IlS °MoI WIARS Donderdag 8 Augusti 1901 5 centiemen per nummer. 559le Jaar 559.1 chandaien Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. Volkskamer. De Liberalen en het Onderwijs. DE DENDERBOBE Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- gteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week orde Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes landen; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving idigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post. ont ogen zijn ten iaste van den schuldenaar Hen schrijft in bij C. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutsi,raat. iN 51. in alle Postkantoren des Lands Cuicfue Hiium. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Keklamen fr 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bh accoord, Niet opgenomen bandschriften worden niet teruggestuurd. -- Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen. uiteriijk i.egen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landeD zicb te wenden ten Burerie van dit blad Aalst, 7 Augusti 1901. Onze geëerde lezers kennen reeds de landalige tooneelen die acht dagen ge Jen door de roode belhamels ter Volks- mer werden verwekt. rooden geholpen door de radikalen bben eenen waren oproer ingericht, de niuklijke Familie gehoond, het gezag s Voorzitters versmaad en gekrenkt,het reekgestoelte overrompeld, de vuigste leedigingen uitgebraakt,revolutionnaire SDiaadliederen aangeheven, geweld ge tikt, in een woord zich gedragen als lerlijke schoften,als dronken straatloo- rs. !oo verachtelijk, zoo walgelijk, zoo laag iuone handelwijze geweest, dat wij het dig oordeelen eenige bijzonderheden te deelen over hun zatte buildragers- rag om ten hunnen opzichte de ver- weerdigiDg van alle deftige en ware erlanders te verwekken, len overwege loodra M. Tack die de vergadering orzat, de zitting had geopend,stelde M. yl voor uiteen te gaan tot Donderdaags, idat er weinig leden aanwezig waren, linkerzijde vroeg daarop de naamaf- ping. De Voorzitter zich steunende op e beslissing door de Kamer genomen erin de morgeDdzittingen niet zou ge ïnd worden, weigerde het voorstel Buyl (temming te breugen en gaf het woord den heer Minister van oorlog, laarop begon aan de uiterste linkerzij geweldig rumoermaken, waaraan al roode afgeveerdigden, namelijk MM. edervelde, Furnémont, Hubin Troclet, trot, Delporte, Callewaert, Bertrand, eets, Maroille, Berloz, Horlait, Allard, seelo, enz., deelnamen. Er wordt ge- tn, gehuild, gezongen, met de lesso rs geslagen. Ichtereenvolgens wordt het woord ge en aan de verschillende Ministers, om ile hun gestelde vragen te antwoorden, irna de bespreking van de begrooting ijzerenwegen wordt voortgezet, eu lister Liebaert zijue redevoering af- £t, in antwoord op do sprekers, die in debat het woord hadden gevoerd, lodertusschen duurt het lawijdmaken roode kliek maar altijd voort. Het i met de lessenaars, het trommelen de glazen bij middel der zilveren lepel- het huilen en fluiten wordt enkel naar het Engelsch. 32"° vervolg. fa had de opzichter aan M. Slappum ver dat Jos den vorigen dag door dien per- was aangesproken, en de bestierder, kende natuurlijk dat hij Jos Shane be lde, antwoordde Het spijt mij, maar in nacht is hy weggcloopen, en niemand t waar hy gebleven is. Hij liet eenen brief voor majoor Shane, welke ik hem morgen overhandigd heb, toen ik hem keurige tijding mededeelde. - Voor den drommel wij zijn bedrogen ik de tweede persoon tot den eerste, welke 'verwonderd en spijtig opkeek. -Waarlijk, beste heer, ik ben zeerteleur- lold, hernam de eerste spreker, in wien de I natuurlijk Furness reeds zal herkend bon. Het is mij onbegrijpelijk dat een top, door my in zulke zedelijke eu gods- ge voelens opgevoed, tot dergel ij ken i is overgegaan. En waar woont M. Shane Shane woont te Holborn, n' 17, ant- irdde de bestierder. En is de knaap niet naar hem toe ge il? bij poozen onderbroken, om de betoogers toe te laten beurtelings de Marseillaise bet Geuzenliedde zang van H Algemeen Stemrechthet O Van den Peereboom, het leve Demblonhet A bas le Rot de carton, de Carmagnole en de Interna tionale aan te heffen. Sommige leden der roode groep zingen de koepletten voor, terwijl allen in koor het refrein herhaleD. Furnémont, zooals gewoonlijk, speelt wcêr baaDtje vooruit. Hij komt vlak ach ter de bank van minister Liebaert zitten en slaat als een bezetene met een boek deel op het lessenaarsblad.De vooruitstre- ver Crombez treedt in de zaal en schijnt ten hoogste ingenomen met de betooging. Hij gaat burger Furnémont de hand di uk ken, waarna hij op min of meer bedekte wijze aan 't geruchtmakerf deelneemt, met het ijzeren beslag van zijnen lessenaar te doen rammelen. Gezel Hubin slaat met zooveel geweld bet deksel van zijnen lessenaar op en neêr, dat do scharnieren spriugen, waarop hij zich op eene andere bank plaatst en hetzelfde spel herneemt. En dat helsch rumoer duurt aldus zon der onderbreking voort van half elf tot kwaart vóór 1 uur Wauneer de heer Liebaert zijne rede voering geëindigd heeft, neemt de heer Voorzitter hot woord, ooi do houding dor roode belhamels te schandvlekken. Daar op springt gezel Van Langendonck vooruit om zich op hem te werpen, doch hij wordt door de leden der rechterzij tegengehouden. Intusschen tracht de ra zende Furnémont de bel des Voorzitters af te rukken doch M. Francotte houdt hem iu bedwaug. Eindelijk, wanneer het gevoel op zijn hoogste is, verklaart M. Tack de zittiüg geheven. Ziedaar waartoe de roode afgeveerdig den in staat zijn Is het duldbaar dat zij langer ons land tot bespotting der natiën maken Sommige liberalen ziju beschaamd en verontweerdigd over de scburkeryen hun ner roode boudgenooten. Hot blijkt uit het artikeltje dat l'Etoile beige wijdt aan de incidenten van dijnsdag morgen - Een afschuwelijk tooueel heeft dijns dag morgen ter Kamer plaats gehad. Naar aanleiding eener naamafroeping, gevraagd door den heer Buyl, hebbeu de socialisten zoolang de zitting duurde, heel de Kamer overhoop gezet. Zij hebben gehuild, geloeid, gezongen, het Bureel stormenderhand ingenomen, de bel gerukt uit de banden des Voorzit ters, den eerbiedweerdigen heer Tack, Neen, hy liet eenen brief voor M. Shane achter, maar ik heb hem niet opengedaan, en weet niet wat er iu staat. Waarlijk, ik lien vol teleurstelling, her vatte Furness, en ik wil u niet lauger lastig vallen. Arme jongen wat mag er van hem geworden zijn. Met deze woorden ging Furness heen met den agent, welke het aanhoudingsmandaat voor Jos bij zich had. M- Shane luisterde aandachtig naar het verhaal van den bestierder, en sprak toen Ik twyfel niet of die persoon, welke bij u geweest is, zal ook mij een bezoek komen brongen wees dus zoo goed mij dien per soon eens nauwkeurig te beschrijven, zoo dat ik hem op het eerste gezicht kan herkennen. De bestiorder gaf nu eene nauwkeurige beschrijving vau Furness, en verwijderde zich toen. Daar het eethuis, door madame Shane ge houden, ook een bijzonderen ingang had, dacht Furness (die gelijk M. Shane voorzegd had, den volgenden namiddag kwam, toen hij den naam op den bijzonderen ingang lxs, en niot op het eethuis, hetwelk de Guldek Oli fant heette, dat het eene afzonderlijke inrich- tidg was, ^en hield het voor raadzuam daar binnen le gaan en onderzoek te doen omtrent majoor Shane, alvorens hem te spreken. Alhoewel M. Shane zelden in de eetkamer stond hij bij toeval juist in de 't Is nu gelijk hoe men oordeelt over de manier waarop de heer Tack het regle ment uitlegt, maar dergelijke buitenspo righeden zijn onverschoonbaar en ontee- ren het Parlement. De aanval van delirium tremens, waar van de socialistische groep ons het schouw spel geleverd heeft, is des te min te ver klaren, daar de Kamer geneigd scheen op hare eerste beslissing terug te komen en den 14 Oogst uiteen te gaan. Onbetwistbaar dat kan niet blijven duren daar moet stellig een einde aan gebracht worden. De rooden dio do minderheid zijn wil len ter Volkskamer de wet geven. Hun schandalig geweld,hunne onbeschoftheden strekken tot oneer en schande des Vader lands en zijn schadelijk aan de algemeene belangen. Een strenger reglement dringt zich op. Men neme bet Engelsch of Fransch reglement aan met buitenwacht en verlieuring van de parlementaire ver goeding en de rooden die sterk voor het oordje zijn, zullen weldra betere manie ren krijgen, want ze zuilen er dan twee maal aan denken eer het spel te herbe ginnen. Dat men krachtdadig, kort en goed ban- dele en de rust verstoorders manu militari aan de deur walse 1... en twijgen. Die eitjes en ringen tijdig te vernielen is dus allernoodzakelijkst, wil men het volgende jaar niet met nog een grooter getal aanschadelijke insekten ge plaagd worden. Ook moet men de zoo onmisbare vogels beschermen, die, vooral bij bet opkwee- ken hunner joDgen, dagelijks duizenden en duizenden schadelijke insekten vangen op die plaatsen, waar de mensch vaak niet, of moeilijk bij kan, of waar die door hem niet opgemerkt wordeD. Algemeene bescherming der vogels is thans vooral noodig. Men schrijft uit Z-euwsch-Vlaanderen aan de Nieuwe Rotlerdamsche Courant Volgens menschenhcugenis zijn in deze streken nooit zooveel insekten voorge komen als dit jaar. Vele boomen zijn letterlijk kaal gevreten. Te Sas van Gent is het onder andere zoo erg, dat een paar man aangesteld zijn om de rupsen uit de lindeboomen te halen welke langs den weg staan. Weinige fruitboomen, of enkele kale takjes wijzen er op, dat een heir van rupsen daar hun buikje rondge- eten hebben. Gelukkig dat de vogels de menscben krachtig geholpen hebben in het dooden der schadelijke insekten. Was dit niet het geval, dan was er geen blaadje aan de boomen gebleven. Omdat de plaag zoo erg is, moet groote waakzaamheid aangeraden worden met het oog op het volgende jaar want de insekten planten zich verbazend snel voort. Duizenden eierleggende vlinders vliegen thans dag en nacht rond en leggen hunne eieren reeds voor het volgende jaar. De nationale rupsen (Bombyx neustria) vernielen nog de bladereu der boomen en reeds zijn van de eerste vlin ders de nieuwe eieringen aan de takken deur, toen Furness binnen kwam en aan een afzondei lijk tafeltje ging zitten, de spijskaart vroeg en een portie vleesch en groenten be stelde. M. Shane herkende hem uit de be schrijving, welke de bestierder hem gegeven had, en besloot kennis met hem te maken, en hem uit te hooren wat zijne plannen waren, zonder zich bekend te maken hij nam der halve plaats aan heizelfde tafelje, gaf een der bedieners een wenk en bestelde ook een maal vleesch met groenten. Furness, welke begee- rig was iedereen nit te hooien, dien hij kon aantreffen, knoopte terstond een gesprek met den majoor aan. Dat is een goed huis, mijnheer, en men schijnt er goed bediend te worden. Ja, mijnheer, antwoordde M. Shane en hondt het voor een zeer goed hnis. Komt gij hier dikwijls Altijd, mijnheer, en ik stel er veel be long in, hernam M. Shane, want de dame, welke het bestiert, ken ik zeer goed en ik heb veel achting^voor haar. Ik zag haar bij my» binnenkomen schoone vrouw, mijnheer Mag ik u vra gen wie M. Shane is, welke hierboven het kwartier bewoont Hij is een majoor op wachtgeld, mijn ier. Kent gij hem soms Bijzonder goed, antwoordde M. Shane. Hy is een landsman van mij, De liberalen zijn razend omdat de catho- lieke regeering een pensioen wil bezorgen aan de aangenomene ouderwijzers. Goed. De onderwijzers zullen het onthouden. Wij juichen den voorstel toe. "Waarom? Omdat het een stap genaderd is tot de priociepen, die het onderwijs zouden moe ten regelen in een vrij en verdraagzaam land als het onze. Zonderling. Wij vinden die princiepen best uiteen gedaan in een groot liberaal blad, in den Nederlandschen Gids De ouders betalen. Maar ook dan als dit hun te zwaar wordt Dan zal de Staat kunnen helpen en bijstaan, met gebou wen, met leermiddelen, met geld. - Wat wil dat zeggen Elke partij zou hare scholen oprichten en den Staat zou ze geldelijk ondersteu nen. Alzoo zoo iedereen zijne begeerte heb ben en niemand zou in zijne vrijheid ge stoord zijn. De liberalen zouden daar niet mogen tegen zijn. Wij vinden immers het stelsel in een liberaal blad verdedigd. Ooze liberalen ziju daartegen. Waar om Omdat zij de tegenstrevers zijn der vrij heid. Zij willen geone scholen oprichten. Bij die eeuwige oordjesbijters is er nooit zaad in 't baksken. Zij willen geenen cent voor het onder wijs uitgeven. Ze zyn mild met de gelden van den Staat voor de onderwijzers van hunne kliek. Hij is zeker getrouwd Mag ik wat peper verzoeken - Hij is met eene deugdzame vrouw ge trouwd, mijnheer. Zijn er ook kinderen Niet, dat ik weet, zij hebben een jongen beschermeling, nu op school, meen ik de jongen heet joseph. Zoo, zoo hoe goed van hen het doet mij waarlijk deugd te zien, dat er nog zooveel goedhartigheid in deze wereld is. Zeker een aangenomen kind Dat kan ik niet juist zeggen ik weet alleen dat zij hem als hun eigen zoon behan delen. Hebt gij majoor M.Shane nog kortelings gezien, mijnheer Nog dezen morgen, mijnheer, toen hij pas waa opgestaan. Zoo, zoo Dit is bijzonder goed bier, mijnheer wilt ge mij de eer aandoen een glas meê te drinken Ge zijt zeer goed, mynheer maar om de waarheid te zeggen ik drink nooit bier. Hier, juffrouw, breng een halven liter brandewijn. Ik hoop, mijnheer, dat gij niet weigeren zult een glos meê te drinken, alhoe wel ik van uw beleefd aanbod geen gebruik kan maken. Fnrness dronk eerst zynen pot bier nit en nam toen den brandewyn aan, welke hem werd aangeboden. In 1884 hebben zij erkend dat zij van overdreven schooluitgaven.... uit 's lauds schatkist, maar niet uit huuueu zak ge borsten zyn. Waarom zijn zij nog hardnekkige vijan den van het liberaal stelsel der vrijheid Omdat het in strijd is met het anti-libe raal programma der liberalen. Zy willen de volledige verwereldlijking van het Staatsonderwijs. Alle openbare scholen moeten geuzen scholen zijn. Dat staat in de Chronique van 18 Maart 1900. De liberalen zyn voor den godsdienst.. in hunne eigene familie. Vele liberalen en zelfs sommige socia listen laten hunne kinderen eene gods dienstige opvoeding geven. 't Volk moet vergeuzen door het onzij dig onderwijs de godsdienst moet uit de herten der volkskinderen gerukt worden., maar zij, de rijke liberalen, mogen den godsdienst belijden. Is dat niet tergend voor het volk Weg met die akelige farceurs Weg met hun programma van vergeu- zing voor een ander De Fransche vrijmetselaars, door onze liberalen goedgekeurd, gaan nog verder. Zij eischen het Staatsmonopool van het onderwijs. Wat wil dat zeggen De Staat alleen zou nog mogen scholen openen en in die scholen zou een onzijdig, 't is te zeggen,een goddeloos onderwijs ge geven worden De menschen kunnen nu oordeelen waar de liberalen naartoe willen met bunoe beknibbelingen tegen de catholieke regeering. Wij Daderen tot het stelsel der vrijheid. De liberalen keeren weder naar het vergif dat hun de dood heeft gekost. Baden ïn de fabrieken. Uit eene statistiek, gevraagd door M. den minister van landbouw, die den gezond heidsdienst onder zijn beheer heeft, blijkt dat er in heel België slechts zes fabrieken zijn, die eene badinrichting bezitten ten gebruike van de werklieden. In overeenkomst met den koogeren ge zondheidsraad zal do regeering meer po gingen aanwenden, om het stichten te bekomen van badinrichtingen door de gemeentebesturen en de groote nijver heidsgestichten. Op uwe gezondheid, mijnheer, sprak M. Shane. Gij komt van den buiten, meen ik mag ik vragen van welke streek Ik ben van Devonshire vroeger was ik onderwijzer van eene school te... maar, mynheer, het streed met mijne beginselen dien post nog langer te behouden een regel matig gedrag is volstrekt noodzakelijk voor deze betrekking, welke deugd en zedelijkheid vereischt zoowel als wetenschap om de jeugd te onderrichten. Op onze kennismaking, mijn heer Op de nwo, mijnheer, ik eer uwe ge voelens. Voor den drommel, gij hebt gelijk, maar neem niet kwalijk, ik versta uwen naam niet juist. Furness, mijnheer, om u te dienen. Ja, mijnheer, de bestierders van de inrichting, aan welks boofd ik stond en welke ik zoo voorbeeldig bestierde, mag ik zeggen, wilden er eene handelszaak van maken ik kon daarin niet toestemmen en ik legde myne be trekking neêr. En ge zijt sedert altijd te Londen geweest? Neen,mijnheer, ik trok naar het dorpje Grussford, waar ik eene school begon. De om standigheden echter dwongen mij te bedan ken en nu wil ik bezigheid zoeken in eene an dere streek. Om kort te zyn, ik ben van plan als ouderwijzer naar Nieuw-Znid-Wallis te gaan ik verneem, dat men daar groote be hoefte heeft aan onderwys. (Wordt voortgez.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1