VEN)onderda« 7 Maart 11)0i 5 centiemen per nummer 55"e Jaar 5352 VEN Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan yan de Stad en 't Arrondissement van Aalst van 10DSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, vrijheid. nzeDve dwalingen. 7 VREUGDE. De legerkwestie in Nederland, De koffie. iele, blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder lening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week t Stad o frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes in; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post, ont- zijn ten laste van den schuldenaar ichrijftin bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, le Postkantoren des bands Cuiqun «uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr 1,00 Vonnisse op 'i' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accooró. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk t6gen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertent.iën uit vreemde landeD zich te wenden ten Bureete van dit blad Aalst, 6 Maart 1901. en over dingen schrijft, die men ;dan stelt men zich bloot on waar- verkoopen en zich in de oogen redeneerend publiek belachelijk •ste plicht dus van eenen schrij- ch goed op de hoogte zetten der die hij behandelen wil. Dat is tjd de gang der zaken en vooral het gebeurt met die schrijvers eel de lijn. Het ideaal gaat alsdan Ier dan woorden den bals te bre in het eindpunt te geraken. 3n dergelyk artikel vielen ons kken en brokken in de hand, e nochtans om den scbryvor te a. Wij vonden daarin het vol- der is zeker dat al de kloostersin ik, België en elders door weite stgreepjes de fiscale lasten welke lere burgers drukken, onder an- nccessièrechten ontduiken. d woorden zooveel eiffeltoren- dwalingen en nochtans, lieve - scbryver dier aanhaling is een 1 geweest. toeken wij dat eens. tale lasten zyn de grondlasten, meel en de successierechten. 3 kunnen de kloosters do grond- het personeel outduikeu ebouw staat daar, voor ieders a onzichtbaar kunnen de kloos- het niet tooveren. bouw heeft deuren ea vensters ters van den Staat stellen de rde vast eu wie het bewoout be- asten. unnen de kloosterlingen er aan en derde punt de successierechten. van de lasten te kunnen ten betalen de kloosters 11 .derd meer dan de burgerij osters in Fraukiyk zijn erkend i het niet. zij erkend zijn dan betalen zij b 30 cent. per frank als vergoeding voor do successie- iio zij in dit geval niet vorschul- zij niet erkend zyn, dan zyn die ingeschreven op deu naam van Pen mensch, vertrouweling van ■ster. Met zijne dood gaat het 3n bijgoederen over per testament anderen vertrouweling, voor de van den eersten. DE ZOON naar het Engelsck. 9"' vervolg. >eu sedert een maAnd to LondeD, ik intgevoerd, ik doe niets eu ik weet ik in de toekomst zal doen. Neem een veelomvattend antwoord, nu zal ik, zonder uwe vragen af te u alles van mij zeiven vertellen. Ik na twee jaar te Londen, en beu i jaar getrouwd. t zegt gij, getrouwd Eu reeds een e is dat gekomen rvoor moet ik u mijne geheele levens- jbhrijven, van af het oogenblik dat leiden zijn. d zoo, begin dan maar. at zien, O'Donahue, waar zyn wij ik het mij goed herinner, was het, landing op de spannsoho kust, waar ;doodenlyst zijt gezet. 3t, maar ik verzeker u op mijn woord dat dit een leugen was. Het was de Ehwel, in dit geval betaalt men aan de flskens 13 14 per honderd. Van va ler tot zoou betaalt men 1,50 fr. per honderd En toch ontduiken, niet waar, de kloosterlingen de fiskale rechten Zija dat geen eiffeltoreuacbtige dwa lingea onweer-lig van eeu rechtzinnig en weldenkend mau Openbare weldadigheid. Het gouvernement maakt eeu ontwerp gereed over de samensmelting van weldadighei-ls- bureelen en godshuizen en samenwerking van gemeenteu op weldadigheidsterreiu. De Fransche geuzen zijn volop in vreug de en zie om welke reden. Het getal der gekke i, die ook de vrijheid van anderen eerbiedigen, volgens de scboone, tnensch- lievende begrippen van Dendergalm, ver meerdert gedurig. Wij lezen in N° 2 van de Revue anti- cléricale 15 februari 1901 Het getal der republikeinsche ge meenteraden die het dragen van don sou- taan op hun grondgebied verbiedon groeit iederen dag aan. Op min dan twee maanden hebben wij de volgende namen opgeteekend. Krcmlin-Bicêtre Atcueil-Cachan Sainte-Floriiie Ami- ns E hoeuf Auzat-sur-Allier Moulin* Pirsan in bet departement Seine-et-OiseS lint Vallier Sens Vierzon-Village Alfortville Perpignan Monceau- li-s Mines Ivry Auxerre-Issou-lan Pépieux Saiüt-Etieuuo Sauvig- nes Valdröme Croix (Nord) Saiuto Savinne D> cazeville Sotie- wlle-lès-Rouen Marseille Saint- Queutin. En toch beweren de geuzen voor de vrijheid te zijn 1 Propagandamakers, kuipt die namen uit eu als de geuzen of socios nog van vrijheid durven gewagen om eenvoudige menschen te bedriegen, slingert huu die namen naar het hoofd en vraagt hun of die kleingeestige oorlog voor huu ook de vrijheid is Wij weten hot wel, Dendergalm zou er nog met eeu groveren borstel doorgaan hij sou ze eenvoudig verbannen. Den dergalm sept. 91). En toch durven de ellendige huiche laars van den poveren tisto nog van vrij heid spreken. Verbanning is voor M. le Rédacteur he self de als vrijheid O man toch I dikke sergeant Murphy, die gedood werd in plaats van uwen dienaar. Het was een vree- 8elijka kerel, die Murphy, eu ik geloof dat hij zich met opzet heeft laten dooden, omdat zijne rekeningen nooit in orde waren. Wel, ik lag naast hem en had eeu kogel in mijne heup gekregen en een kolfslag op mijn hoofd, zoodat ik geheel verdoofd was. Toeu ik weer tot mij zeiven kwam, waart gij allen heenge gaan, en kwamen de vyanden. Een soldaat wilde mij met de bajonet doorboren, maar ik hield hem mijn geladen pistool voor, zoodat hij het beter vond mij gevaugen te nemen. Ik werd naar het hospitaal gebracht en verliet het na eenige weken met een stijf been tot aandenken. Na verloop van een jaar werd ik uitgewisseld en kwam ik naar Londen, waar men mij voor deu dienst afkeurde en op pen sioen stelde. Zooals ge weet, is dit niet al te ruim, en ik was blij een fatsoenlijk onderko men te vinden en in een eethuis mijue maal tijden te gaan nemen. Zoo ging ik naar Hol. bom, kreeg een bifsteak met aardappelen en een flink stuk pudding, alles voor anderhal- ven shilling. Dit beviel mij zoo goed dat ik er terugkwam eu een geregelde kalant werd. Nu, de meesteres van het huis zag er goed uit, hoewel zij rijkelijk dik was, zij was vrien- 'j delijk en beleefd, en langzamerhand werden tj wij eigen, en ik zag dat zij een zeer goed mensch was, zoo eenvoudig als esn kind, De aanhangers van den langen dienst tijd zouden goed doen de legerwet eeos te bestudeeteD, die tegenwoordig in de flol- lan-ische Kamer besproken wordt. Volgens die wet duurt, als regel, de dienst bij het voetvolk 12 maanden, bij de bereden korpsen 18 maanden tenzij de legeroverheden het niet noodig achten. 12 en 18 maanden vormen dus het maximum, hetwelk door generaal El m-1, minister van oorlog, overbodig wordt geacht, althans voor het voetvolk. Men «eet, dat van hot voorgestelde contingent van 17.500 man 12,300 be stemd ziju voor volledige, 5200 voor korte oefening van vier maanden. Die volledige oefening wil minister Eland acht maanden laten duren. M. Van Gilse heeft een amendement voorgesteld ten einde het maximum van 8 maanden ia do wet vast.fe leggen. Voor de korte oefeningen van vier i maanden zijn 5200 jongelieden bestemd j die de minister zich vóo.rstelt zooveel i mogelijk uit vrijwilligers te vormen, die huuue kans van vryloten prijsgeven voor f de zekerheid, er met vier maanden af te zijn. Nu was het oorspronkelijk plan van den minister, als vrijwilligers uitsluitend toe te lateu jongelieden uit deu werken- den staud, die door handenarbeid in hun onderhoud voorzien. Er is echter daartegen nog al verzet ontstaan. Waarom zouden jongelieden, die Diet door haudeuarbeid iu hun onderhoud voorzien, bijvoorbeeld onderwijzers, kan- tooiklerkeu enz., niet eveneens mogen trachten, er met vier maauden dienst af te bomen Thans schijnt het evenwel, dat de mi nister van zin is, aan het in aaumerking komen voor den vierm iandschen oefentijd de voorwaarde vast te binden, dat men kennis geeft van vooroefeningen. Het ontwerp wordt op verschillende manieren beoordeeld wij halen het even wel aan als een bewijs tegen ben, die beweereu, gelijk ouze Belgische militaris ten, dat minsteus 28 maauden kazernele ven noodig zijn om een goed soldaat te vormen. In de Fransche Kamer heeft M. Pour- query de Boisserin het volgende voorstel ingediend Ieder Frauscbman, goed voor den dienst verklaard, maakt twee jaar deel van het leger. In vredestijd worden de manschap pen Da 12 maanden naar huis gezonden.. Is bet Diet tijd dat men in België ook een definitief een besluit neemt over de vermindering van den diensttijd Ook in Zweden wordt de eenjarige diensttijd ingevoerd. 's Konings aankoopen. Het Ja- panneescb paviljoen, door den Koning in de Parijzer tentoonstelling aangekocht, is in de Stuivenbergstatie te Antwerpen. Er zijn 20 wagons noodig om de stukken te vervoeren. Wanneer de Koning van zijne reis terugkeert, zal bij de plaats aanduiden waar het paviljoeu zal worden opgericht. De Koning heeft ook een aantal land schappen besteld voor -Ie versiering der salous vau zijn yacht Alberta. Ilet is de schilder Victor Gieroul, welke met de uitvoeiiog dier tafereelen gelast is Zij zullen de schoonste gezichteu uit België voorstellen. maar ik geloof dat ik eerst verliefd werd op haren biefsteak en toen op haar zelve toen ik nu zag dat ik altijd even goed ontvangen werd, vroeg ik haar eens, terwijl zij eene groote pastei in stukken sneed hoe het haar zou bevallen opnieuw te trouwen. Zij bloosde eu zag naar het gat, dat zij iu de pastei had gemaakt, en toen bemerkte ik dat, als er in mijn lichaam ook zoo'n groote opening ge sneden was als in die pastei, zij haar beeld in mijn hart zon kunnen zien. Die schoone vergelijking won haar geheel en al, eene maand later waren wij getronwd en nu zal ik, zoolang ik leef, noch voor mij, noch voor een mijner vrienden, gebrek hebben aan een goed middagmaal. Ik zul n op de vrije lijst zetten, O'Donahue, als gij ons geweerdigen wilt bij ons te komen en ik verzeker het u, dat ik deuk zeer wijs gehandeld te hebben, want ik ben niet van zin mijue vrouw aan het hof voor te stellen, en ik heb een zeer goed te huis. Gij hebt zeer verstandig gehandeld, M. Shane. Gij hebt eene vrouw, die geld verdient in plaats van eene die 't opmaakt. Ja, en ik ondervond later dat ik nog beter had gedaan dan ik had gedacht, hetgeen in deze wereld van bedrog niet dikwijls ge beurt. Zij heeft geld in overvloed, en legt ieder jaar nog wat ter zijde. En gij zyt er natuurlijk meester van Wie van u drinkt niet geerne een kopje koffie Hij opent de keel, zeggen de koffiewijven, en inderdaad,daarin spreken ze waarheid. De koffie is do vrucht, hel zaad van den koffiesti uik. De struiken zijn eerst gevouden geweest iu Ethiopië (Abyssinie), in het zuiden vau Egypte, waar ze in het wild groeiden. Die struik werd iu 1590 door de kara vanen in Aiabië overgebracht, waar hij zeer menigvuldigde vau Arabië ging hij naar ludië, eu van daar naar vele andere streken. Die struik groeit vau 3 tot 4 meters koug. Iu de oksels der bladeren groeien de witte bloempjes eu na het bloempje komt er eene bezie, die nog al wel gelijkt aan eene kers. In elke bezie liggen twee kersen met de platte zijde naar elkander. Deze ker sen noemt mei. koffieboonen. De koffieboom bloeit verscheidene maanden en draagt tegelijkertijd bloemen en vruchten. Men plukt de vruchten Daarmate zij rijp worden men legt ze te droogen, men kuischt ze in eene soort van moleD, en men doet de boonen iu zakken om verzonden te worden. Gij zult misschien viageu maar hoe komt het dat men de kracht en de wer king vau die boomen gekend heeft Wel ja, nu kan ik dit wel zeggen maar, O'Donahue, dit is alleen een gevolg van mijne voorzichtigheid en kieschheid. Van het begin af had ik vast besloten haar te overtuigen dat ik haar niet om haur geld genomon had zoo, na ons huwelijk ging ik voort met voor mij zelf te zorgen, hetgeeu ik met vrijen kost, inwoon en wasch gemakkelijk doen kon, en ik heb dit tot over eenen tijd geleden volge houden. Wij waren nog geene week getrouwd of ik bemerkte dat zij verwachtte dat ik haar over den stand van zaken zon ondervragen, maar dit wilde ik niet do6u. Eindelijk, ziende dat ik er niet wilde over spreken, begon zij zelf en vertelde mij dat zij 17,000 pond iu fondsen had en de zaak jaarlijks 1000 pond opbracht, ik antwoordde dat ik zeer ver- liengd was te hooren dat zij zooveel bezat, en toen veinsde ik iu diepen slaap te vallen, even alsof het my iu 't geheel geen belang inboe zemde. Dit beviel haur niet, en zij bood mij het geld aan, maar ik zegde, dat ik genoeg bezat en het niet noodig had, en nu mishaagt het haar, dat ik geen geld verteei. Toen ik haar dezen morgen verhaalde, dat een mijner wapenmakkers iu de stad was komen wonen, en dat ik hem nog geld schuldig was, drong zij aan dat ik het onmiddelijk zon betalen, legde eene rol bankbriefjes iu mijue hand en was geheel teleurgesteld te vernemen dat het slechts 20 pond was. Zie O'Donahue, ik heb Luistert hoe Daar was een herder uit een klooster die geiten wachtte. Hij bemerkte dat deze dieren buitengewoon geestig waren, als ze koffiekersen geëten hadden en zelfs dat ze bij nachte maat half sliepeD. De herder vertelde dat aan zijnen over ste, die seffens besloot aan zijne monni ken 's avouds een afkooksel van zulke boonen te geven, opdat ze in hun morgen gebed niet meer in slaap zouden vallen. Het middel had den gewenschten uitslag en inderdaad men is gewaar geworden dat men zoo vast niet slaapt als men 's avonds koffie drinkt. AndereD beweren dat het de geiten niet zijn die den koffie gevonden hebben, maar reizigers die koffieboonen aten om langer en beter te kunnen gaan. Jaarlijks worden er rond de 5 millioen zakken koffie van 100 kilos opgebracht, waarvan de helft geleverd wordt door Brazilië. De andere streken waar er kof fie gekweekt wordt, zijn Java, Ceylon, Haïti en andere Antille-eilanden, het eiland Bourbon, Arabië, Abyssinie, Con go, enz. De Hollanders zijn de meeste koffie- Irinkers. Ieder van hen gebruikt dooreen 8 kilos per jaar, de Belg 7 kilo, de Franschman 3, de Engelschman 2. Is er voedsel in de koffie Weinig of geen, maar bij maakt dat de krachten die iu 't lichaam zitten in werking komen bijna gelyk de kalk werkt op het vetten van den grond. Eene geheele tas koffie voedt niet meer dan een stukje brood. Maar als er melk in is, dat is een ander graan, zei de molenaar. Onder Napoleon Bonaparte kwam er geene kuffi- meer in onze streken. Toen beloof ie Napoleon een millioen fr. aan hem ciie iets zou kunnen vinden dat in de plaats komen kon van den koffie. Alzoo, met zoeken en herzoeken, vond mea dat suikerijen gesneden, gedroogd, gebrand en gemalen, dat het sap nog al wel geleek.aan koffie, en dat het boven dien gezonder was. Van dan voort dronk men suikerijsop. Eu later als de koffie in onze streek terugkwam, mengelde men hem metsuikery (bitteren), gelijk dat nu nog gebeurt. Belgische bankbrieven. Wy nemen uit het verslag der Nationale Bank eenige belaugwekkende inlichtingen over, Dopeus deo omloop der bankbrieven. Het bedrag der brieven in omloop op 31 December 1899 werd op 589.504.170 fr. gerekend op 31 December 1900 op 631.631.800 fr. dit gedaan uit beginsel. Zy verdient het geld, en zij zal er baas van zijn, zoolang wij goede vrienden blijven, en op mijn woord van eer, ik bemin haar meer dan eenige vrouw ter wereld, want zij heeft het harten het karak ter van eenen engel, al is hare houding er wat zwaar voor nu weet gij mijne gansche geschiedenis, en wat deukt gij er van Ge moet my aan uwe vrouw voorstellen, M. Shane. Zeer gaarne. Maar verhaal mij nu ook eens uw wedervaren want ik zou gaarne weten, wat gij sedert onze scheiding hebt aangevangen. Wel, goede vriend, ik heb zooveel te vertellen als gij eu zeker met zulk een goed einde. Ik ben te Bath, te Chalteuham, te Harrongate, te Brighton en overal elders ge weest, waar veel volk bij elkander komt. ik heb verschillige lotgevallen gehad eens heb ik op het puut gestaan van te trouwen, maar dat is ongelukkig ufgeloopen en nu begin ik geheel eu al ouverschillig te worden en my in mijn lot te schikken. Dat is zeer verstuudig, maar ik zou die trouwgeschiedenia wel eens willen v (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1