S Zondaar 22 September 1001 5 centiemen per nummer 3.1" Jaar 5608 tela Vrij onafhankelijk volksgezind orgaan van de Stad en 't Arrondissement van Aalst GODSDIENST, HUISGEZIN, EIGENDOM. vaderland, taal, vrijheid. Het Pensioen en HET SPOOK Een goei Rechtsgeleerde! -,™okDS LEGERKWESTIE. Doe voort K. R. gijn- r er ren bij drukke LST, ond zond van ho anden,ei van tand e prijz n betali a alle m iere tan RES. i tick DE DENDERBODE. Dit blad verschijnt den Woensdag en Zaterdag van iedere week, onde- lagteekening van den volgenden dag. De prijs ervan is tweemaal ter week oor de Stad 5 frankmet de Post verzonden 6 frank 's jaars, fr. 3-25 voor zes maanden; fr. 1-75 voor drij maanden, voorop te betalen. De inschrijving eindigt mei 31 December. De onkosten der kwitantiën door de Post ont vangen zijn ten laste van den schuldenaar Men schrijft in bij O. Van de Putte-Goossens. Korte Zoutstraat, N. 31, en in alle Postkantoren des Lands Cuique HUiint. Per drukregel. Gewone 15 centiemen Reklamen fr 1,00; Vonnisse op 3* bladzijde 50 centiemen. Dikwijls te herhalen bekendmakingen bij accoord, Niet opgenomen handschriften worden niet teruggestuurd. Beeren notarissen moeten hunne inzendingen doen, uiterlijk legen deD dijnsdag en vrijdag in den voormiddag. Voor de adverlentiën uit vreemde landen zich te wenden ten Bureele van dit blad Aalst, 21 September 1901. Die vraag is om zoo te zeggeD, opgelost. De wijzigingen welke aan de wet zullen gebracht worden, zullen veranderingen zijn van ondergeschikt belang. De neêrgelegde princiepen zullen blij ven bestaan vrije verzekering, toelagen Hoor de openbare besturen. Wanneer ik zoo even zegde van onder geschikt belang on beteekent dit geenszins dat die puuten voor deu werkman min belang hebben wij stelden ons op 't ge bied der grondbeginsels. De wet, voorzeker, is vatbaar voor ver ijlen edde nder nder oud. prys ,ard- Eerstens, de toelagen van den Staat kunnen vermeerderen wij zouden ze gaarne gelijk gestéld zien met de stortin- qen van den belanghebbende tot op een teker cijfer, velschillend volgens deu ouderdom. Verders kan de ouderdom welke als steunpunt dient voor de berekening ouderdom welke nu 65 jaar is op 60 gebracht worden. Inderdaad, het grootste deel der spaar ders bepalen dit getal, 60, als zynde de date waarop zij in genot van hun pensioen willen komen. Op die punten komen wij voorzeker terug, alsook op de overgangsmaatrege len. Wij willen nu een puntje raken dat twee tegenstrevers hebben aangeroerd. Wij hebben gezegd twee wij zouden liever moeten zeggen één en over den eersten met minachting en misprijzeu heen stappen. Na al de ernstige artikelen die Dender- bode heeft geschreven over de pensioen- vrage, duift M. Daens nog schrijven in zijn Land van 1 Sept. Heeft Denderbode ooit een letter geschreven voor dit pen sioen Iutegendeel er meê gespot en ge lachen, op de wreedste wijze. Zulke beschuldigingen zijn niet eerlijk meer, en onze lezers zullen met ons in stemmen wanneer wij ze mei verachting voorbijgaan. M. Daens zou nu al de eer van het gedane werk aan de demokraten en aan M. Daens, priester, willen toe- eigenen. Dat zal echter niet lukken het volk weet immers te wel dat het die gunst, hoe klein zij ook zij, aan de catholieken te danken heeft en dat M. Daens, buiten sen woest en wild geschreeuw, er nooit iets ernstig heeft voor gedaan. Dat is een feit en niets is brutaler dan onweêrlegbare daadzaken. )nd isheer e alti ïgen i tiji den In tegenstrijd vallen is altijd een bewijs van dwaling de waarheid alleen is en blyft met haar eigen consequent. Den 18 Augusti 11., dreef Vooruit den spot met onze arbeidswetten en schreef dat de catholieken niets deden dan wat tand iti de ooqen der werklieden gooien met wat kreupele wetten op papier. Vooruit 18 Augusti 1901). Die zienswijze is overdreven en de ap preciatie «lus ook ourechtveerdig. Men zou ongelijk hebben met de socios daar over een peunetwist uit te lokken. Gij moet ze bun zeiven laten weerleggen dat is vrij wat sterker 1 Welnu die kreupele diogen worden een paar dagen later als iets ernstig voorge steld. Misschien bad de schrijver onder tusschen eens nagezien hoe de fameuze pensioeneering vau de maatschappij van Vooruit werkt, want Lij is tot audere gevoelens gekomen. Na eene lijst te heb ben afgekondigd van het pensioen dal men met op vcrschilligen ouderdom ge storte 3 of 6 franken bekomen kan, eindigt hij wij drukken dat in vetjes «Wij meenen dat wij werklie n den, ons aan die instelling niet mogen onttrekken. Wij moeten door deelneming toonen het hoogste belang in het pensioen te stellen. (Vooruit 25-8-01). Vooruit mag daarbij niet blijven hij moet de werklieden doen deelnemen Diet alleen aan de voordeelen der peusioenwet maar .aan al de andere inrichtingen door die hatelijke I 1 bewaarders, door de catholieken, tot stand gebracht, inrich tingen welke tot hiertoe onverbiddelijk door de socios zijn bevoekten geworden. Ooze lezers zullen reeds geraden hebben dal wij de wet op de werkmanswoningen bedoelen. Als men eens partijdrift en par tijbelang zal kunnen doen zwijgeu zullen wij dicht zijn bij de eindoplossing der sociale vraag T (\t\ cfp>i»lr als onze armtierige Dendergalm wordt het blad van 't gareDplaatseken van Gent. En dat zegt veel. Wij lezen in zijn nummer van 18 Augusti U. - Italië en Frankrijk insgelijks staan n op om de vrijheid te verdedigen die zal bedreigd worden zoolang de kerk eene macht zal zijn. - Indien de vrijmetselaars maar lijk de Kerk de vrijheid bedreigden niemand zou klagen Smaakt nu eens Italié en Frank rijk staan op om de vrijheid te verdedigenI In beide landen wordt do Kerk ver volgd, worden de Kloosterlingen verban nen en hunne goederen verbeurd ver klaard. Eu dat heet Vooruit de vrijheid verde digen Dat is te sterk Wat is dan toch de vrijheid Leve de lieve vrijheid, riep Dender galm en hij schreef, 13 September 1891 Wij gelooven dat het beter is paters en priesters aan de deur te zetten. Clietvvynd-Park. erke ilate - e all: 3 en igde avervolg. Mijne vrouw en mijne familie is mij ont rukt, n antwoordde hij kalm, «ik kwam na eene lange afwezigheid in Engeland terug en vernam heden, dat mijne betrekkingen dood zijn, zoodat ik alleen in de wereld sta n Gij zijt niet gelijk undere mensclien, lord, zei Diana verwonderd. Vergeef mij, dat ik zulk eene versche wonde beroerde, maar ik versta n niet. Waarom hebt gij uwe dierbaren verlaten en hoe komt het, dat gij eerst heden den dood uwer vrouw en kin deren vernaamt Zijn zij nog niet lang dood n Mijne rusteloosheid was wellicht sterker dan mijn plichtgevoel, antwoordde Tem pest, een weinig wrevelig. Ik hoorde eerst heden van den dood mijner betrekkingen, omdat ik geen verkeer met hou onderhield dat is alles. Toch ziet gy mij vandaag hier even opgeruimd als de anderen. Wy dragen allen een masker, Lady Diauu, en verbergen ons lydeu achter een musker is dat niet zoo Lady Diana lachte. «Uwe laatste bewering gaat niet op, Mijn heer Tempest, ik alleen van al deze lieden heb zorg noch kommer. Zooals gij zegt ben ik jong, rijk en bewon derd ik geniet eene onbepaalde vrijheid. Mij dunkt, dat de weduweetand de geluk kigste is, lord. Gij denkt misschien, dat ik geen hart heb en dit is zoo, iedereen zal u dit zeggen. Ons gesprek heeft onna zonder linge wending genomen ik geloof, dat wij onze maskers ik vergat, dat ik er geen draag een oogenblik hebben afgeworpen Lord Tentamour schijnt het zijne ook te laten vallen, zei Tempest pottend «ik zie,hoe hij met nijdige oogen ons gade slaat, n Diana bloosde, zij wierp Teutamour een trotschen blik toe en geleidde Tempest naar de oranjerie. Dit was een allerliefst plekje, als geschapen voor een vertrouwelijk gesprek. Eene prachtige plaats n sprak zijmet hare schitterende armbanden spelend. Met een weinig fantasie kon men zich verplaatst denken in een oerwoud, alleen ontbreken de verscheurende dieren. n Die zelfde dieren hebben wy heden ten dage nog, Lady Diana, maar in een andere gedaante,n hernam Tempest droogjes. «Wan neer wy die bonte menigte daar de larven afrukken, zullen wij slangen en alligators ge noeg vinden, duar ben ik zekei vau. In dien tyd verscheurden de dieren elkander,nn doen het de manschen onderling. Wat is dan toch de vrijheid Dat zou den wij graag willen te weten komen. Tot hiertoe hebben wij slechts de domme, aartsdomme bepaling van Den dergalm De vrijheid van geweten, het is te zeggen de verwereldlijking van alle diensten en voornamelijk van het onderwijs en van de welda digheid met het onmisbaar toe voegsel van het verplichtend onderwijs. Dus vrijheid is geuzenonderwijs 1 Vrijheid is de catholieken buiten alle openbare diensten met andere woorden vrijheid is de catholieken ver drukken. Vooruit ge suft Wij lezen in de Volkseeuw orgaan van onzen ex-vierde van l,,,n Sept. Onze kristene volkspartij is eigenlijk geen politieke partij maar een sociale (maatschappelijke) party die de wereld wil hervormen volgens de grondregels van 't Evangelie die bestaan in recht- - veerdigheid, broederlijkheid en ver- draagzaamheid. Geen politieke partij I Zoo iets beweren dat is durven. Heeft de daensparty zich tot hiertoe anders bewogen dan op politiek terrein Gausch de beweging die zij in 't leven riep was het niet om den eene of andere een kamerzetel te bezorgen 1 Waar zijn de maatschappelijke werken die de partij van M. Daens heeft tot stand gebracht Welk sociaal nut heeft zij gestich' Zij deed het tegenovergestelde. Zij be vecht al de maatschappelijke werken der catholieken, terwijl zekere hoofden zooals MM. Daens en Ducatillon bijzonder in be wondering staan voor de coöperatieven der socios. Zij handelt in het bestrijden der catho- lieke werken, altijd stelselmatig en moed willig vernederend. Indien zij een sociale partij was die het welzijn van den werkman betracht, dan moest zij dat nemen en aanveerden wat er met dit doelwit wordt gedaan. Zij miskent alles wat van catbolieke zijde komt. Zij hebben geen spot genoeg voor de schoone pensioenwet I En nochtans zij schenkt aan de arme menschen jaarlijks bij de 12 millioen aan kostelooze pen sioenen. Gij leest, niet waar, bij de 12 millioen Is het de DaeDspartij niet die zich dol weg spant aan deu wagen van Z. A. S. Eu die beweging is zij niet van rein politieken aard Dat is eene politieke beweging waarin het sociale vraagstuk niets heeft to zien. Want getuigt het voorbeeld vau Frank rijk niet voldoende om te bewijzeu dat Z. A. S. in zijn eigen geen sociale wetteu Lady Diana gaf een ontwijkend antwoord. Hij was zoo verschillend van andere mannen, dat zij het een gewaagd spel vond, te trach ten zijn hart te vervoeren. Zy was nieuws gierig, hoe hij zijne liefde zon verklaren, en hoe hij hare afwijzing zou opnemen. Doch Tempest las in haar hart gelijk in een open boek en lachte bij de gedachte, dat zij hare kunstjes aan hem verspillen zou hy wilde niet het offer oener sirene worden. De Lady is van plan mij in hare netten te vangen, dacht hy ik ben bereid tot een klein onderhoud met haar, maar zij zal ton slotte ondervinden, dat ik niet met mij laat spotten. Alsof ik een vrouw te voet kon vallen Morgen zal ik haar bezoeken, daar zij mij uitgenoodigd heeft, n XXX IN DOODSGEVAAR. In Chetwynd-Park was alles in rep en roer. De aankondiging van des lords verloving met Sylvia Monk was overal bekend gemaakt en in de gazetten verschenen. Het huwelijk zou plaats hobben in de dei de week van Juni en nu was het in het begin van April. Zoowel de markies als jufvrouw Monk werden met gelukwenschen overstelpt. Alle adellijke fa milies hadden het gebruikelijk bezoek afge legd en het was duidelijk dat men meer met OK'êbrengt Dan zou Frankrijk een lui- lekkerlaud zijn en nochtans de sociale wetgeving is er min gevorderd dan bier en spreekt dan niet, als 't u belieft, vau rechtveerdigheid, broederlijkheid en verdraagzaamheid, ten zij die deugden bestaan in het vervolgen der Kerk zijne sterkte bewijzen in zake van rechts geleerdheid. Met de verwaandheid die hem ken merkt, schaft hij het recht van testeeren af I Men mag geen testament maken. Maar heeft de oolijke Daens in de Volkseeuw van 3 Februari 1901 niet on rechtstreeks gezegd dat de eigendom bij erfenis verkregen niet eerbiedweerdig is Ziehier zijn woorden De fortuin, de eigen lom is eerbiedweerdig als hij de vrucht is van den persoonlijken arbeid. Heeft hij ook in zijn Landvan 4 Augusti 1901 niet geschreven dat de groote eigendom diefstal is geworden Nu schaft hij het recht van testeeren af. Hij schrijft Ge ligt op sterven gij zijt uw geld bijna kwijt, het is half iu d'handen uwer wettige erfgenamen.... Als gij het weg geeft, wanneer het op H punt is u te ontsnappen, ge besteelt uwe bloedver wanten. n Wat die theorie zonderling maakt is de bepaling dat men geen testament meer maken mag, wanneer het geld op Hpunt is u te ontsnappen. Wanneer begint dat tijdstip Dus heeft men gedurende zijn leven, 't is te zeggeü, wanneer de dood niet na kende is, het recht te testeeren Maar is men wel zeker van den dag van morgen Dus heeft iemand die na zijn testament gemaakt te hebben, kortelings daarop plotseling s' f zijn erfgenamen be stolen. Wat zonderlinge wetgever zou dat toch zijn 1 En hij durft zich als candidaat-wetgever aanbieden I Aanziet bij de kiezers dan waarlijk als gekken Dat gaat over zijn hout. Priesterscongres. Op dit oogen blik wordt te Seraing andermaal eene vergadering gehouden van catholieke priesters in België, die meêwerken tot oplossing der sociale kwestie. Als sprekers treden op de hoofdop steller van La Démocratie Chrétienne, de priester Six, de Capucijner-pater R»né uit Brussel, de bestuurder der sociale werken iu Hccegouw, kanunnik Doutre- ligne, de aalmoezenier Dr Klotz en an deren. dit huwelijk ingenomen was, dan met het vorige. Iedereen scheen met den uitslag der zaken tevredeD. In het Park zelf was Sylvia de gewichtigste persoon de zon, waarom alles draaide. In haar niet te verzadigen lust naar glans eu pracht, liet zij voor den gewichtigen dag alles klaar maken als voor een prinses en het was op het Slot een ouophondelijk gaan eu komen van arbeiders en leveranciers. Sylvia bracht den morgenstond door, om zich in haar geluk geheel te voelen. Hare verloving was openlijk bekend en wat zou er kunnen geschieden, om hare plannen weer te vernietigen Zij wist, dat Bernice leefde en zij sidderde bij de gedachte, dat zy zich aan Chetwynd zou vertoonen om hare vorige plaats weer in te nemen. Dag en nacht werd zij door deze vrees ge folterd. Bij het minste gedruisch ontwaakte zij uit baar slaap en in haar zwarte oogen lag de uitdrukking van argwaan en angst. Zoo dikwijls Chetwynd een brief ontving, wachtte zij angstig, totdat hij hem gelezen had zoo dikwijls hij een bezoek kreeg, keek zij met argwaan de gangen door. Zoo bracht zij bange stonden door. Hoe zou zij zulks drie maanden kunnen volhouden Waarom kwam Bernice niet te voorschija Waarom verborg zij zich als een met schuld wezen Sylvia martelde zioh af met fHet verslag der commissie, ge last met het onderzoek van het ont werp van legerhervorming der re geering is verschenen. Dit verslag is opgemaakt door M. Helleputte en is kort en bondig samengesteld. De meerderheid der commissie besluit tot aanneming van het ontwerp. Vooral weêrlegt M. Helleputte iu zijn verslag het verwijt der minderheid, dat het iustellen der militaire vergoeding het zedelijk peil van het leger verlaagt. Alsof de heeren officiers dienst verrich ten voor do schoone oogen Zijner Majes teit Voor de zilverstukken met zijoe beeltenis, ziedaar de waarheid, en schaft die af, dan bebt ge geen officiers. Waar om zou meu dan de simpelen niet betalen? M. Helleputte maakt vervolgens den lof van het wetsontwerp, omdat het dien dieosttijd verminderd en het vrijwilli- gerschap aanmoedigt twee maatrege len, die reeds lang door de openbare mee- ning worden gevraagd. Hij sluit zich aan bij de vermindering van diensttijd door de regeering voorge steld. De militaire rergoeding wordt vastge steld op 30 fr. en geheel verleend aan de weezen en diegenen, die eene tweede dienstverbintenis aangaan. Voor de beroepsmilitairen, militianen en coutingentvrijwilligers trekt de familie Lo fr. per maand, gedurende de eerste dienstverbintenis. Het toekomstig vredeseffectief zou 56,875 maQ bedragen het contingent blijft be paald op 13,300. Hoe dikwijls hebben zij, de groene socios, op hunne meetings en in hunne gazetten, M. Woeste niet uitgescholden als een vijand van het volk, als een onverbidde lijke tegenstrever van alle maatschappe lijke wetgeving I Men had hun wel te zeggen dat zulks onwaar was, dat integendeel M. Woeste veel op sociaal gebied had gedaan, dat hij zich recht verdienstrijk had gemaakt. Zij gingen in hunne oneerlijke polemiek voort, bielden geen rekeDiog van de weêr Ingingen en herhaalden daags nadien hunne lasterlijke beschuldigingen. Dat komt alles overeen met een demo- kratisch groen geweten. Nu komt Klokke Roeland (8 Sept.) zijn eigen handelwijze af te keuren en de waarheid te erkennen. Dat blad geeft eenige uittreksels uit redevoeringeu eu geschriften, gedachten en woorden het schrijft Het lot der werklieden moet verbeterd worden door alle wettige middelen. Woeste, volksvertegenwoordiger. - Niettegenstaande dat, zullen onze eer lijke tegenstrevers morgen hunne be schuldiging herhalen. deze vragen, het antwoord echter kon zij niet vinden. Gilbert Monk twijfelde er aan, Bernice nog ooit te vinden. Ook hij was vol angst en on rust. Wel is waar wist hij niets van Sylvia's ontdekking, maar hij had slechts één ge dachte, ééu weu8cb Bernice te vinden. Op zeldzame wijze was zij hem ontsnapt, en toch wist hij dat zij zich dikwijls in het huis ophield. Zij moest dus ergens een dakkamer tje hobben ingenomen; want zij vond over blijfsels van spijzen, msar niettegenstaande hy zich hier des naohts in verborg, hoorde of zag hij niets. Chetwynd was niet minder aangedaan dan Gilbert en Sylvia. Hij zag 's nachts de liefe lijke verschijning zijner jonge vrouw niet meer, hy voelde in zijne droomeu niet eens meer hare kassen en tranen op zyn aange zicht. Hij waB daarom tot de overtuiging ge komen, dat hij het slachtoffer eener vergis sing was geweest. Hy was dan ook weêr rustig geworden en glimlachte treurig bij de ge dachte aan geesten en verschijningen. Maar soms overmande hem do zncht om de geliefde nog eens in hare stralende schoonheid en liefelijkheid te aanschouwen. Doch vergeefsch was zijn wensch, Bernice kwam niet meer te vooischyn. De lord hield zich alleen bezig met de plan nen dar school, die hij ter nagedachtenis van Bernice stichtte. Daartoe had by een bouw- Klokke Roeland, geeft eene reeks her halingen, maar zij bewijst daardoor dat de catholieken de maatschappelijke her vormingen betrachten, het welzijn van allen be her tigen, juist alles wat Klokke Roeland tot hiertoe halsstarrig geloochend had. Welk goed gedacht die woorden en gedachten n af te kondigen Toe, Klókke Roeland, gaat voort I --"V A It I> I Wie aardig op zou kijken ware Virgile, indien hij, lijk in de bindersprookjes eens terug op d'aarde kwam. M. Daens heeft hem veranderd in Apos tel Paulus. Auri sacra fames, riep apostel Paulus uit. (Land 1 Sept. 1901.) Die woorden zijn niet van Apostel Pau lus maar van den Romeinschen dichter Virgilius en staan Eneidos liber III, vers 56 en 57, en luiden als volgt 8 Quid non mortalia pectora cogis auri sacra fames Waartoe maakt gij het menschelijke hert niet bekwaam, vervloekte dorst naar goud. Zoo gaat het dikwijls met onzen candi- daat-wotgever. Ilij weet niet wat hij zegt en naait zoo dikwijls op onmenschelijke wijze, zyne lezers ezelsooren van belang aan. Hij was het ook die tijdens den veld tocht van China schreefTien-Tsin deed er wreed moorden. - Tien-Tsin is eene stad in China Hij wil aan iedereen de les spellen I Goede maatregelen. De minister van Openbare werken heeft aan de opper- ingenieurs bestuurders van bruggen en wegen eenen omzendbrief gericht, nopens de tijdstippen der herstellingswerken aan Staatswegen. De kasseiïogswerken rnoeteo uitgevoerd worden gedurende de eerste maanden van het goede seizoen en zooveel mogelijk zonder het verkeer te hinderen, op het oogenblik van zijne grootste bedrijvigheid. De zy kanten der wegen, gedurende den winter beschadigd, zullen voor de maand April hersteld worden en men zal geene aardhoopen laten liggen. De rijwielbanen moeten herladen en gerold worden voor den winterzij zullen na deu winter hersteld, eD, indien het noodig is, nogmaals gerold worden, om in goeden toestand te zijn ten laatste op einde Maart. De macadam-wegen zullen herladen cn gerold worden gedurende October-No vember of Maart-April, welke maanden de gunstigste tijdstippen zijn voor de uitvoering dezer werken. Meu zal de grint storten per opeenvolgende deelen der wegen, zooveel mogelijk bepaald Daar den afstand, die 's anderdaags kan gerold worden, zoodat de ongemakken voor het verkeer op het minste gebracht worden. kundige uit Londen ontboden. Het gebouw zon geplaatst worden op een heuvel in de na bijheid der zee. Chetwynd stelde zeer veel belang in den uitvoer van deze plannen het was trouwens het eenige, wat hem sinds den dood zijner vrouw ter harte ging. Steeds dacht hij dan ook aan haar. Met de bezigheden van Sylvia hield hij zich zeer weinig op. Het was uitge maakt, dat zij huwen zouduu en hij was te vreden, haar hear gang te laten gaan, als zij hem den zijnen liet gaan. Daarom zagen zy elkaar overdag maar toevallig maar den avond bracht hij met Sylvia door, doch zy bevond, dat hij liever van de school dan van liefde sprak dat hij meer dacht aan zyn verlorene vrouw,dan aan een nieuw huwelijk. De maand April was wonderschoon in het zuidelyk gelegen Sussex, de dagen waren zonnig en warm, overal ontloken de bloemen en in de jonge twijgen zongen de vogels van levenslast en liefde. Op een volgenden avond na den maaltijd ging Lord Chetwynd naar de woning van den opzichter, om met hem het een en het ander te bespreken. Sylvia had bezoek en Gilbert dwaalde zooals gewoonlijk in de bovensta verdiepingen van het Slot. Niemand zag hem, behalve de onde Ragen. Chetwynd kwam pas ten tien nor van dea opzichter terug eu sloeg een zijweg naar zyne woning in. (Wordt voortgeset.)

De Denderbode | 1901 | | pagina 1