m Zondag 21 April 1901 5 centiemen per nummer 58* laar 3503 fs, Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst sc a GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. a i Huichelaars aan 't werk II. lÈKT SPOOLi ROND DE PENSIOENKASSEN Bekrompen LANDBOUW. AALST-MIJLBEEK Lrgij t, fsial lg Tj DE DENDERBODE i)it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder iagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N.31, en in alle Postkantoren des Lands Cuique *uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisae op 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bi accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen morten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 20 April 1901. Zoudt ge 't ooit gelooven de socios uit 'tvuilbladje Hecht en Vrijheid hebben een masker opgezet en gaan nu bij de brave menschen rondventen dat ze niet tegen den godsdienst zijn De fiere jannen I Foei 1 dat is laf. Zij weten dat ze liegen, zij weten dat ze bedriegen, zij weten dat bewuste socios tegen den godsdienst 'j weten dat het socialism van goddeloos is. En toch voor den winkel, uit belang voor de partij willen zij de eenvoudige, brave menschen om den tuin leiden. Zij zijn niet tegen den godsdienst, be weren zy. Maar hun hoofdman Emile Vandervelde heeft gezegd dat alle bcwus- ie socialist goddeloos is Zü weten dus niet wat socialism is I ITUF weten c'us n*et waariu dit bestaan, zij als: taplji r-w zij weten Ijl V al de bew OE, weten niet waar bet naar toe streeft en zy gaan de menschen voorlichten 1 vgjj Zy gaan de menschen onderwijzen over I iets dat zij zelf niet kennen, over dingen ?{ïrd ^a* z'j D'et beseffen Daarvoor moet go socialist zijn En zulke jannen vindt men te Aalst I Zulke kerels of kras onwetend of aarts- slecht buizen in de burceleu van Recht en Vrijheid! Het socialism is van natuur wege god deloos. Het socialism schaft Gods gebod af en cijfert den Al vermogenden Schepper uit de wereld. Uit de loochening van bet bestaan van God is dio socte geboren. De hemel heeft men aan arme drommels geleerd bestaat niet en daaruit heëft men afgeleid dat men het geluk op aarde, in deze wereld zoeken moost. Vandaar de zucht naar gelijkheid, van- 0Gü6l'aar dolle streven naar wereldache 7*ellusten en vermaken. In die zucht, iu dat streven bestaat het socialism. Over Dt oni ruim twintig jaren heeft Bebel, een duit- ïi* onffijche loode kwast, bet socialism in drij i van iwoorden doen kennen. Op bet gebied van huishoudkunde stre- 18 mnoiven wij naar gelijkheid, op het gebied van i den pripolitiek naar de volksregeerende repu- n de aai bliek en iu zake van godsdienst naar het latheismus of godsloochening. Dat is klaar on duidelyk. Boeken zou men schrijven kunnen loest men al de citaton aauhalen waariu |0cialisti8cbe woordvoerders hunnen haat >gen God en godsdienst hebben lucht ïgeven. Wij zelf hebben houderden cila- in beschikbaar. T T "I Welke socialist in België erkent nog een JQpperwezen. Al de roode kamerleden in meer dan een omstandigheid hebben luid en luidiuchtig hun atheism aan den dag gelegd. Hoor eeus Demblou, welk geuoe- geu bij heeft toen hij zijn framassonsklap lekroor geu '0IS5 scheidini ■e uitmo jChetwynd.Park. 16* vervolg. A.NCÜ' u ik heb hem reeds ontboden, n antwoordde ie markies kortweg. Mijne vrouw heeft ^anduag geruei 1 en waarschijnlijk daarbij en koü opgednan. De kleiue dokter gaf eenige koortswerende jiddelen, doch zonder gevolg. Toen dokter reitag kwum, lag Bernice in eene hevige eortB, hare wangen gloeiden, hevig sloeg 'aar pols en de oogen rolden heel wild iu de Dokter Freitag verklaarde het geval als idrukw®'10 koorts in hoogen gruad. mailL" Dij behoeft u niet ongerust te maken, adres^n ^0r^' 2e' Ereitag, toen beiden zich rrl ziekbed verwijderden de maikie- y a is jong, heeft een sterk gestel en ik durf voorspellendat zij weêr spoedig gezond kenS. dzijn. eldeke^Eiettegenstaaude de voortreffelijke behan- JöaMOHÜng werd Bernice voortdurend slechter. koorls scheen met een geweld gevat te amen, dat niot te bezweren was. Sylvia takte met. den lord de nachten door en uitbraken kau 1 Hoor eens, Vandervelde, Anseele, boor eeüs gelijk welken rooden klepper En dan durft een Aalstersch voddem bladje nog uitkramen Wij zijn niet tegen den godsdienst Belachelijk 1 Wat doen de socialistische burgemees ters in Frankrijk Zij verbieden het dragen van den sou- taan, zij verbieden het uitgaan van pro- cessiën zij plagen de priesters op alle mogenlyke wijzen. Hoe kunnen zy den godsdienst eerbiedigen als zij op de hate lijkste manier de bedienaars van dien godsdienst plagen. De Fransche framassons geven een walgend blad uit. Wie staat er voor België aan 't hoofd van Een socialist, gezel Furnémont. Om aan bunnen godsdiensthaat een bij zonder karakter te geven, zijn Furnémont eu Vandervelde framassons geworden. En de vrijmetselarij heeft aan troon en altaar een strijd op leven en dood gezwo ren. Kleine Aalstersche Keffers, rukt dan uw masker af. Uw partijgenooten ziju allen, zonder eene enkele uitzonde ring hevige en onverzoenlijke godsdienst haters. Gij zijt het ook, even als zij. Maar omder wille van het smeer, 'k wil zeggen mot het gedacht eenige eenvou dige menschen te bedriegen hebt gij een mom opgezet. Het volk haat dathet volk wil van geene huichelaars en zoo gij niet wilt ontmaskerd worden, spreekt dan frank uw oordeel uit en gij zult zeggen Wij zijn godsdiensthaters En dat zijt gy ook I De wet van 10 Mei 1900 had beloofd dat de kapitalen met voorbehouding ge stort aan den storter zelf zouden kunnen teruggekeerd worden op aanvraag van den belanghebbende. Die teruggave is meer dan gewettig en volledigt op uit muntende wijze de volkswet over de pen sioenen. Het koninklijk besluit dat dit puot regelt is in de Moniteur verschenen. Wij willen het onze lezers doen kennen. Velen denken dat de lijfrentkas het geheele kapitaal zal terugbetalen en ter- zelfdertijd de op het lijfrentboekje inge schreven lijfrente volledig betalen. Dat is eene misse. De lijfrente blyft lijk zij door de stortingen bepaald is maar het weêr te gevcu kapitaal wordt natuurlijk verminderd. Dat is redelijk wij gaan het bewijzeD. Iemand is u, bij voorbeeld, 100 fr. schuldig maar door zekere schikkingen moet hij ze u maar na 10 jaar teruggeven. Hij heeft dit geld zonder iutrest. Gy wilt dit geld oogenblikkelijk in doktor Freitag met vrouw Skewer verlieten geen oogenblik de zieke. Een volgenden mor gen, lag de markiezin in een hevig delirium. Zij kende niemand meer. Lord Chetwynd week dag noch nacht van de sponde, in zijne liefde wist hy niet van rusten. Ook Sylvia was voor Bernice eene zorgvuldige verpleegster. Als een bescher mende geest zweefde ze om het krankenbed en sprak den man moed en hoop iu. Zoo verliep eene week de week, welke het Indische vergift voor ziju vernielingswerk vorderde en Sylvia wist, dat het einde nabij was. Het was een sombere, koude de cemberdag. Een zwak vuur brandde in den haard. De gordynen waren even van elkaar geslagen, zoodst een vaal licht het zieken vertrek binnendrong. Bernice Chetwynd lag in eenen diepen slaup, die op den slaap des doods geleek Sylvia zat aan het voeteinde zoo onbeweeglijk als een beeld. Haar plan uaderde het einde eu toch gevoelde zij zich niet bevredigd. Uit vrees voor don dood, durfde zij geen blik op haar slachtoffer wer pen. Zij had al hare zielskracht noodig om met vau het doodbed te vluchten. Lord Chetwynd stond naaBt d ziekespon- de, hij zag er afgemat uit, zijne blauwe oogen waren rood van het aanhoudend waken. "Wat zij ruBtig slaapt, n fluisterde de mar kies deze slaap zul haar de krachten terug schenken. Wordt de koorts niet wat minder 'i bezit hebben. Dat is wel maar daardoor zou uw schuldenaar een verlies onder gaan beloopendo tot de som der intresten van 100 fr. gedurende 10 jaar. Hij stelt bijvoorbeeld de 100 fr. die hij u schuldig is op de spaarkas. Na een jaar heeft hij 3 fr. kroezen en zijn kapitaal wordt 103 frank. Na een tweede jaar heeft 3,09 fr. als kroezen en zyu kapitaal wordt 106,09 frauk euz. Alles wel gerekend zou uw schuldei- scher dus omtreut bet derde deel te veel geven moest hij u oogenblikkelijk een kapitaal geven dat hij slechts binnen 10 j-»ar uitkceren moet. Hij zal u dus geen 100 fr. maar een derde min terug keeren. Dat is de gewone wijze van doen in den handel. Als gij een rekening comptant betaalt welke slechts na drij of zes maanden ver valt, staat men u een aftrok toe gewoon lijk twee per honderd. Waarom Omdat de leverancier uw gold gedu rende een zekeren tijd kroezen kan doen winnen iodien gy hem voor den verval dag betaalt. Wij besluiten daaruit dat de lijfrentkas u het geheele gestorte kapitaal niet terug geven zal wanneer gij bet voor den be paalden tijd terug eisebt. Bij het storten geeft gy dit geld in bewaring tot uw stervensuur en nu vraagt gij dit terug op 50 of 55 of 60 of 65 jarigen ouderdom. De lijfrentkas kan uit uw geld dus geen voordeel meer trekken vermist gy het weèrvraagt. Het gestorte kapitaal wordt verminderd. Op welken voet duidt ons het koninklijk besluit aau dat over eeüige dagen is ver schenen. Ziehier wat terug gegeven wordt per 100 fr. 50 jaar 55,40. 55 jaar 60,20, 60 jaar 65,10. 65 jaar 69,90. 70 jaar 74,60. 75 jaar 78,40 enz. Dit is berekend volgens den op eiken ouderdom waarscbijnelijken levensduur. Geleerden hebben daar tabels over opge maakt volgens de statistieken der sterf gevallen. Uit de opgegeven jaartallen zullen onze lezers reeds besloten hebben dat men in geene deele is verplicht zijn kapitaal terug te eiscben op den oogenblik der ingenottreding van de rente. Men kan dit doen als men in nood is Hoe langer raen wachten feau, hoe grooter de som is die terug betaald wordt. Als princiep zullen wij vaststellen Men eischc zijn kapitaal slechts terug wanneer men in nood is. Daar zullen wij natuurlijk op terug komen want vele menschen zouden die cijfers kunnen kwalijk verstaan en zich vau de nuttigste der menschelijke instel lingen door valsche denkbeelden eu op vattingen laten afschrikken en dat mag niet zijn. Ja, n antwoordde de dokter, de koorts vermindert. De oogen van den markies tintelden van hoop. Zal het bewustzijn terugkeeren, als zij ontwaakt De dokter antwoordde bevestigend, terwijl zijn vinger uog steeds op den zwakker wor denden pols rustte en zijn blik op het uitge teerd gelaat gevestigd bleef. God zij dauk riep de lord. dat mijn geliefde vrouw voor mij behouden blijft. De dokter hernam zonder den lord aan te zien Ik heb niet gezegd, dat zij in leven blyft, mijn lord. Zij zal spoedig ontwaken en mis schien kunt gy dan met haar spreken, doch zij zal slechts opflikkeren gelijk eene kaars, die bijna verteerd is. Mijn lord, het is beter dat gij de waarheid weetuwe vrouw is reeds aan 't sterven. Een smartelijke kreet klonk door het ver trek, die Sylvia Monk deed beven. De lijdende bewoog zich, de gil van Chet wynd had Bernice doen wakker worden en hare zwakke blikken zochten hem. Max fluisterde zij zachtjes, Max Lord Chetwynd bedwong zijne aandoening eu boog zich over zijne beminde vrouw. O Bernice zei hij met teedere stem, lieve Bernice hoe kan ik dit verdragen. Zij zag eerst Chetwynd daarna de bureelen van don armtierige Wij hebben gezegd dat ons leger tegen Frankrijk of Duitschland machteloos was, dat wij er niet konden aandenken dus tegen een vau beide als de audere ons niet ter hulp sprong .e verdedigen. Daaruit besluit de arme van geest, kaporaal Simpelmans dat wij het leger moeten afschaffen. Arme jongen 1 Kan ons leger nu voor niets anders dienen dan om ons te verdedigen tegen Frankrijk of Duitschland Zoo, zoo, kaporaal Simpelmansis, dat alles wat ons leger doen kan Halen wij de ladder op, indien onze kaporaal de zaken niet beter inziet. Hij zal in dit geval ons verplichten de verplichte leerplicht voor de geuzery te vragen indien kaporaal Simpelmans hier spreekt ïq naam zijuer partijgenooten. Het zal in alle geval hem deugd doen eens een leergang van Iogiek te doorloopen en te studeeren. Het is inderdaad een com- ble de afschaffing van ons leger te vragen omdat wij het niet in staat bunnen stellen zich met Frankryk of Duitschland te meten Of zou kaporaal Simpelmans denken dat wij hij machte ziju Fiankrijk aan te valL;. tu een sedanviktorie te behalen Hij spreekt klaar en duidelyk, de ka poraal. Kweek der Gerst. De landbou wers hebben er natuurlijk al het belang bij te trachten zulke gerst voorttebrengen waarvoor de brouwers de hoogste prijzen betalen, dat wil zeggen rond graan met dunne schors, van gelijke dikte en van stroogeele kleur, bevattende weinig stik stof. Verscheidene proefnemingen werden gedaan om te weten wat er moest gedaan worden om zulke gerst te krijgen. M. Tis- serand die zich in Frankrijk met de ver betering van de brouwerijgerst bezig houdt heeft aan de landbouwers den uit slag dier proefuemingeu gezoudeu wij laten ze hier volgen volgens de Journal de 1'Agriculture. Men kan zulke gerst bekomen 1° Met voor het zaaien van gerst eenon gezonden grond te nemen, bereid als voor de beeten, 't is te zeggen wel omgewerkt. De gerst gelukt zeer wel na beeten of aardappelen. De gerst valt ligt, daarom moet men ze niet zaaien op te rijke gron den of seffens na bemesting met stalmest; gebruikt meu stalmest dan moet deze wel verteerd zijn, in kleine hoeveelheid ge bruikt en io de herfst ingereden 2° Met zoo vroeg mogelijk te zaaien 3° Met eerder dik dan dun te zaaien om eene bovenmatige struiking te voorko ken aan. Daarna wendde zij zich naar vrouw Skewer en Fifine, die beiden weenden. Zij wilde hare hand opheffen, doch zij zonk machteloos terug. Het is goed, lispelde zij, ik vrees den dood niet ik heb mij reeds voorbereid. O Max, ween niet Zoo is het beter, en ik ben bereid. Maar ik was zoo gezond over eenige dagen en nu moet ik sterven. Gisteren nog roeide ik in het bootje, was het gisteren mij dunkt dat het een jaar geleden is. Waar is Sylvia? vroeg Bernice rond ziende. De gestalte aan het voeteneinde van het bed bewoog zich nu Sylvia trad nader haar gelaat in een zakdoek verbolgen houdende. Ik wil Max en Sylvia alleen spreken, fluisterde Bernice. Gaat allen uit en laat mij met hen alleen. De geneesheeren, Fifine en vrouw Skewer voldeden aau haar verlangen. Bernice was alleen met haren echtvriend, dien zij aau bad en met de sluwe vijaudin, die haren dood be werkt had. XU. DOOD. Eenige oogenblikken heerschte eene dood- sche stilte in de ziekekamer. De vermagerde hand van Beiniee rustte zegenend op het hoofd van haren man, hare blikken op Syl via, die naast het bed in een stoel gezonken was en haar gelaat nog altijd verborg. Ein- delyk sprak zy met zwakke stem men waardoor bet graan ongelijk zou rijp worden en van ongelijke dikte zijn 4° Met de lijnen tot op 10 of 13 centi meters bijeen te brengen om het liebt niet te veel door te laten, anders zou het graan te glasachtig zijn 5° Met in de lente, een weinig sodani- traat te werpen 100 kilos ten hoogste in de goede gronden 6° Met te zorgen, bij het oogsten, dat het graan niet nat worde want dan zou het graan te donker gekleurd zijn. Wordt de gerst iu hoopen gezet die men dekt met eeuen schoof dan mag deze schoof met de andere niet gemoogd worden, anders zou het graan niet al gelijk ge kleurd zijn, iets waar de brouwers veel aan houden 7° Wordt do gerst met do machiea ge- dorschen, dun mag deze niet te rap wer ken, anders zou het graan geschonden ziju en slecht schieten 8° Met den oogst zorgvuldig te ziften om graan te hebben van dezelfde zwaarte. Nog over de kipziekte. De Landbode heeft bier-^^^SL over vau eeu zeer ervaren cuëï^^ bevoegd landbouwer de volgende belang hebbende mededeeling ontvangen In het nummer van 6d,n 11. neemt uw geëerd blad een artikel op van d'heer barou Peers betrekkelijk de kipziekle gd ia welk hy den wensch uitdrukt, dat de landbouwers de proef zoudeD doen van het middel dat by aanbeveelt., en tevens den uitslag hunüer bevindingen in den Land- bode mededeelen, ten einde den uitslag a in de belanghebbenden te doen kennen. De proef van dit middel is in de om streken van Gent reeds sedert lang ge daan, door kooplieden van kalfkoeien, en langzamerhand is het in het bereik der landbouwers gekomendoch meu wist niet dat dit middel enkel uit siroop of melasse bestond men dacht dat er bij deze stof eene toegeving van een bijzon der geneesmiddel was, welk het geheim van den uitvinder zou zijn, wat alzoo den hoogen prijs der flesschen scheen te rechtveerdigen. Ik denk er eene menging van engelsch zout iu aaugetroffen te hebben. Welke ook de inhoud der alhier ge bruikte flesschen mag zijn, het is onloo chenbaar dat hunne toepassing den heil- zaamston invloed op deze vreeselijke ziekte heeft gehad. Niet zelden gebeurde het, dat kipkoeieu door de veeartsen als verloren beschouwd, door toepassing de zer flesschen, op 24 uren te been waren. Zooals de heer baron Peers het schrijft, het is nadat de koeien water beginnen te drinken dat men dadelijk verbetering in bunnen toestand waarneemt. Mochten de regelen die over deze zaak in de drukpers verschijnen, de uitbrei ding van 't gebruik van dit doelmatig middel voor gevolg hebben, en de lee raars onzer veeartsenijschool aanzetten tot wetenschappelijk onderzoek, over den invloed van bet water, op eene ziekte die Max ik vrees den dood niet, en zoo is het beter. Houd moed lieve Max, om mij nentwil. Zie op, opdat ik de herinnering van uwen liefdevollen blik kunue meenemen in de eeuwigheid. Lord Chetwynd bleef voor het bed ge knield, uitwendig was hij bedaard, doch zijn hart verscheurd van smart. "Max, zei Bernice zachtjens, ik voel mijne krachten verminderen. Wat ik te zeg gen heb, moet ik snel zeggen. Ik ben zeer gelnkkig geweest. Ik hemin u, lieve Max. Gij hebt mij uwen bewaarengel genoemd en nu zal ik die in waarheid zijn. Ik was niet geëi gend om markiezin te zijn, uw vrouw had hooggeboren moeten zijn dat was ik, arme vondeling niet. Stil Max uwe smart doet mij zeer. Uwe vrienden waren niet tevreden over ons huwelijk, men heeft u over onze verbin tenis berispt. Doch de dood wischt alles uit. Nu zniren allen om mij treuren, om mij, die zoo jong moet sterven Hare stem werd klagend en sneed door het hart. O, lieve vrouw lieve Bernice Arme Max, n begon Bernice weder. Gij zult eenzaam zijn na mijn heengaan. Slechts kleino wyle was ik hier, gij zult mij mis- in de groote zalen, gy zult mijne schre den niet meer hooren op de trappen. Dat alles weet ik Max, maar gij zijt nog jong, it drie en twintig. Ik zal nog wel in tee tot heden met zoo weinig bijval door de veeartsen wordt bestreden. (1) (1) Nota der redactie. Wij veronderstellen dat onze briefwisselaar hier proeven met melasse bedoelt, want waarom veel geld uit geven voor dure flesschen, wanneer men het met melas»e die bijna niets kost, evengoed kan gedaan krijgen. Kerk van 0. L. Vrouw van Bijstand. De plechtige aanstelling van den eer sten Pastoor, den E. H. Lauwerys, zal plaats hebben op Zondag 5 Mei 1901, om 2 1/j uren 's namiddags. De gebiedsomschrij ving der nieuwe kerk is vastgesteld als volgt Ten noorde Middenlijn der Hove niersstraat, Binnenstraat, Botermelk- slraat, Waelestraat. (De twee zijden dezer 3 straten behooron tot do nieuwe kerk). De noordzijde van Nr425 wijk 1. Ten ooste tot aan de grensscheiding der Gemeenten Herdersem en Moorsel. Tenzuide: Meldertschendreef, Dries straat of Bergestraat, Lange- straat of Mijlbeekstraat. (Die 3 strateu behooren langs beide zijden tot de nieuwe hulp kerk). Middenlijn Tan spoorweg Antwer- pen-Üouaai. Ten weete Middenlijn van den Spoorweg Gent-JBrossel, Hoogt Vesting (beide zijden;. Zoo is :t tot hiertoe bepaald doch naar alle waarscbijnelijkheid zullen de straten in cursief gedrukt van de nieuwe parochie afgescheiden worden en terug aan Sint Martinuskerk gehecht worden. DRIJ CITATEN voor oazen Aalsterscbea klepper die ia Recht en Vrijheid beweerde, dat zij niet tegen den godsdienst zijn Vooruit 17 Vovember 1893. De so cialist die beweert niet legen den Gods dienst te zijn verloochent zijn programma en strijdt met tijn vaandel in zijnen sak Onze kwast strydt dus metzya vaandel in den zak 1 Lafaard zal Vooruit zeggen en wy juichen toe. Le Reupit 1 October 1892. De stryd tusschen de Kerk en 't Socia lism is noodlottig. (Defnet). LePeuplel Augusti 1891. - Een der grootste plichten van 't so cialism bestaat in het uitroeien van dit eeuwenoude monster het Christendom. - Knipt die uittreksels uit en wrijft ze de bedriegers eens goed onder den neus. Dat zij den socialist uithangen maar dat zij vrank zijn 1 Voor een huichelaar hebben alle recht zinnige menschen alleea maar afkeer en afschuw en walg dere herinnering bij n blijven, maar metter tijd zult gij gelooven dat ik gelukkig ben en ij niet meer terug wenschen. Gij zult weten, dat uw lieveling in veiligheid is. B Ze hield eventjes op, maar was buitenge woon gelaten in haar lot. Sylvia beefde als een riet. Max n zei de jonge vrouw en hare stem klonk nog teederder, in den hemel kent men geene jaloezie. Max, ik weet het myne woorden zullen u nu pyn doen, maar eens- daags zullen zij voor u een zegen zijn. Wan neer gij u mijner slechts met teederheid meer herinnert, neem dan eene andere tot vrouw. NooitNooit n riep Chetwynd harts tochtelijk. Dat meent gij nu, mijn lieveling, doch gij zijt de laatste van een beroemd geslacht en hebt geen opvolger. Gij zijt nu jong, maar eens zult gij oud woeden en gy kunt al die jaren niet alleen doorbrengen en daarom wensoh ik dat dat gij eene audere in mijne plaats neemt. Ik vernam uwe verloving met Sylvia. Ik bemin haar Max, en wensch haar aan uwe zijde. Zij bemint ook u en zij zal u gelukkig maken. Wanneer ik een jaar dood zal zijn moet gij haar trouwen. Zy zal met u over mij spreken, zij zal u troosten en ik zal niet ijverzuchtig zyn Max, beloof mij dat. n Ik kan niet (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1