Van tak op tak. VOLLEN AFLAAT PAPENRODE-KERMIS Allerhande Nieuws. Aalst. Koop- warenstatle. Algemeen wordt door de h andelaars en nijveraars geklaagd over de belemmering die ter nzer koopwarenstatie heerscht en 't gene 1;oogst schadelijk is aan hunne belangen. Wanneer men zich 's morgens vroeg naar de statie begeeft om koopwaren telossen dan is men niet zeker van 'tuur op 't welk men zal kunnen beginnen en meermaals is 't reeds gebeurd dat men vóór 's namiddags 4 uren het werk niet aanvangen kon. En zoo gebeurt het dat zij die koopwaren te lossen hebben soms den ganschen dag hunne paarden, voer lieden en wagens moeten in gereedheid houden, dat ze geen ander werk aanvan gen durven. t Onze statie is veel te eng voor t ver keer dat er dagelijks bestatigd wordt. Dagelijks komen er 900 wagons aan in bestemming onzer stad en in transit. Zekeren dag der verledene weck steeg het getal wagons tot 1400. De gebouwen die men oulangs vergroot heeft zijn ook te eng voor 't trafiek. Het zij ter loops gezegd dat ous stapelhuis ook te klein is de tabakfabrikanteu klagen putten in d'aarde. De vergrooting onzer koopwarenstatie dringt zich op. Destijds is er spraak geweest van den ouden Dender te overwelven die langs heen de statie loopt, 't geen zou toelaten de lossingkade merkelijk te vergrooteu. Men heeft dat gedacht laten varen spijtige zaak want aldus zou er aan den heerschenden schadelijken toestand ten grooteren deele een einde zijn gebracht. Wij roepen hierop de ernstige aandacht in van onze achtbare heeren catholieke gekozenen, Senateurs en Volksvertegen woordigers, en meer bezonderlijk deze van den heer Baron Leo Bethune, welke, wij zijn er van overtuigd, met zijne gehende welwillende toewijding aan aller belan gen, de zaak zal ter harte willen nemen op dat den heerschenden betreurlijken toestand ter koopwarenstatie weldra ver- dwijne 1 l>Artm Als men de groene pro- JJÜOIll, feet van Cbipka eeloo- ven wil dan was er zondag 11., te Boom zoo veel volk, i. a. w., waren er te Boom zoo veel groenen uit alle gewesten des lands toegestroomd dat elk er over ver steld stond.... Nu geen enkel dagblad sprak over de groote betooging die te Boom te middeD der algemeene onverschilligheid afliep iets wat de groene profeet zelf bekent, want er staken, zegt by, weinige vlaggen uit.... Uit Aalst waren meer dan 100 man met 'l Muziek der Democraten, boft de groene profeet. Ter statie van Aalst zijn er 93 koepons gevraagd. En voor wie waren zij bestemd voor groene Aalstennars alleen Wel neen I.... Zij die als AalsteDaars opge trokken zijn, waren in overgroote meer derheid inboorlingen van Denderhautem, Welle, Haeltert, Nieuwerkerken, Erem- bodegem, enz., enz. Er waren bitter weinig Aalstenaars.... Die 93 vertegen woordigden onze gansche streek, de ba kermat der groene socialistory De groete trompetters van 't laatst oordeel uit Denderhautem vertegenwoor digden 't groen muziek van Aalst, 't Ver slag van de groene profeet spreekt hoe genaamd niet van 't muziek van Dender hautem. Klokke Roeland zwijgt ook over Denderhautem En de groote wereldher vormer Alois De Backer was er ook niet. Wat mag daar onder schuilen De groene betooging te Boom levert ons 'tbewijs dat de zoogezegde cbristene volks fopperij overal zoo kamank en zoo mal- jonnig is dat ze weldra zal terugkeeren naar 't slijk der straat waar zij in 't belang van Godsdienst en volk nooit zou hebben mogen opgestaan I Een goede maatregel. M. de minister Liebaert heeft een goeden maat regel genomen in het belang van het personeel, gelast met den dienst langsheen de spoorweglijn. Al de agenten, bedionden en werklieden die langsheen de spoorbaan moeten gaan, zullen voortaan schoenen met elastieken moeten dragen. Bij verschillende ODgelukken is reeds gebleken dat het dragen van schoenen met rijgnestels de oorzaak was van den dood of vreeselijke verminking van be dienden en werklieden. Het is inderdaad reeds dikwijls gebeurd dat dezen met den voet beklemd raakten tusschen de rails en zich onmogelijk kon den bevrijden voor de aankomst van eenen trein. Met schoenen met elastieken is zoo iets niet of toch minder te vreezen. Schandaal in een athenum. De XX" Steele bevat eene correspondencie uit Gent, meldende dat, bij de prijsuit- deeling van het atheneum, eeüige leer lingen hoe! hoe! begonnen te roepen, toen de priester, die de godsdienstlessen geeft, plaats nam tusschen de andere professors. Dit geroep werd herhaald, toen de leerling welke den prijs van godsdienst behaald had, dezen in ontvangst kwam nemen. Het geval werd veel bsproken in de stad. Van 1896 tot 1900 heeft hertog Karei Theodoor in Beieren, vader van prinses Elisabeth, in zijn kosteloos ooglijdersge- sticht 12,027 personen verpleegd, waar van hij er 851 pèisooulijlt geoperee/d heeft. Men weet dat de hertog gekend is als een der beste oogmeesters van onzen tijd. De geborsten Klokke Roeland neemt het euvel op dat Minister DeTrooz glimlachte toen de wereldhervormer De Backer, het spreekrecht der groene Volksfopperij deed gelden. Wie zou er niet lachen als men denkt aan da fabel van den groenen kikvorsch en den os?... Dat de minister voorzichtig weze, klept JDe Klok, de kieziügen staan voor de deur en een klein groepken zou aan de catho- lleken vieze parteu kunnen spelen. Wat bedreigende grootspraak toch I... Als de liberalen hier 't accoord zijn dan zal heerschap De Backer er geen moeite meê hebben de vieze parten meê te spe len.... Hij rekene er maar op... Meer en meer openen de kiezers hier hunne oogen en zien dat al de beloften van de groene judassen maar ellendige volksfop perij is die nooit aarde aan den dijk bren gen kan 1... Ja wielest lacht, best lacht I De nieuw militiewet. Vele lieden vragen of, als de vermindering van dienst tijd door de Kamers zal gestemd zijn, de soldaten die verleden jaar gelot hebben en deze welke dit jaar binnen gaan, ook het voordeel der wet zullen genieten en hunnen diensttijd zullen zien verkorten. Dat zal gebeuren, als de Kamers de wij zigingen aannemen, die deCatholieken aau de nieuwe militiewet zullen voorstellen. Er zal gevraagd worden dat de wet on middellijk zou toegepast worden, zoodat al degenen die hunnen diensttijd, zooals hij in de nieuwe wet bepaald wordt, heb ben volbracht, op staanden voet zouden naar huis gaan. Zoo zouden wy nog voor nieuwjaar talrijke soldaten zien vrijstel len, die anders nog een jaar of twee had den moeten dienen. Maar, zooals men weet, zijn de socia listen daartegeD, en zij zijn do schuld dat de stemming der wet uitgesteld is. Wij hopen wel dat in den zittijd van October de meerderheid der Kamer zich kracht dadiger zal toonen en die roode woelma- kers zooveel lawijt niet meer zal lateD maken. Bijna al de aankoopen, onlangs door de liberale pers aangekondigd als gedaan zijnde voor Fransche kloosterlin gen, bestaan slechts in de inbeelding der nieuwsjeskramers. Inzonderheid het uit gestrekte gebouw, dat men beweerde aan gekocht te zijn te Moescron door de Jezuieten uit Frankrijk, is wezenlijk het eigendom geworden van M. Crombez, een der grootste priestershaters der Belgische Kamer van volksvertegenwoordigers Tabak heronsteken deugt niet Zoo zegt men ten minste, en niet een rooker alhier betwist het I Nogtans, men kan niet overal van dat gedacht zijn wij lezen immers in een Spaansch tijdschrift, dat de inwoners der Philippiensche Eilan den die voorzeker de zaak moeten kennen, somwijlen drie of vier dagen aan dezelfde cigaar smooren. 't Is waar, die sigaren bij de onze ver geleken, zijn ware reuzensigaren. Gemeen lijk zijn zij 40 centimeters lang. ja veertig, en 13 centimeters als omtrek in het dikste deel. Maar wat er bijzonderlijk aardig iSj te Manilla, zoowel als te Mindanao en in de eilanden Visayas, 'tis de vrouwsper sonen nog veel geweldiger rooksters zijn dan de mannemenschen, en dat zij zich niet zwichten van langs de strateu te gaan met zoo een eindelooze sigaar in haren mond. Er zijn zelfs vrouwen van Manilla die demode overdrijven. Men noemt er die zich sigaren doen rollen van 45 centi meters die ten minste 200 grammen wegen en voor dewelke zij eene gansche week bezigen om ze op te roosteren. Zitplaatsen voor winkeljuffrou wen. Ziehier de .voornaamste bepa lingen van het voorstel Denis. Elke zaal van de magazijnen, winkels en andere erbij bohoorende lokalen, waar koopwaren en velerhande voorwerpen door vrouwelijke bedienden worden klaar gemaakt of het publiek aangeboden, moet voorzien zijn van evenveel zitplaatsen als men er vrouwen in dienst heeft. De overtredingen van het eerste arti kel van deze wet worden gestraft met eene boete van 1 tot 25 frank. In geval van herhaling binnen twaalf maanden te rekenen van de vroegere veroordeeling, wordt de straf op het dubbel gebracht. Socialisme en vrijdenkerij. Zondag verleden veertien dagen was 't te Gent jubelprocessie ter gelegenheid van den 650" verjaardag der instelling van den H. Schapulier. De Gentsche socialisten hebben die om standigheid to baat genomen om een strooibriefje uit te geven waarin zij met schapulier, hel en hemel spotten. Het vlugbladje eindigt met die woorden Wordt lid van den socialistischen vrijdenkersbond, inleg per week vijf centiemen. Men laat zich opschrijven in het lokaal Vooruit, Gareumarkt. Ziedaar hoe de socialisten het lot van den werkman verbeteren Hem berooveu van zijn geloof en van zijn geld, hem alle hoop op een ander on beter leven bene men 1 Dan zal de werkman gelukkig zijn, als hij 5 centiemen iu de handen der roö lijkemoovers zal gestort hebben en als hij, in zedelijken nood en ongelukken, geen oog naar den hemel meer zal verhef fen, en geen zucht naar den Heor moer mogen zendon. Hij zal gered zijn, wanneer hij, in plaats van te bidden, enkel nog vloeken en gods lasteringen uitbraakt. Dat zal geluk bij brengen, niet waar Het sparen in de school neemt eene groote uubieioing. Het is thans ingevoerd in 6974 lagere en 968 middelbare adul- tensceoleu met een gezamenlijk totaal van 366,671 leerlingen, wier stortingen 8 ljt mülioeu Ir. bedragen. 31 J\ CONGO. De Stoomboot Ancers Ville te Antwer- K&S&ïial pen aangekomen heeft voor onze Aalsterscho Maatschappij La Gen- trale Africaine 8000 kilogr, caoutchouc meêgebracht. Over eene maand bracht een ander stoomboot eene hoeveelheid van 5000 kilogr. meê. Oaze stadsgenooten de heeren Boone vérkeeren voortdurend in den besten ge zondheidstoestand. TIAT^ÏTIV Gaarne roepen de socios in koor de ca- tholieken vernietigen het onderwijs 1 Dat zijn nu eens ezelarijen van bel&Dg. De catholioken behertigen het onder wijs en dat bewijzen zij door hunne daden. Zij hebben een heel net van onderwijsge stichten van laag tot omhoog. De geuzen en de socios hebben nooit een enkele school gesticht met eigen geld. De Pro vincie Brabant geeft jaarlijks 25,000 fr. de hoogeschool der vrijmetselarij van Brussel. Zij onderhouden met geld van iedereen, van catholiek en geus, een on derwijs dat slechts in den smaak valt der vrijdenkers. Dat is eene monsterachtige onrecht- veerdigheid. Ous catholiek ministerie verre het onderwijs van den Staat te Iwarsboomen ondersteunen het in volle kracht. En nochtans de geuzen en socios zeggen, (welke bekentenis), dat dit onder wijs hun volkomen voldoet. Het driejaarlijks verslag van het lager onderwijs is verschenen (van 1897 tot 1899). Wij lezen daarin dat er gedurende dit tijdstip 429 bewaarscholen meer zyn, 205 lagere scholen meer, 805 leden bijgekomen zijn, 33,739 leerlingen meer, het onderwijs door den Staat onderzocht bijwonen 37,280 leerlingen meer in de adulten- scholen, 6,437,296fr. 66jaarlijksche uitgaven meer. En na zulke schitterende vorderingen durven de geuzen en de socios nog zoo onbeschaamd zijn te roepen dat de catho- lieken het onderwijs vernietigen. Die gemeine kerels zullen nog het licht in volle dag loochenen I Het volk echter zal zulke walgende en hatelijke politiek veroordeelen en die critiekers het onthaal schenken dat ze verdienen Vereeniging tot bescherming der abnormale Kindsheid. Er is te Brussel een nieuw werk gesticht, van groote maatschappelijke beteekenis, met het doel een hoogst belangrijke groep kinderen te beschermen de Vereeniging tot bescherming der abnormale kinds heid. Onder de benaming abnormalen worden gerangschikt de blinden, de doof stommen, de stamelaars, de stompzin- nigen, de onnoozelen, de achterlijken. Zeer talrijk zyu de kinderen, die, om de eene of andere reden, naar de gewone scholeu en opvoedingsgestichten Diet kun nen gaan. De nieuwe VereeDiging zal zich bezig houden met de kinderen, die de scholen voor bijzondere opvoeding verlaten, om hen te ondersteunen gedurende hunne leerjaren, en hen in het leven den weg te helpen zoeken, die hun het best past anderzijds zal zijde middelen opzoeken, om den armzaligen toestand te verbe teren, waarin de gioupon abnormalen verkeeren. Aan 't boofi van het algemeen bestuur staat als voorzitter, M. J. Lejeune, staats minister. Groote ontdekking. Uit New- York wordt gemeld, dat zekere Guinzel verzekert een mengsel te hebben gemaakt van cherosinc en warme lucht, met welke men door samenporsiog oenen onontplof- baren stoom verkrijgt, welke de kolen zou vervangen, daar men met deze nieuwe gaz bijna oogenblikkelijk water in damp kan veranderen. Eenige vaten cherosine, zouden voldoende zijn om deu Oceaan over te steken met een groot schip en met dubbele snelheid als tegenwoordig. Het Amerikaansch gouvernement heefc een officieel onderzoek over deze ontdek king bevolen. Slimme socialisten.Een blad doet een goede bemerking. Kijkt rondom u, werklieJen, en wat zult ge zien 't Is dat vele socialisten, vau de groote en kleine kopstukken, in den tijd arme suk kelaars waren en nu, om hunne taal te spreken, bourgeois of rijko smouters ge worden zijn. Zij gaan gekleed gelijk ba rons, zij koopen buizen en de arme dutsen, die gelooven dat bet socialismus de partij der onbaatzuchtigheid is en de wereld moet reddeu..., betalen voorts hunnen inleg... om naderhand andere smouters op te kweeken 1 Arme dutsen Daling der waardijen. Sedert 31 Meert 1900 bedraagt b«t totaal der verliezen eone som van een milliard twee honderd acht en dertig millioen frank, 't is to zeggen 14 ten honderd van 't ge heel van al de op de beurs vau Brussel gekwoteerde waardijen I En dan de waar dijen welke niet gekwotcerd worden 1 Zal dat nu eene les zijn voor de Belgen, die bun met groote moeite vergaard geld, dik wij Is zoo lichtzinnig plaatsen, als hun maar groote intresten beloofd worden 't Is te hopen. Zwarte handschoenen. De ver- sleteue deelen bestrijkt men met zwarten scbrijfinkt en bewiijft men daarna met een flanellen lap gedoopt in talkpoeier of met een droog stuk witte zeep tot dat de verstelde deelen hunnen glans wederom bekomen en niet meer afgaan. In de Hoofdplaatsen, in de Badsteden, 'i en kan niet prachtig, niet glansrijk, niet wellustig genoeg zijn. Oii neen 1 over weinige jaren, toen een der heeren van Cbipka j »ailijks voor twee maandeu, met zijn gaüscbe huisgezin, tot zijne Tüecla toe, naar de eene of andere badstad trok, dan kon het daar niet prach tig, niet glansrijk, niet wellustig genoeg zijD.... Ja, dan liet men, lijk een groote capitalist, de centen rollen zonder tellen, zoo gemakkelijk door dom gezeever te verboopen, uit de zakken van boer en werkman geklopt. Maar men wilde nog meer geld smeden en speelde met Argentijnsche duifjes die bij deu eersten kampstrijd nog zelfs niet te voet naar hun hok terug kwamen. Men liet zich dom weg door een Brus- selschen fijnaard in de doekskens doen... Uit arragio sloeg men zijue eigene rui- teD uit en dan blootgesteld aan de lucht werd het zoo koud, zoo koud dat men van 't verblijf aan 't zeestrand moest afzien, dat men nu heden aan anderen benijdt Waar zijn de zoo lustige dagen van voorheen toch naartoe gevlogen, niet waar, groene profeet I... En de afgestrafte priester Daens vindt het ook dat het in do badsteden zoo prach tig, zoo glansrijk, zoo wellustig is want hij ook gaat er jaarlijks voor twee en drij maanden verblijven... En die man durft dan nog beweren dat hij geene bestaan middelen bezit... Attends je viens J. M. J. P. C. C. G. Z. J. C. Amen. in de kerk der Arme Claren Coletinnen. Maandag 12 August* 1901, Feestdag vak de H. Moedee Cl aba. De dieusten zullen geschieden als volgt Om half 6 uren de eerste Mis met uit stelling van bet Allerheiligste Sacrament tot na het Lof Om 8 uren de tweede Mis. Om 3 uren het Lof. Daarna Sermoen door den E. H. Van Doben, KanuDoik Pastoor-Deken van Aalst. Rechterlijke kronijk. Telegrafen en telefonen. Gedu rende bet eerste halfjaar 1901 werden door de verschillende rechtbanken des rijks veroordeeld voor wanbedrijven en overtredingen 1° Twee personen, tot boeten van fr. Verhelen van gestolen electrischen draad. 2° Een persoon, tot eene boete van fr- 26 en gevangenzitting van 8 dagen Met opzet, beschadigen van eene telegraaflijn. 3" Vijf personen, tot boeten van 5 tot 25 fr.Zonder voorafgaande kennisgeving aan het beheer, werken uitvoeren langs eene telefoon- of telegraaflijn. 4° Drij personen, tot boeten van 1 tot 5 fr. Zonder opzet,beschadigen van eene telefoon- of telegraaflijn. ABDIJ AFFLIGEM. Plechtige Begankenis ter eere van O. L. Vrouw van Affiigem, begiunende met O. L. V. Hemelvaart, 15 Augusti 1901 Goddelijke Diensten in de Abdijkerk Woensdag 14 Augusti, Openiog der Plechtigheden. Kwart voor drie ure, Solemneele Vespers en Lof. Donderdag 15 Augusti. O. L. V. He melvaart. De Goddelyke Diensten zullen geschieden als volgt om half vijf, half zes, half zeven, half acht en half negen ure, gelezene Missen aan den autaar van Onze Lieve Vrouw. Om half tien Plech tige Hoogmis 's namiddags, kwart voor drie ure, Plechtige Vespers, Lof en Ser moen. De volgende dagen gedurende de Be gankenis, zijn er van vijf tot zeven ure, gelezene missen, aan den autaar vau O. L, Vrouw. Om 9 ure, Plechtige Mis 's namiddags, kwart voor drie ure. Vespers en Lof. Zondag in de Octaaf. Plechtige Omme gang met het Mirakuleus Beeld van O. L. Vrouw van Vrede. 's Morgens do Missen gelijk op 15 Au gusti Om half tien ure, Pontificale Hoog mis 's namiddags, om twee ure, Ponti- cale Vespers, daarna Processie met het Miraculeus Beeld en het Hoogwaardige. De plechtigheden worden gesloten met het Te Deum en de Benedictie met het Allerheiligste Sacrament. N. B. Gedurende de Begankenis, zal het Mirakuleus Beeld van O. L. Vrouw van Affligem, in het midden der kerk uitgesteld worden, zoodat de Geloovigen er zulleu kunnen rondom gaan. Dat God in alles verheerlijkt worde. f D. Godehabdü8, Abt. AALST-MIJLBEKE. op Zondag 18 Augusti 1901. ORDE DER PEESTEN: Op Zaterdag Aankondiging der Ker mis door 't geschut der kanonnen. Op Zondag, om 4 uren namiddag, Concert en uitstap van het Muziek. Om 10 uren 's avonds, Vuurwerk. Op Maandag voormiddag, om 8 uren, Jaarmarkt op Papenrode-Dries. Om 10 ure Beslissing door de Jury, Om 12 ure, Toerijking der Prijeen ter herberg van M. Louis Van Ket, (Hoeks- ken). 's Namiddags, om 3 uren, Volksspe' len Puitenkoers. Mastklimming. Zakkenloopen, ent. Barak ben en Kramen zijn vrij van plaatsgeld insgelijks voor het Vee en andere dieren ter Markt gebracht. Aldus gedaan en goedg -keurd te Aalst (Mijlbeke), den 23 Juli 1901. Namens het Bestuur De Sekretaris, De Voorzitter. Petrus Volkaert. Prosper De Cock. AALST. van Zaterdag 1-0 Augusti. 130kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,00 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden zaterdag werden 414 klonteD boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3310 kilos. Grot van O.L. Vrouw van Lourdes Aalst-Mijlbeke. Donderdag 15 Oogst (O. Ii. V. Hemel vaart), zal de maatsciiapij De Ware Broeders, - hare JaaOijksche bedevaart naar de Grot van O. L. Vrouw van Mijl beke doen. Men zal vergaderen om 3 ure namid dag, ter herberg van M. Joseph KeppeDS, Oude Dondermondschcbaan, om zich van daar in stoet ZaDgers en Muziek aan het hoofd naar de Grot te begeven. Aan de Grot gekomen zal men den Rozenkrans bidden om den zegen van Maria af te smeeken, waarna een Eerw. P. Pater Jesuit eene korte aanspraak zal houden en do zegening zal geven. Het is waarlijk troostend in deze moeie- lyke tijden, dat er nog altijd van die oude Vlaamsche worklioden gevonden worden die zich niet schamen openbaar hunne liefde voor onzen Heiligen Godsdienst te toonen. Het is dan ook zonder twyfol dat onze goede Moeder Maria haren zegen zal spreiden over de Maatschappy, hunne huisgezinnon, alsook over de familiën die de bedevaart zullen vorgezellen. In alle moeielyko omstandigheden zal Maria too nen dat zij hunne Moeder is. Het zal op dien dag te Mijlbeke aan geen volk ontbreken. {Medegedeeld). AALST. Brandramp.Gister vrijdag avond, om 10 uren zijn ter Koop warenstatie twee wagons geladen met hooi de prooi der vlammen geworden Deze wagons waren te breed geladeD by de manmuvre reden zij een lnnteern- paal omverre en de brandende petrool- iamp stak er liet vuur aan. OnsPompiers- korps snelde ter plaats doch zijne tus- schenkomst werd onmogelijk geoordeeld en men moest laten branden wat brande. Verschrikkelijke jeneverTe Brus sel waren de weinige foorbezoebers dijns- dag avond getuigen van het volgende walgelijk tooneel. Het regende dat het goot. Eene dron ken vrouw van rond de dertig jaar, dra gende een kind op den arm en sleepende een ander voort, met den tip van haren voorschoot, zwijmelde de eene herberg uit, de andere in. De baas van eene der herbergen wei gerde, haar nog drank tc geven en toen begon zij de ruiten in stukken te slaan. Zij gaf aan een barer kinderen bier te drinken, met jenever gemend, om het te doen sterven, zegde zij. Daar dit middel niet werkte, wilde zij het onder de wielen van den tram werpen, Toen ontrukte men haar het kind, dat geen teeken van leven gaf, omdat het, zooals oen dokter vaststelde, smoordron ken was. Die monsterachtige moeder is aange houden. Schrikkelijk tramongeluk. Don derdag morgend werd de Graystraat, tc Brussel, door een schrikkelijk ongeluk in opschudding gebracht. Een 67-jarige dame, Dullière genaamd wilde de straat overstappen, maar zi werd verrast door den stoomtram, die haar omverre wierp. Zij verdween onder de rijtuigeD, on danks de moeite van de bedienden om dit te voorkomen. Haar schedel werd ver brijzeld en ai hare lidmaten vreeselijk verminkt. Het lijk is naar het kerkhof van Etter beek gebracht. Het parket is verwittigd en de politic doet eed onderzoek. In de Magdalenastraat te Brussel heeft donderdag nacht, ten nadeele van M. Grotendick, juwelier, een brutale dief stal plaats gehad. Ziehier hoe de feiten verhaald worden Toen dezen morgend mad. Grotendick beneden kwam, zag zij dat in den winkel eene zeer dikke spiegelruit van lm.60 hoog uit de binnenste afsluiting der uit- stalkas was genomen en tegen de glazen kas van den toog was geplaatst. Dadelyk snelde zy naar de vi trien en bevond dat deze totaal leeg gestolen was In alle haast verwittigde zij haren man, die bevond dat do dieven, welke bij hem waren binnengedrongen, eon bondertal horlogies van 100 tot 1500 fr. weerde, alsook 15 armband-horlogies, rond de 10,000 fr. weord en eene menigte andere voorwerpen vertegenwoordigende eene som van 100,000 fr. gestolen hadden. M. Grotendick verwittigde aanstonds de policie der eerste afdeeling. M. Callens, officier van dienst, begaf zich ter plaatse en deed dadelijk een ge bruikelijk eerste onderzoek, waaruit bleek dat de dieven, om in huis te komen, langs eenen lantaarnarm, die tegen den gevel geplaatst is, opgeklouterd en zoo een openstaande veDster der eerste verdieping binnen gekomen waren. In de kamer naast den winkel vond men eenen dolk en eene koord, zoo dat de dieven ongetwijfeld voornemens waren, ergere diDgeu te plegen, in geval zij ver rast werden. Toch moeten zij in hun werk nog stoord zijn, want men heeft op den toog nog een kistje gevonden, dat uit eene kas was genomen, en dat voor 40,000 fr. juweelcn bevatte. Nadat hun werk voltrokken was, zijn zij heengegaan langs denzelfden weg dien ;ij hadden gevolgd om binnen te komen, Eene bijzonderheid, die wellicht het spoor der dieven kan doen vinden, in deze Woensdag namiddag is een man in den winkel gekomen om eene ketting te kie zen. Hij kocht niets, maar ging henen, na een half uur gekozen te hebben. Een kwaart uurs nadien kwamen twee andere personen insgelijks voor eene ket- tiug, en ook deze verlieten den winkel zonder iets te koopen. De eerste van de drie scheen een Franscbman te zyn, de twee andere moe ten Hollanders geweest zijn. Men denkt dat zij de plegers zijn vau den diefstal. Hunne signalementen zijn naar al de politiebureelen gezonden. Een nieuw Drieske de Nijper. - Het parket, vergezeld van twee wetsdok ters, heeft een bezoek afgelegd bij eenen kwakzalver, welke een dorp in den om trek van Antwerpen bewoont. Dat nieuwe Drieske de Nijper ont vangt wel 200 personen per dag, en even als dokter Isenbart, geneest hij de zieken zonder pijn of smart. Gedurende drie uren is het parket te genwoordig geweest bij het genezen der zieken. De wonderdokter raakt zijn kliën- tjeD eventjes aan en... ze zijn genezen I De zieken hebben een bliudvertrouwen ii 's mans kunst. 't Parket heeft al de personen onder vraagd. De kliënten moeten zich een dag op voorhand laten inschrijven en worden bij den wonderdokter binnengeleid, volgem de orde van inschrijving. Van uren ver komen kreupelen en lam men 's nachts per rijtuig, om toch inge schreven te worden. En we zijn in 1901. Moord te Oud-Turnhout. Tt Oud-Turnhout is zekere Bogaerts ver moord. De moordenaar is gekend en bij heef; reeds bekentenissen gedaan. Ilet is zekere Cl., een onderofficier, dit als vrijwilliger bij het 6* ÜDie in dienst is, Hij vertelde het feit met de grootsU onverschilligheid. Vermoedende dat Bo- gaerds veel geld bezat, verzon hij reedt sedert eene maand op eene gelegenheil om dit geld, of een gedeelte er van, mees ter te worden. Maandag schreef bij naar den renteüier eenen brief, dien hij deed doorgaan al' komende van eenen notaris, en waariu bj zelfs diens handteeken had nagemaakt. In dien brief werd Bogaerts verzoet; verscheidene titels naar den notaris tt breDgen. Cl... gaf den brief zelf by Bogaerts ai en vroeg of er geen antwoord was, Ik zal gaaD, antwoordde Bogaerts zonder te vermoedeD, welke strik hen werd gespannen. Cl. wachtte zyn slachtoffer af in eet smallcn weg, die naar de stad leidt. Zoodra Bogaerds voorbij was, greep Cl, hem vast, bracht hem in het achterhoof] eenen bylslag toe, en eens dat de onge lukkige op deu grond lag, maakte dt mooi denaar hem verder af met hetzelfde wapen. Toen plunderde hy de zakken van hel slachtoffer leeg en ging henen, kalm et rustig, alsof er niets buitengewoons was voorgevallen. Niet verre van daar ontmoetteCl. zeke ren Schellekens, die hem deed opmerket dat hij bloed aan zijn gelaat had. Ja, dat weet ik, antwoordde Cl, dat is bloed van Bogaerts, dien ik ver moord heb. gron taar in e In blce in d verk sone Mol: twi: half sari; nem ken brac Daarop ging hy voort, de eene herberi na de andere bezoekende. Vernomen hebbende dat een lyk vonden was, vreesde hij zelfs niet, naai de plaats der misdaad te gaan, en ziet tusschen de menigte te mengen. Daar werd hij aangehouden. Heel de bevolkiog is door dit vreeselyt drama ontroerd. De vreeselijke misdaad heeft te Turn hout en vooral te Oud-Turnhout niel weinig opschudding verwekt. Toen hd parket ter plaatse kwam, twas het va: oene ontelbare menigte vergezeid. Naar men zegt zou het slachtoffer zogd hebben, toen men over de krach Turnhout sprak De bankiers zullen mei mijn geld niet gaan loopen, want ik houi het in huis. - Denkelijk is dit gehoord ge worden door personen, die er gebruik vat gemaakt hebben om hem te berooven Do familie Bogaerts heeft den naam van eenig geld te bezitten. Holland. Moord. Aan het politiebureel op dl Groenmarkt te 's Gravenhage is woens dag een bewoner van het Rozenhofjo aal den Zuid-Buitensingel komen meedeelen, dat er in het hofje een man lag, die dooi twee personen van eene handkar daal was neergeworpen. Bij de komst der politie vond zij dei man dood liggen en trof zij tevens de bfr doelde twee personen met hunnen hand- wageu aan. Dezen verklaarden, dat meenden, dat de thans overledene, J.d< W., wonende Hofkade, door dronken schap in de Nieuwe Molstraat op dei

De Denderbode | 1901 | | pagina 2