KERSTNACHT KERSTLIED. Een verdediger der kloosters. Het snoepen bij de kinderen. LANDBOUW. Stad Aalst. - Werkbeurs. Het Graf van Zoon en Moeder- AALST. Allerhande Nieuws. Frankrijk. Laat ons na en laat ons i r Bethlehem gaan en, mat daar is geschied. Luc. II. Ontwaak, o mensch I ontwaak, Verlaat de bauge pluimen Hoe lang zult gy vcrwaakt. Hier nog in tonde sluimen En hoort gij niet 't geschal, De zoete melody, Die men omtrent don stal, Nu hoort van allo zy Wil dan met ziel en geest Naar Bethlehem «nel vliegen, Om op dit nieuwe feest, 't Klein Kindeken te wiegen, 't Welk eene Maged reen, Daar wiegt, en kust, herkuit, In in zijn droef geween Al troetelende suit. Want zy alleen is daar, Met Joseph, den beminde. In zake wonderbaar Daar zijn geen aud're vrinden. De herderkens met vlyt, Die komen daar wel aan, Maar al te zeer verblyd Toch nergens hand aan slaan. De nood is overgroot, Dien in zyn teêre leden, De Godmenscb, naakt en bloot, Lydt tegen recht en rede Want daar is vuur noch schouw, O overgroot beklag Of iets, 't welk in dees' kou, In 't minst hem troosten mag. 't Is al bedekt met sneeuw, De winden dapper snyden, De God van aller eeuw Wil dit verduldig lyden, Reeds in den dageraad Van zijne menschheid teêr, 't Kruis dragen 't onzen baat, En ook ter onzer eer. Ach mensch uit dankbaarheid, Voor deze groote minne, Maak 't hart voor hem bereid, Versterf uw booze zinnen Tan alles, wat tot kwaad, Tot zonde of endeugd strekt, Waartoe u metterdaad, Dees nieuw geboort' verwekt, - De OheestelijckeTorlel Duyve 1648. F. E. Om het voor iedereen verstaanbaar te doen syn omgeset. rand der geheimenis, in afwachting, tus- ichen do wereld, die voor hen gesloten en den hemel, die niet geopend is, gekeerd naar het licht, dat onzichtbaar is, geen ander geluk kennende dan dat van te denken dat zij weten waar de waarheid is, 't is te zeggen, bij poozen verrukt door begeestering der eeuwigheid. - Er is wellicht geen verhevener werk dan hetgene, dat door deze zielen verricht wordt. En voegen wy erbij er is mis schien geen uuttigor werk. Het is noodig dat er zijn die altijd bidden voor degenen, die nooit bidden. Het Fraosche Vrymetselaarsministerie, dat thans het bewind in handen heeft, is niet van het gevoelen van Victor Hugo. In zyne oogen is het eene misdaad ge worden zich te vereenigen om te bidden om goede werken te verrichten. Op alle manieren, door zedelijken en stoffelyken dwang tracht het de kloosterorden te vernietigen. Onrecht plegen en wetten verkrachten om dit doel te bereiken, kost aan die regeering geene moeite. En toch draagt hare handelwyze de goedkeuring weg van alle anti-clericalen van hier en van elders. Geen wonder zy passen den stelregel een pensioen verzekeren van ongeveer 239 frs. per jaar 1 En stortte het kind met voorbehouding van zyne persoonlijke stortingen, dan zou het oen pensioen ge nieten van ongeveer 215 f--, por jaar. In 't al en het geheel zou het kind ge stort hebben 162 frs. 1 En deze 162 frs. worden, na zijne dood, wi ê'gegcven aan zyne wettige erfgenamen. Ziedaar, wat den dag van heden het snoepen bij de kinderen kost en wat een half centsken per dag kan teweeg bren gen. 'tls voor alle ouders wel de moeite waard er eens ernstigop to peinzen Wrik is het eerste boek waarin een kind leert lezen Het gedrag zijner ouders. Ouders, geeft dus bet goede voor beeld aan uwe kinderen, stichtte bijzon der door uwe matigheid. geweekt, gebroken en dan vervoederd werd. Do nieuwe wet op den boterhan- del treed in werking met 1 Januari toe komende. Zij schryft voor dat de margarine eene zekere verhouding aardappelbloem moet bevatten, vermengd net sesaamolie. Indien er dus boter vermengd wordt met margarine, dan zal men dal gemak kelijk en dadelyk kunnen vaststellen door de tegenwoordigheid der aardappelbloem en der sesaamolie. Ook mag margarine en boter niet meer verkocht worden in winkels die langs bin nen met elkaar kunnen gemeenschap hebben. De winkeliers en handelaars in boter moeten dus de noodige maatregels nemen. v i -. ^iuuu<&i''Cktjiania. tiy ww.viuv.vm m toe van den liberalen hoogleeraar, die hei(i ,an den d on ,erh„toren leerde dat mon het clericalism geen enkel - Joor den |)0UWé Terwijl «ij in alle recht toekennen moest, „,i Bureelratten.M. Colfs heeft aan M. den minister van oorlog de volgende inlichtingen gevraagd 1° Hoeveel militaire bedienden zijn er in het ministerie van oorlog, die van den dienst ontslagen zyn en welk zyn hunne graden Hoeveel militaire werklieden schoen makers, kleermakers, enz., zyn er in de regimenten en hoevnel in de arsenalen en militaire werkhuizen 2° Zou M. de minister eene vergelij kende tabel willen opmaken van de offi cierenkorpsen in België, Frankryk en Duittchland O Kerstnacht jareu neêgtien honderd, Zijn nu vervlogen O zoo snel En nog blyft gij bet liefdewonder Zoo soet voor ons maar acbrik voor d'hel. Re/rein. Gloria aan het Goddlijk bind Dat ja op stroo zich hier bevindt Gloria aan Maria's zoon Die ons komt brengen'teeuwiglo(>n.(bis) O groote God waar is uw glans In armen stal hier neergelegd Wy vlechten U een Liefdekrans O Hemel, aarde Looft en zegt Refrein. Verlosser toch zoolana verwacht, O laat ons nadren by Uw krib, En maak onz' harten nedrig zacht En buigzaam door uw Liefde kracht. Refrein. NeeD, niets op aard dat ons weerhoudde, Onz' harten zoeken Betlebem Voor Jesus Lijden hitte, koude, Ons' laatste wil zij ook voor Hem. Refrein. Ieder heeft een boek medegebracht op de wereld en dit boek is het geweten. In dit boek moet men vJytiglezcD, want van onze heele bibliotheek nemen wy dit alleen mede naar de eeuwigheid. Ziehier in welke bewoordingen Victor Hugo, dien niemand voor eenen afgrij- selijkeu clericaal houden zal, het goede recht der kloostergemcenten verdedigde Persouon vereeoigen zich en leven te samen, krachtens welk recht Krach ten» bet recht van vereeniging. - Zij sluiteD zich op in bun verblijf. KracbteD» welk reebt Krachtens het recht dat ieder mensch bezit, zyne deur te openen en te sluiten. Zij gaan niet uit. Krachtens welk reebt Krachtens het reebt van te gaan en te komen, waarin het recht van ten zynent te bly ven ligt opgesloten. Nooit hebben wij, zoador eene soort van medelijden, aan benyding gepaard, die trouw, schuchtere en geloovige zielen kunnen beschouwen, die nederige en edele zielen, die leven durven aan den De ouders moeten hun no kinders den geest inprenten van gespaarzaamheid. Hoeveel ongelukkige huisgezinnen zijn er niet, die gebrek eu nood Jijden en dit, omdat daar nooit de geest van spaar zaamheid gekend is geweest. Men komt werkersfamiliën tegen waar de vaders hetzelfde werk doen en hetzelfde dagloon winnen men draagt er denzelfdeu last van kinderen bij den eene is or welstand, by den andere lijdt men armoede. Waar is de oorzaak? 't Is de geest van spaarzaamheid, die bij de eene te vinden is, en bij de andere ontbreekt. Dien geest zal men nooit bij lateren leeftijd aaowiunen deze moet bij de kin ders van jongs af ingeplant zijn. Een van de beste middels om daarin te gelukken is het snoepen is vermijden. Hierover een woordeken uitleg, want, ongelukkiglijk, ontvangen vele kinderen de snoeples van hunne eigene moeder. Is het u nooit overkomen dat ge kin dereu zaagt ter school leiden, huilend en weeneud van gramschap, omdat moeder huu den cent weigerde, dien ze dikwijls zwak genoeg was te geven I We zullen daar niet verder over reppen, maar enkel onderzoeken wat het snoepen hunner kin deren gedurende de schooljaren kost aan sommige ouders en bijzonderlyk wat de ouders met datzelfde geld voor het geluk hunner kinderen zouden kunnen teweeg brengen, indien zij maar wilden. Nemen wij een kindershuishouden van slechts drie kinderen Een centsken des morgens en een centskeu na den noen, dat maakt zes cents per dag. Veronderstel nu 300 schooldagen per jaar en ge komt tot de jaarlijksche reut van 36 fr. De bewaarschool van kant ge laten, gewoonlyk gaan do kinderen naar school van hunne 6 tot hunne 14 jaar dus 8 maal 36 of 288 fr. En waar blijven dan de oentskeos welke aan de kiuderen na de school nog worden toegestoken om braaf te zijn - en «om met eikanderen schoon te spelen Waar blijven dan do ceutskens van de zon- en feestdagen, van de kermis- cn vacantiedagen, van de prins- eu nieuw jaardagen, van de nuttelooze kloddekens en voddekens van allen aard en slacb Niemand zeker zal mij beschuldigeu van overdrijving als ik beweer dat deze 3 kinderen, op 8 jaar tyds, eene Som van ten allerminste 500 fr. kunnen versnoe pen en versmokkelen. Een sommeken voorwaar dat vele ver- staudige burgers en wijze ouders beter hadden kunnen benuttigen. Bijvoorbeeld, met de 36 eerste franks was het mogelijk geweest voor elk eer drie kinderen, van 6 tot 14 jaar, éénen fraük per maand in de lijfreutkas te storten er diende dan later maar op deuzelfden voet voort gestori te worden, opdat elk kind op 55jarigen leeftijd een jaarlijkscb pensioen zou trekken van 160 frs. met afgestaan capitaal op 60jarigen ouderdom een jaarlijkscb pensioen van 256 of 153,31 franki. Voor wat nu de werkmanskinderen be treft, hoeveel zijn er die niet ten minste ééu half centsken per dag naar den snoe- perswiokel dragen Misschien geen enkel Hewel, dit halfcentskeD per dag maakt nog drie frank per jaar en gestort door een kind van 6 jaar tot zijoen 60ja- rigen leeftyd zal het hem nog dank aan de hoogo toelageu vau Staat ea Provincie Regenwormen.Wij hebben meer dan eens de regenwormen doen kennen alt grondverbeteraan. Zij bevorderende loi- daar- rich- tingen den grond doorkruisen, maken zij gangen, die bijdragen tot eene verbeterde wortelontwikkeling der gewassen. Het voedsel van den regenworm bestaat in hoofdzaak uit blaadjes, strootjes en aodere met andere verontreinigde plan- tenoverblijfselen. De uitwerpselen leveren een vruchtbaren humus, die, aau de op pervlakte gebracht of langs de gangen afgezet, zeer bydragen tot de losheid vau de bouwlaag. Tengevolge daarvan kan ook de lucht beter toetreden, wat voor den bouwgrond van groote beteokenis is, wijl door het werkende bestanddeel de zuurstof allerlei goede omzettingen plaats kunnen grijpen. Dit alles doet ons dus deze diertjes, hoe klein ook, kennen als zeer nuttig. Nocht&DS spelen de regenwormen soms ook een gevaarlyke rol, vooral als zij de microben der koolziekte naar boven breDgen en wel uit de grafplaatsen der rompen van aan koolziekte bezweken dieren. w Wijwillïgeraleger. \Ut Uit Le Patriate laf Wij Lebben 't gezeid en herzeid Betaalt wel de soldaten en gy zult vrijwilligers hebben. De militaristen dio 't allerbest vinden dat de ministers, de volksvertegenwoor diger!, de ambtenaars, de officiers wel betaald worden willen daarvan niet hoo- re i voor de soldaten 1 Zij loochenen zelfs dat met de soldaten wel te betalen, men eenen stap vooruit zou doen voor het vrijwilligersleger 1 Eu nochtans sedert dat de milicianen beter betaald worden, het getal van deze die hen doen vervangen is van omtrent een derde verminderd. Ehwel, kort van den eenen kant den duur van den diensttijd in, schaf de luiaardsposten en de geldverkwistmgen af, en van eenen anderen kant vermeer dert met die besparingen den loon der officiers en de vergoeding der milicianen, betaalt al de soldaten zoowel de vrijwil ligers als de miliciauen en go zult zien of hot vrijwilligersleger een onverwezeu lijken droom is I Een gevaar voor de bevruchting van vruchtboomen. By de vele factoren, die bij bet verkrijgen van vele en mooie vruchten werkzaam zijnn, komt alweer een nieuwe, die volgens do Plo- dovosto, - een Russisch, in Moskou ver schijnend tuinbouwblad, van geeu geringe beteekenis is. Men weet, welk een gunstigen invloed de bijen op de bevruchting der bloemen onzer planten kunnen hebben. Professor Liudeman, van de Universiteit te Moskou, beeft bet bij pereboomen nog een» aange toond bij sloot de bloemen voor zij geopend waren door duu gaas voor de bijen af, licht en lucht hadden vryo toe treding. Hy zag den bloei normaal ver- loopeu, maar van de 828 bloemen ver welkten er 742 zonder vrucht gezet te hebben. In de onmiddelyke nabyheid van een boomgaard met pereboomen groeiden een partij vlierboompjes en haagbessen. De pereboomen gaven in dien tuin weinig vruchten. Een opmerkzaam waarnemer vond de oorzaak, toen hij zag, dat de vlier (Sambucus) en de haagbus (Cerasus Pa- dus) tegelykeityd met de peren bloeiden en dat de bijen met zwermen op de bloe men der beide laatstgenoemde planton neerstreken en deae schenen te verkiezen boven die der peren bet resultaat was zooals boven gezegd is, dat de peren wei nig vruchten droegen. Toen genoemde plantensoorten verwij- wijderd waren, kreeg men het volgende jaar dadelyk een schoonen oogst peren. Het is dus zaak er op te letten, of in de nabyheid van onze vruchtboomen ook planten staan, die terzelfdertijd als de vruchtboomen bloeion en die de byen en andere insecten, die de bloemea bevruch ten, sterker lokken dan de bloemen onzer vruchtboomen. Uitslagen wan proeven met de voedering van varkens. Sedert 1890 werden door J. H. Grisdale proevon genomen met de voedering vau varkens. De arbeid toont iu ieder deel zijn Ameri- kaansch karakter, maar is echter ook voor Europa van waarde, daar zooals be- bekend is, dergelijke prooven iu Amerika zoo worden ingericht, dat hare practische waarde juist te voorschijn treedt. Opmer kelijk zyo, ook voor onze vatkenshouders de couciusie's, waartoe Grisdale na lOja- rige proefneming gekomen is. Die conclu sies luiden als volgt 1° Wanneer men meer de vleescbpro- ductie op het oog beeft, is hot niet voor- declig, gekookt voeder te geven. 2° Heeft het varken een gewicht van 50 kilo bereikt, dan kost iedere toename van 1 kilo in levend gewicht in verhou ding steeds meer voeder. 3° Derhalve is het voordeelig, varkens niet zwaarder dan tot een levend gewicht gewicht vau 80 a 100 kilps te voederen. 4° Ontroomde melk bij koienvoeder ge voegd. verhoogt de voederwaarde vau de koren vrucht zeer veel. 5° Ontroomde melk is de meest geschik te bijvoeging bij koreavoeder, indien men vast vleesch wenscht te krijgen. 6° Een zeer gunstige invloed op de vastheid vau het vleesch wordt ook ver- kregeu door een mengsel vau gerste, erwten- en havermeel met ontroomde melk. 7° Het grootste voordeel werd aange toond, wanneer het koren, nadat het 24 Wordt gevraagd 4 schrijnwerkers 1 kleermaker, (volle gast) en een leer jongen. Vraagt plaats als bureelbediende jonge van 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kunnende de Vlaamsche en Fransche ta len 2 jongelingen ook de beide talen kunnende, als bureelbediende of maga zijniers. De plaatsvervanging voor ieder een.MM. Culfs, De Groote, Vau den Bogaert, Van Brussel en Maenbaut, heb ben Donderdag een wetsvoorstel neerge legd, strekkende om de plaatsvervanging in het bereik van do minder gegoeden te stellen, door het herinvoeren der num merverwisseling, zooals deze voor 1864 bestond. Door dit stelsel kunnen de lotelingen die een goen nummer hebben getrokken, dit,met vergoeding van 300 fr. maximum, met inaandelijksche stortingen verwis selen tegen oen slecht nummer, door een andere loteling getrokken. Jenever drinken zal ik nog Riep Jan verduiveld kwaad. Hij bleef voor moeders beden doof En spotte met heur raad. Hij dronk, totdat hij uitgeteerd 'Op 't sterfbed nederzonk, En 't uitgemergeld voorhoofd reeds Van 't koude doodzweet blonk. Nu bidt zij op zijn graf geknield, In treurig, stil geween, Eu sukkelt dan met tragen tred Weer naar baar woning been. Zij kwijnt..,, en teert allenskens uit 'Ea zinkt op 't ziekbed neer.... Eu 't dof gebrom der doodklok meldt: Ook moeder is niet meer I Zeg wand'laar, ziet ge dezen steen, Met donker asos bdaau Daar rust de moeder met haar zoon. O wijd hun asch een traan 1 Fibmin Vinck. Getrokken uit Vergeet-mij-nietjeseen bundeltje liederen tegen drankmisbruik in noten- en cijferscbiift door Jozef en Fibmin Vinck. o CREEMBOTER. Markt van Woensdag 26 December o 180 kilogrammen ter markt; ,prys fr. 2,80 tot2,90 per kil. Men beeft zijn verstand het meest noo dig als men met een gek te doen heeft. De Brusselsche dieven hebben een nieuw voorwerp hunner begeerlijkheid ge vonden. Zy stelen tegenwoordig venster ruiten, niet iu kisten op de kaaien of in de spoorwegstaties, maar in de straten, aan de buizen. Zij snijden ze 's nachts uit de vensters die niet gesloten worden of waarvan de sluitblinden naar biunen zyn. Zondag morgend in den mist, heeft een trein van den stoomtram, Daby de Zuidstatie te Brussel, eenen tramwagen overhoop gereden. Er zijn zes gekwetsten. Princes Elisabeth en het Vlaamsch' Donderdag, hebben prins Albrecht en princes Elisabeth de galavertooningen van den Vlaam^chen Schouwburg bijge woond. Toen hij de uitooodiging vau het bestuur aan* aardde, zegde prius Albrecht dat de vertooning groot genoegen zou verschaffen aan princes Elisabeth, die reeds groote vorderingen beeft gedaan in het aanleeren der Vlaamsche taal en zich door dagelijkscho lezingen bekend maakt de zoo rijke letterkunde onzer uoorder- lyke proviociön. Wij wenschen onze toekomstige Konin gin van harte geluk, dat zy de taal wil kennen van de meerderheid der bevol king, waarover baar echtgenoot een» re- geeren zal. Alle catholieken van België en bij zonderlijk bet gansche bisdom Luik zul len met de grootste vreugde vernemen dat bet lijk van den Eerwaarden Pater Victo rieus, zaliger gedachtenis, over twee jaar als martelaar iu China gestorven, deze maand nog in ons land zal aankomen. Men weet dat op uitdrukkelijk verlan gen van Zijne Hoogw. den Bisschop van Luik, het stoffelijk overscbot vau den kloeken geloofsverdediger in China werd opgezocht en naar Europa vervoerd om te Luik in de kerk- der Minderbroeder» begraven te worden. Geheimzinnige moordpoging. Zaterdag avond te Brugge, trok een werk man, T-iugha genaamd, van zijn werk komende, vreedzaam huiswaarts, toen hij, zonder de minste uitdaging, tegengohou den werd door twee personen die geweêr- schoten op hem losten. Taugha werd doo1 drie kogels getroffen en viel doodelijk ge kwetst ten gronde. De ongelukkige heeft zijne moordenaar kunnen bekend maken. Zij werden neer- stig opgezocht. De toestand van den gekwetste, die vader is van zes kinderen, is wanhopig. Het parket is ter plaats geweest. Een menscheneter. Te Oostrooze- beke werd een min of meer beschonken persoon, F. V. genaamd, in eene herberg buiten gezet. In woede ontstoken keerde hy zijne wraak naar dry voorbijgangers hy wier) een dezer ten gronde en beet hem een groot stuk vleesch uit den bil 1 Een half uur later bevond F. V. zicli in eene andere herberg bij zocht er ins gelijks twist tegen eenen treedzamen werkman, en eeusklaps, alvorens men was kunnen tusschenspringon, wierp F. V. den werkman ten gronde en beet hem den neus af. Het aardigste van al is dat het stuk vleesch niet is teruggevonden. Men denkt dat de woestaard het ingezwolgen heeft, alhoewel hij loochent. Het parket heèfc een onderzoek inge steld. Acetyleen en waterslof. Ee.i Franscb ingenieur heeft een middel ge vonden om waterstofgas, dat onder ander vooral tot vulling vau luchtballons dient, zeer goedkoop te verkrijgen en wel uit acetyleen. Als men dit gaz samenperit, kan men het door een (electriscb) gloeiend gemaakteo metalen draad doen ontplo'. fen, waarbij bet zich ODtleedt in water stof en kool (roet). De ontploffiag is zoo der gevaar als de ketel niet te klein ii. Men kan dan bet waterstofgas opvangen en behoudt een fijn koolpoeder, dat gror ter verkoopwaarde heeft dan het ver bruikte acetyleen, zoodat men het water stofgas op den hoop toe krijgt. Een kilo acetyleen, die ongeveer 1 fr. kost, geeft aldus 925 gram roet meer dan een kubiekeumeter waterstof. Donderdag nacht zagen de doua niers van Tourcoing eenen wagen met stoelen beladen de baan van Meenen naai Rysel op rijden. Zij deden den voerman stil houden. Deze beweerde niets anders geladen te hebben dan stoelen. De wazen werd afgeladen en men vond 12 balen tabak, voor eene weerde van 3750 fr., en wegende gezameelyk 300 kilos. Smok kelwaar, stoelen, peerden en wagen, ter gezamenlijke weerde van 6 tot 7000 fr., werden in beslag genomen. De voerman had het vervoer van dat goedje aangeno men voor 100 fr. Hij was in dienst m eene eigenares eener stoeleufabriek tn Halewijn, die van het gebeude niets wist, maar die toch hare stoelen eu gery niet terug krijgt. Eene vrouw te Dinant, die het vuur harer keuken wilde aanwakkeren, heelt hierdoor do vlam naar buiteu doen slaan. Men raadt de gevolgen. Iu een oogwen' was zy in eene levende fakkel herschapen en een uur Dadieu was zij een lyk. Te Trazegnies werd een brieven- drager aangerand eu van 4500 fr. beroofd De man is gekwetst. De politie heeft hei geld onder eenen hoop aarde teruggevor den. Te Geeraardsbergen bestoud de Gemeenteraad sedert de laatste kiezing uit 7 catholieken, 4 liberalen en 2 socia listen. Eon der zeven catholieken is over 14 dagen gestorven en nu blijven er laugs weêrskanten zes (de liboraleu gaan met Ie sucialisten samen). Voor eene gebeur lijke kiezing hebben de liberalen en socia listen ecupai ig als candidaat uitgeroepen do notaris Ron», gewezen burgemee»ter. Schijn bedriegt. Wij hebben reeds do aanhoudiug gemeld vau dien avontu rier, die zich als prius van S' Leon uitg* ea zelfs eeue ridderorde bad gesticht. Hierover wordt nog het volgende gemeld j Don Leon, prius Laforge de VitauvJ- hertog vau Sl Leoc, stichter van de orde der ridders van S* Leon, waarvan hy teu

De Denderbode | 1900 | | pagina 2