eeno kamer der woning barer ouders, wierp de kleiDC in een kof fer, ging eeD keukenmes halen en bracht de kleine een twaalftal messteken toe, waardoor zij baar slechts weinig gevaar lijke wouden aan de beenon toebracht. Hare woede uog Diet gestild zijnde nam het kleine monster een schoenmakersmes, bracht haar slachtoffer eene steek in den buik toe en nam de vlucht. Zélie had nog de kracht uil het koffer te kruipeu eu naar huis te gaan, waar zij bloedend aan de voeten barer moeder neèrviel. De geneesheeren hebben verklaard dat het kind zijne wonden niet zal overleven. Valentine Dilly is 's avonds met haar broerke aangehouden. De monsterachtige kleine l eeft hare misdaad bekend. De vrouw-advocaat. Woensdag beeft voor de eerste maal ia Frankrijk eene vrouw, Mad. Petit, den eed afgelegd van advocaat, in handen van den eersten voorzitter der eerste kamer van het be roepshof. Al de advocaten waren aanwezig en brachten eeoe ovatie aan hunne vrouwe lijke collega. Tramongeluk. Te Parijs is dins dag een ongeluk gebeurd door de elec trieke tramleidiag. Io de rue de Quatre- Si-pterabre, die van de Avenue de l'Opéra uaar de beurs loopt, liggeu tusscheu de sporen metalen blokjes, door welke de stroom ondergronds in de wagens wordt gevoerd als ze er over rijden. Volgens dit stelsel (van Diatto) moeten die blokken zoodra de wagen er overheen is, weêr geïsoleerd worden, zoodat zy geen gevaar opleveren. üius lag namiddag is echter gebleken dat op de afsluiting niet altyd gerekend kan wordeu. Achter een tramwagen reed een zwaar beladen kar met twee vóór elkaar gespannen paarden. Het achterste dier trof met de hoef een der blokken waaruit een sterke vonk schoot, terwijl het paard als door deu bliksem getroffen, neêrstortte. Ook het andore paard viel sterk trillend op de straat, maar sprong spoedig weêr recht. Het werd terstond afgespauucn en scheen weldra geheel hersteld. Gedurende twee uren was de dienst gestremd, daar het veel moeite kostte het godoode dier en de zware kar te verwijde ren. Tal van tramwagens stonden achter elkaar te wacbteü, ook totdat in het ge brek aan de leiding was voorzien. Dijnsdag heeft de rechtbank ie Reims uitspraak gedaau iu het proces tegeu kar- Laugénieuxen do geestelykheid vau ver schillende parochiën. Do kerkvoogd en zyno geestelykheid waren op 2 November laatst, processiege wijzu cu gevolgd door eem breede schare van goloovigen, naar de verschillende kerkhoven der stad gegaan trots.... eene gemeenteverordering, die het houden van processies verbiedt. De zaak is met een sisser afgeloopen Kardiuaal Laugérieux is veroordeeld tot 2 frank boete, de overige piiesters ieder tot 1 frank. De geiondheid van Z. E. de Paus. Er loopen weër allerlei geruchten over deu gezondheidatoestaud vau Z. H. den Paus, die, naar sommige bladen bewee- reu, weer minder goed zou zijn. Ingevolge de vermoeienissen van het Heilig Jaar en de eerste winterkoude zou Z. H. verscheidene malen het bewustzyn hebben verloren eu ook in de laatste da gen buitengewoon pyn hebben geleden op de plaats waar hij twee jaar geleden eene operatie onderstond. De dokters Maozoni on Lapponi hebben Z. H. onderzocht en weer eene kleine operatie gedaau, waardoor do pijnen op- Lieldeu. De geneesheeren zouden den Paus daarop eenigo dagen rust hebben voorgeschreven. Ziedaar de berichten, door sommige Italiaansche bladen meègedeeld. Uit Rome komt nu echter het volgende telegram, in dato 6 December

De Denderbode | 1900 | | pagina 2