IVijverheidsschool TT» Van tak op tak Ouderdomspensioenen. - Schijnheiligheid.-^;1™!/ De Volkszeever i' eb2 Rechterlijk krouijk. ZONDAGRUST. S3 Stad Aalst. - Werkbeurs. AALST. Allerhande Nieuws. Frankrijk. Rusland. ZONDAGLESSEN. Zondag, 30 December Stoomtuig geleiden en Vuurstoken Practiscbe les door M. De Lathauwer, ten 9 1/2 ure. Electriciteit Dyoamo en accumula toren. Practiscbe aanschouwingsles door M. De Lange, ton 10 1/2 ure. Beide lessen zullen plaats hebben aan de inrichting van 't Nieuw Hospitaal, (met toelating van de Bestuurlijke Com missie der Godsbuizen.) De leerlingen vergaderen ter school ten 9 1/4 ure. De Bien Public van Maandag laatst bevat een artikel over een Concert dat Zaterdag 22 December 11. in het Casino te Gent gegeven werd door het byzonder Muziekkorps des Konings (l,w Gidsen regiment) onder be stuur van M. Leo Walpot, Bestuurder van ons Stedelijk Muziekconservatorium en onzer befaamde Koninklyke Harmonie. Wij kunnen niet nalaten bier eenige regelen van bovengemeld artikel te ver talen en te laten volgen Het concert verleden zaterdag in bet Casino gegeven door bet bijzonder Mu ziekkorps des Konings onder bet geleide van M. Leo Walpot, van wien de Gente naars eene eervolle geheugenis hebben bewaard, heeft een volkomen bijval ge noten. Hij heeft niets verloren van de faam zonder weèrga welke hij zich sedert lang verworven heeft, wil integendeel. Het programma was derwijze samenge steld om zoowel de moeielijkste toehoor ders te bevredigen als de gevoeligste te stieelen. Tusscben de stukken het meest door het publiek toegejuicht, stippen wy aan de Rhapsodic Hongroise n° 2 van Liszt, een ware muzikale halsbrebery, het grootsch openingstuk van Ta7inhauser van Wagner, de Rhapsodie Espagnole, van Chabrier, alsook een prachtige inlei ding van den heer Walpot, welke een zeer fraai figuur maakte bij de hierboven genoemde stukken van hooge kunst- vlucht. Wy zullen slechts de weêrgalm zyn van het aanwezige publiek, met den heer Leo Walpot en zijn keurkorps, waarvan hy den oprecht naar waarde geschatten overste is onze beste gelukwenschingen toe te sturen. Wijziging toegebracht aan een reglement. De Moniteur van Maan dag bevat, betreffende de landbouwcomi- ces, het volgende koninklyk besluit Te rekenen met 1901, zullen de leden der landbouwcomices telken jare in alge- meene vergadering byeenkomen, gedu rende de eerste veertieu dagen van Janu ari, en de afgevaardigden der cornices in den loop der veertien opvolgende dagen. I Til 4 C de schoolpedant.die thans wekelijkszyne goddeloos heden in Den Dendergalm uitkraamt, laat geene gelegenheid ontsnappen om do catholieke priesters en kloosterlingen te beliegen, te bespotten en te lasteren, welke in dienst zyn en noch de kap over de haag hebben geworpen of noch door hunne Overheid gestraft zijn. Moest men hem gelooven dan zou men zo bij duizenden tellen de priesters en kloosterlingen die hunnen staat te buiten gaan hier cn in Frankryk. Maar Judas raadplege de rechterlijke annalen en hij zal vinden dat van 1864 tot 1894, dus gedurende een tydverloop van 30 jaren, in Frankrijk, op 81,481 wereldlijke onderwyzers 433 veroordeel den voorkomeu terwijl er op 60,625 gees telijken maar 131 veroordeelden kunnen aangewezen worden. Dus vijf wereldlijke onderwijzers tegen twee geestelijken Judas, man, g'hebt reden van zwygen, hoor je UIT BRUGGE wordt gemeld dat de heer baron Ruzette, Gouverneur der Pro vincie, donderdag tijdens het avondmaal door eene geraaktheid werd overvallen en met lamheid geslagen. Hij werd dadelyk van de HH.Sacramenten bediend.Zyn toe stand is bedenkelyk. Baron Ruzette is een geboren Aalste- naar. Ingevoerd of uitgevonden. Brandewijn werd het eerst gemaakt in 1310 in Frankrijk. De peerdentram werd het eerst gebruikt in 1826. Looden waterpypen werden het eerst gemaakt in 1269. De briefomslag kwam in gebruik in 1849. Steenkool werd in 1350 het eerst als brandstof gebruikt. De eerste verrekijker werd gemaakt in 1590. De torpedo werd uitgevonden in 1777. Geweren met vuurschoten werden in het Frausche leger gebruikt in 1630. De aankondiging in nieuwsbladen ver scheen in 1642. De eerste telegraaflijn werd in Zwitser land gelegd in 1782. Chlorofoim werd in 1831 ontdekten het cei st bij operatiën gebruikt in 1846, Het damspel was reeds bij de oude Egyptenareu bekend, en eene 4000 jaar oude leeüeuing stelt eenen twist voor over een damspel. Tabak werd in het begin der zestiende eeuw door de Spanjaarden in Europa ge bracht. Tapijten werden in Europa het eerst in Frankrijk gemaakt in 1664, naar het model van oudere Turksche. Het buskruit kenden deChineezen reeds 2000 jaar voor onzo tijdrekening. In Eu ropa werd het waarschijnlijk uitgevonden in 1281. Electrisch licht werd het eerst gemaakt in 1845. Het vergrootglas was waarschijnlijk reeds bij de ouden bekend in 1283 kwam het opnieuw in gebruik. a a In de geborstene Klokke Roeland van zondag II., lezen wij - Wij, christene democraten, eischten sedert 1890, een frank per man en per dag, cn we werdeu door de behoudsge- zinde organen van Aalst en Ninove daar- voor zelfs uitgebazuind als valsche be- lovers en volksfoppers. Nu dat er toch iets is gekomen, is dc rol gansqh veranderd, nu zweren ze bij - hoog en bij laag dat het.... van hen komt. Ja, wij herhalen het valsche belovers en volksfoppers zijn de groene helden altijd geweest tot hiertoe. Sedert 10 jaren, zegt ge, vraagt ge een pensioen vao 1 fr. daags en per man. Laat zijn 1 Maar de hoofdman der groene kliek de afgestrafte priester Daens, zetel de vier jaren lang ter Volkskamer, waar om diende hy geen wetsontwerp in strek kende om aan allen ouden werkman en werkvrouw een pensioen van 1 frank daags te verschaffen r Waarom deed bij het niet?... Wel omdat het eene ijdele belofte was die hij gedaan had en zijne genegenheid voor 't volk maar schijn is. Hy heeft het immers getoond wanneer de schadelosstelling van 30 fr. aan de militianen ter Volkskamer besproken wt-rd by riep dan dat 30 fr. veel te veel was, dat 10 fr. meer dan genoeg was daar de militianen thuis geen 10 fr. konden verdienen. De beurt is nu aan sieur Alois De Backer... Hij zetelt ter Volkskamer en zal hij nu een wetsontwerp indienen 't welk een pensioen van één frank daags aan alle oude werkiieden van beide ge slachten zal bezorgen 1 't Wordt tijd, sieur Alois, er ernstig aan te denken uw voorstel bij de Volks kamer in te dienen, wilt ge niet dat men u ellendige volksfopper blijft na roepen... Wij zullen U uwe belofte van tyd eens herinneren, heerschap 1 Blijde verwachting. Uit offi cieuze bron wordt gemeld dat de gezond heidstoestand der prinses van dien aard is, dat men hoop op aieuwe voortplanting der dynastie mag koesteren. Zoo zegt ten minste de Courrier de Bruxelles. Riviervischvangst. M. de mi nister van landbouw heeft zij oen collega van justicie aanzocht, de personen, die den visch dooden bij middel van schade lijke, zelfstandigheden, als kalk dynamiet en andere, streng to vervolgen. De rechtbanken zijn doorgaans in het beteugelen dier overtredingen" veel te toe gevend. En terwijl wij nu aan het kapittel zijn, zullen wy er bijvoegen, dat de militaire overheid ook een oog in 'l zeil zou hou den. Wij willen spreken over de manier van vischvangen, op sommige militaire waters in gebruik, en waar het visschen aan de burgers niet toegelaten is. LIEDJESZANGERS. Morgen Zoodag trekkeu Suikere Pie en Mijn lieve Onderpastoor van Denderhautcm naar St-Lievens-Hautem als liedjeszangers. Ze gaan er te koop Btellcn 13 scboone liedjes met gekende airs aan 5 c. Wat omdeD donder toch 1 Altijd het judascijfer in alles en op alles... Moest het aan anderen gebeuren Suikere Pie zou van den vinger Gods spreken. TTapIrvIron ou^e Griet ütrKXKÖIl. L'Etoxle Beige valt in haar nummer van 10 December lievig uit tegen de Zusters van het kloaster te Kerxken. En welke reden bestaan er, zult ge vragen, om door dat trottoirblad aan gevallen te worden Wat hebben zij toch misdaan Hoor! De Zusters worden voor verdruk- sters en onderkruipsters uitgescholden, omdat zij aan eene wereldlijke bulponder- wyzeres slechts 600 fr. jaarwedde beta len. Dat hongeiloon is opgedrongen, schrijft de Etoile en die onderwijzeres moet braaf zyn en stillekens zwijgen, zoo niet wordt zij gebroodroofd en al spoedig vervangen door eene religieuse, want weet het wel, gaat het blad verder, die Zusters maken zich stillekens aan overal meester vau het lager onderwys in Vlaamsch België. Het zij gezegd dat de - Etoile zich thans deerlijk bedriegt, of wel vrijwillig hare lezers leugens opdischt, want de jaarwedde vau bedoelde üulponderwyze- res mag inderdaad op 1050 fr. geschat worden maar men moet hiervan 450 fr. afrekeneu voor onkosten van voediug in het klooster, (300 dagen aan 1,50 fr. per dag 450 fr. Ziedaar hoe liberale bladen de waar heid verdraaien, en deftige personen voor verdrukkers hunner beambteu willen doen doorgaan. Moesten alle gemeenten het geluk heb ben zulke verdrukkers t* bezitten, ze zouden alras eene merkelijke verbetering in huune kas bestatigon. X. De proefnemingen met de draad- looze telegrafie tusscben Antwerpen en Brussel zullen eerst binnen eene maand plaats hebben. Vrydag zyn de instellingen op den toren van O. L. V. kerk te Antwerpen inge richt.] De toren is eigenlijk het telegraafbu- roel niet 't is in werkelijkheid een reus achtige telegraafpaal,waarop de voelho rens, een soort van lang vischnet, bestemd om de electrische golven op te vatten, zijn aangebracht. Een draad loopt van de voelhorens naar een huis, onder de hoofdkerk, waar het bureel van Antwerpen is ingericht. je vertoont dat sedert eenigen tijd iuooze omstrekea door bet toedoen der groene Volksverleiders wordt rondgedeeld. B ■- doeld prentje verbeeldt den H. Anto tius Padua. Op de keerzijde treft men eenige gebedekens aan en onder ander eentje voor 't algemeen stemrecht. Even als De Landbouwer van Oost- Vlaaoderen, vinden wij er niets berispe lijks in dat men bidde voor 't algemeen stemrecht of voor eenig ander stoffelijk belang. Maar, lijk onze confrater, zeggen wij, dat bet niet mogelijk is den haat cn de schijnheiligheid niet te doen opmerkeu die dit gebed bevat. Ziet hier een staaltje - Het dagelyks brood is hier niet, voor de ontelbare neerstige en spaarzame werk- menscbcn,.. Het dagelijks hrood dat thans ontbreekt, zal ons toekomen door het zui ver algemeen stemrecht. Wat moet de geringe mensch denkeu wanneer hij verneemt dat de catholieke meerderheid der Kamer van Volksverte genwoordigers van het zuiver algemeen stemrecht niet wil hooren spreken I Wtlke gevoelens van baat moeten in het hart van den armen niet ontwaken wanneer zy overtuigd zijn dat de catholieken hen het brood weigeren omdat zij het zuiver alge meen stemrecht verwerpen. Hoe ver is de opsteller van dit gebed niet afgeweken van de Eucykliek van Paus Leo XIII, die hij inroept. Welke schijnheiligheid bevat ook dit gebed niet I Geen ander woord kunnen wij toepassen aan priester Daens, die waarschijnlijk dit gebed opgesteld heeft. (Dit is iuderdaad gedrukt bij P. Daens, op eiland Cbipka.) Het zou ons verwon deren dat M. P. Daens dit gebed aan zyuen broeder, priester Daens, niet zou onderworpen hebben. Behoort dit tot de bevoegdheid van dezen laatsten niet Priester Daens houdt zich niet altijd bezig met liet opstellen van gebeden. Wij zullen eens het woord laten aan socialist Demblon, die tamelyk goed priester Daens kent. Te zamen zijn deze dikwijls uitgegaan, Ziehier hetgeen gezel Demblon onlangs in Le Peuple ver telde. Ik weet niet of M. Daens bevreesd is zich te compromiteren in den omgang van een eerlyk man, maar by zal gewis zyne eer daardoor niet op bet spel zetten, want reeds lang gaat bij met een ieverig vry- denkerom. Wie toch was de voorzitter van de voordracht «lie hij verleden winter te Luik in de Populaire hield Ik zelf. Toen lachte bij mede met het talryk publiek «laar vergaderd, omdat ik hem geluk wenschte in zijne redevoeringen tegen de klerikale reactionnairs bewijzen te geven van eenen duivelschen geest Hij wist toen even goed als heden wat ik in de dagbladen en in de Kamer gezegd bad nopens de verdichtsels van Jezus eu Maria. Wanneer men zoo vaak hand in hand is gegaan met een man die zich niet schaamt op de laagste wyze de heilige Moeder Gods te beleedigen en die aan houdend met Jesus spot, zou meu, ous dunkens,zich moeten schamen om smeek gebeden op te stellen schijnheilige moet genoemd worden dengene die gebeden opmaakt en die ter zei ver tijd zich vriend toont van eenen beleediger van allen Godsdienst. De werkmaat. M. de minister van arbeid heeft opnieuw bet wetsontwerp neergelegd, betrekkelijk de werkmaat, tot bepaling van verrichten arbeid, door werklieden die per stuk werken. Dit ontwerp werd reeds vroeger door zijnen voorganger. M. Cooremad. inge- diene. gezeeverd kortelings gaan de groene helden ophouden in de week te zeeveren en al huu gezeever bewaren voor 't zon dags. Natuurlijk zal de zeeverlap dan vergroot worden. Eu daar het een zee- verlapke zal zyn van 4 ellen voor 'nen frank, zal hij dapper in den voddenbak liggen... En dan 1... Adieu 1 myne meu- zeiaar met draaiken al 1 Slautemas, alias Milio, opsteller van Vooruit, is door de rechtbank van Geut tot 30 fr. boete veroordeeld, voor smaad jegens M. den adjunkt-commissaris Dhos 8Che en tot 40 fr. boete voor opstand. Wat lammekeu 1 dienstdoende Apotheker Zondag 30 De cember 1000, Mr Meirschaut, Korte Zoutstraat. Dijnsdag 1 Januari 1901 (Nieuwjaar), Mr Van Caelenbergh, Lcopolustraat. Wordt gevraagd 4 schrijnwerkers 1 kleermaker, (volle gast) eu een leer jongen. Vraagt plaats als bureelbediende jonge vau 16 tot 17 jaar, met zeer goed gedrag, kuuneude ue Vlaamscue eu Frausche ia- 1 u 2 jougeliugeu ook de beide talen kuuueude, als bureelbediende of maga zijniers. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd t§ Schelderode, den E. H. Schau- vliege, onderpastoor te Maldegem. Onderpastoor in O. L. V. kerk te S' Nieolaas, den E. H. Van Haulst, coad jutor te Cruybeke. Coadjutor te Cmybeke, den E. H. On- ghena te Sinay, den E. H. Joliet, beiden priesters der laatste wijdiug. Surveillant teL"deberg, den E. H. De Wildtïman, priester der laatste wij ling. CREEMBOTER. Markt vau Zaterdag 29 December. 250 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,90 tot 3,00 per'kil. Uoteirniarkt.- Heden zaterdag werden 488 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3580 kilos. Aalst. Talrijke diefstallen bomen ter naamlooze fabriek La Fourrure De Peltery beter gekc-nd onder den naam van 't Vellebensfabriek van den Tragel, grondgebied van Hofstade. Men schat dat er om 15 duizend Iranks pelterijen zijn ontvreemd geworden. Een der daders, een werkman van 't fabriek is betrapt geworden en heeft volle beken tenis gedaan. Ougetwijfeld zal hij zijne mededie ven bekend maken. Velen waren hier te Aalst en omstreken hoogst verwonderd, zelfs meisjes uit den minderen stand, met pelsen te zien ver schijnen die alhoewel uit kouijueu, hazen en katteuvelleu vervaardigd, toch nog tegen geen spotprijs verkocht worden In alle geval weinig waakzaamheid moet ter dezer fabriek bestaan om zich op zulke groote schaal te laten bestelen. Aalst. Een landlooper kwam vrij dag ter winkel van M. Van Belle, lood gieter, Lange Zoutstraat, drager van een bon voor een ketel, voor rekening van den heer statieoverste. Later is bevondon dat de bon valsch was en de aftruggelaar werd door onze Politie aangehouden. Hofstade. Een smartelijk ongeluk is te Hofstade donderdag nacht voorge vallen. Een landbouwer en zijn zoon, die reeds meer dan eens bestolen waren geweest, hielden uit vrees dat men hunne patatten ook zou komen stelen in een klein ge bouw dat ze destijds hadden opgericht, de wacht. Dit gebouw was bouwvallig en gedurende 't tempeest dat alsdan heersch- te viel het gebouw in, de twee wakers onder de puinen begravende. De twee slachtoffers zijn versmacht geworden. De bestendige Deputatie van den Raad onzer Provincie heeft in hare laatste zitting de toelage van 20,000 fr. gestemd voor de provinciale tentoonstelling, en die som is zaterdag aan het bestuur der maatschappij betaald, zoodat de terugbe taling aan de aandeelhouders eerlang zal beginneo. Maandag avond vierde meu feest bij den herbergi' r Scorels te CouillHt. Rond 11 ure kwamen daar vier Vlaamsche werklieden binnen, die wat te veel ge dronken hadden eu weldra ontstoud er twist men wierp weldra met al wat er ouder de hand kwam. Ten slotte werdeu de messen geti» kkeu en twee der vech ters, Omer Van Weymeersch en Frans Retby werden vreeselijk gestoken. De toestand van Weymeersch is wanhopig. Het parket van Charleroi is ter plaats gegaan. Bij eenen diefstal te Schaarbeek, werdeu de dieven verrast en een hunner liet bij 't vluchten zyuen overfrak ia den brand. In dien frak vond men papieren op naam van zeker«;n C., oud-policieoffi- cier in het spooi wegenbestuur. Men zocht hem op eu vond hem in eene herberg der Liedtsplaats. Eerst poogde C. te loocbe uen, doch ondanks dit werd bij toch aan gehouden, te meer omdat hij Dog opge zocht werd, krachtens eene veroordeeling tot 10 jaren gevangenis, voor vroeger ge pleegde diefstallen. De onderwijzer eener gemeente school te Si-Gilles bevond maandag, in zijne klas komend, dat al de linnenmaten en andere voorwerpen voor de lessen van het metriek stelsel, gestolen waren. Wel dra bevond meu dat zij door twee knapen van rond de 13 jaar in een voddenhuis te koop aangeboden waren. Do koopman vermoede wat er gebeurd was en deed hen aanhouden. Het waren twee leeilingen van de avondschool. Maandag nacht, ten 2 uren, worden twee officieren van het voetvolk op de Regentlaan te Brussel, aangesproken door twee dronken kanonniers. Zij bevolen de dronkaards, naar hunne kazerne te gaan doch in plaats van te gehoorzamen, beleedKden eu mishandel den zij zelfs de officieren. Deze laatsten verdedigden zich en rie pen om hulp. Agenten snelden toe en deze hielden de soldaten aan, ondanks huu verzet en het geweld dat zij pleegden. Die zaak zal voor hen stellig niet goed afloopeo. Compagnie Singer. Nut tige geschenken voor Nieuwjaar. Een beer, deftig van voorkomen, bood zich bij eenen wisselagent te Brus sel aau om een pak titels ter weerde van 10,000 fr. te verkoopeo. De wisselagent bevoud dal deze titels voortkwamen yan eenen oulaugs te Parijs gepleegden dief stal. Den schijn aannccneude van do koe pons na te zien, gelastte hy zijnen klerk de policie te verwittigen een officier snelde aanstonds toe en hield den heer aau. Iu zijne zakken vond men nog voor 30,000 f»titels. Heel die scbat is in be slag genomen. De aaugehoudene is een Franschmao. Er zijn tegenwoordig te Brussel die ven, die er eene specialiteit op na hou den, bij de magistraten te gaan stelen. Over eenigen tijd was het bij M. den sub stituut De Hoon, nu heeft men M. De Clercq, substituut van den procureur- generaal met een bezoek vereerd en als aandenken eene goede hoeveelheid kost baar zilverwerk meêgenomen. Een hevige brand ontstond te Vil voorde donderdag morgend in do kuiperij van eene petroolraffinc r lerij. Met vreeselijke snelheid plantte het vuur zich voort en greep weldra al de gebouwen aan, die petrool bevatten. De steenen gewelveo van de kelders weer stonden echter en deze bleven gespaard. De schade moet zeer-groot zijn, doch is door verzekering gedekt. Woensdag nacht hebhen «lieven te Bleidinge eeD bezoek gebracht bij den landbouwer Eduard Van de Voorde.- Een varken,slechts sedert eenige dagen in het zout gestoken, werd ingepakt en medegenomen. Ook twee kilogr. boter, een pot smout en verscheidene brooden werden buit gemaakt. De 'lieven moeten ook dorst gehad hebben, want zij hebben het vat afgedronken, Dat zij voor de verscheidenheid waren is nog bewezen door het feit, dat zij oök bet geld Diet lieten liggen. Zij hebben inderdaad al de kassen doorsnuffeld, en al het geld, dat buu onder de handen kwam, zorgvuldig in hunnen zak ge stoken. Als voorzorg hadden de dieven het ge weer van den landbouwer weggenomen, hetgeen bewijst dat zij geen liefhebbers zijn vad lood korrels. De politie is op zoek achter te stoate- rikken. Zondag avond heeft een joogeling in de Margueritestraat te Gent, drie revol verschoten gelost op een meisje, waarmee hij den Lion de Flandre was gegaan, om een concert bij te wonen. Naar het schijnt hadden zij, gedurende het concert, reeds ruzie gehad en zouden zij al twistende buiteu gekomen ziju. Men verzekert dat de kerel het meisje bij de keel vastgehouden heeft, om drie maal iu baar aangezicht te schieten. Het aangezicht van de ongelukkige was vseeselijk vermorzeld, en zij viel stervend neer, waarna de ellendeling de vlucht nam. Het slachtoffer werd in de het hooger- genoemd lokaal binnen gedragen door de toegesnelde voorbijgangers en daar door dokter De Keghel verzorgd. Later zijn de pompiers gekomen om het meisje naar het gasthuis te dragen, waar het weldra is overleden. Het drama had in de buurt eene groote opschudding verwekt en daaraan is het te danken dat de moordenaar is kunnen vluchten. Nadere bijzonderheden. De moorde naar heet De Sloovere, 19 jaar oud en was bediende by Vau Gendt. Het meisje heet Rachel Destanberg, is ook 19 jaar en woont op de Bijlokevest. Zij verkeerden sedert ongeveer een jaar en waren zondag zooals gewoonlijk gaan wandelen. Zij bezochten onder au- deren het koffiehuis De Chineeswaar zy eene partij trie trac speeldeu. Dan gingen zij naar het feest in den Lion de Flandre. Tijdens het feest ging Ue Sloovere op het tooneel, op het verzoek vau den voor zitter vau den kring, waarvau hy deel- ma .kte, het meisje in de zaal latende zitten. Deze, hierover misnoegd, verliet het locaal, zeggende dat zij naar huis ging.Dm Sloovere volgde haar in de straat en vroeg haar om terug te keeren, maar zij ant woordde Gy moet bij my niet meer kumen ga, trek maar voorts de gordijn op Daarop werd De Sloovere kwaad en truk een revolver. De Sloovere die gevlucht was, heeft zich later in het bestendig politiebureel iu handen gegeven. Donderdag avond heeft op de eerste verdieping der woning van M. den baron Canoaeit, te Gent, eeue hevige gasont ploffing plaats gehad. De baronnes, die met eeuw gouvernante in de kamer was, werd even als deze laatste zwaar ge kwetst. De logia werd verbrijzeld en de stukken glas vlogen tot in de vitrien van den tegeuoverwonenden apotheker. Tal rijke ruiten werden in de buurt gebrokeD en men zegt zelfs dat voorbijgangers door glasscherven gewond werden. Roode Broeders. Onze lezers berinuereu zich nog dat, tea tijde der wanorders aan de Gentsclie dokken, een der socialistische dokwerkers blind ge- schoteu werd. Vooruit heeft van ontroering tranen met tuiten geschreid, toen hij meldde dat zyne roode dokwerkers weenend gezworen hadden hunnen bliudea broeder rykelyk te ondersteunen. De blinde man wordt inderdaad tot hiertoe ondersteund door het kuopkeussyndikaat maar hoe broe derlijk dat gebeurt, blijkt uit 't volgende: 't Is ve;rtien dagen geleden dat de blinde op het Meerhem een glas bier zat te drinken in eene herberg, die door een lid zijner familie gehouden wordt. Daar kwam een troepje roode broeders van den Dok binnen, die onder elkander aan het hessenpikken waren, terwijl ze 't nat aan spraken. De blinde raadde hun aan met elkaar geen ruzie te maken, maar hy kreeg voor antwoord Houd uwen bek, gij wat wilt gy er u meè moeien, op vreter Is 'c nog niet genoeg dat wij u den muil openhouden De ongelukkige was verontwaardigd over die woorden eu verweet hem de slechtheid hunner taal. Maar 't bekwam hem slecht. Als kwade honden vielen zij op den blinde aan en overlaadden hem met schoppen en slagen, tot dat er geen stuk vau zyne kleederen nog geheel meer was. 't Was maar als ze moè wareD, dat ze met slaan ophielden en hem lieten i ëtiem De roode vereeniging heoft den ergstcn broederlijken klopper gebannen. Mair deze verbanning val moeilijk in staat zijn het zure broederbrood van den armen blinde wat zoeter te maken. Dat me» in Gent ook verstand van stelen heeft, blijkt uit het volgende Een vlot van sparrenhont, dragende 12 groote eikeu balken, waaronder er zijn die 1000 kilos wegen, is in den nacht van 19 tot 20 d. zer uit het water der Lieve, naby den Cbartreuzenweg verdwenen. Pijnlijk ongeluk. Woensdag is M. Des. Balcaen, schepeue te Beirlegem, naar tie Gulden Mis gaando, in de beek gevallen, wel \an 3 meters hoogte. Het ongeluk had plaats nabij' het kasteel van Beiilegem, aan de Lazarielaan, langs de provinciale baan Gent-Huodelgem. M. Balcaen is in erbarmelijken toestand uit het water getrokken hij beeft eene schedelbreuk bekomen eu is verschei dene* ribben gebroken. Zonder de hulp van M Richard Van de Velde en der kinderen De Visschore, ware hij verdronken. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. De werkman Tanghe, van Maria- kerkè, die van zijn werk huiswaarts keerde, werd aangevallen door twee ke reis, met geweeren gewapend, die op hem schoten. De ongelukkige, doodelijk getrof fen, viel neer, terwijl de aanvallers de vlucht namen. Het slachtoffer is getrouwd eu vader vau vijf kinderen. Op tweeden Kerstdag had te Sem- merzaeke insgelijks eene vergadering plaats tot bet stichten eener pensioenkas. Ruim 200 persooen woonden de verga- doring bij. Na volledige uitleggingen, ge geven door de heeren Maenhaut en Van Iseghem en een woord van aanmoediging van woge den E. H. Ponnet, ^pastoor, lie ten zich honderd drie en twintig personen inschrijven. Zulke scboone uitslag bewijst dat de inwouers van S'>mmerzaekë weten hunne belangen te behartigen op doelmatige wijze. Een leelijk ongeval gebeurde aan den bouw der nieuwe Zuidstatie te Ant- weipen. Eene plaat zink, die misschien wel teroorzake van den wind, viel, kwam terecht in bet gelaat van den werkman Ed. Joostens en sneed hem letterlijk den neus af. In eene zagerij der Kroonenburgstraat heeft een werkman erge wonden aan de hand bekomen. Deze beide gewetsten zijn na eerste zorgen in het Verbandhuis van het Zuid, naar huis kunnen gaan. Nog het kasteel van Bélceuïl. De exporten beginnen een weinig orde te krijgen in het opmaken der verliezen,door den brand teweeg gebracht. Woensdag zijn zij begonnen met 't rangscbikken der geredde voorwerpen. Deze zijn talrijker dan men eerst dacht. De kostbare meubelen, schilderijen van meesters, Japansch- en Chineesch porcelein hebben veel geleden. Al de boeken der bibliotheek zijn ge red, maar eenigen zijn beschadigd. Ook ontsnappen aan de ramp, al de oude pla ten en gravuren, ten getalle van bijna 6,000, al do handschriften, waaronder bet beroemd boek der Passie, zijn ook be houden gebleven even als het manuscript van het Gulden Vlies. Verder meldt men nog als gered zes flambeeuwen en een Christusbeeld in koraal, een gouden, met cameëa bezette kelk, eee koralen wijwatervat, de degen eu de dagge van Philips II, een dolk van Gustaaf Adolf, al de familieportretten van bet buis de Ligne. Talloos zyn de kunstwerken en mees terstukken die vernield werden. De houten gebeeldhouwde lambrizee- ling der eetzaal was op 100,000 fr. waarde geschat. Schilderijen van Velasquez, Titiaan, Teniers.ziju verloren of onherstelbaar be schadigd. Het gebouw was voor 500.009 fr. en de verzamelingen voor 1,700,000 fr. verze kerd. Als bet waar is, wat eerst gezegd werd. dat de schae de 10 millioen benadert, dan is stellig die verzekering veel te laag. Eene vreeselyke ziekte woedt sedert 8 dagen in het dorp Renlies; de zieken sterven in 48 uren eu hunne lyken wor den geheel zwart. Reeds vier personen zijn aldus ovorledeD, en de lijkschouwing heeft Diets bewezen. Er zijn nog een groot getal zieken Een brandstichter. In de omstre ken van Lorient heeft men eenen scha liedekker aangehouden, beschuldigd van 23 brandstichtingen in hetzelfde dorp. De man had niets beters gevonden om veel werk te hebben, dan al de huizen in brand testeken, welke niet met leiën(gedekt waren. Brand te SPetersburg. In de Koltovskaiastraat, in de oude wijken van S' Petersburg, is donderdag een brand uitgebroken, die erge gevolgen had kun nen na zich slepen. Het vuur ontstond ten 4 uren 's mor- gends, toen de bewoners van het huis in diepen slaap gedompeld lagen. Een der bewoonsters heeft in haren schrik hare twee kinderen door het ven sters geworpen, om ze aan de vlammen te ontrukken en sproDg dan zelf hare kleinen achterna. De vrouw en een der kinderen werden door de aanwezigen opgevangen, maar het andere kind viel op de sieenen en werd erg gekwetst naar het gasthuis ge bracht. Een dertigtal andere bewoners konden in nachtgewaad langs reddingstrappen ontvluchten. Al wat zij bezaten werd door de vlammen verslonden.

De Denderbode | 1900 | | pagina 2