E Zondag 18 Augusti 1901 5 centiemen per nummer 55sU Jaar 5598 HET SPOOK Revolutie I Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. fctei Een nakende strijd. ZONDAÖRUST. •ij ze int DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt, den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- iagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week voor de Stad 5 frank; met de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt met 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cuicfiie bulim. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Heklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 17 Augusti 1901. ip ij ten 1)0(1 <i( coo nd neesbe de id in get itmunii llen li, tan dot ondet onder ran inhoud. en prijs e aard Het gezond verstand zegt ons klaar en duidelijk dat het stemrecht een recht is niet geschooken door eene wet der Datuur maar dat geheel en gansch «fhangt van de inrichting van den Staat. Wie niet door vooroordeelen is beneveld of niet verblind door een nagestreefde wiustbejag zal dit gereedelijk erkennen. Het zuiver Algemeen Stemrecht alle man één stem kan dus besproken wor den, Diet beschouwd onder oogpunt van recht. Onzes duokens zou deze kwestie niet onder dit standpunt mogen behan deld worden. Het stemrecht inderdaad afhangende van eene positieve wet, wordt eerst een recht wanneer die positieve wet welke het invoere een voltrokken feit is geworden. Het zuiger algemeen stemrecht moet dus bijzonder aanschouwd worden in het daglicht van het algemeen belang. Er zijn in België verdwaalde lieden die het geluk zien in het omverrewerpen der bestaande maatschappelijke orde, die den dood hebben gezworen aan al de inrich tingen welke ons dierbaar zijn. Wij heb ben de roode en groene socialisten ge noemd. Zij zijn het die eene beweging voor het Z. A. S. op touw trachteu te zetten. In die beweging trachten zij de liberalen te lokken niettegenstaande klaarziende man nen hebben voorspeld»dat Z. A. S. aan de liberale partij den genadeslag toebrengen moet. Wat beoogen de socialisten Wij willen dit onderzoeken en geven zooveel mogelijk het woord aan hunne gezaghebbende organeD, bij voorkeur aan Vooruit. Wij lezen in dat blad En daarnaast op voor 't algemeen stemrecht, naast en met de vereenigiDg het machtigste wapen tot de vrijmaking der werklieden omdat hot al de staats- macht, justicie, schatkist, leger en politie, geheel de wetgeving die nu legen hen gekeerd zijn direct ten dienste stelt van hunnen strijd om brood en recht. (Vooruit 9 December 1891). Welk gebruik zullen de socios maken van de staatsmacht Lees Wanneer Leo XIII kan maken dat dadelijk het algemeen stemrecht b worde ingevoerd dan roepen wij Leve l Leo XIII. Maar wij klippelen hem met dit nieuw wapen buiten met gansch zijnen aanhang die wer- keloos leeft van onzen arbeid. (Vooruit 29 Juli 1892). Dus hun eerste werk zal zijn de Kerk te vervolgen en de Geestelijkheid te tref- feo, in zijne sierlijke taal buiten klip- pelen t l)at zou de liberalen misschien kunnen tegenlachen; doch die vreugde zou maar uk wen man da dres- met a is. ekens noti# Chetwynd-Park. 33* vervolg. Ik zog u, dat ik niemand zng. En ik zeg u, dat gij wel iemand gezien ibt, n hernam Sylvia. Ik zag de verschij ning, en indien gij aan de deur van deu win tertuin Btondt, moet gij haar gezien hebben. Wanneer gij dat ontkent, hebt gij daarvoor redenen. Gij deedt beter mij te vertrouwen, wij kunnen beter samen werken, dan geschei den; ik ben overtuigd, dat gij uwe rol alleen wilt spelen. 'Uwe verbeelding is net zoo groot, als die van Ghetwynd. Indien ik mijn eigen rol •peelde, zou ik die wel voor uw oogeu ver borgen houden. Gij deed beter u te verhengen over uwe groote overwinning. Ik raad u aan, uw huwelijk te bespoedigen. Mijne duizond pond sterliug beginnen te slinken en gij weel, wat gij mij beloofd hebt, als gij mevrouw Chetwynd wordt. Maak vooruit met uw hu welijk, dat is myn raad. Langzaam slenterde hij naar den winter- een oogenblik duren. Want dan zal ras dc kreet opgaan: Wee de kapitalisten! Kunnen ook eenmaal de Eogelsche werkers het algemeeu stemrecht ver- overeo, dan zal de tijd niet verre af zijn waarin de voorspelling van Marx zal worden bewaarheid, dat de zonen Albions het sein zullen geven voor de groote omwenteling der toekomst. n Wee dan over het kapitalistisch - gebroed dat zoolang de rechtveerdige eischen der werklieden afstootte. (Vooruit 3 en 4 Juli 1892). Eerst de priesters daarna de kapita listen, dat is in regel. Hoe zullen onze lieve socios te werk gaan Vooruit weerom zal het ons zeggen Het eenig doeltreffend middel bestaat n in de onteigening der bezitters. (5 fe bruari 1892. Over die onteigening, heeren liberalen, maakt u geene begoocbelingen. O ze socios, met wien gij nu zoo gedwee mee loopt zijn goene zachte lammeren die zich met woorden zullen paaien. Hoor Vooruit 21 October 1892. a Wij zullen de kapitalisten onteige- nen zonder schadevergoeding al b noemt gij dit stelen, n Algemeene onteigening zonder scha- - déloosstellinq dat is ons middel en het b eenigste. Gij noemt dit stelen, maar is alles ti wat de heeren kapitalisten hebben niet gestolen op den arbeid Of hoe kwamen zij eraan Wat gij stelen noemt, is voor ons eenvoudig terugname. De lieve socios, de groenen zoowel dan de rooden, doen er dus geen doeksken aan. Zij zijn hierin toch logiek want eigen dom is diefstal, bazuinen zij dagelijks uit. WaDooer, zegt Vooruit van 20 en 21 b maart 1892, de mijneigenaar, de groDd- n heer, de fabrikant een gevuld koffer - hebben dau noemen wij dat gestolen. - Gestolen op den arbeid van den b mijnslaaf, den laudbouwer, den fabriek- n arbeider. Wij herhalen het, dat is logiek.Wie het eigendom als diefstal aanziet moet natuur lijk besluiten tot de onteigening zonder verges ling. Men zal zich gelukkig mogen achten iudien er in den Slaat der toe komst geen Cleons op lagen die voorstel len zullen de dieven eenvoudig op te knoopen. Ligt dit niet reeds half besloten in den wraakkreet wee 1 door Vooruit gebrald De liberalen moeten die aanhalingen overwegen. Zij moeten ze aanzien niet als een ijdel gezwets door de blaaskaak der roode partij, Anseele, geuit maar als de innige overtuiging der leiders, als den geest der geheele partij. Het zou immers niet moeilijk zijn teksten te putten uit andere roode werken en dagbladen. Wij zijn dus verwittigd. Eerst en vooral willen de socios hot Z. A. S. Zij hopen alsdan meester van den tuin en vandaar liep hij snel het Park in. 11 lk zou wel eens willen weten, wat hij in het schild voert, dacht zij. Ik kan Gilbert niet meer gelooven waarom ontdekt hij, dat hij de witte gedaante zag. Max en ik hebben het gezien, dus hij ook ik geloof zeker, hij weet er van. Met deze gedachten ging Sylvia naar hare kamer. Zij vond de oude Ragen voor de kast zitten, waarin do Indische giften verborgen Wat doet gij zei juffrouw Monk, zich op een stoel werpend. Ik wil zien, of er met mijne kogeltjes niets gebeurd is, hernam de oude. Ik beu ongerust over den geest. Het is onmogelijk, dal ik mij in het fleschje bedrogen heb, toch wil ik kijken. Hadde ik mij vergist, dan was de markiezin den derden dag weer ontwaakt.,, In elk fleschje waren honderd kogeltjes. Uit de tweede flesch heb ik een kogeltje geno men dus blijven er nog negen-en-negentig. Ik zal tellou. Zy telde ze nauwkeuiig. "Juist, n zei ze, nog negen-en-negentig. Ik begrijp het niet, maar toen ik van dien geest hoorde voelde ik een verlangen om de üescbjes te onderzoeken. Zie ook eens nummer drie, n zei juffrouw Monk. De oogen der oude Ajah schitterden. Vlug Staat te worden om daarna eerst de pries ters -< buiten de klippelen en vervolgen! de kapitalisten te lijve té gaan. De rooden hebben, laat het ons niet vergeten, het oog onophoudend op Z. A. S. gericht; dat is het wapen waai mede zij dc maatschappij in den afgrond willen werpen. Is het dat, liberalen, wat gij beoogt Oogen open dus en wijl het nog tijd is, scheurt u los van die monsters die u later verslinden zullen. Berouwt u niet te laat en weet dat men niet op zyne stappen terug komt Een duiker. - Wij hebben reeds meer dan eeDS her haald dat de wereldhervormer De Backer, ziju kamerzetel te danken Leeft aan de liberalen wier stemmen bij bekomen heeft hier uit wraak tegen Amourke Galte, daar door den schijnheilige uit te hangen, ginter door de vuigste platbroekerij bij zekere liberalen. De Dendergalm van zondag bevestigt wat wij schreven. Opgelet I Een duiker mag advokaat Ee Backer, de vertegenwoordiger iu de Kamers van de Hautemsche Leebeke wei genoemd worden. Een duiker was hij reeds tijdens den laatsten kiesstrijd, toen hij zich aau- stelde als liberaler dan den liberalen candidaat voor de Kamers en om libe- rale stemmen te bekomen niet aarzelde te zeggen, dat de kiezers wel deden te stemmen voor M. Verbruggben, libe- ralen caudidaat-senateur en voor hem.» De Dendergalmers zijn verder met ons 't accoord om te bestatigen dat de groene volksfopperij machteloos is geweest om iets duurzaam te stichten. Eene bende generaals zonder soldaten loopt niet ver.. - Wat ze (de groeDCD) gesticht en inge- richt hebben kwijnt of is vergaan, al stond M. De Backer er aau 't hoofd vaD, vraagt het aan de wevers van Dender- hautem en Kerkxken b. v. De Volks- eeuw is als dagblad verdwonon Ren- kin, Carton de Wiart en andere schreeu- wers (De Pelsmaeker) zijn eenvoudig weg, weêr clerikalen geworden en man- nen als priester Daens zijn op 't achter- plein geschoven, om plaats te maken voor politiekers van het 37° knopgat gelijk De Backer en tutti quanti. Politieker van V 37' knopgat goed getapeerd Al wat De Backer tot hiertoe ter volks kamer uitstak bewijst hot... Niet eene enkele zijner beloften poogde hij zelfs te verwezenlijken. Eu waarom Ómdat hij ziine dwaze onuitvoerbare beloften ter Volkskamer niet durft herhalen uit vrees van uitgefloten te worden 1 Bij de eerste algemeene kiezingen moet die groene tartuffe de deur uit dienstdoende Apotheker Zondag 18 Augusti, M. De Valekeneer, nam zij het derde fleschje en begon te tellen. Zij schudde met het hoofd. Kunt gij niet goed tollen vroeg miss Monk. Er zijn er slechts acht-en-negentig, her nam de onde vrouw verlegen. En honderd waren er. Zeker, honderd. Wellicht hebt gij er twee lateu vallen, en Sylvia begon te zoeken. Haltn riep do oude. Zeg mij, was Gilbert hier op den dag, dat lady Chetwynd ziek werd. Herinnert gij u niet, dat hij voor het eten in mijne kamer was en na tafel naar Londen vertrok zonder in de zaal te komen. Ja, ik we^t het; hij kwam om geld van mij te leeuen, wij hadden toen vreemden. En hij kwam na drie dagen weer terug? Ja, ik telegrapheerde hem, dat Bernice dood was. Miss, n zei de oude, Gilbert Monk is zoo sluw als een tijger, die bloed riekt. Hij had toen vermoeden op ons terwijl wij hier waren, is hij binnengeslopen, heeft alles ge hoord en gezien. Ja, ja, ik herinner my, ik ging op mijne kamer om een andere flesch te halen. Nog eene schakel in de keten ont breekt, zijt gij ook toen eenige oogenblikken weg geweest Juffrouw Monk gaf een luiden gil. Voorwaar er bestaat op de wereld geen grooter Tartuffe dan de groene pro feet van Chipka. Men zou veeleer frika dellen vinden in een hondenkot dan bij hem openhartigheid in de politiek. En logiek zijn dat is 'tminste zijner bekommernis. De werkersstanden tot revolutie aan hitsen is zijn dagelijks werk. Omdat de groene profeet het Z. A. S. goed vindt moet iedereen buigen en het goed vinden. En wee hem die er zich tegen verzet, waut hij lokt de revolutie uit, die hij, groene profeet, dag in dag uit, stookt. En het vergoten bloed dei snullen door hem aangehitst zal terugvallen op 't hoofd van hen die het Z. A. S. bestreden heb ben. Wanneer wij doen bemerken dat het Z. A. S. voor rooden groenen en blauwen geen doel maar enkel een middel is om langs den rug van de gefopte werklieden eer en geldelijk profijt te beklauteren, dan springen ze recht roepende gij mis kent de rechtzinnigheid onzer bedoelin gen. Doch die bedoelingen worden ons be kend gemaakt in een artikel van Le ('ombate orgaan die er geen doeks- keit. omwindt Men make - ich geene illusie meer, schrijft Le Ccnnbat de strijd voo: ai- gemeen stemrecht is slechts de voorbode der groote volksvoldslagen tusschen api- taal en arbeid die niet meer te ver nijden zijn. Zonder ophouden, zonder rust werken de arbeiders voor de verovering van het Z. A. S. Men heeft nu hunnen wil mis kend zij zullen hem opdringen des noods met geweld. Men beeft het volk uitge daagd, wij nemen de handschoen op. Het uur van den beslissenden strijd is gesla gen. Men bad beter gedaan toe te geven, men zou eene vreeselijke ramp voorkomen hebben. Die zelfde taal voert de groene profeet van Chipka. Is 't klaar en duidelijk genoeg I... 't Is de revolutie iu 't land die men wil nog voor't einde des jaars. De groene profeet zegde immers op 4 Oogst 11. Wij durven schryven en verklaren België, 85 jaar zonder oorlog, met braaf werkzaam volk, is in dusdanigen toestand gekomen door de opstapeling der fortuinen, dat do groote eigen dom diefstal geworden is en dat - een algemeene volksopstand wet- tig wordt onvermijdelijk als de krachtige volkswetten er niet ko men. a Zou men niet zeggen dat by die deze regelen schreef er op uit is en dit vooral wauueer men bedenkt dat hij veertien dagen te voren schreef <Pm.a WaDneer o volk, wan- I - neer doet gij u gelden Wanneer staat ge recht? dan zullen ander ban- ivöffl f den springen ze y OjÈ* I - spreken van bloed I dat zou vergoten «I* - worden, van men- schen die zouden doodgeschoten worden, wat geeft dat Och God wat zijn eenige men- - schenlevens Ja wat zijn voor de groene helden van Cbipka eenige, zelfs honderd, duizend en meer menschenlevens als ze maar huu doel bereiken, als ze maar den buit kun nen grijpen, namelijk, een kamerzetel met de eer en dc 4000 ballekens die er aan verbonden zijn. Welnu wij zouden het toppunt der laf heid bereiken indien wij voor die bedrei gingen van de roode en groene visschers in troebel water moesten achteruit dein zen. Wij durven hopen dat men aan hooger- hand 't bevel zal geven al die ophitsers rechterlijk den mond te snoeren. De overgroote meerderheid der Belgen snaken naar rust, orde en vrede handel en nijverheid verlangen in 't belang der openbare welvaart zonder stoornis te kun nen vooruitgaan en 't zou dan maar afban gen van gelukzoekers gelijk de groene profeet en zijns gelijken om ous land in een bloedbad, in een vuurpoel en in een rooversnest te herschapen Ja 't wordt tijd dat hun den bek worde Voegen wij hierbij en slotte dat de heer Rosseeuw ter vergadering der catho- lieke Jonge Wachten van zondag 11., te Diest zijn heildronk aan de Rechterzijde en de Regeeriog eindigde met de vol- genue verklaring Ik ben gemachtigd te teggen dat moes- ten onze tegenstrevers ter straat afdalen de regeering zyue plicht en gansch zijne - plicht zal weten te doen I... Aan die klare en duidelijke verklaring zullen alle ware vaderlanders toejuichen Groene profeet, ge zijt verwittigd 1 AHvipc aan d® catholieken W die door woord en ]§i daad meêhelpen aan de uitbreiding der kazerneplaag. Wij hopen dat de hieronder staande regeltjes van den rooden Vooruit hun de oogen zal doen openen Nu heft weêr een clerikaal blad vat Namen een noodkreet aan, zeggende Onze buitenjongens gaan naar het leger als goede christenen en goede vaderlanders de meesten tomen terug als vrijdenkers en socialisten. - Best zoomet den dag dringt het bewustzijn meer en meer in de horse- nen der jongelingen Wy hoeven er Diets bij te voegen, al leenlijk roepen wij tot de catholieke mili taristen Overweegt Ik was eenigen tijd afwezig, om de mar kiezin een muziekstuk te geven. n Dan weten wij alles. Gilbert heeft de kogeltjes verwisseld en nam cr een uit het derde fleschje. Binnen drie dagen kwam hij terug en gaf de schijndoode lady nog een tweede kogeltje in. Zy werd begraven. Hij bevrijdde haar en hield haar hier verborgen. De markiezin leeft het was geen geest, maar Bernice zelf, die gij heden avond gezien hebt. XXV. EENE TWEEDE VERSCHIJNING. De uitspraak der onde Ragen, dat lady Chetwynd leefde en Sylvia haar in levenden lijve gezien had, scheen juffrouw Monk te verpletteren. Zij werd ontzettend bleek, haar schoon donker gelaat verloor zijne roode kleur en de slaperige zwarte oogen spalkten zich wijd open. Zij leeft Bernice leeft fluisterde zij met holle stem. Onmogelijk u Niet onmogelijk wanneer Gilbert onze plannen doorzien heeft, zei de oude Ragen liet hoofd schuddend. Ik dacht niet, dat hij zoo doortrapt was; wees er zeker van, dat bij de giftkogeltjes verwisseld heeft, en het kogeltje, dat gy Bernice wildet geren, heeft hy in bezit. De liberalen durven alles De liberalen durven aan het catholiek mi nisterie verwijten dat het te veel catho lieke benoemingen gedaan heeft. De waarheid is, dat de catholieke regeering altijd zeer gematigd, ja, te gemachtigd was in de benoemingen. M. Bara verklaarde eens in de Kamer als volgtNooit begeerde ik te regeer en om verdraagzaam en gematigd te zijn. Komt de liberale regeering terug aan het bewind, ze zal krachtdadig liberaal wezen. Van 1865 tot 1870 noemde M. Bara 409 liberalen op do tribunalen en slechts 48 catholieken, en dan nog als hij niet anders kon. Bij de andere ministers ging het nog slechter. Van 1879 tot 1884 benoemde de libe rale regeeriog 334 liberalen op 374 be noemingen of bevorderingen, stelde 123 gemeenteonderwijzers af om er liberalen to benoemen. Zoo sprak M. Hoyois in de Kamer ver- ledene week en hij voegde er nog bij waar geven de liberalen Ihaos eene plaats aan catholieken Is het in de mijnschool van Bergen, waar geen enkel catholieke leeraar is De heer Dufrane (liberaal). Wat be wijst dat M. Hoyois, Dat gij enkel liberalen benoemt. M. Dufrane (liberaal). Ware ik lid van de bestendige deputatie, ik zou alleen liberalen noemen. enz. enz. En de liberalen durven aan de catho lieken verwijtingen doen over de benoe mingen 1 De liberalen durven alles alles voor de liberalen, niets voor de catholieken Hij die zijne ziel niet wil verkoopen, kan van de liberalen niets krijgen, zelfs nog geea lepel soep veor de schoolkin deren Dat ziet en weet toch alleman. Ben kleermalcerswedstrijd te Brussel geopend door het Syodic-iat r meester-k 1 eermaker-Er ziju acht af! ÜDgen trabiet, redingoot, jaket, over jas, vestoo, broek, rijbroek ea ondervest. Er zijn 1310 fr. prijzen te winnen. De regeeriog en de stad Brussel verleenden ondersteuning. Eene stad in bankroet. Chicago, de stad der groote Amerikaanschc slach terijen, is in bankroet. Zij kan hare be dienden en ambtenaars niet meer betalen en niemand wil haar geld leenen De straten worden niet meer gekuischt noch herkasseid en de bruggen vallen in puin. De burgemeester scbrijltde verantwoorde lijkheid van dien jammerlijken staat van zaken toe aan de rijke belastingschul digen, die de betaling der lasten weten te ontduiken. De belastingbetalers beschul digen het gemeentebestuur van nuttelooze geldverkwistingen. Mogelijk hebben bei den gelijk. lk geloof het niet, zei juffouw Monk met opgewondenheid. Liever wil ik aan nemen dat ik heden avond eenen geest gezien heb. En indien zij het werkelijk geweest is, waar zon zij dau die vijftien maanden lang gezeten hebben Gilbert heeft haar wellicht verborgen ge- honden. n Indien het Bernice in vleesch en bloed geweest is, zei Sylvia, waarom sprak zij dan niet Waarom snelde zij niet de kamer binnen en wierp zich niet in Chetwynd's armen. De oude Ragen schudde het hoofd deze vraag kon zij niet beantwoorden. Ha, dat weet gij niet, n riep Sylvia, ik dacht liet. En Gilbert was zoo beda ird, hij beeft de verschijning niet gezien daar ben ik zeker van. n Ook 3e oude Ragen begon iu haar vermoe den te wankelen. Sylvia zag dit en ging voort Ik heb nog een bewijs en dit houdt even goed steek als de andere. De verschij uing ge leek op Bernico maar hoe kan men dan ver klaren, dat Bernice veel schooner was dan vroeger, indien het niet haar geest was. Kort en goed, Ragen, alles bewyst, dat de gestalte niet de levende Bernice was. Ik weet het niet, hernam de onde twijfel achtig,"ik beken dat ik in de war ben. Indien het werkelijk Bernice geweest was, zou zij zeker iets gezegd hebben of naar Max toege sneld zijn dat zij dit niet deed is een sterk bewijs er tegen. Toch is mij het geheel een raadsel, dat ik oplossen wil en moet. Wist ik maar of Gilbert het mij ontbrekende kogel tje nog had Gij zult n in het tellen vergist hebben of er warea geen honderd kogeltjes in de flesch,» zei Sylvia. En nu nog iets anders verheng u met mij, heden ben ik opnieuw met lord Chetwynd verloofd eu spoedig zal er bruiloft wezen. De volgende week ga ik zelf naar Londen om alles te koopen. Lieve Ragen, ik zal hier als eene goede koningin leven, want eindelyk zullen mijne wenschen vervuld worden. Met een lach van zaligheid liet zij zich in den leunstoel vallen. De onde Ragen nam het kistje met de vergiften en borg het weg. Zij schudde het hoofd, toen zij de deur sloot en mompelde zoo zacht, dat niemand het hooren kon Indien Sylvia tevreden is ik ben het niet 1 Doch ik zal Gilbert in het oog houden en zijne kleeren doorzoeken, hem volgen als zijn schaduw, want ik wil weten of het een spook is of een andere vrouw lady Chet wynd speelt en of de markiezin leeft. Wan neer zij leeft, dan dreigt ons gevaar en ik moet op mijne hoede wezen. Wordt voortgezet.

De Denderbode | 1901 | | pagina 1