Donderdag 15 December 1900 5 centiemen per nummer 55ste Jaar 5528 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst vaderland, taal, vrijheid. Opgelet Tegenstrijdigheden! STAP voor STAP. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitanfiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, i in alle Postkantoren des bands DE DENDERBODE Cui<jtie auiiin. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklumern fr. 1,00; Vonnis»»-* cp 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoorri. Niet opgenomen handschriften worG v 1 »«t teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uileriijk legen deo •lijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor oe arivertent.iën uit vreemde landen ticb te wenden ten BureeJe van dit blad Aalst, 12 December 1900. Alwie zich voor een jaar aan DEN DEN DERBODE abonneert, s al hem van nu tot Nieuwjaar gratis ont vangen. Hen kan ons blad vragen in het Post kantoor waardoor men bediend wordt, aan den Postbode die de brieven brengt, of met naar ons Bureel te komen of te tchrijven. De armtierige met zijn groot verstand wil per force ons als inconsequent doen doorgaan, omdat wij onze Grondwet lief- nebben en Docbtans goed catholiek, ver knocht aan onzen Godsdienst en onderda nig aan onze geestelijke Overheid willen blijven. Ware hij niet gansch onnoozel of ter kwade trouw, hij zou moeten inzien hoe uitzinnig de beschuldiging is en hoe wei nig hij het recht heeft ze uit te spreken. Wij mogen fier terug blikken op onze vaderlaudscbe geschiedenis sedert 1830. En dat mogen de geuzen niet. Wij gaan hei bewijzen. Iu September 1891 schreef de verdraag- lame vrijheidslievende Dendergalm het volgende Welnu wij gelooven dat het honderd maal beter is, jezuïten te verbannen en geestelijken in dwang te houden. Vanwege iemand die altijd van vrijheid spreekt, die vrijheid wezenlijk lief heeft lijn die woorden heel zonderling. Dat is geene ware vryheid meer. Denderbode deed zulks opmerken en voegde daarbij de woorden van hooglee raar Pergameni. Boet, gevangverbanning zijn wetle- iijie middelenwaarom ze niet op de ntholiéken toegepast (Revue de Bel- iique Oct. 1875). De armtierige deed daarop do volgende bemerking (Dendergalm 28 Augusti 1898 Zachtjeos aan, domperkes, zachtjens aan, schreeuwt u geen bult, dat staat te leelijkPergameni is er zoover niet neven In plaats dus ons, Citboliekeen, de vrijheid te gunnen, zou by, de vrijheid lievende man, ons verbannen, in 't gevang werpen of in de boete slaan Wij vreezen dat hy daarbij niet zou blij ven en dat weldra andere middelen zou den aangewend worden. Wij bedoelen de guillotien I In den grond van zijn hert is hij tegen dat moordtuig niet. Ziellier wat hij over zulk spel denkt. Dendergalm 28 Mei 1893 schrijft letterlijk De groote Fraoscbe Revolutie heeft veel onrecht uitgeri eid en 't mes van van Guillotien heeft veel ongelijkheden - geëffend. Als de hoofden der Catholioken zouden rollen, dan zou hij, de vrije denker, de verdraagzame, de vrijheidlievende man, blij uitroepen 't Mes van Guillotien heeft veel ongelijkheden geëffend. Eu de kerels die zulke barhaarscheden hebben geschreven, zulke wreedo dingen hebben gedroomd, durven de schaamte loosheid zooverre drijven nog liefde voor de vrijheid van geweteu te huichelen Wij, Catholieken, kunnen de vrijheid niet liefhebhen maar zij, de geuzen, heb ben ze in pacht. Vrijheid, wezenlyke vrijheid, verdraag zaamheid van anderen, neen geuzenvrij- heid, ja I Geuzenvrijheid lijk ze in Frankrijk, rijk van Z. A. S., wordt toegepast. Daar zien wij den Aartsbisschop van Reims veroor deeld worden om met het kruis op het kerkhof op 2deD November te zijn geweest Daar zien wij den gemeenteraad van Sens het afbreken van het kruis op het kerk hof bevelen Daar zien wij de ambtenaren vau den Slaat verplicht worden huune kindereu uit de vrije scholen te trekken zij mogen kiezen tusschen broodroof en afstelling of hunne plicht van huisvader. Daar zien wij op verscheidene plaatsen het dragen der soutaau verbieden. Dat is de vrijheid van Dendergalm Eu hij heeft de grondwet lief I Begin altijd met God, zoo kiest gij 't beste lot. Alwie met God den dag begint, die is 's avonds wel gezind. EEN VERHAAL 5* Vervolg. Men kon Frans hooren knarsetanden. Hij wou de kleine woning zelf betrek ken, het groote huis heeft hij verhuurd, want het brengt hem meer op. Uwe moeder nam ik tot mij en ik deed voor haar wat ik kon. Ik was haar dat dubbel schuldig, omdat ik u toen niet tegengehouden heb. Frans stond op. Ik dank u voor alles wat gij voor haar gedaan hebt. Geven kan ik u niets ik ben een arme vluchteling, die niet weet waar hij zijn hoofd neêrleggen moet maar wat ik ooit voor u zal kunnen doen, dat zal ge beuren. Ik zou zeggen Blijf by mij, maar hier sjjt gij niet veilig men zal u overal *zoe Gij moet in 't gebergte op. De kloof aan den Kreuzbühl kent gij, daar zoekt u niemand, ga daarheen ik kom tegen den avond naar boven en dan spreken wij nader. Neem hier dit meê. Hij drong hem een stuk zwart brood Landbouwgroep. Dijnsdag heeft, in do vergaderzaal van de tweede afdee- ling der Kamer, eene talrijke vergadering, van de parlementaire landbouwgroep plaats gehad. De bijzonderste landbouwvertegenwoor- t digers, ongeveer twintig in getal waren aanwezig. Na eene langdurige woordenwisseling heeft men besloten een parlementaire landbouwgroep in te richten. Het doel f vau deze groep is tweeledig al do land- t bouwvraagstukken bestudeeron en be- spreken, en in zekere omstandigheden, zouder het gebiedend mandaat te eischeu, by de regeering aandringen om de ver wezenlijking vau zekere bestuurlijke eu wetgevende maatregeleu te bekomen. Eene commissie is aangesteld, mot last een inrichtend reglement op te stellen. Met eenparige stemmen werd het bureel samengesteld uit MM. C. Cartuyvels, voorzitter Thienpont en Pitsaer, onder voorzitters eu Maenbout, secretaris-schat bewaarder. In eene aanstaande zitting zal men de kwestie der stokerijen,het regiem vau h t vee op de grenzen, do reklamaties der hofbouwers tegen de belasting op do broeikassen, de afschaffing van het recht op de gemengde paarden en de vermin dering der lasten op den landbouw we gende, bespreken. Veiligheid op den buiten. Een blad uit Oost-Vlaanderen, de - Ga- zotte van Eecloo, maakt over de vei ligheid en den politiedienst op den buiten eenige goede opmerkingen, die niet alleen in de Vlaamsche dorpen maar ook in de Kempen, in Brabant eu overal elders goed te pas komen. Wij laten het hier in zijn geheel volgen De policie op den buiten laat veel te wcnscheu hoe kan dat anders Een enkele veldwachter, soms oud of krank, moet over eene ganscbe gemeente waken. Meermaals reeds werd de aandacht van den wetgever op dezen gebrekkigen toestand gevestigd onlangs nog drong M. Verbaegen, onze volksvertegenwoor diger in de sectiëu der Kamer, op eene hervorming aan. Het is hoogst tyd. Aan landloopers ontbreekt het Diet. Nacht en dag zwerven zij rond, liefst in den buiten, omdat zy weten dat de bui tenlieden niet alleen goedhartig zijn, maar nog meer bang voor hen. In steden en groote dorpen loopeD, over dag, gewapeode policiemannen, eu 's nachts, nachtwakers, hoekon eu kanten af. Het verkeer is er over dag druk tot laat in den avond brand en overal licht. In de buitengemeenten, vooral in de boerenstraten, ook al in deze die van ste den en groote dorpen afhangen, ziet men, over dag, weinig of geen volk te been eens avond, is het er helledonker. a Alle aanslagen togen personen en eigendommen, kunneD, om zoo te zeggen, veilig worden gepleegd. De veldwachter, al badde by nog het oog vau Argus, kan, in een oogopslag, noch de velden over- zien, noch de duisternissen peilen. Hij is daarbij goed voor alle diensten briefdrager, commissionaris, en.... boer voor ziju eigen, als hij geen anderen stiel uitoefent. Heeft hij de handen viij, betgeen niet altijd het geval is, dan laat de burgemees ter, die gf erne wc-1 staat met de dorpelin gen, hem niet altijd handelen. Een jongen, die rapen steelt, mag hij pakken als het eeu dompelaar isboovele andere ergelijke feiten worden, eilaas I begrijpe lijk genoeg, niet.door de viugers gezien Dit kwaad moet men uitroeien. De landloopers zullon, eerst en vooral, in de plaats van warm weggedoken to worden te Hoogstraten of to Merxplas, op strafdivisie worden gezet. Zij moeten voor die verblyven afschrik gevoelen. Nu zijn zij blijde, er den winter te mogen doorbrengen meermaals steken zij di uguieterij uit om zoover te geraken. De gendarmen zullen de policie doen in al de gemeeuten van bij voorbeeld min dan 5000 inwoners. De brigaden zal men verdubbelen of althans versterken. Gendarmen, gewoon aan tucht, in opzicht voor huune oversten, zonder ge meens met het volk, vandaag hier en morgen daar, zouden niemand sparen, en rechtzinnig huu plicht vervullen. De burgemeester, kapitaal feit, voor al op den buiten, werd onverantwoorde lijk hij kon zich, alt Pilatus, van alles de handen wasschen 't zijn de gen darmen die 't deden bij heeft aan de gendarmen niets te zeggen 1... Den veldwachter moet men daarom niet afdauken hij wordt schepenbode. Frankrijk lijdt aan dezelfde kwaal. Er zijn daar 32,000 veldwachters, die, per jaar, al te sameu, zoowat 10,000 pro cessen-verbaal durveu opmaken, 't is 1/3 proces-verbaal voor olk hunner. Er zijn er zestien honderd by van 70 tot 80 jaar; nog zooveel gaan krank of mank. België staat er niet beter voor. De wetgever moet dus andere maat regelen voorschrijven de beste waren die door ons opgesomd. op en eene flesch brandewijn. En nu weg, voor dat nog velen in het dorp u gezien hebben. Frans bereikte gelukkig den hoogon den. neuboscb. Zyue gedachteu wareu bij het graf van zijne moeder. Hij... bij zelf bad die onder jj do aarde gebrachthij was een moedermoor der bij voelde hetCaïnsteeken opzijn voor hoofd branden. En dan mompelde hij eeuB weêr Haar het huisje uitgezet Hij heeft haar buiten de deur gestooten, de arme oude zieke vrouw Er spookten hem wilde, donkere gedach ten in het hoofd. 17. 't Was avond. De heldere hemel tintelde van sterren de maan stond hoog boven het dorp, en hare stralen vielen op de breede wieken van den windmoleu, die als een reus achtig spook met dreigend uitgestrekte armen op het dorp Deêrzag. Daar sloeg op eens een vurig schijnsel uit het kleine wevershuiske op eu kleurde den windmolen met akeligen rooden gloed. Brand Brand klonk het door het dorp. De menschen verzamelden zich in dichte hoopon rondom den heuvel en gaapten het sehouwspel aan, hoe de vonken in de heldere lucht opstoven, hoe het flikkerde, flonkerde en vlamde iu de drooge daksparren, en hoe de m nlder, handenwringend en jammerend als een bezeten mensch, op en neêr en om het huiske in het rond liep, en gierde en gilde Helpt, vriendenhelpt dan toch Al wat ik in de wereld bezit, gaat ten gronde Slechts weinigen waren evenwel tot helpen te bewegen, want de oude was als de pest gehaat in het dorp, en voor henzeive was niet te vreezen, daar er bijna geen wind was, en de naaste huizen op veiligen afstam! stonden. De roode gloed sloeg tot den blauwen avond hemel op. Het kleiue huiske stortte krakend in, zoodat de vonken ver wegstoven. De wind dreef deze naar boven, en uit het dak van het huis des mulders sloeg iusgelijks de vlam op. Op eon kleinen heuvel niet ver van de hrandplaats stond een jong man, eu staarde het werk der vernieling met strakke oogen aan. Het was Frans. Hij had de brandstof in zijn ouderlijk huis geslingerd want de man, die zijne armo moeder van alles beroofd, die hem gemaakt had tot wat hy nu was, mocht dat niet rustig bewonen. ToeH het woonhuis van den mulder instortte, keerde hij zich af en verdween in het donker. De morgeud vond eenen puinhoop, de rijke mulder was een bedelaar. Zijne roerende have en ook al zijn geld eu papieren, die hy altijd in huis had, alles was verloren. Ling-Hans had den ongelukkigen B'rane geraden het smokkelaarsbedrijf bij de hand te nemen. Daartoe kon hij hom echter niet bewegen. Frans had aan zijne moeder be loofd, dien weg nooit meer te betreden, en dit gegeven woord breken wilde hij niet. j Maar gij moet toch ergens uw brood meê verdienen Ik zal mij als knecht verhuren. De smokkelaar lachtte hitter. Denkt gij, dat men den voortvlnchtigen tnchteling, den brandstichter niet vervolgen, dat men hem ergens opnemen zal Maar wat dan Hoor, Frans, terug kunt gij niet meer gij moet voort. De mulder mag eens verant woorden wat gij verkeerd doet, hij heeft u daartoe gedwongen, wordt wilddief. Ik zelf heb daar vroeger mijne kostwinning van ge maakt, en geerue w il ik 't weêr opvatten. Het wild dat wij vellen, wil ik over de grens brengen, waar ik liefhebbers ken die 't goed betalen. Wat is die booge heerschappen aan esnige herten gelegen en leven moet gij toch Hij stak Frans de hand toe deze aarzelde, want hij dacht aan zijne moeder, en aan haar vermanend woord Mijn zoon, houd uw ge weten zuiver maar aan de andere zijde ston den nood eu ellende, hij sloeg toe. Hy leefde in 't bosch, hij woonde in 't Nieuwe koninklijke gift. Do koning heeft besloten aan het land den eigendom te schenken, die op do plaats van het oud Observatorium voor prins Albert wordt opgericht. Hy heeft den volgende brief gericht aau M. deSmet do Naeyer - Waarde minister, De Kamers hebben ter beschikking van Z. K. H. prios Albert, de gebouwen van het oud Observatorium gesteld. - Het was allernoodzakelijkst stallen te bouwen in de nybyheid Ader woning van mijnen wel beminden neef. - Met dit doel heb ik eenen eigendom aangekocht. Merdiaaustraat. Te Tervuereu bezit ik 12 hectaren, om zoo te zeggen ingesloten in het doma- niaal park. Ik verzoek u, waarde minister, deze twee eigendommen te voegen by de gift, in mijn schrijven van 9 April vermeld. Geloof mij enz. -(Gei) LEOPOLD.- Onze Missionnarissen. Drie nieuwe martelaren van Scheut in Mongolië. Er zijn tijdingen aangekomen, meldende den marteldood der eerw. paters Dobbe, Zijlmans en Abbeloos, missionnarissen vau het apostolisch vicariaat Midden-Mon- golië. Zij werden met hunne christenen vermoord of verbrand, in de kerk der resi leocie T'ie-Ko-Tan-Koe, in Hou-Pe, op 22 Aug. laatst. Het district, waar zij huiyie missie ver vulden, telt meer dau 10,000 christenen en 5000 catechumenen. Al de kerken en residenciön, schrijft Mgr Van Aertselaer, ziju vernield, en men kan het getal vermoordden op 5000 reke nen. De paters Abbeloos en Zylmaus waren sinds de eersto dagen vau Juli naar de residencie van pater Dobbe gevlucht en leefden daar tamelijk rustig. In 't begin van Augusti gaven zij schuilplaats aau 13 protcstautsche Zweden (3 mannen, 3 vrouwen en 7 kinderen), loebehoorende aan ceD Amerikaausch huis, die van alles beroofd waren, terwijl zy naar Europa meeuden te vluchten. Pater Abbeloos was geboortig van As- sche, pater Dobbe van 's Hertogenbosch en pater Zylmans van Waalwijck (Noord- Brabant.) Paler Van Dorpo, van Cruyshautem, bestuurder van het Seminarie van Si- Wan-Zieo, is aau de typhuskoorts over leden. bosch, hy Bliep in 't boech, of liever is eene grot aan den KrenzbUhl, waar niemand hem zocht. Over dag rustte hij met Ling-llane, die zich trouw aan hem sloot 's nachts gingen zy op roof uit. De smokkelaar kende alle plaatsen waar het hoogwild wisselde, en menig vet dier viel door hunno kogels, en kwam over de grens. Voor het verdiende geld kocht llans over de grens de noodige levensbehoeften in. Zel den waagde Frans zich buiten het bosch.Een- maal slechte had hij de hut opgezocht, waar het meisje woonde, dat zich eens zoo liefde rijk over hem ontfermd had, doch de hut stond leeg, het meisje was met het vee reeds dalwaarts getrokken, want de zomermaanden waren voorhij. Het ruwe jaargetij whs in aantocht. De grot aan den Kreuzbühl bood slechts weinig bescbuttiug tegen het gure weêr aan, eu ge durende den winter konFrans het onmogelijk uithouden. Daarom kwam hij nu den nacht in de hut vau Ling-liuns schuil zoeken. Sluiken brengt in den winter veel meer dan stroopen op; doe meê 't Is immers geene zonde, 't is maar eene strafwetniet God ver biedt het, maar de Staat, eu wat raakt het dat de Staat die weinige guldeus minder trekt NV ij moeten toch leven had de oude smokkelaar tot hem gezegd. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1900 | | pagina 1