Tot nut van't Algemeen, Cath. Werkmanskring EEN EN ANDER. Onderwijzen iJ^gaZT Rechterlijk kronijk. Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande Nieuws. Holland. Dat vorsten zich beroemen En zicb gelukkig noemen, Ik ruil als boerenzoon Myn heil niet voor hun kroon, 'k Leef beter dan een koning In mjjne schaam'Ie woning, Tevreên door 't leven heên Tot nut van 't Algemeen. Op 't dist'lig pad van 't leven, Zal vlyt mij nooit begeven Ik werk met paard en ploeg In 't veld van 's morgens vroeg. Ik zwoeg gelijk mijn peêken Zes dagen alle weken En rust er dau ook één Tot nut van 't Algemeen. Om goed te kunnen werken Slacht vader een dik verken, En dau wat brood met spek, Wat dunkt u, lekkerbek 'k Betracht geen fijne beten, Ik leef toch niet om te eten 'k Blijf matig bier beneên Tot nut van 't Algomeen. Ik doe bet schouwtje rooken Om soep en pap te koken Ik drink ook melk en bier En koffie met plezier. Geen brandewijD, mijnheeren Besmeurt mijn grove kleeren; Jenever 'k drink er geen Tot nut van 't Algemeen. Ik ga met bonten blokken En dikke wolle zokkcn 'k Verfoei de kleederdracbt Waarmeè grootvader lacht. De poeders en pommaden Juweelen en sieraden Ik houd van Vlaamsche zeên Tot nut van't Algemeen. O, edelen en rijken, Gij moogt my vreemd bekyken, Mijn rein en need'rig hart Kent geen verdriet of smart. Al zijt gij hoog geboren, Gij kunt mij niet bekoren Ik ben met 't lot tevreên Tot nut van 't Algemeen. Fibmin Vincx. Dit Vergeel-mij-nieljes bundeltje liederen tegen drankmisbruik, in cijfer en notenschrift, door Jozef en Firmin Vincx. l VAN AALST. Zooals voorgaande jaren, zal er dees jaar wederom in den Catholieken Werk manskring een Kerstboom geplant wor den. Te dier gelegenheid neemt bet Beslnur van den WerkmanskriDg de vrijheid eenen oproep te doon aan al de Eereleden en VrioDden van den Kring en verzoekt hen hertelyk prijzen te willen bezorgen voor den Kerstboom. Het Bestuur verhoopt dat de bevolking van Aalst, die de catbolieke werklieden zoo zeer genegen is, getrouw zal blijven atD zijne mildheid van de vorige jaren. Alle prijzen, boe klein ook, zullen met dankbaarheid aanveerd worden. Men gelieve zo te zenden, hetzy aan den Eerevoorzitter, M. Eugeen Van Itter- beek, hetzij aan den Bestuurder, den E. H. Rombaut, hetzij aan den Secretaris, M. Ivo Vlasscnbro.'ck. NAMENS HET BESTUUR De VoorzitterDe Secretaris B" h. Bethune. I. Vlassenbroeck. De Bestuurder J. Rombaut. derwijzen en als wij het niet doen ziju wij slecbte christenen. Wij vergeten immer bet woord van onzen Goddelijken Mees8 ter Gaat en onderwijst alle volkeren. Zoo wij moeten de mannen van 't licht onderwijzen, wij de dompers 1 Och arme, vergeten die schrandere geesten dan dat zy over pas twee maan den hebben gezegd dat al onze wijsheid voor onze vitricn te koop ligt aan den civielen prys vau 10 centiemen dat al wat van den domper komt, den band riekt. Zoo, wjj moeten de mannen onderwy- zen die met zooveel hoogmoed van de vruebteu van bun eigen spraken 1 Als zij den catechismus met zulke minachting vaa zicb werpen boe zouden zy dan ons woord aannemeu Voor hen zyn de woorden van den dichter Maar wat baat de keers of bril Als de uil niet zien en wil. Zij hangen deD grootc uit en zij weten niet wat een materialist is zij kei neu bet verschil niet tusscben gelooven en den ken, want zy gebruikeD het eene woord vr or bet andere. Zij zijn niet goddeloos en zij weten r.iet eeDs of God bestaat zij zyn spiritualist en zij bekennen niets te weten van de ziel en bare natuur Eenvoudige irenschen willen zy bedrie gen en daarom huichelen zij en verborgen /ij hunne gedachten en vinden zy bet eer lijk valsche leerstelsels hunne tegenstre vers aan te tijgen. Dat was bet geval met pater Casnedi 1 O geuzenrechtzinnigheid I Ter navolging. De Fraüsche regeering beeft een nieuwen postzegel in gevoerd, den soldatenzegel. Hij i§ drie kleurig en wordt kosteloos iu de kazernen afgeleverd. Elf zelfmoorden. Beklagenswaar dige lafaards, die den moed niet hebben eene vernedering, eenen tegenslag der fortuin het hoofd te bieden, benemen zich het leven om de schande huDner ver nedering, huns ondergangs veelal ge zocht, niet te moeten onderstaan. Hunne SDoode daad is een opstand tegen hunnen Schepper, 't is eene schandvlek op hunne familie. In den loop van dit jaar zyn alzoo elf ongelukkigen, die zich bet leven benomen hebben, omdat zy in de speelhuizen te Oostende hunne fortuin verspeeld had den. Wat moet men zeggen van de spelen die tot zulke gruwelijkheden leiden De stad heeft jaarlijks twee millioen franken ia de winst der speelhuizen aldaar't is een tol betaald door de slachtoffers van bet spel Die elf zelfmoorden werpen eenen gru wel op de tuischspeleu. Een man ver speelt in ééuea dag ziju aanzienlijk fortuin, somwijlen door een geheel loven van zorgen bijeen gebracht door eenen zorgvuldiger» vader't is uitzinnig. Een jongeling in den bloei der jaren, de hoop en de roem zijner oudors, waagt alles wat hy ooit kan bezitten en nog meer op de roulette. Uit het speelhuis trekt by arm als Job, en bezit nog slechts, bittere wanhoop. Schatrijke heeren, mannen die tot den hoogen stand bebooren, paleizen en land goederen bewoneD, zien in éénen dag hunne grootheid, hun aanzien met huune fortuin verdwijnen, ten gevolge van bet waagspel!... Schatrijke dameu moeten met bare kinderen een leveu van verdriet en vernedering leiden, om Jat het speel huis schaarschbeid en armoede in het gezin gebracht heeft. Elf zelfmoorden hebben elf familiën in het grievendste verdriet, in het knagend- ste hartwee, in levensdurenden rouw ge dompeld. De wet verbiedt de tuischspeleu zij zou moeten met grootere strengheid opko men tegen de speelhuizen. Dat men zon der omzien deze doe sluiten te Oostende, te Blankenberge, te NameD, te Spa, om te voorkomen, dat de reeks slachtoffers nog verlenge met den sleep die er op volgt. De veldwachters, De min ister van binDcnlaudsche zaken heeft aan de gemeentebesturen laten weten dat zij d veldwachters niet meer mogen bezigen als boden, wegcniswachters enz.; zij moe- tën hun gansch hunnen tijd laten beste den aan den dienst waarvoor zij aange steld zijn, namelijk de waakzaamheid over de velden. Dure les. Zal men nu eindelijk, na den vreeselijken brand van Belceil beginnen te begrypen hoe noodig het is dat bewoners van afgelegen buiten- kasteelen, behalve alle mogelijke gezond heidsvoorzorgen en instellingen van ver maak en weelde, ook voor eene brand- spruit moeten zorgen Water is er doorgaans genoeg maar de spruit ontbreekt. Hadde de prins de Ligne er eene bezeten, dan ware mis schien de ramp zoo groot niet geweest. Een even degelijke als goedkoopo levensverzekering is... Matigheid Toch ingelijfd. M. de gouverneur van Brabant heeft eene moeielijke kwestie opgelost. Een gemeentebestuur had hem ge vraagd of eene veroordeeling in hot bui tenland een beletsel was voor de inlijving bij de burgerwacht. Eu do gouverneur heeft geantwoord dat de vonnissen, in het land uitgespro ken, alleen uitvoerbaar zijn in het land Een vreemde misdadiger of losgelaton galeiboef kan dus, na een jaar' verblyf, bij de burgerwacht ingelijfd worden. Patriote Zou 't Verbrekingshof ook aldus oor- deelen Gods getrouwe dienaars verduren het leven en wenschen de dood. H. Philip Neri Een veldwachter vervolgd. Verleden zomer had een veldwacuter van eene naburige gemeente van Brugge, ver scheidene jongelingen vau zijne parochie naar don milicieraad geleid. Bij hunnen terugkeer te Assebroucke, randden de jongelingen een meisje aan en mishandelden het onder de oogen van den veldwachter, die niets gedaau bad om het te beletten. De zaak ten laste der daders van den aanslag is heden voor de rechtbank ver schenen. Zij werden veroordeeld tot straffen verschillende van 4 maanden tot 15 dagen gevangenis. Wanneer de veldwachter opgeroepen werd om als getuige geboord te worden, weigerde M. de voorzitter van de recht bank hem te onder vragen, zeggende - Zet u van achter,gij zyt niet weerdig hier te getuigen. Het openhaar ministerie laakte insge- iyks in strenge bewoordingen de houding van den veldwachter en voegde erbij dat bij in zyno hoedanigheid van open baar ambtenaar in eene bijzondere zitting zal te verantwoorden hebben als mede plichtige van de daders dier laffe aan randing. Als men zulke dingen ziet gebeuren, dan mag men luidop uilroepen dat het hoog tijd wordt, dat de politie op de bui tengemeenten ten strengste heringericht worde. XTX" eeuwsche zeden. Het assisenhof ven Luik heeft vrijdag eene zaak behandeld, die eene zekere op schudding maakte. Er was spraak van eenojouge vrouw, Annette Andrien, die hareu minnaar, de kuiper-poeët Joseph Mondy met een revolverschot doodde. Mondy was getrouwd en leverde zicb, volgen» de getuigen en de verdedigers, aau hypnotische proefnemingen op haar. Op zeker oogenblik wilde hy zich van haar ontmaken, maar Annette weigerde hem te verlaten. Toen wilde hij zich het leven benemen, maar, er den moed niet toe gevoeleude, dreef hij haar in een bypnotischen slaap tot den moord. Annette werd, onder toejuichingen van hot publiek, vrijgrsproken. En toen zij buiten kwam, werden haar bloemen aan geboden. 't Is tyd dat onze eeuw uit is I..... Eene dure wandeling. Zekere Frans Eug. T... van Meerhout, was met een minderjarig meisje dezer gemeente gaan wandelen naar Luik en Limburg. Door de rechtbank van Turnhout werd hij voor dit feit veroordeeld tot 2 jaar gevangenis. Hij giüg tegen dit vounis in beroep. Het beroepshof van Brussel heeft nu dia zaak behandeld. Mr Dierckx van Turn hout, verdedigde den betichte. Het beroepshof heeft de straf met de helft vermiuderd, zoodat F... nu veroor deeld werd tot 1 jaar gevangenis. Sint-Augustinus'drukkerij, Brugge. SCHEURKALANDER van den Gelukzaligen Gerardus Majella. lederen dag biedt deze nieuwe kalander den godvruchtigen lezer eenen tekst aan, eene geestelijke spreuk getrokken uit de nagelaten geschriften van den G. Gerar dus, ofwel (hetgeen zeldzaam is) een feit uit zijn wonderbaar leven. Deze teksten en spreuken zijn op zulke wijze gerangschikt en voor iederen dag uilgckozen. dat zij voor deu zin overeen stemmen met de verschillige feesten of tydstippen van het kerkelijk jaar. Wij zetten de menigvuldige bewonde raars van den grooten Volksheilige drin gend aan zich zonder toeven den Scheur- kalandor van den G. Gerardus te bezorgeü, want het is te vreezon dat er binnen eenige dagen geen meer zullen te vinden zijn bij deu drukker. Le même en frangais Calendrier du Bx Gérard Majella. Peijzen N° 303, fr. 0,40 N° 522, fr. 0,55. N"' 388. 389, 513, 515, 521, 527, 603, 604, 605, fr. 0,60. N<" 602 eu 520, fr. 0,75. N° 526, 1 fr. (Het verschil ligt alleenlijk in do versiering der kartons waaraan de Kalander geheebt is.) Wordt gevraagd 4 schrijnwerkers 1 kleermaker, (volle gast) en een leer jongen. Vraagt plaats als burcelbeJiende jonge van 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kunnende de Vlaamsche en Fransche ta len 2 jongelingen ook de beide talen kunnende, als bureelbediende of maga zijniers. O CREEMBOTER. Markt van Woensdag 19 December 100 kilogrammen ter markt: prijs fr. 2,80 tot 0,00 per kil. Het parket van Dendennonde is te St-Nicolaas geweest om het lijk te schou wen van juffer Celestine Oogen, veronge lukt doot ceneu val van haar peerd in het bypodroora Overmers. Volgens een ge rucht iu onze stad, zal er eeu proces uit voortskomen tusscben de ouders eu den bestuurder, die reeds geiuigen tot outlas ting heeft doen ontbieden. M. D..., eigenaar te Elsene, bezit in de Joanuadreef (en onbewoond huis. Vrijdag daar een bezoek brengende vond hij op den zolder een reiskoffer waarin de bloedige overblijfselen lagen van een in stukken gesneden kinderlijk. De politie werd met dien vreeselijken vond hekend gemaakt en het parket ver wittigd. De onderzoeksrechter Arnold, zegt de Patriote, heeft Zaterdag eene inbe slagneming van belang gedaan, namelijk bij M F., te Vorst, waar hij op de acties der Société Edition Artistiquc, ia failliet, de hand heeft gelegd. Deze hebben eene weerde van 1 millioen 400,000 fr. Deze weerden zijn door den commissaris van Vorst ter griffie neêrgelegd. Eenige dronken jongeliogen hebben Zondagavond te Elsene aan eene danszaal op schandalige manier den duivel ge jaagd. De eigenaar der zaal, hen ziende twisteD, deed hen buiten gaan maar daar begonnen zij toen eerst voor goed te vechten. Agenten, die op het gerucht toe snelden, werden duchtig afgeranseld, zoo dat zij zich met getrokken sabel moesten verdedigen. Een der vechters loste zelf revolverschoten, die gelukkig niemand troffen. De agenten ontnamen hem zijn wapen, dat nog met vier kogels geladen was. Een audere bekwam zes messtekeD. Het parket doet een onderzoek Vreeselijkc moord te Cruybeke. In deze stille gemeente is er op geheim zinnige wijze, iü den nacht van Vrijdag op Zaterdag, een vreeselijke moord ge pleegd,die in zonderlinge omstandigheden ondekt werd. Het parket van Dendermonde, samen gesteld uit MM. Pardoen, onderzoeks rechter, De Buck, substituut en Broec- kaeit, griffier, bevond zich te Cruybeke voor een onderzoek in zake den brand, die eenige dagen vroeger de hofstedo van do kinderen Troch had vernield. Terwijl het gerecht bezig was, in 't bij wezen van M. den burgemeester, de brandzaak te onderzoeken, kwam een man aan den burgemeester meêdeelen, dat men van onder de deur van een alleen wonend rondreizend koopman, Permans genaamd, oe i rood vocht zag vloeien, 't welk men vermoedde bloed te zijn, zoodat daar wel een ongeluk of eene misdaad kou gebeurd ziju, te meer, daar men Permans nog niet had gezien. Het was dan rond 10 uren voormiddag. Daar de woning van Permans slechts op eenige stappen afstand van do plaats van den brand gelegen is, begaf het parket, vergezeld van den burgemeester, zich onmiddelijk ter plaats. Men opende de deuren en men vond in de benedenkamer eeneu grooten bloed plas, die, bij nader toezicht, door den zol der naar beneden bleek gestroomd te zijo. Het gerecht begaf zich naar boveD, en daar kreeg men een vreeselijk schouwspel te zien. Permans lag in ziju bed vermoord. Uit den toestand van het lijk, het bedde- goed enz. bleek aanstonds dat er een vree selijke strijd moet hebben plaats gehad tusscben het slachtoffer eu den moor denaar. De ongelukkige Permans had niet min der dan 17 doodelijke wonden. Een mes steek ging dwars door do keel. Do vinge ren van dc handen waren bijna afgesne den, door dat hij het mes van den moor denaar had willen afweeren, in een woord de misdadiger moed als een wilde zijn slachtoffer hebben doorkerfd. Welk is nu de drijfveer dier misdaad Men dacht eerst aan diefstal, daar Per mans tamelijk goed rondkwam en bij met Kerstmis zyn huishuur moest betalen die 110 fr. bedroeg. Maar een kort onderzoek bewees dat er van geen diefstal spraak was. In den zak van de broek van Permans, die by het bed hing, vond men een portemonnaie met vijftien frank, en in de eerste kas, die men opende, lag er, geheel open, eene som van 260 fr. in zilver. De eerste ver moedelijke drijfveer der misdaad bleek, dus niet standhoudend. Het parket deed daarop verder onder zoek en vernam een en ander, dat mis schien op het spoor van den schuldige kan leideo, alhoewel het zeer vage aau- wijziogen ziju. Wij zullen hierover niet verder uitwijden, om het onderzoek niet te hiuderen. Na zorgvuldig de heele woning onder zocht te hebben, gaf het parket bevel het lijk naar het gasthuis te brengen, waarna de woning verzegeld werd. Maandag zette het parket zijne onder zoekingen voort en werd het lijk door de wetsdoktoren beschouwd. Tot hiertoe is er nog geeoo aanhou<iiug gedaan, hoewel men hoopt den dader te ontdekken, daar deze stellig, na zulke vreeselijke moord, sporen van zyne misdaad moet hebben vertoond. Een zeer zonderling feit heeft zich in een gehucht der gemeente Wihoux, provincie Luik, voorgedaan. Te midden van den nacht stond eene huismoeder op en, haren man wekkend, zegde zij weenend Vader, het kind moet dood zyn 1 Beiden gingen zien en vonden het kind, een vierjarig meisje, slapend als een engeltje. Des morgends ging de moeder naar haar werk volgens gewoonte en het kind vermaakte zich gedurende hare afwezigj heid met peerleu aan te rygen. Rond 10 uren zegde het kind Grootmoeder, ik heb zulke hoofd pijn 1 Do grootmoeder nam het meisje in de armen en koesterde het, tot het zegde dat pijn over was. Het kind ging met zijn spel voort maar was nauwelijks gezeten of het zakte dood in elkaar. Groote brandramp te Beloeil. Het kasteel van prins dt Ligne met al zijne schatten vernield. {Naders bij zonderheden. Van heel dit prachtge- bouw, een overblijfsel uit het midden der 12" eeuw staat niets meer recht dan de waggelende, rookeude muren. Zijn oorspronkelijke bouw is wel gewij zigd, maar het vormde niettemin een in drukwekkend geheel. Een groot vierkaut gebouw met groote zijvleugels omgeven de mime voorplaats die met het omliggcude gemeenschap had by middel van eene breede brug, be schermd door twoe kanonnen en twee New Foundlanders. Het inwendige van dit gebonw was sterk gemoderniseerd. Een monumentale trap, in vroegere tijden eens beklommen door Mari Therosia, Keizer Karei en Jozef II leidde naar prachtige zalen waar familie portretten en borstbeelden van historische personen eene ware kunstgalerij vormden. Andere zalen waren versierd met chi- neesche behangsels, bezet met meubelen in koraal, verzamelingen wapens, porse leinen kroenkandelaars van 6 voet hoog, schilderijen van Dürer, Holbein, Van Dyck,.Rubens, Velasquez,Salvator, Rosa, Micbaël Augelo, Beuvenuto C llini, enz. In de kapel, die een der zijvleugels uit maakte, bevonden zich een stuk van het Kruis en een doorn van de Doomonkrans des Zaligmakers, geschonken door den Koning van Spanje aan Claude Lamoral, prins de Ligne en onderkoning van Sicilië. De bibliotheek bevatte handschriften van historische personen, onder andere een verhaal van de Passie, hebbende toe behoord aan Hendrik VII, Heudrik VIII en M-iria Stuart alsook een album vso handschriften vau vorsten te beginneu van de X* eeuw. Men noemde dit kasteel het Belgische Versailles, ter oorzake van zyne groote rijkdommen en kunstschatten en dc schoonheid van zijn uitgestrekt park, naar een plan van Leuötre waarvan men zegde dat, zoo Versailles niet bestond, Belceil het schoonste park van Europa zou z\jn. Van dat alles bestaat niets meer. Al dien rijkdom, al die artistieke schatten zijn in eenige uren door het vuur vernield. De braud werd ontdekt vrijdag morgend rond half negen in de kamer boven de grootc ontvangstzaal, en, niet lang duurde het, of geheel bet kasteel was door de vlammen aangetast. De prinses had reeds eenige minuten te voren eenon brandreuk opgemerkt, doch haar vader stelde haar gerust, zeg gende dat het niets was. Maar korts nadien kwam eene meid aankondigen, dat eene der bovenkamers io brand stond, namelijk tusschen den vloer en het plafond der benedenzaal. j Eene onbeschrijflijke paniek maakte zich van het personeel meesier. De bevol king der gemeente en de pompiers van Atb en andere omliggende plaassen, haas tig toegesneld, poogden den brand in zijnen voortgang tegen te houden, doch het hielp niet. Een gedeelte der kostbaarheden kon gered worden als men het redden mag noemen, dat schilderijen, meubeleo, oudheden door de vensters in den vijver werden geworpen. Heel de eerste verdieping was weldra eeu vuuroven. Het dak stortte in voorde oogen van de machtelooze brandweerman nen van Ath. Blaton, Peruwelz, Steen- brugge, enz. De oorzaak van den brand Wie zal die ooit kcunen Twee dagen te voren had in het kasteel een jacht- liiner plaats gehad en men had gestookt' in eene schouw die in 15 jaar niet ge diend had. De schaê moest minstens 12 millioen De prins en de prinses hebben, met da uitdrukking dor diepste ontroering op het gelaat, de vernieling van hun kunstmu seum want dat was hun verblijf - gadeslagen. Er ziju geen dooden of gekwetsten. Al de bevolkingen der omliggende ge meenten verkeeren door die ramp in da grootste verslagenheid. Een drama op de Maas. Twee werklieden uit Audenelle wilden per roeiboot de Maas oversteken, ioder in een bootje gezeten, onderling verbonden. Door de regens van de laatste dagen ii de Maas sterk gezwollen, zoodat de stroom hevig is. Tot hunne groote ongerustheid bemerkten de beide mannen dat de vaar tuigen niettegenstaande hunne pogingen Daar de sluizen gedreven werden Emij- klaps werden de ranke bootjes dan ook met alle geweld tegeu de afsluitingen ge slagen, terwijl de beide mannen in de golven verdwenen. Toeschouwors, die aan den oever dit gevaarlijk schouwspel hadden gade ge slagen kwamen weldra opdagen en geluk ten er in, een van hen, Godin geheeleu, te redden. De andere, Lebacq geheeten, is in een draaikolk verdwenen. De onge lukkige laat een vrouw met 3 kinderen achter. Aan den hoek van de straat zit een man. Hij draagt op den boezem een plankje met het woord Blind. Een voorbijganger werpt hem een stuk van twee frank in zijnen hoed. De man springt op van vreugde. Kerel, ge ziet I roept de voorbij* ganger. Zie, ja mijnheer... Het is eene ver gissing... Ze hebben mij thuis weer het verkeerde plankje op den boezem gehan gen... Ik beu doofstom... Het huwelijk der koningin. De Haagsche briefschrijver vau den «Tijd» weet te vertellen, dat onder de huwelijks geschenken aan H. M. do koningin, onder andere zal zijn een prachtig kleed ten gebruike in de kerk op den dag van bet huwelyk, met de wapens van een groot aantal adellijke dames, die ze persoonlijk naar schoone teekeniugen er in zullen weven. Het zal een zeldzaam kostbaar stuk worden. Bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de koningin zal een Duitscu eska der Holland bezoeken. Het zal bestaan

De Denderbode | 1900 | | pagina 2