IS «OORMAiRS Donderdag 23 Mei 190! 3 centiemen per nummer. 33ste Jaar 3374 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. De vrije wil L x v Cartel De olifanten-brigade. Land- en Tuinbouw. DE DENDERBODE. t blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onder eekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- en zijn ten laste van den schuldenaar n schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31, alle Postkantoren des Lands Cuique HUiim. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. öeeren notarissen moeien hunne inzendingen doen, uiteriijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 22 Mei 1901. bebben reeds in korte woorden ge- dat Dendergalm niet wist wat bij toen hij de vrije wil van den menscb m. heeft daar een feit erkend hij eal ik de noodzakelijke gevolgtrekkingen ut feit aannemen moetenwil bij met eken consequent zijn. lal hij tegenover zijnen vrije wil elen lijk bij het doet tegenover zijne ilooze verklaring over de mirakels 'illen zeggen of hij ze dood zwijgen it ons een oogenblikje redeneeren vrije daad veronderstelt bij het on- •rp die ze verricht, het vermogen te Jgen. de overweging is een teéken van lelijkheid. Zij bestaat hierin dat zijne daad als voorwerp neemt, regen is zijn eigen denkbeeld denken, gaat de macht van allo stoffelyk te boven. i stoffelijke daad veronderstelt twee oen of twee deelen van lichamen is van het een op het andere, van do deel op bet andere dat de wer- ebeurt, een werker brengt de wer- voort, een voorwerp, verschillend id werker, ondergaat zo. in de overweging, wie overweegt niet op een andere maar op zich het onderwerp denkt zijn eigen 'ld. stoffelyke natuur, de voorgaanden zynde moeten de gevolgen achter imen en kunnen niet uitblijven, t princiep steunen al de natuur wetenschappen, als er kwestie is van een vry onder- i de noodige voorgaande gesteld t, kunnen de gevolgen achterblijven, natuur van de stoffelijke wereld is fczelfdo niet als die van een vrij rwerp. koder woorden de mensch heeft eene iep dat niet stoffelijk is. Wij, catho- b, heeten dat de ziel. in waar is die onstoffelijke, geeste- tiel in de wereld gekomen Istof kan toch een geestelijk wezen fcortbrengen. Zeg, Dendergalmvan [is de ziel gekomen of liever, als gij boord ziel niet gaarne boort, dat liep met vrije wil begaafd {dat eens |mand geeft wat hij niet heeft. Dus DE ZOON naar het Engelech. 20"* vervolg. pen zaterdag avond ging Rusbbrook »e herberg, vast besloten om met Fur- wist te zoeken, llushbrook beschimpte boodanig, dat hij zich niet kon inhon- .Hat eeuo woord volgdo op het andere, Irneas Rushbrook uitdaagde naar buiten Ben om te vechten. Dit was juist het- iKushbrook verlangde, en na een half berd Furuess naar huis gedragen, lam |®n on verscheidene dagen niet in staat p te verlaten. |dra hij zijne wraak genomen had, pakte kook, dio reeds lang dit voornemen fckoesterd, alles bij elkander en verliet Prp, terwijl niemand wist waar hij en lieentrokken. Fnrness, die alle middelen PMtaan verloren had, deed hetzelfde tijd daarna, en ook van hem wist nie- 1 waarheen hij was gegaan. 'het besluit, hetwelk majoor M. Shane lien had, is het niet te verwonderen dat kan de stof den geest niot voortbrengen, 'k wil zeggen, dat princiep met vrijen wil begaafd. Dat zult gij NOOIT, NOOIT, NOOIT I 1 1 De schepping kuDt gij niet aannemen, want de schepping is een mirakel en gij hebt alle mirakel onmogelijk gebeeten. Mirakels zijn onmogelijkschreeft gij den 15 Juli 1900. Wij wachten u met uwe fameuze we tenschap die volgens u eenige halve ge leerden verpersoonlijken. Hij zit in de klem, het groot genie. Hij roepe nu ter hulp de vermaarde uit legger der geuzenrevue Revue de Bel- gique», die een artikel van de Laveleye uitleggen kon zonder ooit dat artikel van verre of van nabij te hebben gezien I Fameuze geleorde, die zijn woorden of doodzwijgen moet of ze intrekken. Arme Dendergalm welke schryver- kens zijn er toch aan uwen wagen gespan nen. Grijpt uwe zweep, Mr le Rédacteur, uwe vleiers brengen u in aardige, koddige toestanden. Gedoog Diet dat gij langer om hunne dwaze sprongen rood worden moet, of moet hij, de fiere Sicamber, ook reeds nu al het hoofd bukkeu. Studeert nog wat, heeren of liever gaat nog wat met de knikkers spelen, daar zyt gij beter op uwe plaats en zult ge misschien weten en begrijpen wat gij zegt. Zouden do liberalen edNle socios weêr te zamen loopen Het hangt in de lucht. Ze gaau storm loopen voor Z. A. S. en E. V Het ordewoord voor de catbolieken moet dan ook zijn zich dicht scharen on der het goede vaandel.In dien strijd zullen wederom veel woorden den nek gebroken wordeD, maar of die beweging iets goeds zal voortbrengen voor den werkman, dat is de kwestie. Te oordeelen naar hetgeen wy thans onder oogen hebben, mag men gerust antwoorden NEEN. Ioderdaad, wat belet tegenwoordig dat vele werkmanswetten in de kartons moe ten blijven Alleen de houdiDg der socios die veel last verkoopen, veel schreeuwen in de Kamers, maar ook daardoor veel tijd verspillen die anders heel goed zou kunnen gebruikt worden. Nu met het A. S. zullen er nog wat meer schreeuwers en lawijdmakers in do Kamers komen en dat zal alles zijn. De volkswetten zullou dus achteruit hlyven nog meer dan nu, en de werkman zal weêr de gebroken potten betalen. Ook onze radikalen zullen later aardig hij, geduiende de terugreis, Job op alle moge lijke wijzen over zyn vorig leven ondervroeg. Jos gaf hem op alle vragen een oprecht ant woord, nitge.iomen over de geschiedenis, waarin zijn vader zoo ernstig betrokken was hij gevoelde, dat hy verplicht was niets te openbaren hetwelk met den moord op den marskramer in betrekking stond. M. Shane was voldaan, en zonder eenig ongeval kwa men zij te Londen aan. Zoodra M. Shane zijne vrouw omhelsd had verhaalde hij haar al zijne lotgevallen en vergat niet den kleinen Jos to prijzen gelijk hij het verdiende. Madame Shane was vol dankbaarheid en daarop ont wikkelde de majoor zyne plannen ten op- zichto van den knaap. Gelijk hy verwacht had, was zijne goede vrouw met dit godacht zeer ingenomen. Derhalve werd besloten dat Jos naar eene kostschool zou worden gezon den om eene goede opvoeding te genieten. Nochtans deelden zij hunne plannen niet geheel en al aan den jongeling medemen zegde hem alleen dat hij naar school zou ge zonden worden, en hij onderwierp zich gaarne doch de drie eerste maanden wilde M. Shane noch niet van hem scheiden bij iedere nieu we school, welke hem genoemd werd, had hij eeDige opmerkingen. Al dien tijd liep Jos ledig, want hij had niets te doen. Zijn eenig tijdverdrijf was de nieuwsbladen te doorsnuffelen, welke voor de bezoekers op tafel lagen. Op zekeren dag, terwijl hy eenige opkijken want het is geenszins zeker dat de socios de E. V. in de grondwet zullen willen schrijven. Want terwijl men te Brussel op E. V. pinkoogt, tiert en don dert men er tegen in den Borinage. Mee tingen worden er tegeD gegeven en mani festaties ingericht. Het roode spel is dus dubbelzinnig spel. Alles laat voorzien dat die beweging op een sisser zal afloopeu, maar er zal veel tijd worden verloren, veel geld ver spild en scboone volkswetten op den ach tergrond geschoven. Geen ijdele strijd dus, maar werk, veel werk, goed werk dat moeten de werklie den eischen. Dat is immers veel voordee- liger, veel nuttiger. Het EDgelsche militaire blad - Regi ment doet eenige meedeelingen over de olifanten brigade in Engelseh-Indië, welke door de handigheid der Birmanee- zen om met die omvangrijke dieren om te gaan, tot een hoogen graad van ont wikkeling is gebracht. Voor iemand, die goed bekend is met de hoeveelheid arbeid, welke de olifanten kunnen verrichten, is het moeilyk hun Diet naar waarde te schatteD, maar men moet niet denken, zegt Regiment, dat hunne waarde afhangt van natuurlijke eigenschappen. Deze is geheel afhanke lijk en te danken aan de wonderbaarlijke behendigheden der inboorlingen in het africhten der zware beesten, en het doen bedwingen van hunne natuurlijke neigin gen. Die bekwaamheid kan niet genoeg geprezen worden. Toch zyn aan hot omgaan met olifan ten ook moeilijkheden verbonden, waar van niet de geringste is om ze te vervoe ren. Van zijn eigen is een olifant niet heel slim beweert genoemd blad verder maar men kan hem merkwaardige dingen leeren van veel waarde. Hij moet echter voortdurend een behendig leider bij zich hebben. Tot zelfs het instappen in een spoor wagen, waarmee hy vervoerd moet wor den, moet hem aangeleerd worden. MeD slaat dan een strik om een zijner voor- pooteu en een ry inlanders gaat dan aan de koord trekken om hem duidelyk te maken, dat hij dien poot moet verzetten om den eersten stap in den wagen te doen. Is dit gelukt, dan volgen de andere slappen vlugger. Nog meer moeite kost het den olifant kalm te houden als de wagen voortgaat. In zijn ongewoon ver- blyf is het beest toch al wat onrustig, maar komt daarin beweging, dan wordt het hang en het vreemde van het geval l is, dat, al maakt hij voor de honderste maal een rit in een spoorwagen, de oli- F fant nog even onrstig is als bij den oer- jj sten keer. Hij steekt zijn snuit omhoog en S doet een geluid als dat vau een trompet t hooren, hij zou den wagen gaarne veria- Ij ten en komt niet tot kalmte voordat deze weor stilstaat. Nog lastiger is het, om olifanten over zee te vervoeren. Zij worden opgebescben om aan boord gebracht te worden en dan spartelen zij met pooten, snuit en zelfs met hunnen staart. Eenmaal aan boord wennen zij, als zij maar niet de zee om zich been kunnen zien. Om ze van het schip af te krijgen worden ze eenvoudig te water gelaten. Zij zwemmen dan gaarne naar het strand, al ligt dat mijlen ver. De Hooiwagen (Opilio parietinum). Dit dier wordt ook wel eens herder genoemd en wordt door velen als eene spin aanzien. Het is om rede dees nuttig dier alles zins met den dood wordt gestraft, dat wij er ons willen mee bezighouden. Hij be hoort wel tot de spinachtige dieren, maar niet tot de eigenlijke spinnen. Ily wijkt daarvan af door dat aan zijn achterlijf duidelijk eene venleeling in ge ledingen te zien is. De hooiwagen maakt ook geen web. Het lichaam hangt merkwaardig onder het loopen te slingeren aan de dunne omgebogen gelede pooten, welke langer zijn dan by eenig ander dier. Stil zittend laat het dier, als het geen gevaar ducht, zijn eivormig lijf doorzak ken tot bet den grond raakt, om zijne beenen wat rust te gunnen. Men ontmoet kleine en vry grooto hooiwagens, die wei nig in uiterlijk verschillen. Zij ondergaan geene gedaanteverwisse ling, maar groeien gestadig door, her haaldelijk vervelende, tot ze eerst na twee h drie jaar volwassen zyn. Hij is vooral nuttig in den tuio, op bet veld en binnen schuren en stallen daar bij daar jaogt op allerlei klein ongedierte, insekten, kleine spinnetjes, die hij vooral des nachts vervolgt en opeet. Dit nuttig, al te weinig goed bekend insekt, dient in plaats van gedood, be schermd te worden. Fr. L. Handelsblad Leenkaasen en Boerenbond. Do toestand der middenkas van den Boe- oude gazetten las, viel hem het verslag in banden over den moord van den marskramer, met de uitspraak der gezwoornen. Hij lat al de verklaringen, vooral die van Fnrnuss, den schoolmeester, en dat de uitspraak was vrij willige moord en eene belooning van twee honderd pond sterling voor zijne gevangen neming. Hij verstond niet goed de uitdruk king vrijwillige moord en ging dan met kloppend hart naar Madame Shane vragen wat het beteekende. Wat het beteekent, kind antwoordde zij. Het wil zeggen dat iemand gehouden wordt voor plicktig aan moord, en, als men hem krygt, wordt hij opgehangen. Maar, hernam Jos, zoo hij nu eens on schuldig ware? Wel, jongen lief, dan moet hij bewijzen dat hij het niet gedaan heeft. Maar veronderstel dat hy, alhoewel on schuldig, dit niet bewijzen kan Goede hemel, wat veronderstellingen Wel, dan wordt hij toch opgehangen. Eene week of twee na dit gesprek werd Jos naar school gezonden de meester was een zeer deftig man en het was een beroemd ge sticht, waar Jos goede vorderingen maakte en ieder half jaar voor eenigen tijd naar M. Shane op verlof mocht gaan. Het is moeilijk te zeggen hoe lang hij hisr had kunnen blyven, maar hij was er streeksch anderhalf jaar geweest, had den ouderdom van veertien jaar bereikt en was jnist van de vacantie teruggekeerd met drie gaintjes op zsk, want M. Shane en zijne vrouw waren edelmoedig en hadden hun aan genomen kind innig lief, toen een onverwacht voorval opnieuw het rustige leven van den jongeling kwam storen. Hij waB op wandeling met de andere school jongens op eene manier, zooals alle jongens iu deftige scholen wandelen, dat is te zeggen twee aan twee, toen een soort van kalen heer langs hunne rij kwam. Bij toeval ontwaarde hij Jos en bleef staan. Jonge heer Joseph Rushbrook, ik ben zeer gelukkig u te zien, zegde hij en stak zijne hand uit. Jos zag hem aan er was geen ver gissing mogelijk het was Fnrness, de school meester. Kent gij mij niet meer, beste jon gen Kent gij deDgene niet meer, die uw jeugdig verstand ontwikkelde Kent gij uwen ouden leermeester niet meer Jawel, sprak Jos verlegen ik ken u nog zeer good. Ik ben verheugd u te zien gij waart mijn beste leerling maar wy zijn allen nu van elkander verwijderd uw vader en uwe moeder zijn vertrokken, God weet waarheen gij zijt weggegaan en ik ook kon niet langer .blyven. Welk een genoegen u te ontmoeten Jos betuigde juist niet dezelfde blijdschap. Het stilstaan van de jongens had eenige ver warring veroorzaakt en een der onderwijzers, renbond is zeer bloeiend. De Boerenbond stichtte de eerste leenkas in 1892, te Kil laar. Op 31 December 1900 waren er in geheel het land 234 Raiffeisenbassen, waarvan 171 aangesloten zijn bij de mid denkas van den Boerenbond. Tot biertoe werden al de gedane lee« DiDgen regelmatig terugbetaald volgens do geslotene overeenkomsten. In 1900 heeft de middenkas een kapi taal van meer dan 2 millioen verhandeld. Om een gedacht te geven van het goed, de Raiffeisenkassen aan de landbouwers doen zullen wij het voorbeeld aanhalen van de kas van Berthem (Brabant). Deze kas, gesticht op 18 October 1896, telde den 31 December 1900, 203 leden en had 299 leeningen in omloop. Gedu rende deze 4 jaren bedroegen de verhan delde geldsommen rond de 565,000 fr. Gedurende het jaar 1900 alleen heeft zij 985 werkingen gedaan. Zij heeft stortingen van spaargeld ont vangen voor, 36,168,80 fr. Zij heeft terugbetaald voor 20,2 4,93 Zij heeft leeniugen toege staan voor 83,113,00 De ontleeners betaalden terug 34,377,31 - De leeningen sedert de stichting toege staan hebben gediend voor den aankoop van 90 koeien, 12 stukken land, 3 paar den meubels voor 10 jonge huisgezinnen, 3 naaimachienen, J afroomer, 3 wagens, 6 varkens, zaaigraan, meststoffen, vee voeder, enz. 56 leeniogen werden toegestaan om wo ningen te bouwen of te verbeteren, 14 om te kostelijke hypotheken af te leggen, enz. De ziel dezer inrichting die alles in 't werk heeft gesteken, is de eerw. h. Kuyl, pastoor van Berthem. Onze beste geluk- weDschen aan dien kloeken en ieverigen priester. Rechterlijke politie. De minis ter van justitie heeft by wjze van om zendbrief de gouverneurs der provincie herinnerd dat do eigenaars en vruchtge bruikers vau huizen, goederen of hunne lasthebbers verplicht zyn, wanneer zij kamers of appartementen verhuren, tel kens de gemeenteoverheid te verwittigen wanneer huurders vertrekken of inko men. Vroeger was die maatregel enkel toj- pasbaar op hotel- en logementhouders vandaag is zy dit voor elkeen, zelfs pa troons of andere personen, die inwonende werklieden of dienstboden hebben. welke achteraan liep, kwam nu zien wat da oorzaak daarvan was. Dit is mijn oude leerling of liever mijn jonge leerling, maar toch de beste, welken ik ooit had, zegde Furness den hoed afnemende. Ik ben verheugd hem te zien. Zon ik mogen vragen wie nu voor den braven knaap zorg draagt. De onderwijzer gaf hem het adres der school op, en na het opgeteekend te hebben, drukte Furness Jos opnieuw de hand, zegde hem goeden dag en ging heeD. Jos was gedurende de verdere wandeling g.heel in verstrooidheid over het gebeurde en slechts toen zij 't huis gekomen waren, was hij in staat eens na te denken. Dat Fur ness bij het onderzoek als getuige was opge. treden, wist hij, en hij was slim genoeg, toen hy het las, om te begrijpen dat Furness vol strekt niet verplicht geweest was zulks te doen. Hij wist ook, dat eene belooning van twee honderd pond sterling voor zijne aan houding was uitgeloofd en terwyl hy na dacht over de schijnheilige vriendelijkheid van Fnrness tefl zijnen opzichte en dat hij niets gezegd had over eene zoo erge zaak als den vrij willigen moord, kwam hij tot de overtuiging, dat Fnrness zoo gehandeld had met het inzicht hem gerust te stellen, en dat hij hem ongetwijfeld den volgenden dag zou laten aanhonden om de belooning te verdie nen. (Wordt voortgezet). 3Q de*

De Denderbode | 1901 | | pagina 1