Donderdag 19 September 1901 5 centiemen per nummer 5,1se Jaar 5607 Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst lis MOORDENAARS GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. VADERLAND, taal, vrijheid. iode tuimelperten. Calholieli Onderwijs. Het arm Italië. blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde lekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes uien; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving gt met 31 December. De onkosten der kwitanties door de Post ont- en zijn ten laste van den schuldenaar n schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N. 31, alle Postkantoren des Lands Cuicfu^ Aiuim. Her drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr. 1,00 Vonnisse ep 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij aecoord, - Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Deeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk tegen den dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de advertentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureeie van dit blad Aalst, 18 September 1901. men de socialisten ik wil zeggen oote bazen hoort redeneeren, dan ij heel sterk om af te breken. Wan- ly aan gang zijn vóór eenvoudige lie- die zij ten gUDSte der partij ten te vóór de stembus willen winnen, lij zij niet in te houden zij zijn zoo ldig dat van bet maatschappelijk ge- geen enkele steen op zijne plaats Zij bulderen, o iu grove woordeu I de kapitalisten in het algemeen, die bloed van den armen werkman uit- I er bier of daar een mensch is die echt en rede mag gegeeseld worden, it zal niemand betwisten, want de id is verre van volmaakt te zijn. lar als een mensch met gezond ver- aan die felle afbrokers dan eens t, wat zij zoo al in de plaats willen d van een toch zoo slecht ding als het alism en hoe de samenleving er itzien, moesten zij, felle klageis en pe afbrekers, de wereld eens naar goesting kunnen doen draaien, zie iju zij zoo sterk niet meer. Het komt perend uit, zelfs in de groote lijnen et wordt een volkomen stilzwijgen in rangen, zoodra meu in bijzooderhe- reedt. a dat een wachtwoord zijn dat zoo erend rondloopt ouder die goede sol van het omwentelingsleger denken dat niet en hier is in twee den den waarom. De socialisten moe- e menscheu bedodden, want voor de len der partij is daar nog al veel pro- ijwetgever zijn is een vet postje en op zijn er nog velen onder hen ver- erd. oesten de socialisten eens in al hare nderheden de samenleving van mor- loeu kennen, dau zou die bctooverend one luchtbal als een lichte zeepbel springen en dan ware het met de jes gedaan. Hunne droomerijen hou- geen oogenblik steek vóór het gezond and. anneer ze in 't nauw gebracht zijn, in zij dat zij uog niet weteu wat er aren zal en hoe alles in den staat der omsl zal geschoteld en gelepeld wor- Dat antwoordde de groote Vander- aan M. Woeste, toen deze hem voor- eens zyu collectivism in een wets- Jrp te vertalen. Peuple is ook van Uit gedacht en ude eeus dat het met goeder ooge too hevig en scherp aangevallen te DE ZOOM naar het Engelsch. 38't(> vervolg. verliot de kamer, vol blijdschap over goodeu afloop, en giug naar Jos beneden keuken. De bedienden vernamen spoe- dat Mary daar zou komen wonen, en een lakeien begon haar eenige misplaatste igheden te zeggen. Mary kleurde en Jos »g onmiddellijk voor haar in de bres, en laarde, dat hij aan niemand zou toestaan zuster oneerbiedig te behandelen. De gaf een onbeschoft antwoord, dreigdt te slaan en beval hem het huis te verlaten, vrouwen trokken zijne partij. De huis- liter kwam middelerwijl beneden, ei »rd te hebben, wat er gebeurd was, be- zij den lakei de hofmepster trok partij hem en or was een luid gekijf on ge it, toen de bel klonk. De hofmeester ging boven. If at beteekent dat leven beneden vroeg teer des huizes. Het is een jongen, mynheer, de broeder, worden. De beknibbelingen van onze tegenstrevers zegde dit groot orgaan, heb ben dit voordeeldat zij ons de zwakke kanten van onze leerstelsels doen kennen en de gelegenheid geven ze te wijzigen en te verbeteren. Dat is zooveel als te zeggen wij weien niet waarheen. Bebel, die eeDS dacbt dat het hem toegelaten was te pontifiee- ren, wilde eens beproeven profeet te spe len in den rooden wereldmaar zijne vrienden daden hem inzien dat dit de taktiek der propagandamakers kon hin dereu, en de groote man moest eene in leiding schrijven, waarin hij vertelde dat de gedachten, in zijn boek blootgelegd, hem persoonlijk waren en er de partij niet kon aansprakelijk voor gemaakt wor den noch er verantwoordelijk voor ge steld. En zoo komt het dat hunne meetingge vers zich onderling tegenspreken. Alles hangt hiervan af te weten wie de mannen zijn, die in den zak moeten gestoken wor den. Voor wereldhervormers is dat niet heel sterk of ook niet heel schoon maar zoo nauw steekt het niet bij mannen voor wie allo middelen goed zijn en die toch hongerig halzen naar vetto postjes. Bij de arme drommels van de stad zul len zij alles inpalmen zonder een cent vergoeding daarvoor te betalen. Op den buiten zullen zij aan de werklieden en aan de kleine landbouwers hun huisje en grondstukje laten maar, wee den rijken I Van den grooteu eigendom zullen zij gemeentegoed maken en dat voor een appel en een ei ter beschikking stellen der iuwoners. En gij moet niet denken dat dit ijdele beloften zijn, roepen zij fier uit, ziet wat gezel Denis in de Kamers heeft gevraagd. Voor de werklieden die 12, 13 en meer nog, uren arbeiden, zullen zij de drij achten invoeren I En dan, o leventje 1 dan zal het er lustig toegaau I In lmnnc dagbladen en tijdschriften houden zij staan dat het acbturenwerk een droombeeld is, een ideaal en wat weet ik nog Eo toch beloven het de propaganda makers 1 Wanneer ze tegen de kapitalisten don deren, is het minimum van loon een uit muntende zaak, een eerste stap naar do volksontvoogding, een iets waarvan men wonderen verwachten mag. En dat zoo wonder ding passen zij op hunne werklie den niet toe, voeren zij niet in hunne samenwerkende maatschappijen. Gewaagt men er van, dan gaat hetde mededin ging belet het ons, juist alsof voor ande- reu de concurrentie niet bestond. En zoo is het met andere punten nog. De socialisten zijn niets dan stemmenvan- gers, met het doel eenige schreeuwende en hongerige magen te bedwelmen. Verder strekt hun jakobijnen politiek niet. geloof ik, van het meisje, hei welk zoo even gehuurd is, die twist heeft gezocht. Zorg dat hij aanstonds vertrekke. Ja, mjjnheer, antwoordde de hofmeester en ging naar beneden om het bevel nit te Weinig kon de heer des huizes, toen hij dit bevel gaf, vermoeden, dat hij zijn eigen zoon nit zijn huis verjoegwant die heer was niemand anders dan M. Austin. Weinig vermoedde de ontroostbare lady Austin, dat haar betreurde lieveling op dit oogenblik met haar onder hetzelfde dak was en door hare bedienden werd weggejaagd en keerden naai de dorpsherberg terug. Wel Mary, zegde Jos hot verheugt mij, dat ge oenen dieost gevonden hebt. Mij ook, Jos, antwoordde zij en ik hoop maar, dat gij bier in den omtrek iets zult vinden, dan kunnen wij elkander van tijd tot tijd eens zien. Neen, Mary, hernam Jos hier in den omtrek ga ik geenen dienst zoeken de eenige reden, welke ik had om dit te doen, was na melijk om u van tijd tot tijd eeus te zien en dit is nu voortaan onmogelijk. Waarom dan Denkt ge dat ik nog ooit eenen voet in dat huis wil zetten na de wijze, waarop men mij vandaag behandeld heeft Ik was er bang voor, antwoordde Mary treirig. Het feit dat de catholieken, over 't al gemeen, het verplichtend onderwijs wan trouwen, aangezien het door liberalen en socialisten, maar geëischt wordt als een eerste stap naar het verplichtend wereld lijk onderwijs, geeft aan de liberale druk pers een voorwendsel om aan de catbo lieke Kerk te verwijten dat zij de onwe tendheid begunstigt, om er baar voordeel mede te doen. E->n liberaal blad schrijft De catholieken hebben er te veel belang bij de vrijheid der onwetendheid te handhaven, opdat men zou mogen hopen dat zij eindelijk de stem der waarheid en van het gezond ver stand zullen aanhooren. De Journal de Bruxellesdaarop ant woordende, vraagt of hel is om de vrijheid der onwetendheid te handhaven dat de catholieken zooveel scholen ü9bben ge sticht, welke zij zoo moedig met hun eigen geld onderhouden. Hebben de liberalen, vraagt onze con frater, zij die de partyganners van het licht zijn, sedert 1884, voor het onderwijs dor kinderen het tiende of zelfs het hon- derste deel uitgegeven van hetgeen de catholieken, die zoogezegde ondersteuners der onwetendheid, iü één enkel jaar van den scbooloorlog hebben uitgegeven Dat zij met hunne cijfers voor den dag komen cn men zal zien. Het liberaal blad laat, overigens, alras don aap uit de mouw komen en bewijst alzoo dat de catholieken gelijk hebben het verplichtend onderwijs te wantrouwen. Het zegt namelijk In afwachting dat eene nieuwe wet, vrucht van eenen omkeer in de kiezingen, ons al de kinderen, zonder uitzondering, aanbrenge, houden wij ons bezig met degene welke mij hebben. Verleden jaar heeft men eene ed Imoedgie poging gedaan en het getal kinderen die van de godsdienstles ontslagen teerden was aan- Doch, men mag niet in slaap vallen in de voldoening van den verkregen uitslag ieder jaar komt eene nieuwe schoolbevolking in de openbare scholen en ieder jaar ook moeten de bijzondere comiteiten, welke daarvoor inge steld zijn, als wakende schildwachten, de kin deren op de dorpel der school aanspreken en mallen dat hun onderwijs niet besmeurd worde met de onUedelijksnde leugens der kerkmannen. De propagande moet ook verder uitgebreid worden evenals te Brussel moeten er verde- digingscomiteiten ingericht worden in al de steden en gemeenten waar de strijd mogelijk Neen, Mary. Ik ben bly, dat gij bezorgd zijt, want ik kan mijn eigen fortuin zoekeu, en ik zal u schrijven en u laten weten wat ik doe en gij znlt mij ook schrijven, niet waar Mary Het zal mij een groot genoegen zijn; Jos, want ik bemin u als myn eigen broeder. Den volgenden dag namen zij afscheid van elkander. Jos weigerde meer geld te nemen dan hij in bezit had, maar beloofde, in geval van nood, zich tot Mary te zullen wenden, welke zijde dat zij alles voor hem zou bewa ren. Na Mary tot aan het kasteel vergezeld te hebben, bleef Jus tot den volgenden mor gen nog in do horberg en begon toen opnieuw zijne omzwervingen. Bij het aanbreken van den dag had hij zich reeds op weg begeven, en was omstreeks zes mijlen van Manstone verwijderd, toen hij twee maunen zag aankomen. Zij waren aller- armoedigst gekleed hadden kousen noch schoenen en hunne afgedragen matrozen- kleeding hing bij stukken aan hnn lijf. Zij zagen er uit als een paar zeelieden, welke aan eene schipbreuk ontkomen waren, maar hunne echte boevengezichten kwamen met hunne kleeding niet overeen. Beiden waren luid aan het klappen en lachten terwijl zij naderkwamen. Toen zij dicht bij Jos waren, zagen zij ham scherp aan en bleven op het voetpad staan om hem den weg te versperren. is onze iever en onze volharding moeten de inrichting beletten van de godsdienstige school welke men ons heeft willen opdringen. Een klaarder bewijs is er wel niet noo- dig van betgeen de liberalen en socialisten beoogen met verplichtend onderwijs. Wat de liberale of liever de vrijdenkerspropa- gande betreft, welke verleden jaar te Brussel is gemaakt, de Journal de Bru xelles stelt ze ons voor als volgt Men deelde briefkons uit welke men de ouders herhaaldelijk en met aandringen ver zocht te onderteekenen. Men gebruikte aller hande bewijsredenen, de slechtste niet uitge zonderd. Men zag er niet tegen op de gewe tens geweld aan te doen en dc huisvaders te bedreigen met uithongering. Dikwijls bood men het brief ken aan als de natuurlijkste zaak ter wereld en de mannen van het licht lieten niet na misbruik te ma ken van de onwetendheid hunner slachtoffers. Men verwittigt ons dat men gaat herbegin nen. Dat onze vrienden oppassen en zorgvul dig de vrijmetselaarspropagande bewaken. Zij zullen wel doen er zonder uitstel aan te denken 't is een plicht waaraan zij niet mogen te kort blijven. Wat de Journal de Bruxelles zegt voor Brussel is, met eenige wijzigiog, geldig voor al de steden en dorpen waar libera len aan 't hoofd zijn. De waarborg eener waarlijk godsdieuxtige opvoeding vindt men daar slechts in de catholieke scholen «Heen, boe schijnheilig de verdedigers van het officieel onderwijs zich ook mogen aanstellen. Men vergete ook niet dat de partijgan gers van het verplichtend onderwijs, over 't algemeen, vijandig zijn aan bet vrij onderwijs omdat zij de onverzoenlijke vijanden zijn van den catholieken Gods dienst. Over Honger en de oorzaken daarvan in Italië n, onthult M. Edward C. Strutl in de Moutbly Review vreeselijke din gen. In Sardinië hebben in 12 jaar niet miuder d m 52,060 gerechtelijke ver koopen van huizr-> en l»nd plaats gehad, wegens het niet betalen van belastingen. Dus werd 1 uit elke 14 inwoners door de regeering van zijn eigendom ontzet. Van 445 dergelijke verkoopen in de eerste week van dit jaar waren er 85%, die minder dan 1 lire opbrachten Soms wordt het heele krot verkocht voor 10 centen. Apulië behoort tot de zwaarst getroffen provinciën. Het zou moeilijk vallen, zegt de schrijver, een volk te vinden, spaarza mer of spoediger tevreden dan de boeren dier provincie. Ziekte derolijfboomen, op stand en wreede onderdrukking hebben er hongerdood gebracht. De gevangenis Zeg, matrooske, waarheen zet ge koers? sprak een hunner tot Jos, welke zijn gewoon matrozenpak aanhad. En wat hebt in dien bundel voegde de ander er bij hebt ge niets voor uwe me debroeders Kom, voel eens in uwe zakken, of moet ik het doen Jos vond dit begin niet aanmoedigend hij antwoordde, terwijl hij terzelfdertijd midden op den weg stapte ik heb geen geld, en in den bundel zitten mijne kleedereu. Kom, kom, zegde de eerste, zoo raakt ge niet van ons af. Zoo ge niet wilt dat ik u de hersens insla, geef dau dien bundel hier om eens na te zien. Zoo sprekend kwam de man op Jos af, welke naar de andere zijde achteruitging. Aan dien kant was geen voetpad, maar een dichte doornen haag, veel te dicht dan dat er iemand kon doorkruipen. Jos bemerkte dit, en toen de man den bundel wilde komen grijpen, slingerde hij hij zijn pak over de haag het veld in. Woedend hierover, stormde de vent op Jos aan, maar deze sprong ter zijde en liep den weg op, waar hij een kassei oppakte om zich te verdedigen, en daar bleef staan om zoo mogelijk zijnen bundel niet te Hond hem vast, Piet, terwijl ik een» naar den bundel ga zoekeu, sprak de man. welke hem had willen aangrijpen, en ging terstond zien of er geen toegang of opening in schijnt een paradijs in vergelijking met hongerlijden en waar misdaad eertijds onbekeod was, worden thans tallooze mis daden gepleegd om er in te komen. Het volgende verhaal is welsprekend. Drie jonge vrouwen van Allisto werden voor den praetor van Ugento gebracht, beschuldigd van het stelen van olijven op gemeentegrond. Do vermagerde en uitge hongerde trekken der gedaagden, haar havelooze plunje en wanhopige gelaats uitdrukking, toch met een straal van hoop, wekten de belangstelling en het medelijden van den goedbertigen, rechter die, ofschoon niet bevoegd haar te ont slaan, ze tot de geringste straf veroor deelde, namelijk 3 dagen. Toen had een treurig schouwspel plaats. De jonge vrouwen (de oudste was ternau wernood 25 jaar) barstten in tranen uit, wierpen zicb aan de voeten van den rech ter, smeekten hem, ten minste haar voor drie maanden onder dak te geven in de gevangenis. Zij vertelden onnoozel weg, dat de diefstal eene vooraf opgezette zaak was geweest, waarmeê zij trachtten te ontkomen aan de verschrikkingon van den winter, die dit jaar al bijzonder streng was. Zy hadden een advocaat geraad pleegd en deze had het heele plan voor haar opgemaakt, terwijl hij haar had ver zekerd, dat zij volgens het strafwetboek ten minste driejaar zouden krijgeD. En nu zagen de arme kinderen hun droom van het gevangenisparadijs met bed en dekens, dagelijks soep en brood en tweemaal vleesch in de week, een vorste lijke spijslijst, vervliegen als een scha duwbeeld, op het oogenblik, dat zy ge hoopt hadden de poort van dat paradijs binnen te gaan. Snikkend en schreiend werden de gevangenen weggeleid. De honger, die thans in dit district heerscht, zegt de schrijver, oefent een zeer demoraliseerenden invloed op de boeren. Om verbetering te verkrygen moet, naar zijn meeDiog, de regeeriog zorgen voor besproeiïogswerkec den wijnbouw tegengaan en den graanbouw bevorderen woeker verbieden laudver- huizing tegengaan en een eind maken aan den sleur der ambtenaren. Vrijdenkers 1 Ziedaar de vruchten van uw goddeloos bestuur. De Gentsche socialisten, hadden Zoudag eene groote meeting belegd om de crisis in de nijverheid en bijzonderlijk de crisi3 in de textielnijverheid te besproken. Er was bijna geen volk aanwezig en in den stoet waren geen 300 man. Over 't algemeen is er veel verslapping n de socialistische orgauisatie te Geut. de haag was. terwijl de andere Jos nazette. Deze liep weg zoo hard hij kon de man ver volgde hem, maar kon hem niet inhalen, wijl de weg juist met grint was bestrooid en hij blootsvoets was. Jos bemerkte dit, liep zaoh- en toen de man dicht bij hem was, draaide hij zich op eens om en wierp hem den steen met zooveel geweld tegen het hoofd, dat hij bewusteloos voorover viel. Intus8chan was de andere schnrk langs de haag gegaan om by den ingang te komen, en Jos, nu van zijnen aanvaller bevrijd, be merkte dicht bij zich een gat, groot genoeg om er door te kruipen. Hij deed dit zonder dralen en snelde naar zijn pak. De andere, welke aan den ingang door dikke doorntak- ken was tegengehouden, was er juist in gelakt er over te klimmen, toen Jos zijn pak op raapte. Hij liep zoo snel hij kon naar het gat terwijl de man nog een honderd ellen van hem af was. Eenmaal op den weg, liep hij voort zoo hard mogelijk, en na eenigen tijd omziende om te weten of hij vervolgd werd, zag hij den eenen struikroover over zijnen makker gebogen, die nogaltyd roerloos op den grond lag. Overtuigd dat hij nu in veilig heid was, stapte hy wat bedaarder voort, alhoewel hij uit voorzichtigheid telkens om keek ma. r de beide schurken hadden hunne vervolging opgegeven en schenen zich niet meer om hem te bekommeren. (Wordt voortgezet.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1