Zondag 23 Juni 1901 3 centiemen per nummer 33slc Jaar 3383 Ons Leger. IET SPOOR De Zondagrust. GROOT KRIJGSFEEST Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Woorden! Woorden! De herzienings'beweging en de liberalen. I DE DENDERBODE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, oader dagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, 31, en in alle Postkantoren des Lands Guique «tuum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr 1,00; Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legeD deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad nderö genf dm Aalst, 22 Juni 1901. a/4 van. Een voor een krijgen langzaam al de Me «naatschappelijke vraagstukken eene op- issing dank aan 't ieverig streveD, aan iet krachtdadig werken der Catbolieke 'artij. Zoo heelt de militaire kwestie ook ids de beurt. Door het verslag van Helleputte is zij hare oplossing een ,DRE«rootH stap nabij gegaan. Het is zekerlijk niet, onze lezers zullen iet begrijpen, in den zin gedroomd door ne Aalslersche geuzerij die overtuigd dat wij, Belgen, met een wel ingericht leger niet alleen hot hoofd kunnen bieden aan onze oost- en zuiderburen afzonder- )M lijk, maar zelfs niet gansch onmachtig louden ziju tegen beiden vereenigd Zij Rillen niet inzien dat zulke iuiichtiug ons jeliefd landeken rechtstreeks naar den ifgrond voeren zou neen, dat willen zij iet. Hun ideaal is de toestand van Italië ir het volk zoo is dat het niet leer onder 's Pauzen bestuur zou willen srugkeeren I Zulke zienswyzen gaan wij de eer niet wrïjandoen ze ernstig te willen betwisten. Ook eeDige geuzen hebben het belache- jke daarvan ingezien en droomen nu van iet iedereen naar de kazernen maar alleman soldaat te huis.Zij willen Jas et nefas bet Zwitsersctr stelsel in- iren. Iedereen zou zijn soldatenpak in lis hebben alsook zijne wapens en ver- ilicht zyn zekere oefeningen meê te doen. Dat is by ons niet mogelijk. stalsel is zeer gevaarlijk voor de ist van het land. Men kent hier soms de ievigheid der gemoederen aangevuurd loor de lage ophitsingen der socios van allen graad en kleur. Er breken hevige Irerkstakingen los waar de vuurwapens jOu reeds een te groote rol spelen. Wat iou het alsdan niet zijn Een opstootje tou aanleiding tot burgeroorlog geven kunnen on om eene beuzelarij zou veel bloed kunnen vergoten worden. Hoe is de Fransche Commune mogelyk geworden Men had het volk de wapens ITUjn de hand gestopt tegen de vreemde jjg. tyanden. De opgehitste menigte keerde tapijte bijna onmiddelyk togen hare laudgc- inbe|ooten. Had bet Parysche grauw geen irapens gehad uooit had de geschiedenis 7-«rdsene bloedioode bladzijde te meer in de Itnnalen der jaren zeventig. Wij mogen ook Diet vergeten dat de 'e gazetten, de Vooruit, de Peuple Brussel eu vele andere de menigte iben aangezet, openlijk, te sparen om wapens te koopon. Wij bezitten no- tlit punt typische uittreksels eu cita- die wy per gelegenheid aanhalen 1 tullen. Zou het dus geeu onzin zijn, onprak tisch en onvoorzichtig, het volk geweer 3n kogel toe te vertrouwen wauneer die Rispellurige menigte zich zoo gemakkelijk krocT buitensporigheden laat aanzetten. Een leger lyk dat door sommige geuzen gedroomd is een leger zonder veel tucht. gene|!ü wat kau men ten tijde van oorlog met Cbelwynd-Park. jbbi 25" vervolg. Zooals gij weet, n zei Monk, zijn wy oog twee uur van Petersfeld. Voor dag en lauw moet gij klaar zijn om ons daarheen te li brengen, alwaar wy 't spoor gebruiken. Dan i li breist gij met wagen verder, wij zullen hem in Wales waarschijnlijk noodig hebben, want f 0}ihet huis ligt eou heel eind van bet spoor. Gij r den weg, Flack rijd bedaard door en van boud n nergens op. Indien alles goed gaat, tijn wij morgen avond op het slot en drie inhfdagen Inter kunt gij er ook zijn. n len H Hij gaf den man geld en liet hem gaan. de aa Zeer vroeg stond 's anderendaags de reis wagen voor de deur. Lady Cbetwynd was ^jeeds wakker en gekleed. Zij droeg een dick- len sluier voor het gelaat. Zij nam plaats in bet rijtuig en ging zonder een woord te spre ken in een hoek leunen. Vronw Crol ging »gen over haar zitten, voorzien van alles wat zij op reis noodig hadden. Monk klom op den bok en zij reden verder. zulk een leger verrichten. Het is slechts goed om panieken te verwekken, veeleer dus een oorzaak van ondergang en neer laag dan een middel van redding, steuu of hulp. Moesten wij dit punt nu eens staveD, wel dan zouden wij op de toonee- len wyzen die in onze Burgerwacht plaats grijpen. Hebben die hoopvolle verdedi gers van 't Vaderland niet de kolf van 't geweer in de lucht gestoken eu do Mar seillaise gebrald Wij herbalen hetzulk leger heeft geen tucht en een leger zonder tucht is ceu oorzaak tot neerlaag. Beantwoorden wij eene opmerking. Dat leger bestaat in Zwitserland en daar moe ten wel die ongemakken zich niet vertoo- nen vermits men er zulk leger niet af schaft. Andere toestanden andere doenwijzen. Sla eens een oog op de kaart van Zwi'ser- serland het is de eene berg bij de andere. Zwitserland is de bergachtigste streek van gansch Europa. Zulko streek is gemakkelijk om verdedigen niet door reguliere veldslagen in de dalen maar met kleine gevechten in de bergen, door de guerilla lijk men zegt. In de guerilla moet ieder soldaat bijna ziju hoofdman ziju. Dat is gemakkelijk om begrijpen er valt dikwijls haastig te haudelen om eeu goede slag te doen veel hangt af van het persoonlijk initiatief. Is dat de toestand in België Volstrekt niet. Iu België is een guerilla oamog< lijk ous lot zal door groote, reguliere veldsla gen beslist worden. Wel daartoe hoeft men een ander leger dan dat gevormd op Zwitsersche wijze. Het vooi beeld van Zwitserland bewijst dus niet. En als slotsom van dit artikel mogen wy bet besluit trekkeu dat het alleman soldaat in huis een onvol doende iets is dat ons niets dan rampen op den rug zou halen. Vermindering van diensttijd, geen vermeerdering van con tingent dat is de eerste stap tot de oplos sing der militaire kwestie waarover wij nog in volgende artikelen zullen hande len. M. Daens maakt veel wind over de maatschappelijke kwestie maar bet blijft er bij. Hij doet niet en zier om een puut of ander op te lossen. Bassen op de Catho- lieken is gemakkelijk. Alles afkeuren dat kan een gek ook.De critiek is gemakkelijk zegt een spreekwoord maar de kuust is moeilijk. M. Daens, de wereldhervormer, beeft de eerste rol gekozen, 't is de gemakke lijke; de tweede doen de Catboliekeu. Zij handelen en zwijgen. Waarmeé is het volk het best Ziet eens de pensioenvrage. M. Daens zit daar altijd te bassen en te terreesten dat het onvoldoende is, dat er meer ko men moet. Alles wel, maar waar zal M. Daens het geld halen. Het moet toch van ievers komen By do rijken Goed zal men zo uit- Om nekt uur kwamen zij in Petersfeld. Men reed naar de statie en kwam nog juist op tijd om den sneltrein te hebben. Monk nam een wagen eerste klasse en droeg er de gesluierde markiezin in. Ook vrouw Crol toonde zich zeer bezorgd voor Bernice. Bij bet wisselen van trein zorgde Monk steeds voor een af zonderlijk rijtuig. Het was avond, toen men in Carnavon aankwam. In weerwil vin bet gevorderde uur drong Monk erop aan, defreis voort te zetten. Hij wendde zich tot lady Chetwynd. Bernice, zeide hij, zondt gy heden nog verder kunnen reizen. Wij hebben nog twee of drie uren te rijden en wanneer gij niet te vermoeid zijt, zal ik een postwagen be stellen. In dit geval kan ik morgen vroeg naar Londen vertrekken. Deze laatste beweegreden overwon de ver moeidheid van Bernice zy wachtte met vrouw Crol in de wachtkamer en een half uur later kwam Monk met een postwagen terug. Aan het rijtuig waren twee roode lam pen, do koetsier was aan de hobbelige berg wegen gewoon en Monk vreesde geen gevaar. Hij was iu voortreffelijke luim, toen hij op den bok klauterde en naast den koetsier plaats nam. De nacht was helder en de hemel met ster ren bezaaid. Vaak leidde de weg bet strand schudden, lijk de geuzen in Frankrijk do kloosters uiispanoen Voorzichtigheid dat moet de raadgeef ster zijn van den wijzen staatsman M. Daeos bast dus maar doet niets. Heeft hij al een enkele spaarbond inge richt om de menschen uit de bestaande inrichtingen al het voordeel dat er in ligt te laten trtikkeu Neen, hij bast liever, hij zaagt en zee- vert. Dat doet M. Daeos de Catholieben doen anders zij stichten, zij stichten, zij slichten spaarbonden met de vleet Dat is goed doeD M. Daens sticht kwaad. Weet gij hoeveel «piarbonden in de raaaud December 1900 alleen zijn erkend? Zo zijn allen Diet catholiek maar toch voor het overgrootste deel. Weet gij, lezer, welk getal Meer dan 1280, voor de lijfrentkas alleen. In onze provincie zijn er 270 bijgekomen. Ver onderstelt in ieder 50 leden is 13500 leden. Aunnemeude dat zij ieder rond de 10 fr. toelage trekken maakt dat jaar lijks vooi Oost-Vlaanderen alleen 135000 fr. voor die Dieuwe leden alleen. Zie dat is het verschil. Terwijl M. Daens altijd bast en bijt, doen de Catho- lieken altijd voort zonder zich om zijn gebas te bekieuuen. Het volk zegt Waarom, indien het zoo gemakkelijk is een groot pensioen te geven toaarom deed merteleer Daens, die groote paouisujoa geen voorstel tot peusiooneering Waar om doet, nu M. De Backer geeu voorstel Zeg, als het dau toch zoo gemakkelijk is Zij moeten nu eerst Z. A. S. hebben 1 Laffe uitvlucht Z. A. S. geeft eene Ka - mer met evenveel OatholiekeD, wat min liberalea en wat meer socios M. Daens wil slechts het volk bij den neus leideD. Op eeu banket der Liberale Werkers partij hoeft M. Neujean, volksvertegen woordiger vau Luik, onder andere, het volgende gezegd De kwestie van het algemeen stem recht zal geene verdeeldheden doen ont staan. Wij zyu van oordeel dat de tegen- oordige beweging voor de herziening eene beweging is welke niet op haren tijd bomt. De plotselinge iavoer van het alge meen stemrecht zou voor gevolg nebben de klerikale heerschappy - over het land te bevestigen. Nochtans, zonder te ontwapenen, willeu wij dezen die, op dat punt, in ons gevoelen niet deelen, niet onwaardig ver blaren. De socialistische partij is thans niet meer wat zij eenige jaien geledeu was. Zij brengt thaus eeno schitterende en beredeneerde hulde aan de liberale partij. Zij heeft gansch de uitgestrektheid eu het gewicht van het klerikaal gevaar begrepen. langs en eindelijk kwamen zij in eene een zame rotsachtige streek, altijd de kust hou dend. Dit herinnert mij aan St. Kilda, n zei Bernice, toen zij opmerkzaam 't raam uitzag. Welk eene woeste kusthier zou ik met Max gaarna eene maand blijven. Het rui- schcn en bruischen der wilde golven herinnert mij aan mijn geboorteland. De weg werd aanhoudend slechter en het schokken hinderde Bernice zeer. Soms werd zjj hevig tegen vrouw Crol geslingerd en vreesde zij dat de wagen breken zon. Het was ongeveer middernacht, toen de postwagen stil hield. Verschrikt sprong zij op, toen Monk het portier opende; buiten hoorde zij het geluid van vele stemmen. Wy zijn aan 't doel onzer reis, Bernice, n zei hy, terwijl voldoening in zijne ooj schitterde. «Wij zyn in Mawr-Castle. n XVIII. DE TREURENDE ECHTGENOOT. Denzelfden avond, dat de markiezin in Wales aankwam, zat lord Chetwynd in de kamer zijner overledene vrouw. Hij was alleen. De gordijnen waren neer gelaten en de gaslampen verspreidden een helder licht door het vertrek. De piano stond open en een blad muziek lag op den lessenaar, zooals Bernice het verlaten had. Aan het Zy weet ook dat zij de medewerkin der liberale partij noodig beeft. En zij heeft thans, door den mond harer moest gezaglrebbeudo sprekers, bevestigd dat de eerste en de grootste vijand het kleri- kalism is. Volgens M. Neujean is de trotsche libe rale partij tot den raog van medewerkster van 't socialism gedaald. Ge zult niets meer zijn, zoo ge de roode vlag niet volgt, riep Aoseele de liberalen toe.... en 't is de waarheid.... Dijnsdag 11. stond aan 't dagorde der Volkskamer bet in overweging nemen van bet wetsvoorstel Helleputte betreffende de beperking van den arbeidsduur en 't zond.igwerk. De liberalea Neujeaa en Huysmans bestreden het wetsvoorstel omdat het eene verkrenking van art. 15 der Grondwet wezen zou, luidende Niemand kan gedwongen worden op welke wijze ook aan de daden en plech- tigheden van eenen eeredienst deel te nrmen, noch dezer rustdagen te eer- Doch onze achtbare Vertegenwoordiger, de heer Woeste, antwoordde De heer Woeste. Noch de be wooi dingen noch de geest der Grondwet sta<i i bier op het spel en de heer Neu jean doet de Grondwet zegtren wat ze niet zegt iedereen heeft het recht 's Zondags te werken, evenals te koopen entever- koopen maar 't voorstel van den heer Helleputte bedoelt enkel dit namelijk te beletten dat men hen, die 's Zondags niet willen werken, tot werken dwinge. En 'l is wat thans maar te veel gebeurt 1 De bazen oefenen zedelijken dwang op hunne werklieden uit om ze tot den arbeid te verplichten. Spitsvondigheid I zegt het achtbaar lid. Beweert hy soms Jat er gelijkheid van toestand bestaat tusscheu patroon en werkman (Zeer welvan de zijde der socialisten.) De heer Vandervelde. Dat is het echte begrip van wat eene arbeidsover eenkomst moet zijn. De heer Woeste. De waardigheid der werklieden eischt dat ze niet moeten werken als dieren en ten miDSte een dag in de week mogen rusten. Herhaalde goedkeuring,van dezijde der socialisten.) Na de rede vau den heer Neujean, ver stout ik mij hem het reeds oude woord te herinneren dat hij nu toch Wel bepaald Diets beeft geleerd en uiets vergeten.(Zeer wel rechts.) De heer Dufrane. Wij nemen akte vau uwe woorden. De heer Woeste. Die denkbeelden verdedigde ik reeds in 1889. De heer Vandervelde zegde op 2ijue beurt tot de liberalen «Overigens is het vraagstuk veel ge- wichtiger 't geld geeu raad meer maar eene tusschenkomst der wet. Gij wilt 's Zondags werken, heeren der liberale venster stond hare sierlijke werktafel en een leunstoel, zooals zij hem gebruikt had. Lord Chetwynd aanschouwde dit alles haast met eerbied. In de drie laatste dagen na de begrafenis van Bernice was hij schrik baar veranderd. Zijn schoon gelaat was inge vallen, zijno oogen waren dof; menige traan hadden zij in die dagen vergoten. De markies opende eene lade van hare schrijftafel, hieriu lagen papieren zijner vronw. Brieven had zij nooit ontvangen, doch haar dagboek lag daar; Chetwynd nam het en sloeg het open. Het beval te een kort verhaal van heur leven sedert zij St. Kilda verlaten bad. Zy had het geschreven voor haar alleen eu daarin hare reiue ziel in de grenzelooze liefde voor haren echtgenoot uitgestort. Het tintelde van verstand, liefde en teerderheid. Voor Chet wynd was het eene boodschap uit het graf. Tranen verlichtten zijn bedrukt hart, hy weende lang en aanhoudend. Daarna las hij het door er kwamen toespelingen in op Sylvia en Gilbert, dan weder opmerkingen over de familie Gwellan, St. Kilda, anecdoten van Fifine doch geen woord verried, dat Bernice bekend was met de vroegere verloving van Max en Sylvia. Toen hij gedaan had, stak hij 't boek in zijn borstzak. linkerzijde Welnu, werkt dan 1 werkt in uwe fabrieken, in uwe koolmijnen 1 Wij beweren echter dat de werklieden a rechthebben op een rustdag en ik zeg dat die de Zondag moet zyn, niet om godsdienstige redenen,maar omdat onze n eeuwenoude overleveringen dien rust- dag hebben bevestigd. Hoe zou die rust tegen de Grondwet kunnen zijn De heer Woeste antwoordde dienaangaande n met zooveel bevoegdheid aan den heer Neujean, dat ik er niets beters zou a kunnen bijvoegen. Gelachlinks.) Het wetsvoorstel werd in aanmerking genomen met 106 stemmen tegen 7 uitge bracht door godsdieusthatéude liberalen die de arbeiders als ware slaven aanzien I Stad Aalst. Kermis 1901. op 30 Juni. PROGRAMMA: Om 10 uren 's morgens Bondgenoot schappelijke zitting ten Stadhuize. Om li ljt uren 's morgens Muzikaal Morgendfeest op den Kiosk ter Groote Markt, door de Muziekafdeeling van 't Pompierskorps van Ypeben, (65 deel nemers). Om 1 ure 's namiddags Samen stelling van den Stoet, Kuopbandelstraat, Statieplaats, Statiestraat en Leopoldstraat. Om 2 uren 's namiddags Prachtigen Optocht van den Stoet door de volgende straten der stad Leopoldstraat, Markt, Kapellestraat, Vaartstraat, Molenstraat, Kerkstraat, Brusselschestraat, Zonnestraat, Zout straat, Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats. Outvangst ten Stadhuize, Welkomwen- schen. Eerewijn. Wapenschouw en defileeren, Keizer lijke Plaats. Om 4 uren 's namiddags Concerten op verscheidene kiosken. Premietrek kingen ten Stadhuize. Om 5 uren 's namiddags Groot Con cert op den Kiosk ter Groote Markt, door do Muziekafdeeling van een der Pom pierskorpsen. Banket ten Stadhuize iu de Feestzaal. Om 7 ljt uren 's namiddags Vëïdfeest teu lokale der Koninklijke Harmonie, Verlichting des hofs. Groot Concert door de Fanfaren van 't Pompierskorps van Scbaerbeek bij Brussel. Lijst der deelnemende korpsen. Vertegenwoordigende 4000 Pompiers 1 Aelst, 2 Aelst, (afleelingen van Mijl beek en Schaarbeek) 3 Aelst, (Muziek der Pupillenschool van h< t leger). 4 Antoing. 5 Antwerpen. 6 Ath. 7 Audenarde (Korps en Muziek). 8 Auderghem. 9 Basècles. 10 Berchem, (Autwerpen). 11 Berchem, (Audenarde), (Korps en Muziek). 12 Be- veren. 13 Boom. 14 Burgerhout. 15 Bou- cbout. 16 Brussel. 17 Cureghem-Auder- lecht. 18 Cuerne. 19 Denaio, (Frankrijk). 20 Dendermonde. 21 Diest. 22 Eename, Ik zal het in mijno bibliotheek alB een schat bewaren, sprak hij tot zich zei ven. Nog lang zat de markies voor de schrijf tafel; het scheen alsof de aanwezigheid zijner dierbare nog altijd dit vertrek vroolijkheid en leven bijzette. Hij was wederom tot bedaren gekomen, toen er aan do deur geklopt werd. Zijno ble-^ke wangen werden rood bij de gedachte, dat het iemand wagen kon, hem in dit heilige nur te storen. Hij wilde opstaan en den in dringer wegjagen, toen de deur zacbt open ging en Sylvia binnentrad. Langzaam, als ware zij zelve verschrikt over hare stoutmoedigheid, naderde zij den markies. Deze zag haar ernstig en vragend aan. O Max, n sprak juffrouw Monk op tee- deren toon, men zeide mij, dat gij voor het eerst hier waart sedert sedert. En ik stond buiten aan de deur, dood bevreesd, dat gij u eenig leed zoudt doen. Eindelijk kon ik niet langer wachten. O Max, gij zult toch geen zelfmoord plegen, niet waar n Loid Chetwynd keek haar verrast aan. Ik ben geen lafaard, dat ik den last zou afschudden, dien de hemel mij opgelegd heeft, Sylvia. Toch is de zon uit mijn leven geweken en ik kan het maar niet leeren de wil des Heeren geschiede, n Zij was alles (Korps en Muziek). 23 Erpe. 24 Etterbeek. 25 Eyne. 26 Gavere. 27 Geeraerdsliérgen, (Korpsen Muziek). 28 G'ieel. 29 Gulle- gh'-m. 30 Hal. 31 II illuio, (Frankrijk), (Korpsen Muziek). 32 Herstal. 33 Hoog- itraeten. 34 Koekelberg. 35 Kortrijk. 36 Lacken. 37 Lauwe. 38 Ledeberg. 39 Lessen. 40 Leuze, (Korps en Muziek). 41 Leuven. 42 Lokeren. 43 Luxembourg, (Groot Hertozdom). 44 Maulde. 45 Me- cbelen. 46 Meirelbeke 47 Moorsel. 48 Mortsel. 49 Namen. 50 Ninove, (Korps en Muziek) 51 Peruwelz. 52 Qaevau- camps. 53 Roesselaere. 54 Ronsse. 55 Scbaerbeek, (Brussel., Korps en Muziek). 56 Sottrgcm, (Korp3 en Muziek). 57 Sou- vret. 58 S' Jans-Molenbeek. 59 Temsche. 60 Tbuiu. 61 Turnhout. 62 Uccle 63 Vel- si^ue. 64 Vilvoorde. 65 Watermael-Bosch- voorde. 66 Wervicq. 67 Willebroeck. 68 Wilrijck. 69 Wyogene. 70 Yperen, (Korps en Muziek). TTIIVTIO Eene veel besproken cviiuvr. zaak op,c 00geQbiik is de overname van dee Congo, eu die weldra voor de Kamers komen moet. De gedachten zijn verdeeld De Congo laten schieten, weinigen tre den dit bij Hem dadelijk zoo maar overnemen ve len hebben er schrik van De overname nog wat verdagen, dit stelsel vereenigt 't groote getal aanhan gers. Nu dit i< ook de begeerte des Ko- nings en 't voorstel der regeering. En uw gedacht zal men ons vragen Wel wij zijn met de Congo-zaken te weinig bekend om onze voorkeur te kun nen uitdrukken. Een oordeel vellen over zaken die men in den grond niet kent, houden wij voor eene dwaasheid. De Handelskamer van Antwerpen, sa mengesteld uit bevoegde kooplieden, heeft Oülangs op voorstel van haar Voorzitter, M. Corby, over de Congokwestie eenen poll gehouden. Het besluit met groote meerderheid, genomen luidt Aangezien hot bestuur vau den Ko- ning-Souverein de gelukkigste uitslagen heeft opgeleverd voor de ontwikkeling van den vrijstaat Aangezien het van 't grootste belang is, zoo voor den Koning als voor België dat stelsel nog lang te bewaren, op voorwaarde dat het recht van overname voor ons land onverminderd bepaald blijve De Handelskamer drukt den wensch uit - 1° Tot behoud van het Congobestuur in handen van Z. M. Leopold II, nu Souverein 2° Tot het spoedig opstellen der ver- eischte organieke wet, zulks in 't voor- - uitzicht vau gelijk welke gebeurlyk- lijbheid. Op de 454 leden der Handelskamer die aau den poll deelnamen, hebben 446 die weDscbeu goedgekeurd. Wij achten het als eeu wijs besluit eu sluiten er ons bij aan. wat ik had Sylvia mijn eenig, mijn hoogste geluk Niemand, in de wereld verstond mij zooals zij. Zij was mijn beter ik mijn be waarengel en ik heb haar verloreD. Zijne lippen beefden van smart. De valsche vrouw, wier hand zijn levens geluk verwoest, zijne gade geroofd had, ver bleekte een weinig. O Max, ij sprak zij, gij lijdt niet alleen, ik beminde een engel en is naar haars gelij ken teruggekeerd. Arme Max, myn hart bloedt voor n. Laat mij n troosten hier in dit vertrek, waar zij zoo gaarne toefdet. Het schijnt mij toe, alsof zij bij oos ware, Sylvia. In haar stervensuur beloofde zij mij, mijn beschermengel te zijn en ik geloof, dat zij ons op dit oogenblik omzweeft, n Sylvia verschrok en wier een onderzoeken den blik in het rond. Haar gelaat werd eens klaps doodsbleek, zij beefde. Ik ik geloof niet, dat zij hier is, n zei Sylvia met schorre stem. Ik hoop en bid, dat zij hier zijn moge, n hernam Chetwynd; dat zij in mijn hart lezen kunne, gelijk in een open boek, dat zy al mijne liefde, myn lijden kunne zien. Indien de Hemel haar veroorloofd heeft terug te keeren, wees dan verzekerd, dat onze harten vóórhaar open liggen. n (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1