Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst Zondan 12 Mei 1901 5 centiemen per nummer. 559le Jaar 5571 ssce: GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. genoeg dubbel zinnigheden. HET SPOOK Allen naar de kazerne Wat administratie JUBELFEEST Nieuwe parochie van Mijlbeke. Vlaamsche meeting DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar. Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique «uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeien hunne inzendingen doen, uiteriijk tegen deö dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zicb te wenden ten Bureele van dit blad. Aalst, 11 Mei 1901. y^lfiens riep Le Peuple tot de catholieken jenoeg dubbelzinnigheden 1 \Dcnderbodc heeft bewezen hoe belache- Jjken hatelijk tevens die kreet is, in jn mond der socios. Inderdaad, in zake dubbelzinnigheden ——it te kramen, kunnen de roode sociaal- 7V (irvormers zelfs aan de geuzen de les J Vellen en dat zegt veel. Die huicholarij j j l ingt alle rechtzinnige menschen de keel -^Nten zelfs zien wij socialisten er van algen. In zijn afscheidsbrief aan de roode %~tij schreef een socialist van Leuven, an Hoogweghen Wij moeten tot de boeren gaan, als wolven in een scha- penwacht en lotnsche middelen ge bruiken om zoodra mogelijk in de Kamers te geraken. [TUI het doelwit der socios is dus niet de ,1». (ecschen voor te lichten en gelukkiger trJ maken maar alleenlijk de lichtgeloo- P 'ma te bedriegen en op die wijze de 11 in of andere groote schreeuwer in den daas te laten nestelen. En dat is niet Heen het doelwit der roode socialisten ook dit der groene socialisten of """""jlksfoppers. De werklieden zouden dat nooit mogen ergeten en in plaats van door bolklin- ende woorden en beloften zich te laten vf"f[e®s'epen, eens grondig nadenken en het b «edrag der socios ontleden. Wy willen iedereen gelukkig maken, <t on gauw gezegd eu de eerste beste beslag- r oaaker kan dat op de behendigste wyze vam&r hy alleen heeft er iets by gewon en het werkvolk blijft wat het was en 5 jnfre groote schreeuwer beelt zich nu iu dat Óen lies opperbest in de wereld is. de ai' Het ideaal is dus, vrij herhalen het, de lenschon, de kiezers te bedriegen en oor de leiders langs hunnen rug op te Tflimmen. Alle middelen zyn goed, zeggen zy en ^raarom venten zy nu op den buiten hunne :«otp ferdraagzaamheid rond Wy hebben reeds die zonderlinge, plot selinge genegenheid doen uitschijnen van Irege Recht en Vrijheid. Zy ook eerbie- Jigen den Godsdienst, zy ook zullen hem bet vrede laten na al de zoo hevige als lotte aanvallen waarmede zij vroeger pne kolommen hebben opgevuld. Wij begrijpen dien huichel to Aalst. ;kri$el vo^ i" ons Arrondissement geluk- tiglyk diep verkleefd aan zijn geloof, 'echi2innig gehecht aaa de Eoomsche genjiterk. Ous volk heeft grootelyks zyn ,n) jtille Vlaamsche zeden en gedachten j^ü'ewaard. uiti Maar te Luik, midden in 't Walenland, lebben de socios een masker opgezet, Rebben de socios het noodig geoordeeld a Ghetwynd-Park. 19" vervolg. loensche middelen te gebruiken om een voudige lieden te verleiden en te be driegen. Ziehier wat wij lezen in Le Combat orgaan der socialisten van Luik en om streken, blad van Demblon, Smeets en O. Het artikel is getiteld Godsdienst, familie en eigendom. Het socialism (sic) aanziet den godsdienst als eene reine persoonlijke zaak die in niets den huishoudkundigen li en politieken rol der Werklieden- partij O aanraakt. Men kan socialist n zijn en geloovige blijven. {Le Combat 13 April 1901). Voor onze lezers zijn zulke beweringen bespottelijk en wij behoeven er geen oogenblik bij stil te staan. Bebol heeft de strekking van het socialism doen kenneD en tusscheD een onbekend schrijverken van Le Combat en den gekenden Duit- schen leider is geen vergelijking mogelijk. Maar het koddigste van alles is dat Le Combat in hetzelfde nummer het op zicb genomen heeft dien huichelaar een ferme kaakslag te geven in een ander schrijven onder hoofdiug - Los op de Kerk. Die titel zegt veel. Wij geven alleen het slot Dat onze vrienden het niet vergeten Wanneer de werklieden de godsdien- stige oefeningen zullen verlaten, wan- neer de Kerk van de ongelukkige n boereu geeu gebruik meer zal kuunen maken om de ontwikkeling onzer ge- dachten te belemmeren, dan ml de maatschappelijke omwenteling een vol- trokken feit zijn. Gezel Urbain Gohier zegde het eens in den Anrore Men moet deugniet of eerlijk man zyn men moet voor of - tegen de Roomsche Kerk wezen. Eh wel, laat ons eerlyke lieden zyn - Los op de Kerk I - Los op de Kerk wordt hunne kreet 1 Vrienden opgepast. Van nu af gewaakt en de wapens gegespt. En nu, lezer, wat dunkt u van Le Com bat Blaast die niet koud on warm uit eenen mond? Echt socialistisch 1 Weg met die haters I Weg met die Charlatans 1 Een document dat verrassingen belooft is het groot boek dat nu gedrukt wordt, en dat de redevoeringen zal bevatten, ge houden in den schoot der gemengde commissie, door de advocaten van den persoonlijken dienstplicht. Men zal er verbazende dingen in lezen, onder andere dat de kazerne voor een volk een der beste scholen van moraal is, dat het daar is dat men geest van orde en tucht moet gaan putten, evenals zelf verloochening, moed, eerbied voor zich- zelven, enz. En die lofredenaars op de kazerne, ge- looven bijna dat, zoo die deugden niet algemeen verspreid zijn, dit komt omdat I I Dat was juist de indruk, dien Gilbert op naar had willen maken. Het was zijne bedoe- rukling niet, zijne zuster te laten merken, dat mjpij hun geheim gesprek afgeluisterd had. adif Toen Monk de trap afkwam, zag hij ^iemand met een zakdoek voor de oogen hem naderen. Hij bleef staan het was Fifine. Hij ^n>°eg haar, waarom zij weende. Zij vertelde iJuun dat zij morgen vertrekken moest, omdat lord Chetwynd zich te dikwijls zijne vrouw ,al%erinnerde, als hij haar zog. De lord had haar echter een jaargeld toegezet en nu zou se naar Londen gaan bij haren vader, tot zij Bene betrekking gevonden had. Monk liet een geldstuk in hare hand glij den en ging door onbemerkt kwam by in de bibliotheek, voorzichtig sloot hij de deur achter zich. »-« Do week, dat Bernice ziek was, had hij niet nutteloos doorgebracht. Hij doorsnuffelde 'mi en naderde toen tot eene massieve ingemetselde kost, die achter eenvoudige houten deuren verborgen was. Eer hij den laatsteu keer naar de stad ging, had hij was- afdrukken van sloten genomen en haalde nu meerdere sleutels te voorschyn, waarvan een de houten deuren opende. Met zijn sleutels viel het Monk niet zwaar de eiken deuren der kast te openen en met koortsachtige haast doorzocht hij in het in wendige. De laden waren meest gesloten, doch het geluk was hem gunstig. In een open vlak vond hij meerdere bossen sleutels van zonderlingen vorm, onder welke een oude verroeste. Dezen vatte hij, want dat was de ware. Hij stak hem in zijn zak sloot de kast weer zooals hij ze had bevonden en ■loop zachtjes de bibliotheek uit. Een oogen blik luisterde hij met een kloppend hart liep hij naar den wagen, die hem weldra bui ten de laad bracht. Het was reeds donker geworden en een zware Decembermist lag over het land. Ook Gilbert werd plotseling door vrees bevaugen omtrent Bernice, want zy moest het ontwa ken nabij zyn. Indien lord Chetwvnd nog eens in den grafkelder was indien zij nu eens ontwaakte en lord Chetwynd haar uit de klauwen harer vijanden bevrijdde. Deze gedachten alleen deed Monk het koude zweet uitbreken zyn ongeduld werd hem onverdraaglijk. er te veel Belgen aan den invloed der kazerne ontsnappen. Volgens ben staat België voor eene vreeslijke sociale crisis daaraan kan het enkel ontsnappen door den persoon lijken dienstplicht. Om het socialism te ontwapenen moe ten de rijke families volstrekt hunne zonen naar de kazerne sturen. Dan zal de klassenoorlog ophouden en al de standen zullen in eenen geest van wederzyds vertrouwen en broederlijkheid tot elkander naderen. Kan men dergelijke zottigheden wel ernstig zeggen Maar zoo de persoonlijke dienstplicht al die mirakels kon bewerken, hoe komt 't dan toch dat wij niets dergelijks zien gebeuren in landen waar iedereen sol daat is Is er een zieker, woeliger, verontzede- lijker land dan Frankrijk En nochtans in Frankrijk trekt heel de jeugd naar de kazerne. De werklieden, die de algemeeue werk staking uitroepen, de journalisten die het woordenboek der beleedingen uit putten, om alles te bevuilen wat eerbied- weerdig is, de dweepers die Zondag nog, toen zij Paula Minck naar den oven brachten, voor de kerken stilhielden om te schreeuwen Noch God, noch Mees ter de maires die de priesters verbie den het priesterkleed te dragen, de afge- veerdigden die voor de kloosterlingen het recht van vereeniging en van onderwijs afschaffen, al de kerels zijn soldaat ge weest. En zyn zij nu beters burgers Wij besluiten dat het niet tot de ka zerne is, maar tot de Kerk dat men zijnen toevlucht moet nemen, indien men eene natie op den weg van verval moet tegen houden. Oplossing. De Etoile beige meldt dat een barer opstellers M. Beernaert heeft geïnterviewd over de legerkwestie. De achtbare staatsminister zou gezegd hebben dat de oplossing der legerkwestie, door wederzijJsche toegeviugen, nabij is, Hy zou er bijgevoegd hebben Gij moogt het zeggen en herzeggen aan de ongeloovigen de legerkwestie zal opgelost wordeD, en dat door de overeen komst van do groote meerderheid der rechterzij. Zeg eu herzeg het. Men zal u niet gelooveQ, doch binnen zes maan den zal men zeggen dat gij goed ingelicht waart. Volgens de Etoile zou de verbazing haren opsteller belet hebben M. Beer naert te onderbreken. De Journal de Bruxelles antwoordt De schrijver van die slechte klucht legt den achtbaren staatsminister woor den iu den mond, welke deze laatste niet kan uitgesproken hebben, om de goede reden dat M. Beernaert geen medewerker der Etoile beige heeft gezien. Toen. bij den longen weg naar Chetwynd aan zee iavoor, rolde Chetwynds wagen hem voorbij. Deze was op de terugreis. Dit gevaar isgewekeD, n zei Monk, met den verroesten sleutel in zijn zak spelend. De kerk is zeker reeds gesloten en indien zij nu ontwaakt, hooit geeu menschelijk oor hare hulpkreten. De wagen reed snel door het dorp, tot hy eindelyk de oude grijze kerk voorbijholde, die reeds gesloten was. Gilbert Monk was nu op zijn verdere reis naar Huil zeer bedaard, doch zijne vingers •peelden voortdurend met den ouden sleutel. Toen hij in de stad kwam, stond de trein reeds op het punt te vertrekken. Nauwelijks had hij den tyd een kaartje naar Londen te nemen en in een ledig compartiment te sprin gen. De trein zette zich in beweging en Monk zag uit het raam, dat vele menschen hem op gemerkt hadden. Ondertussohen was het pikdonker gewor den, iets waarover Monk zeer blij was. Toen de trein aan de eerstvolgende statie stopte, opende hij de deur en stapte uit aan den tegenovergestelden kant van de statie. Snel liep hij voort zonder door iemand gezien te worden, eenen veldweg in. De trein reed langzaam verder en Monk stond weldra voor een gesloten wagen, door twee paarden be spannen. Een koetsier ut op den bok. De zaken die door het onderzoek in de militaire slachterij aan den dag komen, zullen, allen te zamen een waar schan daal uitmaken, dat toont hoe noodig het is, de administratie dor militaire zaken eens ter dege op haar pooten te zetten. Wij laten hier het woord aan het Fondsenblad De soldaten der klassen 1894-95-96 en 97, welke aan de slachterij zijn ge hecht geweest, zijn binnengeroepen en ondervraagd door de onderzoekscom missie. Ook vrouwen, welke vroeger in de herbergskens rond de kazerne woonden zijn ondervraagd. Twaalf bekenden vleesch te hebben gekocht. Zij duiden de mannen der in ver lof gezonden klassen aan, van welke zij vleesch gekregen hadden. Sommige sol daten waren gloeiend kwaad anderen bekenden. Op 20 Mei zal de zaak voor den krijgsraad komen. Men zegt dat de in verlof zijnde mannen voor eene burger lijke rechtbank zullen moeten verscbynen. De dertien vrouwen zullen ook gedag- veer-i.worden. Nog iets nieuws is ontdekt. De beesten welke naar de slachterij gebracht werden hadden gewoonlijk Dieu- we koozeelen aan. Dezo werden ook op slinksche wijze verkocht. De grooteren te wiens voordeele de zeelen ver kocht werden, pogen deze zaak op den hals der soldaten te schuiven. De soldaten der vorige klassen verklaren dat er wekelijksch wel een heel beest wegge moffeld werd. toen zij in dienst waren. De gewichten der slachterij worden thans bewaard achter islot. De diefstallen in de slachtery duren reeds van over 10 jaren. Een officier is voorloopig in arrest gesteld en zijne wa pens werden afgenomen. In zekere herbergjes uit den omtrek werden vroeger dagelijksch beefstukken, enz. enz. gebraden naar hartelust. Hei was eeu echt heereuleventje. Vroeger ging iedereen vry binnen in de slachterij. Thans geraakt er niemand meer binnen. Naar het schijnt wil de adjudant Van Acker de hem ten laste gelegde feiten op de soldaten doen terugvallen. Hij zegt dat zij wogen met een gewicht van 18 ki los, en het geld dat zij voor het vleesch ontvingen, onder elkander verdeelden. Eene nieuwe weegschaal is nu iu de slachterij geplaatst. n Er wordt geen nachtverlof meer ge geven aan de soldaten. tot middernacht dienstdoende ApothekerZondag 12 Mei 1901, Mr DeWaele, Kerkstraat. Donderdag 16 Mei, (O. H. Hemel vaart), Mr Meganck, Leopoldstraat. Zyt gij het, E'lack n vroeg Monk, nader tredend. Ja, n antwoordde de aangesprokene, ter wijl hij van den bok sprong. Hij opende den wagen, greep den mantel van Monk en wachtte tot deze zou instappen. Hebt gij alles meegebracht vroeg Monk; ii waar is de blinde lantaarn B Flack haalde onder den bok eene lan taarn to voorschijn. Hij opende ze en een rood licht viel in den wagen. Men zag er shalws, mantel» en kleedingstukken ook stond er een korf met wijn, brandewijn en taartjes. Best, hernam Monk, ik geloof, dat wij alles hebben, n Hij keerde de lantaarn zoo, dat het licht in het gezicht des koetsiers viel. Het lage voorhoofd, het kortgeschoren haar, de groote ooren, de uitspringende kaken, de breede mond en de kleine schele oogen al 's mans trekken waren bij de LondeBsche politie wel bekend. Hij was een echte deugniet, die reeds eenige jaren gevan genisstraf aohter den rug had nog niet lang geleden was hij eerst losgelaten, had kennis met Monk gemaakt en nu weêr iets uitgezet dat hem met het gerecht moest in aanraking brengen. Monk had hem echter aangeraden niet te verschijnen en daardoor den booswicht op zekere manier aan zich verbonden, aoodat deze zioh als een slaaf liet behandelen. ter gelegenheid van den tienden verjaar dag der stichting van den Bond der Anti-socialistische Vakvereenigingen der Stad Aalst en Omstreken en van de afkondiging der Encycliek RERU.U IVO VARUM door Z. H. Leo XIII. Zaterdag 18mMei, ten 7 ure 's avonds, zullen de feestelijkheden door bet luiden der klok, hot spelen des beiaards en het schieten der kanonnen aangekondigd wor den. Zondag 19tn Mei, ten 8uren 's mor gens, bijeeukomst der deelnemende Maat schappijen io de lokalen van den Catho lieken Werkmanskring, Korte Zoutstraat, en optocht naar de St-Martenskerk. Om 9 uren, plechtige Hoogmis van dankzegging eu gelegenheidssermoen door den Z. E. H. Kanunnik Van Doren, Pas toor-Deken. Na de Hoogmis, zal de stoot eenige straten der stad doorkruisen om zich terug naar den Werkmanskring te bege ven, waar eene Feestzitting zal gehouden worden. 's Middags, Feestmaal voor de Leden van den Bond der anti-socialisc-he Vak vereenigingen in den Catholieken Werk- mauskring. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter Alfons Vernaeve, Leo Geeroms. Bovenstaand programma werd, in ge meen overleg mot het Bestuur van deo Catholieken WerkmanskriDg, vastgesteld. De Catholieke Maatschappijen der stad worden dringend verzocht zonder uitzon- dering aan den optocht deel te nemen. De betoogiug moet grootsch, indruk wekkend zyn, als hulde eu dankbetoon aan Z. H. Leo XHI. Door het afkondigen van den wereld- brief Rerum Novarum heeft Z. H. de Paus Zijne byzondere bezorgheid voor de werkende klas betuigd, en tevens de middelen aangeduid om, op vreedzame wyze, de verzoening eu de toenadering tusschen de verschillende standen der sameuleving te bewerken. Voor iedereen bevat de Encycliek wijze raadgevingen zij is het richtsnoer, dat dient gevolgd te worden, om overal vrede en waar geluk te doen l-eerschen. Iu België vooral, heeft het afkondigen der encycliek Rerum Novarum - heil zame gevolgen gehad. De catholieken hebben er zich op toegelegd om zooveel mogelijk de weaschen van den Heiligen Vader te verwezenlijken. Sinds tien jaren, zijn de hervormingen en nieuwe instellin gen, op sociaal gebied, ontelbaar. Ouze wetgeving wordt deswege in andere landen als voorbeeld genomen. Ed, indien de samenleving tot hiertoe nog eenigszins bevrijd blijft van al de onheilen, die drei gend aan den gezichteinder opduiken, Flack sloot de lantaarn weêr, terwijl Monk in den wagen stapte en zei u Rjjdt langzaam. Wij zullen om midder nacht te Chetwynd zijn. Spaar de paarden voor den verderen rit. Wees voorzichtig en nu vooruit, n De deur werd dichtga worpen, de koetsier sprong op den hok en Gilbert Monk reed weêr naar Chetwynd aan zee terug. XIX. IN DEN GRAFKELDER. Het was bijna middernacht en pikdonker, toen het rijtuig van Monk op een punt der landstraat kwam, van hetwelk men het dorp Chetwijnd kon overzien. Gilbert deed den wagen stilhouden en stapte uit. Daar onder lag het dorp in de diepste rust, geen lichtje schitterde in den duisteren nacht. Wij hebben een goeden nacht voor onze onderneming, zei Monk, een beteren kon den wij niet treffen. Zooals gij weet, moet gij hier blijven met den wagen het gerammel van een rijtuig zou het heele dorp op den been brengen. Wat is het koud Ik wed dat in dezen stormachtigen nacht geen ziel op straat is. Het meisje woont een halve mijl van hier, maar zal toch gereed zijn met mij te gaan. Ik zal alleen heengaan en gij blijft hier wachten, al duurt het tot de dag aanbreekt, n Ja, meester, n zei Flack gij zult mij hier vinden, al bleeft gij tot Nieuwjaar. dan hebben wij zulks grootelijks te dan ken aan de encycliek •'Rerum Novarum Daarom dus hulde en dank aan Z. II. Leo XIII, wieu door iedereen dea titel van Paus der Werklieden werd to.- Mct het oog daarop, zullen den 19*' Mei in gaDsch het laad, op verzoek van aen Belgischen Volksbond, overal betoogiu- gen plaats'hebben. Ouze stad mag niet achterwege blijven. Niemand mag ontbre ken De betooging weze reusachtig Zij gelde als eeu blijk van hulde en dank baarheid aan den Vader aller Christenen I Zij weze een krachtdadig protest tegen het roode 1* Meifeest, ingesteld om ge weldige storingen in de maatschappelijke orde voor te bereiden en te verwekken Zy geve getuigenis van het onwrikbaar besluit aller catholieke werklieden en mannen van goeden wil om vastberaden, maar op vredelievende wijze, het maat schappelijk vraagstuk op telossen. Leve Z. H. Leo XIII, Paus en Koning Zondag aanstaande, 12r' Mei 1901, in den namiddag zal de inhuldiging ge schieden van den E. H. S. Lauwerys, als Pastor der parochie van Onze Lieve Vrouw van Bijstand in Mijlbeke. Een stoet samengesteld uit ruiters en rijtuigen zal gevormd worden ter Groote Markt om 2 uren 's namiddags om den E. H. Lauwerys aau de Dekenij af te balen en naar zijne parochie te geleiden, langs de Brusselschestraat, Zonnestraat, Keizerlijke Plaats, Nieuwstraat, Groote Markt, Molendries, Hoveniersstraat, Moor- Al de personen dewelke paard en rij tuig bezitten worden uitgeuoodigd aau den stoet deel te nemen. De inwoners worden aanzocht hunne huizen te bevlaggen. Aaletenaars. Op Zondag 12 Mei 1901, des morgens te elf uur, zal door het Gentsche Pro paganda comiteit van het Algemeen Nederlandsch Verbond, in de zaal van den Gemeenteraad, ten stadhuize te Aalst, eene onpartijdige meeting voor de vervlaamschiog der Gentscbe liooge- school gehouden worden. Door het geheele Land van Waas wer den met het zelfde doel meetingen gehou den, die overal den meesten byval bekwa men. Ook de Vlamingen van Aalst zullen willen toonen dat zij voor die echte volks zaak het opbeuren van het door de Frans? kiljons verdrukte Vlaamsche volk niet onverschillig zullen zijn. Elk rechtgeaarde Vlaming weze op zijn post. Het Propaganda comiteit. Geef mij de lantaarn, ik heb ze noodig. Ook den langen zwarten mantel met de kap, en vergeet niet den korf met brandewijn «n de werktuigen haar vader heeft haar wel licht opgesloten en dan moet ik haar bevry- den. Er zijn ook damesschoenen in den korf niet waar Goed zoo. Monk nam den mantel en den korf, ver maande Flack niet in te slapan maar op zijne terugkomst te passen en verdween toen in de duisternis. Zooals wij gezien hebben, meende Flack, dat zijn meester eene vlucht met een jonge dame op touw gezet had. Monk had weldra die halve mijl afgelegd en toen hij het grijze kerkgebouw naderde, hoorde hij de klok van Chetwynd-Park, dat op eene mijl afstand lag, middernacht slaan. Hij opende het ijzeren hek van het kerkhof, sloot het weêr en stond weldra voor de kerk deur. Niemand was op straat en in de kerk was alles doodstil, hij liet een kleinen licht straal op de deur vallen en vond zoodoende het sleutelgat. Ook hiervan had hij een wai- afdruk genomen en was nu van een sleutel voorzien, waarmsi hij de deur opende. Hij trad binnen en sloot de deur weêr zorgvuldig toe. De lantaarn hield hij onder zijne jas. Wat zag het er spookachtig uit, hoe zwaar scheen hem de lucht te drukken. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1