Donderdag 5 September 1901 5 centiemen per nummer. SS*1" Jaar 5605 die soeios I MOORDENAARS Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, TAAL, VRIJHEID. 1 11 jnC' EI t, 7 VOOR 'T LEGER. Er is geen God. VOGELMOORD. DE DENDERBODE it blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde teekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes nden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving ligt met 31 December. I)e onkosten der kwitantiën door de Post ont- ;en zijn ten laste van den schuldenaar en schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens, Korte Zoutstraat. N. 31. i alle Postkantoren des Lands Cuique muum. Per drukregel, Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00; Vonnisse op 3' bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Heeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen de» dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureel» van dit blad Aalst, 4 September 1901. allez! in Jaui ès, de leider eeDer aanzienlijke ie der FraDsebe socios. is iD den ban ie en ome1 at hij zijn docht erken toe ten heeft hare eerste communie te zoudt bet lijk toch zeggen dat die socios verdraagzaam en onverscbil- 2yn ten opzichte van den gods- keurraad der omwentelingsgezinde ing van Belleville heeft hem aan de gezet )e collectivistische strijders van het rtement der Seine vereenigd den 14 sti in de zaal Jules, boulevard Ma- op uitnoodiging vaD het revolution- comiteit van Belleville, besloten mgezien den 7 Juli 1.1, M. Jaurès aan ;ind toegelaten bei ft in de keik van francbe-d'AIbi de comedie (sic) der communie te spelen dit doende aan zijne plichten van bewuste ader en van socialistische strijder t gebleven ingezifD die toegevingen gedaan aan triculism niet te vereenigen zijn met invoudigste naleving der socia- i tche princiepen en dat gezien de kende plaats door Jaurès in de partij omen, de verdraagzaamheid der on- ilbare fout welken bij beging in het Ig alle propaganda onmogelijk zou d voor de socialistische strijdeis iten uit hunne werbiDg te verwijde- aan zijne bekeering in de familie te zenden de scboone spreker maar ige propagandist door bet voorbeeld auiès. ar, Jauiès, hebt gij het beet weten niet of Jaurès aan de arme laars gesproken beeft over de ver- ;aamheid der socios bet is te kan nu zijn geval eens goed over- hij weet nu bij ondervinding waarheid er is in de scboone ver- ide beloften van 't socialism. hunne veelbezonge.ne en hoogge- oe verdraagzaamheid zijn ook al andore beloften en protestatiën s bedrog. zullen te laat belaas dezen linden, die in de ïoode politiekma- iuu vertrouwen hebben gesteld. :hten zij voor bet beslissend oogen ic oogen voor de waarheid ope- D E ZOOM naar het Engelsch. 36"' vervolg. v Chopper, ik ben zoo ongelukkig ben dit leven zoo moede; maar wat kan n Ik wenRohte dat ik kon wegloopen de arme Peter terstond moet doen, pene plaats, waar niemand mij kent. bu ik misschien nog gelukkig kunnen Moet Peter weg, zegt ge Is dat zeker ptellig en zeker, vrouw Chopper, en hij terstond weg. Ik ben bij de soldaten bt, en die vent heeft mij alles verteld E'ronken en ligt te slapen, maar zoo- .waukt, zal hij om hem komen, zeg mij, Mary, is Peter schuldig j*? Ik ben zeker in my n hart dat hij niets n heeft, doch er is een moord gepleegd Ier zal gevangen genomen worden, als tn de middelen niet geeft om te vluch- iVaar is hij nu Benevens een groot getal wetten 'jf wt-lke er ten voordeele van het volk, bijzonderlijk van den werk man gemaakt werden, heeft bet Catholiek Bestuur de volgende ver beteringen in het leger gebracht Eerst werden omse soldaten slecht ge voed bij gebrek aan toezicht nu is al het eten gezond en bet wordt op tijd ge geven. Vroeger kreeg men nog geen preê genoeg om blink, tripoli en tabak te koo- pen, nu kan er al eens een glaasje af, daarbij alle maanden nog 15 frank op het spaarboekje der jongens en 15 frank voor de ouders is 30 frank per maand zonder de wekelijksche solde. Vroeger was het voor een deftige jongen onuithoudbaar in de kazerne, nu wordt er gewerkt op des- zelfs verzedelijking en kan een christen soldaat zijne godsdienst plichten volbren gen, vroeger was hem dit onmogelijk. De universiteitsbataljons laten nu toe dat onze studenten hunne studie kunnen voortzetten terwijl zij bij bet leger dienen, dus veel kosten gespaard. De verlofdagen zijn nu veel talrijker dan vroeger, zoo mogen de buitenjongens alle jare aan den oogst gaan helpen zoo zij bet verlangen. De liberalen en socialisten zijn voor de gewapende natie, voor het alleman sol daat, en het groot deel der catholieken zijn voor het vrijwilligersleger, of soldaat wien goesting heeft, en om hiertoe te ko men wordt nu de diensttijd verminderd en de vrijwilligers bevoordeeld. En al deze goede verbeteringen worden door onze tegenstrevers afgekeurd en be knibbeld, omdat zij tegen het verbeteren zijn van den werkmansstand. Zij maken veel geschreeuw, maar werken alle goede instellingen en verbeteringen tegen. De wijsgeer Sintennis was van meening dat de menscb, die geen godsdienstig on derwijs zou ontvangen hebben, geen be grip van de Godheid zou hebben en door de wereld zou gaau zonder eenig gedacht van God of van den Schepper. Hij nam dus een schoon kind op dat nauwelijks de zuigelingsmaandon door was eu dat bij gevolg uooit van God bad booren spreken. Hij zonderde het van den omgang der menschen af, plaatste het in een schoou kasteel met hof, bosschen en weiden, buiten dewelke bet geen voet mag zetten Hij waakte zorgvuldig, opdat nie mand ooit aan zijn kind zou spreken vau God. Alle beelden, schilderijen of boeken die het denkbeeld van eenen Schepper zo aden kunnen opwekkeD, werden zorg- In slaap, vast in slaap ik maak den armen jongen niet gaarne wakker. Dan moet hij onschuldig zyn, vrouw Chopper men zegt dat de schuldigen nooit Blapen. Maar wat moet hij aanvangen, hy heeft geen geld Hij heeft mij veel geld doen winnen en ik zal hem geven al wat hij noodig heeft. Wat zal ik echter zouder hem beginnen V Ik kan er niet aau denken vaD hem te laten gaan. Maar gij moet, vrouw Chopper, en als gij hem lief hebt zult gij hem de middelen aanschaffen om terstond te kunnen vertrek ken. Ik wenschte dat ik meê kon gaan, sprak Mary eu brak iu tranen los. Ga mede, Mary, en draag zorg voor mijnen armen Peter, snikte vronw Chopper ga, mijn kind, ga. Ik zal beter van hem kun- ueu scheiden, als ik weet dat gy bij hem zijt en voor hem zorgt. Wilt ge mij meê laten gaan, vrouw Chopper, wilt gij werkelijk riep Mary, op hare knieëu vallend. O 1 ik zal op hem waken als eefle moeder zou doen op haren zoon, als eene zuster op haren broeder Geef ons maar de middelen om deze plaats te verlaten en wy beiden zullen u zegenen. Gij zult ze hebben, meisje lief. gij zult ze hebben. Beiden zult ge gaan. Arme Peter 1 ik wou dat ik nog jong genoeg wus, dan ging ik ook meê maar nu kan ik niet meer. Wat vuldig van kant gehouden. In een woord, bet lusthuis was een aangenaam maar gansch eenzaam verblijf. Het kind had dus, in zijne eerste jaren, geenen anderen leermeester, dan de na tuur. Later was het Sintennis zelf die zijn onderwijzer wilde zijn en hem de natuur uitlegde. Deze opvoeding werd jaren lang voortgezet, zonder eenige verandering. Naarmate de jongeling grooter werd, ont wikkelde zijn verstand maar van God bad hij nooit booren spreken, en zijn meester was hierover grooU-lijks ver heugd. Weldra, zegde bij hij zijn zeiven, zal ik aan de Academie van Parijs eenen geleerden jongeling kunnen toonen, die nooit op het gedacht is gekomen dat er een God is. Op zekeren dag, vroeg in den morgen, deed de wijsgeer alleen eene wandeling in de bosschen, toen bij eensklaps zijnen leerling uit bet kasteel zag komen en den hof instappen. Waar gaat hij zoo haastig naartoe? Waarom is bij zoo vroeg opgestaan dacht bij. En, achter de boomen van het bosch verborgen, volgt hij hem met de oogen. Hij ziet de jongeling een heuveltje be klimmen. Het was bet uur dat de vogels ont waakten en, blijde klapwiekend, met wel luidende gezangen den terugkeer van het licht begroetten. Het was het oogen blik waarop de bloemen, met schitterende dauwdruppels bepereld, hunne veelkleu rige kelkjes openden en de zoetste geuren lieten hemelwaarts opstijgen. Geknield in het midden der bloemen, mengt de jongeling zijoe welluidende stem met de gezangen der vogelen, en hij groet de opkomende zon O zon, wat zijt gij schoon 1 Hoe schit terend heeft hij u gemaakt, de Schepper die u naar de wereld zond 1 O zon, ziet gij bem, den Schepper van alle dingen I In dien gij hem ziet, zeg hem dat ik hem zeer bemin, en dat ik ook hem zou willen kennen. Indien gij hem ziet, schenk hem, ran mijnentwege, eenen kus, op zyn eeuwig voorhoofd. Hij zwijgt, en, zijne hand aan zyne lip pen brengende, zendt hij kusjes aan de zon, om ze te dragen tot dien God voor wien bij zijn hert voeldegloeiëu van liefde. Siutennis, achter de boomen verborgen, had alles gehoord. Tot tranen toe bewo gen, bevende door al zijne lidmaten, loopt hij naar het heuveltje, omhelst het kiud met vervoering, eu roept uit Wie heeft u gezegd dat er in den hemel een Schepper is - Wie het mij gezegd heeft ant woordt het kind wel, de zon, die gy daarboven niet hebt kunnen plaatsen, want gij zijt daarvoor te klein. Wie het mij gezegd heeft Wel, die planten die uit de aarde komen, zonder dat uw vinger eraan stoote wel, dit hert, dat klopt in mijne borst, zonder dat gij of ik eraan roere. De wijsgeer, die deze verhevene ver klaring van zijnen leerling niet verwacht had, begon te weenen, eo, alsof hij on zichtbare wezens aansprak, riep hij uit O ongeloovigengij zijt slechts bedrie gers zal ik weêr bedrogen worden als hy weg is, maar weg moet hij. Hier Mary, neem het geld, neem al wat ik in huis heb, en vrouw Chopper legde meer dan 20 pond in de hand van Mary, welke voor haar knielde. Mary borg haar hoofd in den schoot der onde vrouw, overstelpt van aandoeniog. u Kom, kom, Mary, sprak vrouw Chopper na eene poos en droogde met den voorschoot hare tranen af; trek het u zooniet aan, meisje. Denk aau den armen Peter er is geen tijd te verliezen. Dat is zoo, antwoordde Mary, haastig opstaande. Vrouw Choppor ging met de kaars in de hand naar de kamer van Jos, gevolgd door Mary. - Zie, hoe vast hij slaaptsprak de oude vrouw hij is onschuldig. Peter, Peter I sta op sta spoedig op, kind Jos stond op, in het eerst verward door het licht, hetwelk in zyne oogen schitterde, maar weldra herstelde hij zich. Peter, gij moet gaan, arme jongen£en spoedig gaan, zegt Mary. Ik was er zeker van, antwoordde Jos. Ach, madame, ik ben zoo bedroefd dat ik u iten moet en toch heb ik niets gedaan. Ik ben er van overtuigd, mijn kiud, maar Mary weet alles en gij moet gaan. Ik wenschte, dat ge al weg waart, ik begin er zenuwachtig van te worden,al kan ik u onmo- Het budget der stad Brussel voor 1903, hetwelk nu wordt opgemaakt, zal even weinig schitterend zijn als dat van verleden jaar. De stad zit leelijk iu moeielijkheden en heeft alle uitgaven, die konden uit gesteld worden, tot hetero tijden ver schoven. Geen vogels meer op de hoeden I Algemeen wordt er geklaagd over de groote verspreiding der rupsen. In hare laatste zitting had de Provin ciale Landbouwcommissie de gelegenheid deze zaak te bespreken en de dringende aandacht der Regeering in te roepen op de noodwendigheden tot krachtige mid delen over te gaan om het leven der insect en vretende vogels te beschermen. Het is natuurlijk langs dezen weg dat er krachtdadigst tegen de vernieling van rupsen en insecten geschermd kan wor den. Te dezen proposte deelen wij hierna eenen oproep mede die de Secretaresse van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van vogels, te 's Gravenhage, in den Herfst van 1900 tot de vrouwen en meisjes van Holland richtte, om hen aan te -sporen geen hoeden met vogels bekleed te dragen. Deze oproep was in deze termen vervat De winter nadert weèr en met hem het seizoen der wintermoden. Voorname lijk denk ik daarbij aan de winterhoeden, waarvan de garneering meer nog dan des zomers, uit vogels bestaatja meu poogt zelfs hoedenvormen iu zwang te brengen, die geheel bekleed zyn met de huidjes van allerlei vogels. Zonder twijfel hebben velen uwer nooit gedacht aan de vele millioenen lieve zangertjes, alle tevens zoo hoogst nuttig, die hiervoor opgeofferd worden, anders was die mode al lang afgeschaft, vooral als men bedenkt dat door dit roekeloos uitmoorden van vogels in vele landen rupsen- en insectenplagen ontstaan, waardoor oogsten zijn vernield, landstreken dor en kaal zijn geworden en vele duizenden menschen armoede en ge brek geleden hebben. Elk jaar wordt het aantal vogels geducht kleiner, terwijl daarentegen de vliegen, muggen en ander dergelijk ongedierte zich schrikbarend vermeerderen, schrikbarend vooral dè&r- om, nu de weteDSchap beeft uitgemaakt, dat deze de dragers zijn van de meest ge vaarlijke ziektekiemen, als de pest, tuber culose, typhus, enz. Laat ods daarom trachten de vogels, die de natuurlijke vijanden der insecten zijn, zooveel mogelijk te beschermen en niet bet vangen en dooden der vogels te bevorderen, door die ellendige schade lijke mode te handhaven. Geen vogels op hoeden meer, moet onze leus zijn I Wanneer gii dit niet doen wilt uit liefde voor onze lieve vlugge zaDgertjes, die onze tuinen en bosschen zoo opvroo- lijken uit bewondering voor hun heerlijk geluid, nun fraaien vederdos die in den natuur zoo schoon en schitterend is, of voor hunne vlucht, zoo vol gratie en fraai van lijn of uit liefde voor uwe medemen- schen, die slechts door de vogels in land- of boschbouw hun bestaan kunnen vin den, laat het dan een gevoel van eigen belang zijn, dat u noopt om geen vogels als garneering te gebruiken, want zonder vogels ware de aarde'n woestenij Wie inlichtingen hieromtrent mocht verlangen of meè wil helpen de vogels op verstandige, doeltrtffende wijze te be schermen, wende zich tot de Secretaresse van de Nederlandsche Vereeoiging tot vogelbeschermieg te 's Gravenhage by wie brochures de vogelbescherming be treffende, gratis te verkrijgen zijo, en die gaarne de gevraagde inlichtingen zal ver schaffen...» gelijk missen. Vaarwel, Peter, en God zegene u Ik hoop dat wy elkander nog zullen Dat hoop ik ook, madame, want gij zijt zoo goed voor mij geweest als eene moeder het kon zijn. Vrouw Chopper drukte hem aan het hart en sprak met gebroken Btem, terwijl zy snik kend op het bed viel Ga nu, ga nu spoedig Mary nam het bundeltje vaa Jos in de eene en hem zelf bij de andore hand en zij gingen naar beneden. Zoodra zij in de straat warensloeg Mary oon steegje in, tot zy ach ter haars vaders herberg kwamen. Zij ging door de achterdeur binnen en verzocht Jos een oogenblik te wachten. Spoedig kwam zij terug met een pak kleê- ren, en stapte toen haastig voort, Jos wen kende haar te volgen. Zoo gingen zij door, tot zij geheel buiten de stad waren, wanneer Job Mary inhaalde en zegde Ik dank u Mary ik geloof, dat wy beter deden hier afscheid te nemen. Neen, wy scheiden nog niet Peter, ant woordde Mary. Maar waar gaat ge naar toe, en waarom draagt ge dat pak. Ik ga met u mede, Peter. Maar Mary, riep Jos, en dan vervolgde hij na eene poos Ik zal alles voor n doen Belangrijke veranderingen. Volgens een Brusselsch blad zouden bin nen kort veranderingen toegebracht wor den aan de toekentenissen der verschillen de ministeriën. Bij het ministerie van nijverheid en arbeid zouden gevoegd worden, het be stuur vau handel, van het mijnwezen, alsook van het zeewezen, behalve mis schien de dienst der postbooten tusschen Oostende en Dover, die aan het ministe rie van spoorwegen zou gehecht blijven. Zoo als men weet is het bestuur van den handel thans gehecht aan het minis terie van buitenlandsche zaken, uit hoofde der handelstraktateu, met vreemde lan den te sluiten. Doch men oordeelt terecht, dat de diplomaten veelal niet bevoegd zijn in handelszaken en dat deze laatste beter op hunne plaats zouden zijn in 't minis terie van nijverheid en arbeid. wat ik kan,ik zal voor u werken, maar ik heb geen geld, en ik hoop niet dat we honger zullen lijden. God zegene n, mijn jongen, God zegene u voor uw goed hart maar we zullen geen honger lijden ik heb verlof van vrouw Chopper om met u meê te gaaD, zij wenschte zelfs dat ik het deed, en zij heeft my geld voor u gegeven, het ia voor u, hoewel zy zegde voor ons beiden. XXII. Na ongeveer eene myl of drie geloopen te hebben, begon Mary wat langzamer t« gaan en begonnen zij te praten. Welken weg gaat ge vroeg Jos. Ik ga langs de binnenwegen, Peter, of liever Jos, gelijk ik u in het vervolg zal noe men, want dit is uw ware naam de soldaat verhaalde mij dat ge eigenlijk Joseph Rush- brook heetis het niet zoo Ja, het is zoo, antwoordde Jos. Mary vertelde hem nu alles wat er tusschen haar en Fnrness was voorgevallen, waarvan Jos nog niets wist,-en hetgeen hem overtuigde dat hy er ternauwernood was afgekomen. Ik dacht weinig, dat ge dit alles gedaan hadt, terwyl ik sliep, hervatte Jos, maar ik ben er u zeer dankbaar voor, Mary. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1