Van tak op tak. A alst-Schaarbeke. Het prachtig TLRNFEEST der Patronage ran den H. Jozef welke moest plaats hebben op 15 Oogst, is, uit oorzake vau slecht weer, verschoven tot Zondag 18 Oogst 1901, om 4 ljt uren 's namiddags. Ken vraagske. M. August- Adolf Daens, afgestrafte priester, gij die aan 't zeestrand verblijf houdt, in de bad steden waar 't niet prachtig, niet glans rijk, niet wellustig genoeg kan zijn, hoe zij t ge gevaren te Heyst aan zee?... Wij verwachten nadere inlichtingenM. August-Adolf is nu wijnuitzetter en agent van assurancic op 't leven.... en heeft klandisie van geuzen, joden en rijke roo- den en zoo wordt de houding van M. August-Adolf uitgelegd wiens brood men eet, diens woord men spreekt Rupsen. 't Is dit jaar erg met de rupsen veel boomgaarden zijn er door kaalgeknaagd, en geheele reien hoornen staan ontbladerd gelijk in vollen winter. Als de rupsen niet op de eene of andere wijze vernield geraken, zal het aanstaande jaar nog veel erger zijn. 't Wordt een ware plaag, die het hout gewas en de vruchtboomen bedreigt. Maar ook, de rupsenplaag wordt met onverschilligheid aanzien, en velen zijn er die geene moeite gedaan hebben om de poppen te vernielen eer zij uitliepen. De rupsen zitten in het voorjaar in klosjes verdoken, en met die klosjes te weeren, kan men de rupsenplaag ont snappen doch men let niet op. Er bestaan wel reglementen en veror deningen op het weeren der rupsen maar die halen niets uit. Toch zal er wel moeten gezorgd wor den voor het weeren der mpsen, of anders loopen ons boomgewas, velden en hoven groot gevaar. Met drieën zijn zij die moeten zorgen voor het weeren der rupsen, en als ze alle drie samen gaan, zal men dat knagend, leelijk venijn wel meester geraken. De eerste zorgers zijn de vogels maar daarvoor moet men ze laten wonen en kweeken, en ze op alle manieren tegen uitroeiing beschermen. De tweede zorgers zijn de overheden, en de kiezers moeten zorgen dat er over hunne ware belangen gewaakt worden. De derde vernielers der rupsen zijn de landbouwers en buitenlieden zeiven, die gaarn en bereidwillig de reglementen op het vernielen der rupsen moeten na komen. Een Volkspark. -f/etfoeh^ groot genie, de man die twee sigaren kan oprooken en er dan nog eene van wegge ven kan, heeft nu in zijnen bol gekregen van hier te Aalst een volkspraak to stichten. Hier te Aalst ligt de plaats geschil- derd Den Osbroek... De Boomcn zijn er, de Dreven zijn er, de vijvers ziju er de weg is gebaand om de Zout- straatpoort tc verbinden met de Pont- straatpoort. Op d'hoogto heeft men bouwgrond allerbest gelegen, schoon, n vruchtbaar, gezond... Van den Osbroek een Park gemaakt, 't zou de luister en de vreugd zijn der Stad. Spot nu maar, b Denderbode, maar ge zult de gezonde reden niet beletten, zoomin als d'uit- voering van dees plan. (Geteekend) P. D. Neen, neen, groene profeet, spotten zal De Denderbode niet; hij heeft alleenlijk, medelijden over,gelijk Vader Overste,voor den ongelukkigen sukkelaar die om zulke kolossale dwaasheden uit te kramen een geweldigen slag van 't zeel moet gekregen hebben Doode massa. «De reden, a schrijft Het Volksbelang waarom liberalen en socialisten buiten het par- lement zoo machtig blijven, is dat de clericale ministeries hoe groot ook hunne parlementaire meerderheid moge zijn altijd tegen den zin en den wil der groote steden en der levendige ge- deelten van het Belgische volk regee- ren. Zij steunen integendeel op de doode massa der bijgeloovige, loome lande- n hjkc bevolking die niet verroert. - Begrepen, libeiale heeren der groote steden, gij alleen zoudt moeten de wet geven... Wij, inwoners der mindere steden en van den buiten, welke de meerderheid des lands uitmaken, zouden moeten dan sen gelijk ge schuifelt... Eu omdat wij naar uwo pijpen niet wil len danseD, zyu wij eene doode massa van bijgeloovige loomige of vadsige of luie lieden... Omdat wij aan ons voorvaderlijk H. Geloof getrouw willen blyven zyn we nietdeugen.... Om waardige Belgen te zijn zouden wij, even als de liberalen en socialisten, gou- verloochenaars, godsdiensthaters, piies- tervervolgers, revolutionnairs moeten worden. Maar neen, wij inwoners der mindere steden en van den buiten, wij blijven wat we zijn goede christen en ware vader landers. Neen, neen, wij willen het juk der blauwe en roode stedelingen niet verdu ren. Reeds le lang zijn de belangen van den buiten geölucntotferd geweest aan .-e groote steden. Dat moet en zal een einde aemea wanneer wy die de meerderheid uiimaken met meer krachtdadigheid onzen wil zullen laten kennen. Om te eindigen 't Is om er meê te lachen als men de liberalen op hunne macht hoort boffen. In vele streken moet men naar liberalen, bij klaren dage, met een lanteern zoeken nog cenigen tijd en die schijnheilige vogels zullen verpluimen en van blauw rood worden. Arme liberale kliek Hel orgaantje .^oiaïïïïS zegt ons dat eenige Daensisten, op O. L. Vrouw Hemelvaart, het reisje naar Middelburg met de rooden hebben meê- maakt. Ziedaar weer eens bewijs van 't gene wij dikwerf hebben gezegd, namelijk, dat ile Daensism de eerste slap is naar 't roode socialism. De drij vierden der aanhangers van den groenen profeet vao Cbipka zijn reeds naar 't roode kamp overgeloopen... Nog weinigen tijd en de groene helden, veracht en vorstooteu door iedereen, zullen alleen staan en dat zal hunne straf zijn 1.... Petrolie als brandstof. Meer en meer komt ter zee het gebiuik, om de vuren der groote schepeu met petrolie te doen gaan. Dit is nu vooral alzoo, doordien de ko len, al sedert een geheel jaar, duur en schaarsch geworden zijn. Op veel schepen, zelfs op oorlogsche pen en zware koopvaardijbooten, bezigt men nu petrolie tol verwarming. De vuren worden met petrolie onder houden, en alzoo gaan de stoombooten waarlijk met petrolie. De petrolie geeft eene fellere hitte, en men beeft noch ziuders noch assche weg te ruimen. Het lastig laden van kolen valt weg, en men moet enkel de tanks der schepen met olie vullen. Men kan, met zijn gerief olie, eenen veel verderen weg afleggen, als met zijn gerief kolen. Voor de slete, 't gemak, de hitte, de ketels, de verte, zijn er aan 't verbruik van olie veel voordeelen. Daarbij moet men inzien dat de voort- brengst van petrolie gedurig grooter wordt. Op het groot eiland Borneo alleen, ls er petrolie genoeg om, gedurende veel jaren, al de schepen die door het Suezka- naal passeeren, in overvloed te gerieven. Verder is een geweldig groote voorraad op Java, iu Japoniëu, China, Canada en in veel andere plaatsen. Er wordt inderdaad overal gezocht, om de steenkolen, door eeno andere brand stof te vervangen. TIp 7,ll<4tPr<i Hetgeuzenblad ue La Chronique protesteert zelf tegen het schandelijk ge drag van zekere liberalen en socialisten, die zich niet schamen de Zusters schooi- sters en diefeggen te noemen. Het blad haalt het voorbeeld aan dei- Zusters - Franciscanersen. De Franscbe regeering had er vijf gevraagd om de melaatschen te gaan verzorgen op het eiland Madagascar. Er boden er zich verscheidene dozijnen aan. De jonge vrouwen, zegt La Chro niquedie vaarwel gezegd hebben aan de wereld om den hemel te verdienen, be zitten eene volstrekte zelfopoffering, aan welke men recht moet laten wedervaren. Zij leveren zich over aan hun werk van ziekendiensters met eene gelatenheid die men moet bewonderen, en 't zijn voor zeker hunne verzuchtingen voor den hemel, welke hun dien moed geven, die in zekere omstandigheden heldhaftig mag genoemd worden. De liefde der meuschon alleen brengt slechts zelden zulke zelfop offeringen voort. Dat is grootelijks te be treuren, maar het is zoo. Dat heeten wij een mendstoppertje voor zoovele liberalen en socialisten, die het geestig vinden de kloosterzuster te be- leedigee en te belasteren. nAAlI De Werkman van vrij- dag 16 Oogst, deelt ander maal een langdradig verslag meê over de groene betooging te Boom. 't Is de herbaling van 't gene't groene orgaantje acht dagen geleden er over heeft meêge- deeld. Volgens groene Pie was er eene zee van volk. Een groene raauifestaut verklaarde ons dat al de groenen te sa men, Boom en Hoeveren begrepen, onge veer 600 waren. En om den donder nog altijd geen woord over Denderhautcm en zijn mu ziek. En de wereldhervormer De Backer verscheen ook te Boom niet... Wij dach ten er iets over te vernemen door de wekelijksche correspondentie van Mijn lieve onderpastoor maar niets te doen... Zou die correspondentie iu de war zijn geraakt 1... Of wat mag er daar onder schuilen De boomen en de bliksem. Er ziju hoornen vau juist bepaalde soorten, die deu bliksem aantrekken. Reeds meer dan 100 jaar geleden bad M. Hugh Max well, eeu AmerikaaDsch geleerde, de aandacht getrokken op het volgende feit De bliksem valt dikwijls op de olmen-, kastaujen-, eiken- en sparrenboomen, en zelden op esschen-, beuken- en ahorn- boomen. Zestig jaar later scbreef de leeraar Olmstead, ran het college van Yale, in eene meedeeling aan den Boud ter bevor dering van de Amerikaansche weten schappen aan de sparreboomen zoo Diet het monopool, toch de bijzonderheid van den bliksem toe. Sedert heeft mén deze waarnemingen in Eugelaad en in Duitschland vernieuwd en de zaak nader onderzocht. Het is oubetwistbaar dat zekere houtsoorten den bliksem aantrekken. Iu een bosch vau verschillige boomen heeft men den aard nagegaan van de ver- bliksemde boomen, en men vpnd 58 eiken, 25 °/o sparren, 8 0/o esscben, 7°/0 pijnboomen van de overige bij toeval, bier en daar één. De eik is dus vooral de boom waar onder men bij onweder nooit moet schuilen. Welke is de reden die deze eigenaar digheden van het verbliksemen veroor zaakt? Volgens M. Henry d'Auchald, die zich op de opzoekingen toelegde, zijn de houtsoorten die rijk zijn aan stijfsel goede geleiders der electriciteit, terwijl de soorten rijk aan vette stoffen, slechte ge leiders zyu. Stad Aalst. - Volkstelling. - De volkstelling op 31 December 1900, geeft voor uitslag dat onze Stad alsdan eene bevolking telde van 29,147 inwoners verdeeld als volgt Mannelijk geslacht 14,161 Vrouwelijk id. 14,986 Te samen 29,147 Eiermarkten. De eiermarkten te Hasselt, Tougeren eu Bilsen zijn gesloten uit hoofde van de ziekte, een zoogezegde cholera, die onder de kiekens heerscht. Die ziekte woedt ook hevig in zekere streken van Holland. Een vraagske ?jeQ£0r'peT™; dat ge ook Klokke Roeland gaat druk ken en uitgeven 't Zal uwe vijfde gazet zijn... Eeu gazettenfabriek dus En die kerel durft van broodrooverij sprekeD 1... Een wekker min of meer, wat geeft dat I.. Tegen het blinken van kleeren. Als middel tegen hot blinken van gedra gen kamgaren kleedingstukken beveelt een Duitsch blad aan, die kleedingstuk ken herhaaldelijk te wasschen met een oplossing van 25 grammen amoniazout en 25 grammen zout in 50 grammen water. De ongewenschte glans zal dan ver dwijnen. Ook herhaaldelijk wrijven met benzine en afwrijven met schoone doeken helpt wel wat. O Is het waar dat zeker l haantje-vooruit der geuzen en groene kliek van het na burig M. een overzeesch plezierreisje ondernomen heeft, zonder zijn adres te laten Weg met het huwelijk, die ouderwetsche instelling der papen en leve de vrije liefde I... Diefstallen in de statiën. Het spoorwegbestuur heeft aan 't personeel eenen brief gezonden, om een strenger toezicht uit te oefenen in de statiëu, 'waar tegenwoordig al te veel - gerold wordt. Men moet vooral de personen van ver dacht voorkomen bewaken, die voor de portels der rijtuigen blijven staan, die eerder de rijtuigen schijnen te doorzoeken dan naar plaats te zien en die uit den trein stappen als deze vertrekt. Den treinwachters wordt vooral aanbe volen zich to verzekeren of deze personen, als zij in eenen wagon stappen, in regel zijn en ze tijdens de reis en bij elk opont houd goed in het oog te houden. Landbouw- Veevoeder. - Gedurende de droogte die onlangs heeft geheersebt kloegen de landbouwers dat hunne klavers en gras niet groeiëQ wilden. Het groen veevoeder werd altijd schaar- scberom schaarscher. Op 't pleintje vóór 't slot van cbipka groeide het gras nog- thans, ondanks de droogte, weelderig op. Wat middel eebruikte de heer van Cbipka hiertoe Zou hij dat, in 't belang der landbouwers niet willen bekend ma ken Wy twijfelen er niet aan, hij by wien de belangen der landbouwers zoo nauw aan 't harte liggen, zal zijn geheim wel openbaar willen maken.... Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop beeft de volgende benoemingen gedaan Pastoor te Melle, deu E. H. DelaCroix, pastoor te Over- boelaere te Overboelaere den E. H. Roe- giers, onderpastoor te Hamme. Coadjutor van den Z. E. H. Kanunnik Bracq, teS' Aman.isberg, den E. H. Ver- cruysse, professor in S' Liovensgesticht, te Gent. Rechterlijke kronijk. Doe dan vrienden plezier.Eeu koop man van Luik, X. genaamd, had. om zij- neu vriend Z. plezier te doen een zooge naamde traite de complaisance geteekend. Ik zal u, zegde Z. tegen den vervaldag hot geld bezorgen voor de betaling er van. Maar toen de dag gekomen was, vergat Z. het geld te zenden en de wissel werd geprotesteerd. Toen bezorgdo Z. het geld maar de naam van X was in deu Moniteur des Prolêts verschenen en het kwaad was ge- daau. X. vond zich door die handelwijze be nadeeld en spande een proces in tot het bekomen van 5000 fr. schadevergoeding. Do haudel3rechtbauk van Luik deelde de zienswijze van M. X. en erkende dat bij, door de handelwijze van Z. inderdaad benadeeld werd. Maar zij voegde er bij, dat X. ook schuld had iu het gebeurde en het verzoek van Z. niet had moeten in willigen. De rechtbank kent hem dus enkel ver goeding voor de gedane kosten toe. Kerk van S' Martinus. Missen ter eere van den H. Rocbus. Maandag 19 Oogst, om 8 ureü, van wege de wijk Pontstraat en aanpalende straten. Dijnsdag 20 Oogst, om 8 uren, Lange en Korte Zoutstraten en aanpalende stra ten. Woensdag 21 Oogstom 8 uren, Nieuw- straat en aanpalende strateD. Donderdag 22Oogst, om 8 uren, Leo- poldstraat en aanpalende straten. Vrijdag 23 Oogst, om 8 uren, Molen straat en aanpalende straten. Zaterdag 24 Oogst, om 8 uren, vaD wege de Kerk. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 17 Augusti. o 150kilogrammen ter markt; prijs fr.3,00 tot 0,00 por kil. Boiermarkt. Heden zaterdag werden 382 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3150 kilos. Allerhande Nieuws. Programma van 't Concert welk zal gegeven worden door de Konink lijke Harmonie, op Donderdag 22 Augusti 1901, om 8 1/t uren 's avonds, op het Kiosk ter Groote Merkt, onder het be stuur van M. L. Walpot. 1° Sous la bannière de la Victoire. Von Blon. 2. Ouverture Triomphale. Leutnkr. 3. Ballet de Sylvia. L. Delibes. A. Préludes les Chasseresses. B. Intermezzo, Valse lente. C. Pizzicato. D. Cortége de Bacchus. 4° Concerto pour Clarinette. Bender. (Soliste M. Prosper D'Hoir). 5. Le Moulin de la forêt noire (Idylle). Etenberg. Aalst. Mejuffer Gabriëlle Peirre- boom onzer Stad heeft zich andermaal doen ouderscheiden zij komt in de hoog ste afdeeliug ter Koninklijk Conservato rium van Gent den eersten prijs van zang te behalen. Proficiat I Het dochterhevan Denies. Men zal zich herinueren dat Demez, die te Brussel zijne vrouw vermoordde, in stuk kon sneed en inzoutte, een dochterke heeft, een kind van 14 jaar, dat zich in een pensionnaat van Elsene bevindt. Nu bij het einde van het schooljaar moest het kind ook in vacaDcie gaan. En het werd naar zijne bloedverwanten te Verviers gezonden. Zooals te begrijpen is vond het meisje het wel zonderling dat het, sedert den dood der moeder, den vader niet meer had gezien. En bij den oom van Verviers gekomeD, vroeg hot arme kind bier uit leggingen over. De oom moest het arme kind du langzamerhand op het vreeselijke nieuws voorbereiden, en met de noodige voorzichtigheid gebeurde dit. Nu heriu- nerde zich het meisje eenige zaken, die zeer duidelijk aantoonden dat de vader zijne misdaad vooraf had beraamd. Zoo had Demez meer dan twee jaar geleden meermaals gezegd dat iemand te veel was van buu drieën. En wanneer het kind hem dan afzonderlyk over die vreemde gezegden ondervroeg, antwoord de hij «Uwe moeder zal wel eens ver dwijnen. Vroeg het meisje dan Waar naar toe dan wees hij met den vinger naar den grond. Eeno andere maal, zelfs meer dan eens, dreigde hij de vrouw dood te slaan, iu tegenwoordigheid zijner dochter. Eens, verhaalde het meisje, leed moe der aan zenuwkoorts. De vader kwam in deu namiddag thuis met eene kleine flescbje dat, zegde hij, de pijn stillen zou. De vrouw, die haren man mistrouwde, maakte van het geneesmiddel geen ge biuik, maar begaf er zich meê naar eenen apotheker, die haar zegde dat het flescb je een sterk vergif inhield. Een hevig huiselyk tooneel volgde hierop tusschen den vader en de moeder, die haren man beschuldigde, haar te hebben willen vergiftigen. Woedend greep Demez dan het flescbje vast en sloeg het tegen den vloer in stukken. Toen de oom van het meisje al die bijzónderheden vernam, zette hy het kiud aan, al die bijzonderheden per brief aan hare tante, de zuster der vermoorde moe der, bekend ie makeu. En het kind schreef een langen brief naar die tante te Schaarbeek, welke zich gehaast heeft, die verpletterende beschul diging aan het parket te overhandigen. Ongetwijfeld zal het arme meisje dezer dagen bij den onderzoeksrechter worden geroepen. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, zenuwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA. Defgnee, 3, Square Marguerite, Brussel. Maandag nacht hoorde M. S., te wonende Beenhouwer sstraal, te Brussel, geruebt op den zolder zijuer woning. Hij ging zien en vond er een kerel met een dolkmes gewapend. De kerel werd inge sloten en de politie gewaarschuwd, die den ongenoodigden gast meê naar het commissariaat der vierde afdeeling nam. daar verklaarde deze Louis G. te heeten, geboren te Parijs, en zich niet te herinne ren hoe hij op den zolder gek imen was. G. is ter beschikking van het parket opge sloten. Woensdag rond 11 i[t ure waren vier metsei s bezig met aan een in opbouwzijn- de buis der Citadellaan te Gent, eene stel ling te plaatsen. Eensklaps had een vree sdij k gekraak plaats het was de stelling die instortte. De vier werklieden werden van hoogte van 15 meters ten gronde geslingerd. Bernard Bracke, 49 jaar oud, wonende Gauzeudriesstraat, werd zoo vreeselijk aan bet hoofd gewond en over gansch het lichaam gekneusd, dat ziju toestand als hopeloos beschouwd wordt. De ongeluk kige is getrouwd en heeft verscheidene liaderen. Het tweede slachtoffer, E. De Clerq, van Zwijnaarde, 43 jaar oud, insge lijks getrouwd, bekwam erge wonden aan het hoofd. De derde werkman, de genaamde Ed ward De Neef, 20 jaar oud, wonende Gerststraat, werd eenen arm gebroken en bekwam talrijke kneuzingen over gansch het lichaam. Het vierde slachtoffer is de 18jarige Karei De Raeve, wonende Boomstraat, die insgelijks eenen arm gebroken werd. Allen zijn naar het gasthuis overge bracht. Zondag namiddag, om 5 ure 25, had te Bottelaere, de opstijging plaats van M. Denis, met zijnen ballon Axa. Daar men te Bottelaere de noodige gas niet bezat, om den ballon te vullen, had de vulling te Ledeberg plaats. Om 8 uren 's morgens begon men de toebereidsels te maken op den Hundel- gemschen steenweg, aan de statie, te Le deberg, en om 1 ure 25 was hij gevuld een 12tal buitenlieden van Bottelare hiel den den ballon vast, en onder geleide van den luchtreiziger zette de stoet zich in beweging, om hem naar zijne bestemming te brengen, gevolgd door eene menigte nieuwsgierigen. Telefoondraden moesten losgemaakt worden, maar aan Het ijzer hek (begin van Meirelbeke) ontmoette men weldra moeilijkheden met de boomen langs den eenen kant, en de electriekdraadpalon voor den buurttram aan den anderen bant, en zag men zich verplicht over bet land, grachten eD meerschen de reis voort te zetten om alle hinderpalen te vermij den. Zoo kwam men aan de Schelde te Meirelbeke, toen men bemerkte dat er eene scheur aan den luchtbal was, ver oorzaakt door de boomen, zoodat de gas ontsnapte. Men legde hem op zijne zyde in de meerschon en op de wonde werd eene plaaster gelegd, zoodat na eenige mi nuten oponthoud, do reis werd voortge zet, ditmaal per boot, getrokkeu door een aaDtal jongens. Men vaarde omtrent een hall uur toen men aan wal stapte, en de reis vervorderde nogmaals over het land en meerscben der gemeente Schelderode, wijk Steenbergen. Zoo kwam men ter bestemming, op de Dorpsplaats te Bottelaere, om 5 uren waar eene ontelbare menigte, gekomen uit de omliggende gemeenten, zich be vond. Tien minuten later steeg de lucht reiziger met zijnen ballon in ile hoogte, onder het spelen van het muziek en de bewondering van de talrijke toeschouwers. C* CT NI UrtTD biedt kosteloos aan, aan lLlZ.lv ntltZfi allen die zijn aangetast van eene huidziekte,haarwormen, eczemas puist jes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- maag- en blaaszieklen, rheurr.atiek, een onfeilbaar middc! te doen kennen om zich spoedig te gene zen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waar van men het mcnschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer Vincont. 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gvcraagde inlichtingen opsturen zal. Te Huysiugeu bij Hal ontdekte een landbouwer, Deneef genaamd, terwijl hij aan den korenoogst werkte, plotseling eeu welgekenden wildstrooper in do nabijheid. Hij beval den strooper zijn veld te verla ten, doch deze gaf voor antwoord, dat Deneef hem gerust mo st doorlaten. Toen de boer hem wilde beletten voort te jagen, legde de strooper aan eu schoot. Deneef deed alsof hij getroffen was en viel de strooper ging op de vlucht. Toen deze verre weg was, stond dc boer op en ging het gebeurde aan de politie vertellen. De strooper wordt nu opgezocht. Iu de Wilryckschestraat te Borger- hout, bestonden nog de stallen van den ouden omuibusdienst Navez, thans in ge bruik by den ondernemer van verhuizin gen en bewaring van meubelen M. De Ridder. Er stonden daar verscheidene verhuis wagens, waaronder eenigen, die met meu belen opgepropt waren. Het geheel besloeg eene oppervlakte van verscheidene honderden vierkante meters. In die gebouwen was donderdag tegen den middag brand ontstaan. Zoodra het alarm gegeven was, snelden de pompiers van Borgerhout toe, onder bevel van commandant Nuyts, weldra gevolgd door een piket telegrafisten dor genie, aangeleid door kapitein Lenoir en luitenant Van Deuren, de gendarmen onder bevel van commandant Goossens, een piket voetvolk onder kapitein Van Iusbroeck en verders burgemeester Moor keus, schepeue Martsboom, raadsheer Van Deuren, de commissaris Roosen met zyn politiekorps, de bouwmeester Durlet, enz. enz. Er was gebrek aan water en de pom piers vau Borgerhout wareu niet bij machte den brand te blusscheu. Die van Antwerpen, onder M. Posch, welke iu alle haast ter hulp geroepen wa ren, kouden evenmin hulp bieden, daar zelfs de Herenthalschevaart totaal uitge droogd was. Eindelijk werden er waterkarren aan gebracht en do pompiers van Borgerhout •konden beginnen te werken. Zij gelukten eriD, de brouwerij Vau Meerbeeck te beveiligentoch werd dc stalling der brouwerij zoo goed als vernield. De gebouwen van M. De Ridder en al wat zij bevatten werden totaal vernield. De schade moet overgroot zijn want M. De Ridder had voor meer dan 60,000 fr. meubelen in bewaring. Men voege daarby al zijne wagens en de drie poerden zoodat de schade zeker meer dan 100,000 fr. moet bedragen. Er zijr: twee ongevallen by de reddings werken gebeurd. De pompier Jos Decleir struikelde over eenen balk en bezeerde zich aan den buik en de koporaal Van Broeck- hoven heeft zich de knie gebroken. Tegen 2 uren was alles gedaan. Doch 's avonds ten 10 ure is er opnieuw brand ontstaan in eenen stapel booi, op de binnenplaats liggende. Het was spoe dig weer uitgedoofd. De brandramp had eeno groote paniek te weeg gebracht. Allerwege vluchtten de geburen met hunne meubelen. Gelukkig is buune vrees overdreven geweest en heeft men bet vuur binnen zijue grenzen kuuneu beperken. Drama te Detirne.Men schrijft uit deze gemeent-14 Augusti 1901 Zondag nacht om 12 uren op de Korkenveld- kermis aldaar, giug men Louis De Weerdt havenwerker, 35 jaar, wonende Sint Jo zefstraat, 23, verwittigen dat zijn broeder Henri De Weerdt, fabriekwerker, 19jaar, wonende zelfde straat, 19, in staat van dronkenschap stond te wachten met een mes in de hand, op het gaaDpad over zijne woning. Hij ging er henen en poogde zijnen broeder het mes af te nemen. Eene wor steling ontstond. Beiden vielen op den grond Henri De Weerdt op don rug en Louis boven op hem. Eensklaps slaakte Louis een kreet, hij was doodelijk in het hart getroffen. Men droeg hem in zyn huis bij zijne vrouw en drie kleine kindereü. Dokter Mestag, van van Deurne word geroepen en deze ver klaarde dat Louis De Weerdt maar enkele uren meer kon leven. Hij werd aanstonds berecht en is maan dag avond om 10 V2 uren bezweken. Zijn broeder Henri die gevlucht was, heeft zich dijnsdag morgeud in de handen der politie aangegeven. Hij is naar het gevang te Antwerpen overgevoerd. Het is bij het vallen dat hij zijn broeder Louis onwillig den doodsteek heeft toe gebracht. De twee broeders hadden elkander zeer lief. De begrafenis van Louis De Weerdt heeft donderdag om 4 */2 uren plaats ge had. De droefheid der ouders De Weerdt en van dezes vrouw is onbeschrijflijk. Verschrikkelijk ongeluk te Gheel. Men bericht uit deze gemeente dat daar maaudag voormiddag een verschrik kelijk ongeluk heeft plaatsgehad. Joseph Dillien, schrijnwerker, had eenige planken noodig om 't buis eenig werk te verrichten. Hij begaf zich naar het magazijn van M. Leurs, om die aan te koopeu. Toen hy op het tweede verdiep eenige planken wilde uitzoekon viel eensklaps den stapel hout omverre met liet onge lukkig gevolg dat do schrijnwerker ouder het hout verpletterd werd. Twee personen hadden het hulpgeschreeuw van het slachtoffer gehoord, doch toen zij ter plaats kwamen, was het reeds te laat. De geneesheer Van deu Eyude werd in alle haast geroepen, doch hij kon nog enkel den dood van het slachtoffer vast- stelleu. Joseph Dillien was een braaf en oppas send werkman, dio de algemeene achting genoot. Men herinnert zich hoe de beruchte Luikscbe bandiet Boulboule, toen men hem per spoorweg naar Leuveu overvoer de, onder weg aene stoute poging waagde om te outsnappeu. Nu is een nieuw onderzoek ingesteld, om te weten 1° Hoe Boulboule in bezit van poeier kwam, dat bij den wachter van den cel wagon iu het gelaat wierp 2° Hoe hij, bij aankomst te Leuven, in bezit kou ziju vau eeno mijawei kerspiek, ecu zeer gevaarzijk wapen 3° Of er een complot bestond tusschen Boulboule eu zyne medegevangen, tegen het leven van den wachter De wachter Labiaux werd ondervraagd door den miuisterieëlen ambtenaar, die zich ook naar Leuven heeft begeven om Boulboule en zijne vermoedelijke mede plichtigen te ondervragen. De uitslagen van dit onderzoek zijn nog niet gekend. M. Naveaux, nijveraar te Belveaui reed iu landau naar zijno fabriek, toen een wiel, dat van het rijtuig schoot hem en zijneu koetsier tegen de kasseien deed valleu. Beiden stonden ongehinderd op maar op het oogenblik dat M. Naveaux zich zeiven geluk weuschte, deu dans zoo goed omsprongen te zijn, zakte hij dood neêr, door eene beroerte getroffen. De gemeeute Thys, nabij Borgwormi heeft zoudag het eeuwfeest gevierd van Mej, Elisabeth Polsmans, die heel haar leven hetzelfde huis bewoond heeft. In de gebouwen der mijuen vat Mariemont heeft het dak vuur gevat. Het ophaaltoestel raakte iu brand eu het vuur tastte ook do kabel aan. De ophaalbat stortte in de diepte eu twee werklieden werden gedood. liolland. De bliksem. Zondagnacht werdei bij liet onweder, dat boven Nederhors den Berg woedde, twee koeien, toeöehoo- rende aan den veehouder S. aldaar, in d( weide door den bliksem gedood. Te Hont bij Veulo, sloeg de blikseir in de woning van P. Hages, wierp vier personen bewusteloos legen den grond, verwondde de vrouw aan het been en baande zich een uitweg door het venster waarvan 3 ruiten verbrijzeld werden. Te Velp is de 17jarige De W., die voor de deur zijner woning zat, door den blik sem gedood. Frankrijk. Aanslag. In de kerk van Sl Nistier is aan liet altaar der H. Maagd eene bon ontploft, terwijl de pastoor onderricht g& aan .en 15tal kinderen. Banken en biechtstoelen werden omgc worpen en veel geschilderde ramen ver

De Denderbode | 1901 | | pagina 2