7 Donderdag 23 Juli 1901 3 centiemen per nummer 53ste Jaar 3391 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. egrooting Eerediensten, JACHT. Politieke berekening. Land- en Tuinbouw. DE DENDERBODE lit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, oude* teekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week rde Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor ze? inden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving digt met 31 December. De onkosten der kwitanfiën door de Post ont- gen zijn ten laste van den schuldenaar len schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutst.raat. N. 31, alle Postkantoren des Lands Ou I que Muum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonniase op bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herbaien bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. üeeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk togen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich i« wenden ten Bureel* van dit blad Aalst, 24 Juli 1901. der v lednrig beschuldigen de liberalen en ialisten de catholieke Geestelijkheid ten laste der Staatskas te leven, lis schande, roepen zij, want de be- oting van den catholieken Godsdienst jopt dees jaar tot de verbazende som i 5,687,000 fr... Dit cijfer schynt verbazend op eerste bt, maar als men de zaak groudig ua- tis het verre van daar. Eq inderdaad bestatigen wij vooreerst België op 31 December 1900 in ronde >rs 6,815,000 inwoners telde, v lebalve 1500 joden en 6000 protes- ten, hehooren al de overige Belgen tot R. C. Godsdienst. eder Belg kost dus aan den Staat, voor osten van den Eeredienst ongeveer centiemen 's jaars, zegge drij-en- v htig centiemen... toilers is 't gelegen met de joden en protestanten, j Ie joodsche Eeredienst kost aan den lat 17,000 fr. der wijze dat de Staat - ir iedere jood ongeveer 12 franks geeft. )e protestacsche Eeredienst vernor- kt de uitgave van 81,000 fr. dus kost ere protestant 13 fr. 60 cent. aan Staat of 16 maal zooveel als een boliek. letten wij ons onderzoek voort. Decatboliebe Eeredienst telt ongeveer 00 bezoldigde Priesters. Nu als men 5,687,000 fr. tusschen hen verdeeld, hangt ieder dienstdoende Priester ge- ddeld 1094 fr. of drij frank daags. Grof niet waar, geachte lezers Maar waarom betaalt de Staat die drij aks daags De liberalen en socialisten verzwijgen l,maar wy willen het herinneren In vroegere eeuwen hadden liefdadige tholiekcn overal de kerken met goe- ren bezet. Do opbrengst der kerkgoederen waren doende om aan d« catholieke Qeoste- kheid toe to laten vrij te leven zonder oige bezoldiging van den Staat. Nu de sans-culotteD, de revolutionnairs nde jaren 1790, roofden de kerkgoe- ren en verkochten ze ten voordeele O E ZOOM naar het Engelsch. 30"* vervolg. En dat zult gij ook,dat is vast besloten, fit voor kleeren hebt gij Peter Ik heb er geen dan die ik aan heb, en oige hemden iu een bundeltje en het zijn mdagsche hemden maar toen ik van huis ng heeft men mij wut gold gegeven, en ik ilde er Zondagsche kleeren voor koopen om de kerk te gaan. Dat is goed en dut moogt ge doenmaar Beveel geld hebt ge Ruim genoeg om kleeren te koopen, Dtwoordde Jos en haalde twee guintjes en ffentien schellingen voor den dag. O, ik denk, zij gaven u dit alles om klee- sren te koopen, toen gij van hnis gingt nno menschen, ik wil zeggen, zij znllen er »rd voor gewerkt hebben. Wel, ik geloof it ge niets met dat geld kunt aanvangen doet dus het best er Zondagsche kleeren oor te koopen en ik zal zorgen dat ge nader- nud niets te kort komt. Dunkt u niet dat k gelijk heb Ja, ik wil dit doen. Vandaag is het lijnsdag ik kan zo dus voor toekomenden Zondag hebben. van den Staat. Doch do nationale con ventie, op 2 November 1789, nam het besluit dat de Staat, op deftige wijze, in de onkosten zou voorzien van den Eere dienst on in 't onderhoud zijner Minis ters. 't Is maar recht dat bij wiens eigen dommen worden verbeurd verklaard eene vergoeding ontvange. Eq 't is die vergoeding aan de ont eigende catholieke Geestelijkheid ver schuldigd die de Staat betaalt. Dat de Staat de kerkgoederen of de hedendaagsche waarde ervan teruggeve en de catholieke Geestelijkheid zal dade lijk afzien van de vergoediüg die haar wordt uitgekeerd. Voegen wij hier nog by Do catholieke Priesters bewijzen een waren dienst aan den Staat want deze laatste heeft er een maatschappelijk be- laug by de inwoners een Eeredienst te zien belijden. Ook heeft tot hiertoe geen liberaal ministerie het durven wagen de begroo ting van den catholieken Eeredienst af te schaffen. Zelfs M. Bara, in leveu een hongerige papenvreter, verre van die begrooting zelfs te besnoeien of af te schaffou, deed eene vermeerdering der vergoeding aan de catholieke Geestelijkheid stemmen. M. Bara drukte alsdan zyn spijt uit dat de toestand der staatsfinanciën niet toelieten eene grootere vergoeding toe te staan. En nu eindelijk is er, na dertig jaren en na de herstelling onzer staatsfinanciën door een catholiek ministerie, aan den wenscli van M. Bara voldaan geworden. Een woord nog Wonder is 't dat de liberalen en socialisten gedurig de ver goeding aan de catholieke Geestelijkheid beknibbelen en zwijgen over de jaar wedde aan joodsche rabbijnen en pro- testanscbe dominés gegund Haat tegen den R. C. Godsdienst en tegen zijne Dienaren leggen dat alleen uit 1 Vroegpr dan andere jaren zal dit jaar de jacht worden geopend, uit hoofde der vroege rijpte van den oogst. Roeds acht dagen is mon aan het pik ken in verschillende deelen van het land. De opbrengst van den oogst schynt goed te zullen zyn wat de graüen betreft, maar het voeder zal duur zijn, daar het strooi zeer kort is en het hooi door de droogte veel heeft verloren. Onbetwistbaar is 't dat de liberale voorstaanders van het Z. A. S. uit poli tieke berekening bandelen en zich om de rechtveerdigheid en gelijkheid zoo zeer bekommeren als de saook om een appel. Immers klaar en duidelijk blijkt het uit de verklaring door hen ge laan ter voor laatste vergadering met de socialisten. Van stemrecht der vrouw willen ze niet en trappen aldus hun zoogezegd gevoel van rechtveerdigheid onder de voeten. Immers waarom willen zij van't stem recht der vrouw niet Omdat het voor jaren en jaren en jaren de overmacht der Catholieken zou verze keren.... Politieke berekening dus 1 De roode en groene socialisten alsook de progressisten die iu hun gareel loepen beweren dat de openbare denkwijze; het Z. A. S. eischt, doch L'Etoile Beige betwist bet en schrijft Heden wordt de herziening onzer kieswetgeving gevraagd door de roode - partij geholpen door den radikalen groep die kazak heeft gekeerd. y Die herzieuingseischers weten zeer goed Jat hunne vraag door de meerder- beid der Volkskamer zal verworpen worden. Zij rekenen zelfs op do mis- lukking op wetgevend gebied om een beroep te kunnen doen op den oproer. In der waarheid, wanueer men be- weert dat het volk tot het uiterste gedreven, vervolgd, uitgedaagd wordt door 't behoud onzer kieswetgeving, (van 'tmeervouidg stemrecht)schermt men met woorden en houdt men de menschen voor den gek - La Chronique een ander geusche orgaan, bezweert bare partijgenooten niet meê te werken tot het het uitlokken van straatbetoogingen - 't Is geene goede politiek, zegt bet blad, bij voorbaat een beroep te doeo op 't straatgeweld. Zoo lokt men de ge- weldaden uit. Welnu het liberalism mag niet meè- - werken aan de gebeurlijkheid welke b men op voorhand schijnt te willen inrichten. De groene drukpers is van jeen ander gedacht. Volgens haar moet men tot revolutie overgaan indien men het Z. A. S. niet gewillig toestaat... Er moeten gewelddaden gepleegd, bloed vergoten, kerken, paleizen, kasteelen in brand ge stoken worden enz, enz. anders moeten MM. Adolf en Pieter Daens, 't Leeuwke Plancquaert, Van Schuylenbergb, Wek kers van Boom enz. enz. nog derlig jaren wachten naar de kamerzetel dat ze mot i een gretig oog beloeren I... Ziedaar waar in om er revolutie moet gemaakt worden XIX. Na een blauw laken matrozenpak besteld te hebben, keerden vrouw Chopper en Jos l naar huis terug, en na hun ivondmaal vroeg i' zij aan Jos haar een der groote rekening boeken, te geven, welke zij op hare knieën legde en opende. Daar, sprak zij, het blad beziende, ik ken die rekeoing wel, het is die van Tom Alsop, een fermen, schoonen man, maar by ongelukkig getrouwd zijne vrouw was eene duivelin, en do arme jongen zag haar doodgaarno dit was juist zijn ongeluk. Op zekoren dag was er een hevige twist geweest en toen hij later thuis kwam, was zij ver dwenen. Dit maakte hom wanhopig hij maakte zich stomdronken gelijk de matrozen altijd doen als hun iets in den weg ligt, hij ging naar den waterkant en den volgenden dag vond men zijn lijk dry ven. Hij had zich zeiven verdronken Zoo denken eenigen, Peter en hjj was mij 1 pond, 3 schellingen, 4 deniers schuldig, als ik mij goed herinner. Is dat niet het be drag, Peter Ja, madame, antwoordde Jos, dat is hot juiste bedrag. Arme man, vervolgde vrouw Chopper mot een zuchthij ging zijne groote rekeniug aa.gg.n zonder mij mijne kleine te betalen. Maar dat is nietB ik wenschte dat hy nog leefde en mij nog eens zooveel schuldig was. Hier is eene welke ik mij goed herinner, Pe ter, want het is een goed bewys dat de matro zen eerlijk zijn en ik geloof, als zij niet betalen, dat dit meer voortkomt uit vergeet achtigheid dan uit iets andora, en dan letten zij zoo weinig op hun geld, dat zij het aan stonds verteren; zie, Peter, dit is bijna de eerste rekeniug van toen ik myne zaak begon. Het was een knappe, blonde jongen van Shields dejoDgen had schipbreuk geleden, en was door een ander vaartuig opgenomen en teruggebracht ik verschafte hem omtrent 20 pond, en hij zegde dat hij alleB besparen zou om mij te betalen als hij terugkwam hij zeilde weg en ik hoorde in negen jaren niets meer van hem, ik meende dat hij verdronken, of geen eerlijke jongen was ik wist niet wat denken, en het was eene groote som, welke ik verloor, maar ik gaf het op toen op zeke ren dag een groote, stevige kerel met langen rossen baard mij kwam bezoeken en vroeg Kent go mij nog Neen, antwoordde ik half verschrikt hoe zou ik u kennen ik heb u nooit te voren gezien Jawel, Bprak hij en hier hebt gy het bewys hij legde een hoop gold op tafel en zeide nu, madame, noem wat n toekomt, beter laat dan nooit. Ik beu Jim Sparling, die schipbreuk geleden had en voor wien gy zoo g«ed geweest zijt als eene moeder maar ik heb sedert nog geen verlof kunnen krijgen om u ta komen bezoeken. Ik ben bootsman op De ajuinplaa?. Bijna alle jaren wordt er groote schade veroorzaakt op de ajuinvelden welke zich in groot getal in de omstreken van Dendermonde en Aalst bevinden. Het kwaad komt voort van ma den welke voornamelijk de jonge planten aantasten en ze van binnen uiteten. In geval die vijanden in klein getal zijn, een of twee b. v., kan het gebeuren dat de ajuioplant, nadat de leeftijd der iosekteu als made afgeloopen is, geneest, maar zij bereikt nooit hare volledige ontwikkeling meer. Gewoonlijk sterven echter de meeste ajuinea weg. De ziekte vertoont zich vooral op de velden waar bedoelde vrucht verscheidene Jaren achtereenvolgen» ge teeld wordt. Er oatstaan eenige smetpun- ten welke zich uitbreiden en soms ganscb den akker bedekken, 't Is waarlijk spijtig dat vele onzer landbouwers geene keuuis- sen over de levensleer der iosekteu be zitten, want anders zouden zij die gevaar lijke plaag gemakkelijk kunnen bestrij den. Zy is toe te schryven aan de grijze ajuin vlieg Anthomyia antica M.) of soms aan de ajuinmaanvlieg (Eumerus lunula- lus M.) De grijze ajuinvlieg brengt den winter door als pop in den grond. By het warm weder in de lente komt zij te voorschijn en begint eieren te leggen waaruit de gevreesde maden komen. Deze vallen den ajuin aan en als zij volwassen zijn verpop pen zij zich om wederom vliegen te leve ren. Er kunnen op die wijzo verscheidene geslachten malkander opvolgen, waaruit eene sterke vermenigvuldiging der insek- ten voortspruit, terwijl do schade grooter en grooter wordt. Er bestaau verscheidene middelen om die ziekte te bestrijden, maar wij zullen ons hier bepalen met het bijzonderste op to geveD, want wij zijn van meeniug dat het iu de meeste gevallen voor onze stre ken zal voldoen. De jonge planteD, die van gemelde ma den aangetast zijn, kan men gemakkelijk aan hun ziekelijk uitzicht erkennen. Zoo dra men een smetpunt bemerkt, moet men al de ajuinen, welke aangedaan zijn, uittrekken, onmiddellijk in eenen zak verzamelen en met kokend water begie ten. Het werk is gemakkelijk daar het gedu rende het wieden kan plaats hebben en veroorzaakt daarom geringe kosten. Men een oorlogschip en ik heb juist mijn loon ge kregen nn kom ik hier om mijne schuld te betalen. En hy dwong mij nog 5 pond meer te nemen om een zijden kleed te koopen te zijner gedachtenis. Arme jongen hij is nn dood. Hier is een andere deze werd gemaakt door een vun die lungo magere matrozen, welke het mes in eene schede dragen en Diet tnsscben hunnen gordel die kerels belalen nooit, maar zij vloeken vreeselyk. Laat zien, welke kan deze zijn Lees eens, Peter, hoe veel is het 4 pond, 2 schellingeu, 4 deniers, ant woordde Jos. Ja, ja, nu schiet het mij te binnen, het was een Hollandsere kapitein. Daar kleeft bloed aan die rekening, Peter het waren za ken, welke ik hun liezorgde, juist voor zij afzeilden een oud man was kajuitspassagier; hij was een zeer rijk man alhoewel hij voorgaf arm te zijn. Het was een koopman in diaman ten, zegt men zoodra zij in zee gestoken, vermoordde hem de Hollandsche kapitein des nachts en wierp hem overboord door het ven ster dor kajuit maar een der matrozen had gezien wat er gebeurd was, en de kapitein werd te Amsterdam gevangon genomen en onthoofd. De bemanning vertelde ons dit, toen 't schip met een nieuwen kapitein terug kwam. Och arme ging de oude vrouw voort, een ander blad omslaande, deze rekening zal ik niet gauw vergeten. Nooit zie ik de arme Mary, zonder er op te denken. Zie, Peter, ik moet echtor opletten gausch de plant uit te steken, waot de maden zitten gewoon lijk iets onder de oppervlakte van don grond, en de zakken waarin men ze doet moeten goed dichtzyo, want anders ver laten die larven de planten en trachten wederom iu den grond te geraken. Onnoo- dig te doen opmerken, dat het kokend water niet alleen de volwassen maden doodt, maar ook de kleine die nog bijna onzichtbaar zijn en de eieren. Het zuive- ringswerk moet voortgezel worden tot diep in den zomer, want bet zyn de laat ste maden welke bestemd zijn den winter als poppen door te brengen. Natuurlijk is het ook geraadzaam van akker voor de ajuinteelt te veranderen. Gelijk by den ajuin komen dergelijke ziekten voor op verscheidene planten van denzelfJen aard bij de prei, de sjalot, enz, De bestrijdingswijze is daaromtrent deaelfde als bij den ajuin. A. Peute*. Meatregalen tegen den invoer van zieke vogels uit den vreemde. Volgens eene verklaring van M. den Minister van Lindbouw in da zitting der Kamer van Volksvertegenwoordigers van dyosdag laatst, zal eerlang oen koninklijk besluit verschijnen, waarbij de invoer van kiekens uit den vreemde aan gezondheids maatregels onderworpen wordt. Dit be sluit machtigt den heer minister van land bouw den iuvoer van zieke vogels te ver bieden en zelfs den invoer vao vogels uit zulke landen geheel te verbieden, waar besmettelijke vogelziekten heerschen. De hitte hier en in Amerika. Wanneer wij vernemen dat in Amerika alles op grooten voet gebeurd, moeten wy dat niet juist naar de letter nemen, 't Hangt veel af van de manier, waarop de zaak verteld wordt. Zoo bijvoorbeeld de hitte, waarover men reeds eenige dagen klaagt en die vol gens de tijdingen uit Amerika alles over treft, wat men hier in Europa maar kry- gen kan denk eens na 90 graden 1 Kolossaal zal men zeggen. Maar men rekene dat men in Amerika den thermo meter Fahrenheit gebruikt, waarvan de 1® gelijk staat met onze 17* 22 centigraad beneden zero. De 90 graden van New-York staan ge lijk met onze 32 centigraden, eene warmte waar wij in de laatste dagen reeds boven zijn geweest. Als dus de Amerikanen bii houderden op straat doodvallen, dan is dit eenvoudig omdat zy er niet zoo goed tegen kunnen wy. ken het bedrag juist 8 pond, 4 schellingen, 6 deniers het is voor alles wat ik geleverd heb toen Mary's Moeder hertrouwde; het was het bruilofstmaal. Wie is Mary Het meisje achter de loogbank in de nnaste herberg. Het is een braaf en zedig meisje, zij is wel opgebracht en zeer geleerd zij kan lezen en zeer schoon schrijven en men zegt zelfs, dat zij vroeger was ingeteekenl op leesbibliotheek. Haar vader was een bak ker hier in de stad, maar zijne vrouw was slordig en hield veel van opschik on uitgaan toen hij gestorven was, gingen de zaken hoe ;er hoe meer achteruit en Mary moest gaan dienen. Hare moeder maakte alles op en trouwde toen met den herbergier van hier naast. Dat is nu vier jaar geleden. Haar stief vader deed Mary onmiddelijk naar huis ko men om de klanten in de herberg te bedienen; maar hij is een onbeschofte kerel en slaat haar, als zij geen vriendelijk gezicht zet tegen de ruwe matrozen. Het arme kind is diep ongelukkig en ik had haar aangeboden om by mij te komon, te meer, omdat hare moeder nu gestorven is; maar haar stiefvader,wilt dit niet toe8tnun cm het eenigste middel is haar «enen dienst te bezorgen buiten de stad, maar dat kon ik niet doen. Gy zult haar spoedig genoeg leereu kennen, want als zij een vry oogenblik heeft, komt zij hier om haren nood te klagen. (Wordt voortgenet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1