Donderdag 20 Juni 100! 5 centiemen per nummer 33,te Jaar 3382 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst De Zondagrust. GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Legerkwestie. 7. De vleeschetende Dieren. blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, oadtr ikening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter weeK le Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor ze* den; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving jt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post on» i zijn ten laste van den schuldenaar schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutst.raat. N. 31, alle Postkantoren des Lands Guique «tim Per drukregel. Gewone 15 centiemen Keklamen fr. 1,00; Vonnisue cp 'i' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij jccoorri. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Beeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 19 Juni 1901. wil het volk in militaire zaken alste algemeene kiezingen hebben 2eer doorslaande manier klaar en k getoond. rergroote meerderheid der Belgen d verklaart het uitdrukkelijk, dat taire lasten op gebied van persoon- iensfc en der loting merkelijk vor- en verzacht zouden worden, orstellen van de midden-sectie der imer geven onder dat opzicht vol- aan de rechtmatige eischen en lig mogen wij ons dus aansluiten epalingen en voorstellen vervat in rkweerdig verslag in naam der sectie opgesteld door den acbtba- lksvertegonwoordiger, den heer tie. olk vraagt dus ie wen ing van het leger zal ge- door middel van vrijwillig'- irbiDtenissen, mits aanvulling, zoo door jaarlijksche oproepingen, it al de vrijwilligers in dienst, op inblik der gebeurlijke loting, vooi men van het contingent van dat lanmcrking zulleo komen, it men zal trachten de loting traps- af te schaffen of onnoodig te ioor de aanwerving aan te moedi- vrijwilligers en dezer doelmatige ng tusschen de militiekantons, at de plaatsvervanging begunstigd lummerverwisseÜDg opnieuw inge- il worden. at de diensttijd zal verminderd door denzelven to beperken tot ur die volstrekt noodzakelijk is volledig onderricht van de krijgs- „0D. it de vry willige dienstneming onder ideoe oogpunten zal begunstigd en ikkelykt wordeD. at, wanneer de vrijwilligers deu enst verlaten, zy den voorkeur genieten tot het bekomen van abten. at de soldaten uitsluitelyk zullen d worden voor het aanwerven der kennissen en bekwaamheid om rijgsmannen te zijn en geene werk den moeten verrichten cie niet in gschikking der krijgsoefeningen it het almoozenierschap in het p behoorlijken on volledigeu voet iricht worden. bet volk ook eischt, 't is dat deze Hingen zonder verwyl zouden wor ovoerd. DE ZO OIV naar het En gelach. 24«u vervolg. el, wel, gij zijt hot jong heerke.dat den winkel kwain zeg, zoekt gij een Zeker weggoloopen, wed ik. Nu, ad,het zijn mijn zaken niet. Kom meo, i den weg wijzen. fandelde eenige schreden met zijnon n gezel voort, toen deze hom vroeg óeg de meestor u hard «en, antwoordde Jos. el, dat is meer dan ik van den mjjnen [gen, want die was den geheelen dag Steek de rechter hand uit ?nu de lin- 00 was het ieder oogenblik ai mij, «d dat zeer Nu zou ik er zoo veel niet elS P 8®ven. vervolgde hij, zijne handen to, zij zijn wat harder dan toen. Hier «thuis, kom binnen, als gij geen geld 1 ik u een ontbyt geven, oogon ging aan den eenen kant van een «leitje zitten. Jos tegenover hem hij «twee tussen thee, brood en kaas. Het deelden zij onder elkander en met hnn Het Zondag vieren in Engeland. De Zondagrust heeft in België vele voorstaanders en ook voel tegensprekers gehad en men is nauwelyks gekomen tot het bijvoegen op onze postzegels van het Niet bestellen op Zondag. - Gewoonlijk beweeren de tegenstrevers der Zondagrust dat de handel er zou door benadecligd worden en de openbare dien sten in hunne regelmatigheid zouden ge stoord worden. Deze redeneering is grondelijk valscb, en de ware reden ervan is de baat t'-geu den Godsdienst en tegen de Catholieke Partij. In Londen, bij voorbeeld, waar de han del zoo buitengewoon druk is dat in vele straten dagelijks moer dan dertigduizend voertuigen doorrijden in LondeU, waar de ziospreuk time is money zoo hooge in eere is in Londen, de handeldry vend- ste stad der aarde, ziet men des Zondags vóór elf uren geen gerij en de straten die iu de week krioelen van volk zijn dan slechts doorgaan van mannen ot vrouwen en soms van ghusche familiëo die zich op hun gemak naar den tempel en de kerken begeven. Verders zijn de deuren en vensters der magazijnen gesloten, 't zij door slagven sters, of door een ijzeren traliewerk. Te vergeefs zoekt mcü om zicb zelfs eene sigaar aan te koopen. De bier- en spijshuizen echter zijn open van 1 tot 3 uren namiddag. Meu kan er den drank doen afhalon of zijn middag maal nemen. Iu de hotels is een noen maal om half twoe uren waar iedereen deel aan neemt. Al de andere handelshuizen zijn den gauschen dag door gesloten. De Engelschen die meer handel dry ven dan andere volkeren en den handel boveD alles stellen, moeten dus geene schade vinden in het sluiten hunner magazijnen des Zondags. Hier in ons land klagen de handelaars dat ze als slaven, jaar in jaar uit, achter den toog moeten staan.Waarom niet doen als in Engeland, dan tocb hadde men eenen gerusteu dag en dit, als men elkan der zou verstaan, zonder schade te lijden. Wat nu de openbare diensten aangaat, daar is het ook omtrek hetzelfde mede. De postdienst ligt gaosch stil. Geen brief wordt besteld of aangeno men, tenzy iu de bussen waar zy dan tot 's Maandags blijven liggen. Zelfs in de hoofdbureeien verkoopt meu geene zegels of ontvaDgt men geoue expressbrie ven. De telegraaf tienst is werkzaam, 't is te verstaan dat zelfs op Zondagen haast- verwekkende voorvallen kunnen voorko men maar, om zoo weinig mogelijk de telegraaf des Zondags te gebruiken, heeft men het tarief op dien dag meer dan ver dubbeld. Doorblader den reisgids der spoorwegen gij zult overal twee velschillende tabels zien, eene voor de werkdagen, eene voor de Zondagen en men bestatigt dat in de gewone statiën slechts een of twee treinen vertrekken. Op mindere plaatsen heeft meu gcenen enkelen trein. Op de internationale .lijnen, bijvoor beeld tusschen Londen en Dover waar er op werkdagen 25 treinen heen eu weer tijden, treft men er des Zondags slechts 5 aan. In den namiddag komt er moer bewe ging in de stad. Men gaat familie of vr ienden bezoeken of een uitstapje doen in 't een of't ander park. De trams, verre van hunnen gewonen diuk, hebben nog- tans hunne gewone tochten hernomen. Al de schouwburgen zijn gesloten Maar, wat doet men'dan des Zondags iD Engeland 's Zondags gaat men naar de kerk en daarna rust meu. Eene gewoonte van het Eugelsch volk is deu Zondag in den tempel en rond den heerd door te brengen. Het bemiddeld volk geeft dan een feestmaal waarop meu zich beurtelings uitnoodigd. Iedereen brengt den nacht over in stille rust. Do haudel lijdt er geen nadeel door en het huisgezin wordt, door wekelijks eenen dag onder elkander doorgebracht, steeds nauwer verbonden Eu waarom, wij, Roomsch catholieken, waarom zouden wij de Zondagrust ook Diet iu eere kunnen brengen Wij hoe ven, dunkt mij, aan de protestanten geene les to vragen om het dei de vau Gods geboden te onderhouden. '23 jarig PausHCIiap van Leo X.IH. Cardiuaal R-spighi, vicaris-generaal van Z. H., heeft aan alle aartsbisschoppen en bisschoppen der catholieke wereld eenen omzendbrief ge- zouden, om hun dp samenstelling m< te deelen van het comiteit, belast de feesten voor te bereiden van het aanstaande pau selijk jubilée. Z. Em. spreekt van den hoogen leeftijd van Leo XIII, van zyu krachtig gestel dat, veroorlooft te hopen, dat Z. H. zyn 25jarig pausschap zal bereiken en ver zoekt de medewerking van geheel het episcopaat voor de viering vau deze ge lukkige gebeurtenis. aandeel kaas en thee hadden zij een goed ontbyt. Zoohaast zij gegeten hadden vroeg de scheepsjongen aan Jos Zeg, wat wilt gy beginnen, denkt gy g op een schip te gaan - Ik zoek werk, sprak Jos, en het kan mij n niet sehelen wat het is. - Wel luister dan ik liep van mijne i vrienden weg en ging op zee, en zie, ik heb jj er maar eenmaal spjjt van gehad en dat was van het begin af tot nu. Beter alle werk aan te pakken dan op zee to gaan, vooral nu de winter aankomt wat er nog van is, gij ziet er niet sterk uit, gij weet niet wat varen is in den winter don mast opgedreven worden om het zeil te reven, als het zoo donker is dat gij uw vingers niet kunt zien, als gij u vastklemt in doodsangst en toch een gevoel hebt alsof het niet waard is er zooveel moeite voor te doen kou en ellende boven, slagen en stam pen beneden. Ga niet op zee, en zoo gij het toch doet na al hetgeen ik n kom te vertellen, wel, dan zijt gy een grooter dwaas dan gij er wel uitziet. Ik verlang volstrekt geen zeeman te worden, antwoordde Jos, maar ik moet toch iets beginnen om te leven. Gij zijt zoo goed, wat zondt gij mij aanraden Toen ik u daar nevens mij zag staan, voor dien winkel, in uw buis en broek, dacht ik eensklaps op eeu armen kleinen jongen, die onlangs verdronken is. Daarom staarde ik u zoo nan want ik daoht eerst dat hy het was, zoozeer gelijkt gy op hem. Iloe kwam het dat die arme jongen verdronk Ziet ge, zijne tante is eene goede, oude ziel, welke een proviandboot heeft en de schepen afvaart. Wat is een provianboot Een boot vol brood, soldaten, pijpen, tabak, appels,hardekeeken,naalden en garen, en honderd andere dingen, benevens eene oude, dikke vrouw, zittende in het middeu. Jos zag verwonderd op hy wist niet dat soldaten gerookten haring beteekenden. Hij meende dat die boot geweldig vol moest zijn. Welnu, kleine Peter was hare rechtor- hand, want zij kan lezen noch schijven. Kunt gij het Natuurlijk kunt gij dat. Ja, ik kan het, antwoordde Jos. Wel, kleine Peter hield de boot vast aan een touw, hetwelk van het schip afhing, toen er op eens een groote golf kwam en de boot oplichtte. Peter sloeg over boord en ver dronk. Die arme jongen sprak Jos op mede- lydenden toon. Nu is de onde vrouw geheel en al van de streek en doet niets dan jammeren over Peter, omdat zij hare boeken niet kan hou den. Nn, gij gelijkt nog al veel op hem, en ik denk, dat de oude vrouw a in zijne plaats zon nemen, als ik met haar er over ging spreken De menschen denken gewoonlijk dat de wilde of vleeschetende dieren nutteloos zijn maar alles heeft zijne redens van bestaan in Gods wonderbare schepping, alhoewel wij niet altijd die redens kunnen achterhalen. De vleeschetende dieren, over dewelke wij bier eenige regelen willen schryven, dienen vooral tot een driedubbel eiude. Zij dienen om de aarde en de wateren te zuiveren van de honderden en duizen den dieren en visschen die sterven, en alles zouden besmetten met te verrotten. Het is vooral in de warme landen, waar de verrotting zoo zeer voortgaat, dat er meest vleeschetende dieren te vinden zijn. De dieren in het algemeen, zouden een ellendig leven leideu, moesten zij oud worden on zich zich zeiven niet meer kun nen verhelpen. De menschen dooden de huisdieren die in zulken staat verkeeren de vleeschetende dieren bewijzen denzelf- den dienst aan de dieren dio in het wilde loven. Sommige soorten, bijzonder sommige visschen, vermenigvuldigen zoo zeer dat er welhaast voor hen geene plaats genoeg zou zijn, en dat zij verscheidene andere soorten van wezens zouden doen verdwij nen. De vleeschetende dieren zijn daar om zulks beletten. Aan het hoofd der vleeschetende dieren staat de Leeuw, de zoogezegde koning der dieren. De leeuw leeft in de warme streken, waar de dieren in het algemeen, meerder en kloeker zijn dan in de koude streken. Hij is iu Amerika en in Indiëa (Zuid-Azia) te vinden. De leeuw is sterk gespierd en heeft eene vreeselyke stem die alle andere die ren doet vreezen en zwijgen: Nochtans is hij niet wreed zonder nood hij doodt maar voor zooveel hij eten uoodig heeft, en zal geene menschen aanvallen zoolang hij dieren vindt, ten ware deze hem zou den mishandelen. De Tijger volgt achter den Leeuw maar deze is wreed zonder nood hij 8chijut altyd dorst te hebben naar bloe i, eu verslindt al de dieren die bij vinden kan, somtijds tot zijne eigene jongskeus toe, en do tijgerin zelve die ze wil verde digen. De Panther en de Luipaarddie er wel op trekt, leven ook iu de warme ge- westeu van Afrika eu Azia. Zij vallen alle dieren aan, uitgenomen den leeuw, en zijn rap buitenmate in hot loopen en in het klimmen. Zy hebben gelijk de tijger, eenen wreeden en ontembaren aard. het is beter dau op zee te gaan, want gy slaapt in nlle geval iederen nacht hoog en droog aan land, al hebt gy dan soms al eens eon nat pak. Wat denkt gij er van Ik denk dat gij heel vriendelijk zijt en dat ik met dankbaar hart die plaats zou aan vaarden. - 't Is eene goede, oude ziel en daarbij heeft zij een edel hartzij geeft krediet aan degenen die geen geld hebben, veel teveel, s ik, want zij verliest er bij. Zoodus zal ik haar nn gaan spreken, want zij zal haast ons schip liggen, wanneer ik aan boord kom; waar zal ik u vinden nis ik dezen avond aan land kom - Waar wilt gij dat ik zijn moet - Wacht mij dan hier om negen uren, dat is het beste. Ik zal het ontbijt betalen. Dank u, ik heb geld, sprak Jos. Dan bewaar het maar want d d is meer dan ik doen kan en hoe heet gij Jos. Welnu dan, vriend Job, zou ik u deze plaats bezorg als wij de haven binnen loopen en ik geen geld heb, moet gy my poffen tot ik kan betalen. Wat is dat poffen Ge zult gauw genoeg weten wat poffen is, als gij maar eene week in de proviaudboot zijt geweest, sprak de jongen lachende. Tot negen uren vriend, goeden dag. De Hyena voedt zicb met doode licha men en gaat vooral 's nachts aebtor buit. De Wolf is in vele streken te viuden tot zelfs in Belgenland toe, namelijk in de Ardennenbosscben, in Luxemburg. Van aard is hij benauwdmaar hij wordt kloek als hij honger krijgt hij randt als dan meest de lammetjes, de hondjes en geitjes aan. Somtijds spannen verschillige wolven te zamen om eenen hert of eenen os aan te vallen. De wolven vergaan nog al dikwijls van den honger, omdat zy overal verjaagd ziju door menschen en groote honden. De Vos geraakt beter aan den kost maar het is door zyne slimheid. Hy huist onder deu grond om niet gepakt te zijn bij woont aan de kanten der bosschen, daar waar er woningen staan, en loert het gekraai van den haan en het geschreeuw van het pluimgedierte af, en valt er op te goede ure. Hij verraadt ook do vogelen van het bosch en gaat de strikken rooven. Als hij buit beeft, verduikt hy stuk voor stuk verscheiden, onder bet mos, eu gaat ze later halen. Hij is ook liefhebber van honing, en als de biëa op hem vliegen, rolt hy zich op den grond, om ze te doo den, en gaat dan gerust den honing roo ven. Ah I die slimme vos De Jakhaleen zijn ook liefhebbers van hoenders. De Visschen leven gewoonlijk met elkander de groote eten de kleine. Van de Honden en de Katten, die ook lreschetende dieren zijn, moet er niet gesproken worden iedereen kent do ge trouwheid van den hond en de liefde welke hij de menschen toedraagtde kat staat verre beneden hem, en wordt maar in huis aanveerd uit noodzakelijkheid. Sommige katten worden nochtans hoog geschat om hun schoon vel zoo is zeke ren beer Wead, eenen Amerikaander, 150,000 fr. geboden geweest voor zijne kat, die overal den eersten prijs behaalde. De oude Egyptenaars gingen verder zy maakten er goden van. Goede maatregel. M. de minister van oorlog heeft besloten dat men in het verleenen van verloven voor de landbouw- wt-rken zoo breed mogelijk zal zijn, ge durende de maanden Juli, Augustus en September, zonder nochtans de belang hebbenden te ontslaun van deel te nemen aan de scbijfschietingen en wapenoefe ningen. Er zal ook voor het toestaan der verloven, rekening gehouden worden van de vereischten van deu garnizoendienst. Vangt geen moezen. Zc broeien driemaal 's jaars, en hebben voor elk broedsel 120,000 wormen en inseten noodig. Zoo sprekende nam de scheepsjongon zyne nieuwe kleederen op en spoedde zich naar de kaai. De kamer was vol volk, maar men had het te druk met praten en lachen om op Jos en zynen makker te letten. Onze kleioe vriend bleef nog eenigen tijd aan tafel zitten, nadat zijn gezel was weggegaan en giug toen de straat op na de bazin verzocht te hebben tot zijne terugkomst voor zijn pakje te zorgen. Ge zult het hier in orde vinden,vriendje, als gij het komt halen, antwoordde de bazin, nam het bundeltje en legde het aohter de toogbank. Jos ging met geruster hart op weg. Hij begreep nog niet goed wat zijn nieuwo post zou ziju, zoo hij dien bekomen kon,maar toch geloofde hij het werk wel te kuuuen verrich ten. Hij vermaakte zich met door de straten te wandelen en de bewegingen der voorbij gangers af te zien, van de schippers in hunne bootjes en het volk aan boord der schepen. Het was een druk en levendig schouwspel. Terwijl hij laugs de ladingsplaats sleuterde, kwam er eene boot aau, welke hij uit de be schrijving van ^zijnen nieuwen vriend her kende als een proviandbootzij bevatte al de zaken, welke bij had opgesomd, en nog vele andere diugeu, bovendien zat er eene dikke vrouw midden iu bet vaartuig. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1