K Donderdag 27 3 centiemen per nummer 33ste Jaar 3384 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en Arrondissement van Aalst hitsing tot oproer. ES GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. it, De politiek der liberalen. Onze Missionarissen. IL blad verschijnt dea Woensdag en Zaterdag van iedere week, oftder lekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter wees de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars. fr. 3-25 voor zes iden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving gt met 31 December. De onkosten der kwHaotiën door de Post ont- !D zijn ten laste van den schuldenaar n schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat. N. 31, alle Postkantoren des Lands Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr 1,00; Vonnisse cp 3* bladzijde 50 centiemen Dikwijl te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. deeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiteriijk legen den dinsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te «enden ten Hureele van dit blad Aalst, 26 Juni 1901. ert eenigen tijd bemerkt men dat de li der roode leiders op hunne volge- D aan 't dalen is. de roode leiders bemerken het zel- nom het te keer te gaan, sparen zij moeite om het verloren terrein te veroveren. dat doel te bereiken moeten ze be- j en oproer onder de arbeidersklas voorwendsel hebben ze den strijd irovering van het Z. A. stemrecht ten. de beweging in gang te stellen hiel- een Congres te Luik in de paasch- ïchillige middelen werden daar aan- zen om de gemoederen wakker te q stelde onder anderen voor eene nationale manifestatie of de alge- b werkstaking. ;h geen van beide middelen werden ekeurd reeds te dikwerf hadden er 't slachtoffer van geweest of in 't geen bitter pijpje gerookt, beslissing deed de roode chefs uit iel springen van woede en, alle om- gheid uit 't oog verliezende, deden beroep op de revolutie.... Vermits er geene spraak kan zijn, eD zij uit, noch van betooging, noch algemeene werkstaking, laat ons revolutie maken.... Er bestaat geen Ier middel om het Z. A. S. te ver- jen en te gelijkertijd de republiek stand te brengen. arschijnelijk is 't om de revolutie te bereiden dat de algemeene raad oode party een manifest heeft laten ^-v rriden, waarin wordt verklaard dat i, I weging voor Z. A. S. nog in dezeu tot eene uiterste poging moet aan- ggeven. om de revolutionnairs te verstou- oet het manifest hun gelooven, dat eene krachtdadige beteugeling te en hebben, aangezien het leger door ode propagandisten bewerkt, aan de en der overheid zou weigeren te ge- amen. Maar in zou dit kunnen aannemen, indien OU niet wist dat er hoegenaamd geeno ging voor Z. A. S. bestaat dan bij ode en groene chefs die langs daar, gene eer en vooral profijt, naar om willen klauteren. VÜ D E ZOON naar het Engelsch. 25,u vervolg. schipper duwde met zijnen boom en ►ot landde. De dikke vrouw stapte er uit iBchipper reikte haar eene groote mand een groot boek en verschillige andere welke zij als onmisbaar scheen te be en onder andere ook een groot pak, let scheen met vuil waschgoed. iede hemel hoe zal ik al die voor hoven krijgen riep de vrouw uit illera, kunt de boot niet verlaten eu er land om mij te helpen. Ik zal u helpen sprak Jos, de trappen inde wat moet ik voor u doen Wel, ge zyt een goede beste jongen, zij kunt gij dat pak dragen Met je zal ik wel naar boven komen, wierp ving 't pak over zijnen schouder. Gij zyt een sterk manneke, zegde de rU| Ja- en daarby een goede, vriendelijke Kom maar mee, ik zal er u voor De republiek willen zij met een der roode chefs als voorzitter. De groene chefs zouden met min te vrede zijn als ze maar aan 't Staatssoho- telkeu zouden zitten, ware het wel I Waarlijk wat moeten de liberalen tocb kortzichtig zijn om zich door dit roode cornediespel te laten foppen. Ja, hoe zijn ze zoo dwaas van zich aan den rooden wagen van Z. A. S. te laten spannen, dat de dood zal zijo der liberale paitij en de revolutie doen uitbersten, terwijl de overgroote meerderheid des volks alleen dorst hepft naar vrijheid, vrede, arbeid eu welvaart I Onder dezen titel lezen wij in Le Bien Public een artikel, waarin onze lezers voorzeker belang zullen stellen. Het toont op duidelyke wijze dat onze landbouwers niets te verwachten hebben van eeu liberaal ministerie. Alleen de catholioken hebben de belangen van den landbouw begrepeu eD, sedert zeventien jaren dat zij aan het beheer zijn, hebben zy reeds zeer veel voor de landbouwbe volking gedaan. Met de zegepraal der liberalen of der socialisten zouden die scboone uitslagen met ondergang be dreigd worden. Wij laten het woord aan onzen achtba ren confrater van Le Bien Public Sedert dat zij in de Kamer van volks vertegenwoordigers teruggekomen zijn, dank aan de evenredige vertegenwoordi ging, gedragen de liberalen zich op eene aardige wijze om hunnen invloed vau eer tijds weêr to winnen. - Hunne dagbladen hadden ons aange kondigd dal zij in de Kamer een sterken oppositiegroep zouden vormen en dat de lawaaimakers van radikale en socialisti sche zijde, zoo onervareu als hevig, wel dra genoodzaakt zouden zijn de politieke overmacht der laatst aaugekomeueD te erkennen. Hu, hebben deze zoogezegde gema tigden al bunnen ijver aau het algemeen stemrecht toegewijd men beeft de voor naamste kapitalisten van de liberale zijde eeno herziening der Groudwet hooien aanbevelen, die, volgens hare socialisti sche voorstanders, de onderdrukkiug der middelbare klassen en de inhuldiging der verwezenlijking van het revolution- uair programma voor doel heeft. Maar wat nog meer is, liberalen, zoo als Braun, De Vigue, Lippeus, verlaugeD in de Kamer een verbond te sluiten met DembloD, Cavrot,Smeets en Vandervelde. Jos volgde met bet pak, tot zij aan eene deur kwamen, geen honderd stappen van de ladingsplaats de vrouw vroeg hem of hij het naar boven op hot eerste wilde dragen, hetwelk hij deed. Hebt gij mij nog noodig vroeg Jos, het pak neerzettende. Neen, beBte jongen, neen maar ik moet u iets voor uwe moeite geven. Wat verlangt gÜ In het geheel niets, antwoordde Jos, eu ik zal niets aannemen tot uwen dienst, goe den dag. Eu zoo spiekend ging hij naar beneden, alhoewel de vrouw hem achterna riep. Vermoeid van het loopen op de ongelyke kasseien van Gravesend, kreeg hij zin de vel den in te wandelen hij sloeg weêr denzelfden weg in, waarlangs hij dien morgen in de stad gekomen was niet verre van de school der kleine Emma zette hij zich in het gras en dacht aau het verleden en aan de toekomst. De dag liep ten einde, en Jos vermaakte zich nog steeds gelijk iedere jongen, die uit de schoolmuren ontsnapt is hij wandelde voort tot hij aan de plek kwam, waar hy had zitten weenen en de kleine Emma Philips ontmoet had terwyl hy daar neerzat, dacht hij aan haar lief gezichtje en hare vriendelijkheid jegeus hem eu bleef daar eenigen tyd zitten, tot hy iemand al zingende hoorde n ider ko men. Hij zag op en bemerkte de kleine Emma De haat, die zij het catholiek Staats bestuur toedragen, dwingt deze verdedi gers van de goede orde met de hardnekkig ste vijanden onzer politieke instellingen te verbroederen. De liberalen die zich met geen po litiek bezighouden, moeten van hunne zienswijze van over twee jaren geheel teruggekomen zijn. Het was wel de moeite waard, inderdaad, zulke valsche gema tigden naar de Kamers te zenden die, zooeven na hunne kiezing, niets anders begeeren dan bij de socialisten goed aan geschreven te zijD. Wat de belaDgen des lands aangaat, heeft de bespreking van de landbouwbe groting nogmaals bewezen hoe weinig de liberalen zich daarmede bekommeren. Een hunner eerste zorgen was, samen met Je socialisten, op te komen tegen de toelagen die bestemd zijn om de lande lijke vereeniging aan te moedigen. Zeiven niet bekwaam om een werk iu te richten dat tot nut der landbouwers strekt, span nen zij nog hunne pogingen in om de prachtige ontwikkeling der werken, door de catholiekcn geheel bet land door tot stand gebracht, te hinderen. Omdat deze inrichtingen uit christelijke broederliefde tot stand gekomen zijn, besluiten zij dat zij eeD politiek doel hebben. Zij kondigen aan dat, zoodra zy mc-ester zullen zijn, zij al deze toelagen zullen afschaffen. Wij bedanken ze onze landbouwbevolking by- tijds verwittigd te hebben. n Niet alleenlijk is het tegen doze toe lagen dat zij opkomen. a Sedert zijn optreden, heeft het catho liek Staatsbestuur het algemeen welzijn willen bevorderen, met de laudbouwken- nissen overal te verspreiden. Landbouw- kennissen die onverwachte grondgebieden aan de laDdbouwteelt verschaffen, die de waarde van deu arbeid vermenigvuldigen en die den landbouwer aau zynen akker hechten door de hoop van eenen welver dienden welstand, gewonnen in het zweet zijns aanscbijns. Tal van landbouwscho len, voordrachten, bijzondere leergangen, proefvelden zijn opgericht geweest. Onmogelijk echter ware het geweest, het landbouwonderwijs in al de gewesten van het land te vei spreiden, indien men den last ervan aan den Staat had over gelaten. Tot bet bijzonder initiatief heeft men eenen oproep gedaan. Daaraan hebbende onderwijsinrichtingen beantwoord. n De collegies en de catbolieke gestich ten, die in landelijke gemeenten gevestigd waren, hebben laudbouwleergangen inge richt. Daarvoor ontvangen zij eene kieine toelage. Heden, dank zij deze zoo ver standige als zuinige handelwijze, is de landbouwwetenschap rijkelijk aan ieder een geschonken. Dat ook verontwaardigt de liberalen. Do heeren Crombez, door hen toegejuicht, heeft de toekenning dezer toelagen eene verkwisting der openbare gelden ge- noemd. De liberale dagbladen huilen met hem te zamen. Zij noemen dat een schan daal. Ziedaar onder welk opzicht de libe ralen de begrootiDg onderzoekon en be spreken I Niemand zal daarvan verwon derd ziju I Maar wij veroorloven ons hun te vragen door wat zij de 61 vrije onder wijs gestichten, die dank aan een geza menlijk krediet van 95,550 fr. het land bouw onderwijs ingericht hebben, zullen vervangen Kan er spraak wezen van staatsscholen in hunne plaats te stellen, wanneer de staatsscholen van middelbaar onderwijs van Vilvoorde, Gent, Hoei, al leen 144,000 frank verteren, zonder de school van Gembloers te rekenen, die jaarlijks 140,000 fr. aan den Staat kost. Neen, dat de liberalen aarzelen van die openbare gelden te verkwisten. Maar, wanneer de liberalen weêr bezig zullen zijn met de openbare gelden te verkwis ten, zullen zij dit Diet doen om de laud- j bouwkennissen te verspreiden, maar om het getal schrikkelijk te doen aaugroeiëu der anti catbolieke scholen die als palei zen gebouwd zijn maar waarvan de klas sen leêg staaD. Zal dit alles zijn Gelooft er niets van I Het Staatsbestuur vergoedt, iu zekere gevallen en iD zekere mate, den landbou wer, eigenaar van beesten, die door be smettelijke ziekte geslacht en gedolven zijn moeten wordeD. De vergoedingen vinden hare beslaanredenen in eene ge dachte van menscbenlief le en io eene bekommering voor de algemeene gezond heid. Wij beweeren niet dat sommige vra gen van enkele leden der rechterzijde, in deze zaak, van alle overdrijving vrij te pleiten zijn, maar wij durven voorspellen, van beden af, dat alle toelagen dezer soort zullen afgeschaft worden indien het liberalisme ooit het bestuur herneemt van ons land. Reeds verklaart de Gazette, die den geest van het liberalisme zeer juist weer geeft, dat de toelageD, waar vau er bier spraak is, premiën geworden zijn voor de slechte oppassing der stalleu en voor de verspreiding der besmettelyke ziekten. Laat ods daar niet laDger op steunen, en besluiten wij n De liberalen, door het meerderheid- stelsel uit de Kamers gesloten, hadden hun recht doen gelden om daar vertegen- Philips, welke van de school terugkwam. Jos stond op en ging haar te gemoet, maar zij scheen hem niet te herkennen en zon hem voorbijgegaan ziju, als hij niet gezegd had Kent gy mij niet meer Ja, nu wel, antwoordde zij glimlachend, maar in het eerst nietgij hebt andere klee- ren aangedaan. Den geheelen dag heb ik van u gedroomd en in de school niet veel uitge richt. En dat is mijne schuld, sprak Jos dat spijt mij innig. O, zoo erg is het niet. Maar gij zijt ge kleed als matroos gaat gij op zee Neen, ik denk het niet, ik hoop werk te krijgen in de stad en dan zal ik u somwijlen kunnen zien, als gy uit de school komt. Mag ik met u meêwandelen tot aan uw huis Ja zeker, als gy dat doen wilt. Zie, sprak hy aarzelend, gij moet mij iets beloven. Wat dan Gij moet myn geheim bewaren. Ge moet niet aan uwe moeder vertellen dat gij mij eerst hebt gezien iu wat gij heerenklee- deren noemt het zou mij nadeelig kunnen zyn en waarlijk, ik vraag het niet voor my zeiven. Spreek geen woord over mijne andere kleederen, of men zou mij vragen kunnen stellen welke ik niet mag beantwoor den, want het geheim is niet van mij. Ik ver telde u dezen morgen meer dan ik aan een ander zou gezegd hebben. Inderdaad dat is Ik moet aan mijne moeder toch vertellen dat ik u ontmoet heb. Zekerlijk, vertel haar dat gij mij ont moet hebt, en dat ik naar werk zocht, alsook het overige, en morgen of overmorgen zal ik het n komen zeggen of ik het gevonden heb. Wilt gij niet eens binnenkomen vroeg vroog Emma. Neen, dit niet ik moet zien of ik de plaats kan krijgen, die men mij beloofd heeft en dan zal ik u weerzien. Mocht ik u niet meer ontmoeten, toch zal ik u nooit vergeten, neen, waarlijk niet. Vaarwel. Emma groette liem en zij scheidden Jos blocf haar nazien tot zij in huis verdween. Hy keerde nu naar Gravesend terug, eenigs- zins droevig gestemd er was iets zoo buiten gewoons in zyne ontmoeting met het kleine meisje, iets zoo vreemd in de deelneming, welke zij hem betoonde, dat het scheiden hem verdriet aandeed. Maar het werd laat en het was tijd voor de afgesproken samenkomst met zijnen vriend, den scheepsjongen zag aan komen. Terstond ging hy hem te gemoet. Ik heb de onde vrouw gezien en gespro ken, sprak deze. Zij wil maar niet gelooven dat er op de wereld nog een jongen bestaat gelijk haar Peter zij wil u echter zien kom dus spoedig mee want ik heb slechts eeu half uur tijd. woordigd te zijn, om de handelwijze van het ministerie krachtdadig te mogen kri- tikeeren en om huu programma to kun nen ontwikkelen. Hun wensch werd verwezenlijkt tegenwoordig hebben zy alle gelegenheid om hun politiek en economisch program ma ann het land te doen kennen. Dit be vat drie punten kortstondig verbond met de socialisten, oorlog aan de catbolieken, verachting der belangen en der noodwen digheden van de werkende klassen. Wij twijfelen of de bekendmaking van zulk een programma aan bet libera lism zijnen invloed zal terug geven. - Eene verklaring. De Indépen- dance bericht dat op de vergadering vau de socialistisch-liberale liukerzij, partij gangers van het A. S., de ciloyen Vander velde zou gezegd hebben: Eerst zullen wy de straat loslaten en wij verwittigen u dat wij die, eens ontke tend, niet meer zullen kunnen intoomen. Vervolgens en to gelijkertijd in de Kamer, stelselmatig obstructionnisme, geleid der wijze dat de stemming van het budjet der wegen ec middelen eeae onmogelijkheid wordt vóór de herziening. Het blad voegt er by dat talrijke pro gressisten gevraagd hebben om te mogen overwegen en dat van hunnen kant MM. Lorand en Feron verklaard hebben, dat zij dergelijke tactiek niet kunnen bijtre den, omdat dit het 't zekerste middel was om de liberale burgers, van het A. S. afkeerig te maken. Vier Belgische missionuarissen, be stemd voor Zuidelijk Moogolië, zijn den 5 Mei te Marseille scheep gegaan. De eerw. heer Ad. Van Hecke, alge meen overste der Missiëa van Scheut, beeft zaterdag bet volgende telegram van de vertrokken missionuarissen uit Peking ontvangen Vertrekken, komt, wat volgens de overeenkemst beduiden moet Wij vertrekken naar Mongolië dat vier medebroeders ons volgen. Dit telegram schijut de valschheid aan te toonen van het nieuws der moorderijen, door de agencie Laffan, van Parijs en de Loltal Anzeiger van Berlijn in de wereld gezonden. Indien dit nieuws zeker, of zelfs twy- felachtig was, zouden de ministers te Pekin zeker de Belgische tnissionnarissen hunne verdere reis hebben afgeraden. Jos volgde den scheepsjongen tot zij aan dezelfde deur kwamen, wnar hy het pak had binnen gedragen. Zijn makker ging naar boven en toen zij de kamer op het eerste binnen traden, zag Jos dezelfde vrouw, die hij eenige nren te voron had geholpen. Hier is hy, vrouw Chopper, en als hij u niet bevalt, dan weet ik niet wie het doen zal, zegde de jongen. Hy is goed geleerden kan rekenen als de beste. Job zag verwonderd op bij deze getuigenis, hem door zijnen gezel zoo ronduit gegeven. De vrouw beschouwde Jos met aandacht. Waar heb ik u nog gezien sprak zij Goede hemel hij is juist gelyk mijn arme Peter. Zooals gij gezegd hebt, Jim, deze ge lijkt mijn arme Peter juist. Ik zag u dezen morgen, antwoordde Jos, want ik heb een pak voor u naar boven ge dragen. Dat hebt gij en gij hebt niets voor uwe moeite gewild. Wel, Jim, hij gelijkt op den armen Peter. Dat heb ik u immers gezegd, moeder ja, en hij zal n evenveel dienst bewijzen als Peter. Ziet het-nu maar eens te worden, want ik moet aan boord zijn. Zoo sprekend, gaf de jongen eenen wenk aan Jos, die er de beteekenis niet van begreep en ging naar beneden. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1901 | | pagina 1