Zondag 11 Augusti 1901 S centiemen per nummer. 55ste Jaar 3396 HET SPOOK i voor EtSCE stellin >den. Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. k Geuzen aan 't werk. fctei Eigendom is dicfstaL Dierenbescherming. Land- en Tuinbouw. ZONDAGRUST. -idT;=£ Onnoozelheden. - Grauï da' De geneverplaag. RBODE iLSELS Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- lagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post oni vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. tN. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cuique auum. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisae op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiëD uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad NTÜII oals: tapijte. 'au bedi Aalst, 10 Augusti 1901. i Degeusche meerderheid verricht schoone dingen in den Provincieraad van Brabant. I Hatelijker doenwijze is niet uit denken. J Wij gaan de feiten laten spreken zij ■2;Jscbreeuwen luide dat de geuzen onver draagzaam zijn, dat zij de Catholieken graag verdrukken, daar waar zij bet maar ■"enigzins kunnen. Eerst eene kleine herinnering. Gedurende zekeren tijd zijn de Catho- liebeo meerderheid geweest iu den Raad. Zij verdeelden de toelagen der Provincie aan de twee vrije Universiteiten Br us sel en Leuven. Lijk men weet, is de Hoo- gescbool van Biussel geusch tot in 't merg van de ziel.godsbatend men kan Diet meer. Vroeger geDoot die Universiteit alleeu de toelagen der Provincie, juist alsof de Uni versiteit van Leuven niet meer diensten aan de Provincie bewees dau de vrijmet- selaarsschool der Hoofdstad. Maar daar aan geven de geuzen den brui 1 Foei I rekening bouden van de ver dienste als het geen geuzen aangaat I Dat nooit. Rome is de vijand schuimbekken de geuzen uit dolle woede. De geuzen worden weerom meester. Leuven, die vermaarde, groote Hooge- scbool, met haar 2000 studenten krijgt niets meer. Brussel slikt alles iu. Om de socios te believen ontvangt de Universi teit «Ier socialisten 10,000 franks. Ja, in die school zijn er meer leeraars dan stu denten. Demblon troneert er ook Dat is één. Bravo I Pergameni is er zoo zeer niet neven. Wij moeten lijk dc Fransche omwenteling vele on ge lijk heden effenen. (Dendergalm.) Dat is twéé 1 kroon geneest de leidingt uitmuo allen van dt onde onde Overal geven de Provincieraden rijke Jtoelagen aan de maatschappijen van ou derlingen bijstand. Nergens bield men rekening van de politieke kleur der ledeu. Men was catholiek, geus of socio naar beliefte. De geuzen van Brussel geven de eerste van al het voorbeeld vau onverdraagzaam heid. Zij worden in dat hatelijk en ver achtelijk werk gesteund door de socios De geusche meerderheid beslist dat voortaan al de catholieke Mutualiteiten in de verdeeling der toelagen niet mogen iusschcnkomen Dat is voor ons Catholieken een voor teeken wat er ons te wachten staat als de geuzen en socios vereenigd hier baas wor den. O hoe gaarne zouden zij ods buiten wet stellen en de geloovige menschen vogelvrij verklaren. Mij dunkt wij hooren M. H. Pergameni, -J hoogleeraar te Brussel nog brallen uBoet, gevang, verbanning zijn Wettelijke middelen waarom ze niettegen de Catholieken in 't werk geBteld (Revue de Belg. 1875.) Wij hooren onzen armtierige nog schreeuwen, dat hooren en zien vergaat." Clielvvynd-Park Nu de kroon I Gedurende de laatste zittijd der Gouw raden wierd er in Brabant een bijzondere toelage gevraagd voor 't rationalistisch of geusch en sociosch weezengesticht vau Vorst bij Biussel. Ia dat gesticht leert men aan de kin deren dat er geen God is, dat de mensch geen ziel heeft, dat er geen mirakels mo gelijk zijn (net lijk Dendergalm dit alles verdedigt), dat er geen hemel, geen hier namaals is, enz. Mi-n leert er de kinderen de wetenschap, die groote wetenschap waarmee de armtierige zoo hoog oploopt maar die hem nochtans niet toelaat op onze beweegreden te antwoorden, over het bestaan der ziel, mogelijkheid van wonderen, enz. Een liberaal van Brussel komt tegen die toelage op. Hij doet opmerken dat het weezengesticht van Vorst niet onzijdig is, dat het een rationalistisch en socialistisch werk is, 't is te zeggen, een werk tegen den godsdienst dat het een gesticht is onder eenen handelsvorm en dat het,bijgevolg,ook gebeuren kan dat het dividenden geeft waaronder de toe- lagen van de Provincie zouden geteld worden Men roept M. A. Max toe, 't is de naam van deu geus die zoo logiek redeneerde Dit werk is niet onzijdig aange nomen. Maar, vriend, is de Uoiversiteit van Brussel dan een onzijdig gesticht? Eu nochtans zij geniet rijke, rijke, zeer rijke toelagen, 25,000 fr. 1 Eu nu weigert gij ons die arme 500 fr. 1 Waarom die twee maten, die twee gewichten M. Max moest zwijgen, lijk onze arm tierige over zijne vrije ziel en mirakels beteuterd, gauscb beteuderd stamelde by de ounoozelheid Men maa geen twee verschillende dingen met elkander ver warren. Men sloot hem alras den mond. Ver schil Welk verschil Zijn beide geen opvoedingsgestichten M. Max, jongeD, gij zit gij in de klem. De 500 fr. wierden gestemd. En wij, Catholieken, wat moeten wij daaruit besluiten Stelselmatig worden de Catholieken van kant gesteld. Zij worden, daar waar de geuzen en socios baas zijn, uit alle bedie ning gesloten. Te Antwerpen zegde M. Senator Leclef in vollen Senaat is zelfs geen straatvager catholiek. Het geld van iedereen wordt besteed, uitsluitend verspild aan geuzenwerken het wordt die inrichtingen naar 't hoofd geslingerd die voor dool hebben den Gods dienst te bevechten. Eu nochtans de "geus zegt en durft her halen dat hij verdraagzaam is 1 I Lieve lezers, vlucht die soort, het zijn huiche laars I Wij durven schrijven en verklaren, zegt de groene profeet van Chipka België, 85 jaar zonder oorlog, mei braaf werkzaam volk, is iu dusdanigen toestand gekomen door de opeenstape- ling der fortuinen, dat die groote eigendom diefstal geworden is en dat een algemeene volksopstand - wettig wordt, noodig en onver- mijdelijk als de krachtige wetten er niet spoedig komen. Zoo spreken ook de roode socialisten... Volgens de groene profeet, is een alge meene volksopstand of revolutie gewet tigd, noodig en onvermijdelijk en zou het met recht en rede gebeuren als een andermans goederen en eigendommen ge roofd en gestolen worden door de revolu- tionnairs. De groene profeet wil dus de revolutie met hareu nasleep van moorden, bran den, rooven en stelen. En om de taal te gebruiken die de groene profeet tegen Den Denderbode voert, zeggen wij dat men lap eu vel, eer- loozen leugenboef, grijpzuchtige krawat moet ziju om die revolutiounaire ophit singen te durven laten hooren. Maar wanneer de rooden en groenen eigendom diefstal heeten dan bedoelen zij hunne persoonlijke bezittingen Diet. De heer Victor Delporte riep in zitting der Volkskamer van 2 Augustus M. Fumémont, ge beweert dat de B capitalisten dieven ziju. Dan zijt ge ook dief, want ge zyt een groot capitalist. En de anders zoo klapzieke roode Fur- némont bleef zoo stom als een arduinen pilaster... Tot de groene profeet zeggen wij op onze beurt Volgens u is eigendom dief stal ehwel, gij zijt eigenaar van huizen, landerijen en aandeelen in maatschap pijen dus capitalist, zijt ge dan ook een dief Gij zeker niet maar anderen wel niet waar Wij durven wedden dat de groene pro feet even als gezel Furuémont, zijne ant woord zal schuldig blijven. Ware het niet dat we weten dat die gedurige bedreigingen met revolutie wor den uitgebraakt door iemand wieos gees- testoestaud getuigt dat hij eenen slag van 't zeel heeft gekregen, men zou er zich in ontstellen. Iu alle geval moest men het wagen, men zal weldra ondervinden tegen wie men te spreken heeft de deur van 't Saion-Pierre staat wijd open 1 Hoor je 1 Wijnvlekken. Om vlekken van roodeu wiju op lijnwaad uit te doen, moet men op 't oogenblik dat men begint te wasschen die vlekken bestrijken met keerseroet. De vlekken verdwijnen in den wascht. Waarom Waarom strikken spannen voor den mpes die jaarlijks driemaal broedt en voor bet opkweeken van elk nest 120,000 wor men en kerfdieren gebruikt Waarom de zonnekever dooden die zich met boomluizen voedt Waarom de pad vau het leven brengen die uwen hof van alekken en mieren zui vert? Waarom do vledermuis vervolgen die vlinders en kevers verdelgt, gelijk de zwaluw vliegen en muggen Waarom de nachtuilen en steenuilen uitroeiëu, die uwe duiven en kiekens on gedeerd laten, maar als muizenvangers elfc het werk verrichten van een dozijn katten. Waarom de koekoek verjagen wiens liefste voedsel de langharige rups is waar van audere vogelen verschrikt zijn Waarom uw poer verschieten naar spreeuwen die zich liefst voeden met eieren van kerfdieren en zelfs het vee van ongedierte zuiveren De koe en het schaap laten daarom de spreeuwen onge hinderd plaats nemen op hun rug. Ook zij omhelsde en kuste hem hartstoch telijk. Een zucht, eene beweging gelijk het rui- «chen van een kleed hoorde men in het ver trek. Voor Chetwynds oogen vertoonde zich een 11 beeld, dat hem verstommen deed van schrik. Ij In de breede deur van den wintertuin zag I ^ij eene gestalte, die juist geleek op zijne •WC Bernice. Wit was zij gekleed, evenals toen zij 9 begraven werd. Hij herkende het kleed, want bet was hetzelfde, hetgeen Bernice droeg bij bare intrede in Chetwynd-Park. Doch baai- gelaat was voel veranderd toch kende hij bet. Betooverd staarde hij de wonderbare gedaante aan met bare sprekonde oogen, die Tan liefde schitterden. Zy stond daar, alsof sij spreken wilde doch door eene geheime macht weêrhouden werd. Sylvias hoofd rustte aan Chetwynds borat. Z(j verwonderde zich over zijn stilzwijgen en fluisterde hem toe O Max, noem my uwe vrouw en kus mij nog eens, ik zal u gelukkig maken. Zij hield plotseling op, want zij zag ook de spookgestalte in de deur, de haren schenen haar te berge te ryzen. Op het gelaat der ver schijning kon men de uitdruikking ei grenzeloose wanhoop waarnemen. Zij strekte hare armen uit eu week terug tot zy in de duisternis vordween. XXIV. VERMOEDENS. Toen de spookgestalte verdwenen was, ont waakte lord Chetwynd als uit een soort van verdooving hij vergat alles, wierp Sylvia van zich, en snelde den wintertuin in, die maar schaars door de kaarsen verlicht werd. Als een bezetene vloog hij voort tot aan de dear, die in het park uitkwam en welke open stond. Gilbert Monk stond aan de deur en staarde Chetwynd angstig aan. De eerste had Bernice in de serre gezien, doch was niet in staat ge weest haar tegen te houden. Hij stond op het punt huar te achtervolgen, doch in het bin nenstormen van Chetwynd belette hem dit. liy wist zeer goed, dat zijn geluk en dat van Sylvia aan een zijden draad hing, daarom moest ky koelbloedig en voorzich ig zijn. Wat is er gebeurd, Chetwynd vroeg hy schijnbaar verrast. Waarom loopt gy De commissie duidde 1800 burgerlijke werklieden aan om de soldaten te ver vangen, die aan eene menigte bezigheden worden gebruikt. Welnu, er ziju er zoo 8800. De afdeeling, Diet willende dat men door een eenvoudig koninklijk be sluit de 7000 audere in de rangen kan doen plaats nemen en alzoo het contin gent vergrooteD, stelt voor, te beslissen dat de regcering het recht niet heeft den toestand door een koninklyk besluit te veranderen. De commissie neemt aan dat de vergoe ding betaald worde aan de milicianen, wier ouders 50 of 60 fr. lasten betalen, maar zij vraagt dat die ook betaald worde aan alle vrijwilligers, welke ook de maat schappelijke positie der ouders zij. De weezeu zouden geheel de vergoeding trekken en niet de helft zooals nu. eene vraag richt betrekke In de Kamer had M. Tibbaut tot den minister van landbouw öii afachaffing dei* plaats vervanging;, door M. BertranJ voorgesteld, is dijnsdag in de laatste zit ting der militaire commissie verworpen met 6 stemmen tegen 3. Stemden tegen MM. Delbeke, Cartuy- vels, Helleputte, De Cock, Versteylen en Heylen voor MM. Van de Walle, Hy- mans en Defnet. Ook het voorstel Vandervelde, gesteund op het meervoudig stemrecht werd ver worpen. Het is verstaan dat de kleine verloven van 1 en 2 dagen, alsook die uit hoofde van ziekte in den diensttijd worden ge told. De lange verloflijden niet. De afdeeling drukte den wensch uit dat ieder soldaat van het voetvolk recht heeft op twee maanden verlof per jaar. M. Helleputte heeft onmiddelijk zijn ontwerp op het bureel der Kamer neêr- zoo Gy ziet uit, alsof gij een geest gezien hadt. n Hebt gij haar gezien, n vroeg hij haastig. Is hier niemand voorbijgekomen n Niemand. Ik sta hier reeds een kwartier, wien zoekt gij n Het was Bernice riep de markies. Ik zag haar zoo duidelijk als ik u zie, Gilbert. Help mij den wintertuin doorzoeken- Beste Max, n zei Monk gij zyt een offer van zinsbegoocheling. Hebt gij vergeten, dat Bernice dood is Hoe kunt gij haar ge zien hebben keeren de dooden nit hunne graven terng Ik zal dokter Freitag ontbie den, want gij zyt ziek. n Lord Chetwynd liet Monk staan en door zocht de Berre tot in alle hoeken doch te vergeefs. Hij liep door het park en Monk met hem, maar zij zagen de slanke witte gedaante niet weder. u Hoe kunt gij u nu inbeelden uwe vrouw gezien te hebben, zei Monk, toen zij terug- keerdeu hoe zou zy uit haar graf kannen opstaan Denkt gij dat het baar geest was gelooft gij aan geesten n Daar geloofde ik nooit aan, n hernam de markies, doch daar zij niet levend terng- keeren kan, moet ik haar geest gezien hebben. u Onzin Morgen zult gij over uwe ver beelding lachen. Bernice is in den hemel, waarom zou zy hier rondwandelen Gebruik Dit ontwerp trekt slechts de vrijwil ligers van het contingent af, wanneer deze 3 ten honderd van de ingeschrevenen be dragen. De commissie stelt voor te zeggen 3 ten honderd van het contingent. De commissie vraagt dat de verloven van minder dan 10 dagen in den dienst tijd tellen. De vrijwilligers van het contingent en de vrijwilligers, die in het lot vallen, zou den van het contingent worden afge trokken. De commissie brengt wijzigingen aan het bedrag van der vergoedingen der vrij- willigers, derwijze dat de geldelijke last niet verzwaard wordt, maar de verbinte nissen meer aangemoedigd worden. lijk de vergoedingen voor het, om reden van koolziekte, afgemaakt vee. M. de baron van der Bruggen heeft hierop dijnsdag geantwoord dat er in dit oogenblik geen spraak kon zijn, de ver goeding te verhoogen voor de dieren, die wegens koolziekte worden afgemaakt. «Mijn beheer bestudeert evenwel het middel zegde hij, om de gelijkheid te her stellen tusscben de eigenaars van zekere streken des lands, die de overblijfsels van door koolziekte aangetaste beesten zonder kosten mogen vernietigen in de vilderijen overeenkomstig het koninklijk besluit van 31 December aangenomen en de eige naars, welke die toelating nog niet hebben bekomen. Te dien einde onderzoekt het of er aan laatstgenoemde geene bijge voegde vergoeding van 26 tot 30 frank diende toegekend, die bestemd zouden zyn om de kosten te dekken die zij voor het verbranden dor lijken betalen moe- teD. Verder, antwoordende aan M. Dn Bra- bandore, betreffende 't gebruik van de middelen tot het weren van veeziekte, zegde de minister van landbouw Doorgaans geschiedt de inenting tegen koolziekten op 't gevaar af van de eige naars der beesten. Niettemin zal ik onder zoeken of in het door M. De Brabandere aangehaald geval de oorzaken, waaraan 'u--ver^es van vee wort^ geweten, eene bijzondere tusschenkomst vaD den Staat kunnen wettigen. toch verstand. Do dooden wandelen niet in men8chengestalte over deze aarde uwe zenu wen waren overspannen. Ik zou wel eens willen weten wie hier het spook durft spelen, terwijl ik hier aan den ingang stond. n Het was geen gezichtsbedrog, Gilbert. Sylvia heeft het ook gezien, wij zullen haar vrageD. n De markies en Monk traden de zaal binnen; Sylvia's wangen gloeiden tengevolge der vrees en ontzetting. Zij verbeeldde zich, dat de geest van haar slachtoffer gekomen was, om haar te vervolgen. Zy was naar hare kamer geijld, had een drank van de oude Ragen ge kregen, en toen zij terugkwam snelde zij op lord Chetwynd toe, vatte zyn arm en riep O Max, waarom hebt gij mij van u geslin gerd Gy hebt my doen schrikken, mijn hart klopt nog er van wat was er gebeurd Chetwynd staarde haar verwonderd aan. Wat bedoelt gij met uwe toespeling op Bernice, ging Sylvia voort. Gij hebt u toch niet verbeeld Bernice gezien te hebben. Ik meende dat ik ze daar zag. Zonder ling, ik had durven zweren, dat het mijne vrouw was. Hebt gy haar niet gezien Gil bert stond aan den ingang en zegt niets ge zien te hebben. n Sylvia wierp een scherpen blik op haren broeder, doch op zyn gezicht was niet te lezen Zy besloot, hem later daarover te spreken. dienstdoende Apotheker Zondag 11 Au gusti 1901, Mj Meirschaut, Korte houtstraat. Donderdag 15 Augusti, M. Van Cae- lenberg, Leopoldstraat. Het was zeker eene gezichtsbegooche ling, zei Sylvia. Neen beste Max, uwe verbeelding was geprikkeld, dat is alles. Chetwynd hield zijne hand aan het hoofd— Zou ik mij werkelijk vergist hebben, sprak hij, was het dan slechts een droom beeld. Het is gemakkelijker dit aan te nemen dan te gelooven, dat de dooden wederkeeren, maar zooals van avond, zoo schoon heb ik Bernice nooit in mijn droomen gezien. Ik be grijp het niet. n Sylvia leunde met haar hoofd tegen zijnen arm. u Gilbert, n zei ze fier, nu blijf ik altijd hier. Mag ik bet hem zeggen, Max Luister dan, onze verloving is weêr hernieuwd. Wij zullen trouwen Max en ik. Ik wensch Chetwynd geluk met zulk eene trouwe en lieve vrouw, hernam Monk den markies de hand reikend. De vernieuwing dier oude betrekking zal zeker goed uitvallen; ik hoop, dat gij gelukkig zult zijn. Maar Syl via, pas op, dat uw lord in het vervolg niet meer aan geestesverschijningen gelooft. Gy weet niet, hoe gelukkig mij nwe verloving maakt. n Inderdaad zag hij er opgeruimd uit alsof hem zelf een groot geluk te beurt was ge vallen. Ik ben nog niet in normalen toestand, n zei Chetwynd glimlachend. Mijne zenuwen zyn overspannen, ik ga na .r myne kamer, was eec fJQan. cieminister, roepon de fameuze geniën van den armtierige! De catholieken voeren het Land naar deD afgrond 1 Om het een schijn legeven verwarren die nieuwe financievemu/ten de gewone met de buitengewone budgetten. Ons catholiek goevernement heeft de Grand Central aangekocht, heeft de wer ken van Brugge en Heyst-Zeehaven uit gevoerd, heeft Antwerpen prachtige in stallaties aan Schelde en Statie bezorgd, gaat Brussel totZeehave maken enz. enz.! Daaraan is veel geld uitgegeven, na tuurlijk brengt dit zijnen intrest op. Dat is lijk een landbouwer die een stuk grond aankoopt en er een deel zijner spaarpen ningen insteekt. Gaat gij dien boer onge- lijk geven omdat hij een atxderen vorm aan zijn capitaal geeft als die aankoop profijtig is Maar, zegt de armtierige, men moest die werken betalen met de winsten van het loopend jaar III Anders heeft zijn kritiek geen zin I Onnoozel I Dat is eene stommiteit zonder weèrga, zoo groot en kolossaal als den Eiffeltoren. Uit die werken zullen de Belgen der topkomst voordeel trekken; het is dus billijk dat zij ook een deel der lasten dragen. Als de gewone budgetten in orde zijn, in evenredigheid, als het geld der buiten gewone begrootingen aan nuttige werken wordt besteed in verhouding van onzen toestand, dan wordt het Land goed bestuurd. Nu dat is het geval met het catholiek bestuur. Met de geuzen van 79 was dat het geheel anders. beweert dat de geneverplaag hier te Aalst, dank aan de roode winkelpolitiekers sterk heeft afgenomen. Wat mia pretentie zou beter staan. In de roode lokalen schenkt men geen soaps, beweert men. Als 't waar is 1... Nu laat het ons aannemen. Maar zie in zekere wijken wonen gezellen die snaps schenken en die moeten ook leven.... Wij zullen niet beweren dat 't getal genevertuiten hier niet verminderd is onmogelijk het met zekerheid na te gaan. Wat wij gedurig bestatigen 't is als men eene geuevertuit langs de straten ziet laveeren dat hij gedurig huilt Leve de socialisten 1 of Leve de liberalen! gevolgd van een reesem vloeken.... Nog uooit hoorden wij een dier genever tuiten Leve de Catholieken brullen. Wy roepen hier onze geëerde medeburgers tot getuigenis en zijn verzekerd dat geen ernstig mensch ons tegenspreken zal... want ik ben vermoeid van de reis. u Ik "we vertrekken goed in orde ge- honden, n zei ^j.ria, ook zijn er nieuwe in gereedheid gebracht, overal is aanhoudend vuur geweest. n u Dan zal ik de onde kamers betrekken, n hernam de lord. Goeden nacht, Sylvia goeden nacht, Gilbert, s Monk maakte ook eene beweging alsof hij in den wintertuin won gaan, doch zijne zuster weerhield hem. Wat wilt gij n vroeg hij knorrig. Ik wil weten, of gij het laatste kwartier vóór de verachijnihg in den wintertuin wa »rt, n vroeg Sylvia met nadruk. Monk antwoordde bevestigend. En hebt gy werkelijk niemand zien in- of uitgaan n Monk gaf een ontkennend antwoord. Ik geloof u niet, hernam Sylvia tame lijk ruw. Ik weet het beter. Ik zag den geeet, als het een was, en gij zaagt hem ook. Waarom ontkent gij dat Ik ontken niets ik heb eenvondig niets gezien en kan u dit zweren, indien gij wilt. B Wat gekheid, alsof ik eenen eed meer ge loofde, dan uwe woorden, n riep juffrouw Monk verachtelijk uit. Indien de gedaante geen geest was, wat was zy dan Was het een schurkenstreek, Gilbert Speelt soms een meisje om onbekende redenen den geest van Bernice (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1