Donderdag 16 Mei 1901 5 centiemen per nummer. 55ste Jaar 3572 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Je Zondagsrust BOVEN OP! Congres der kleine burgerij. Tinel's Godelieve Hel vergunningsreht. tt blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder teekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week I WVde Stad 5 franxmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes 1 linden; fr. 4-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ligt met 34 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- jen zijn ten laste van den schuldenaar SEL\ fen schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, IN. 31, D alle Postkantoren des Lands Aalst, 15 Mei 1901 Cuique suiim. Per drukregel, Gewone 45 centiemen Reklamen fr. 4,00; Vonnisse op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls té herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Reeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zicb te wendeD ten Bureele van dit blad it catholiek bestuur heeft de hooge rheids- en arbeidsraad bijeengeroe- valdacom kwestie van de Zondagsrust te 'reken. Die schoone, menscblievende prming zou dan toch eens eeu feit [en worden t is goed nieuws voor vele werk- D. •epd«jmeDSch is geen machien en kan niet tudend werken. Hij beeft rust noo- |n om zijne verlorene krachten te com«rP'eu en orQ vreugde van den Iring zijn bert op te beuren. De igsiust is er dus broodnoodig om de Jrljjkekrachtherstelliug en de zede- kei opbeuring. hazen hebben dat niet willen be- inde andere uit hoofde der onmee de mededinging hebben dan ook lenschlievende kopigaards moeten ie wet op de Zondagsrust wordt op 'gezet. Alle volksmannen moeten jan den wagen spannen om hem Ie klippen en de rotsen te sleuren. geluk van den werkman eischt dat. j welgelukkeD, bij 't afdroogen van ppend zweet zullen zij, met de vol- Dg van den gekweten plicht, mogen IWeer eene verbeteriug voor de Iers I Op voor nieuwen stryd strijden zal er zijn. Want zie, de I Beige is van nu af reeds aan 't jen met artikels van de grondwet, Isofer spraak ware de menschen te en naar de kerk te gaan. De Etoile ld ze begint te suffen, rdaadPersoonlijk zal de patroon m mogen zooveel bet hem lust id, de nieuwe wet ook niet, zal bet letten, maar als by zijne werklie- Q dwingen den weg naar de fabriek ■■■■aan, zie dan zal men hem toeroe- jen man 200 n'et Ee'30er(l 'rust als gij 't wilt, maar de werk- 1 npl maar een dag en die dag moogt JLlCJn niet meer ontnemen. Dat is uit. rief it ik er bijvoegen, lieve lezer, dat Jfle Beige eeu geuzerijblad is En Cafarfyrdoo?' eens te meer wordt bewezen algemq, lijk altijd, de geuzen ofte libe- e mintoor den werkman geen hert,geene tiheid over hebben. )u.tstïïzullen in die opdagende kwestie ut.erx%nnen zjeQ jj0Q ver |1UQ onge^jj. egenstand gaat tengenover eene »n rechtveerdige en volkslievende ping. ÖE ZOON naar het Engelsch. 19*u vervolg. luslibrook zelf was geen gewone min- r. Hij was stoutmoedig en vermetel, bedaard in hot gevaar en vond zijn m in de opgewektheid, veroorzaakt |lt moeiëlijke en gewaagde zyuer nach- jtockten, terwijl hij zich weinig of niet winst bekommerde. Hij zoowel als euw hadden eene tamelijke goede op- I genoten. Hij was in geringen stand ,senhad, door in het leger dienst te eene loopbaan gekozen waarin hij plijk vorderingen kon maken maar llibrook een officier ware geweest in fan gewoon soldaat, dan zouden zijne (jBJ1 wellicht beter besteed zyu geweest trooper van den kapitein zou zich on- Hd door groote daden onderscheiden f Zijn moed was altijd opmerkolijk ti en door zijne officieren gelijk door toeraden werd hij in den tijd voor den iten en koelbloedigsten man van het ajg. regiment aanzien, tapijtet in beddi fruic4"» De geuzen en socios meenen dat zij er boven op zijn 1 Denk eens een priester, een hoogleeraar vaü Gent, M. Renard, beeft de Kerk verlaten en is burgnrlyk getrouwd. Gij ziet eene menscbelijke zwakheid, maar dat bewijst geen zier tegen den Godsdienst. Onder de 13 apostelen was er een Judas. Maar M. Ronnrd,een geleerde, heeft gezegd dat Godsdienst en weten schap niet is overeen te brengen, dat het het mirakel der schepping is die zijn ver stand op hol bracht Dat is ook onver staanbaar voor den armtierige Dender- galm. Maar man toch 1 Wilt ge met al uwe geleerdheid hierop eens antwoorden Dender galm, kan het niet. De aarde heeft niet altijd bestaan eens was zij een dampachtige warklomp, waarop volgens eeu geuzenhaanije voor uit, M. Flammarion, 8990 graden warmte heerschte.. Wij zullen u niet vragen van waar die warklomp is gekomen hoe zij zicb door eigen kraebteu kon vervormen Maar van waar mag het leven op onze aarde gekomen zijn In eene hitte van 8990 graden is bet geenszins uit to houden. Zeg eens, geleerde man, van waar zoo God het niet schiep is het leven er gekomeo. Niemand geeft wat bij niet heeft. Dus kan de levenlooze stof geen levend wezen voortbrengeu. Daarbij Lavoisier, een geleerde, die voorzeker tien Renards weerd was, beeft uitgemaakt en de geleerden nemen het aan dat alle levend wezen van een ander levend wezen voortkomt. Maar bet eerste levend wezen Dat is de knoop. M. Renard rekent nu toch niet op de plotselinge voortteeling, op de genération spontanée Dat is de Niet Schepper, le Néant Créaieur bet grootste mirakel dat ooit zou gebeurd zijn I Het ding wordt belachelijk. M. Renard beeft dus eene ezelarij uitgekraamd, weerdig van de geuzen en de socios en de man voor hij zulks zegde, moest ook eens nadenken dat Pasteur, de wereldbe roemde Pasteur, een geleerde zonder weerga, een brave geloovige was, eene eenvoudige kristene ziel I De wetenschap beeft hem nooit belet te deuken 1 Wat belieft er M. Renard-Van Gob- belschroy Weee nu bedaard, Jaue lief, sprak Rushbrook. Alles is in orde. Alles in orde Maar mijn arm kind Twee honderd pond sterling voor zijne aan houding Zoo men hem eens vond 1 Daar vrees ik niet voor en al kreeg met; hem, dan kon men hem toch niets doen. Het is waar, dat er een vonnis uitgesproken is, maar toch zijn er geen stellige bewyzen. Maar Rushbrook, men heeft vroeger wel eens lieden voor minder bewijzen opge hangen. Jane, hervatte Rushbrook, onze jongen zal nooit opgehangen worden, dat beloof ik u wees derhalve gerust. Dan moet gij bekentenissen doen om hem te redden, en ik zal u verliezen. Een stap buiten de deur onderbrak hun gesprek. Rushbrook deed open en Fnruess, de schoolmeester, trad binnen. Wel, goede vrienden, het doet my veel leed, dat het vonnis zoo streng was, maar er is niets aan te doen de bewijzen waren te stellig, en bet was eene treurige zaak voor mij ook mijne getuigenis te moeten geven. Gij riep Rushbrook uit wat, riepen zy u op Ja, En zij stelden mij onder eed. Een eed is voor een zedelijk man eene ernstige verantwoordelijkheid, een eed is eene ge wichtige zaak, en als gij mijne betrekking in deze plaats in aanmerking neemt, als leeraar van zedelijkheid en godsvrucht van de jeug- Het vijfje congres der kleine burgerij 1901® B'Ugge 8e'u,u'lenJm)rc'en °P Sinxen Het Nationaal verbond van Handel, Nijverheid en Landbouw noodigt de be langhebbenden uit tot |et gewichtig con gres voor neringdoeners, dat op 26 Mei aanstaande, zynde Sinksendag, te Brugge zal gehouden worden. Do zitting zal plaats hebben in het lokaal Den Keizerlijken Arend, Schouwburgplaats, van 9 uren tot 12 V» ure 's morgends eb van af 2 ljt uren 's namiddags. De volgende hoogst belangrijke punten zyu op de dagorde gebracht I. Is het bestaan én hunne uitbrei ding weusehelijk, met bat oog op het al gemeen nut en 't maatschappelijk leven der neringdoende burgerij, en aan welke wettelijke regeling dienen zy desvoorko- mend onderworpen te zijn 1. Van de samenwerkende bank-,leen- of borgmaatscbappijen 2. van samen werkende voortbrengstmaatschappijen 3. van samenwerkende vennootmaat- scbappijen of wiukelvo.eenigingen; 4. van samenwerkende aankoopmaatschappijen a) van grondstoffen of voortbrengsels, 1° tot verkooping, 2" tot verwerking b) van werktuigen om ter persoonlijke voortbrengst te worden gebruikt. II: De samenwerkingen en hunne gevolgen. III. Het patent en tie wetsontwer pen op de herbergen. IV. Het wetsontwerp op de werk ongevallen. V. Het crediet. VI. De cumuls. Het congres is buiten alle politiek in gericht. Alle neringdoeners hebben er koste- loozen toegaDg. De commissie is samengesteld als volgt; Eerevoorzitter M. de Cannart d'Ha- male, Brussel; Is voorzitter M. De Wulf, voorzitter vaD den Burgersbond, Brugge; 2® voorzitter M. Boey, bestuurlid van den Burgersbond, Mecbelen; ondervoorzit ters, MM. Plateau, lid van den Burgers bond, Antwerpen, en Stroobants, onder- vooiziiter vau den Burgersbond, Leuven. Leden MM. Van der Eecken, voorzit ter vau den Burgersbond, Lokeren Do Vuyst, id., Wetteren Baisier, id., Geer- aardsbergen; Dr Delbeke, id., Roeselare; Seys, id., Yperen van Damme, id., Le- deberg; Modave, id.. Oostende. dige leden der gemeente, dan moet gij u niet verwonderen dat ik de waarheid zegde. En wat hadt gij dan wel te zeggen vroeg Rushbrook verbaasd. Wat ik te zeggen had wel ik had te zeggon, wat gij mij dien morgen had verteld, en ik had te getuigen, dat die zak van u was; want gij weet, gij hebt er mij vroeger aar dappelen in laten brengen door Jos, den ar men jongen. Vrijwillige moord en 200 pond sterling voor zijne gevangenneming 1 Rushbrook bezag den onderwijzer met ver wondering en verachting. Zeg, mag ik u eens vragen hoe men te weten kwam wat er gisteren morgen tusschen ons is voorgevallen want, als ik mij goed herinner, hebt gy my aangeraden alles ge heim te houden. Dat is zoo, en ik deed het ook maar zie, men wist wat goede vrienden wij altyd waren, denk ik zoodus, men liet mij komen en verplichtte mij onder eed te spreken. Dat begrijp ik niet, hernam Rushbrook, men zou u wellicht eenige vragen hebben kunnen stellen, maar hoe had men kunnen vermoeden dat ik u iets verteld had Beste vriend, gij verstaat mij niet, maar in mijne betrekking, mij beschouwend, gelyk iedereen doet, als een voorbeeld van zedelijk heid en goed gedrag, als een toonbeeld voor de jeugdige leden der gemeente, ziet ge. Ja, ik zie dat, in dergelyke betrekking, gij niet naar de herberg moest gaan om u TE LEUVEN. Alles wordt in 't werk gesteld opdat de uitvoering zoo volmaakt mogelijk weze. Beneveos het volledig orchest van den Koninklijken Muntschouwburg, zijn er j vier harpen en een groote orgel; daar- boven zullen er vier jachthoorns zijn in IJ mi bemol, voor de uitvoering van Gode- lieve vervaardigd door M. Mahillon te Brussel. De zaal is niet al te groot, en van nu zijn veel plaatsen gevraagd; daar het niet mogelijk is eene algemeene openba e herhaling te houden raden wij odzb lezers, die de uitvoering zouden willen bijwonen aan seffens in te schrijven. Men kan inschrijven bij advocaat Vlie bergh, secretaris van het Comiteit, Waai- straat, 10, te Leuven, eu ook tot den 25 Mei bij MM. Breitkopf en Hartel bij M. Scbott, Berg van het Hof en bij M. Katto, rue de l'Ecuyer te Brussel; bij M. Gust. Faes, Beddenstraat, 25, bij Juf. M. Cop- penrath. Lauge Leemstraat, 67 in den Nederlandschen Boekhandel, St-Jacobs- markt, 50 en bij M O. Forst, Meirplaats, 67, te Antwerpen; bij Mev. Beyer, Bra- band Dam, 15, te Gent; bij Mev. W® Muraille, Universiteitstraat, te Luik; bij M. D. Demolin-Claeys, Biscayerplaats, te Brugge. De betaling moet bij elke bestelling worden gevoegd. De genummerde kaarten zullen einde Mei door het Secretariaat aan de inschrijvers gestuurd worden. Wij zijn voornemens eenige bijzonder heden mede te deelen uit het leven der solisten. Wij beginnen met M. Jos. Orelio, die de rol van Bertholf zal zingen. Hij stamt af van eene Italiaansche fa milie. Zijue moeder was van Parijs. Hij werd geboren te 's Hertogenbosch, in 1854, en zong dikwijls in de cathedraal, waar zijne schoone «epraanstem van koor knaap ophef maakte. Onderwijzer gewor den zijnde, zong hij in 1875 in een groot concert, de bekende zangeres Mina Gips, was zoo voldaan over zijne stem dat zij zich aanbood aan den jongen onderwyzer zangles te geven. Orelio kon weldra het onderwijzersambt vaarwel zeggenhij werd leeraar van zang benoemd in de muziekschool te Utrecht. Hij volmaakte zich nog te Parijs en werd in 1886, nadat hij de plaats van leeraar van zang aan het Conservatorium te Luik geweigerd had, verbonden aan Jeu Koninklijken Schouwburg te Amster dam. Deze liet zijn gevierden zanger sinds dien niet schieten, touzij voor buitenge wone opvoeringen eu concerten te Luik, Aken, Keulen, Francfort, Strasburg, smoorzat te drinken, antwoordde Rushbrook en keerde zich om. En waarom anders ga ik naar de her bei g, besta vriend, dan om een oog te houden op diegenen, welke zich te veel te buiten gaan, gy zelf bij voorbeeld. Hoe dikwijls heb ik n 't huis gebracht Ja, als gij dronkeu waart en ik... Jane legde hare hand op den mond van haren man. En wat waart gij, vriend vroeg Fur- ness nieuwsgierig. Wellicht nog erger dan gij. En nu, vriend Furness, moet gij vermoeid zijn van uwe lange getuigenis. Ik wensch u goeden nacht Zie ik u Btreks nog in de herberg Vooreerst nog niet en misschien nooit meer vriend Furness. daar kunt gij op rekenen. Nooit meer naar de herberg gaan 1 Een weinig gezonde drank verdrijft de zorg, beste vriend, en hoewel het my spijten zou als gij u te buiten gingt, moogt gij nochtans op mij rekenen om u op te passen. En de helft van myn bier uit te drinken, niet waar Neeu, neen, vriend Furness, die tijden zijn voorby. Wel gij zyt er nu niet goed op gestemd, maar voor een anderen keer dan. Madame Rushbrook, hebt ge geen glas bier voor my Neen 1 antwoordde Jane en keerde hem den rug gij hadt aan het gerecht maar bier moeten vragen. Meinz, Darmstadt, Bazel, Lausanne, Kiel, Moscou, St-Petersburg, enz. Het repertorium van Orelio bestaat uit meer dan 80 Nederlaudsche, Franscbe en Duitsche rollen. Hij is een geletterd man, vatbaar voor al wat schoon is. Zijne om geving en zijn geestdriftig woord staan daar borg voor. Ze zijn niet tegen den godsdienst. Het socialistisch gemeentebestuur van Rijssel heeft in het gasthuis dier stad al de kruisbeelden doen wegnemen Zooals men weet stelt M. Hoyois, Volks vertegenwoordiger van Doornik, de totale afschaffing voor van het vergunningsrecht op de slijterijen van sterke dranken. De beweegredens, waarop hij zijn voorstel steunt zijn de volgende Van den eenen kant wordt de doel matigheid van het vergunningsrecht, be schouwd als middel om het alkoolism te bestrijden, tot hiertoe door velen sterk in twyfel getrokken en van don anderen kant, heeft het verlangen aan de inning van dat recht te ontsnappen aan de nei ging tot bedrog, in geheel het land, eene aanzienlijke en betreurenswaardige uit breiding gegeven. Daarenboven verwijteo de herber giers die bet vergunningsrecht moeten retalen, meer en meer aan de in kracht zijude wet, dat zij hen op eenen klaar- biij kenden voet van minderheid stelt, voor den verkoop van Diet-alkoolische dranken, tegenover herbergiers die, hetzy uit hoofde van de bepalingen der wet, aan hare toepassing ontsnappen en dat zy «leze laatsten helpt, hun met goed gevolg concurrencie aan te doen in onrechtvaar dig ongelijke voorwaarden. Wat het denkbeeld der algemeen ma king van 't vergunningsrecht betreft, dat ontmoet vau nu af eenen tegenstand, die gemakkelijk te voorzien was en welke het onmogelijk is, niet in zeer ernstigs over weging te nemen. Verre van eenen achteruitgang te zijn in den strijd tegen de noodlottige verwoestingen van het alcoolism, zal de afschaffing van het vergunningsrecht de opeubare machten beletten, werkeloos te blijven en ze aanzetten, om tegen de kwaal, die zy met zooveel reden bestry- den, middelen te gebruiken, welke beter ;escbikt zyn, om het betrachte doel te jereiken. O, gelijk gy wilt, hernam de onderwij zer natuurlijk is men niet goed gezind, als vonnis bestaat voor vrij willigen moord en 200 pond sterling voor de aanhouding van den schuldige. Goeden nacht 1 En met een nydigen ruk trok hy de deur toe on ging heen. Rushbrook zag hem na tot hij buiten gehoor was en zeide toen het is een schurk. Van dat gedacht ben ik ook. antwoordde Jane, maar laat ons nn naar bed gaan, God voor zyne goedheid danken en zijne vergiffe nis afsmeeken. Kom, manlief. Den volgenden morgen vernam vrouw Rushbrook van de geburen, dat de school meester uit eigen beweging zyne getuigenis had afgelegd. Rushbrook was verontwaardigd en zwoer zich te wreken. Wat ook de gevoelens der dorpelingen ge weest waren, toen de moord werd ontdekt, zeker is het dat, toen alles afgeloopen was, de openbare meening zich geheel ten gunste van Rushbrook en zijne vrouw keerde, en allen hen diep beklaagden. Men ontweek den boschwachter».en zijn vriend Furness viel in minachting door zyn vrijwillig optreden als getuige tegen oude en beproefder vrienden. Het gevolg was, dat zijne school zeer afnam en de schoolmeester, als hij de gelegenheid vond, onmatiger werd dan ooit. (Wordt voortgezet). rerd

De Denderbode | 1901 | | pagina 1