Donderdag 45 Augusti 1901 5 centiemen per nummer. 35sle Jaar 3397 18 H0011DKNAA Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. t stemrecht der vrouw. Daags na de Sociale Revolutie. Geen drinkgeld meer E DENDERBODE t blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- jekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes iden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving gt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont- n zijn ten laste van den schuldenaar n schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat, N. 31. alle Postkantoren des Lands Cuique muuin. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen b<_. accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 14 Augusti 1901. 't oogeublik is er meer dan ooit k van 't stemrecht aan de vrouwen kennen. g- en weekbladen van alle kleur heb- iunne zienwijzo in de zaak lateu ken- dat de groene en roode socialisten en het Z. A. S. voor de mannen, door revolutie, te veroveren, hebben e catholieken het gedacht vooruitge- ik het stemrecht aan de vrouw toe te dert lang is het een artikel van 't pro- ma der roode socialisten, doch ze verdeeld want de walenkoppen der reken van Bergen komen het na eene Ivoerige bespreking te verwerpeD. walen ofte keikoppen zetten uit dat de vrouwen het stemrecht niet icn. Nu als men beweert dat de man- ook geen Z. A. S. eiscben dan roepen Richt een referendum in, maar zie ireken ze van geen vrouwenraadple- liberalen zijn er tegen want, zeggen 't zou onze eeuwige ondergang zijn. roene socialisten zijn in twee kampen eld. Terwijl de Aalstersche groenen 't orgaan van den profeet van Chipka stemrecht der vrouw voorstaan, be lt Leeuwke Plancquaert het uit alle krachten. ilgens den groenen bard van Somer- is de vrouw niet weerdig tot de stem- le gaan. waarom Omdat het uiterst raar is van libe- of socialistische vrouwen to vinden Omdat er op 100 nog wel tachtig ralen ontmoet worden die hunne se dochters en hunne eigene vrouwen, ene goede biecht of een goed sermoen de behouders (de catholiekeD) zouden stemmen.... Leeuwke zijn er dan liberalen, ens u, die uog andere dan hunne oe dochters eu hun eigen vrouwen ben?.... Schoking I... Omdat er op 100 op 1000, misschien 10,000 nog geen enkel catholicke be ier te vinden is die eene liberale, ialistische of (groene) democratische uw heeft 1 1 't Is immers gevaarlijk Ije. En dat is 't wreedste van al, omdat ongehuwd gebleven dochters of juf- awen op den wenk van een jong onder pastoorken of op 't eerste vleiend woord van hem zouden stemmen zooals bij wil I 5" Omdat door onze zeden de vrouw veroordeeld is haar leven vooral in de achterkeuken door te brengen, ofwel door godsdienstscrupulea niet durft lezen of zelfs niet duift spreken over hetgeen men haar als gevaarlijk voorhoudt. Wat moet men daaruit besluiten Wel onbetwistbaar dat, volgens Leeuwke Plancquaert, de vrouwen socialist, libe raal, cnristene(?) democraat of nog gemei- ner en slechter moeten worden om tot de stembus te kunnen toegelaten worden. En als men nu bedenkt dat Leeuwko Plancquaert in zijn groen schild de spreuk voert Voor Godsdienst en Vaderland 1 Alles voor Vlaanderen Vlaanderen voor Christus dan schieten u dadelijk de woorden schijnheiligheid en judasserij to binnen. Leeuwke toont ook aan do noodlottige gevolgen die het stemrecht der vrouw zou na zich slepen. 't Is om ervan te schrikken en te beven niet voor ons maar voor hem en zijne kliek. Luistert 1° 't ware 't land nog meer op den weg van den achteruitgang brengen dan vroe ger 1 2° 't Ware meer dan een slag, 't ware de verplettering, 't ware de dood I 3° Meer dan nu zou ons volk in die onverschilligheid vallen die de volkeren kenmerkt die ter dood zijn veroordeeld... Ja, 't ware de verplettering, 't ware de dood van do groene judasserij en ziedaar waarom Leeuwke Plancquaert zoo zeer het stemrecht der vrouw vreest. Nu durfc hij nog hopeu eens ter Volks kamer te mogen zetelen en dan 't ware volgens hem onbetwistbaar Adieu miju meuzelaar met draaiken en al 1.... Al die groote roode, groene en blauwe genieën zou ien voor 't vrouwenstemrecht ziju indien hut do verzekerde verplette ring der catholieken meebrengen zou. Nog iets ten slotteMeer dan eens heeft Leeuwke Plancquaert en andere groene zceveraars houden staan dat het stemrecht een natuurrecht is. Nu als het stemrecht oen natuurrecht is hoe kunt ge het dan, groene heldeD, aan de vrouw weigeren Of Leeuwke zwijgen zal De wonderlijkste brug der wereld ligt op de Arizona, Vereeuigde-Staten. 't Is een holle boom, ongeveer 30 meters lang de holte is vier meters en half hoog en zes meters breed, voldoende voor de kruising van twee rijtuigen. DE z oor* naar het Engelsch. 33'" vervolg. Ik spreek van de jeugd, van de jonge rnitoD, welke in de kolonie zijn opgescho- en welke, naar ik vertrouw, bewijzen Hen, dat de misdaad niet erfelijk is. Wel, mijnheer, ik wensch u veel geluk, tak M. Shane; gij zult mij plezier doen met Dg een glas te nemen, want alleen kan ik imogelijk de karaf ledigen. - Met genoegen maak ik van uw aanbod ibruik, mijnheer. De lezer weet dat Furness een onmatig tinker was; het was dus niet vreemd, dat hij it aanbod aannam. Voor dat het tweede glas ■dig was, begonnen bier en brandewijn Dnne uitwerking te doen, en hij werd zeer «dedeelzaam. Hoe heette het dorp waar gij laatst ge loond hebt, mynheer vroeg M. Shane. Grassford. Er zweeft mij iets voor den geest op- zichtens dat dorp; laat zien, iets wat ik in de nieuwsbladen las. Na sehiet het mij te bin nen, het was de moord van eenen marskra mer. Juist, mijnheer, zulk een voorval had daar plaats het was eene vreeselijke zaak, en wat nog vreemder is, de moord werd ge pleegd door oenen kleinen jongen, die ge vlucht is. Zoo, zoo hoe heette hij - Rushbrook, mijnbeer zijn vader was een bekende strooper, een man, die in het leger had gediend en voor zij no wonden een pensioen gekregen had. Er is een oud spreek woord Gelijk gij het kind opbrengt, zoo zal het opgroeien. Ik voedde dien knaap op, mijnheer, maar helaas, wat helpt onderricht van den meeste!', als de vader het kind op verkeerde wegen brengt Dat is de zuivere waarheid, antwoordde M. Shane. Zoo dus liep de jongen weg Ja, ik herinner my dat nu. En hoe liep het met den vader af? De vader en de moeder, mijnheer, heb ben sedert het dorp vorlaten, en niemand weet waar zij heen zijn gegaan. Zoo, zijt gij daar zeker van Stellig zeker, mynheer, want ik wilde Indien de Catl'olieken in de maand November het zuiver algemeen stemrecht niet toestaan, beloven de socialisten ons de sociale revolutie die ons het aardsch paradijs zal weêrgeven. Wij zouden aan jnzen plicht te kort blijven, indien wij van nu af het programma vau deze socialis tische plechtigheid aan onze lezers niet laten kennen. Wanneer zij er kennis zul len van genomen hebben, zullen zij mei vreugde naar dio dagen verlangen, die zulke groote veranderingen in het maat schappelijk leven zullen teweeg brengen. Ziehier dit programma, zooals wij het kunnen samenstellen volgens iulichtingen die wij in socialistische bladen vinden en volgens de verklaringen der groote man nen van de roode partij. Dijnsdag 12 November 1901. Heropening der Kamer van- Volksver tegenwoordigers. Hut voorstel van inacht neming van eene wijzigiaa der Grondwet is verworpen. Daar de socialisten de hoop verliezen van het zuiver algemeen stem recht wettelijk te bekomen, beginnen zy met oproer in de Kamer. Weldra verlaten de kopstukken het Paleis der Natie en voegen zich bij het schuim van het Brusselsch volk om de ministeriën te bestormen. De boofdmaDneu echter zullen, zooals in de muziekmaatschappijen, achter de laatste rangen gaan. Iedereen heeft zijne gebreken, zegt de omzendbrief die aan deze plunderbenden zal gezonden worden, bijgevolg wordt men verzocht deze laf hartige houding te verontschuldigen. Bovendien is het eene gewoonto die onze socialislische generaleu in al de oproeren hebben aangenomen en die zij niet meer kunnen laten. Woensdag 13 November. Niet tegenstaande eenen kloekmoedigen weer stand, maken de socialisten zich door list meester van de ministeriën. De stad huizen der groote s eden vallen ook in de macht der socialisten. In den avond, in plaats van vuurwerk, wordt men verlicht door branden die de schoonste gebouwen der hoofdstad ver nielen. Eenige kapitalisten en priesters worden gedood. Donderdag 14 November. Het socialistisch ministerie komt tot stand. Eene groote meeting, waarin de goede burgers niet toegelaten worden, wordt saraeugeroepen en beslist du Monarchie te vervangen door de Republiek. Groote vechtpartij tusschen de citoyons Vander velde, Anseele, Demblon, Cavrot, enz., voor het vooizitterschap der Repu bliek. De heer Vandervelde, bijgestaan door eenige betaalde mannen, geeft zijne het te weten komen en deed er alle moeite ior, maar zonder gevolgd. Wat zegden de menschen daaromtrent Had men geen vermoeden, dat de vader ook schuldig was Ik geloof het niet. Bij het onderzoek legde hij zijne verklaring af en zoo deed ik ook, geheel tegen wil on dank, mijnheer, want de jongen was mijn lieveling. Maar ik vraag n verschooning, mijnheer gij zogt dat ge majocr M. Shane kent en hem dezen morgen nog gezien hebtis zijn kleine be schermeling nu thuis of is hij uog op school - Dat kan ik niet met zekerheid zeggen, antwoordde M. Shane maar het is nu geen vakantie. Kom, mijnheer, wij moeten nog niet scheiden, uw gesprek is voel te onder houdend. Gij moet mij veroorloveu nog wat brandewijn to bestellen. Arm als ik ben, wil ik mij zelve eens onthalen en u ook. Ik wenschte dat ik wist waar iets te verdienen viel, want om u de waarheid te zeggen, mijne beurs begint plat te worden. Furness was nu meer dan half dronken. Wel, mijnheer, sprak hy, ik heb gezien, dat men zonder eenige moeite geld verdiende, bij voorbeeld, veronderstel eens dat wij dien jougen deugniet vonden, welke dien moord heett gepleegd; er is 200 pond sterling uitge loofd voor zijne aanhouding. collegas eene zoodanige rammeling, dat zij naar S. Jansbospitaal moeten gevoerd worden. Hij wordt voorzitter der Bel gische Republiek onder voorwaarde dat men het traktement, dat men aan den koning toekende, voor hem niet zal ver minderen. Denzelfden dag, haast hij zich naar het koninklijk paleis te verhuizen. Vrijdag 15 November. De socia listische ministers, die het veel gemakke lijker vinden zonder Kamer van Volks vertegenwoordigers te besturen, nemen een besluit waardoor den bijzouderen eigendom afgeschaft wordt. Alles zal voortaan aan den Staat toebehooren de huizen zoo wel als de fabrieken, de boe renhoven zoo wel als de velden de kleine zoo wel als de groote eigendommen. De huisvader die met moeite zijn huis heeft kunnen koopeu, moet het zonder vergoe ding aan de gemeenschap afstaan. Zaterdag 16 November. Nieuw besluit vau het socialistisch Staatsbe stuur, waardoor de kerken gesloten en vervolgingen ingespannen worden tegen priesters en kloosterlingen. De kerken worden in volkshuizen veranderd. Zondag 17 November. Het Staatsblad bevat eenige andere ministe- rieele besluiten, onder anderen dat de Vryheid afgeschaft en de Godsdienst ver boden is. Maandag 18 November. De socialistische ministers besluiten dat de kinderen aan den Staat moeten toebe hooren, indien men er goede socialisten wil van maken, en bevelen bijgevolg, dat geene kinderen meer aan de ouders meer mogen toevertrouwd blyven. Zij zullen in Staatsscholen opgevoed worden waar men hun leeren zal dat er noch God, noch hemel, noch hel bestaan, dat zij vol maakte dieren zijn, dat zy al hua ie driften mogen voldoen, enz. Dijnsdag 19 November. Het Belgisch volk verneemt door het Staats blad dat het huwelijk afgeschaft en deze ouderwetsche inrichting vervangen is door de vrije liefde. Ehwel, lezer, wat zegt gij daarvan Is het geene schoone kermis Zijt gij wel zeker dat de socialisten dit alles zullen uitvoeren Daarover kunnen wij u gerust stellen. Wij hebben wellicht het een of het ander puntje vergeten, maar wat wij hierboven neêrgeschreven hebben, hebben wij vernomen van socia listen zelve. Ooderzoek hetgeen de socialisten ge schreven hebben en gij zult dit pro gramma nog kunnen volledigen. Wij twijfelen dat dit in den smaak onzer landgenoten zal vallen. (De Landbode.) Ik dacht het wel, mompelde M. Shane, de verduivelde schurk! Wel, meester Furness, ik denk, dat gij hem vinden zult in het land, r gij naar toe gaat hij zal daar nu we 8 aangekomen zijn. - Onder ons gezegd, mijnheer, ik geloof het niet. - Wat, denkt gij dat hij zoo dwaas zou zijn om na die misdaad nog in het land te blijven De boozen zijn dwaas evengoed als ande- antwoordde Furness veel beteekenend. Dat is waar, mijnheer. Maar bedien u, gij drinkt niet. Een oogenblik, als ik verzoe ken mag, ik ben aanstonds terug. M. Shane stond op en ging voor eenige minuten weg om zijne vrouw uit te leggen, wat hij van zin was en om aan den drank tijd te geven op Furness te werken. Toen hy terug kwam vond hij, gelijk hij voorzien had, dat Furess zijn glas geledigd had en nog meer bedronken was, dan toen hy hem verlaten had. Het gesprek werd hernieuwd en M. Shane, opnieuw over zijne armoede sprekende er over zyn verlangen om aan geld te komen, bracht het zoover dat Furness hem meedeelde, dat hij in den beschermeling van majoor M. Shane den waren Joseph Rushbrook her kend had, dat de jongen van Bchool was Die kreet, het eerst van al door onze koffiehuisbedienden geuit, omdat zij het vernederend vinden, te moeten leven op het toegeschoven nikkeltje, dat de kalan ten, toch meestal tegen goesting bij den prijs van hun verteer voegen, heeft elders weerklank gevonden. Geen drinkgeld meer roept thans ook een pastoor uit, maar met eene andere bedoeling. Hij wil niet alleen het drinkgeld der gargons afschaffen, maar alle driakgeld, en wel als middel tegen het alcoolism. Drinkgeld Dat is geld, bestemd om opgedronken te wordeD. Dat is dus de Dat heeft de eerw. h. Nuyens, pastoor van Strombeek-Bever zoo wel begrepen, dat hij van de zaak eene diepe studie heeft gemaakt en haar op het congres van hel Verbond der Pensioenkassen, op 2® Kerstdag laatst te Antwerpen gehouden, klaar en duidelijk heeft uitgelegd. Die voordracht is thans in druk ver schenen. Ziehier het stelsel van pastoor Nuyens. Hij schaft het drinkgeld radicaal af, en maakt er... eetgeld van. En om zeker te zijn dat het gegevene want drinkgeld wordt steeds gegeven zijn doel bereike, geeft hij het in papier, en maakt er pensioengeld van. Hij voert eene nieuwe munt in, die hy spaarticket of pensioentiket noemt, welke slechts weerde krijgt, wanneer zij, bij voorbeeld, gelijk de afslagzegels, die men in sommige winkels geeft, geplakt zijn in boekje afgeleverd door eene wettig er kende pensioengilde, waarvan de drager van het boekje zou deel maken. t Gedacht is zonderling, voor velen vreemd zelfs maar practisch. Wij zullen den lezer, die er moer van wil weten, verwijzen naar het boekje zelf, een zeer sierlijk gedrukt brochuurke, dat in het Fransch en in 't Vlaamsch den tekst der voordracht en andere ophelde ringen bevat. Het boekje is verschenen ter drukkerij Karei Brants C°, Marktstraat, 69, (Noord), Brussel, en is waarschijnlijk ook te bekomen bij den schrijver, den eerw. h. Nuyens, pastoor te Strombeek-Bever (Brabant). De keelontsteking bij de hoen ders wordt voorkomen en genezen door bun dagelijks zuiver water te geven met vier druppels créoline per liter water. Het hoenderhok moet ten minste alle maanden gewit worden. geloopen en nu in het huis verborgen was. Hij eindigde met aan M. Shane te zeggen dat, aangezien hij zoo bevriend met den majoor het hem licht zou vallen er achter te komen en bood hem 50 pond sterling voor zijn deel aan. Het was gelukkig voor Furness dat er nog andere personen in de eetzaal waren, of hij zou eene duchtige rammeling be komen hebben. De majoor zegde nochtans, dat hij er eens over wilde nadenken en ver zonk in diepe gedachten hij was aan het leggen wat hij het best kou doen om Fur ness te straffen. Eindelijk kwam hem iets te binnen; do schurk was dronken en hij stelde voor naar een ander huis te gaan, waar zij den majoor zouden aantreffen en waar hij hem zoude voorstellen. Furness stemde toe en stond waggelend op M. Shane kon zich zei ven genoegzaam bedwingen om Furness den arm te geven hij bracht hem langs eenige achterstraatjes en geleidde hem in een bierhuis, waar er lieden kwamen om Boldaten voor de vloot San te werven. Zoodra zij geze ten waren en er drank was aangebracht, sprak M. Shane den onderofficier aan, stopte hem een guintje in de hand en zegde, dat hij een goede rekruut voor hem had, als hij hem rnaur kon overhalen om dienst te nemen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1901 | | pagina 1