Arbeidswetgeving. Vlierzele. De Dendergalmers Sn0d°°b'è®: Van tak op tak. Vervolg van 't wetsontwerp nopens de ongevallen op den arbeid (Zi e Dender- bodcll Juli 1901.) HOOFDSTUK II. Van de waarborgen en van de venekering. Art. 12. Behalve in de gevallen voorzien bij artikel 14, is het hoofd der onderneming gehouden liet kapitaal der rente te vestigen, ovf reenkomstiz het in artikel 3 bedoeld tarief, hetzij lij de Algemeene Spaar- ai Lijf- rentekas hetzij bij eene voor de uiikeenng der renten toegelaten verzekeringsmaatschappij. De vestiging van liet kapitaal moet ge schieden in geval van overlijden van den werkman, binnen ééne maand na do overeenkomst tus- schen do belanghebbenden en, bij gebrek aan overeenkomst, binnen ééne maand na het eindvonnis in geval van voortdurende onbekwaamheid tot werken, binnen ééne maand na het eindi gen van den termijn voor herziening, bepaald in artikel 26. Echter kunnen de inrichtingen, die met de uitkeering der renten zijn belast, onder hare aansprakelijkheid uitstel van betalingster mijnen toestaan aan de hoofden der onder neming. Art. 13. De schuldvordering van het slachtoffer des ongevals of van zijne recht verkrijgenden is gewaarborgd door een voor recht dat, in rangorde, onmiddellijk volgt op nr 4 van artikel 19 der wet van 16 December 1851 op do voorrechten der hypotheken. Art. 14. Het hoofd der onderneming is ontslagen van de verplichting om het kapi taal der rente te storten, zoo hij bewijst dat hij, overeenkomstig artikel 8, een ver zekeraar in zijne plaats en verplichtingen stelde. Deze overdracht heeft ontheffing van het bij artikel 13 gevestigd voorrecht ten ge volge of dat hij het uitkeeren der rente heeft verzekerd, door, overeenkomstig do bij het koninklijk besluit te bepalen voorwaarden, ter Depositokas of ter Algemeene Spaar- en Lijfrentkiis titels neer te leggen, waarvan de waarde groot genoeg is om, bij voorkomend geval, de vorming te waarborgen van het kapitaal waarvan de stortiug niet geschiedde. Art. 15. Tot bereiking van het doel dezer wet, worden toegelaten de maatschap pijen voor onderlinge verzekering of verze kering tegen vaste premiën die zich gedragen naar de bij koninklijk besluit in te voeren verordening. De toegelaten maatschappijen zijn gehou den reservevelden of borgtochten te vormen op de wijze zooals door de verordening zal worden bepaald. Het bedrag van de reservegelden of borg tochten wordt, hij voorrecht, aangewend tot betaling van de vergoedingen en renten. Art. 16. De toelating wordt verleend en ingetrokken door den Minister van Nijver heid en Arbeid, die eerst de meening inwint van de Commissie voor arbeidsongevallen. HOOFDSTUK III. Van de burgerlijke aansprakelijkheid. Art. 17. Er wordt in geenen deele afge weken van de algemeene regelen betreffende de burgerlijke aansprakelijkheid, wanneer het ongeval met opzet werd teweeggebracht door het hoofd der onderneming. Met uitzondering van dit geval, geeft de schade, voortspruitende uit arbeidsongevallen ten laste van net hoofd der onderneming en ten voordeele van het slachtoffer of zijne rechtverkrijgenden enkel en alleen recht op do bij deze wet vastgestelde vergoedingen. Schade en intresten kunnen in geen geval te gelijk met deze vergoedingen worden ge vorderd. Art. 18. De bij deze wet bepaalde ver goedingen zijn niet verschuldigd wanneer het ongeval door het slachtoffer met opzet werd teweoggebracht. Art. 19. Elke met de bepalingen van deze wet strijdige overeenkomst is van rechts wege nietig. HOOFDSTUK IV. Van de aangifte van ongevallen en van de rechtsmacht. Art. 20. Elk ongeval aan den werkman overkomen bij de uitoefening van zijn bedrijf en dat heeft veroorzaakt of van aard is om te veroorzaken hetzij den dood van het slacht offer, hetzij eene onbekwaamheid tot werken, die waarschijnlijk ten minste twee weken zal daren, moet, binnen drie dagen, door het hoofd der onderneming of zijn gelastigde norden aan gegeven, onverminderd alle andero bij de wet ten en verordeningen voorgeschreven naspo- ringen. De aangifte wordt opgesteld in den bi koninklijk besluit voor (e schrijven vorm. Zi wordt overgemaakt aan den arbeidsopzichter van het gebiedalsmede aan de griffie van het Vredegerecht des kantons, binnen hetwelk het ongeval plaats had daarbij wordt, op kosten van den aangever, gevoegd een geneeskundig getuigschrift waarvan de vorm hij koninklijk besluit zal worden bepaald. Bestaat er aan leiding toe, dan maakt do aangifte melding van den verzekeraar met wien het hoofd der onderneming eene overeenkomst heeft geslo ten onder de hij deze niet voorziene voor waarden. De aangifte van hel ongeval kan, met nalezing van dezelfde vormen, nor den gedaan door het slachtoffer of zijne rechtverkrijgenden. Ontvangbewijs van de aangifte wordt elk geval den aangever door den griffier toe gezonden. Wordt er tot een onderzoek overgegaan door den arbeidsopzichter, dan doet deze ambtenaar een atsehrift van het proces- verhaal van onderzoek geworden aan de griffie van bet Vredegerecht. Partijen hebben het recht, op hunne kos ten, ter griffie kennis of kopie te nemen van de aangifte van het ongeval, van het daarbij gevoegd getuigschrift en, zoo noodig, van het afschrift van 't proces-verbaal van onderzoek. Art. 21. De vaststelling en de beteuge ling van de overtredingen van art. 20, bedre ven door de hoofden eener onderneming of door hunne gelastigden, geschieden overeen komstig de wet van 5 Mei 1888 betreffende het toezicht op de gevaarlijke, ongezonde of hinderlijke inrichtingen, onverminderd noch tans de bepalingen van titel X der wet van 21 April 1810, wat aangaat de mijnen,-de erts groeven, de steengroeven en alle tot de me taalnijverheid behoorende inrichtingen die onder toepassing van genoemde wet vallen. Art. 22. De vrederechter van het kan ton, waar het ongeval plaats had, neemt ken nis, overeenkomstig de regelen vervat in art. 3 der wet van 25 Maart 1876, van do rechts vorderingen betreffende de schadevergoedin gen uie uit kracht van deze wet aan de werklieden of hunne rechtverkrijgenden ver schuldigd zijn, alsmede van de eischen tot herziening van deze schadevergoedingen. Art. 23.Zelfs in het geval van overdracht voorzien bij art. 8, lid 2, van deze wet, staat het den werkman of zijnen rechtverkrijgen den altijd vrij het hoofd der onderneming rechtstreeks te dagvaarden, behoudens het recht van dezen om den verzekeraar in de zaak te betrekken- Art. 24. Partijen hebben het recht vrij willig voor den vrederechter te verschijnen, ten einde hun akkoord aangaande de schadevergoe dingen die moeten verleend norden tengevolge van ongevallen te doen vaststellen. Het proces-verbaal der rechtszitting, waar bij dit akkoord wordt vastgesteld, geldt als eindvonnis; het afschrift daaavan wordt uit voerbaar verklaard. Is de zaak nog niet in staat van wijzen, dan heeft de rechter altijd het recht, zelfs ambtshalve, aan het slachtoffer of aan zijne rechtverkrijgenden, voorloopig eene som toe te kennen onder den vorm van eene dagelijksehe tegemoetkoming. Vonuisien, tijdelijke schadevergoedingen of vergoedingen voor het leven toekennende, worden uitvoerbaar verklaard bij voorraad, ondanks hooger beroep en zonder dat het noodig is borg te stellen. Is er echter grond voor de toekenning eener rente waarvan het kapitaal kan gevorderd worden, dan beperkt de rechter de voorloopige uitvoering tot de betaling van de interesten; in dit laatste geval staat het den rechter vrij te eischen dat borg worde gesteld door het hoofd der onder neming, zoo deze niet een verzekeraar in zijue plaats en verplichtingen heeft gesteld. Bestaat er, ingeval van gerechtelijke ten uitvoerlegging. aanleiding tot het vestigen van het kapitaal der rente, dan kan de rech ter, op aanzoek van eiken belanghebbende en zelfs ambtshalve, aanstellen eenen curator ad hoc, die belast zal zijn dat kapitaal te ves tigen door middel van de geïnde sommen. Art. 26. De rechtsvordering tol betaling van de schadevergoedingen, bij deze net voortien verjaart door verloop van drie jaren. De eisch tot herziening van de vergoedin gen, gegrond op eene verergering of op eene ver mindering van de gebrekkelijhhetd van het slachtoffer, of op zijn sterven aan de gevolgen van het ongeval, kan gedaan worden gedu rende drie jaar te rekeaen van het akkoord dat tusschen partijen werd getroffen, of van het eindvonnis. Art. 27. De eisch tot betaling of tot herziening van de bij deze wet voorziene schadeloosstellingen kan, in geen geval wor den gebracht voor den strafrechter; de uit oefening daarvan is onafhankelijk van de uitoefening der openbare rechtsvervolging waartoe het ongeval aanleiding zou kunnen geven. HOOFDSTUK V. Fiscale bepalingen. Art. 28. Worden vrijgesteld van zegel en van griffierecht en kosteloos geregistreerd, zoo zij aan de formaliteit der registratie wor den ond'-rworpen alle vrijwillige akten, alsmedo de akten van vrijwillige rechtspraak, die de uitvoering van deze wet betreffen. Art. 29. Worden kosteloos afgegeven alle getuigschriften, akten van bekendheid en andere waarvan de overlegging, voor de uitvoering van deze wet, door de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas en de toegelaten Ver zekeringsmaatschappijenkan worden geëischt. HOOFDSTUK VI. Algemeene bepalingen en overgangsbepalingen. Art. 30. Bij koninklijk heslnit zal er bij het Ministerie van Nijverheid en Arbeid wor den aangesteld een technisch comiteit dat zal bestaan uit negen leden, waaronder ten minste twee actuarissen en dat den naam zal dragen van Commissie voor arbeidsonge vallen. Buiten de nmbtsbevoegsheden haar bij art. 16 van deze wet opgedragen, zal de Com missie beraadslagen over alle vraagstukken haar door den Minister voorgelegd omtrent de vergoeding voor schade voortspruilonde nit arbeidsongevallen Art. 31. De Algemeene Spaar-en Lijf- rentehas wordt gemachtigd verzekeringen aan te gaan tegen het gevaar van ongevallen, bij deze wet voorzien. De algemeene voorwaarden en de tarieven van deze verzekeringen worden bij koninklijk besluit goedgekeurd. Art. 32. De verzekeringscontracten ge sloten voor de afkondiging van deze wet en betrekking hebbende op het gevaar van ar beidsongevallen bij de ondernemingen waarop genoemde wet van toepassing is. kunnen door den verzekeraar of door den verzekerde worden opgezegd, hetzij bij schriftelijke ver klaring, waarvan een ontvangbewijs zal wor den afgeleverd, hetzij bij buitengerechtelijke akte. Art. 33. -- Deze wet zal eerst zes maanden na afkondiging van de koninklijke besluiten die hare tenuitvoerlegging moeten regelen, in werking treden. Deze besluiten znllen genomen worden binnen één jaar, te rekenen van de afkondi ging der wet. Art.. 34. Gedurende een tijdperk van tien jaren, dut zal aanvangen bij het eindigen van den termijn van zes maanden, bedoeld in het vorig artikel zullen.bovenstaande boofd- 8<nkken I eu II niet van toepassing zijn op de mjnontginners, mits zij doen blijken. 1° Dat. zij zijn aangesloten bij eene gemeen schappelijke door de Regeering erkende Voorzorgskas ten batevau mijnwerkers 2* Dat deze Kas verzekert aan hunne werk lieden of aan dc rechtverkrijgenden van dezen, in geval van arbeidsongevallen na het in werking treden van deze wet overkomen, schadeloosstellingen bepaald bij de art. 3 en 4. De uitvoering van dit artikel zal bij ko ninklijk besluit worden geregeld. Onder dit laatsto opzicht is de groene profeet nu bedeu in de plaats van de Den- dergnlmers getreden met dees verschil dat hij, groene profeet, ten minste 10 graden dwazer te werk gaat dan zijne liberale vijanden van vroeger en boezem vrienden van heden die reeds dwaas ge noeg haudelden in de zaak. Door een frisch schoon weder beguns tigd is het feest, dat ik verledene week in Denderbode aangekondigd had, op buitengewone wijze gelukt. De dag van 22 Juii 1901 is voorwaar het schoonste, het indrukwekkendste feest dat wij hier in onze gemeente gekend hebben. Daar om ook zal die dag met genoegen in ons geheugen bewaard blijven. Reeds vau in den vroegen morgenstond waren de dorpelingen in volle bedrijvig- t heid om de kerk en de opgerichte praal- hogen met luister en goeden smaak te versieren. Overal zag men vlaggen en wimpels, die op zeer bevallige wijze door elkaar slingerden puike jaarschrifteu en andere gedichten, met loofwerk en bloem kransen omgeven, ontbraken er ook niet. Vau aau de kerk tot aan de prachtige woon van den heer doktoor Verstraeten was de straat langs beide kanten met denneboompjes beplant-, die ook met liefelijke wimpels on andere versieringen bekleed waren, waardoor de baan een recht schilderachtig uitzicht kreeg. Hoe stond iedereen verwonderd en als in verrukking het overscboone vaandel te beschouwen, dat de Eerw. Missionaris Verstraeten ten geschenke heeft gegeven aaa het Geuootschap van den H. Fran- ciscus Xiverius. Met dien standaard aan 't hoofd, do Xaverianeu, de zangmaat schappij S9 Cecilia en de muziekanten van Oordegem daar achter, werd de zen deling van uit zyn ouderlijk huis stoets gewijs ter kerk geleid, alwaar hij om 10 uren, zijne Eeremis iu allergrootste plechtigheid opdroeg. Indrukwekkend was het dezen jeug digen Zendeling op het altaar te zien, omringd vau 6 audere priesters-assis tenten. Ook mag meu zeggen dat de Preismesse van Stehle zoo niet vol maakt, dan toch op onverbeterlijke wijze is uitgevoerd. Dit strekt onze zangers eu de heeren muziekanten, die hunne wel willende medewerking verleend hebben, ter eere. Dat zij tillen hier openlijk den hartelijksteu dauk er over ontvangen. Een daverend Te Beum werd na de Mis gezongen en voegen wij ter loops er nog bij, dat de armen door de familie Verstraeten niet vergeten werden, daar er onder onmiddellijk eene groote brood- deeling volgde. 's Namiddags, rond 4 uren, begaven de leden der zangafdeeling en de muzie kanten zich naar de woon van den heer Doktoor Verstraeten, waar do missiona ris en zijne familie, benevens een groot getal heeren geestelijken, opeen eetmaal vergaderd waren. Daar werd de geleget»- heidscaotate uitgevoerd, alsmede twee andere fraaie zangstukken. Ook werd in eene wei doordachte redevoering, namens de zangafdeeling, den eerwaarden Mis sionaris hartelijk geluk gewenscht. Deze redevoering kon men onder drieërlei oogpunt beschouwen 1° gelukwenscbing over het eerste H. Misoff-r, dat do Eerw. Heer Verstraeten in de kerk van zyn ge boortedorp opdroeg 2° eene zinspeling op zijn vertrek eu zijn apostolisch werk in China en 3° eene diepgevoelde dankbe tuiging over den prachtigen standaard, met 't Genootschap vau den H. Fran- ciscus-Xaverius heeft begiftigd. Door zoo vele blijken van genegenheid getroffen, dankte de Eerwaarde Zendeling en wist in eenige gepaste woorden zijne aanhoorders aau te zetten zich nooit te schamen als ware Xavcrianen onder de plooien van 't vaandel te komen. Eindelijk werd ons eeu goed glaasje, fijoe sigaren en nog iets lekkers en fijns daarbij aangeboden zoodat wij ouder deu besten indruk den Missionaris en zijne Familieledeu verlieten om nog eeni- gen tijd in vroolijkbeid over te brengen. Zoo eindigde de dag, die in het geheu gen der Vlierzelenaren in 't algemeen als een der schoonste, en voor de geachte Familie Verstraeten in het bijzonder als een der heugelijkste zal geboekt blijven. te vrienden van den groenen profeet; maar geeu wonder de liberalen zijn nu bij hem goede christen geworden. Maar waaruit spruit die ommekeer voort?... Uit judasserij, uit wraakzucht... Hoe is 't auders uit te leggen Immers op 31 Juli 1887, te dien tijde was er nog geene judasserij, sprak de groene profeet, een klinkend rekwisito- rium uit tegen de Dendergalmers waaruit wij 't volgende knippen Dendergalm wij beschuldigen u van een ware hellegalm te zijn 1 den kaje- van der vuilste vrijdenkerijwij be- schuldigen u van alles belecdigd te hebben wat Aalst en wat alle treffelijk volk eerbiedigt.... In dat zelfde schrijven verwijt de groe ne profeet aan de Dendergalmers dat ze het allemau soldaat (de» bazernedwang) voorspreken en de groote openbare wer ken van Aalst onrechtveerdiglijk beknib belen en afkeuren^ Xaverius- en Vincentiuskomiteit van het Sint-Jozefs Collegia van Aalst. Het schooljaar 1900 1901 loopt ten einde. Door het aankondigen der onder scheidene giften hebben de weldadige zielen van Aalst kunnen bestatigen welke vruchten het Xaverius- en Vincentiusko- miteit gedurende dit schooljaar met Gods zegen heeft afgeworpen. Ter bekroning hunner werking hadden de ledeD van dit pasgesüchte liefdewerk eene Tombola ingericht en de opbrengst van die Tom bola heeft nogmaals bewezen wat do Christcne menschlievendbeid ook door de jongeren beoefend, al Diet vermag. Dauk aan den iever der leden en der weldoe ners mogen wij aan de armen der stad Aalst, acht honderd franken uitdeelon. Die acht honderd franken zijn in do Komiteitzittingen der beide afdeelingen op de volgende wijze verdeeld Vijf honderd en vijftig franken aan de Conferentie van den H. Vincentius der Stad Aalst fr. 550 Twee honderd en vijftig franken aan het Liefdewerk De Naak ten kleeden n der Sint Jozefspa- rochie van Aalst fr. 250 Te samen fr. 800 Is de Tombola de kroning geweest van de werking, deze gift is voor de noodlij denden als de krooogift door de komitei- ten van 1900-1901 aan de stad aange boden. In den naam der leden bedanken wij uit ter herto alle de weldadige personen welke op de eene of op de andere wijze ons werk gesteund hebben en wij verho pen dat ook de latere komiteiten, evenals de huidige, dien steun en die welwillend heid zullen ontmoeten. Namens de Besturen De Voorzitter Jozef Goossens Hubert Van Hoof. Rpvnintip Volgens de roode en groene orga nen zal men tot revolutie overgaan indien de Catholieken het Z. A. S. blijven wei geren... Zonder revolutie, schreef Leeuwke Plancquaert in zijn Rechtzullen er nog 30 jaren verloopen eer wij het Z. A. S. zullen verkrijgen. De groene helden die hopen dat het Z. A. S. huu een zetel ter Volkskamor moet meêbrengen, vinden dat te lang om te wachten en men moet hem dus met geweld veroveren zeggen zij, want binneu dertig jaren zijn we immers te oud of vau deze wereld niet meer.... En avant dus voor de revolutie 1.. Groene Pie is ook van dat gedacht en schrijftZondag 11. in 't Land van Aelst Indien de Bewaarders koppiger blij- ven als Koning Pharao in zijn oud Egipten, indien zij doof blijven voor zucht naar Vrede en goede Rede, dan b sullen under banden springen, ze spreken van bloed dat zou vergo- - ten, van menschen die zouden doodgeschoten worden wat geeft dat Och God wat zijn eenige - menschenlevens I.... Wat geeft het, dat er gemoord, gebrand geplunderd worde Watgeeft het dat er velen doodgescho ten worden, dat er bloed vergoten worde I.. Wat geeft het dat er velen verminkt worden voor hun leven I.. Wat geeft bet dat er weduwen en wee zen gemaakt worden I.. Wat geeft het dat duizeude men schen geruineerd worden, tot den bedel zak gedoemd Och God wat zijn eenige men schenlevens Ja, wat geeft dat alles I... Wat zijn eenige menschenlevens I... als de groene en roode volksverleiders maar den kamer zetel kunneu bemachtigen die zij zitten te beloeren gelijk 't ondier zijne prooi I... En als er ander banden zullen springen, in audere woorden, als mis leide lieden zullen revolutie maken, moorden, branden en plunderen om aan de groene helden don zoo beloerden kamerzetel te bezorgen, dan zullen zij zich verre van 't gevaar, iu de kassemat- ten van Cbipka, schuilhouden en hande len lijk zekere roode lafaards er hun meermaals 't voorbeeld hebben van ge geven... In alle geval, de groene, roode en ultra blauwe Aalsterscbe chefs houden het zich voorgezegd Wij, catholieke Aalstcnaren, zullen het wel wden to beletten dat er hier ander banden springen gelijk Groette Pie het ods belooft Xe Bondsfeest der Katholieke Turnkringen van België, te Gent 14 en 15 Juli 1901. Prijzen behaald door den Catholieke Turnkring - Willen is Kunnen der St-Jozefspatronage van Aalst-Schaarbeke. 1° Prijs voor do opgelegde gezamenlijke vrije oefeningen in de afdeeling van uit muntendheid. Allereerste prys met kunstvoorwerp (geschenk van den Minister van Land bouw) voor de gezamenlijke vrije oefenin gen naar keus, zonder tuigen. Allereerste prijs met kunstvoorwerp voor de oefeningen aan de toestellen (1® afdeeling) (ringen ree, evenwijdige barren). Allereerste prijs met kunstvoorwerp voor de wapenoefeningen (geweer). Allereerste prijs met kunstvoorwerp voor de pyramieden zonder tuigen. Benevens de prachtige kunstvoorwer pen door de maatschappij behaald, heb ben de 6 moedige jongelingen overwin naars in den prijskamp aan de toestellen elk een ZilverenEereteelcen ontvaugen. Donderdag 15 Augustus, om 4 ure namiddag, zal er een prachtig Tum- feest plaats hebben op den koor der Patronagie, Meuleschettestraat. De ver- schillige oefeningen waarmede de Turn kring Willen is Kunnen» zijneschoone prijzen behaald heeft zullen er opgevoerd worden. Prijzen der plaatsen Eerste plaats, 2 fr., tweede plaats, 1 fr.; derde plaats, 50 centiemen. A lef Rechtbank van Koop- handel. Kiesing. De candidaten aangeboden door de Handels kamer, zijn woensdag 11. als gekozeu uit geroepen daar er slechts eene enkele lijst van candidaten was neêrgelegd. Dus hebben wij: MM. Eugeen Moens, Dijveraar, Voorzitter; Leo Boterbergh, koopman in hop, Rechter en Frit/ De Wolf, koopman in hop en granen, R-ch- ter-plaatsvervangeralle drij te Aalst verblyveude. Voorzorgen met petrool. Waar op boeven we bij het gebruik van lampen ofpetroolvureii te letten Giet nooit pe trool in een brandende lamp of vuur dat zou eene misdaad zyn, gezien de gevol gen die zulke onzinnige daad na zich slepen kan. Zie toe dat uw hanglamp goed aau de zolder bevestigd is en dat er steeds een wolmklobje boven 'tglas hangt. Wanneer ge de lamp of het petroolvuur wilt uitdooven, draai do wiek niet to laag. Vrouwen, laat die ongelukkige gewoonte daar uw stoof nvt petrool aan te maken. Overweegt tocu dat uw leven en misschien dat uwer naastbestaanden van uwe dwaze handeling afhangen kan 1 Hebt uooit veel petrool in huis en bewaar ze in blikken bussen en niet in flesschen. Kuischt uwe lampen alle dagen en zorg dat de bol goed gevuld is vooraleer de wiek aau te steken. maatschappij der gedeco reerde werkliedeu. Op Zondag 4 Oogst aanst., zal deze Maat schappij haar jaarlij kscb feestvieren. Om 10 uren 's voormiddags algemeene vergadering in 't gewoon lokaal - Het Gravenhof Brusselsche Straat, waarna optocht met muziek aan 't hoofd naar de H. Mis. Om 1 ure broederlijk Noenmaal, al de werkende en eereleden aangeboden. Om 5 uren 's namiddags opstij ging VAN DEN MONSTEELXJCHTBAL- lon 't Jaapken onder bestier van den luchtreiziger Bernard Van Hoeck, die, door eene bijzondere flikkering hem eigen, met een valscherm zal nederdalen. Nadien prachtige tombola. Het feest zal gesloten worden om 9 uren 's avonds onder het spelen der Bra- bangonne en het zingen van Vaderland- sche liederen. Leve de Eendracht I Riekende adem. Do riekende adem is eene kwaal waar sommige lieden veel last mede hebben. Echter kunnen wy verzekeren dat het volgende middel zeer dikwijls vermin dering en zelfs geneziug der kwaal heeft aangebracht. Men neme 15 gram. Kalium-Cbloraat, en losse het op in eenen liter zuiver water. Hiervan neme men verschilligc malen daags eenen lepelvol waarmee men dan gorgelt en den mond spoelt. Probeert het, en wij gelooven vast dat ge er ten minste eene verhetering zult mee ge voelen. Kunst- on Letternieuws. Komt te verschijnen De Rosenmaand, gevolgd van Een Koning zonder kroon, episoden uit de Fransche Omwenteling, naar het fransch van L. Dussieux door Petrus Van Nuffel. Een scbakelkrans van ellenden, rampen en onheilen, het tafereel van een der bloedigste eeuwen onzer tijd rekening, zie daar wat onze stadgenoot in zijn nieuw werk den lezer ophangt. Verschillige blad zijden zijn striemende zweepslagen deu goddeloozen en zoogezegde wereldhervor mers toegebracht. In een woord, het nieuw werk van M. Van Nuffel zal veel goeds stichten en wij wenachen het overal een gunstig onthaal. Het werk beslaat 235 bladzijden, in kartonnen omslag gebonden, en kost slechts 1 frank. Vloeibare lucht. Op het Congres der brouwers. Maandag in Gent gehou den, gaf M. Van de Vyver, leeraar, merkwaardige onderrichtingen over de vloeibare lucht. Hij gaf eerst een kort overzicht, hoe men er toe gekomen is, de lucht vloei baar te maken. Dan ging bij tot de proe ven over met vloeibare lucht. Een zeer leenig stuk caoutchouc in vloeibare lucht gedompeld, werd zoo hard als ijzer. Hetzelfde gebeurde met een stuk vleesch. Een ei, in die vloeistof, was op min dan 2 minuten zoo hard, dat men het met een hamer moet stuk slaan. Het electrisch licht brandt veel helder der als men een der Polen in de vloeibare lucht dompelt. Het kwikzilver en de alcohol zijn mede op eenige minuten zeer hard. Hout, dat een weinig vonkt, schiet in brand zoohaast men het in de vloeibare lucht dompelt. Onbrandbare kolen komen van zelf in brand, zoohaast men ze iu de vloeibare lucht werpt hetzelfde gebeurt met eene spons, die anders niet kan bran den. Voor het einde deed do geleerde spre ker staal ontvlammen. Zoohaast hij het staal in de vloeistof dompelde, ontvlamde hot en wierp langs allo kanten glinste rende vonken. De Zondagrust is reeds gedurende drie zittingen van den hoogoren arbeids raad besproken. M. Pi ins heeft in eene zeer belangrijke voordracht het historiek van de Zondag- rust gemaakt, eu M. Mouset gaf verslag over de uitslagen, bekomen door de po gingen van het bijzonder initiatief. De verslaggever somde op wat er tot hiertoe gedaan was door den Bond voor do Zondagrust, en toonde aan dat de uit slagen gelijk staan aan nul. Te Brussel, Antwerpen, Luik, Gent, Namon, zijn de comiteiten ontmoedigd, en vragen dringend de tusschenkomst der wet. Ken groot deel der zitting werd ingeno men door de bespreking om te weten of men de Zondagrust, of de toékelijksche rust zal aannemen. In eene volgende zitting zal hierover gestemd worden. De Flandre libérale legt eeuen socia list de volgende woorden in don mond Indien het algemeen stemrecht der vrouwen aangenomen wordt, zullen wij, socialisten, en gij, liberalen, allen in den zelfden trog voor goed verbrijzeld wor den. De negen-tienden der vrouwen van de Gentsche werkerklas zijn streng catho- liek en zouden meeuen de eeuwige ver doemenis in te loopen, door voor socialis tische vrijdenkers te stemmen ik denk niet dat de burgersvrouwon andere donk- beelden hebben. Zij, die voorstellen de vrouwen tot het stemrecht te roepen, nemen eene ernstige verantwoordelijk heid op zichwij hebben reeds iets gewonnen, alles zou vorloren zyn. De Flandre libérale keurt natuurlyk deze redeneering volkomen goed. ll|n||A Zondag laatst was het 11 6ll6a eene sc,100ne feest. Het gelde de inhaling van den heer August Wynant, vereerd met het kruis vau 1" klas als arbeider gedurende 35 jaren in dezelfde steenbakkerij te Brussel. Ten 6 uren 's avonds waren de wereld lijke en geestelyke Overheden vereenigd op het Gemeentehuis ten einde den held der feest te ontvangen, te verwelkomen en hem den wijn van Heer te schenken. De heer t'Kint, Burgemeester, in eene welgepaste rede somde op de verdienste lijke loopbaan van August Wynaut eu melde de reden die hot Gemeentebestuur gehad heeft om die onderscheiding van Zijne Majesteit te bekomen. Daarna nam de E. H. Pastoor het woord om den TOjarigen arbsider proficiat te wenschen en zoo zyne stem bij die der wereldlijke Overheid te voegen. Ziehier die lofspraak Heeren Het wapen van de gemeento Welle is Hand in Hand met een Olijftak te mid den, twee troostvolle teotceo van een dracht en van vrede. Op heden, wij Geestelijken, wij achten ods gelukkig te zamen met de wereldlijke Overheid onze hulde te bewijzen aan den heer August Wynant voor de eervolle onderscheiding die hij vandaag te Brussel bekomen heeft. De II. Kerk, waarvan wy de vertegen woordigers zyn, heefc ten alle tijde den arbeider onder haro bescherming geno men. Do Paus Leo XIII, voor al zyue goede zorgen wordt genaamd den Paus der Werklieden Zijue Hoogwaardigheid de Bisschop vau Gent, neemt alle gelegen heden waar om zijne liefde, zijne genegen heid jegens den arbeider te toouen en wij Geestelijken van Welle hebben onder uweoogen en met uwe krachtdadige me dewerking gedaan al wat wij konuen om onze genegenheid aau de arbeiders te toonen. Ook indien wij ons bedroeven als zij lijden, wij verblijden ons als zy geluk kig zyn. Vandaag is het Te Deum, vandaag is het de dag van blijdschap. Proficiat dan Vriend August Wynant, uwe loopbaan ontvangt zijne welverdiende belooning. Mochte gij deze nog lange jaren in volle gezondheid te midden vau uwe achtbare familie genieten, in afwachtiug dat de Heer u schenke de eeuwige belooDing. Dat is de wensch vau uwen Pastoor en Vriend. G. Liefmans. Daarna is de eerewijn den held der feest aangeboden onder het spelen van eene schoone Brabanconno. Verbroedering en troostelijke feest. Wel en zeifs Wel...Ie. Belgische Bedevaarten ingericht door M. Francois, Bestuurder vau het Catholiek Verbond. 1° Naar O. L. Vrouw van Lour- des vau den 10 tot den 18 September 1901, ouder de geestelijke leiding van de Z. E. Minderbroeders Capucienen. Prijzen der reiskaarten Eerste klas Uit Brussel 146.00fr.; uit Geut 148,00 fr.; tweede klas: Uit Biussel 63,00 fr.; uit Gent 65,00 fr. VerhoogiDg van 5,00 fr. voor de in schrijvers na 20 Augusii. Prijzen der verblijfkosten: Eerste klas 100,00 fr.; tweede klas 60,00 fr. 2° Naar O. L. Vrouw van Lour- des, Paray le-Monial, O. L. Vrouw van Fouvière, te Lyon en O. L. Vrouw van de Wacht, te Marseille, van den 9 tot 19 September 1901, onder Geestelijk Bestuur vau de Z. E. Vaders vau het H. Hart. Prijzen der reiskaarten Uit Brussel le klas 205,00 fr.; 2e klas 145,00 fr.; 3* klas 95,00 fr. Uit Gentlc klas 206,00 fr.; 29 klas 146,00 fr.; 3e klas 99,00 fr. Prijzen der verblijfkosten Eerste klas 130 fr.; tweede klas 90 fr. Sluiting der lijst op 25 Augusti. Voor verdere inlichtingen wendde men zich tot M. Francois, 45, Noordlaan, te Brussel of tot C. Vau de Putte-Goossens, uitgever van Den Denderbode, Korte Zoutstraat, 31, te Aalst. AALST. Maatsohappij tot verspreiding der Reis naar O. D. Vrouw van Dour des (Frankrijk). Door eenen onvoorzinnen voorval is de bijeenkomst tot het kiezen van het Bestuur moeteu uitgesteld worden de nieuwe bijeenkomst is vastgesteld op Maandna 29 Juli, om 9 ure 's avonds, in het Lokaal Den Engel Leopold- straat. De heeren Leden die alreeds ingeschre ven zijn, worden vriendelijk verzocht dien oproep te beantwoorden. Gedurige Aanbidding en vollen Aflaat in de Kerk van het Gasthuisbinnen de Stad Aalst. Maandag 29 Juli, Vollen Aflaat, toe passelijk aan de geloovigc Zielen in het Vagevuur, voor alle dio gebiecht en ge communiceerd hebbende, zullen in de voornoemde Kerk bidden volgens do ge woonlijke intentie van onze Moeder de 11. Kerk. De diensten zullen beginnen ten 6 1/t uren 's morgens de eerste Mis, de tweede Mis om 7 1/ï om 5 uren namiddag het Sermoen en daarna het Lof. Alles tot meerder eere en glore Gods in het H. Sacrament des Autaars.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2