7 Donderdag Augusti 1901 3 centiemen per nummer 33,le Jaar 3393 Gelijkheid ES^MOORDENAARS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. el laK. Belgische Volksbond. Land- en Tuinbouw. De persoonlijke dienst. DE DENDERBODE. it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde* leekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes nden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving igt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- en zijn ten laste van den schuldenaar en schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N. 31, alle Postkantoren des Lands Guique «uum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften wordeo niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich U wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 31 Juli 1901. at wordt er met dat woord Diet u rmd?Hoe dikwijls beeft men bet Diet ruikt en toch blijft bet immer op emoe 1 van den mensch dezelfde aau- uitoefenen is inderdaad niets ter wereld dat enamer klinkt voor de massa dan lijk sijn. Dat streelt de mensche- eigeuliefde. bet dus te verwonderon dat in den gen politieken strijd voor Z. A. S. woord zoo dikwijls wordt uitge lee? groote menners, tij die uit Z. A. S. meest voordeel hopen te trekken Ie dat er nog water onder de brug oopen eer Z. A. S. er doorkomt, d het volk-opwinden om met geweld men wat op vreedzame wijze niet komen is. Zij roepen gedurig Ge- *idl De gelijkheid alleen is recht- streelen de eigenliefde van de kar is iedereen iD de samenleving nu lelijk Is de 3tem van den koewach- frel zooveel waard dan die van den jmeester twist dat punt, nu 'ne keer niet, he kunnen al de stemmen dezelfde niet hebben, want al de menschen Id bet maatschappelijk leven niet politiek leven is de uitwaseming et sociaal leven, van het maatschap- 'leven. mogen op politiek gebied al de hen niet gelijk zyn. De stem van eernaert, van M. Woeste gelyk aan au hunne poortiers dat niet belachelijk Backer heeft ook met dat woord heid gespeeld. Natuurlijk dat is rol. Die mensch moet het volk wat laien bij trekt er profijt uit. zegt Het volk (oh I spreek in van uw 10,000 stemmen, heer) gelijkheid op politiek gebied het hierop recht krachtens de betooor- n der grondwet zelve. De Backer, dat is de grondwet slecht gen. Gij doet ze daar iets zeggen men verre was te denken in 1830. constituanten waren toch ook geen potuilen om in arl. 6 iets te zeggen en zich in art. 47 tegen te spreken. Als gij art. 6 op de letter neemt dan mogen de rijke menschen het ook en zij zullen zeggen Wel als al de Belgen gelijk moeten zijn, dat ze dan dezelfde lasten betalen. De belastingen moeten pee kop betaald worden M. De Backer zou dan gauw roepen De Belgen zijn niet gelijk voor de wet, of ten minste voor die wet 1 Voor die wet en waarom niet M. De Backer laat dat woord gelijkheid slapen of toont te minste dat gij het begrijpt. naar het Engelach. rkei, 31,u vervolg. Is er dan niets voor haar te doen Ik vrees van neen, zoolang wij haar de stad kunnen krijgen. Leg hot hoek van kant, Pieter, ik kau er dezen niet meer naar zien laat ons naar gaf iederen dag zyne meesteres meer tot tevredenheid en op zijn eigen ver wording opende hij eena rekening voor vriend, den scheepsjongen, toen deze geld meer had. üoorende dat aijn schip rier opging om eene lading in te nemen, et Jos eenige regelen te schrijven naar Shane, om de ongerustheid te stillen, hij begreep dat zijn verdwijnen ver- ukt had. Jim Paterson beloofde den in do bus te zullen stekenzoodra zij enden zonden aankomen. He vriend schreef enkel het volgende Heer, ik stel het zeer goed en heb gevonden bekommer u dus niet over nooit zal ik nw goedheid vergeten. Jos alle «ij tt volgenden Zondag had Jos zijn matro- aangedaan en zag er heel net uit. alleen was bij een schoone jongen, maar Ziehier het program van het tiende congres, dat dit jaar te Brugge zal gehou den worden, op Zondag 22 en Maandag 23 September aanstaande. Het program is van zeer praktischen aard en wel geschikt om de krachtdadige medewerking uit te lokken van allen, die de werkerszaak wil len bevorderen, meer door daden dan door woorden. Zondag 22 September, ten 3 ure, zal eene groote algemeene vergadering ge houden worden, vereerd door de tegen- woordiggeid van Zijne Hoogweerdigheid Mgr den Bisschop van Brugge en een groot getal Senateurs on Volksvertegenwoordi gers der Vlaamsche en Waalsche streken. Die vergadering wordt belegd met het doel, te bewijzen dat de Catholieken de spoedige bespreking en stemming wen- echen eeDer wet op de Zondagrust en eene wet tot bestrijding vaD het alcoolism. Er is eene tweede reden waarom het bestuur hoopt en aandringt opdat het Congres op gansch uitzonderlijke manier, ook den Maandag 23 September door al de aangesloten kringen en maatschappijen zou bijgewoond worden Wij willen spre ken van de woelingen, die de socialisti sche leiders tegen November aanstaande aankondigen eu van nu reeds aan 't be reiden zijn. Het Congres van den Belgi schen Volksbond is eene gunstige gele genheid om aan gansch het land te toonen dat de Volksbond eene macht uitmaakt, waarop alle vrienden van orde en rust kunnen rekenen. Ook zal men op de ver gadering van 's maandags de middels be spreken om het socialistisch plan te verijdelen. Onze vrienden van Brugge bereiden zich, ieverig om de Congresleden gulhar tig te ontvangen. Zij hebben, van heden af, alle maatregelen genomeu om, aan degenen, die over tyd geuoeg beschikken, ook deftig in zijne manieren. Hy' ging naar de kerk, en daarna wandelde hij naar het huis van zijn vriendinnetje, Emma Philips. Zfj kwam naar buiten geloopen om hem goe den dag te zeggen, was in schik over zijne nieuwe kleeren, en nam hem bij de hand om hem aan hare moeder voor te stellen. Mevr. Philips was eene stille, innemende vrouw, en de grootmoeder zag er zeer eer biedwaardig uit. Zij deden hem allerlei vra gen over zijne familie, en Jos herhaalde de zelfde geschiedenis, dat hij en zijn vader stroopers geweest waren, dat hij betrapt was geworden en verplicht de vlucht to nemeu, en dat hij gegaan was met toestemming van sijne ouders. Zij waren voldaan over zijne ant woorden en zeer met hem ingenomen daar Jos de vriend was van haar dochtertje, noo- digde zij hem uit meermalen te komen, bet geen hij dan ook bij gelegenheid deed maar het liefste toch ontmoette hij Emma op den weg, en de twee kinderen (zoo Jos nog een kind kon genoemd wordenwerden zeer eigen met elkander, en waren droevig gestemd, als zij niet iederen dag eenige woorden konden wisselen. Zoo ging een half jaar van het nieu we leven van Jos voorbij. De winter waB koud en de zee stormachtig, en hij zat op zijne vingers te blazen, terwijl vrouw Chop per hare armen onder haren voorschoot stak maar hij vond steeds een goed maal en een warm bed, als zijn dagwerk was afgeloopen. Hij werd oon groote lieveling van vrouw Chopper, welke eindelijk bekende, dat hij de schoonheden van het aloude Brugge te toonen, of een uitstapje in te richten naar de zee Oostende of Blankenberghe, die maar op eenige minuten per ijzeren- weg van Brugge verwijderd zijn. Die het begeeren. zullen ook de reusachtige wer ken der nieuwe zeeaven kunnen bezoeken. Alzoo zal het nuttige met het aangename gepaard worden. voortbrengst ruim drie millioen kilogram men boter bedraagt, zich onder controol Om onvervalschte boter te kun nen verschaffenDoor de Friesche maatschappij van landbouw is onlangs opgericht te Leeuwarden, een laborato rium voor boter-controol, ten einde koo- pers van Friesche natuurboter volkomen zekerheid te verschaffen van de ontvangst van een onvervalscht product. De leden van deze controolststie heb ben zich onderworpen aan de volgende bepalingen 1. Beëedigde inspecteurs hebben ten allen tijde vrijen toegang tot allo lokalen der aangesloten zuivelfabrieken. 2. Een nauwkeurige inspectie dezer fabrieken zal voor eu na onverwachts worden gehouden. 3. De inspecteurs zullen in de fabrie ken stalen nemen van de melk, van den room en van de boter, onder hun toe zicht bereid, zoo mede van de boter, die reeds ter verzending gereed staat. Buiten de fabrieken zullen zij stalen nemen van de boter, die op weg naar de plaatsen van bestemming wordt aangetroffen. 4. De verzamelde stalen worden in het laboratorium van de Friesche maatschap pij van landbouw door eenen doctor in de scheikunde onderzocht. 5. De uitkomsten van het onderzoek worden nauwkeurig geboekt ter vergelij king van de samenstelling van de onder toezicht bereide boter met die van stalen, welke gedurende het transport worden genomen. 6. De fabrikanten, leden van de con- troolstatie, hebben zich bij gezegeld con tract verbonden tot het betalen van ten minste gl. 1200 en van ten hoogste gl. 12,000, indien zij zich aan boterverval- sching hebben schuldig gemaakt. 7. De leden, van wie is bewezen, dat zij boter hebben vervalscht, worden uit de vereeniging gesloten, en hunne namen worden bekend gemaakt in binnen- en buitenlandsche bladen en in de circu laires, die van de controolstatie uttgaau. Reeds hebber, 30 fabrieken en 5 boer derijen, wier gezamenlijke jaarlijksche nog veel beter was dan Feter zelfen Wil lem, de schipper, verklaarde dat znlks inder daad liet get geval was, en dat hij volgens hem wel twee Peters waard was. XX. Het nieuws dat Jos de school was ontvlocht werd onmiddellijk aan M. Shane medege deeld door den bestierder, welke niet ver- staan kon, hoe znlk een feit had kannen plaats grijpen in zijne voorbeeldige inrich ting natuurlijk had men ook den brief over handigd en zoodra de bestieeder was heenge gaan, hielden M. Shane en zijne vrouw raad. - Ik herinner mij nn, zegde Mad. Shane, welke op eenen stoel zat te weenen, ik herin mij nu dat jongen eens bij mij kwam en vroeg wat vrijwillige moord beteekende. Ik e het hem nit. En nu ik hier aan denk, valt het mij ook in, dat eenige heeren, aan de eerste tafel vlak bij de toogbank, aan 't klap pen waren over eenen moord, die door een kind zon gepleegd zijn en dat er in de dagbla den een groot verslag over stond. Nochtans, ik ben zeker dat Jos onschuldig is, gelijk hy in zijnen brief zegt. Yrouw, ik ook, antwoordde M. Shane. Maar breng mij de oude gazetten eens, ik zal ze nazien. Hoe lang denkt gij dat het gele- is? - Laat eens zien het was omtrent den tijd, dat gij met kapitein O'Donahue vertrok ken ayt. De Friesche maatschappij van land bouw heeft bovenstaande voorschriften in 't NeJerlandsch, Engelsch, Duitscli en Fransch doen drukken en algemeen ver spreid. Onder de voorschriften staat eene ver klaring van Gedeputeerde Staten van Friesland, dat de door het laboratorium uit te oefenen controol den kooper den meest mogelijken waarborg geeft, dat de boter, afgeleverd door de bij het labora torium aangesloten boterbereiders, is zuivere onvervalschte natuurboter. Ook in België diende in dezen zin ge werkt te worden. Landbode fEr zal eene bespreking plaats hebben over den persoonlijken dienstplicht. Dat was te voorzien, onvermijde- delijk en niemand, noch in de ran gen der rechterzyde, noch op de bank der ministers dacht er aan, zulke bespreking te ontwijken of te verschuiven. Alleen de linkerzijde eischt nu verda ging, en dat is niet te verwonderen het doel, zóó vurig door de liberalen en socia listen nagestreefd, was niet eene oplossing te geven aan de militaire kwestie, maar wel het catholiek ministerie op do klip van den persoonlijken dienstplicht te lok ken, waar het, indien het naar de lokstem der militaristen had geluisterd, zich on vermijdelijk moest verbrijzelen. Welnu, daar onze regeerders dit gevaar hebben weten te vermyden, daar zy eene uitstekende positie hebben ingenomen, waar zij met gewettigd vertrouwen den aanval des vijands mogen afwachten, be grijpt men de verstomming, de woede en de verwarring, die in het liberaal kamp heerschen. Zooals M. Woeste gezegd heeft, hebben zij raad gehouden en de vrucht van deze beraadslaging is het voorstel van verda ging, aangeboden door M. Huysmans. De socialisten hebben het onmiddellijk ondersteund wat van hunnen kant ten minste eene incoDSekwentie is, aangezien de afgeveerde Bertrand, een der hunnen, zich gehaast had een ontwerp neer te leg gen in den zin van den persoonlijken dienstplicht, eischende dat het samen met het ontwerp der regeering zou be sproken worden. Hierbij pleegde M. Bertrand eene daad van rechtzinnige oppositiemaar niet M. Shane sloeg de gazetten open en na een half uur zoeken vond hy het verslag van het gerechtelijk onderzoek. Hier hebben wij het, vrouw, sprak M. Shane. Zoodra hy het ten einde gelezen had, zegde hij Ja, vry willige moord en 200 pond ster ling voor de aanhouding van den kleinen Joseph Bush brook. Dit was het dus waarom de jongen ven huis wegliep en niet om het stroopen, alhoewel ik geenszins twyfel dat het stroopen de aanleidende oorzaak tot den moord was. Nu, beste vrouw, ging M. Shane voort, ik denk dat ik dit alles goed kan oplos sen de moord is gepleegd, dat is zeker, door dezen of genen maar niet door Jos, daar wil ik eenen eed op doen hij zegt dat hy on schuldig is en ik geloof hem. Nochtans liep Jos weg, er werd een vonnis tegen hem uit gebracht. BeBte vrouw, ik heb vroeger den vader van Jos goed gekend hij was een flink en dapper soldaat, maar iemand die voor niets nit den weg ging. Geloof my vrij, de vader heeft den moord bedreven, en de zoon is ge- vlncht om hem te redden. De lezer zal met ons bekennen dat M. Shane zeer scherpzinnig was. Dat is mijn gevoelen, vervolgde M. Shane. Ik kan niet zeggen, hoe zy het aange legd hebben om den jongen als schuldig te doen voorkomen maar den vader kennende zoowel als den zoon, zou ik er myn pensioen onder verwedden dat ik gelyk heb. rechtzinnig is de houding, door de socia listen aangenomen, na de verwerping van het voorstel Huysmans. Zijne toevlucht nemen tot obstructie, om de Kamer te beletten eene bespreking te beginnen, is eeDe slechte manier van strijden, 't is het terrein der wettelijkheid verlaten, om te handelen als revolutiema kers en oproerigen. Indie de dweepers van de uiterste lin kerzijde volharden in deze houding, zal de Kamer hun weten te bewijzen, dat zy niet aan hunne willekeur is overgeleverd. Overigens waren de geweldenarijen en bedreigingen der oppositie misschien niet nutteloos, om al de leden der rechterzij aan te zetten voortdurend op hunnen post te zyn, op 't einde van den zittijd. Zij moeten wel overtuigd wezen, dat de vijand zal loeren op alle gelegenheden, om de rechterzij in minderheid te bren gen. Dus noch afwezigen, noch afvalli gen. 't Is op die voorwaarde dat de zaak van het vrijwilligerschap zal zegepralen en dat de beslissende veldslag van den zittyd zal gewonnen worden. CorrespHandelsblad), De werkmanspensioenen. Se dert vrijdag verdringt zich eene talrijke groep ouderlingen voor de winketten van het middenpostbureel te Brussel. 't Zijn de oude werkliê, die het eerste termijn van hun pensioen gaan ontvan gen hun toegekend door de wet. Voor Brussel en omgeving zijn er om trent 10,000 werkliê aangenomen, die zonder eenige voorafgaande storting het pensioen van 65 fr. genieten. Een belachelijk hulpgeld I zeggen de socialisten, 'k Wou dat ze mij eens een gouvernement aanwezen dat zooveel doet. Voorzeker het Fransch gouvernement niet, dat nochtans al hunne symphatie geniet. De Fransche republiek heeft de kwes tie der werkmanspensioenen ter studie gelegd eu is er nog niet in gelukt, ze eene praktische oplossing te geven. En noch tans zit er een der socialistische leiders, Millerand, in het Fransch ministerie. Een bewijs dat het veel gemakkelijker is zyne verkleefdheid aan het volk te be wijzen door woorden dan door daden. Met woorden zijn de Millerands en de Vandervelde's steeds zeer kwistig maar op hunne daden wacht men noch steeds {Handelsblad). Arme jongen riep madam Shane uit wel er staat geschreven dat de zonden des vaders op de kinderen zullen gewroken wor- den. Wat kannen wy doen, M. Shane I I Niets voor het oogenblik het zou Jos nadeelig zijn als wij hem na lieten opzoeken want, als hij nn aangehouden wordt, moet hij ofwel zelf veroordeeld worden, of bewijzen, dat hij het niet gedaan heeft, hetgeen hy waarschijnlijk niet doen kan zonder zijnen vader te beschuldigen ik wil nochtans onder zoek doen naar Roshbroook zelf, en als ik kan, zal ik hem gaan bezoeken. Denzelfden avond kwam de beatierder we der by M. Shane om hem te melden dat dien namiddag twee lieden bij hem geweest waren en gevraagd hadden om hem te spreken dat een hunner, arm gekleedmaar klaarblijke lijk iemand van hetere opvoeding dan de andere, hem had aangesproken, toen hij de spreekkamer binnentrad met de volgende woorden Ik gelooi dat ik de eer heb M. Slappnm te spreken indien dit zoo is, ver zoek ik u het genoegen te mogen hebben myn vriendje Jos te zien, dien ik gisteren tegen kwam toen hy op wandeling was met de an dere jonge heeren, welke aan nwe zorg zyn toevertrouwd, daar ik eene boodschap heb voor hem van zynen vader en zijne moeder. De lieve knaap was vroeger onder mijne lei ding, en strekte my tot eer, gelyk hij xonder twyfel ook u doet. (Wordt voortgeaet.) 3 em «de

De Denderbode | 1901 | | pagina 1