Cath. Werkmanskring Van tak op tak. Ook al mysterie. Geen leugenaar Ne ioóóóót 't Gaat slecht, 15,000 franks zijn te winnen AALST. Aan onze Catholieke Partij genooten. Stad Aalst. - Werkbeurs Z0NDAGRUST. Rechterlijk kronijk. Allerhande Nieuws. Frankrijk. VAN AALST. Zooals voorgaande jaren, zal er dees jaar wederom in den Catholieken Werk manskring een Kerstboom geplant wor den. Te dier gelegenheid neemt bet Bestuur Tan den Werkmanskring de vryheid eenen oproep te doen aan al de Eereleden eD Vrienden van den Kring en verzoekt hen bertelijk prijzen te willen bezorgen voor den Kerstboom. Het Bestuur verhoopt dat de bevolking van Aalst, die de catbolieke werklieden zoo zeer genegen is, getrouw zal blijven aan zijne mildheid van de vorige jaren. Alle prijzen, boe klein ook, zullen met dankbaarheid aanveerd worden. Men gelieve ze te zenden, betzii aan den Eerevoorzitter, M. Eugeen Van Itter- beek, hetzy aan den Bestuurder, den E. H. Rombaut, hetzij aan den Secretaris, M. Ivo Vlassenbroeck. NAM INS HET BESTUUR De Voorzitter, De Secretaris, B" L. BethuneIVlasaenbroeck De Bestuurder, J. Rombaut. gen vond en zijne discipelen hem aan baden als was hij werkelijk een godde lijk wezen. Lieve DendergalmJesus was dus niet werkelyk God Daar hebt gij het nu, brave meuschen. De armtierige is tegen den Godsdienst niet, zegt hij, als hij, dicht bij de kiezing, uwe stem komt afbedelen en nu loochent hij den grondsteen van uwe godsdienstige overtuiging. Hij is nochtans geen huichelaar, zegt by. Onze achtbare Verte genwoordiger M. Baron Leo Bethune komt door den heer Minister van spoorwegen bericht te worden dat do trein N° 3C55, vertrekkende uit Brussel-Noord, om 18 u. 10 m. te rekenen van 3 Januari 1901, te Aalst zal stoppen Aldus zal er een einde gesteld worden aan gegronde klachten bijna dagelijks en vooral den woensdag kan de trein N* 5053 vertrekkende om 17 u. 49 m. de reizigers naar Aalst niet opnemen en velen zyn verplicht ten schade hunner belangen in Brussel te verblyven. Woens dag 11. was het weer 't geval. f OPSTAND Pie Daens pro testeert als zyne gazetten als verderfelijk worden uitgekreten 1 Wij vragen aan alle eerlyke en rechtzinnige menschen wat zij van net volgende denken door P. Daens onderteekend. Land van 9 - 12 -1900.) - Aan de Rijke-menschen 4 stemmen geven, aan de Werklieden éene... Foei. "t roept wraak we zijn geene Belgen, geene menschen als wij dat langer blij- ven verdragen. Tegen zulke laffe wet - zyn ALLE (M. Daens onderlijnt dat woord zelf)middelen geoorloofd, om- dat die Wet strijdt tegen de godsdien- stige en tegen de natuurlyke Recht- veerdigheid I Alle middelen zijn goed M. Daens weet niet wat hij schrijft want hy heeft daar eene ketterij uitge kraamd en wij dagen hem uit een theolo gant te vinden die van verre of Dabij zoo iets heeft geschreven. M. Daens roept het recht van opstand uit I Wat t al moet er toch in zijn hert zijn opgehoopt om zoo iets te kunnen schrijven Ons kiesreeht strijdt tegen de natuur lijke rechtveerdigheid Dat zal M. Daens niet bewijzen. Immers hedendaags zal men Diet meer zeggeu dat het stemrecht een natuurrecht is, waat waarom hebben dan de vrouwen geen stemrecht? Waarom worden in alle landen, uit alle wetgevin gen de vreemdelingen gesloten Dus zijn alle wetgevingen onrecht- veerdig I Neen, men stemt niet als mensch, men stemt als burger. Loopen wy echter de artikels en de bewijsvoering van M. Daens Diet vooruit. Wij verwachten hem aan zyn stuk, ern stig en eerlyk. Wij vragen bewijzen, Pie, en geene grimasser. Ondertusschen nemen wij akte van zyn woord Alle middelen zyn goed 1 Houdt dit glasje van uw lipppen laat dit vocht niet binnenslippen want al schijnt het klaar en stil 't brengt uw hersens op den dril zieken maakt het uit gezonden werklièn worden vagebonden heeren worden knechten goeden worden slechten 't steelt het brood 't brengt den dood. Dit Dat uit 't vat bevat al wat 't verstand verbant. 't Brengt 't kruis iD buis. Door 't drinken en klinken en altoos maar drinken zoo komt op den duur uw stervensuur veel eerder dan gy 't had verwacht omdat de genever met duivelscbe kracht uw lichaam vei brandt en adem versmacht Eerst heeft de armtierige Dendergalm gezegd dat het bestaan van God een mys terie is, nu wordt de Godheid van den Zaligmaker ook als een mysterie voorge steld. Voor zyn armzalig verstand is alles mysterie by begrijpt niets. Heeft de Zaligmaker door zijne menig vuldige mirakels niet bewezen dat hij God is Ja, niet waar Een ernstig mensch kao ze niet loochenen. Nu God alleeD kan doodeu verryzen. Dus. Maar. roept Dendergalmmirakels zyn onmogelyk. Dus, Dendergalm, beweert ge dat er f;een God is en zijt gy eenvoudig godde- oos. Onthoud dat, lezers. Hij durft ods daarop niet antwoorden. De Dendergalmers zijn slechte scho lieren zij leeren achteiuit. Nu beweren zy dat de Godheid van den Zaligmaker een mysterie is ;over zeven jaren wisten zy er meer van. Zy schreven den 7 Mei 1893 - Jesus was een zachtaardig man. - Do geschiedenis bevat weinige figu- ren zoo rein, zoo edelmoedig. Geen wonder dan ook dat Jesus veel volgelio- De armtierige protesteert omdat wij ge schreven hebben dat by aan de waarheid te kort bleef. Zoo 1 zoo 1 by is geen leugenaar Laat zien. Den 19 Aug. 11. schreef by Pater Casnedi zegde tot de christenen Iudien gij door eone onoverwinnelijke i» dwaling gelooft dat God u bevolen heeft a te liegen en te blasfemeeren (sic)liegt - en blasfemeert. Dat is eene ketterij en niet een theolo gant kan zoo spreken. Wij hebben u verscheidene malen ge vraagd op welke bladzijda van welk werk gy dat gelezen hebt en gy zwijgt, arm tierige. Wij hebben u gezegd wij zullen u als leugenaar uitkreten indien gy niet ant- woordt, en ge zwijgt, armtierige. Gij kunt niet antwoorden, gij bebt dus gelogen, laf gelogen. Als gij niet wil dat men u het brand merk der oneerlijkheid, der laffe leugen op het voorhoofd prente, antwoord dan. Maar gij bebt dat uit de lucht gegrepen en nu moet gy daar staan lyk een kwa jongen op heeterdaad van bedrog be- trapt. Gy zijt fijne vernuften. Gij kunt de artikels der Revue de Belgique uitleggen zonder ze gelezen te hebben, zonder ze v*n verre of nabij te kennen. O fijne Dendergalm, daar hebt ge uwe vingers eens ferm verbrand. Wy herhalen bet Armtierige, duid het werk en de bladzijde aan, waar die >ater die ketterij schreef, of iedereen ïeeft het r^cht u toe te roepen Gij zijt een leugenaar. Zuivel nijverheid. Het zenden van Belgische boter naar de tentoonstel- lii.g van Pirys, heeft tot het vormen van een syndicaat aanleiding gegeven, over welk de bestuurder der melkery van Oost- camp, aan al wie bet vraagt, de ge- wenschto inlichtingen zal verschaffen. Ook zal Zondag, op initiatief van het ministerie van landbouw, eene vakver- oenigiog van bestuurders en meesteressen van melkerijen worden gesticht. Denzelfden dag wordt te Brussel eenen studiekriog ge1-*' ht voor het onderwijzend personeel van melkerijscbolen. Boetstraffelijke Rechtbank van Dendermonde. De ondbostierder der kostschool van Gijsegem, priester P. Vao Impe, ten wiens opzichte reeds sedert lang maatregelen zijn genomen >eworden door de Bisschoppelijke Over- leid, komt veroordeeld te worden tot zes maanden gevaDgzitting voorwaardelijk en berooving van zyne burgerlijke rechten gedurende 5 jaren. Deze veroordeeÜDg is gesteund op on zedelijk feiten waarvan eene dienstmeid van 't Gesticht zou 't slachtoffer zyn ge weest. Dendergalm zal ons vragen die veroor deeÜDg aan onze lezers meè te deelen. Waarom niet?... Weioige talrijke kud den of er loopt een zwart schaap by. Eu omdat men bij eene kudde een zwart schaap aantreft, zijn hierom al de andere schapen zwart Op duizenden priesters en kloosterlingen ia België kan men maar zeer zelden ééu enkele aanwijzeD. En daarbij O. H. Jesus-Christus had 12 apos telen eö toch was er een judas bij. Even als - Le Bien Public - vragen wy dat de liberale schrijvelaars, den wel gekemlen geuschen reporter, getuigeu Ier onlastiog in de zaak, nu ook zouden noe men die iu het liberaal orgaan - Le Petit Bleu lofspraken foefelde ten voordeele van den zelfden priester. Noch Le Petit Bleu noch eenig ander liberaal orgaan heeft de gewoonte de priesters te verdedigen. Hedendaags. Vooruit noemt bet middeneeuwscb, dat de Kerk op straffe vaü zonde verbied, slechte boeken gazet ten of schriften te koopen, te lezen of te verspreiden. Als dat middeneeuwsch is, 't is dat de middeneeuwen iets goeds haddeu. Maar weet gij wat hedendaags is, Vooruit 't Is dat het, in de roode partij, op straffe van broodroof, verboden is, een catboliek boek, blad of schrift te lezen of te verspreiden 't is dat de liberale kluts den winkelier of bandelaar boycoteert, dus broodrooft, die bei waagt eene gazet in buis te nemen, dewelke niet naar de goesting is der papenvreters- Ge ziet kat het verschil tusschcvf^id- deneeuwsch en hedendaags niet groot is. 't Eerste verbiedt de vuiligheid, op zonde; 't andere verbiedt goede op verhongering. armoede hier te Aalst toch aardige cabn- olen... Over dry weken liep ze de muren op, over veertien dagen liep z'er af en nu sedert zondag lest komt ze ons tegen ge- loopen.... Heerin ondercommissarisseu van politie, maakt u maar gereed voor een reisje van Chipka naar Gheell T nrrilra f De Catholieken kunnen JjUglAai (je grondwet niet liefheb ben raast de armtierige omdat zij de vry heid van denken niet aannemen I Armza lige bewysvoeriDg. Op rein intellectueel gebiedals leer stelstelsel, als princiep kan een catboliek natuurlijk niet de vrijheid van denken aannemen, als daardoor veronderstaan wordt dat alle meeniog even goed is. Vrijheid van denken is alsdan evenveel reent geven aan waarheid en leugen. Ik vraag het u, lezer is dat mogelyk God beeft de mensch geschapen voor de waarheid. Wij hebben het recht met de leugen aan te kleven. De geuzen, die den mensch boven God plaatseo, die het menscbelijk verstand de maatstaf makeu van al wat bestaat, willen dit zoo maar zy dolen. Nu op praktisch gebied hebben wy de vrijheid van denken gaarne als zy recht zinnig wordt gehandhaafd. Wij hebben alsoo het recht Ood te dienen zonder daarom verontrust te worden. Dat is wat wy verlaDgen. Op praktisch gebied, in de samenleving moet er vrede zyn en die noodzakelijke vrede eischt wederzijdsche toegeving. Vandaar de vrijheid van denken die de catholieken altyd en altyd zullen eer biedigen. Wy zullen nooit wenschen de geuzen het recht van vry denken te kunnen ont nemen, lijk zij het dageüjksch doen en lijk de armtierige het deed als hij de fameuze Pergameni toejuichte eu als hij schreef Wij ook wij denken dal het beter is de paters en priesters te verbannen (Dendergalm Sept. 91). Denderbode bemint ouzo grondwet en nooit zyn uit onze pen gevloeid die ramp zalige woorden lyk die van den armtie rige. De Centrale Landbouwmaat- schappij, woensdag eene zitting hou dende onder voorzitterschap van baron de Moreau, heefi zich.met verschillige belangrijke punten beziggehouden. Onder dezen zijn de verzekering tegen ongevallen, onder andere by het gebiuik van landbouwmachienen en de veilig heidsdienst op den buiten. M. de advocaat Delvaux vond niets beter, om de veiligheid op d( n buiten te waarborgen, dan de leerplicht eu den dienstplicht op te hemelen. Tegen die zienswijze werd duchtig ge irotesteerd, onder andere door M. De Jruyn. Er word eindelyk besloten, aan de regeering te vragen dat deze de posten der gendarmen vei sterken en bijzondere bri gaden inrichten zou, ter verzekering der veiligheid van personen en eigendommen. fabriek van den Tragel. Eu inderdaad 't gaat er slecht voor de werklieden daar zij er slechts 3 dagen en sommigen slechts 2 1/2 dagen ter week werk vinden. Wij blijven bij ods gedacht dat oene naamlooze maatschappij die jaarlijks hon derden duizenden fianks winst opstrijkt een fonds zou dienen te stichten om hare werklieden, in geval van gedwopgene werkstaking, te ondersteunen. Spijtig dat de wet het aan dergelijke maatschappijen niet voorschrijft. Nu, indien de Maatschappij van den Tragcl hartelnos genoeg is om bare werk lieden te ondersteunen wat dient er ge- daan Volgens de roode leeperik J. B. M. moeten do werklieden zich vereenigen, iu afwachting dat eens den gelukkigen tijd zal aanbreken op den welken er zal recht, vrijheid en eten zijn voor iedereen be- balve voor de luinkken. Intusschen dus op de kom buiten I... Nu, zich vereeDigen, dat wil zeggen zich in de garens van de roode winkelpo- litiekers laten vaDgen, opdat de kudde cog talrijker zijn zou die ze zoo fijnekes weten uit te buiten. Maar waarom die som van fr. 727,24 als eerste hulp niet uitgedeeld aan de gedwonge werkstakers zonder onderscheid van denkwijze Die som is, in stiijd met de rechtveerdigheid, gestort geworden in de kas van eene socialistische vakvereeni- ging. Zullen de leden van die roode vakver eeniging alleen huu aandeel krygen van die som van fr. 727,24 Dat ware eene schreeuwende onrecht- veerdigbeid want dit geld behoort die vakvereenigiog niet toe...'t Is de eigen dom van al de gedwoDgeDe werkstakers zonder onderscheid. Voor 't overige zijn odzo medeburgers in nood ze moeten geholpen worden. Dat iedere partij of kliek voor zijne volgcliugen zorge. Elk zijn spel 1 gelijk de groenen zeggen. Wij, catholieken, zullen voor de onzen zorgen en de rooden, blauwen en groenen dan voor de hunnen eu zoo zullen allen geholpen geraken. De bakkerij enz. van 't roode Hand aan Hand, die jaarlijks meer dan 15000 fr. zuivere winst op strijkt, kan er wel een deel van gunnen en de groene bakkerij, die volgens 't Land van Aelst zulke goede zaken doet ook al. Maar leeperik J. B. M. houdt dus werkelijk de lezers vau Vooruit voor den aap. Op bet fahriek Filature du Canal) schiijft hij, zijn vrouwen die in stinkonde vochtige plaatsen werken zoo dat hunne ouderkleuren doornat zijn, terwijl zy geeoe andere kleeren hebben om by win terdag de natte door drooge te vervangen om 's avonds naar huis te keereu. Weel die slimme J. B. M. dan niet dat katoen droog wordt gesponnen en dat er zelfs zekere graden warmte noodig zijn iu de spiDzalen.In geen enkele der werkzalen wordt er water gebruikt voor de werk zaamheden. Nu, verlaten des avonds vrouweD bet fabriek met natte onderklee- ren, dat heeft eene andere oorzaak... Begrepen, roode Leeperik Men workt er 5 llt dagen ter week en niet mio. En dat afgedankte werklieden door buitenlieden tegen verminderd dagloou worden vervan gen is ook al eene leugen. Is 't te verwonderen dat die Leeperik altijd mot zijue els in zijne vingers stak en de roode sclioeolapperij naar den weêrlicht hielp Nog een woord Ja 1 'tgaat slecht, die gedwonge werkstakers hebben het kwaad voor huunn scheneD, maar dat belet niet dat ze volgens de roode leeperikken toch Dog de middels hebben om bet groot kunstfeest bij te wonen dat morgen zon dag in Hand en Hand gehouden zal wor den... Dat allen zich in tijds van kaarten voorzien roept Vooruit, in 't lokaal of bij de broodvoerders. Dus de werklieden hebben bet kwaad, maar zie ze moeten toch nog 20 of 30 centiemen te veel heb ben voor do roode leeperikken waarvan J. B. M. het schoonste ornament is Eene premie wordt ver zekerd aan degenen die uiet gehouden of ge- dwoDgen door ambte lijke plichten, den da der of de daders aan 't Gerecht zal bekend maken Door den Procureur des Kouiugs te Dendermonde, 5000 frs brandstichting van het huis des jacht wachters De Vriendt, te Vlierzele, op November 1900. Door den Procureur des Koniugs Oudenaarde 5000 frs. moord op deu per soon van Marroyon Camiel, gepleegd te S4 Maria-Audenhove, op 13 Juli 1900. Door den Procureur des Koniugs te Gent 5000 frs. moord op deo jachtwachter R-mi Schepens te Scheldewiudeke, op 30 October 1900. Zij die kunnen spreken, zijn gehouden het in geweten te doen, zonder vaar noch vrees. Strenge maatregelen zijn genomen tot beteugeliug der jachtmisdrijven eu moor- derijen die gepleegd worden door de bende gemaskerde pensjagers die de Arrondisse menten Aalst, Oudenaarde en Gent on veilig maken. De Gendarmerie is in de streek met 40 manschappen onder bevel van een officier versterkt gewordeD. Men mag zich dus den eenen of anderen dag aan eenen veldslag in regel tusschen pensjagers eu Gendarmen verwachten. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft den Eerw. Heer Ghys, oud-surveillant in S4 Lievens, to Gent, onderpastoor benoemd te Wyn- kel, in vervanging van den E. H. Van Aelbroock, ontslaggever. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 15 December. o 200 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,80 tot 2,90 per kil. Botermarkt.- Heden zaterdag werden 452 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3530 kilos Stil aan nadert het einde des jaars, de tijd om een abonnement op de gazet te nemen of te vernieuwen. Heden treft men nog zelden een huis- geziu aan waar des zondags geen gazet wordt gelezen. Nu wie zou eene gazet willen missen gezien den geriogen prijs die men er heden Loeft voor te betalen. Alle catholieken hebben toch plicht vooral de goede gazetten te ondersteunen, omdat ze, jaar iu jaar uit, altijd op de bres staan om 't ongeloof, de vrijdenkerij, 't verderfelijk socialism te bevechten, de kieziügen voor Kamers, Proviucie en Ge meente te bowerken. Voor 't overige wat nuttige, leerzame en vermakelijke lezing betreft moet De Denderbode voor goen ander w ekblad onder doen. In de politieke crisis die oos Arrondis sement van Aalst, sedert 1893, te door worstelen heeft gehad, heeft De Dender bode, wij durven het zeggen, moedig zyne plichten gekweten. Wij noodigen onze politieke vrienden uit ons verkoopers te bezorgen in de Ge meente waar wij er nog geen hebbeD. Wie een abonnement ueamt voor 1901, ontvaDgtODS blad gratis tot Nieuwjaar. Aan 't eerste zondagnummer van 1901 zal onze prachtige Almanak gevoegd zijn Wordt gevraagd 4 schrijnwerkers 1 kleermaker, (volle gast) en een leer jongen. Vraagt plaats als bureelbedieude jonge van 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kunnende de Vlaamsche eu Franscho ta- 1' n 2 jongelingen ook de beide talen kunneüde, als bureelbedienden of maga zijniers. Van 's middags tot middernach, dienstdoende Apotheker Zondag 16 De cember 1900, Mr CaUebaut, Botermarkt Oorlog aan de zedelooze druk pers.De rechtbank van Biugge beeft eeD inwoner van Oostende tot eeno maand gevangenis en 50 fr. boete veroordeeld, Maar openbare iüscbiy ving, noen F neen i voor tentoonstelling en verkoop van ze de roodeu zullen <ic Aalsteuaars nimmer deukwetsende printen, vossen om dau weêr op 't einde van 't spel Bravo I Tot navolging aanbevolen aan 0 te stellen en alles meê te dragen. de parketten der groote steden... AALST. Zondag avond tusschen 7 en 8 uren is zekre Horley een inwoner van Gijsegem, door do duisternis misleid, in een der putten geloopen die op den Brusselschen Steenweg zijn geschoten voor het bouwen der brug over den ijze renweg. De putten staan de helft vol w iter en slechts met groote moeite kon Horley gered worden. Wij begrijpen waarlijk niet waarom ooze Stedelijke Overheid den heer onder nemer niet verplicht die gevaarlijke plaat sen te verlichten. Waarom het reglement aan den heer ondernemer niet doen nale ven Wij roepen hierop de aandacht in van wien 't behoort. Zondag avond, om 10 1/2 uren werd Benjamin Peerlinck, voerman der Messagerie Van Gend enC° in den Ajuin- kauter aangerand door eene bende jonge lingen en een van deze laatsten bracht hem een messteek toe achter het oor. De wonde weid ten Politieliureele vermaakt door den geneesheer Wauthier. De aan randers zijn gekend eD verklaren een ander persoon te hebben willen treffen. Diefstal met braak. Twee eD twiotitf kistjes sigaren zijn ODtvreemd ter tabakfabriek De Hertog, Brusselschen Steenweg. Daders onbekend. Konijnendiefstal. In den nacht van 11 tot 12 December zijn 2 konynen gestolen ten nadeele van Jan De Raedt, hoek der Borluut en Hersstraten, nabij het Nieuw Gasthuis. Waarde ongeveer 8 fr De konijnen zyn op het rechter oor gemerkt S. Dader onbekend. Wie op eenen Steen weg in Vlaanderen eene zekere hoeveelheid rijst in balén verloren heeft, ongetwijfeld van eenen voorbijrijdenden wagen gevallen in den avond, mag zich wenden tot M. Emiel BaeyeDS, Inspecteur van Verzekeringen te Ottergem, die zo gevonden heeft. Te verkrijgen tea Bureele dezes Almanacb-Hacbette-Lébège A 1.50, franco per post 1,70. Brand. Een verschrikke lijke brand is Donderdag avond rond 9 uren uitgebersten,in het schoeiselfabriek Schelde en Dender, te Dendermonde. Op min dan twee uren is het groote gebouw tot den grond vernield met geheel den inhoud. De woning van den bestuurder, aan het fabriek palende, is insgelijks in ascb gelegd: De pompiers zijn er in gelukt, de om liggende gebouwen te vrywaren. Over eenige dagen had men in het fabriek voor 25,000 fr. nieuwe machienen geplaatst, welke allen vernield zijn. Voor ruim 100,000 fr. koopwaar zijn in den brand gebleven. De machienen waren niet verzekerd, oven min de meubels van den bestuurder, die slechts over drie weken zijn intrek had genomen in de woDiog. C C M i lilf) b'edt kosteloos 11 IN li t Cl h allen die aangetast zijn van eene huidziekte,haarwormen, eczemas jes, huiduitslag, chronische bronchieten, maag- en blaaszickten, rheumatiek, een onfeilbaar (del te doen kennen om zich spoedig te gene- zooals hij zelt volkomen genezen is geweest alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod. - van men het menschlievend doel zal inzien, gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer "Vlncont. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Eene verbooping van reisduiven, ten getalle van 155, zondag te Brussel gehouden, heeft 16,800fr. opgebracht, 't gemiddeld 108 fr. per duif. Een koppel werd ver kocht aau 1200 fr. eene duivin aan 625 fr. Wil men nu weten hoe de dieven er in gelukten, oDgestoord heele massas telefoondraad to stelen Zij hebben voor opperhoofd hunner bendo eon man, die eeneuniformklak en genummerden kraag draagt, zoodat men hem voor eenen be- dieude van 't telefoonbestuur zou aanzien. Deze slimmerik verwittigt de poücie van I deze of geue gemeente, waar en wanneer hij verwacht dat de dieven den volgendon nacht hunnen slag zullen slaan. De agen ten verdubbeleu dan bun getal en hunne waakzaamheid aan dieu kant, maar dan wordt gewoonlijk de diefstal gepleegd in eene andere, verre van daar gelegeD wijk. Men heeft nu den slimmerik te Ukkel aangehouden. Op zoek naar logist. Twee ^ja rige knapen dwaalden door de straten van Brussel en Curegcm. De een was een jongen van Antwer pen, een leerjongen, die met 110 fr. door zijnen baas was uitgezonden, maar in plaats van do opgelegde boodschap te doen, op den trein gestapt en naar Meche len gereden was. Van daar trok hij naar Brussel waar hij met een Brusselaarkeu van zynon ouderdom keunis aanknoopte. Met dezen nieuwen vriend ging hij nu taartjes en cigaretten koopen en toen het avoud werd zochten zy eeu onderkomen, In een logement gaan, dat durfden zij Diet daar zou men hen ondervragen, en zij zouden natuurlijk met de antwoorden nogal verlegen ziju. Daar ontmoetten zij een jongeu werk- gast, welke zij aansproken. Waar zijn wij hier vroegen zij. Te Cureghera. 'tls bier de Mem- lingstraat. Zeg eens, zoudt ge ons geen logist kunnen aanwijzen Zeker. Ziet go daar dat huis met open staande, deur Gaat daar binnen, klimt tot aan de tweede verdieping en daar zult ge wel vinden wat ee noodig hebt. Ea de grappenmaker trok er van door, in zijn vuist lachend om de goede grap, die hij de twee joDge straatslijpers had gespeeld. De tweejongens zyne aanduiding voor ernstig opuemeud, volgden zijnen raad. Zij klommen naar de tweede verdieping, waar zij de ongesloten deur van eene woonkamer binnen traden en er het op gemaakte bed in kropen, na de deur langs binnen gesloten te hebben. Eensklaps hoorden zy gerucht aan de deur. Toen de bewoner van de kamer, uit de comedie kwam en de deur gesloieo voud, ripp hij hulp van geburen en politie. Een smid werd geroepen en, toen deze de deur opende, zag men de twee snoepers, meer dood dan levend van schiik, niet wetend waar zij het hadden. De jonge Sinjoor had nog 15 fr. op zak. Men bezorgde hem verder logist in het politiebureel, Kerstverlof. De loteüngen van 1900 en eenige andere categoriën zullen ter gelegenheid van Kerstmis en Nieuw jaar 10 dagen verlof krygen. Woensdag morgend, rond 7 uren, heeft men aan eenen onbewaakten over- gaugsbarreel van den Staatsspoorweg te Ojstcamp, het vermorzeld lijk gevouden van den landbouwer Camille Van Poucke. Men denkt dat de ongelukkige, den ijzerenweg overgaande, zal gevat zijn door den sneltrein van 6 uren. Dit is reeds bet derde ongeluk ia den- zelfden aard, in één jaar. Te Gheel gestorven. Dezer dagen werd voor den krygsraad een soldaat vrijgesproken, als zynde niet verantwoor delijk voorzeker misdrijf, omdat de zinne loosheid erfelijk was gebleken in zijne familie. Zijne ouders, voegde men er zelfs als argument by, waren te Gheel gestor ven. Dit was inderdaad zoo. Maar eenige Jagen later, toen de vrijspraak niet meer te herroepen was, ondekte een lid van het krijgsparket, dat er niets zoo natuurlijk was, daar heel de familie te Gheel ge wonnen en geboren was. De soldaat leeft nu rustig als... slacht offer eener rechterlijk dwaling. Het kanteel van den prins de Ligne in brand. De Réforme koudigt eene depeche af, meldende dat het kasteel van den prins de Ligne, te Belceuil op dit oogenblik volop in brand staat. De pompiers van al de omliggende gemeenten zijn ter plaats en doen het onmogelijke om de ramp te bestrijden of to beperken, 't Kasteel is gacsch vernield en do schade wordt op 12 millioen bere kend. Groote diefstal. Tusschen maan dag eu dinsdag, zijn dieven binnenge drongen in het huis van de gebroeders De Beleyr, handelaars te Belcele, en hebben er eene som van 8500 fr. gestolen. De dieven zijn oubekend zy hebben eene ruit van een venster uitgebroken en, zoo binneugeraakt, de kassen opengedaan bij middel van valscbe sleutels of haken. In den cirk Beketow te Bergen, maakte dynsdag eene oefening met zes gedresseerde beereneen uummer vac het program uit. Kort vóór de vertooning outsnapte eeu dar beeran uit hot hok en, eene der kunstenaressen ontmoetende, viel hij deze te lijf en beet haar in het aangezicht en in de borst. De arme vrouw werd in deerniswekkenden staat naar 't gasthuis gebracht. Hot kostte veel moeite om het bloeddorstige dier terug in zijne kooi te krijgen. Mislukt. De vrye misdadigers der vrijmetselarij hadden te Reims, in Frankrijk, weer een nieuw papenscban- daal gevonden. Zij hadden een broedor voor 't gei (.ebt gesleurd, onder beschuldi ging een zyuer leerlingen met een mes ge kwetst te hebben. De rechters waren evenwel hunne sla ven niet dezen keer. Door hunne onder vraging brachten zij de kleiuo schoeüe en zijne moeder, die voor dis papeDScban- daal betaald waren, zoodanig iD de war, dat deze ten slotte net opzet bekenden. Do wonde die de slechte knaap droeg, was hem met een keukenmes toegebracht door zijne moeder zelve 11 Terecht eiscben nu do katholieke bla den van Frankrijk,det de valscbe beschul digers zouden vervolgd worden, maar.... de vrijmeiselary, die Frankrijk regeert, zal er wel eeu spie voor steken. 15 tturgerli)ke Stand der Stad Aalst. Geboorten. Mannelijk geslacht 7 Vrouwelijk 8 HUWELIJKEN. F. De Spiegeleer, landb. melC Vau Hack. kantw. J Van Cauwenbergh, da«l.. met C. Verbeeckeo, br,.jst. j. Van dc Velde tw. met M. Van Geert, breist. F. I'e Wolf. werkm. met V De Drcker, z. b K. Colson, politieagent, met A Vau Vaeren- bergb, t. b. L. Van der Meirscb, wever met E. Pauwels, breist. OVERL1JDENS. M. De Smet, vr. Maes, landD. 65 j. Binnenatr. F. Gettcmans. w- Van den Bonne, lierb. 65j. Brus- selstr. M. Van Gyaegem, vr. Vlnck, z, b. 38 j. l'ostwej. C. Fransaert, vr. Sreenhaut, z. b. 51J. Baudewijokaai. 8 kind. onder de 7 jaren

De Denderbode | 1900 | | pagina 2