Arbeidswetgeving. Van tak op tak. Zijn vriend!^™-";1- Zaak M. Arys. Nccmt Wie wij Benaming der Stralen. Rechterlijke kronijk. ZONDAGRUST. Sterfgeval. Kerkelijk nieuws. Stad Aalst. - Werkbeurs. Jaarlijksche Kermis Allerhande Nieuws. Om ouze lezers toe te laten met kennis van zaken de dingen te bcoordeelen en de arti kelen met vrucht te volgen die Uk.mjrrbode aan die belangrijke zaak wijden zal, om de verhandelineen der Volkskamer goed te kun nen nagaan willen wij, broksgewijze, het wets ontwerp vap M. baron Surmont de Volsberge nopeus de ongevallen op den arbeid meêdeelen. Na de wet op do pensioenen is er geen vraagstuk van grooter bjlang. Laat ons hopen dat dit maal do zaak er doorgehaald wordt want reeds meer dan eens beeft zij schipbreuk geleden bij eene ontbin ding of vernieuwing der Volkskamer. Onze lezers mogen niet vergeten dat reeds in 1898 M. de Minister Nyssens een ontwerp bad ingediend. In onze artikelen zal er soms sprake van zijD. Art. 1Vergoeding voor schade voort spruitende uit ongevallen overkomen aan werk lieden van bijzondere of openbare nijverheids- ondernemingen in den loop en ten gevolge van de uitvoering der arbeidsovereenkomst, veror dend bij de wet van 10 Maart 1900, wordt geregeld overeenkomstig de bepalingen van deze wet. Deze bepalingen ziju, onder dezelfde voor waarden, van toepassing op vergoeding voor schade voortspruitende uit ongevallen, bij landbouw- en handelsondernemingen, veroor zaakt door het gebruiken van werktuigen ilie door eene andore dan menschcn of dierenkracht worden bewogen, Leerjongens, zelfs wanneer zij geen loon trekken, alsmede technische bedienden wier jaarwedde, door de verbintenis vastgesteld, 2400 frank niet te boven gaat, worden gelijk gesteld met werklieden. Art. 2. Aan hoofden van onderne mingen of van gedeelten van ondernemingen, die niet zijn bedoeld in het eerste artikel, staat het vrij zich aan de bepalingen van deze wet te onderwerpen. Te dien einde leggen zij, bij voorkomend geval, eene uitdrukkelijke verklaring, waar van hun een ontvangstbewijs wordt gegeven, ter griffie van bet Vredegerecht af, binnen welks gebied de onderneming is gevestigd. Omvat de onderneming onderscheidene zaken, in verschillende kantons gedreven, dan wordt de verklaring gedaan ter greffie van het Vre degerecht binnen welks gebieds elks dier zaken gedreven wordt. Melding van de verklaring en van de dag- teekoning van bet ontvangstbewijs wordt gemaakt in een volgens de wet van 19 Juni 1896 opgesteld en aangeplakt werkplaats reglement. De verklaring beeft eerst kracht te rekenen van bet in werking treden der reglementsbe paling die daarop betrekking heeft. Zij kan op dezelfde wijze worden ingetrokken. Art. 3 1. Gaf het ongeval aanlei ding lot tijdelijke en volkomcne onbekwaamheid tot den arbeid gedurende meer dan twee weken dan heeft het slachtoffer, te rekenen van den vijf tienden dag na het ongeval, recht op eene dage- lijksche vergoeding van 501. h. van het ge middeld dagelijksch loon. 2. Betreft het eene tijdelijke onbekwaamheid die gedeeltelijk is of wordt, dan moet deze ver goeding gelijk staan met 50 t. h. van het ver schil tusschen het loon van het slachtoffer voor het ongeval en bet loon dat het slachtof fer kan verdienen alvorens geheel hersteld te zijn. 3. Betreft het eene onbekwaamheid die voort durend is of wordt, dan vervangt eene jaar- lijksche vergoeding van 501. li., bepaald vol gens den graad van de onbekwaamheid, zoo als hooger gezegd, de tijdelijke vergoedidg te rekenen van den dag waarop, hetzij door overeenkomst van partijen, hetzij dooreen eindvonnis, blijkt dat de onbekwaamheid van voortdurenden aard is. Bij het eindigen van den termijn voor herziening, bepaald in arti kel 26, wordt de jaarlijksche vergoeding ver vangen door eene lijfrente. Art. 4. 4. Heeft het ongeval den dood van het slachtoffer veroorzaakt, dan worden de volgende schadevergoedingen toegekend 1° Eene som van 50 frank voor begrafenis kosten 2° De waarde berekend naar den ouderdom vaD het slachtoffer op 't oogenblik van bet overlijden, eeuer lijfrente gelijkstaande met 25 t. h. van het jaarlijksch loon. Dezo waarde wordt omgezet in eene rente die betaalbaar zijn zal gedurende een te bepalen getal jaren, naar eene bij koninklijk besluit vast te stel len tabel. De overgang van hooger bepaalde vergoe dingen geschiedt overeenkomstig do regelen van het burgerlijk recht betreffende het huwe lijkscontract en de wettelijke of testamen taire erfenissen. Echter zijn de erfgenamen van een vreem deling die, op 't oogenblik van het ongeval, hnn hoofdverblijf niet op het Belgisch grond gebied hadden, niet gerechtigd de bij dit arti kel vastgesteldo vergoedingen te eischen, iudien de wetgeving van 't land van herkomst dc-s vreemdelinge,in dezelfde omstandigheden, de rechtverkrijgenden der Belgen uitsluit van 't recht op vergoeding voor de schadelijke gevolgen van arbeidsongevallen. Art. 5. Het slachtoffer of zijne rechtver krijgenden kunnen vragen dat hun ten hoog ste het vierde van de 'icaarde der lijfrente als kapitaal worde uitbetaald. De rechter zal dit naar zijné beste weten schap in het belang van de aanvragers vast stellen, na de zienswijze van het hoofd der onderneming te hebben ingewonnen. De waarde van de lijfrente wordt berekend naar een bij koninklijk besluit goedgekeurd tarief. Art. 6. Onder loon, als grondslag aan genomen tot vaststelling der vergoedingen, wordt verstaan het werkelijk loon dat, inge volge do overeenkomst, den arbeider werd toegekend gedurende het jaar dat het ongeval voorafging, in de onderneming waarbij het zich voordeed. Betreft het arbeiders, die minder dan één jaar in de onderneming werkzaam zijn, dan wordt onder loon verstuan het door hen wer kelijk getrokken loon, verhoogd met het ge middeld loon dat aan de arbeiders van het zelfde soort wordt toegekend gedurende hei tijdperk noodig voor h< t volledig maken van het jaar. Geldt het eene onderneming waarvan de gewone werktijd min dan één jaar duurt, dan wordt,voor de beiekeniug van de vergoeding, gelet zoowel op het loon dat werd genoten gedurende dien werktijd, als op het loon des arbeiders gedurende het overige gedeelte van 't jaar. Gaat bet jaarlijksch loon 2,400 frank te boven, dan komt het, voor de vaststelling van de schadevergoedingen, slechts tot het bedrag van deze som in aanmerking. Betreft het leerjongens en arbeiders, die den ouderdom van zestien jaar niet hebben bereikt, dan gaat het tot grondslag genomen loon nooit beuoden het loon van de andere •klieden van dat soort, bij het zelfde be- s roep, die het minst worden betaald. Om het gemiddelijk dagelijksch loon te be- rekenen, deelt men door 365 het cijfer van het jaarlijksch loon, ge bepalingen vastgesteld. Art. 7.De Kegeering kan, voor b takken van nijverheid, en na de zienswijze te hebben iegewonnen van de bevoegde afdee- liugen der raden van nijverheid en arbeid, heslissen dat het tot grondslag genomen loon zal worden vastgesteld naar het gemiddeld jnarlijksch Iood dat, vóór hot ongeval, gedu rende een tijdperk van ten hoogste vijfjaar werd betaald. Art. 8. De in bovenstaande artikelen vast gestelde vergoedingen /u-men uitsluitend ten laste van het hoofd der onderneming. Evenwel kan het hoofd dor onderneming zich van dezen last geheel of gedeeltelijk ont lasten door eene overeenkomst te slniten hetzij met eeno,overeenkomstig de bepalingen van hoofdstuk II van deze wet, toegelaten® verzekeringsmaatschappij, hetzii met d.t Ver zekeringskas, uit kracht van artikel 31 inge steld. In dit geval is de verzekeraar van rechtswege gesteld in de plaats en verplich tingen van het hoofd der onderneming. Art. 9. De hoofden van eene onderne ming kunnen zich gedurende een. twee of drie maanden ontlasten van de verplichting aan hun ne werklieden, die zijn aangesloten hij de door de Kegeering erkende maatschappijen van ouderlingen bijstand, de tijdelijke ver goeding wegens ongeval te betalen, zoo ze bewijzen lc dat zij een evenredig deel van do bij drage in den ondorlingen bijstand te hunnen laste namon. Dit in gemeen overleg vastge steld evenredig deel mag niet minder zijn dan hot vierde 2" dat de belanghebbende maatschappijen aan hare leden denzelfden onderstand ver- leenen in geval van ziekte als in geval van verwonding. Is de dagelvjksche onderstand, doo' de maat schappij verleend, beneden de vergoedirg ver schuldigd uit de kracht van deze wet, dan moet het hoofd der onderneming het verschil storten. Eeu koninklijk besluit zal bepalen onder welke voorwaarden de maatschappijen van ouderlingen hijstand de uitkeering van de onderstandsgelden, die de tijdelijke vergoe ding vervangen, op zich kunnen nemen. Art. 10. Tijdelijke vergoedingen zijn betaalbaar op dezelfde tijdstippen als het loon; jaarlijksche vergoedingen en vervallen renten zijn betaalbaar om de drie maanden, per kwart begrafeniskosten moeten worden betaald binnen ééne maand na het overlijden. Art. 11. Vergoedingen, uit kracht van deze wet verschuldigd aan slachtoffers van ongevallen of aan hunne rechtverkrijgenden, ziju niet vatbaar voor overdracht of inbe slagneming, tenzij wegens voedingskosten. (Wordt voortgezet). - BURGERS van Aalst, acht- i) hare StadsgenooteD, g'uebtcene dieust- meid zoolang zij volgens d'oude Vaderlaudscbe manier haar genoegen heeft in 't huishouden, er zal orde zyn en vrede; maar Iaat ze ne keer Zondags naar de Orgelbals loopen en wat zult ge hebben na eeüige maanden Eeu slons, een plaaster. Ge zult ze moeten buiteu werpen. (Land vanAelst,31 Juli 1887.) Zeg eens, gioene held, is die beoor- deeliug nu, in 1901, oök toepasselijk op de Thecla van Chipka, die vergezeld van de dochter des hospes en 't meisje der Gebroken Ruit met de Kei misdagen naar 't orgelbal oen flikker zijn gaan slagen 't Woord is aan u, groene held 1 Wat crpnip De groece helfJ vaü W8>u genie 0hipka, de groene profeet, maakt zijn naam altijd meer om meer onsterfelijk.... Nu heeft hij het behoedmiddel gevon den tegen den zonneslag. Sprekende over 't geval van een mili- tiaan onzer stad, zekere Vanden Borre die, in 't kamp, door een zonneslag werd getroffen, schrijft de groene valscbe pro feet De Familie is terug, de soldaat was gevallen en voor dood weggedragen, maar hij leeft nog, verscheide ander soldaatjes werden getroffen door zonne- n slagen. Er is maar eene zaak te doen Elk soldaat voor zijn lot. fT?fP!P Dus als het elk soldaat voor zijn lot of de gedwongeue militaire dienst hier zal ingevoerd zijn, zullen wij, Belgen, van zonneslag bevrijd blijven.... Jammer dat in Frankrijk en Duitsch- land waar het Elk soldaat voor zijn lot in zwang is, dagelijks, onder de thans heerscbendc temperatuur, zonneslagen bestatigd worden. Dat is weerdig van den groenen vul- scben profeet die heeft gevonden dal de L inge Zoutstraat te Aalst op de Groote Merkt uitkomt omdat men daar des lijds zout plercht te verkoopeu, die twee siga ren oprookt en er dan nog eene kan van weggevenenz.enz. Dat kieken hoofd wil bon qré, malgré, ter Volkskamer zetelen... En om hem dien kamerzetel te bezorgen moet men revolutie maken, moet er bloed vergoten worden en steden en dorpen in brand worden gestoken... Wat communaardeiij I Vader Amedeus. Velen onzer lezers hebben gehoord van vader Ame deus, den algemeenen oversten van de Broeders van Liefde, die als zoodanig dezer dagen te Gent zijn 25 jaiig jubel feest vierde. Het groole gesticht (het Strop) was gansch versierd, zegt het Fondsenblad met renen luister en goeden smaak, die elks verwoudciing verwekten overal vlaggen en wimpels, loofwerken bloem kransen, uie op de bevalligste wijze door elkaar slingerden en de opschriften, naamdichten, enz„ omkracsdeü. Niemand meer dan do geachte overste 'jvei diende al de huldeblijken, waar hij het ivoor werp van geweest is. Inderdaad, ge durende zijn 25 jarig bestuur, heeft hij niet minder dan 25 gestichten tot stand gebracht, dienende tot de opvoeding en het onderwijs der jeugd, of tot schuil plaats aau krankzinnigen, ouderliugen, weezen, blinden en dooven, ongeneesba- ren, enz. Die opsommiüg alleen zegt ge noog en schetst ontegensprekelijk het edele, het verdienstelijke van een leven, gansch aan werken van naastenliefde ge wijd. Ook zijn vader Amedeus' verdiensten, overal gewaardeerd dit getuigen de menigvuldige eerekruisen, welke zijue edele borst sieren. Het was onder het feestmaal eene los barsting van vreugde, toen Mgr Stille mans, die 's morgends de Mis voor den jubilaris was komen celebreereu lezing gaf van eeu telegram van kardinaal Ram- polla, waarbij Z. H. de Paus deu gevier- den jubilaris zijn Herderlijken Zegen zond. De blijdschap steeg ton top, wan neer Mgr de Bisschop, namens den Paus, op vader Amedeus1 borst, het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice spelde. De buurt was niet vergeten geworden. Iu elk huis der aanpalende straten van het gesticht was er 's morgends, door de zorgen van den waarden jubilaar, een prachtig feestbrood ten geschenke gege- veu. Dezelf'io gunst werd tevens aan de 600 schoolkindereu verleend. Allo huizen werden bevlugd en 'savonds heerlijk verlicht. Schoone schriften ver sierden de gevels. Prachtige geschenken werden door de geburen den generalen overste aangeboden. VrïlllPlfl geuz,'rij i8 voor de ijuciu. vrijheid te beschermen tegenover hare zoogezegde verdrukkers I Dat is van wege mynheer den geus hatelijke huichel en bittere spotternij. Daden. De overheden hebben zooeven de kloosterlingen van Rego in Portugaal be richt gegeven dat zij hun huis, zondag ten laatste, moesten verlaten, zoo Diet zou den zij met geweld uitgedreven worden. (Patriote 6 Juli 1901). Woorden. Zonderlinge republiek waarlyk die ieder jaar die domme eu uitdagende ma nifestaties laat gebeuren (zij spreken over de processiën van het Allerheiligste Sa- krament). Voor het toekomend jaar, ka meraden, maakt uwe trombonnen gereed.» La Raison 7 Juli 1901, lste bl. 1. kol. Aan T hoofd van La Raison staat voor België gezel Furnémont. en socio in den overtrtffenden trap. La Raison is het blad der vrijmetselaars 1 Typiek, niet waar lezer Dat herinnert ons do woorden van Dendergalm Wij ook wij gelooven dat het beter is paters en pastoors aan de grenzen te zetten. O lieve vrijheid der geuzen voor pruis, autocraat, volkshater, gezwo ren vijand dor werklieden men spot met het Vlaamsch dat hy preekt enz. enz. Maar waarom die verandering van ge voeleos jegens Mr Woeste Wel zekeren dag had men op Chipka om duizenden franks Argentijnscbo dui ven laten vliegeu eu men eischte het on mogelijke van Mr Woeste om ze terug te vangen eu te beletten dat men het later nog zoude kunnen... Krach te Bergen. De Nouvelle Banquc, die hareu zetel te Bergen en ccno succursaal te Brussel heeft, legde ter Handelsrechtbank eene vraag tot con cordaat neêr. Hot kapitaal bedraagt 2,200,000 fr., waarvan 1,200,000 nog te storten. Het is waarscbijulijk dat bet bedrag der niet ingeroepen stortingen zal volstaan voor het dekken van het passief en dat alleen de actionnarissen zullen verliezen. De Nouvelle Banque is eischeres voor één millioen van de hoedenfabriek van Cureghem, welke in likwidatio is en dit heeft haar val ten gevolge gehad. hevigen socialist Hardijns weerdig ver meld te worden. Boezemt dat zijne lezers belang in Dat feit is vol beteekenis. Lezer, nooit zult gij raden hoe die brave Daens van weleer dien razenden socio heet? Onze vriend Hardijns I 1 Zijn vriend Hard ij ds Te welsprekend om uitgelegd to wor den I Droeve heer Daens 1 fWr Wnpctp Juli 1887, ill i» c. schreef do groene held in st Land van Aalst Al de catholieke gazetten van België brengen Hulde en Dank aan Mr Woeste, dat hij door zijn manhaftigheid ons Va- - derland heeft verlost van een allergroot- -» ste gevaar.... Te Brussel zijn er die deu heer Woeste willen uitschuifelen maar honderde duizenden Belgen roepen met dankbaar- heid uit Leve Mr Woeste 1 Op Zondag 1 JuDi 1890 schreef hij Terwijl de hoofdman van Brugge sprak, deed Mr Woeste zijne intrede met onze drie ander beeren Volksverte- genwoordigers de Bruggeling nam de gelegenheid waar om Mr Woeste te be- danken voor zijne krachtige hulp ten voordeele van Brugge-Zeehaven en voor zijnen iever en aanhoudend- - heid om goede sociale wetten te doen stemmen. Die bedankingen wierden vurig bekrachtigd; en Mr Woeste uitgenoodigd om bet woord te nemen, begon zijne aanspraak io bet Vlaamsch. Daar haalt hij eere van oprecbtelijk I... Hij sprak duidelijk en klaar dat de geringste werk- man hem verstond, hij zegde eenige woorden van genegenheid en troost tot de werkende klas en legde dan in het fransch het stel- sel uit van Vrede en Verbroede- ring, enz. enz. Ziedaar wat de groene valscho profeet vroeger tijds zegde van Mr Woeste. En nu heden heeft de zelfde groene val scbe profeet voor M. Woeste niets meer over dan lasteringen, bespottingen en beleedigingen.... Mr Woeste wordt door hem uitgekreten er nota van al wat wij over deze zaak hebben geschreven houden wij staan als waarheid, als onbetwistbare waarheid. Indien wij ons niet verder met de zaak bemoeien dan is 't uit eerbied voor 't Ge recht welk een onderzoek heefi ingesteld aangaande de feiten door de lasteraars aangeklaagd. Arrondissement Aalst. Handelskamer. Zondag 11. werd hier eene vergadering gehouden tot het stichten van eene Hand» lskamer. 5 4Nijveraars, Kooplieden van Aalst Geeraardsbcrgen en Niuove hadden de oproep beantwoord op de 150 welko hunne bijtreding lieten kennen. Het voorloopig, reglement werd besproken en ca eenige wijzigingen aaugenomen. Het comiteit bestaat uit MM. C Scimermans, Th De Naeyer, P. Callebaut en E. Moens voor Aalst, Diericx, Smeets en Jules ReDS, advocaat, voor Geeraardsbergen, De Mol en Vander Veecken voor Ninove De cantons Sottegem en Herzele zijn niet veitegenwooniigd. Spijtig want in dit laalste canton bestaan verschillige nijver- heidsgestichton weveryen, kantwerken, enz. Als voorzitter en als secretaris werden aanwezen MM.C. Schuermans eu Edmond Scheerlinckx Griffier bij de Handels rechtbank, deze laatste met raadgevende stem. De candidaten voor de aanstaande kie- ziugen der Koophandels Rechtbank wer den ook aangewezeu, te weten Voorzitter, M. Eugeen Moens Rechter, M. Leo Boterbergh Rechter-plaatsver- vaDger, M.Fritz De Wolf. Wij herhalen het, de Handelskamer zal alleen vruchten afwerpen wanneer men slechts de belangen van handel- en uij ver heid zal beoogen en alle politieke bedoe lingen ter zijde laten zal. Legerhervorming. De rechterzijden van Senaat en Kamer, hielden vrijdag mor- gend eene byoenkomst, waarin regeering baar ontwerp van legerhervorming deed kennen. Dit ontwerp omvat do inrichting van het vrijwilligerschap De vermindering van diensttijd, in de mate der voorstellen van de logoi com missie Het behoud der plaatsvervanging Het behoud van het contingent, met eene vermeerdering van 1000 man per jaar, tusschen de vrijwilligers te nemen Indien de vrijwilligers geen 1000 man zouden leveren, zal het contingent in de mate van het ontbrekende verhoogd wor den. Dit ontwerp is door de rechterzijde met voldoening ontvangen geworden. MM. de Mérode en de Volder drukten evenwel de vrees uit, dat het contingent niet zou verkregen worden, met de midde len, door het ontwerp der regeerjng voor gesteld. bevat de volgende bijdrage van de hand vau eerw. heer Amaat Joos, bestuurder der catholieke Normaalschool van St-Ni- kolaas. Lomp onwetend is hij die met den n Vlamiug spot. Klein van grond is, ja, ons Vlaanderen maar groot, wereld- groot van naam. Vraagt in iedere hoofdstad wie de Vlaming is, eu ze zul- leu u de muzeums, de meesterstukken onzer schilders toonen. Vraagt het in Frankrijk, en menige edelman zal iu zijne galerij de beeltenis zijner voor- ouders iu rouwgewaad wijzen en treu- n rend over het verlies van hunnen oud- sten zoon, onder den Goedendag der Vlamingen te Kortrijk gevallen. Vraagt het in Jerusalem, en ze zullen u verha- Ion van onzen Robbrecht. Vraagt het - in Gonstantinopelen, en ze zullen u spreken van onzen Boudewijn. Vraagt het in RoorneD, en de Paus zal u zenden naar het graf onzer Zouavcu te Montana en te Casielfidardo. Vraagt het in Amerika, eu een der Roodhuiden zal u pater De Smedt noemen. Vraagt het in Afrika, en een wilde zal u, met be ft traande oogen, naar de laatste rust- plaatsen leiden van couen LoosveUt, eeuen D'Hoop, eeuen Amaat Vyncke. Vraagt het in de MolokaïeilamloD, en de melaatschen zullen u naar den hemel wijzen en dankende zeggen pater Damiaan. Ja, klein van grond zijn wij maar liever behoor ik tot een klein land met schitterende en vlekkelooze geschiede- - nis, dan tot een groot rük, iu welks koniugenstoet ik eencu Lodewijk den - XI*n en eeuen Filips-den-Schooue ont» waar. n Heen en weèrkaarten van 45 dagen werden eerst in Duitschlaud, later in De nemarken en thans in Zweden ingevoerd. Holland zal waarschijnlijk ook het stelsel aannemen. VllVr/plp ^aanlag, 22" vuuzeie. dezer mnan(,) zal itl onze gemeente een aandoenlijk feest plaats hebben, waaraan do groote meer derheid onzer brave en catholieke bevol king niet vreemd zal blijven. Dit feest zal des te iudrukwekkeuder zijn, daar het juist samenvalt men den negenden of laatsten dag dor begankenis van den H. Fredericus, patroon en eersten pastoor van Vlierzele. Do Eorwaarde heer Alfons Verstraeten, priester-zendeling der Cougregatie van Scheut en zoon van onzeD achtbaren heer Burgemeester, zal op dien dag ziju eerste plechtig misoffer opdragen iu de keik zijuer geboorteplaats. Om 10 ureo 's morgens zal de eer waarde missionaris, bijgestaan door zes andere eerweerde hesren assistenten het altaar beklimmen om in groote plechtig heid te officieeren. Te dien einde zal do zangafdeeliug S# Cecilia n de vierstem mige Preismesse Salve Regina van den Duitschen toonkuudigen Stehle uitvoeren, onder de leiding van den heer Ferd. De Groote, koster en bestierder van gezegden zangkring. Benevens de zoelluidende orgeltonen zal de zaug begeleid worden door eenige der best gekozene instrumenten van de alomvermaardeKoninklijke Harmonie van Oordogem. De faam dezer muziekmaat schappij is niet moer te maken, eu wie in keünis van zaken oordeelen kan, kome dien dag naar Vlierzele. De gelegenheids cantate, alsmede andere fraaie zangstuk ken, welke op bepaalde uren uitgevoerd worden, zullen insgeluks door iustru- menten begeleid wordeD. Kortom, alles belooft dit feest den meest mogely ken luister en eene oprecht godsdienstige stemming te zullen bijbren- geu. In een volgend schrijven hopen wij de eer te hebben een beknopt verslag mogen mede te deelen over dezen heuge lijken dag, op welken wij het genoegen zullen smaken aau de geachte familie Verstraeten, een bewijs te meer onzer achtiog en verkleefdheid te mogen schcn ken. F. STAD AALST De Gemeenteraad heeft de volgende wijzigingen gebracht aan de uameu van de straten der Stad 1° de straat, wezende den buurtweg nr61 gezegd Ledestraat, van aan den Dendermondsclien Steenweg (hoek der herberg De Turk) tot de Ledebaan (huizen der Maatschappij van Werkmanswonin gen) wordt de Pieter Coeckestraat. 2° den buurtweg nr 56, beginnende aan de Koolstraat (huizen Wautbier en Bruy- landt) wordt de Steenstraat. 3° de straat, tot nu gezegd de Postweg, wezende de buurtweg n° 4, wordt de St. Camielstraat. 4° de straat, tot nu genaamd de Scher- restraat, wordt de Ajuinstraat. 5° de weg, gezegd St. Jobsteeg, aan de magazijnen van de firma De Wolf-Cosyus en zonen, wordt de Arbeidstraat. 6° de Oude Deudermoudsche Steenweg zal voortaan beginuen aan den hoek rechtover de brouwerij Vau de Maele, en het deel dat er van afgetrokken wordt zal het vervolg wezen van de Hoveniers straat. Socialistische broeders. Do Recht bank van Charleroi had donderdag te oor- deelen over de zaken van laster, eerroof, slagen en andere schoone dingen, waarvan de socialistische gemeenteraadsheeren eene specialiteit hebben. De feiten in kwestie waren voorgevallen io den gemeenteraad van Gilly. Vier lange zittingen heeft men hieraan besteed. Citoyen Georges werd veroordeeld tot 200 fr. boete en 500 fr. vergoeding. Citoyen Piérard kreeg 200 fr. en De- train 50 fr. boete, allen voorwaardelijk. Citoyen Georges is in beroep gegaan. Dc den haar totb licht dienstdoende Apotheker: Zondag 21 Juli 1901Mr Callebaut, Botermarkt. Dood van Hilda Ram. De Vlaam sch e letteren hebben een onherstelbaar verlies ondergaan in den persoon van Mej. Mathilde Ramboux, de gevierde dichteres, die vrijdag nacht,na eene lang durige eu pijnlijke ziekte is overleden. Mej. Ramboux was den 30 October 1858 te Antwerpen geboren. Zij deed hare stu- diëa van onderwijzeres in de Normaal school van O. L. Vrouw Waver, alwaar zij met groote onderscheiding haar diplo ma verwierf. Vervolgens verbleef zij ge- ruimen tijd iu Eugeland. Onder den deknaam Hilde Ram gaf zij bare gedichten uit Een Klaverken op 's levens akker gepluktNog een Kla verkenVerhuizen, Godtlieve (oratorio), dat onlangste Leuven met zooveel bijval eu luister werd uitgevoerd. Wat zei, wat zong dat kwezelkc, enz. Zij schreef ook in proza, ouder audere De familie Schrik- kel, eene goed getypeerde Antwerpsche zeden- en karakterschets. Met medewer king van Mej. Belpaire, gaf zij ook,onder den titel Wonderland, cone reeks volks vertellingen iu verscheidene boekdeelcn uit. In den vyfjaarlijkschen prijskamp van Vlaatnscbe letterkunde van 1885-1889, werd aan hare gedichten, met eenparig heid, de prijs toegekend. M< j. Rimboux was bestuurlid van het Davidsfonds en ridder der Leopoldsorde. Zij was vooral eene kristeDC schrijfster, die zich voor doel stelde met haren letter kundigen arbeid zooveel goed mogelijk to stichten. Zaterdag was het, teu sterfhuize, eeno ware begankenis vau Vlaamsche letter kundigen en kunstenaars, die het lijk der begaafde dichteres gingen groeten. Dijus- dag, om 10 ureu, heefc de plechtige lijk dienst,opgevolgd van de begrafenis plaats gehad, iu Sint Jozefskerk, te Antwerpen. Kerk van S' Martinus. Zondag 21 Juli, Feestdag van den II. Jacobus, Apostel, om 10 ureu solemnele Mis om 4 uren Lof, Sermoen eu Processie. Maandag 22 Juli, om 8 uren, Mis voor de overledenen der Confrérie. Deze Confierio is do oudste der Sint- Martinuskerk zij werd kerkwettiglyk ingericht ten j are 1462. Worden gevraagd 1° Goede bakkersgast 2° Landbouw- werklieden voor Frankrijk. Vragen werk 1° Een Magazijnier, goede getuigschrif ten. Stad Valst der Botermerkt en Korte Nieuwstraat, op Zondag 21 Juli 1901. Om 3 ure nanoen, Ringstekiug, Mast- klimming eu Gerrebolling. Om 5 uren opstijging van den Lucht ballon Formidable. 's Avonds, Concert, verlichting en Wa felslag. AALST. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 20 Juli. o 150 kilogrammen ter markt; prijs fr. 2,70 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden zaterdag werden 342 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 2736 kilos. A.alst. Oude mannenhuis. Vrijdag aanst. 26 Juli zal de Eerw. Over ste, Zuster Amelberga, haar zilveren Jubelfeest vieren. Vrijdag 12 Juli, verloren jachthond, wit en bruin,lang harig en met pluimstaart. Baeten, Vrederechter Herzele. Bijna in al de gemeenten van ons Arrondissement zijn de tijdingen toege komen bij de ouderlingen dat zij het pen sioen van 65 fr. zouden genieten. Te Voorde ook is dat het geval en de oudjes zijn hierover zoo tevreden, zoo welge moed dat zij zonder wachten maar seffens huune erkentelijkheid hebben willen uit drukken aan dezo die zij als de vervaar digers dier heilzame pensioenwet aanzien. M. A. Vander LindeD, oud-volksverte genwoordiger te Goefferdingen die iu den tijd zooveel hielp om die wet te doen doorgaan en die nu nog alles doet wat mogelijk is ten voordeele van landbouwer en kleinen man, was den eerste tot wie ze zich wenden. Zij zogden hem, in een welopgesteld schrijven, dat de tijd van het pensioen te bespotten voorbij is, dat zij dat werk naar waarde wisten te schatten en dat zij hun ne weldoeners zouden indachtig zijn, hier op aarde, zoolang zij het pensioen mochten ontvangen en dat ze hiernamaals in den Hemel, hen zouden blijven zege nen. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, z inuwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA. Defgnóe, 3, Square Marguerite, Brussel. Valsche postzegels. De recht bank van Brussel heeft zekeren X. be schuldigd van verkoop vau valsche oude postzegels voor collecties... vrijge sproken. Nu opgepast, verzamelaars. Meu heeft het verschijnen waarge nomen van eene wolk gevleugelde mieren, die den 16 tusschen 4 en 6 ure op Brussel en Ukkel neêrgevalleu is. Zij bedekten den grond, de kleeren, en vlogen in mond, neus en ooreu der menschen. De grootste waren 5 of 6 milimeters. r— r— I II C" p* O biedt kosteloos aan, aan 1.11\l II tl tZL It allen die zijn aangetait van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zeil volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het menschlievcnd doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VinCOllt. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en rachtvrij per post antwoorden en de gveraagde inlichtingen opsturen zal. Stad Geut, Dok. De Ajuin- merkt zal gehouden worden op Zondag en Maandag 18 eu 19 Oogst aaustaande. Schoone prijzen zijn uitgeloofd. Dijnsdag namiddag, rond i uur, kwam een beestenkoopman met eene troep hoornvee van de statie van den ijzerenweg Dendermonde-St.-Nicolaas te Belcele, bestemd voor Sinay. Op den weg niet ver van de statie der Duizend Appels, ontmoette hy de waardin uit het Molelcen met hare dochter, die op dezelfde haan woont. Deze vrouw mede lijden hebbende met eoue koei.die gewel dig door vliegen gestoken werd, wilde het dier hiervan outlasten eu sloeg ze er af. Doch de koe werd woedend, nam de vrouw op hare horens eu wierp haar over het lichaam, vandaar schoot zij naar de dochter on gaf die eenen hoorusteGk in het lijf, zoodat deze levensgevaarlijk ge wond werd.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2