onderdag 18 Juli 1901 5 centiemen per nummer 55ste Jaar 3589 MOORDENAARS Liberaal. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst JODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. ijdigheid der school. IL De cholora der hoenders. DENDERBODE blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- H kening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week -Ie Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes en; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving met 31 December. De onkosten der kwit.antiën door de PovSt ont- zijn ten laste van den schuldenaar schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, M. 31, 11e Postkantoren des Lands Cuique Hüum. Per drukreyel. Gewone 15 centiemen Heklamen fr. 1,00Vonnisse op 'i' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aecoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Deeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele vaD dit blad Aalst, 17 Juli 1901. geliefkoosd deuntje onzer geuzen !e school moet onzijdig zijntoe- Ih voor iedereen al de scholen van den Staat afhangen, geene (stichten. l1 kunnen de catholieken nooit aan- Hunne leus is Dc Staat buiten ooi. Al de welingerichte scholen idoor den Staat ondersteund wor- Isdan zijn er geuzenscholen voor do en catbolieke scholen voor de »e menschen. kunnen maar niet begrijpen hoe ed rrchtvèerdig als billijk stelsel revers kan vinden. Catbolieke «in catholicke scholeD, geuzenkin- geuzenscholen. Allen ondersteund, [ondersteund in proportie zij gelijke dieosten bewijzen, alt in de goesting der geuzen niet, :jj Diets tot stand kunnen brengen «en geld zij behoeven daarvoor liugen der Staatskas, ragen eene onzijdige Staatsschool lereen. Maar zulke school, strikt n, is, op zijn minst, een broei- in onverschilligen. Ansecle beeft !dat er socios uit voortspruiten, nzijdighcid der school is gcwoon- aar huichel. Hoe volmaakt een ijzer ook weze, heeft Dendergalm «zegd, hij heeft voorkeur voor het mdcr. zij met der daad is, is gebleken ündag 7 Juli to Dixmude op eou tl feest. vertalen uit de Réforme at op de toeschouwers het meest ik maakte was een groep van een 'ital kleine meisjes uit de offl- i scholen, gansch in 't wit ge- met blauwe band om de lenden der droeg een ruiker voor de hel- ran dit onvergetelijk feest bestemd.» lezen in La petite Republique iereen erkent heden dat hei stelsel )olitieke onzijdigheid aan burgers egd onder voonvendsél dat zij r ing hebben de jeugd op te voeden 11J e onderwijzen, niet meer overeen- al st met. de zeden van eene volksre- ing die reeds in haar 32' jaar van bliek is. D K ZOOM naar het Engelsch. 29*" vervolg. i verliezen wij wel eens wat gjld, maar laatste komt dat toch weer goed ik verlies meer met het gekochte niet schrijven dan op eenige andere manier, mtrozen betalen altijd als zij geld heb- it is te zeggen als de arme lieden ooit imon. Nu Peter fat heet hij ook Poter sprak Wil- E. lat bevalt mij. Zoodus, Peter, ging vrouw Chopper gij moet goed oppassen want, dik- word ik boven geroepen voor wasch- en dergelijke zaken en dan moet gij ba, en zoo men iets neemt, moet gij het inda opschrijven. Gij zult gaandeweg eeren wie gij kunt vertrouwen en wie want ik ken meest al mijne klanten, vrouw moet gij nooit vertrouwen, ik eene van de inatrozenvrouwen, of inte 861 ,iet 11 ze8Sen 8Ü m°et bijzonder haar opletten, want zij hebben f-j «nde streken gij moet naar alle kanten ietÏSk«ien. nd i i Dus geen onzijdigheid meer maar open- looze goddeloosheid. Ouders vergeet het nooit. Onzijdigheid dekt goddeloosheid. Zaait geene winden, ouders, opdat gij geene stormen moget Dit is het opschrift van een artikeltje uit de gazet van dien naam, te Leuven verschijnend, en hetgeen wij gevonden hebben in het nummer van 4 Mei laatst leden oen nummer dat ons bij toeval iu handen viel. Daar dit artikeltje wel zou te pas komen om in tooneelmaat- schappijen als kluchtige alleenspraak op gevoerd te worden deelen wij het (met hier en daar een woordeken uitleg) letter lijk mede a Een liberaal dat is een goed mensch met een gevoelig hert velen hebben twee magen en geen hart dat van naastenliefde klopt op den rug der catholieken zooals te Brussel met de groote betooging en goed doet waar het kan maar nergens kan men goede werken vinden door beu gesticht met oigen centen in een woord een men- schenvricnd behandelt de dieren met zachtheid die alle dwang en slavernij onder de voeten treedt, maar altijd geerne anderen dwingt zooals onder de ongelukswet van 1879 hongerlijden of uwe kinderea naar onze geuzenscholen zenden eene goede ziel zoo, dan hebben ze toch eene ziel en komen niet voort van de apen die onverschillig blijft aan laster, zie volgend artikel van dit blad of leest eens Gazette van 20 Oct. 1900 Boerenkiezers zijn een hoop lamme, blinde, kromme, mismaakte, kreupele, een uitgelaten kot rotte dieren, en vervolging hem persoonlijk van wege zijne tegenstrevers aangedaan. Een liberaal streeft naar zijn ideaalGelijk heid Broederlijkheid Vrijheid Ver draagzaamheid daarom helpen zij de socialisten de commune ophemelen die deze leuze zoo schoon eerbiedigden, en zouden zij de sans-culotten weêr eens wil len aan 't werk zien. Wie liberaal is, dit toil zeggen vriend der vrijheid, vrij in zijnen handel en xdel spytig dat zo de catholieken ook niet vry laten in hunnen handel en wandel, wij hebben een schoon voorbeeld in Frankrijk waar de kloosterlingen ver dreven worden, de processiëu verboden, enz.... Hier schreeuwen do liberalen ook al omdat de soldaten huone christene plichten mogen volbrengen, die blijft - Maar wie moet ik dan vertrouwen - Wel, kindlief, gij zult dat gauw genoeg ondervinden maar onthoud eene zaak, ver trouw nooit een langen mageren matroos, als zijn naam niet op de boeken stuat, de mannen betaleu nooit. Hier is liet boek, hetwelk de arme Peter hield en gij ziet do namen boven iedere rij. Ik geloof ten minste dat het zoo is, ik heb zelf geene geleerdheid, maar ik bezit een goed geheugen ik kan lezen noch schrij ven en daarom was Peter mij zoo van dienst. Nu waren zy tegen een schip gaan liggen, en de matrozen kwamen in de boot en namen verschil] ige zaken op krediet, terwijl Jos het regelmatig opschreef. Zoo ging het den heelen dag voortde boot voer van schip tot schip om verschillige be- noodigdheden te leveren in vele gevallen werd er gereed geld voor betaald, in andere moest Job zijne bedrevenheid toonen en ze in het boek opschrijven. Eindelijk, omstreeks 5 ure was het bier ledig, de inhoud van de verschillige manden nagenoeg verdwenen en de boot volgeladen met waschgoed, scheeps beschuit, ledige flesschen, en beval vrouw Chopper aan schipper Willem om naar wal terug te keeren. Zoodra de manden en andere artikelen in huis gedragen waren liet vrouw Chopper vol gens hare geregelde gewoonte het eten uit eene nabijgelegen gaarkeuken halen. Jos at niet werkeloos wanneer rondom hem die vrijheid verkracht wordt, wanneer eene politieke geestelijkheid politiek opgees telijk gebied verpaapsching en sla vernij rond zich strooit, zij zullen geene verpaapsching rond zich strooien zij zullen hunne leering Diet gaan verkon den in China, Brazilië, enz.... er is niets meê te winnen 1 wanneer hij zijnen evenmensch in naam van de schoone christenleer ziet verdrukken. die zoo dom niet is als onze Pbénix van dit arti keltje weet wel dat de christenleer do verdrukking heeft verbannen en dat vol gens die leer alle menschen kinderen zijn van denzelfden God dat het eerste punt van die leer zegt Bemint uwen naasten als u zeiven I wanneer hij anderen om hetgeen hem boven alles lief is zijne vrijzinnige gedachten ziet vervolgen en lijden zijne vrijzinnige gedachten zijn hem boven alles lief en daarom offert bij ze zoo goedwillig op en legt zich onder den hiel der socialisten om een plaatsken op een fluweelen bussen en.... 4000 frs. 's jaars. Wie liberaal is, is vriend der gelijk heid in rechten en plichten maar an deren krijgen de plichten en de rechten houden de liberalen voor zichen kan niet onverschillig blijven aan den grooten eeonomischen strijd dien wij door de werkende klas leveren Dit is 'twant de liberalen hebben al de wetten die er ten voordeele van de werkende klas ge maakt ziju tegengewerkt, zij stemden tegen de wet op de betaling vau het werkloon, op de vrouwen- en kinderarbeid, het toe zicht over deu arbeid, enz. Een liberaal dat is een volksvriend, hij slaapt niet wanneer rondom hem het volkskind strijdt en lijdt. Neen hij waakt bij zijnen coffre-fort ommeer stoffelijk welzijn, en het zedelyk wel zijn wat is daarvan meer menschelijke •echtvaardigheid Een liberaal heeft een programma Art. 1. papeneten, is gemaakt van over 50 jaar «ie andere artikels kunnen niet gereed geraken, hetwelk hij onver schrokken ti genover dit der clerikdle en de socialistische niet zeker I partij durft stellen, als ze dit gekuDncn had den was hunne partij niet naar den die perik gegaan tegenover hen die slechts in schijn het algemeen welzijn behartigen daar hebben de liberalen oen handje van weg om het algemeen welzijn te be hartigen overal waar zij den baas zijn trekken zij naar het bankroet, vele landen en gemeenten hebben het ondervonden, om hunne heerschappij en hunnen win kel recht te houden, die nochtans door geene socialisten moet ondersteund wor den. Een liberaal ziet klaar zonder bril hoe men de reine leer van Christus door den modder sleurt om politieke geld zucht. Zeker dit doen de liberalen tot ze op 't sterven liggen Een liberaal kent de menschelijke waar digheid dit heeft hij in den catechis mus geleerd begrijpt wat zijn recht is, wat zijne plichten als mensch, zou De Liberaal ons die niet willen leeren kennen, hij schijnt ze toch zoo goed te kennen en burger, en beseft hoe laag en schandig het is dit heilig recht, die gewetensvolle plicht voor goud te verkoo- pen, en tegen dit geweten in blijft hij handelen. Ziedaar een Liberaal met eene hoofdletter als 't u belieft en hoed af. Militaire duiven. Onze genie doet op dit oogenblik proefnemingen met dui ven, behoorende tot het duivenhok van Antwerpen-Berchem, die men naar Ver- viers brengt om op te laten en de dieren zoo verplichten, tegen hunne gewoonte iD, naar het westen te vliegen. met haar en na den maaltijd gaf zij hem ver lof te gaan wandelen en zijne beenen eens uit te rekken als hij lust had, terwijl zy het waschgoed verzorgde. Jos voldeed hieraan met genoegen, want zijne beenen wareu ge heel stijf van zoo lang vastgepakt te zitten tusschen manden met eieren, gerookte harin gen en wie weet wat nog al meer. Vrouw Chopper was de weduwo vau eenen bootsman, die haar eenigen tijd voor zijnen dood met zijn spaarpenningen in die zaak had gezet en sedert was zij op den zelfden voet voort gegaan. Men zegde dat zij rijk was, doch rijkdom is betrekkelijk, en wanneer iemand van haren stand in een zeostadje 200 of 300 pond sterling op de bank heeft staan, wordt die voor rijk gehouden. In alle geval wij zij rijk iu slechte en twijfelachtige schul den, want zij had wel zeven of acht van die groote boeken, gelijk dat, welk Jos voor haar den ganschen dag volschreef en waarin zeer veel rekeningen waren opgeteekend, die wel altyd onbetaald zouden blijven maar zoo er al vele oude schulden waren, zoo was de winst naar evenredigheid, en met de oude rekeningen, die somwijlon betaald werden, het gereed geld, dat zij iederen dag ontving en haren voordeeligen ruilhandel, scheen zij eene winstgevende zaak te hobben, alhoewel het zeker is, dat bijna de helft van hare arti kelen weggegeven werden. Het is de vraag nog, of die boeken met Besmettelijke ziekten onder de kiekens doen zich tegenwoordig veelvuldig voor niet alleen in België, maar ook in het buitenland. Vooral de kippencbolera doet veel van zich spreken. Deze ziekte doet zich onder twee vor men voor onder apoplectischen vorm en acuten of hevigen vorm. In het eerste geval, is het dier treurig, slaperig, ver liest zijne krachten, zoekt zich te ver schuilen, blijft beweegloos en onverschil lig voor wat om zich heen gebeurt. De vlerkens zijn afhangend, de kop helt naar het lijf over. De veders staan recht, de oogen zijn half toe. De lichaamswarmte stijgt, de kam eu de vliezen worden violetkleurig slijm met brokjes eten loopt uit den bek. Eenige stuiptrekkin gen doen zich voor en de zieke vogel valt en sterft. Al deze teekens doen zich in eenige uren voor. Onder den hevigen vorm doen dezelfde ziekteteekens zich voor, maar het verloop is veel trager een, twee of drie dagen. Deze teekens gaan vergezezeld van diar- rhee, eerst grijsachtig en vast, daarna schuimig, vermengd met bloed en witach tige brokken die op gekookte eiwit gely- ken. Het eenige zekere teeken van het be staan der ziekte wordt geleverd door het microscopisch onderzoek van het bloed waarin de specifieke bacil zich in sterke verhouding vertoont. kwade schalden geene bron van genoegen voor haar waren, want eiken avond nam zij een van die boeken voor zich, en ofschoon zy zelve niet lezen kon, waren zij haar zoo aan houdend voorgelezen, dat zij ieder blad van huiten kende en bijna regel voor regel kon opsommen, wat iedere rekeniog bevatte dan volgde er altijd een verhaal omtrent den schuldenaar, aan wien zij werd herinnerd en toen zij eenmaal met Job eigen geworden was, brachten zij gewoonlijk zoo de avonden door, zij met vertellen, en hij met luisteren. Jos maakte van zijn verlof gebruik om zoo spoedig mogelijk den weg op te loopen, vóór zijne kleine vriendin, Emma Philips, de school had verlateu. Hij zat daar weder op dezelfde plaats te wachten. Deze plek werd dierbaar aan den armen jongen, welke daar iemand had aangetroffen, die hem medelijden betoonde, toen hij het meest troost noodig had. Hy gevoelde zich nu gelukkig, want hij was niet langer bezorgd op wat manier den kost te verdienen zijn eerste verlangen was dit blijde nieuws aan zijn vriendinnetje mede te deelen. Het duurde niet lang of zij ver scheen met haar strooien hoedje met blauwe linten. Jos sprong op en vertelde haar dat hij een heel goede plaats gevonden had, legde haar uit wat het was en wat hy den ganschen dag gedaan had. En ik denk dat ik om dezen tyd dikwyls zal kunnen uitgaan, voegde Jos er by, en dan De ziekte gaat van den eenen tot den anderen vogel over door de uitwerpsels welke zich vermengen met de graankor rels en het mest waarop de vogels azen. Geneesmiddelen zijn tot hiertoe niet bekend. De zieke vogels moeten onmid dellijk gedood worden. Als hot vleesch genoegzaam gekookt is mag men er zon der gevaar, van eten. Voor wat de voorbehoedende middelen betreft, er bestaan er twee de eene is de inenting, de andere is het gebruik van gezondheidsmaatregelen van aard de ziek te te voorkomen. In België wordt er weinig of niet tegen de hoendercholera gevaccineerd. Eene eerste voorzorg is van geen vogels in het neerhof los te laten zonder dat ze eene tamelijk lange quarantijn hebben ondergaan, vooral als er cholera heerscht. Zoodra men voor het bestaan der ziekte vreest, wat het geval is wanneer een of meer vogels aan een verdachte oorzaak sterven moet men de vogels uit het neerhof verwijderen en ze zooveel moge lijk afzonderlijk opsluiten. Men moet dan het neerhof en het kiekenhok kuischen, het mest er uithalen en de mureü, de zit- stokken, eetbakken en den grond duchtig wasscheD. In het waschwater zal men, per liter, vijf gram vitriool doen en voor dit wasschen zal men gebruik maken van een groven horstel of bezem. Tien dagen daarna, indien er zich geen gevallen heb ben voorgedaan, zal men de kwaal kunnen aanzien als verdwenen zijnde en men zal alleenlijk nog opgesloten houden die vogels welke er treurig of slaperig uit zien. Om ernstige uitslagen te geven moeten deze middelen zoodra mogelijk na het eerste verschijnen der ziekte toegepast worden. Om geestdriftig; te zijn. De volksdfgeveeiiiig.len in onze Kamer ge bruiken middelmatig 175 tassen thee per zitting. De Grenadine en Memhesiroop bekomen meer succes. Van deze worden er regelmatig een zestal flesschen per zit ting gebruik. De fleur d'Oranger wordt weinig gesmaakt. Van al het ver bruikte gaat ruim 2/3 aan de socialisten dit zal niemand verwonderen Hoeveel dit wel kost Welnu, dit is gemakkelijk te rekenen. Iedere flesch siroop kost 5 frank, hetgeen op 30 fr. komt voor dezen drank alleen. Tengevolge der morgenzittiugon en het warm weder is het verbruik nog gestegen. Dat men nu nog zegge dat de socialis ten de belangen des volks niet behertigen. kan ik n thuis brengen en zorgen dat u niets kwaads geschiedt. Maar, antwoordde het meisje, moeder zegt dat zij u wel eens gaarne zou zienwant zij wil mij geen kennis laten maken met iemand, dien ik maar bij toeval ontmoet heb. Vindt ge niet dat moeder gelijk heeft Zekerlijk, zij heeft groot gelijk, sprak Jos, ik had daar niet meer aan gedacht. Wilt ge haar dan komen bezoeken Nu niet, want ik zie er niet erg proper nit. Zondag zal ik komen, als ik vry ben. Zij namen afscheid en Jos keerde naar de stad terug. Onder het wandelen overlegde hij dat hij voor het geld, hetwelk hij had, zon- dagsche klocren kon koopen, beter dan die, welke hy aanhad, en welke van zeer grove stof waren. Bij nader denken besloot hy vrouw Chopper te raadplegen, daar hij niet juist wist waar ze te krijgen, en vreesde be drogen te zullen worden. Wel, Peter, sprak zijne nieuwe meeste res, is de wandeling n aangenaam geweest Ja, madam, dank u. Peter, ging vrouw Chopper voort, gij ziet er een handige, goede jongen uit, en ik hoop dat wij lang bij elkander zullen blyven. Hoe lang zijt gij op zee geweest Ik meende op zee te gaan ik ben nog nooit op zee geweest, en verlang ook niet er heen te gaan ik blyf veel liever bij u. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1