M Van tak op tak. Uit Brussel. «Wij staan er stom van! Stad Aalst. - Werkbeurs. Allerhande Nieuws. OPEN BRIEF aan Petrus Daens, uitgever van De Werkman te Aalst. o Mijnheer Daens, In uw blad De Werkman van 5 April laatst bebt gy bet goed gevonden allerlei leugens te sc,brij ven op 't Klooster vau Kerkxken, eo de Zusters te beschul digen van oneerlijkheid, daar zij onder het loon zouden doen werken, en de kant werksters uitbuiten. Sedert lang weten wij, dat gij er op uit zijt, al wat catholiek is aan te vallen, en dat op oneerlijke wijze, want gy vindt er geen bezwaar in grove leugens over te drukken uit socia listische modderbladen als Le Peuple en dat wel uit nr 43 van 't jaar 1896, dagteekening 12 Februari. Gij weet zeer wel dat het artikel nopens bet arbeids loon der kantwerksters in Le Peuple - verschenen, door den beer Sacré op af doende wijze weêrlegd is in het nr 55 van 24 Februari zelfde jaargang. Gij moet dit antwoord gelezen hebben, en bijgevolg zijt gij heel goed met't volgende bekend 1° Dat de sluier, aan prinses Stefanie geschonken ter gelegenheid van haar huwelijk, vervaardigd is door het huis Sacré van Brussel, en dat hij maai 25000 fr. betaald werd en niet 80000 zoo als gy op valscbe wijze schrijft. 2° Dat deze sluier gemaakt is door kantwerksters van Brussel en niet door meisjes van Kerkxken En gij durft zeggen dat hij vervaardigd is te Kerkxken dat het Klooster er 25000 fr. voor ontving en de werkmeisjes maar 5000 fr. kregen. Men moetgemeene en schaamtelooze leugenaar zijn, om aldus de waarheid te durven verdraaien. Men weze eerlijk in alle beoordeelingen zegt gij. Ja, maar begin eerst met zelf eerlijk te zijn, Mr Daens. Mogen mannen, die wetens en willens anderen belasteren aanspraak maken op den naam van eer lijke en deftige lieden Het antwoord is gemakkelijk om vin den, en ik laat uwe lezers oordeelen of uwe handelwyze eerlijk is. Uw doel is gekend. Sedert ettelijke jaren houdt gij u onledig met de werkende klas tegen de patronen op te hitsen, den klassenstrijd aan te vuren, de godsdien stige gevoelens in de herten der werk lieden uit te dooven, en hen aldus onge lukkig te maken, om hier uwe eigene verheffing te bewerken dat is 't wat gij betracht, dat is uw streven. Welke ellen dige rol I Mochte God u de gratie geven om tot inkeer te komen en voor het goede te stryden, in plaats van dit verachtelijk werk te verrichten 1 Zr COLOMBA, Overste van Klooster. 't Woord is nu aan u, Pie Daens, met al uwe eerlijkheid en deftigheid waar gij altijd op boft.... Ja, 't woord is aan u, wij openen onze kolommen voor uw ant woord. Maar zoo als altijd zult gij uit uwe chipaksche schelp niet durven krui pen en den lafaard vertoonen Eenheid. De Journal de Brmxelles beschuldigt de catholieken van het arron dissement Brussel de eenheid ter partij te verbreken, omdat zij, in een manifest aan de catholieke senators en volksvertegen woordigers van het arrondissement, ge protesteerd hebben tegen de aanmatigin gen van het militarism en aan die heeren hunne verbintenissen hebben herinnerd. Ons dunkt dat de Journal de Bruxel- les beter zou doen de noodzakelijkheid der eenheid te herinneren aan zekere catholieke gekozenen die, ondanks hunne aangegane verbintenissen, de pogingen van het militarism begunstigen on, door alle middelen, de bespreking der wets voorstellen, die aan d9 Kamer onderwor pen zijn pogen te verdagen. (Fondsenblad). Ne zooöoóoöot-feieB?S geweest woensdag achternoen voor 2 ureD, en, schrijft hy we zaten op den - Treiu met 2 werkmenschen uit Hael- tert we zijn te Brussel in 2Handels- huizen geweest, in twee herbergen, w'hebben twee glazen faro gedronken, - 2 sigaren gerooktwaarvan 1 weg- gegeven, we zyn in twee kerken ge- - weest en in die 2 kerken hebben wij te samen 2 menschen in de biechtstoelen n gezien.... Pie heeft 2 sigaren gerookt en als ze opgerookt waren heeft bij er een van weg gegeven... Pie is tooveraar dus of met wie gaat hij om Pit heeft 2 menschen te samen in de biechtstoelen gezien... Te Brussel worden er dus twee personen te gelijk gebiecht, 't Moet daar rap gaan dus... Is dat 't effect der nieuwe eeuw In 't jaar 2001 wie weet zal" men er mis schien 3 en 4 te gelijk biechten. Maar wat wil men 't Is weerdig van den Jan die eens in 't Land van Aelst schreef dat de Lange Zoutstraat op de Groote Merkt uitkomt omdat men daar in den tijd zoutpleecht te verkoopeu I... En zoo een kwibus wil de les spellen aan groot en klein en wetgever worden. Ne Zooóoöoöot 1 Vlaamsche belangen. De ver- beteringsraad van het middelbaar onder wijs vraagt de afschaffing van et ne mi- nisterieële beslissing krachtens welke het Vlaamsch wordt beschouwd als de bijzon derste taal in de wedstryden van liet Vlaamsche land. De verbeteringsraad zou willen dat de leerlingen de keus hadden van de bijzon dei ste taal. Zou de verbeteringsraad dat ook willen voor de Waalsche provinciën? rond 5 uren 's namidJags verliet de afgestrafte merteleer Duetts den kleerwin- kel Les Neuf Provinces - en trok recht naar den Bon Genie Nieuwstraat. Hij ging zeker nieuwe kleeren bestel len om naar da badsteden te trekken.... Zijn er dan geeue groene kleermakers te Aalst?.. Maar 't is zeker toch geen waarheid, hein dat de aoiud een arme vent is zonder middelen van bestaan, want ik zie hem hier leven, rijdeu en rossen gelijk een groote capitalist Groote zegen. Een Duitsch cij feraar, waarschijnlijk een neef van Bart- jes, heefi uitgerekend, dat indien een tarwekornd vijftig andere korrels voort brengt en deze vijftig elk weder vijftig, enz., men in het tweede jaar2500, in het derde 125,000, in het zesde 16 mil- lioen 625,000 en iu het twaalfde 244 tril- lioen 140 billioen 625,000,000 graankor rels verkrijgt. De oogst van het derde jaar kon reeds aan drie honderd menschen een voldoen de maaltijd verschaffen en de afval daar van ook nog een achttal varkens een dag lang van voedsel voorzien. De opbrengst in het twaalfde jaar van de nakomelingen van dien eenen graankorrel geteeld, zou alle bewoners der aarde gedurende hun geheel leven voor hongersnood kunnen bewaren. Wat een zegen, wat een vermenigvul diging men duizelt bij dergelijke getal len I Met de centen der snullen. Men weet dat de Bataille, orgaan der afgescheurde socialisten, geschreven had, dat de bilan vau le Peuple jaarlijks sloot met een tekort vau 30,000 fr. Het orgaan van den hoogeu raad der roode partij was verontwaardigd en riep uit dat men het lasterde. Doch, op het congres van Luik is het uitgekomen en la Bataille deelt de zaak mee als volgt Was le Peuple verontwaardigd, zijn beheerder, gezel Serwy, zong op het con gres van Luik een geheel ander liedje. Hij vroeg 150,000 fr. niets meer dan dat 1 om aan le Peuple toe te laten voort te verschijnen en deed het congres de verplichting stemmen, voor al de samenwerkingen van hunne winsten ge noeg af te staan om le Peuple in 't leven te houden. - De middels van bestaan van le Peuple zijn dus: 150,000fr., welke men gaat afhouden van de penningen der gesyndi- keerden, enz. en de hulpgelden vooraf te nemen op het brood en de pinten, welke in de samenwerkingen worden verkocht. Met de centen der snullen wordt het orgaan bekostigd, dat de Vaudervelde's, de Anseele's, deTerwagne's helpt inde Kamer breDgen, 4000 ballekens trekken en goede plaatskens bekomen, die meer dau 6000 fr. mogen bedragen. Door iniiiatief van den minister van landbouw is onder toezicht der regeering een studiekring van landbouwkundigen en leeraars in vorming, dio voor doel heeft, verschilligo landbouwzaken te be- studeeren, onder andere de veoziekten, de bewerking dor gronden, de uitbreiding van de landbouwnijverheid, het vakonder wijs, enz. Geleerde vakkundigen uit het binnen- en buitenland zullen als briefwisselende leden wordeu aangenomen. roept Onze Pie... Slapen en gapen ze daar allemaal in de Kamer Is er toch niemand die wilt spreken ten voordeele der oude werkmenschen Men houdt er den spot meê... Dit pen- sioen van 9 eens komt er uit gelijk zap a uit 'ne stokviscb. a Volgens onze Pie slapen en gapen ze allemaalniemand uitgezonderd, en dan slaapt en gaapt de groene held Alois De Backer ook... In zijne kiesmanifesten en artikels in Klokke Roeland, met zijn wekkers, beeft de groene held De Backer beloofd dat by, gekozen, voer vermeerdering van pen sioen zou gezorgd hebben en in plaats van zijn woord te houden,van zijne plech tige beloften ten uitvoer te brengen, zit hij, volgens onze Pie te slapen on te ga pen in de Volkskamer. En als Alois De Backer zal uitgegapen en uitgeslapen zijn dau zal hij van slaap- indigc-8tie aangedaan worden en zoo zullen zy die aan zijne belofte hebben geloof ge hecht, gelijk altijd, gefopt zijn en blijven. Groote groene lanteern maar flauw lichtje 1 Congoleening. Naar men verze kert zal do R<-geering van Congo onmid- delijk na de stemming der nieuwe con ventie eeno leening uitschrijven. Dit zou bevestigen wat M. Van Eet- velde schreef in het aanhangsel van het wetsontwerp dat de ontvangsten nog niet geheel de uitgaven dekken. Halve frankskens. Er is on langs in de dagbladen gezegd dat de Na tionale Bank de te ver gesleten half frankskens inhoudt, telkens zy er de gelegenheid toe heeft. Het komt er dus op aan de Bank die gelegenheid te geven. Het zou dus goed zijn dat alle personen die bctaliogeu aan de bank te doen heb ben, bij deze gelegenheid de halve franks kens die, ver afgesleten zijn in betaling gaven. Zooals men weet mag men voor 50 tr. pasgeld bij elke betaling geven. Dal is een middel om de half blinde, halve en jheele franks af te geraken. Werk- en TNiïj verheidm- raad van Aalst. In de Kiezing die morgen Zondag moest plaats hebben zijn al de Catholieke Candidaten als geko zen zonder strijd uitgeroepen geworden. Vriikeid ^;iurent» ('e êr«°te J woordvoerder der geu- zery zegde ook voor de vryheid te zijn maar zij komt overeen met die van den armtierige Dendergalm welke over een tiental jaren schreefHet is beter dit volksken (sic) (paters en priesters) aan de deur van 't land te zetten. Voor Dendergalm bestaat de vryheid dus in de geestelijkheid te verbannen. Nu het gedacht van Laurent. In 1793 wierden de kerken geroofd maar het was niet ten voordeele van een ander bijgeloof de schat der Republiek wierd er door veriijkt. Moge bet de réac- tionnairen niet mishagen wij verkiezen dat de heiligen dienen om de vrijheid (sic) te verdedigen dan om bet bijgeloof en de geestdrijverij te voeden. Wanneer wij het verhaal der heldendaden van 1793 lezen, gevoelen wij geen af keer wij zouden liever wenschen dat zij hernieuwd wierden indien het kon gebeuren zonder het open baar gevoelen te kwetsen. - Dat staat geschreven in Laurent Studiën op de geschiedenis der mensch- heid 14ic deel. De kerken berooven, de priesters ver drinken, Lauient heet dat de vrijheid en wenscht dat nog te zien gebeuren Die lieve geuzerij I Drukkunst. Om brieven te druk- keu gebruikt men een getuig dat aan een piano gelijkt. Men slaat op de plaatjes en de letters worden op hunne plaats gezet. Maar in Amerika hebben ze nu een getuig dat in werking komt, bij mid del van een telefoon, als men de letters uitspreekt D.... A.... G.... Op die wijze kunnen de blinden schrijven, alsook de zen die noch handen noch voeten hebben. OUDERDOMSPENSIOEN. Reeds hebben de Commissiën van 'c Bescher- mingscomiteit des Arrondis9i-ments van Aalst, over talrijke aanvragen van 't pen sioen van 65 fr. beslist. Wat het Canton van Aalst betreft is er reeds uitspraak gedaan over de aanvrageu der inwoners van Meire, Moorsel, Nieuwerkerken, Baerdegem, Ottergem, Vleckem. In 't algemeen bijna zijn de vragen aan genomen geworden de weigeringen zijn in klein getal. Eerlang zal het bericht door de wet vereischt gezonden aan de personen wier aanvraag van pensioen is aangenomen geworden. L'Efïort. Te Brussel wordt een reusachtig nyverheidsverbond gesticht, 't welk al de maatschappijen met Belgisch kapitaal zal bevatten, die belangen in Rusland hebben. 't Doel van dien bond is voor 't alge meen belang de mandatarissen dezer maatschappijen te voreenigen, in zekeren zin bij het Russisch gouvernement de 750 millioen frank te vertegenwoordigen, die wij er been hebben gezonden, met de wet tige hoop, er intrest van te krijgen. De bond zal een oproep doen tot den goeden wil der drukpers en van het Bel gisch gouvernement. Hij zal ten gunste der Russische zaken een werkzamen veldtocht voeren. Hij zal de middelen bestudeeren om de ondernemingen, waarvan de toestand ge schokt wordt door de crisis, te redden, dsngene die gelukten te versterken en aldus eene ramp te sparen aan do Bel gische spaarders. Hnunifool Groene Pie Daens nospuaai. be,,af tich Mndag n>> opnieuw naar 't hospitaal immers zoo als bij het voorzegd had. Daar men dacht dat hij met zijne satellieten ofte lijfknechten opkomen zou, had men de noodige voor zorgen genomen. Groene Pie werd met klank afgeschept en, uit vrees van eeu tweede verblijf in 't salon-Pierre, trok hy er, na wat dwaas heden uitgekraamd te hebben, van onder. Tegen het reglement in, wil die groene volksfopper zekere zieken zoo wat op winden opdat ze ten opzichte der Eerw. Gasthuisnonnen wat last zouden verkoo- pen. Morgen zondag trekt Groene Pie terug naar 't hospitaal om er zijne pogingen te vernieuwen. Maar de held staat alleen, zegt men, want zelfs zijne lijfwachters laten hem in de steek. In 't belang der zieken en van de Gasthuisnonuen zou er, onzes dunkens, eens voor goed een einde moeten gesteld worden aan de bestormingen van dien groenen vogel Nieuwe bankbiljetten. M Omer Dierckx, leeraar bij de teekenscbool van Leuven, die met het makon der figuren voor het nieuwe bankbiljet van 1000 fr. is gelast, heeft zijne studies diesaangaande geëindigd. De voorzijde van het biljet zal in vier de keerzyde in twee kleuren zijn. Werkstaking der mijnwerkers. In de Luikscbe mijnen heerscht groote misnoegdheid wegens het aanzeggen eener loonsvermindering, die reeds in sommige mijnen is toegepast. Men verwacht werk stakingen, daar "de naderende 1 Mei de gemoederen gewoonlyk opwindt. Voor Belgen die reizen in Neder land. De Nederlandsche Tweede Ka mer heeft Woensdag de muntwet gestemd houdende verbod van in vreemde munt te betalen in grensprovinciën. Met Belgisch geld zal men dus voortaan niet meer klaar komen in Zeeland en Noord-Brabant. - Vlaamsch in de Kamer. De be slissing der Kamer, voortaan de memo- ies van toelichting en de verslagen te gelijkertijd in 't Fr nsch en 't Vlaamsch te laten drukken, wordt reeds toegepast. Het wetsontwerp betreffende kredietver- eenigiogen, door minister Van den Heu vel neergelegd in de zitting van 2 April, is Dijnsda» uitgedeeld. De Fransche en Vlaamsche teksten der memorie van toe lichting zijn aizondorlijk gedrukt, elk ge volgd door den tweetaligen tekst van het wetsontwerp, De kwestie der spelen. De Se naatscommissie gelast met het onderzoek van het wetsontwerp op de waagspelen, vergaderde donderdag namiddag eu ver wierp bepaaldelijk artikel l, dat de spe lers straft. In strijd met de stemming des Senaats iu 1897 heeft de commissie zich nu ook gunstig verklaard aan de afschaffing van het privilege voor Oostende en Spa. Iu wat betreft de vergoedingen aan Oostende en Spa toe te kennen, wacht de commissie de uitslagen af van het be stuurlijk onderzoek over den toestand van beide steden. Sommige leden willen de speelhuizen laten bestaan tot 1 October 1904, om in- tusschen de betrokken gemeentebesturen toe te laten, hunne begrootiug in oven wicht te brengen. Over dit voorstel zal de oommissie dijusdag stemmen. Moet de Senaat dit voorstel aannemen, dan zal de kwestie der waagspelen nog eens voor de Kamer moeten komen. De nieuwe abonnementsregeling voor werkliedeu op den spooiweg, zal binuen kort verschijnen. Afzonderlijke compartimenten zullen worden gemaakt voor de geabonueerde werklieden en onder dezen eeuigeu bij zonder voor de vrouwen. De werklieden zullen niet in de gewone rijtuigen mogen plaats nemen, dau wan neer de werkmansrytuigen vol zijn. Glazen voetpaden. Te Parijs zullen de voetpaden voortaan gemaakt wordeu in glas, of beter gezegd iu eene samenstelling die glassteen heet, zijnde glas en ciment vermengd. Men is dezor dagen begonnen, zulk eeu voetpad te leggen in de rue du Havre. Binnen eenigen tyd zullen wy weten wat de proefneming zal opgeleverd heb ben. Rupsen. M. de minister van land bouw heeft, per omzendbrief, de gemeen- teoverhoden aangezet, zich streng te ge dragen aan het koninklijk besluit, beve lende de rupsenzuivering. Rechterlijke kronijk. De rechtbank van Bergen heeft zich bezig te houden met een proces van zon- derlingeu aard. Het wordt ingespannen door citoyen Roger, d. d. burgemeester van Quaregnon, tegen senateur citoyen Fernand Defuisseaux. Roger eischt van den laatste eene ver goeding van 54,000 fr. voor stappen, aan gewend met het oog op den verkoop of het in naamloo'ze maatschappij brengen der fabrieken van Baudour, geschat op 800,000 fr. en van het kasteel Defuis seaux, geschat op 200,000 fr. De aanlegger roept eene overeenkomst tusschen partijen iD. Do verweerder pleit de onbevoegdheid der rechtbank. De naaste week zal er uitspraak wor den gedaan. Priesterlijke benoemingen. Z H. de Bisschop heeft den Zeer Eerw. Heer Kanunnik Massez, Superior van het Klein Seminarie, benoemd tot lid van zijnen bisschoppelijken raad, opziener der bisschoppelijke collegiën en onder wijsgestichten en professor van geschie denis in het Groot Seminarie en tot superior van het Klein Seminarie benoemd, den E. H. De Groote, doctor in wijsbegeerte en letteren, professor van geschiedenis in hetzelfde gesticht. Zijn pastor benoemd te Rupelmonde, de E. li. Blaton, pastoor te S' Lievens- Houtem te Destelbergen, de Eerw. Heer Verburght, pastoor te H« ykant te S' Lievens-lloutem, de E. H. De Swaef, pastoor te Eist te Heykant, de E. H. De Hert, onderpastoor op Sl Martinus te Gent. Zijn professor benoemd in het Klein Seminarie te Sint Nicolaas, do E. H. Gas ton Faelens, doctor in wijsbegeerte, stu dent bij de Catholieke Hoogescbool te Geeraardsbergen, de E. H. Braekeleire, piiester in het Seminarie. Is surveillant benoemd te Ronse, de E. H. De FArbre, priester in het Semi narie. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 20 April. 120 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,80 tot0,00 per kil. Uot ermarkt. Heden zaterdag werden 477 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3820 kilos. Vragen werk Schrijnwerkers volle en halve gasten 1 smeder, (stovenmaker); een kuiper, volle gast. Worden gevraagd Een kleermaker en een leerjongen 1 leerjongen voor de boekbinderij 1 werk man voor kruidenierswaren, voor 2 of 3 dagen in de week. ZONDAfrRTTST Van's middags hUlUJAURUOL tot middernacht dienstdoende kpoi\\ëWer: Zondacj 21 April 1901, Mr Meirschout,Ko: !e Zoutstraat. Kerkelijk nieuws. Bedevaart naar Dourdes, onder het geestelijk bestuur der eerw paters Min derbroeders, ingericht doorM. Francois, bestuurder der Alliance Catholique, 45, Noorderlaan, Brussel. Bezoek van Parijs (H. Hart van Mont- martre) en Bordeaux, van 28 Mei tot 5 Juni. Voor inlichtingen en inschryving kan men zich wenden tot C. Van de Putte- Goossens, (Denderbodé), Aalst. AALST. DEKENIJ. Wij vernemen dat ons Stedelyk Bestuur de Dekenij heeft aangekocht onder nadere goedkeuring. A a 1st-31 ij Ibeek. eersten E. H. Pastoor is uil Zondag 12 Mei. Geeraardsbergen. De verkiezing van een eemeenteraadslid is bepaald op Zondag 26 Mei, Sinxendag. De strijd zal hevig zijn want het geldt de meerderheid in den Raad. Onze Catholieke Vrienden koesteren eene verzekerde hoop nu de kiezerlijsteu gezuiverd zijn van een 70tal valsche stemmen. Men meldt bet aanstaande aftreden van den procureur des konings te Den- dermonde, M. Poodts, zegt de XX* Siècle. Een hevig onweer heeft vrijdag te Dendermonde gewoed en nog al eenige schade veroorzaakt. Te Uytbergen werd den klokkentoren beschadigd. De tweede groote jaarmaikt van paarden, te Brussel, zal plaats hebben den woensdag 24 April, van 9 uren des morgens tot 3 uren namiddag, op de Zuidlaan. Le Peuple het roode orgaan bevat een hartroerend artikel, om afscheid te nemen van eenen socialistischen raads heer van St Gillis, die alweer het strij dend leger verlaat om in Frankrijk iu eenen kapitalistischen kaas te kruipen, als bestuurder van eeno steengroef. Over een dag of acht kwam een jongeling van rondde 20 jaren oud, bij M. Van D., Balspelplaats, te Brussel, eene kamer huren. Hij zegde J. M. te heeten. Hij sliep er geen enkelen nacht, maar kwam doorgaans 's morgends ten 5 ure 't huis. Rond 9 ure in den voormiddag kwamen er twee vrienden hem daar be zoeken. Zij ontbeten samen en daarna, wanneer de kamer gesloten was, hoorde men hen werken men weet niet waar aan. Woensdag waren de acht dagen uur om. Daar zij hunnen huurder nog niet gezien hadden, gingen do echtgenooten Van D. naar boven. De kamer was niet gesloten, maar de huurder was verdwe nen en met hem het beddengoed. In eenen hoek stond een reiskoffer half open, en daarin ontdekten de verstomde lieden pleisteren vormen, fleschkens met schei kundig vocht, staven tin, bladzilver, enz. De politie, die verwittigd werd, ont dekte dat de drie jonge kerels niemand anders waren dau drie deugnieten, welke reeds lang werden opgezocht. Mandaten werden afgeleverd en eer het avond was, waren zij geknipt. Men verwacht nog andere aanhoudin gen. Volgens het zeggen der Gazette schijnt er voor Smelliockx, den aange houdene voor de zaak der Zennestraat, te Brussel, geen twijfel aan zijne plichtig- heid te bestaan. Smellinckx, heeft eindelijk besloten te spreken. Het bloed, dat men aan zijne kleeren vond, beweert hij, komt voort van eene sterke neusbloeding en de kwetsuren en schrammen aan zyne handen heeft hij zich zeiven toegebracht bij het hout kappen. Men denkt dat hij gerecht wat wil wys maken. Voor Van R., de verdachte in de zaak van Etterbeek, zegt het blad, is geen enkel stoffelijk bewijs van zijne schuld, zoodat hij wellicht spoedig zal worden losgelaten. Voor beide zaken gaat het parket voort met getuigen te ondervrogen. Eene nijverheidscrisis, die zwaar op de werkende klas zal drukken, is te Gent ontstaan. Zij treft vooral de weef nijverheid. In de weverij Baertsoen staan lu7 getouwen stil bij Uytendale bijna de helft van 't fabriek bij Van Acker 36 getouwen. Ic al de fabrieken is het personneel of het getal werkdagen verminderd. En do hulpkassen der vak- vereenigiogon zijn uitgeput. C CT K UCrn biedt kosteloos a»n, aan LLiLINJ li L. L. II allen die aangetast zijn van eene huidziekte.haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, bórst- maag- cn blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zeil volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincent. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gveraagde inlichtingen opsturen zal. Borrels drinken. Een schrijn werker op een der grootste ateliers, te Antwerpen, legde iedereeu keer dat zijü kameraad, die naast hem stond, wegging om een borrel te drinken, het geld, dat hot hem zoo gekost hebben als hy was meegegaan, op zyde. Hij hield dit vijf jaar vol en was toen in 't bezit van een kapitaaltje van ongeveer 2200 fr. Zijn kameiaad werd in die vijfjaar een onver beterlijke dronkaard. De andere begon met zyn kapitaaltje een eigen zaakje, en werd na verloop van jaren een algemeen geacht en welgesteld man. Zekere Pexe, te Verviers een 35ja- rige Italiaan, had, door den fijne uit tc haogen, het vertrouwen der geestelijk heid en zelfs van het bisdom weten U erwerven om, in zijne hoedanigheid vatj goudsmid en vergulder, do gewijde voor- so! werpen der kérken te herstellen. mi En weldra was zijne werkplaats vo! ve kelken, remonstrar.sen, kandelaars, enz.; (Zie er voor de bestelde reparatie zooda nig lang bleven, dat de korkbosturen on geduldig werden, en hunne voorwerp terug eischlen. Van den anderen kant betrapte ee: handelaar der stad hem op het uitgevei van een valscben wisselde zaak wen ruchtbaar en toen er ten slotte een onder zoek werd ingesteld, was de vogel gevlo gen met al het goud en zilver en <J kostbare steenen, die hij had kunne meedragen. Van alle kanten komen nu klachten bi het parket van Verviers in, en het zs wellicht eenige dagen duren, eer men zs weten water allemaal gestolen is. Men heeft vernomen dat hij te Luik. Brussel en elders verscheidene voorwet pen als oud goud verkocht heeft. Tijdens het onweer van Maandi zyn in de velden van Marcke verscheiden werklieden door den bliksem getroffet Een hunner werd gedood. Ook te H<u werd eeu veldarbeiJer doodgebliksem De poging tot verzoening tusschf patroons en werklieden-glasblazers Charleroi, is mislukt. De twee partijen zijn niet iu elkande tegenwoordigheid verscheuen, maar derhandelen door bemiddeling van den Gouverneur der provincie. Er heerschte vooral verschil over wijze, waarop de patroons de verzoening onderhandelingen verstonden. Eene verzoening in massa is thans mogelijk geworden, en er blijft nog slee! de hoop over, de werklieden elk n hunne patroons afzonderlijk te zien on eenkomen. Frankrijk Huwelijk te Plougastel. Zati dag 9 Mamt was het den feestdag H. Francisca, patrones van Plougasl een klein dorpje iu Bretanje. Het is de eenige dag van het jaar men trouwt op het dorp. Dit jaar werden 44 paren in den e verbonden. Van 's morgends vroeg was het vi feest. Al de huwelijksgenoodigden vereec den zich op de openbare plaats. Na 't burgerlijk huwelijk gingen stoetsgewijze naar de kerk, na drien rond het dorp gewandeld te hebben. Na de kerkelijke inz igening van huwelijk had een monsterbanket plas Meer dan 2000 personen namen er aan. De maaltijd werd gehouden op do ten van geheel het dorp. Een ooggetuige verhaalt dat men jaar zoo een beetje overal feestte. De kelders, zolders en schuren, 't al in feestzaal herschapen. Uitgenoi aan de tafel der jonggehuwden, ontb het tafelgerief bijna overal. Dooreen genomen was er slechts teiloor voor vier genoodigden, hetg niet belette dat men zich 6 dagen I ferm vermaakt heeft op hot dorpje. Het meisje met de naalden. twaalQarig meisje wedde, nu vijf geleden, met een harer kameraadjes, zij een pakje met vyftig naalden doorslikken. Zy dsed het en won daan tien centiemen. Sedert dien had het meisje aan naalden niet eeos meer gedacht, i verleden week Julienne Landrieux, tl meid bij M. Devaux te St-Germain Laye, eensklaps pijn gevoelde als eene steek, aan de keel, den arm e borst tegelijk. Zij wreef met de hand de zeerdoende plaatsen en voelde., punten van naalden. Haar baas br baar aanstonds bij M. Mouchy, apo ker, die de naalden er uithaalde, t sedert dien moet de man het meisje g rig helpen, want er komen aan hou langs alle kanten naalden uit lichaam. De meeste zijn wit en zo. maar sommige zijn beroest of gebrt 114 millioen verloren. beeft zich afgevraagd, welke de slag der werkstaking te Marseille Fransche handel en nijverheid zou Het Journal Officiél van Zondag la beantwoordt die vraag met een docui uitgegaan van het ministerie vaufi ciën, dus officieel. Uit de tabel van den handel van Fi Tarwe Mastelu Rogge Garst Haver p Aardapp Boter pi Eiers de rijk met zijno koloniën en de andore Viggenei den in het eorste kwartaal van vergeleken bij het eerste kwartaal 1900, blykt dat een verlies valt teekenen van 114 millioen, ruim 105 lioen in het invoeren en 12 millioen uitvoeien. Hoofdzakelyk de maandi droeg daartoe bij, dus de maand, de werkstaking van Marseille woedd gel is h dee! kna gas( D met bedi Toe: hij e heef gasb op d maa zag i de fonei nieu kuns wilz, maal bliks is de Wij Tung scbie moor tigd t Me dram heeft echtg Mev.. - i veel I erfely kweld moedi laten myne werke verste - II loozen het ge mijn z f Vi A. 1 z. b. R. De vuurst. Vidts, 1 J. De Oude D bed. li Spanje. Vlas, de Ajuin, 1 II POPE Ziehie merkt in Tarwe, Roovers. De roovers in Andif Winterg< doeu weer van zich spreken. Te 5* werd de molen van Atalaya Alta do I gemaskerde ruiters aangevallen. De 1 dieten mishandelden de bewoners, f derden het hcele huis en maakten I dan uit de voeten, zonder dat de ge mei ie er tot biertoe in gelukt is ze< ff houden. Duitschland. Ontploffing in eene catholieke 1 Berlijn. Woensdag namiddag I de St-Michaëlskerk te Berlijn eene titie plaats, toen eensklaps, achte j orgel, eene ontploffing plaats had kruisgewelf eu het dak van dealt zijtoren, beuevens het achtergedeel»Tarwe (p het orgel eu al de vensters van df Rogge deelte der kerk werden vernield. ;Haver De ontploffing gebeurde achte: jjerst liukerorgelvleugel, op 't oogenblil °?ter Per een soldaat van het Alexanderrefffiiers Per Haver, Boekweil Boonen, Bitterpeë De kui markt p( zen van f De po: men volj De aai kocht aar De eie fr. l.öo i

De Denderbode | 1901 | | pagina 2