Ooze Missionnarissen- Van tak op tak. Arme sukkelaar. Volksfopperij. Kunst- en Letternieuws. Cath. Werkmanskring Het daensism ROZENKRANS Postkantoor Aalst. Propaganda Kalenders. Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande Nieuws. Een Bisschop en 19 Missionaries n gered door de Russische troepen. De cerw. heer Van Hecke, algeraeeD overste der missiën vaa Scheut, heeft woensdag een telegram ontvangen mel dende dat bei - distiict des Pins geheel vernield is, uitgenomen de residentie. De Bisschop, 19 Belgische Missionna rissen en vier Cbineesche Priesters, beue vens 300 christenen zijn gered door de Russische troepen. Commandant Eletz was de eerste aan- gekomeu en verdedigde vijf dagen lang op heldhaftige manier de Missie, een derde van zyn detachement aan dooden en gewonden verliezende. Do dappere officier verliet zijuen post niet, albouwel hij zelf tweemaal ernstig gewond werd. Geen nieuws van de andere districten. Ziehier de namen van de geredde mis sionnarissen L)e EE. PP. L. Van Dyck, provinciaal overste; Meyer, De Grec-f, Trouvé, J.Hoo pers, Van Eygeo, Spoorenberg, Conard, Eug, Wauters, Vervloessem, Van Hilst, Van Obbergon, Uytde Willigen, Kallen, Delbaye, L. Van Damrne, Delvaux, Huy- laerts, Van Roo. Het district telt vier residenties. In het noordelyko gedeelte zijn nog zes Belgische missionnarissen en 1 Cbineesche priester. öoK.rijK»Ioeten. De Gaeet van Antwerpen zegt, met maar al te veel waarheid Nu reeds overtreft de oorlogsbegroo- ting 50 miljoen, zonder de sfeertjes en de buitengewone uitgaven te rekenen.Wij mogen zeggen dat iedere Belg, tot den zuigeling in de wieg toe, aan 't krijgs wezen een jaarlijksclien tol te betalen heeft van miustens 10 fr. Dat maakt voor een huisgezin met zes kinderen 80 fr. voor erne arme gemeente van 1000 zielen 10,000 fr. voor eene stad als Autwerpen 3 miljoen 1 En wat is die tol in geld nog, vergeleken aau den tol io manschappen, welken 't volk ieder jaar te betalen heeft Ach, boevele duizenden jongelingen worden er niet aan hunne familie ontrukt, zonder eenig voordeel of nut voor het land, en zoo goed als weerloos te midden der verderfelijke kazernelucht geslingerd. In plaats dus toe te geveu aau de cischen van 't overdreven militarism, is 't oogen- blik gekomeu om zijnon overmoed in te toomeu en zyne macht te fnuiken. ter DaeDs roept gedurig gelijk een ware Jeremias Wij, groene democraten, wor den vervolgd, gebioodroofd enz. enz, by zooverre dat wij eene openbare iuschry- ving, een Dacnspenung, bebben moeten stiebten om niet van gebrek te vergaan. Arme sukkelaar maar wij kennen zijn over en weèr ryden naar de badsteden en zijn verblijf aldaar des zomers, zijne dagelijkscbe tochtjes naar de hoofdstad waar bij in de beste gasthoven zijne voet- jes ouder 't berd steekt enz. euz. Over eenigc maanden kocht onze afge strafte niet ccnige flesschen maar een gansch stuk wyn. Nu, in deze laatste dagen, werd dit sluk afgetrokken en 't was Bourgogne wijn van 800 fr stuk, als 't u belieft,... En zulk een ouuu sukkelaar durft een pro-deo vragen om te kunnen proce- lieeren. De snullen die aan den Daenspenning hur.ne centen gunnen, zullen zeggen maar ODze paster Daens heeft die middels niet. Maar 't stuk Bourgogne-wyn is gele verd, later afgetrokken geworden daar hebben wij de zekerheid van. Hij zou het dan als geschenk hebben gekregen Maar van wie en waarom Dat zoude afgestrafte weten te verzwijgen. Een goede maatregel. In den loop van bet volgende jaar zullen allo spooi wt gdoorgangeu voorzien worden van rolbarreelen en liet toestel zal geplaatst worden langs het woouhuisje van den baanwachter, zoodat deze niet meer over de riggels zal moeten gaan om do bar- reelen te sluiten, op gevaar verpletterd te worden. 8PAREN. Wie kan er nu toch geen drij centen ter week sparen Een kappertje uitzet of een kleintje klaren genevcr min gedronken en de 3 centen of 6 centiemen zyu gepaard. Wie van zijn vijftiende jaar, alle jaren wekelyks 3 centen of 6 centiemen spaart cn ze als lid van eene erkende spaai gilde met afgestaan capitaal stort, bekomt op 65 jarigen ouderdom een pensioen van 312 fr. en 12 c. Wie van zijn twintigste jaar in de zelfde voorwaarden 3 cenieu of 6 centiemen spaart, bekomt op <leu zelfden ouderdom van 65 jaron een pensioen van 245 fr. 62. Wij vragen betWie kan er geen 3 centeu ter week sparen De groene belden van 7 Land van Aelst en Klokke Roeland beweren dat de werklieden niets over hebben om te sparen voor bun pensioen, maar volgens die ti-lfde gioeue belden hebben ze weke lyks 20 centiemen over om te sparen om ten plezierreisje te doen... Wat ellendige kwakzalvers toch Eert wat oud is, Warmt wat koud is, Helpt waar nood is, Laat wat snood is, Vliegt waar spoed is, Blyf waar goed is 1 Irfltrü üfliilr t Is onbetwistbaar. UoVd/ClIllJn.. for &orzake der wer ken die, op dees oogeoblik, aan den Brus- selschc-u Steenweg worden uitgevoerd, is het verkeer aldaar voor voetgangers, rij tuigen en wagens hoogst gevaarlyk vooral des avonds en dat bij gebrek aan voldoen de verlichting. Wij laten nog ter zyde dat den kasseiweg er zoo smal is dat twee ry- tuigen, wy spreken nog niet van wagens, niei kunnen kruisen. Reeds ziju er eenige ongevallen besta- tigd geworden. Iu ons nr van zondag 11., te gelegenheid van een ongeval aldaar, riepen wij do aandacht in van ous Stede lijk Bestuur op het aldaar bestaaude gevaar. Men zou hieruit kunnen besluiten dat ons Stedelijk Bestuur aau zijne plichten in die zaak te.kort is gebleven. Neen, zoo is 't niet.... Reeds is de heer ondernemer der werken meer dan eens, door ons Bestuur verzocht geworden die wei ken en materialen der wijze des avonds en 's nachts te verlichten dat het verkeer veilig worde. Naar wij vernemen, klopt onze Stede lijke Overheid aan doovemansdeur. Maar waarom als die heer ondernemer koppig blijft weigeren, hem dan de art. 14 eDlö van 't nog van kracht zijnde stedelijk reglement van 1825 niet toege past, luidende als volgt Art. 14. De puinboopen, materia- len of andere voorwerpen welke de Politie zou oordeelen niet te kunnen weg genomen worden binnen dag, zul- - len binnen den Dacht verlicht worden bij middel van daarop een licht te hou- den branden. Art. 15. De eigenaars of Luurraars der huizen en gebouwen voor de welke, tot het midden der straat, de voorzeide puinhoopen, materialen en andere voor- x werpen, zullen bevonden worden, zul- len verantwoordelijk zijn voorde ovor- treding, behouden dat zy hun zullen mogen voorzien naar rechte, Nog meer waarom het art. 551 Nr 5 van 't strafwetboek niet toegepast lui dende als volgt Art. 551. Zullen veroordeeld wor den, enz.... 5° Zy die, in overtreding der wet* ten en reglementen, zullen verwaar loosd hebben te verlichten, de mate- Kmq f De armtierige vindt bet heel goed dat de Paus van zijne Staten,die hij reeds daizen-1 jaren bezit, beroofd worde, want zegt hij de Paus vocht niet meê I Bourn la 1 de armtierige kent maar eene wijze van meê*echten, die met het geweer kou. Werkmandat De Dender bode met de arme menschen den spot drijft. De Denderbode deed nooit eenige be lofte aan de armen die men niet houden in de hand 1 Het volk, zegt hij verder wilde Ita- liaansch zijn. Zoo Juist lyk hier in België tydens de omwenteliog van 1789. Eenige krawatten met veel lawyj vroegen de inlijving I De Italianen zouden uiet meer willen torugkeeren onder het bewind van den Paus, beweert de vernufte verder nog. Zoo Wat weet bij er van Wie heeft hem dat gezegd Denkeu de Italianen dat ze nu beter zijn, gebogeu onder de drukkende lasten van het huidig beheer Die ongelukkige sukkelaars weten haast niet meer van welk bout pylen maken. Zulk bestuur drageo zij iu huu hert uiet de tooueeleu van Milan hebben dat be wezen, waar een kloosterling met bijna algemeene stemmen wierd gekozen. Maar buiten de P.iuselyke Staten is ook bet Koniugrijk Napels geroofd. En die roof, Dcndergalm Die Koning beeft meège vochten 1 Met een woord Dendergalm is belache- j lijk. De Paus had eeu onbetwistbaar recht op zijne Staten. Zij ziju bem outnomen ij door geweld, tegen alle recht en reden. Wie tegen dien diefstal niet protesteert g moet nu ook zwijgeu in zake van Trans- vaal. Dat komt van twee maten en twee gewichten te hebben. Meo v.ordt belachelijk maar 't is ver- s diend. v De vergelding der milicianen. De afdeeliug dm Kamer hebben KF het voorstel van Maenbout en cou- soorten onderzocht, strekkende om de vergelding van 30 fr. te ver- leenen aan al de miiiciaueu. Iu de eerste afdeeling vroeg M. de Browne de Tiège dat de vergeldiug ook zou verleend wor den aau de plaatsvervangers. M. Colfs kondigde aan dat binnen kort twoe wets voorstellen zullen neêrgelegd worden, strekkende het eene om de plaatsvervan ging toegankelijk te maken voor de min- bedeeldeu.en het andere om de vrijwillige dienstnemiug uit te breiden. Die voor- Maar gij, Maehiel, ellendige volksfop- per, gij houdt met do menschen den spot en dat reeds gedurende 7j iren. Honder den oeloften hebt ge gedaan en geen enkel is door u toedoen verwezentlijkt eeworden. Gij stelt het Veel beloven en luttel geven doet de zotten in vrede leven in practijk... Wij dagen u uit ons te kun nen bewijzen dat, door u toedoen, de toe stand van burger, landbouwer en werk man voor eeD negenmanneke waarde is verbeterd, sedert dat gij den veracutelij- ken Judas speelt... VaLcbe belovers alleen drijven aiet de meuschen den spot 1 Gedenkteeken van den Gulden Sporenslag. De Pronuclei aa l van Wmjt-Vla.inderen beeft, in zijne laatste zittiog, een crediet van 25,000 frauk ge stemd, voor de oprichting van eeu ge- deukteeken ter herinnering aan den Gul den Sporenslag. Duimtjesuilgave. De leden hebben in 1900 reeds 7 boeken ontvangen Go liath, De Boeren, Wouters jonge jaren, Gheel, Hoogere Vlucht, Blonde Net en Jeugd. Weergekeerd, een roman van Melati van Java is onder persen zal, als nog be- hoorende tot 1900 gezouden worden aan de oude en nieuwe leden die voor 15 Ja nuari toek. 't kwijtschriftje betaald heb ben (3,60 fr. per jaargang, bij Victor Delille te Maldegem). Dit werk mag volgens den wil van de schrijfster builen de Duimpjes niet in den handel komen. Voor 1901 worden aangekondigd wer ken van Jufvrouw Duykers, August Cop- p"ns, en waarschijnlijk bet uitgebreide Leven van Guido Gezélle door Hugo Verriest. VAN AALST. - rialen de stellingen en alle andere stellen zullen ook de vergoeding gelijk boegenaamde voorwerpen die zij heb- I maken voor de plaatsvervangers en de - - 1 vrijwilligers. Iu de 3' afJeeling deed de Minister, M. de Trooz, opmerken dat het voorstel van M. Maenbout 400,000 fr. 'sjaars aan den Siaat zou kosten. Iu de 6® afdee ling verklaarde M. do Smet de Naeyer zich in princiep bij het voorstel aau te sluiten. Het voorstel werd in al de afdee- lingen aangenomen. ten, openbare plaatsen en andere deelen van den openbaren weg of de putten die zij er gegraven hebben. Wy weten wel dat onze Stedelyke Overheden en de Gendarmerie dit art. kennen en willen hen dan ook de les niet voorspellen maar waarom het uiet toe gepast als die heer ondernemer weèrbar- .stig blyft aan alle minnelijke verzoeken Wij treden hier opals tolk der openba re denkwijze eu zeggen: de wet wil dat de materialen enz ter straat bij avond eu on- tyd verlicht wezen eugeene omstandigheid kan den persoon tot deze maatregel van veiligheid verplicht verontschuldigen. Dit is de bestaande rechtsleor in België en in Frankrijk. België en Congo. Nieuwe con ventie. Het gouvernement zal binueu kort eeue mededeeling doen aan de Ka mers betreffende Congo en baar eene nieuwe overeenkomst onderwerpen. Inderdaad, de overeenkomst van 3 Juli 1890 vervalt binnen eenige dagen. België zou alle waarborgen vinden in het koninklyk testament, maar het gou vernement verlangt een totaal wettelijk karakter te geven aan de betrekkingen tusschec België en Congo. In dien zin zou eene overeenkomst ge sloten zijn krachtens welke België, bin nen een Dieuw termyn van 10 jaar, Congo zou kunnen inlyven. Iutusschen zou de Congo-Vrystaat den intrest van 25 millioeo, door België ge leend, Diet moeten betalen. Maar de in tresten worden opgestapeld en zouden, met het capitaal, uitbetaald worden, in dien desgevallende, de inlijving niet ge beurde. STOOMTRAM. Asschc-Aalst Oordegem. De pronuciale Raait van Brabant heeft bij eenparig heid de vraag van de Nationale Maat schappij der buurtspoorwegen aangeno men, namelijk, vau het beloop barer tusschenkomst te vermeerderen om het capitaal te vormen. Wanneer gaat men de handen aan 't slagen Die 't graan verdient, krygt dikwijls 't kaf. Muizen zijn kruisen, maarerzyn geluksmuizen, die toch volstrekt geeue kruisen ziju. Dit ondervond over tijd de weduwe Jacques, te Parys, die bezig was achter eeue muis te zoeken,welke in bare keukeu zat. Plotseling schoot er een steen in den scboorsteeu los toen zij het dierke wilde slaan, cn toen zij de baud in de opeuing stak, laugs waar de muis was gevlucht, von-J ze daarin een rol bankbiljetten eu staatsloten, teu bedrage van 40,000 fr. De eerlyke vindster giug aanstonds de politie kennis geven vau hare vondst. Als zich nu binnen het jaar de eige naar of de wegstopper met goede bewijzen niet aanbiedt, dau is de schat aau haar. Maar daarmeê was het niet uit. Binuon de weinige d.-'gen die er verloopen zijn, hebbeu zich al een half dozyu vryers aangeboden, welke voorgesteld hebben hun levenslot met haar te willen deelen, maar de weduwe heeft ze allen wandelen gezonden Waut toen ik zorg had en verdriet Toen, kendet gy mij allen niet, Nu 'k op myn eigen kan beslaan, Nu trek ik ook geen ander aan. Zooals voorgaaude jaren, zal er dees jaar wederom in den Catholieke.i Werfc- manskring een Kerstboom geplant wor- deD. Te dier gelegenheid neemt het Bestuur vau den Werkmauskiiog de vrijheid eenen oproep te doen aan al de Een-leden en Vrienden van den Kring en verzoekt ben hertelyk prijzen te willen bezorgen voor den Kerstboom. Het Bestuur verhoopt dat do bevolking van Aalst, die de catholieke werklieden zoo zeer genegen is, getrouw zal blijven aan zijne mildheid van de vorige jaren. Alle prijzen, hoe klein ook, zullen met dankbaarheid aanveerd worden. Men gelieve ze te zenden, betzij aan den Eerevoorzitter, M. Eugeen Van Itter- beek, betzij aan den Bi-stuurder, den E. H. Rombaut, hetzij aan den Secretaris, M. Ivo Vlassenbro 'ck. NAMENS HET BESTUUR De Voorzitter, De Secretaris, B"L Bethune. I. Vlassenbroeck. De Bestuurder J. Rombaut. maljonuiger nog weinigen tijd en 't zal geleefd hebben. Al zijue instellingen springen op krukken. G roen barakken- ruuziekske is reeds den dieperik in maar de speeltuigen bestaan nog maar in een soort van berg. De groene volksfoppetij zal dus weldra terug trekken iu bet slijk der straat waaruit het is opgestaan I Steenkolen. De pryzen van steen- koleu zijn te Naw-York tot een ongekende hoogte gerezen. De laatste ouafhankelyke mijnen in Penusylvanio zijn door een syn dicaat aangekocht, waardoor aan de vrye mededinging de genadeklop is gegeven. De prijzen zijn reeds 15 tot 25 °/0 booger dau het maximum van verleden jaar en de hecrschende koude doet deze rijzing sterk gevoelen. Mo- st het koude weder aanhouden, dan staat te vreezen dat de minder begoede klassen in diepe ellende zullen worden gedompeld. Zonderlinge leeretelaels. Eens hebbeu wij gelezen dat priester Daens op een meetiug in Westvlaanderen gezegd had Tusschen het program der socialisten en der christeno democraten is er slechts de godsdienstkwestie die verschilt. Een andere daensist, M. Simons van Luik, heeft hetzelfde «ezegd te Brussel. Zoo lezen wy iu De Volks zeever vau 11 on 12 ncv. 11. - Zoo gaf hij toe dat de «liristene do- mocrateu omtrent betzelfle programma der socialisten bezaten de godsdienst- kwestie daargelaten dat hei socialism x de economische waar heid bezat omdat het wil dat degeue die uiet werkt, niet moet eten. Daarom is spreker socia- - list. Zoo zoo 1 de socialisten hebben de éco nomische waarheid I Zoo de socialisten willen met recht en reden dat alle capitaal door deu Staat worde ingepalmd. Dat is goed te weten. Wij hadden dat reeds van M. Simons in Le Peuple gelezen hij bad zicb laten ondervragen maar om de stempel daar op te zetten, moest dat nog iu De Volks zeever staan. Wij zullen dat onthouden en te pas breugen als 't oogenblik zal gekomen zyn Altijd 't zelfde. Te Sougné is een werkmau ziek geworden, geabonneerd op een socialistisch blad en dus natuurlijk een van die dwaashoofden die Diet genoeg de cathulieken kuuneu beieedigeu en be lastereu. Toen by ziek werd, was bel eerste werk zijuer vrouw, onderstand te gaan vragen, uiet bij de socialisten, maar bij eene catholieke maatschappij, 't Is Le Peuple zelf die het meldt. Pourbaix, de beruchte Pourbaix wieus deeluemiog aan de oulusten in het Waleuland eu het - Groot komplot ge kend ia, is gestorven. Sint-Augustinus'drukkerij, Brugge. SCUËÜRKALANDËRS van den en vau den H. FRANCISCUS VAN ASSISIE, De Scheurkalunder van den Rozen krans, dien wij bet geëerd publiek aan bieden, is bestemd die devotie beter te doen kennen en meer te doeD beminnen en aan de kinderen van deu Rozenkrans de talrijke en kostbare aflaten indachtig te maken, welke men kan verdienen door het bidden van bet Rozeuhoedj". De leden vaD de Derde Orde - Ier Boet vaardigheid van den H. Francissus van Assisië zulleu, op den hun bestemden Scbeurkalander, tal van scboooe spreu ken van vermaarde Franciscanen te lezen krijgen. De feesten, boetplegingen eu aflaten aau de Derde ordelingen eigen zya er op aangeduid. Prijzen N° 303. fr. 0,40 N° 522, fr. 0,55. N" 388. 389, 513, 515, 521, 527, 603, 604, 605, f 0,60 N0" 602 eu 520, fr. 0,75. N° 526, 1 fr. (Het verschil ligt alleeolyk in de versiermg der kartons waaraan do Kalander gehecht is.) Het publiek wordt vriendelyk verzocht met de vernieuwing van het jaar, de visietkaarten aan het wiuket van het Postkautoor aftegeven, in plaats van dezel ve in de brievenbusses te werpen, daareu boven voor alle vergissingen te vermijden worden de verzenders aangeraden voor melde kaarten te vereenigen in pakken bestemd voor Het postkautoor van Aalst en de gemeente Nieuwerkerken de andere gemeenten van het bin nenland c) de kaarten voor de vreemdo landen. Fraukeering der visietkaarten Voor het Binnenland 1° onder band 1 centiem 2° omslag 5 centiemen deze laatste alleen mogen alle slag van schrift dragen. Voor het Buitenland Onder band 5 centiemen - omslag ook 5 centiemen deze laatste mogen vijf woorden schrift drageo. Voor Nederland en het Groot Hertogdom Luxemburg. Onder band 2 centiemen omslag 5 centiemen. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Mariakerke, den E. H. Beulo, pastoor te Oost-Eecloo te Oost-E-cloo, den E. H. Van den Breen, pastoor te Deftiuge te Deftinge, den E. H. De Jonge, pastoor te Schelderode. Zijn ouderpastoor benoemd op S. Pie- ters-Buiten, de E. H. Pannekoeb, onder pastoor te Erembodegem te Erembode- gem, de E. H. De Decker, onderpastoor te Evergem; te Evergem, de E. H,Libert, onderpastoor te Loochristy; te Loochristy, de E. H. Van d< Keere, ondei pastoor op O. L. Vr. van Bijstand te S. Nicolaas. OVERLIJDEN. Uit St-Nicolaas 19 December, meldt men het afsterven vau den heer P. Vermeire, Lid der be stendige Deputatie van den provincialen Raad vaD Oost-Vlaanderen. De achtbare overledene was zoowel in de nijverheid als in de openbare ambten welke bij ver vulde, een verdienstelijk man, goed pa troon voor zijne werklieden, deftig buis- vader, overtuigde christen, werkzaam en vol iever als Lid der bestendige Deputa tie. H. R. I. V. 1Kalender van den Onderlingen Bij stand. Formaat 50X65cin. Ia rijken kleurdruk. 2. Kalander dan den Stuiver. 50x65cm. Iu rijkou kleurdruk. 3. Kalander van het Huisgezin. Formaat 50x65cm. Io rijken kleurdruk. 4. Kalander der Ambachten. For maat 5Üx65cm. In rijken kleurdruk. 5. Kalander van den Werkman. Formaat 50x65cm. Ia rijken kleur- druk. O ik eene volksuitgave. Dezelfde kleiner formaat, 50x32 l/2cin. In kleurdruk. 6. Kalander der Matigheid. De twee wegen. Formaat 50x65cm. Iu rijnen kleurdruk. Ook eene Volks uitgave. Dezelfdekleiner formaat, 50x32 ï/'cm. Iu kleurdruk. Prijzen Groot formaat 50x65cm Uitgave in kleurdruk, ft0,20, per ex. Volksuitgave fr. 0,10, per ex. Kleiner formaat 50x32 1/2 cm, in kleurdruk, fr. 0,10, por ex. Men geeft 15 ex. voor 12 70 ex. voor 50 150 ex. voor 100 800 ex. voor 500 1750 ex. voor 1000. tot middernacht dienstdoende Apotheker Zondag 23 De cember 1900, Mr Bonner, Bisschop straat. Dijnsdag 25 December (Kerstdag), M' Ghyaselinckx, Molenstraat. Wordt gevraagd 4 schrijnwerkers 1 kleermaker, (volle gast) eu een leer jongen. Vraagt plaats als bureelbeJieude jonge van 16 tot 17 iaar, met zeer goed gedrag, kunnendo de Vlaamscbe en Frausche ta- 1- n 2 jongelingen ook de beide talen kunnende, als bureelbediendo of maga- zy uiers. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 22 December. o 215 kilogrammen termarkt; prijs fr. 2,80 tot 2,90 per kil. Ilotermarkt.- Heden zaterdag werden 488 klonteD boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3920 kilos. Aalst. S' Martinuskerk. Gister vrijdag heeft men den S' Maitinus te peerd van het hoogaltaar afgenomen. Het werk dat aau M. Alex. De Vos, meester steenhouwer was toevertrouwd, is aller best gelukt. Gezegd autaar gaat, naar wij vernemeD, ganscb afgebroken eu vervan gen worden door een ander in gothiscben stijl. De Sl Martinus te peerd en de twee Bedelaars zijn bestemd voor 't Museum dat hier gaat gesticht wordeD. Rechtbank turn enkele politie. Twee Fiauscbmaus, de genaamde Lasne Alfoos, schrijnwerker, geboren te Rouaan en Cappy Joseph-Edmoad, werkman, ge boren te Rijssel die zicb hier aan bedelarij overleverden en poogden de buizen biu- nen te dringen, werden door onze Politie aangehouden en door deu heer Vrede rechter veroordeeld om gedurende 2 jaren ter beschikking der Regceriug opgesloten te wo'den in een bedclaarshuis. Diefstal. In deu uacht van 18 tot 19 dezer maand, zijn 6 koDijnen, 1 haan en 10 hoenders gestolen ten nadeele van Bombeeck Emiel, zanger ter S'Jozefs- kerk, wonende Meuleschettestraat. Da ders onbekend. Men weet dat do loge geleersd en gespoord ten stryde trekt tegen bet plan der herinvoering van het godsdienstig onderwijs in do Brusselsehe gemeente scholen. Geene middelen laten de geuzen en vrijdenkers onbeproefd. Zoo was dijnsdag de beruchte vry- denkster mad. Gatti, vergezeld van de echtgenoote van eenen Brusselschen dag- blalschryvor bezig met aan do school kinderen brief kens uit te deelen. Deze briefkens waren formulen welke de ouders iu te vulleu hadden om te mel den dat zij het godsdienstig onderwys voor hunne kinderen uiet verlangden. Maar een politieagent kwam mad. Gatti verwittigen dat zij bet reglement op het leuren overtrad, en nam baar met hare gezellin meè naar het politieburcel, waar proces-verbaal tegen haar werd opge maakt. De klerk der firma Delhaize, te Brussel, die over vele maanden de vlucht nam met 103,000 fr., zal den 9 Januari voor de reebtbauk verschijnen. Zijne ge zellin, die meê uitgeleverd werd, is uit hoofde vau haren gezondheidstoestand in vrijheid gesteld. Zij heeft overigens reeds 7 maanden preventieve gevangenis onder staan. Compagnie Singer. Nut tige geschenken voor Nieuwjaar. De jaarlijksche vergadering van St. Pieterspenning bad Zondag te Gent plaats. M. Verspeyen droeg zijn verslag voor. St. Pieterspenning heeft dit jaar 1000 fr. meer opgebracht dan het voor gaande jaar, hetzy 104 duizend frank. rsi II p- p- Q biedt kosteloos «an, aan L. l\l MLLn allen die aangetast zijn eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zett volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincent. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlichtingen opsturen zal. Bij koninklijk besluit van 16 De cember 1900, wordt M. Cogels (F.), ge- w-zen senator, toegevoegd lid van den Senaat, benoemd tot gouverneur der pro vincie Antwerpen, in vervanging van M. den baron Ösy de Zegwaart (E.-J.-F. de P.), overleden. Verleden vrijdag werd te Leuven zekere weduwe Van der S..., 80 jaar, bijgenaamd Zwart Madammeke in bare kamer dood gevonden. De engeluk- kige lag op eene matras zonder deksel, en moet, volgens den geneesheer van kou gestorven zijn. Maandag werd zij begra ven. Toen-men hare meubels opende heeft men er eeue som van 130,000 fr. in goud en bankbriefjes gevonden. Pianos. Einde van seizoen. Verkoop eener groote keus nieuwe pianos, welke eenige maanden in huur geweest zijn, met eene buitengewone ver mindering van prijs. Tien jaren waarborg. Huis B. Van Hyfte, Gent, Noder- kouter, 32, tegenover de Bagattenstraat. De werkstaking der dokwerkers te Antwerpen duurt altyd voort geene ruststoorende betoogingen zijn tot biertoe gebeurd niel tegenstaande de ophitsingen der socialistische chefs en vooral van den groenen gestraften priester Fonteyoe. Te Lokeren duurt de werkstaking der hair- snijders ook voort. Een p rsoon van Willebroek zond woensdag een zekeren B., een Duitscber, naar zijue gemeente, om een peerd naar huis te brengen, dat hy op de peerden* markt bad gekocht. Maar bij raakte zoo verre niet, want op den Boomschen steenweg verkocht hy het beest en legde verder den weg te voet af... waar naartoe, dat weet men nu niet. Spoorwegramp te Couillet. Woensdag morgend rond 6 uren is een trein met werklieden, die uit Namen ver- Lokken was in bestemming voor Charle roi, in de statie vau Couillet op eenen anderen trein gebotst. De trein 1621 die uit Namen moest aaukomen te Couillet, ten 5 ure 54, was 35 minuten in vertraging. De macbien van dezen trein bad letsel hekomen en was te Tamines vervangen door den locomotief van een goederen trein, niet voorzien van een Westting- honse-rem. Het signaal op 200 meters van de statie wees stoppen, maar de trein reed er voorby, juist toen uit Couillet de trein n. 5760 vertrok. De 2 locomotieven stootten op elkander aan het kruispunt, eu de schok was zoo hevig dat al de rijtuigen van den reizi gerstrein uit hun verband gerukt werden} geen enkel ontriggelde. Ook de twee zwaar beschadigde loco motieven gingen niet van de baan. De reizigerstrein was opgekropt met arbeiders, die naar hun werk gingen. Zij werden met geweld de eeDen tegen de anderen geslagen en een 50tal kregen kwetsuren, gelukkig niet erg. Toch moesten er 6 naar het gasthutt van Couillet vervoerd worden De treinbotsing in de statie van Conil> let had eene vreeselyke paniek veroor zaakt. Dat laat zich verstaan Een werk- manstrein in welken de reizigers op el kaar getast zitten als haringen, 's mor gens in de duisternis, wanneer hij door een ongeval aan de machien reeds eenige minuten in vertraging is, botsend op eenen goederentrein, die daar eene on zichtbare hinderpaal vormt I Holder de bolder werden al die werk lieden door elkaar geworpen en zijn de kwetsuren dier lieden niet doodelyk, zy zijn des le talryker. Niet minder dan 94 gekwetsten worden er opgegeven. De stoffelijke schade is betrekkelyk gering. Meu kent nu de oorzaak van het onge luk. De locomotief van den wei kmans-

De Denderbode | 1900 | | pagina 2