Het Zwitsersch stelsel. Land- en Tuinbouw. Altijd dreigementen Internationaal Congres Van tak op tak. VERZEKERING. Kerk van S' Marti nus. ZONDAGRUST. Allerhande Nieuws. Arme Z. Afgeweer I Wij hebben het Zwitsersch stelsel afge broken, stelsel dat door den armtierige Lang beeft bij, Z. Afgeweer, de alweter ea half verwaande gek, op zijn antwoord gebroeid en' bij is met een zwalpei voor den dag gekomen. Het Zwitsersch stelsel is voor België ontoepasselijk. Wij hebben drij argumen ten doen gelden. Z. Afgeweer, de verwaande, raakt ze in geenen deele aan. Hij redeneert, de verwaande, zoo. België kan wat andere volkeren kun nen, zegt Denderbode. Wij zijn 't akkoord met hem. Dus kunnen wij wat de Zwitsers kunnen 1 Eiffeltorenachtige stommiteit. Wij hebben die woorden toegepast op de vermindering van diensttyd en gezegd: In Holland kan men een soldaat vormen op 8 maanden of één jaar. Waarom kun nen wy dat niet Maar vandaar dit argument toepassen d tort et d travers, zegt de Fraoschman excusez M. Ie Rédacteur I is eene over- groote ezelarij. Inderdaad. Frankrijk kan een leger te been brengen van twee en half millioen. België kan wat andere kunnen. Dus kun nen wij ook een leger hebben van 2 millioen. Dat is het argument van den poveren. Wie ziet niet dat het belachelijk is. Man lief, als gij anders geen argumen ten hebt, blijf er, om Gods wil, mede te huis. Zoo redeneeren is te kinderachtig. Het Zwitsersch stelsel is voor ons 1® gevaarlijk. Wij hebben te veel socios. 2° onpraktisch waut in zulk leger zou er geen disciplieu zijn, geen tucht. 5° ontoepasselijk want België is geen bergachtig land. Wij verwachten Z. Afgeweer met ern stige reden en niet met stommiteiten zon- weêrga. Zijt gij van den kaliber van den schrijver die wawelde over vrijen wil en geen onstoffelijk ziel uurft aannemen Wij zullen zien I Natuurverschijnsel. Op verschil lende gedeelten des lands, ook bier, is vrijdag avond der verledone week een natuurverschijnsel gezien. Men zag eensklaps in de heldere lucht eene lichtende bliksemstraal, welke eenig gedruisch maakte en vervolgens in een gloeienden bol uitliep, die van kleine 'vuurgensters gevolgd was. De lichtende bol ontplofte eensklaps met eenig gerucht en verspreidde langs alle kanten lichtende stralen. Men denkt hier algemeen dat het een luchtsteen of aërolithe was. (Uit verschillige tijdingen blijkt dat het natuurverschijnsel ook in het zuidelijk gedeelte van Brabant en ook van Oost- en West-Vlaanderen gezien is.) Over het vetten der verkens. Wil men verkens vet maken, dan kieze men die, welke aan de volgende hoedanig heden best beantwoorden 1° dunne huid 2° halfgeronde breede zijden 3° welgevleesde breede borst 4' lichte knoken, geëvenredigd met het ge wicht van het dier 5° vleeschvolle heu pen en billen. Grasachtige stoffen, ofschoon zij aaü het vleesch eenen goeden smaak geveu zijn weinig tot aangroeien geschikt mogen dus ook maar karig toegediend worden. Botermelk, even als afgezaande, worden veel gebezigd. Dit voedsel uitsluittelijk gebruiken waren mis men moet het af wisselen met zaden, granen,raapkoeken aardappels meel en brood. Beetwortels, rapen, aardappelen geeft men in den beginne rauw,doch later moe ten zij gekookt en met meelstoffen ge mengd, toegediend worden. §«Dit eten ^brengt een kostelijk vleesch voort en maakt het spek vast. De afval der stokerijen is niet zeer aan te pryzen want zijne werking is verslap peud. Als men rem in overvloed toedient, krijgen de dieren onderhuidsche ontste kingen, long- of leverzieken. Het mag dus nooit het 1/3 van het totaal voedsel overschrijden. k Draf is, een zelfstandig voeder met wortels en knollen is het zeer geschikt om aan te vetteD. Honderd kilogrammen draf van gerst staat in voldoende waarde gelijk met40kilogr. zuivere gerst. Zaden van granen en peulvruchten zijn bij het vetteu het beste voedsel. Tot meel gemalen, en met water inhou dende zelfstandigheid gemengd maakt dit voedsel op korten tijd vet en geeft aan het vleesch eene ware fijnheid. De afval der slachterijen gekookt en in kleine hoeveelheid opgedischt, wordt veel aangeraden. fc,Opdat de bemesting regelmatig geschie de woidter vereischt 1° eene volledige stilte en rust hij de dieren 2° orde en regelmatigheid by de eetmalen 3° eene gepaste verandering in het voedsel 4" Kleine en dikwijls herhaalde portién. Voegt men bij het voedsel telkens een weinig zout, dan wordt de eetlust onder houden en het vleesch verbeterd. Het zwynenhok moet altijd met eene zuivere en gezonde lucht voorzien zijn de warmtegraad moet bestendig, noch te hoog noch te laag wezen. Eu moet genoeg, doch niet te veel lucüt aanwezig zijn. Het hok zij verder zuiver, droog, ruim genoeg en tevens ge- makkelijk. 't Zijn al dreigementen die de roode en groene socialisten en ook de blauwe haantjes vooruit gedurig brullen. Indien wij het Z. A. S. niet goedschiks verkrygeu, schreeuwen zij, zullen wij het met geweld, met revolutie pakken. En wat zijn eenige mensclienle- vens roept de groene profeet van Chipka... Maar 't schoonste van al nog is dat zy alleen het recht moeten hebben van uit te dagcu, van te bedreigen. Op 't banket van 't Congres der Catho- lieke Jonge Wachten te Diest verklaarde M. Rosseeuw, Volksvertegenwoordiger, dat hij gemachtigd was te verklaren dat zoo de roode en groene socialisten ter straat moesten afdalen de regeering hare plicht zou weten te doen. En dadelük springt het roode orgaan Le Peuple veroutweerdigd uit zijn vel, en spreekt van schandalige uitda ging, waarover de rooden rekening zullen vragen by de heropening der kamers, en meer gezeever nog. Een anti-catholiek Brusselsch orgaan doet met vele reden bemerken Inderwaarheid, zijn de rooden dan sta pelzot Ziedaar zes maanden dat ze de regee- riüg bedreigen met straatoproer en wan neer dan de minister laat weten dat hij zijne plicht zal weten te doen, dan zijn zij, rooden, het niet die uitdagen, maar 't is de minister. De regeering is de uitdaagster en de roode en groene socialisten zijn de onnoo- zele schaapjes die uitgedaagd worden. Waarlijk men moet neu slag van den molen of van 't zeel gekregen hebben om zich aldus te durven aanstellen I der kleine burgerij te Namen. De volgende omzendbrief is nog uitge zonden Eenige dagen geleden stuurden wij aan allen die, in België en iu den vreemde, het lot der middenstanden behartigen, eene uitnoodiging tot deelname aan het internationaal Congres, dat den 15 en 16 September aanstaande te Namen zal ge houden worden. Onze oproep is aanhoord geworden. Twee honderd vijftig bijtrediogen zijn ons reeds toegekomen en eiken dag ont vangen wij er nieuwe. Eensgezind met de Vereeniging tot stu die en verdediging van de belangen der Kleine Burgerij, hebben wij het weten schappelijk programma van het Congres verdeeld iu 4 afdeelingen. De eerste afdeeling, zoo als onze vorige omzendbrief bet u heeft bericht, zal zich bezig houden met de Vereeniging en het beroeps- en handelsonderwijs, de mis bruiken der samenwerkende maatschap pijen, de groote magazijneD, de beweging der vakvereenigingen ia al hare gedaan ten, enz. De tweedo afdeeling zal handelen over de vraagstukken aangaande het Krediet te genieteD krediet banken en onderlinge maatschappijen goedkoope woningen te verleenen krediet gereede betaling De derde afdeeling zal spreken over de belastingen en de gerechtelijke waagstuk ken, de patenten, de aanplakzegels, de bankroeten, de gerechtskosten en de kos- telooze raadpleging of Pro Deo, de ge rechtelijke inrichting, de handelsrecht banken, enz. De vierde afdeeling, eindelyk, zal al omvatten wat betrekking heeft op de verordening de arbeidsongevallen de openbare verkoopingen van nieuwe wa ren de uitverkoopen de rondleurderij de oneerlijke mededingiug arbeids- en nijverheidsraden goedemannenraden Zondagrust, enz. Voor elk dezer vraagstukken moet er een verslaggever zijn. Reeds velen hebben eenig vraagstuk gekozen en zelfs zijn ons tot heden verscheidene verslagen toege zonden. Wij dringen aan opdat iedereen ons liieraangaade de hulp zijner ondervinding en studie verleene. Te dezer gelegenheid heiinneren wij dat de werkzaamheden der verslaggevers hoogstnoodig vóói Zon dag 26 Augusti, moeten toegekomen zijn aan hel algemeen schrijversambt, Kruis straat, 30, te Namen. Het is noodzakelijk dat wij den voldoenden tyd hebben vóór de opening van het Congres, om al onze oor konden te doen drukken. Deze zullen in hel begin van September aan de inschrij vers gezonden worden. De twee Congresdagen van September zullen als volgt ingericht worden Zondag 15 September Ten 11 ure, plechtige opeuiugszitting. Aanstelling der bureelen ten 1 jz ure, vereeniging der afdeelingen ten 4 1/z ure, algemeene vergadoiiugten 7 ure feestmaal. De iuschryvingsprijs, eene halve flesch wijn inbegrepen, is gesteld op 6 fr. Maandag 16 September Ten 8 l/t ure, vereenigiug der afdeelingen ten 11 1/s ure, algemeene sluilingszitting ten 2 l/z ure, uitstap. Bij dit program behoort nog een feest, dat het inrichtend comiteit Zondag avond zal geven. Ook hebben wij het genoegeu u te kunnen melden dat uitmuntende Bel gische en vreemde redenaars in onze ver gaderingen het woord zullen voeren. Niemand verwacht er zich aan dat dit Congres de Kleine Burgerij als bij too ver slag redden zal maar men zal toch met ons moeten bekennen dat het eene lof- weerdige pogiog daarstelt om den huidi- gen toestand te verhelpen. Alhoewel dit Congres buiten allo poli tieke bedoeling wordt ingericht, behooren de meeste deelnemers tot de catholieke partij. Met leedwezen stelt l'Etoile Beige het vast de vrees uitdrukkende dat wij, catholiekcn, die onthouding der liberalen zullen exploiteercn tegen Het liberalism. Niet noodig de kleine burgery weet by ondervinding dat de liberalen zich maar alleen met hare belangen bekommeren, ten tijde van kicziug. Nu, de Etoile bestatigt ons eens te meer de workeloosheid van hare party- genooten die hierdoor bewijzen dat de belangen der middenstanden niet eens waard zijn om er zich meê onledig te houden. Dood van M' Nyssens. De Agence Havas in haar telegram de zelf moord van den Oudmiaister van Arbeid aankondigende, schreef ze toe aan fami- lieverdriet. Nu dat is tegenstrijdig aan de waarheid de ongelukkige heer Nyssens werd gedreven door eenen aanval van heete koorts... Sedert lang leed hij aan zwaarmoedigheid. H. R. I. V. Weg met die liberale tap pers De Chronique, hot orgaan der Brusselsche geuzen, schrijft dat alle openbare officiëele scholen moeten geu zenscholen zijn. De liberalen zijn voor den Godsdienst in hunne eigene familie, voor hunne vrouwen, zonen en dochters toch. Vele liberalen en zelfs sommige socia listen laten hunne kinders eene gods dienstige opvoeding geven in catholieke geestelijke onderwijsgestichten. Maar 't volk moet vergeusd worden door 't ODzijdig of goddeloos onderwijs de Godsdienst moet uit de harten der volkskinderen gerukt worden.... maar zij, de rijke liberalen, mogen den Godsdienst belijden uit vrees van den laatsten dag. Is dat niet tergend voor het volk Weg met die akelige liberale foppers die de vergeuzing voor een ander willen Voor 't lieve geld. Het blad Le Soir, van Parijs haalt het volgende stich tend geval aan In 1894 beraadslaagde men in de Fran- sche Kamer over eene toelage vau 400,000 frank, te verleenen aan de Transantlantische scheep vaai tkompagnie. Gezel Jaurès en zyne socialistische groep teekendeü daartegen met veront waardiging verzet aan en vielen hevig uit tegen de - joodsche feodaliteit. - In 1897 kwam dezelfde kwestie weer ten berde. Dezen keer. echter, bedroeg de toelage 1,200,000 fr. en daarenboven premiën voor snelle vaart, zoodat de uit gaven kon klimmen tot twee millioen. Gezel Jaurès en zijne groep spraken niet meer van de «joodsche feodaliteit en stemden voor de toelage. Wat was er dan gebeurd Heel een voudig het volgende Ia Februari 1897 had een groote wel gekende joodsche geldman, een der hoofd mannen van gekende kompaguie, het blad LaLaterne aangekocht en, als opstellers, eraan gehecht de afgevaardigden welken zoo deugdzaam de «joodsche feodaliteit hadden bestreden. Eene maand later, den 25 Maart, had de stemming in de Kamer plaats. De onomkoopbare socialistische volks vrienden waren dus, om 't lieve geld, van meeniug veranderd. Wij nemen aan dat onze Belgische socialisten eerlijker zijn dan hunne Fran- sche partijgenooten. Doch tot nu toe heb- ben wij, iu geenen en kelen Vooruiteene afkeuring van de boi «aangehaalde feiten aangetroffen. De wet op de verplichtende verzekering der werklieden tegen ziekte is door het Luxemburgsche Staatsblad afgekondigd geworden. Het wetsontwerp op de verplichtende verzekering der werklieden tegen onge vallen en byzonderlijk de kwestie dar werkmanswoningen zijn Daar den aan staande zittijd verzonden. Hoe rustig en kalm de zaken daar afge handeld worden is waarlyk benijdens waardig. De maatschappelijke wetten komen er tot stand, zonder stamp of stoot, onder de bezorgde meewerking van den Hertog en van eene bekwame RugeeriDg die door eene ordelievende Kamer wordt onder steund. Neen daar is geen spraak van Z. A. S. en de werklieden zijn er niet dwaas ge noeg om hunne persoonlijke belangen op te offeren aan een politiek doel waarbij enkele roode en groene visschers in troe bel water alleen voordeel kunnen vinden. De Luxemburgsche arbeiders zyn wat leeper ze bekreunen zich weinig met de roode en groene oproerstokers en de Kamer is in staat om degelijke maat schappelijke wetten te stemmeu,opgesteld in onderlinge verstandhouding tusschen patronen en werklieden. En de werklieden van ginter, zien met een medelijdend oog neêr op hunne Belgische standgenooten die zich door eenige roode en groene volksfoppers lateu beetnemen. Ja 't is de eerste scbuld van hen die de rooden laweitmakers verko zen dat onze Volkskamer reeds meer maals aan eene kroeg geleek en hierdoor de maatschappelijke wetten op de lange baan zijn geschoven. Wat in Luxemburg gebeurt is 't bewijs dat de socialisten er hoogenaamd niet noodig zijn om de verbetering van den toestand der arbeiders te verwezenlijken. Glasblazerijen in de Kempen. Het groot nieuws in de nijverheiuswereld olgens een Brusselscb blad, het voor nemen der meesters-glasblazers uit het Walenlaud om glasblazeryen in de Kem pen op te richten, ten einde de tiranny der socialiston te ontvluchten. EREKIBOOEGEM.- Zondag 11. was het gehucht Russchebeke in volle feest, te gelegenheid der vereering van M. D. Sonck met het eereteeken van 2® klas wegens dertig jaren dienst als toezichter ter uitgestrekte pachthoeve der W® Jacobs, Hoogenweg. De held der feest werd met eene luisterrijke Serenade vereerd. De deelneming aan het feest was algemeen 't gene een blyk is van de gene genheid en lief-Ie die bet werkvolk hem toedragat. Proficiat, M. Sonck, ge zyt een waar toonbeeld voor anderen en ge lijk gij, wij mogen het zeggen, zyn er weinigen te vinden. Troepenbewegingen. Het 9e linie is Maandag uit Beverloo te Brussel teruggekeerd, met twee bijzon dere treinen. 823 milicianen van dit regiment en 800 van het 10e zyn Daar nuune respectieve depots en vervolgens in onbepaald verlof Het 10® is van Beverloo naar Aarlen gezonden, en de regimentsscholen van deze twee korpsen zijn naar Bouillen en Philippeville teruggekeerd. Het 1® jagers te voet keerde naar Char leroi terug, behalve een bataillon dat zich naar Diest begaf: De veld- en plaatstelegrafisten zijn naar hunne garnizoenen Antwerpen en Brussel teruggekeerd. Al de binnengeroepen milici9neu der klas van 97 van het 1® en 2® rigimenten jagers zijn eveneens naar hunne depots te Diest en vervolgens naar huis gezonden. Er was gezegd dat de gidsen niet naar het kamp van Beverloo zouden gaaD, uit hoofde van de daar heerscheode typhus- kwaal. Dit is onnauwkeurig. De voorwacht van het 2e gidsen en het 1® lansiers van Namen, zijn er reeds naartoe vertrokken. Er zijn, voor wat de ruiterij betreft, geeue tegenbevelen gegeven, daar de ziek tegevallen enkel in de barakken der infan terie zijn voorgekomen. Haarmarkten. - In Frankrijk wor den nog in verscheidene plaatsen, onder andere in Bretagne, Auvergne en Limou sin, Jaarmarkten gehouden. Onlangs heeft te Limoges zulke markt plaats gehad, waar voor niet min dan 100,000 fr. zaken gedaan werden. De koo- pers waren bijzonder talrijk uit België cn Amerika. Ten gevolge der verandering in den haartooi der vrouwen, heeft zich een ge voelige prijsverhooging voorgedaan. Hei zwart haar heeft minst weerde integen deel gaat het wit haar aan hoogen prijs. Volgeus de kleur, gaat deze koopwaar ge woonlijk van 60 tot 100 fr. deu kilogram. De prijs Nobel. De twee groote internationale prijzen van 200.000 kro nen, nagelaten door Nobel, uitvinder der dynamiet, werden als volgt verdeeld De Deensche Dr. Tintsjen, di9 een middel gevonden heeft om den kanker te genezen bij middel van het licht, bekwam 100 duizend kronen. De gekende Russische natuurkundige Paliane, bekomt ook 100 duizend kronen voor zijne werken over de voediDg. Onze glasblazers in Rusland. Den 21 zijn zes huisgezinnen van glassnij- ders uit Charleroi Daar Donetz vertrok ken, op hunnen weg vier snijders ontmoe tende, die uit Rusland terugkeerden. Volgens hetgeen deze laatsten verhalen, winnen de snijders in Rusland 280 fr. per maand de blazers 4 tot 500 fr. en de gamins 250 fr., plus eene premie op het schoone glas. Maar men verplicht «le Belgen, het werk aan de Russen te leeren, om er zoo toe te komen, zoo weinig mogelyk Belgen te be zigen, daar de Russen voor minder loon werken. Daarom wordt, zoo dikwijls bet tijdvak der overeenkomst met eenen Belg verloo- pen is, deze doorgezonden, om hem door eenen Rus te vervangen. Reeds worden er geene Belgische ga- mins meer aangenomen. 't Ziet er ginder dus alles behalve roos kleurig uit voor onze landgenooten, die hier de dwingelandy der Waalsche socia listen ontvluchten. Tegen de motten. Een uitstekend middel tegen de motten in de kleederen en het wollegóed, is de steenklaver die in het veld groeit, voornamelijk de gele. Do onnutige diertjes kunnen er niet tegen, deze klaversoort verspreidt daarenboven een aangenamen geur. Eene roode premie. Het Journal ne Bruxelles spreekt over de premiëu welke Le Peuple zijne lezers aanbiedt. Vroeger gaf het blad als promie eenen wekker zeer nuttig voor de werklieden welke vreezen zich te overslapen. Thans echter is die premie vervangen door eenen.... revolver. Le Peuple heeft er van alle stelsels en van allen kaliber allen, zegt hij, schieten zeer juist. Do Journal de Bruxelles vraagt zich af of het bezit vau zulk een wapen, waar mede men eenen kapitalist, van op 25 stappen afstand, naar 't Pierenland kan zenden, gevoegd bij de lezing van Le Peuple, niet een bestendig gevaar ople vert. Wij meeDen dat onze confrater geen ongelijk heeft op dat punt de aandacht te vestigen en protest aan te teekenen tegen die zonderlinge premie, welk Le Peuple zijne lezers aanbiedt. De Chronique zwanst er zoo wat meê en zegt, met de firma Krupp eene overeen komst gesloten te hebben, om hare lezers aan verminderden prys, als premie, gan- sche batteryen kauonnen te kunnen aan bieden. Wanneer krijgen wy dynamietbommen 3 premie De Carmelieterssen van Moulins, zegt de Gazette de France, de vervolging van 't gouvernement ontvluchtende, be reiden zich om togen het einde der maand deze stad te verlaten, om in Holland de vrijheid van God te bidden te gaan zoe ken. Eene dezer zusters is reeds twee en zestig jaar geprofest. Zij heeft nog geen spoorweg gezien en gaat met dat vervoer middel kennis maken, om, op meer dan 80jarigon ouderdom, den weg der bal lingschap in te slaan. Haeltert Woensdag laatst heeft er alhier eene schoone feest plaats gehad. De achtbare Heer Doktoor L. Van Londeesele, werd door Zijne Majesteit den Kouing vereerd met het Burgerkruis van l'uklas. Deze eervolle onderscheiding is in onze gemeente luisterlijk gevierd. De triomfklok luidde van in den vroe gen morgend, al de huizen waren bevlagd en des avonds bracht de bloeiënde mu ziekmaatschappij de JoDge Kunstminnaars eene serenade. De Heer Emile De Sadeleer, Burge meester, Voorzitter van Kerk- en Arm- raad en der Muziekmaatschappij heefc de volgende aanspraak gedaan Achtbare Heer Doktoor, Ziehier voor U staan Uwe Vrienden De Gemeente- Arm- en Kerkraad, de Eere- en spelende Leden der Fanfarenmaatschappij u De Jonge Kunstminnaars en een groot getal inwoners van Haeltert, allen gekomen, met het hart vol vreugde, om U de beste en rechtzinnigste wenschen aan te bieden, ter gelegenheid uwer vereering met het Burger kruis van l,u klas. Toen do triomfklok ons de toekenning van dit welverdiend eerbewijs ter kennis bracht, veroorzaakte ons die mare aan allen eene ware voldoening, eene groote eer. Gij zijt immers de Vriend van eenieder, zonder onderscheid. Sedert 35 jaren hebt gij ons en onze Fami- liën door uwe verkleefde geneeskundige zor gen bijgestaan, geholpen en getroost ja zelfs ten tijde van besmettelijke ziekten, zooals typhus en roode koorts, hebt gij meermaals uwen moed en zelfopoffering doen nitschijnen, bij zoo ver dat gij er zelf het slachtoffer zijt van geweest in eene ziekte die U bijna ten grave sleepte. Ook nog in Januari 1880, toen er in onze gemeente, nabij de statie, door de botsing van twee reizigerstreinen eene ramp heeft plaats gehad, waart gij, Heer Doktoor, eenen der eersten ter plaats gesneld en door uwe wijze bevelen, uwe moedige behandeling en ver kleefde verzorging, hebt gij verscheidene ge kwetsten van den dood bevreden uwe zelf opoffering in deze ramp laat nog immer eenen diepen indruk na bij de slachtoffers en bij deze die er ooggetuigen zijn van geweest. De gansche gemeente en ook de omliggende dorpen treden op om bij hunne gelukwen- schen de verlangens voor de toekomst te voe gen Leef gelukkig, achtbare Heer Doctoor, in den vollen zin des woords, blijf voortaan do trouwe raadgever van ieder vertrouweling, wees of liever blijf de kloekmoedige verde diger van Godsdienst, Vaderland en Familie Het Eerekruis Ued. door Zijne Majesteit den Koning geschonken prijke nog talrijke jaren op nwe borst tot vreugde uwer vrien den I Dat God gelieve U bij te staan, U versterke en al uwe ondernemingen zegene En; geachte Heer, te midden van dit geze gend leven, naar ziel en lichaam, blijf nog lang den steun uwer Familie, awer Vrienden en denk dan soms ook eens aau deze, die op dezen blijden dag met hart en ziel roepen Leve 1 Leve lang ODzeu Vriend Doctoor Van Londersele 1 Missen ter eere van den H. Rochus om 8 uren. Maandag 26 Augustus, St-Job en aan palende straten. Dijnsdag 27 Augustus, Aalst-Mijlbeek. Woensdag 28 Augustus, Oude Visch- markt, Stoofstraat, onz.J Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft deu E. H. F. Van Butsel, pastoor te Aspelaere, pastoor benoemd te Moorsel, in vervanging van den E. H. Van Houck, ontslaggever. dienstdoende Apotheker Zondag 25 Augusti, M. De Waele, Kerkstraat. AALST. CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 24 Augusti. o 150kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,00 totO.OO per kil. Uoiertuarkt. Heden zaterdag werden 393 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3140 kilos. Aalst. Staatsmiddelbare Jon gensschool. Op 29 September aaust. zal ouzo Staatsmiddelbare Jongensschool haar vyftigjarig bestaan hordenken. Het programma der feestelijkheden is tot hiertoe Dog niet vastgesteld, doch reeds is er vastgesteld dat een banket zal plaats hebben om 5 V* uren 's namiddags ter groote Feestzaal vau 't Stadhuis. Iu- schryviug 5 fr. zonder wyn. Een omzendbrief zal heel kortelings gezonden worden. Aalst. Woensdag om 3 l/z uren 's namiddags werd alhier omtrent de Sta tie, door de Gendarmerie,een Franschman aangehouden die door een Duitscher be- schuld wordt hem op den trein eene som geld ontstolen te hebben. Die Fransch man was van den trein afgestapt en op loop gpgaan. In 't bezit van den aange houdene is een som van 1700 fr. b von den. Hy gaf zijn adres op te Brussel, doch is daar onbekend. Vrijdag werd hij naar 't gevaDg van Dendermonde gevoerd ter beschikking van 't Parket. Onderlinge bijstand. Het Eere. teeken van le klas is bij Koninklijk besluit gegund aan M. C. Van Vreckem, Sena- teur en Burgemeester te Meerbeke. Pro ficiat 1 Het burgerlijk Eereteeken van 1® klas is toegekend aan den heer L. Van Londersele, Geneesheer te Haeltert, wegens diensten bewezen gedurende het heerseïen van besmettelijke ziekten. Pro ficiat 1 Een ingenieur, Braziliaan van her komst, is, terwijl hy van Brussel naar Parys reed, van zijne portefeuille met 2000 fr. beroofd. Een bediende van een cirk werd verdacht en aan-,ehoudeo, maar men vond het gestolene niet in zijn bezit. De diefstal moet gepleegd zijn terwijl de ingenieur in den gang van den wagon heen eu weer wandelde. Zoodra hij ont dekte dat hij bestolen was, maakte bij dit aan den statieoverste bekend maar toen hij terug aau den trein kwam, was deze reeds vertrokken. Er werd getelegrafeerd Daar Bergen en de persoon, die zich met hem in den wagon bevonden bad, werd daar aangehouden. De ingenieur heeft hem herkend. De wetsdokters, die den geestestoe stand moesten onderzoeken van Demez, die zijne vrouw vermoordde, in stukken sneed en pekelde, hebben hem ten volle verantwoordelijk verklaard. Hij zal dus iu het begin van November voor het assi- senhof verschijnen. De Koningin zou, bij eeDcn rijtoer te Tbeux, beleedigd zijn geworden door rondreizende voddenopkoopers, die, op eene kar gezeten, ongenadig op hunnen hond sloegen. Toen H. M. opmerkingen maakte belee- Jigden haar de ruwe kerels en zegden, dat zij zich met hare eigen zaken zou be- moeiëu. De koningin zegde niets, legde de teu gels om en ging de gendarmerie te Theux verwittigen, die proces-verbaal upmaakte wegens dierenmishandeling en smaad. In eenen twist heeft eon 70jarige inwoner van Goyck naar zijne vrouw van denzelfden ouderdom met een bijl gewor pen en haar zoo eene wonde boven den biel toegebracht. Geburen poogden vruch teloos het bloed te stelpou. Toen de dok ter kwam was de oude vrouw doodgebloed. De man is aangehouden. Niet vriendelijk. Zekere X., ont liep teHemixem zijne woning, aan zijne vrouw zeggende, dat hij zich ging ver drinken. Hij sprong in do hofgracht van de weduwe Bosschaert eu zonk tot aan den bals in 't slijk. Drie mannen haalden hem er uit en brachten hem naar zijne woning. Daar ging X. te werk als een bezetene en sloeg alles kort en klein. Later kwam do kalmte terug, en nu heeft hy... groot spijt Moordtooneel te Borgerhout. —Een jong meisje doodgestoken. Aanhou ding van den moordenaar. Een op- schuddingwekkend drama heeft dijosdag in de gemeente Borgerhout plaats gehad. Een persoon van 's Gravenwezel, ruim 33 jaren oud, Van G. genaamd, had eeni- gen tijd op logist gelegen bij den bakker R., wonende op den Katteuberg. ^Hij was gedurende dieu tijd verliefd geraakt op de dochter van den bakker, Anna genaamd, maar deze wees zijne aanzoeken van de band. Van G. had dus het huis van R. verlaten en had elders een heenkomen gezocht. Hij werkte nu als mecanicien in de bougie- fabriek. Toch bleef hij het meisje met zijne verklaringen lastig vallen en hij liet haar ook op straat geen rust meermaals had hij zelfs doodsbedreigingen tegen haar geuit. Dijnsdag avond, korts voor 8 uren, toen het meisje in gezelschap van hare zuster het Laar overgiug, om zich naar de Ka- pellestraat te begeveu, stond de lastver- kooper weêr daar. Weêr herhaalde hij zijne aanvragen en weêr weigerde Anna R. hem gehoor te geven. Van G., die scbyat het, min of meer dronken was, bleef rond de meisjes loo- pen, terwijl deze haren weg voortzetten. Plotseling bleef hy, te midden der straat voor haar staan en een mes voor den dag halende, dat hij geopend in den zak moet gehad hebben, bracht hij Anna daarmee een geweldigen steek in den buik toe, en snelde toen voort. Het getroffene meisje wankelde nog tot aan het gaaupad cn zakte in elkaar togen den muur der pastorij. Het slachtoffer word iu de apotheek Mollaerts binnengedragen om, zoo het mogelyk was, hulp aau te brengen maar de steek was doodelyk geweest, en, eer de geneesheer De Pretor, die in allerhaast geroepen was, ter plaats kon zijn, had AuuaR., reeds den geest gegeven. Terwijl men binnen de apotheek de ge kwetste verzorgde, had zich natuurlijk eene groote moDigto volks voor de deur verzameld die luid het drama hesprak. Eene daar voorbijkomende bakkerskar hield stil, en do voerman ondervroeg het volk over de oorzaak dier samenscholing. Men oordeele over hot droevig tooneel dat nu volgde de bakker was niemaud auders dau de vader der vermoorde. De moordenaar was in de richting der stad weggoloopen, en had ouder het voort snellen zyu mus weggewoipeu. Hij was door eeuige lieden gevolgd, die hem poog den aan te houden eu wilde zich, om aan hunne handen te outkomea, verbergen in den gang van eenen winkel. Hij werd er echter door den agent Verwerft en eenige burgers uitgehaald en naar het politiebureel ten gemeentehuize gebracht. Het kostte de politie geen moeite om hem tot daar te krygen, want lerwijl men hem wegbracht, word hij door do menigte

De Denderbode | 1901 | | pagina 2