Van tak op tak. De vervolging SttlK: Natuurlijk Het groen orakel Wat ellendige comedianten Bedevaart van 1901. PRIJSUITDEELING Plechtige Begankenis Grot van O.L. Vrouw van Lourdes I vig in Frankrijk. Het valt te betwijfelen of dit land er wel zal bij varen. In Frankryk bestaat Z. A. S. eD, heeft M. Daens gezegd, dat land bezit een volks- regeeriDg. Het is ook, volgens den arm tierige Dmdergalm, het land der wezen lijke lieve vrijheid. Oordeelt, lezers. Clermont Ferrand 10 Juli 1901. Teü gevolge van de uitspraak van den Staatsraad, een besluit goedkeurmde van den meier van Sinte-Floridc b (Haute-Loiré) wélk aan de geestelijken verbiedt in hun priesterlijk geivaad de lijkstoeten te vergezellenheeft de vre- derechter van Auzon vandaag een von- b nis uitgesproken tegen de heeren pas- toors en onderpastoors van Sinte Floride tegen wie wegens overtreding 39 processen-verbalen werden opge- b maakt. Voor ieder proces - verbaal - spreekt de rechter eene boet uit van 3 frank en de onkosten. Zoudt ge niet zeggen dat onze Dender- galmers, onze fameuze Pergameni's naar Frankrijk zijn verhuisd In alle geval die kerels zullen in hun schik zijn. Dender- galm schreef immers Wij ook wij ge- looven dat het beter is de paters en pas toors aan de deur van het land te zetten. (September 1891.) En Pergameni bralde in de Revue de Belgique. Boet, gevang, verbanning zijn wettelijke middelenwaarom ze niet tegen de calholiekm in H werk gestéld (15 October 1875.) Het orgaan van Monsieur le Rédacteur klapte in de handen en riep triomphante- lijk uit Pergameni is er zoo zeer niet neven Leve de lieve vrijheid van den geus, niet waar Dendergalm Ouderdomspensioen. Daar de toekenning van 65 fr. 's jaars, aan de behoeftige ouderlingen, den aard heeft eener persoonlijke ondersteuning, heeft de regeering besloten dat zij slechts be taalbaar is wanneer de belanghebbende nog in leven is op het oogenblik der be taling. TTTo-nrïoa'P O Volk, wanneer doet VV dililCCI gjj u gei(jeij Wanneer staat ge recht dan zullen ander banden springen ze spreken van bloed dat zou vergoten, van men- schen die zouden doodgeschoten worden, wat geeft dat P... Och God -wat zijn eenige menschenlevens S Zoo schrijft de groene profeet van Chipka... Ja wat zijn voor de groene chefs eenige, zelfs honderd of duizend en meer menschenlevens als ze maar den zoo be trachten kamerzetel kunnen bemachtigen die hen eer en vooral geldelijk profijt moet meêbrengen En weest gerust als er zal gemoord, ge brand en geplunderd worden ten voor- deele der groene chefs, zullen zij geen gevaar loopen ze zullen in hunne kaze matten kruipen gelyk de schildpad onder haar schild.... Wel dwaas zullen ze zijn, zij die voor de schoono groene en roode heeren hun leven zullen wagen 1 Tegen de vlie- gensteken. Iets voor de koet siers tijdens de groote hitte. Gedurende den zomsr is het lij den der paarden zeer grooot. Bui ten de vermoeie nis, door het trekken en de stikkende hitte veroorzaakt, zijn er nog de dazen, die ze niet met vrede laten en die hen voortdurend door hun bijten, steken en zuigen martelen. Het gebruik van sluiertjes, van netten met franjes, mag sterk aanbevolen wor den. De gedurende beweging en slingering van de kleine koordjes verschrikken de vliegen, die zich niet vasthechten kunnen of duiven. Men kan nog onuer den buik van het dier een stuk linnen hangen dit linnen is niet gespannen en de beweging verjaagt ook de bijtende insekten. Een ander goed gebruik is rond de ooren van het paard ooi kapjes te doen deze zijn van lichte stof gemaakt en be letten dat vliegen of andere keifdieren in de oorschelpen kruipen. De kitteling of het steken, hier door een insekt veroor zaakt, kunnen het dier op hol brengen en aldus groote ongeluk keu veroorzaken. Een ander middeltje, dat altijd goeden uitslag oplevert, kan aangenomen wor- uen bij middel van een penseel, doet men in de ooi schelp der paai tien een weinig jenever boomolie (buile de cadt), dit is een gevaailooze stof, die alle vliegen verdrijft. Elke week doet men dit op nieuw. Vyf centiemen olie is genoeg voor een ganscü seizoen. Men kan ook eenige druppelen in eeneu emmer water laten vallen en dit vocht, bij middel eener spons, over het gaasche lijf van het paaid wrijven, vooral op die plaatsen waar geen baar staat. Door deze olie worden de vliegen schadeloos voor het paard en de ooikapjes, die veel hitte veroorzaken, moeten met meer gebruikt worden. Dit behoedmiddeltje werd te Yerviers door de pi ofessioneele school voor koetsiers met zeer goed gevolg toe gepast. Gedurende de zomerhitte is de huid van het paard byua altijd door zweet bevoch tigd, en de wrijving en diukking van gareel en liemen kneuzen ze al te dik- wyls. Zelfs de riempjes van het kopstuk schaven op don duur het vel van de wan gen af, zoodat het vleesch, eindelijk bloot komt. Het gevolg is, voor het dier, een voortdurend lijden, eene scherpe pijn, die het soms noodzaakt stil te staan. Men moet al de gekwetste deelen met zorg afwasschen en droog maken, ze daarna met een weinig roet insmeren, of beter nog met vaselien, die mot boraxzuur vermengd is (te verkrijgen bij alle apothe kers en drogisten). Alle dagen moet men ook het leder van het gareel invetten, alsook harnassen en riemen deze worden en blijven aldus slap en zacht en het dier lijdt minder door wrijving en drukking. Tn Vnnrillt vandijnsdag.zoo schrijft III V UU1 Uil groene profeet van Chipka, lees ik wederom wreede spot- ternijen met de Processie van Ous Lieve Vrouw die te Gent is rondgegaan. Vooruit spot met de menschen die een keersken ontsteken. Vooruit schrijft ons heer (zonder hoofdletter) ons lieve vrouw (zonder hoofdletter). Vooruit b schrijft dat er geen geloof is, omdat a onder do Processie de menschen naar y de winkels en naar d'herbergen gin- gen I 11 Zoo blind zijn ze in hunnen n godsdiensthaat... Werkmenschen, vrienden, als - ge d'inrichtingen der socialisten - ondersteunt, ge versterkt hun i. goddelooze werking. Ja, zoo schrijft de groene profeet, die meer dan eens een verbond sloot met de socialisten en aldus hun goddelooze wer king versterkte. O gi tartuffe, gi pharisée I... De teering. Uit de inlichtingen door Dr Kocb meègedeeld aan den hoo- geren gezondheidsraad te Berlijn, zou blijken dat de teering bij den mensch niets gemeens heeft met de teering bij het rundvee, en dat bijgevolg de teering aan den mensch niet kan meègedeeld worden door het ossen- en koeiënvleesch en ook niet door de koeiënmelk. Dat ware eene groote geruststelling voor het mensch- dom. roi randt in Le Peuple van 28 Juli het wetsontwerp aan van het gouvernement, over de werkongevallm Met welk recht, schrijft bij, een werkman te verplichten met eene halve vergoeding vrede te hebben als hij aan biedt te bewyzen dat het ongeval waar over bij klaagt uitsluitend het gevolg is van eene groote schuld van den patroou En omgekeerd, met welk recht een nijve- raar verplichten eene lijfrente te bezor gen aan eenen werkman indien bij bewij zen kan dat het ongeluk uitsluitend te wijten is aan de grove fout van den werk man Het princiep der grove fout in de wet schrijven ware processen doen regenen. M. Destrée is advokaat. Hij woont in eene mijnstreek. Is dit alles vreemd aan zyne overtuiging Vous êtes orfèvre. Monsieur Josse! zal men gezel Destrée toeroepen. Hij heeft dat voorzien. Welke zijn de beweeg reden van gezel Destrée Wij hebben ze aangehaald, hooger. Met welk recht Welk een armoedje 1 M. Destiée moest buiten de bespreking blij ven zoolang hij niets anders te zeggen heeft. Zulke artikels doen immers op pro cessen en zaken denken lijk die van de weduwe Wuystwinckel, hé M. Destrée? Men heeft in het Dieuwe wetsontwerp de processen willen voorkomen en altoos (de opzet uitgesloten art. 17 en 18) de zaak aanzien als geregeld door overeen komst. Men kan immers zeggen dat, daar waar er grove fout bestaat van wege den patroon, het eene groote onvoorzichtig heid is van wege den werkman het werk in zulke omstandigheden te willen ver richten. Hij moet zulk werk weiger an en den arbeidstoezicht verwittigen. Bekentenis. De Indépendance, in haar nummer van 15 Juli sprekende over de onderwijskwestie, zegt Op schoolgebied zijn de socialisten de natuurlijke bondgenooten der liberalen van alle kleur, om de eenvoudige reden dat deze laatsten de eerstgenoemden heb ben aangebracht. En waar zijn Maar de catholieken mo gen Jat niet zeggen of men scheldt hen uit voor lasteraars, Zal men nu ook de Indé pendance van laster jegens de liberalen beschuldigen Gezel Millerand. Een Fraosch socialistisch blad, orgaan van Zola, wiens vuile romans in Vooruil worden afgekon digd schrijft het volgende Het is Diet onaardig den socialistisch- collectivistischen minister zijn glas te zien opheffen aan den koning van Italië 1 aan de koningin van Italië I aan de ko ninklijke familie 1 om de uitdrijving van Morgari en den dood van Bresci te vieren. Men kan glimlachen als de minister der Sociale eene openbare tentoonstelling houdt van zyne edelgesteenten, in ver vanging van de krooüjuweelen, of 6,000 frank van ons geld uitgeeft om, in salon wagens, met zyn gevolg, van Paiijs naar Mezières te reizen. Men kan verontwaardigd s-ijn als de socialistisch-collectiiisch-revolutionnaire minister van den Czaar het grootkruis van S1* Anna van Rusland aanvaardt, op het oogenblik dat de Russische studenten en wuiklieden omvergeschoten, gegeeseld, verbannen, opgehangen worden en terwijl de Fransche politie de Russische vluchte lingen te Parijs opspoort, najaagt en over levert. - Maar ik meen dat het bespottelijkste en walgelijkste schóuwspel nog de laag heid is van de socialistische kudde, welke al die schandalen slikt, in de hoop van een heen om aan te knagen. Die beschouwingen zal Vooruit niet overnemen, want gezel Anseele is van meening dat zijn vriend Millerand een bewonderenswaardig voorbeeld geeft en is bereid hem, bij de eerste gelegenheid, na te volgen. Wat de gaaiën en gapers betreft, die zijn zoo goed gedresseerd als in Frankryk en van hunnen kant is er dus Diets te vreezen. b schrijft in Den Werkman van gister vrijdag Het is voorwaar in de bad- 8 steden niet dat mm het volk zal red- dm. En nogthans August-Adolf Daens, de afgestrafte priester, die zoo gezegde groote volksredder, trekt jaarlijks naar de bad steden om er een lustig leventje te leiden. En die wereldhervormer die het daar zoo bont weet temaken, beweertgeene mid delen van bestaan te hebben en gedwou- gen te zijn een pro deo te vragen... Hoe legt men dat uit Heerschap August Adolf zal boos zijn op 't groen orakel 1 Postzegels.—Wurtemberg zal weldra zijue postzegels afschaffen en de Rijks postzegels van Duitschlaud aannemen, met het opschrift Reichspost Bewaart dus vooral de zegels van Wurtemberg, want binnen enkele maanden bestaan ze niet zijn nu toch de roode en blauwe leden der Volkskamer Na op alle tonen mordicus geëischt te hebben dat de legorkwestie zou worden opgelost voor den verloftijd, eiscblen zij nu met niet miD krachtdadigheid dat de oplossing tot in 8 October zou worden verdaagd. Had het ministerie de verdaging tot October gevraagd dan zouden de blauwen en rooden de onmiddelijke oplossing der kwestie geëischt hebben. Dat zijn geene mannen die de belangen van Land en Volk ter harte nemen maar ellendige politieke hansworsten die slechts uit persoonlijk kiesbelang handelen. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, brandmerkte krachtdadig het ellendig comediespel der blauwen en rooden. Wij catholieken,zegde men, durfden de kwestie niet aanvatten, wij wilden ze op de lange baan schuiven, wij speelden comedie... Eu nu wij onze beloften hou den, nu wy het militaire vraagstuk willen oplosseD, nu trekken de blauwen en roo den klink 't Is dus langs de Rechterzijde niet dat de comedianten huizen Echtscheiding. Naar men verze kert is de H. Vader voornemens een her derlijk schrijven uit te vaardigen tegen de echtscheiding, die opnieuw met nadruk zal veroordeeld worden. Ziekendiensters naar 't hart der blauwen en rooden. In bet gasthuis Cochin te Parijs, is groote schrik verwekt geworden, doordien zekere Victor Fruguet er, geheel gewapend, laDgs het dak binnendrong, om zijne vrouw te vermoorden, die ziekendienster is en tegen wie bij in echtscheiding pleit. Hij werd aangehouden. Eene leeken ziekendienster van het gasthuis Trousseau, Mej. Mervier is ver leden woensdag door de correctionneele rechtbank van Parys veroordeeld tot 15 dagen gevangenis, om door onvoorzichtig heid een 2jarig kind te hebben gedood. Zij moest het een warm bad geven, doch stak het iu zulk heet water, dat bet wich tje afgrijselijk werd verbrand en stieif. Zij is veroordeeld tot 2000 fr. schade vergoeding aan do burgerlijke party en het bestuur der weldadigheid is burger lijk verantwoordelijk gesteld. Wy dagen nog altijd de liberale schrij- velaars uit, ééne veroordeeliug aan te halen ten laste der nonnen, voor feiten in dezen aard. Op 6 April laatst werd in het gaslhuis Leiiboisióre een lavement toegediend aan eene jonge vrouw, 's morgens binnenge komen, 't welk eene buikvliesontsteking veroorzaakte. De vrouw stieif 's ander daags, De ziekendienster, Mej. Leulier, had zich van kiuik vergist en zinkchloruur toegediend in de plaats van het voorge schreven middel. Mej. Leulier, de bewaakster der zaal en de bestuurder van het gasthuis ver schenen woensdag voor de 1* kamer. Mej. Leulier verklaart dat er twee kruiken naast elkander stonden, alle bei rood en de eene bevatte zinckchloruur en de andere honig.Volgens reglement nu moest de zinkchloiuur in deW.C. staan om deze t« ontsmetten. De ware schuldige is dus hij die de kruiken verwisselde. De be stuurder ontkende alle verantwoordelijk heid. Dokter Duquet, dienstoverste van het gasthuis, verklaarde dat het ongeluk was toe te schrijven aan eene ongeloof lijke onvoorzichtigheid. De rechtbank veroordeelde den be stuurder tot 15 dagen gevangenis en 300 fr. boete de toezichster tot 2 maanden en de ziekendienster tot 3 maanden ge vangenis, alle voorwaardelijk. De burgerlijke partij bekwam 1000 tot 8000 fr. schadeloosstelling. Ziedaar een ODgeluk dat overal zou kunnen gebeuren de liberale pers deelt de zaak meê zonder verdere opmerkin gen, maar ware de ziekendienster eens eene non geweest, ze zou heel wat meer spektakel hebben gemaakt en kolommen hebben vol geschreven om de noodzake lijkheid dor verwereldlijking der gast huizen te bewyzen, niet waar, Dender- Godvruchtigheid. MM. Buyl, Liefmans, Vandervelde, Felix Cambier, Vandewalle en Verheyeu, allen gekende anti catholieken, hebben een wetsvoor stel ingediend tot verhoogiog van de jaar wedde der Fröbelonderwijzeressen. In bun vertoog van beweegredenen gaven de onderteekenaars de hoedanigheden, welke van eene Fröbelonderwijzeres worden vereischt, op als volgt Zij moet een goed hart hebben, liefde voor de kindereu, geduld, voorzichtigheid, beleefdheid, eerbied voor de waardigheid van het meuschelijk wezen, godvruch tigheid. Wie zou dat ooit gedacht hebben dat MM. Buyl, Vandervelde en coDSoorten met ons t accoord zijn dat de godvruch tigheid eene goede hoedanigheid is voor eene onderwijzeres. Waarvoor dan zyn zekere onderwijze ressen van het moisjesweezenhuis van Brussel afgesteld Het plezierka, dat de socialisten zich in de Kamer veroorloofd hebben, zal ons rond de 2000 fr. kosten,voor beschadiging aan de deksels der lessenaars, het breken der scharnieren, het verwringen van slo ten, het vernielen vau wetboeken, die door slaan of smijten uit huDne banden werden gerukt, enz. De XX8 Siècle stelt voor, die volksver tegenwoordigers zelf die schade te doen betalen, en do kosten van hunne preê af te houden. Wel ja waarom zouden zij zelf het ple zier niet betalen De Aalstersche roode wïnkelpolitickers gaan met de schaapjes die ze zoo fijnekes weten te scheeren, een pleziertochtje ondernemen naar Middelburg en de groene profeet van Chipka deed bemerken dat de reis der wijze geregeld is dat zij die er aan deel nemen geene Mis booren kunnen. De roode winkelpolitiekers antwoordeu Dwaling, groene profeet, weet ge dan niet dat we't accoord zijn met priester Daens die in een protestaDtschen tempel mis zal lezen en dat Jesabel, die in 1894 uitgekocht werd door de catholieken om hem lijk St-Antonius te bekoren er zal prediken. Maar de groeue profeet snauwt de roo den bitsig toe G'hebt waarschijnelijk vergeten erbij te voegen dat eenige kopstukken zullen ie biechten gaan bij Courtois en mei de schaal zal rond gegaan worden der kree- mers I... Alle verdere bemerkingen achten wij overbodig. De bedevaart zal dit jaar plaats hébben den Dinsdag, 3 m Woensdag, 4 Septem ber. De personen die begeereu deel to ne men aan de bedevaart, mogen zich laten inschrijven bij de gekende leveraars en Ieveraarsters. De onkosten der bedevaart beloopen tot 8 fr. Hierin zijn begrepen de onkosten voor den trein van Erembodegem naar Sittard, alsook de kosten voor bet zien der merkweerdigheden te Maastricht, zooals den wereldberoemden Sint-Pieters berg het bewonderen der zoo schoone en kostelijke Schatkamer van St-Servatius- kerk, waar men relikwieën ontmoet, da- teerende van de eerste tijden van het Christendom hierin zijn nog begrepen do kosten voor het celebreeren van twee solemneele missen ter intentie der bede vaarders. N. B. Er zal eeno rondhaling gedaan worden voor het opdragen eener offerande aan O. L. Vrouw vau Sittard. De personen, die de merkwaardigheden van Maastiicht niet verlangen te zien, moeten slechts fr. 7,50 betalen, maar zij moeten bij hunne iuschryving hiervan kennis geven. Het geld kan voor geene redeD terug geëischt worden. Nochtans, indien iemand belet ware aan de bedevaart deel te ne men, mag bij zich doen vervangen, ofwel het geld laten staan tot het volgende jaar in dit laatste geval moet hij ten minste 8 dagen op voorband hiervan ken nis geven aan den Bestuurder der Bede vaart. Den dinsdag, 3 September, zal 's mor- gends voor het vertrek eene solemneele mis gedaan worden in de kerk van Erem bodegem, ter intentie der bedevaarders en den woensdag, 4 September, eene andere in de Basiliek van O. L. Vrouw te Sittard,terzelfder intentie. Van nu af mogen de inschrijvingen ge zonden worden aan Juffer Melanie De Clippél, Lovenstraat, te Erembodegem, hoof l-ieveraarster, aan den Eerw. Heer Sadones, Pastoor te Erembodegem, Eere voorzitter der bedevaart, en aan den Eerw. Heer Temmerman, Onderpastoor van Si4 Coleta, Gent, Bestuurder der be devaart. De inschrijvingen moeten ten laatste ons gezonden worden voor 15 Augustus. Er zal gezorgd worden voor goed logo- ment, enz., enz. De personen die begeeren te dineoren tot Maastricht of tot Sittard, in 't hotel, worden verzocht hiervan kennis te geven by hunne inschrijving. Het uur van vertrek uit Erembodegem en terugkeer zal u bijtijds kenbaar ge maakt worden. Er zal gemakkelijke cor respondentie zijn voor de bedevaarders van 'l land van Audenaarde, van Ninove, GeeraardsbergeD, alsook om met den directen trein uit Gentle kunnen vertrek ken naar Brussel. Den dinsdag gaan wij rechtstreeks naar Sittard en den woensdag zullen wy een deel van den dag tot Maastricht overbren gen. N. B. De bedevaarders die verlangen den woensdag morgend langer tot Sittard te blyven, zullen dit jaar de gelegenheid hebben, vermits hiervan den Bestuurder der bedevaart vóór 15 Augustus te ver wittigen. Aan 't werk dus, tot meerdere eer en glorie van God en voor O. L. Vrouw van htt H. Hert. De BestuurderIs. Temmerman, onderpastoor Siote-Coleta, Gent. DeEere-Voorzitter, Eerw. II. Sadones, Pastoor, Erembodegem. in het St-Jozefscollege te Aalst. Verleden donderdag was het Prijsuit- deeling in bet Sint-Jozefscollege. Men speelde Jozef, opera vau Mebul. Alle ooren waren open, om die prachtige mu ziek in te drinken alle harten vol van diep menschelijke gevoelenstranen vloeiden bij dames niet het meest, maar uit de oogen van gebaarde heeren. Geen wonder. Jozef erkmt zijn broe ders in EgypteJozef ziet zijn va^er weder Jozef maakt zich kenbaar m ver geeft aan zijn broeders, b die gebeurte nissen werden ons op meesterlyke wijze voor do oogen gebracht. Eendracht geeft macht. Zoo roept België on Transvaal en waarlijk niet ten onrechte. Hier kon men het zien. Die grootsche figuren van Jacob, Simeon, Jozef wedergeven, dat kunnen geen jonge- liugen van 14 tot 19 jaren. Hier moet die per gevoeld, forscher gesproken, krachti ger gehandeld, dan kinderen doen kunnen. De HH. Gustaaf Pape en Jozef Quintyn, onze stadsgeuooten, hadden dus de rollen van Jacob en Simeon, de H. Edgar Blanc- kaert van Lokeren, oud-student van het Collego, de rol van Jozef op zich geno men. Die drie kunstenaars zijn bij ons volk geen onbekenden wij hebben ze iu het werk gezien, bewonderd en toege juicht in de opvoering van Iwein van Aalst. Zeggen dal zij hun verleden ge trouw zijn gebleven, ja, zichzelven deze maal hebben overtroffen, zal toereikeud zijn om te doen begrijpen hoe zacht en krachtig tevens, hoe aantrekkelijk en medeslepend bun spel was. Nevens hen stond het minnelijke beeld van Benjamin, ous voorgesteld door den jongon H. Raus, van Gent. Zijn juiste aanspraak droeg ieders goedkeureu mede teiwijl zijn fijn en zangerig stemmetje zich betooverend met do zwaardere tenor-, bas- en bary- tonstemmen der bovengenoemde Heeren vermengde en overal den grootsteu bijval Utobal, de vertrouweling van Jozef, de overige zonen van Jacob, de officier der lijfwacht, werden ons uitmuntend voor oogen gestel I door de HH. de Beaucourt, Glénisson, Van den Abbeéle, De Vidts. Prachtig waren de koren en sterk. Het orkest uit onze behendigste kunstenaars bestaande, ondersteunde ze en deed ze meesterlijk uitkomen. Ook wanneer de vertooning ten einde was geloopen, en de toeschouwers, als een stroom, de opgepropte zaal uitvloei den, hoorde men overal dezelfde uitroe pingen Lief 1 schoon meesterwerk 1 Prachtige vertooniug, zooals wij er zelden te zien kregen en misschien in langen tijd niet meer zulleu by wonen. Die schitterende uitslag is toe te schrij ven aan het bestier der Paters, het taleut en den goedeD wil der studenten, de on schatbare medewerking van vrienden, die in het hart kunstenaars zijn. Aan ieder onze beste gelukwenscheu en onze warm ste dankbetuiging. Goede acteurs vormen is niet te mis prijzen goede studenten vormen is beter. Dat de studies in ons Aalsterscb College in eere zijn eu blijven zal zonneklaar blij ken uit de examens dit jaar, voor de ver schillende jurys van het land, door de oud-leeiliogeu ondergaan. Natuurlijkerwijze is deze lyst nog on volledig wij geven ze, zooals wij ze tot hiertoe hebben kunnen opmaken. Faculteit van wijsbegeer te en Letterkunde. Voorbereidende candidatuur tot het recht Eebste proeve. Heeft het exa men met onderscheiding afgelegd M. Edouard de San vau Leuveu. Tweede proeve. Hebben het examen met goeden uitslag ondergaan de HH. Jozef De Clercq van Ninove, Arnold Calewaert vau Aalst, Mauritz Limpeus van Dendermoude. Heeft de onderscheiding bekomen M. Ka- rel Calewaert van Aalst. Ticeede voorbereidmde candidatuur tot het doctor aat in Germaansche philologie. Heeft de groote onderscheiding bekomen M. Jozef De Cock van Hernorsem. Faculteit der Rechten. Candidatuur in de Rechten. Heeft het examen ondergaan met goeden uitslag M. Cyriel Cooruaert van Brussel met onderscheiding M. Jozef Defroidront van Biussel. Eerste doctoraat. Hebben bet examen ondergaan met goeden uitslag de HH. Auguste Moyersoea van Aalst en Felix Jaossens van Sint-Nicolaas. Tweede Doctoraat. Hebben in het exa men de onderscheiding bekomen do HH. Norbert de Cocquóau vau Aalst on Flo- reut Dauwe van Wetteren. Notariaat. Candidatuur in Notariaat. Eerste proeve. Hebben in het examen de onder scheiding bekomen de HH. Robert de Gneldere van Couckelare en Georges Loix van Flobecq. Heeft het examen ondergaan met goeden uitslag M. Paul Eeman van Aalst. Derde proeve. Heeft het examen met goeden uitslag oudergaan de H. Paul D'Harvengt van Everbeek. Faculteit van Geneeskun de. Candidatuur in Wetenschappen voorbereidend tot de Geneeskunde Heeft het examen met goeden uitslag ondergaan de H. Remie Pieters van Herdersem. Candidatuur in Wetenschappm voor bereidend tot het Doctoraat. De Artse- nijkundé. De Veeartskunde. Eerste proeve. Heeft het exaam met goeden uit- slag ondergaan de H. Rudolf Goossens van Zelo. Candidatuur in Geneeskunde. Eerste proeve. Hebben het examen met goedm uitslag ondergaan de HH. Honoié Pau wels van Meire en Paul Ledresseur van i Leuven. Tweede proeve. Hebben het examen ondergaau met onderscheiding de H. Clemens Daelmau van Hofstade met groote onderscheiding de H. Ferdinand D.iu we van Wetteren. Derde proeve. Hebben het exaameo met goeden uitslag ondergaan de HH. Hendrik Craeu van Antwerpen en Arthur Mertens van Aalst. Eerste Doctoraat. Heeft het examen met goeden uitslag ondergaan de H. Al- bert Van Steenbergho van Sint-Lievens- hautemmet onderscheiding de H. Arthur And ré van Ellezelles met groote onder scheiding de H. Léon Tbielemaas van Brussel. Tweede Doctoraat. Heeft de groote on- dej^scheiding bekomen de H. Jan Jouret van Lessen. Hooger© brouwersschool. Heeft met goeden uitslag het examen van het derde studiejaar ondergaan de H. Louis Rollier van Denderleeuw. Consuls- en Handelswetenschappen. Werden eervol in de school van Con suls-en Handelswetenschappen aanvaard, na het einde van hun rhetorica, de HH. Albert Georges van Leuven, Félix Do Clercq van Ninove, Georges Tbieupont van Audenaarde. Hebben het over gangsexamen van bet eerste tot het twee de studiejaar ondergaan met goedm uitslag de H. Luciaan Mertens van Luik met onderscheiding de H. Benedict Eeckhout van Burst. Heeft met goeden uitslag het overgangsexamen van het tweede tot bet derde studiejaar ondergaan de H. Da niël Schellekens van Dendermonde. Artsenijkunde. Heeft het eindexamen met goeden uit slag ondergaan de H. Victor Rcnncboog van Aalst. Mijnenschool. Werd in de Mijnenschool van Leuveu aanvaard de HH, Karei Declèves van Papignies. Kort begrip der ons bekende uit slagen. Hebben huu examen ouder gaan met goeden uitslag 23 met onder scheiding 10 met groote onderschei ding 4. ABDIJ AFFLIGEM. ter eere van O. L. Vrouw van Aflligem, beginnende met O. L. V. Hemelvaart, 15 Augusti 1901. Goddelijke Diensten in de Abdijkerk Woensdag 14 Augusti, Opening der Plechtigheden. Kwart voor drie ure, Solemneele Vespers en Lof. Donderdag 15 Augusti. O. L. V. He melvaart. De Goddelijke Diensten zullen geschieden als volgtom half vijf, half zes, halfzeven, half acht en half negen ure, gelezene Missen aan den autaar van Onze Lieve Vrouw. Om half tien Plech tige Hoogmis j 's namiddags, kwart voor drie ure, Plechtige Vespers, Lof en Ser moen. De volgende dagen gedurende do Be gankenis, zijn er van vijf tot zeven ure, gelezene missen, aan den autaar vau O. L, Vrouw. Om 9 ure, Plechtige Mis \s namiddags, kwart voor drie ure. Vespers en Lof. Zondag iu de Octaaf. Plechtige Omme gang met het Mirakuleus Beeld van O. Ij. Vrouw van Vrede. 's Morgens de Missen gelijk op 15 Au gusti Om half tien ure, Pontificale Hoog mis 's namiddart.s, om twee ure, Ponti- cale Vespers, daarna Processie met het Miraculeus Beeld eu hot Hoogwaardige. De plechtigheden worden gesloten met het Te Deum en de Benedictie met het Allerheiligste Sacrament. N. B. Gedurende de Begankenis, zal het Mirakuleus Beeld van O. L. Vrouw van Affligem, in het midden der kerk uitgesteld worden, zoodat de Geloovigen er zulleu kunnen rondom gaan. Dat God in alles verheerlijkt worde. f D. Godehardds, Abt. Aalst-Mijlbeke. Donderdag 15 Oogst (O. L. V. Hemel vaart), zal de maatscliapij - De Ware Broeders, bare Jaarlijksche bodevaart naar de Grot van O. L. Vrouw van Mijl- beke doen. Men zal vergaderen om 3 ure namid dag, ter herberg vau M. Joseph Koppens, Oude Dendermoodschebaan, om zich vau daar in stoet Zangers en Muziek aan het hoofd naar de Grot te begeven. Aan de Grot gekomen zal men den Rozenkrans bidden om den zegen van Maria af te smeeken, waarna een Eerw. P. Pater Jesuit eene korte aanspraak zal houden en de zegening zal geven. Het is waarlijk troostend in deze moeie- lyke tijden, dat er nog altijd van die oude Vlaamsche werklieden gevonden worden die zich niet schamen openbaar hunne liefde voor onzen Heiligen Godsdienst te toonen. Het is dan ook zondor twijfol dat onze goede Moedor Maria haren zegen zal spreiden over de Maatschappij, hunne huisgezinnen, alsook over de familiën die de bedevaart zullen vergezellen. In alle moeielijke omstandigheden zal Maria too nen dat zy hunne Moeder is. Het zal op dien dag tc Mylbeko aan geen volk ontbreken. (Medegedeeld).

De Denderbode | 1901 | | pagina 2