DENDERHAUTEM. English Club Aalst. Van tak op tak. Gij 12 Junill bebben de Stad Aalst. - Werkbeurs. TENTOONSTELLING Zomerconcerts. Schoone Kunsten. Rechterlijke kronijk. Parochie van 0. L Vr- Bijstand Becedictus' Kalender, 0. L. Vr. van Affligem St-JHartens Gesticht, Tooneelnieuws.-ve»'s^7e Z0NDAGRUST Allerhande Nieuws. KERKWIJDING. Denderhautem heeft den 17 dezer een grootsche en godsdienstige feest gehad, dat de inwoners nooit uit 't geheugen zullen verliezen 't was de wijding der schoone kerk, waar juweel in 't land van Aalst. Deze heeft men te danken aan den grooten en zorgvuldige iever vau den E. H. W. Van de Putte, Pastoor der parochie. Die kerk van Denderhautem werd in den loop der VIIe eeuw geslicht door den H. Amandus, Apostel der Vlaanderen, 't Was een houten kerkje welk in de XIe eeuw reeds vervangen was door een gothiscb gebouw in witten hardsteen, welkeD,volgens de overlevering,ter plaatse zelve uit den grond is gedolven. De parochie Denderhautem strekte zich uit over Heldergem en Iddorgem, zoo blijkt uit een diploma vau Mauasses, II Bis schop van Kamerijk, waarbij hij ten jare 1096 het altaar van Holthem met de hulpkerken van Hildreghem en Idre- ghem schonk aan Sint Adriaansabdij te Geeraardsbergen. De toren word ge bouwd in de XII® of XIII0 eeuw, alsook dezuiderbeuk. Hetkooron de noorderbeuk werden er bijgevoegd waarschijnlijk in de XVIe eeuw. De kerk had veel to lijden van de geuzen in de beeldstormerij des jaars 1566 en werd hersteld door de zor gen van den E. H. Pastoor Baeyens, eenen inboorling van Denderhautem. Den 28 Juli 1697, wijdde de Aartsbis schop van Mechelen Matthias Hovius het altaar van O. L. V. geplaatst in den noor derbeuk. Ten jare 1834 werd de kerk 30 voet verlengd door deu iever van den E. H. Pastoor Boel. Do kosten beliepen tot acht duizend franken. In Mei 1881 plaatste men in het koor eenen nieuwen hoogen altaar onder den E H. De Graeve, Pastoor, in gothischeu stijl eu gewijd door Z. H. Mgr de Battice, Hulpbisschop van Gent. De kerk vervallen en te klein ge worden zijnde, werd ten jare 1898 hersteld en vergroot dank aan de medehulp vau Staat, Provincie en Gemeente en versierd dank aan de milddadigheid der parochia nen, onder 't bestuur van den E. H. W. Van de Putte, pastoor C. Schouppc bur gemeester; A. Brys, voorzitter; Fr. Dhondt; A. Van Oudenhove H. Mertcus; G. Roe- landt leden van 't Kerkbestuur. De E. II. Pastoor der parochie heeft in den bouwkundige M. J. Goethals, leerling van St-Lucasschool, eenen waren kunste naar gevonden. Deze kent en gevoelt de schoonheid der kunst en weet ze in zijne werken te brengen, en hier vooral voor de kerk van Denderhautem, de 30e zij ner voltrokkene kerken, heeft hij zich overtroffen. Een ander leerling van Sint Lucas- scliool de heer Van Calenberg van Aalst, heeft het zijne bijgebracht tot de versie ring der kerk. Hij heeft gebijteld de com muniebank, het gestoelte, de predikstoel en het altaar van O. L. Vrouw. Alles is waarlijk met kunstgevoel vervaardigd. De heer Remigius Goethals van Gent, ook uit St-Lucasschool, beeft zich met de schilderingen der muren bezig gehouden. Hij heeft hier getoond een waar kunste naar te wezen. De heeren van de oud- heidskundige Sociëteit zouden hier in be voegde taal en met meer bennis der zaken van dit wonderschoon werk beter kunnen spreken De ondernemer de heer Leo Verstraete van Rumbeke, heeft zich gewetensvol en in alle eerlijkheid van zijn zijn werk ge kweten en heeft wel verdiend al den lof die de E. H. Pastoor in zijnen heildronk hem en zijn werkvolk heeft gegeven. Mgr de Bisschop kwam onder'tgcluid der klokken van de Pastorij te voet naar de kerk. Het volk, om zijn godsdienstgevoel gekend, was niettegenstaande 't Ongunstig weder groot in getal toegestroomd, om den zegen, van den Kerkvoogd te ontvan gen en de wijding der kerk bij te wonen. Zijne Hoogweerdigheid wierd bijgestaan door de E. H. Pastoor van Okegem en de E. H. Mertens, Econoom aan 'l Colle- gie van Geeraardsbergen en 17 andere Priesters en Seminaristen allen inbooilin- gen der parochie. Onder de tcgonwoorui- gen bemerkte men den Z. E. II. Deken van Ninove, de EE. HH. Pastoors van Melden, Machelen,Eecke, Rumbeke, Den derleeuw, Cluyzeo, de buigeilijke Over heden, Kerkmeesters, Geestelijken en de Familieleden van den E. II. Pastoor. De liturgieke zangen wierden met uitmun tendheid uitgevoerd door de EE. HH. Hebbelinck, Dhuyvetter, Van de Wat- tyne en BruggemaD, Onderpastoors te Gent. Na de kerk binnen en buiten gewijd te hebben is Mgr de Bisschop de heilige reliquieën in 't klooster bewaard gaan ha len, en voor de kerk gekomen zijnde, deed hij eene schoone aanspraak tot het volk, voor hem geschaard. Hier wenscht Zijne Hoogwaardigheid de geloovigen geluk over hunne schoone kerk die zij aan den iever van hunnen werkzameu Herder te danken hadden. Hij prees ze om hunne onder steuning aan hunnen Herder geschonken tot het verveerdigen van dit grootsche weik. Komt bier, zegde onze volksmie- nende Bisschop tot de geloovigen dit is een huis van gebed in tijde van vreugde en geluk om den God uwer voorvaderen te loven en te danken, en ten tijde van droefheid om Hem te smeeken en sterkte te vragen. Dan is de Mgr Bisschop in de kerk ge- gaau om de plechtigheden voort te zetten onder andere 't zalven der muren en wij den van 't ailaar van 0. L. Vrouw, een waar meesterstuk. Na deze ceremoniën geëindigd, isade plechtige Mis, in 't bijwezen van Zijne Hoogweerdigheid, gecelebreerd door den oudsten Priester inbooiling der parochie, de Eerw. Heer V. De Sadeloer, Pastoor van Ciuyzen, bijgestaan door den E. H. Schutyzer, Director te Geer aardsbergen en en den E. H. De Bruyn, Onderpastoor te Somergem. Eu alles was geëindigd ten één ure. Dan heeft de E. H. Pastoor de Geeste lijkheid, zijne medewerkers en andere uit- genoodigden tot een feestmaal vereenigd ten getalle van 60. Zijne Hoogweerdig heid zat de tafel voor, hebbende aan zijne rechterzijde MM. A.Brys Voorzitter van de kerkfabriek en aan zijüe linkerzijde C. Scbouppe, Burgemeester. Do E. H. Pas toor stelt de gezondheid van Zijne Hoog weerdigheid voor, die in min dan ééa jaar drijmaal naar Üeudorhautem is ge komen Hij bedankte Mgr voor do gene genheid welke bij de parochie heeft be wezen en verzekert hem dat Denderhau tem aan God en Kerk zal getrouw blijven; getuigen van godsvrucht eu geloofd zijn bier de talrijke priesters inboorliugen van Denderhautem hij bedankte ook al de gene die hem hadden ondersteund eu het hunne hadden bij gebracht tot de herstel ling der kerk. Mgr, op zijne beurt, antwoordt dat hot voor hem een waar genoegen is zijne bediening te Denderhautem, bij dit braaf en godsdienstig volk, uit te oefenen. In een jaar is Mgr het kerkhof, rust plaats der doodeu, komen wijden het vormsel aau de kinders bedienen en nu de kerk komen consacreeren, dat het huis der levenden zal wezen. Onze Bisschop wenscht ook geluk aan de kunstenaars die met de uitvoerings- werken der kerk zijn gelast geweest en die zich zoowel van hunne taak hebben gekweten. Mgr die eindigt met eenen lof wel verdiend u teven aan deu E. H. Pastoor Van de Putte die zich toe wijdt reeds 15 jaren aan 't welziju zoo stoffelijk als geestelijk zijner parochie. De Heer J. Goethals antwoordt in den naam zijner medewerkers dat zy, chris- tene kuostenareu, niet zooveel met in zicht van tijdelijke winst werken, als voor de glorie vau God en om de achting van eenieder weerdig te zijn. Het Muziekgenootschap Moeden Vol harding heeft biust het feestmaal eene serenade gegeven aan zijne Hoogweerdig heid die ze in persoon is gaan bedan ken en hunne leus uitleggende heeft hij de muziekanten met vaderlijke goedheid tot volherding in do schoone muziekkunst aangemoedigd. Mgr had ook allen lof voor den bestuurder den ervaren Heer Van Santen en voor deu iovervolleu Voor zitter deu Heer Notaris Vau Oudenhove. Deze feest zal te Denderhautem en bij allen die ze bijgewoond hebben eene lange en aangename herinnering laten. O Er wordt ter kennis der Leden gebracht dat, de jaarlijksche algemeene Ver. gadering, zal gehoudeu worden op Zon dag 22 Septemberom 10 u. 's morgens, ten lokale, ten Stadhuize. Het Bestuur. DAGORDE. 1° Verslag en balans over 1900-1901. 2° Verkiezing vau vier Bestuurleden, in vervanging van vier uittredende en her kiesbare leden. 3° Heropening der leergangen in Octo ber. N. B. De personen die wenschen zou den lid te worden van den Club kunnen insgelijks aan deze vergadering en ver kiezing deel nemen, mits het storten van het eerste vierde der bijdrage, zegge fr. 2,50. Muilplaag en boolziekte. Uit de laatste verslagen der opzichters-veeart sen, in het ministerie van landbouw ont vangen, blijkt dat de muilplaag volop aan 'tafaemou is in het land, behalve in de provinciën Luxemburg en Namen. Gedu rende de maand Augusti werden er in Brabant slechts 20 gevallen waargenomen terwijl twee maanden te voren hot getal gevallen verre de honderd overtrof In Luxemburg heeft men 110 besmette stallen opgegeven in 13 gcnieeuten iu de provincie Namen 55 besmette stallen in 6 De koolziekte beeft, in geheel bet land, het verlies van 50 beesten veroorzaakt. Belgié's koloniën. Het wetsont- weip, door M. de Smet de Naoyer in de Kamer neergelegd lot regeling van het bestuur in de koloniën, overzeescbe be zittingen en protektorateu, welke België zou kunneu bekomen, is eindelijk uitge deeld. VolgeDs dat ontwerp, zou de wet gevende en de uitvoerende macht iu de koloniale bezittingen uitgeoefend worden door den koning, doch zijne besluiten moeten medeonder toekent! worden door een minister. De koning benoemt en stelt de rechterlijke ambtenaars af en mag een gebied aan liet burgerlijk gezag outtrekken om het onder het militair gezag te stellen. Zijne uitvoerende macht mag hij aan deu gouverneur overdragen Elk jaar moet aan de Kamers een verslag ingeleverd worden over het bestuur der kolonies, met de be grooting als bijlage Er zal een ministerie van koloniën in gesteld worden, op do kosten der kolo niale begrootiug, en een koloniale raad van vier ledeu, door den koning te benoe men. De betrekkingen tusschea de kolo niën en de vreemde mogendhedou vallen onder de bevoegdheid van den miuister van buitenlandkChe zaken van België. WAARHEID. De socialisten zit ten leelyk iu de klem met de onthullingen van hunnen Duitschen vriend Poersch, die bitter klaagt over de doenwijze der socia listen - werklieden die, eens baas, nog erger en strenger te werk gaau tegenover hunne beuienden eo mede arbeiders, dan zoogezegde bourgeois dit wel ooit deden. Het werkvolk van Vooruit weet er ook vau te spreken. Revolvers D Journal Indépen- dant van Brussel, deelt een interview me de, waarin een socialistische afgevaerdig- de zou gezegd hebben: Dezen keer zal het met geenc stokken ziju dat wij op de siraat zullen komen, Onze mannen zullen ditmaal ingericht ziju en allen zullen gewapend zijn met eenen revolver. In den Messager de Bruxelles be schouwt M. Leou Ctiomédie bedreiging als volstrekt niet verontrustend. Hij zegt: Indien de socialisten niets anders hebben dan revolvers om het algemeen stemrecht te veroveren, hun revolutio- b naire veldiocht zal op niets uitdraaien. Want: ofwel het leger zal met hen doen en dan zullen hunne revolvers nutteloos zijn, ofwel zij zullen het le- ger tegen hen hebben en dan zullen hunne revolvers hun noodlottig zijn. Op de revolverschoten zullen de sol- daten antwoorden met geweerschoten. Nu, de beste, kloekste en moest juist- schietende revolver is een wapen dat niets beteekent tegenover onze Mauser- geweren. Dat is al goed en wel. Doch, hoeveel slachtoffers moeten de revolvers gemaakt hebben onder de rustige burgers eer het leger zal tusschen komen? Al was er maar ééo, bet ware nog één te veel. Daarom achten wij het noodig de bedreigingen oczer roode en groene woelmakers, al zijn het maar bedreigingen, niet al te licht op te nemen. «po-pm BÜ rekwesfc van heer A. Cochez, Burgemeester en andere ingezetenen van deze Gemeente,de inrich ting van een nieuw ontvangstbureel ter statie van Gijsegem gevraagd. Bedoeld rekwest werd bij den heer Minister van Spoorwegen warm aanbe volen door onzeu Volksvertegenwoordiger, deu heer Baron Leo Bethune. De heer Cochez komt van don heer Minister het volgend antwoord te ontvan gen waaruit wij knippen Ik heb de eer ter uwer kennis te brengen dat het oogenblik niet gekomen is om dit werk uit te voeren. b Ten einde den toestand te verhelpen welken gij mij aanwijst, heb ik de inrich ting van eene nieuwe wachtzaal van 2® klas besloten. n De twee bestaande wachtzalen zullen getransformeerd worden iu eene zaal die gansch voor do 3® klas zal bestemd zijn. b Bevelen zullen gegeven worden opdat deze verbeteringen ten spoedigste zouden verwezenlijkt wezen. Vrouwenstemrecht. Vooruit, die vroeger schreef: het stemrecht der vrouweD staat op ons programma en het moet er door zingt thans een toontje lager en zegt: Wij zijn verdeeld over de kwestie van het vrouwenstemn cht. Wij willen het niet verbergen. Maar wij zijn Diet ver- deeld over de kweste van princiep. De vraag is alleenlijk wanneer men het stemrecht aan de vrouwen moet geven. Dat is, zonder twijfel, niet logiek. Maar eene partij leeft Diet alleen van logiek; er zijn factors die soms de logiek onmo- gelijk maken. Ons overgangsprogramma bestaat uit geene geloofspunten. Onze kongressen kunnen ons programma wijzigen zooals zij bet goed vinden. De socialistische partij zal waar- schijnzijk een koagres houden, waarop men die kwestiën van het algemeen stem- recht en van bet vrouweustemrecht zal b bespreken. De beslissingen die zullen genomen b worden zullen de wet uitmaken van de Belgisdhe socialisten. Als men bet bovenstaande vergelijkt met de bedreigingen van Vooruit, tegen degenen die het algemeen stemrecht voor de mannen niet bijtreden, komt men tot het besluit dat er maar ééne partij is die het recht heeft verschillende meeningen over bet stemrecht te hebben, te weteu: de socialisten. De rooden erkennen dat, indien het stemrecht een recht is voor de mannen, datzelfde recht ook bestaat voor de vrou weD. Maar het eerste willen zij door an ders denkenden doen erkennen, zelfs bij middel van revolutie, en het andere willen zij vrij zijn te verwerpen. Zulk eene houding is inderdaad waardig van de partij van dwang willekeur eu huichelarij. Tomaatbladeren als plantenge- neesmiddel. - Doi>r het toeval werden dikwijls nuttige ontdekkingen gedaan. Een Amerikaan had tomaatbladercn op zijne perzikkeu gehangen, om ze tegen de brandende zonnestralen te beschutten en 's anderdaags bestadigdo hij tot zijue verwouderiug en voldoening, dat zijne boomen, die erg aangedaan waren van de bladluizen, hierdoor werden verlost. Later beproefde hij hot op andore boo men met denzelfden goeden uitslag. Ver volgens besproeide hij perzik en oraoje- boumen, alsook rozelaars met een af kooksel van tomaatbladeren en zuiverde daarmede insgelijks zijne planten. Het middel is in alle geval eenvoudig genoeg om het eens te beproeven of in herinnering te houden. Daar de tomaat bladeren eenen sterke reuk eu giftige bestanddeelen bezitten kan dit middel heel probaat zijn. De priester uit de school. De papenhaters van het geheele land verga deren Zondag te Brussel om eeDO alge meene bewegiug tegen het intreden der priesters in de school op het getouw te zetten. En zoo helpen de liberalen om de jeugd voor 't socialism op te kweeken. Flo colii'iL- vaD do Procureurs is UV SLIII IK voor groene Pie.'t be gin d<y wijsheid. Sedert deu bi i( f van den Procureur generaal aaa de Parketten be velende al de ophitsingen tot revolutie bij woord of schrift te vervolgen is de snater van groene Pie letterlijk afgesne den. Geen het minste ophitsingskeu tot revolutie is nog in 't Land van Aelst of in Den Werkman n te ontdekken. De verwaande kerel van vroeger is nu als bij too verslag pissebedde geworden. «Jubelfeest der Middelbare School voor Jongens. De vergaderiug voor den optocht des namiddags zal plaats hebben op 't vastgestelde uur. Ter Graan merkt, Lokaal der Middelbare School. Klerkexamen. Naar aanleiding van de examen voor het begeven van 120 plaatsen van hulpklerk, meldt men dat het laatste dergelijk ex aam plaats had in September van verlodeu jaar. Er waren toen ook 120 plaatsen te ge ven. En er zijn op dit oogenblik nog slechts een twintigtal candidaten ge plaatst. Waarom dan dit nieuwe exaam vraagt men en waarom niet eerst de anderen benoemd. ¥*ia 'Uo beweert nooit te uiiueiie r ie liegeQ nooit te be_ leedigen, nooit te lasteren, die gemeeue penneboef schrijft nu in ziju walgelijk judasorgaan De Werkman dat de Eerw. B oeders der Christelijke Scholen snotneuzen zijn. Is .lat uwe dankbaarheid jegens uwe leermeesters?... Waar zoudt ge gevaren zijn, grtieue persschavuit, zonder 't on derwijs dat de Eerw. Bi oeders u gratis hebbeu verschaft De nieuwe halve franks zullen niet lang iu omloop Ziju men hoeft reeds op- gehouden er te maken en de vorm zal veranderd worden. Opgepast De Spaauscbe be driegers zijn weêr bozig met blieven te zenden bier en daar naar Vlaanderen. Vroeger was het eene geheele historie van eenen verborgen schat, en men stelde voor het potje te deelen. Maar, natuurlijk, het schaap dat zich liet scheeren, moest voor de eersten kos ten eerst zooveel opzenden. Nu hebben de Spaansche schurken eene andere snaar aan hunnen boog ge spannen, en 't is van een testament. De brieven welke in dm laatsten tijd toekwamen,vermeldden dat iemand erfge naam gemaakt was. En 't is klaar dat het voor eene grootte somme moest zijn, 400,000, ook al 60,000 frank, het steekt niet nauw. De eene helft was voor den eifge- naam persoonlijk ecu ander deel moest dieneu voor goê werken. De somme welke eerst van al moet worden opgezoudeu, wordt niet vergeten, nu eens 600 toen 800 tot 1000 fr. Nu, wij kuoncu maar bemalen hetgene wij reeds meermaals vau die brieven zegden Opgepast I I>e Oen ever. Io de dagbladon zien wij iederen dag 3, 4 moorden, 6, 7 vechtpartijen aangehaald waar de drank oorzaak van is, en hoeveel vechtpartijen en misdaden van allo slag zijn er niet die nooit bekend gemaakt worden, waar nooit een haan naar kraait Op 100 ongelukken gebeuren er 45 in staat van dronkenschap. Vau 120,000 jaarlijksche. sterfgevallen in België worden er 20,000 menscheu jaarlijksch in België door een vroegtijdige dood weggerukt, omdat zij verslaafd wa ren aan den drank. Iu Eugelaud beloopt dit getal tot 50,000 in Rusland 100,000 in Duitscblaml 40,000, en met onzen ge- buur Fraukrijk gaat het al niet veel beter; ieder jaar telt duivel alcool er 52,000 misdrijven (slagen, kwetsuren en moor den), 1760 zelfmoorden en 60,000 zotten. 75 t. h. der zieken die zich iu de hospi talen bevinden, zijn slachtoffers van den alcool. 170 duizend Franscbmans sterven ieder jaar aan ziekten voortkomende van 't alcoolism 130,000 alcoolieke tering lijders vallen er ieder jaar als slachtoffers hunner dranklust. Het getal der stommen (uit alzooliieke ouders geboren) is er ver dubbeld iu zes jaren en bereikt heden het getal van 100,000. Jaarlijksch vallen er 350 menscheu subiet dood, door den drank. Worden gevraagd 10 leerjongens voor tabakbewerkers, van 12 lot 16jaar; 2° 1 smeder halve gast3° 1 goede huisknecht 4° schrijn werkers-meubelmakers voor Denderleeuw. Vragen werk 1 Vuurstoker en daglooners. Vogelteelt-Maatschappij van 't Land van Aalst. 2de> Drie jaarlijksche Internationale op 12,13,14 October 1901. Vooralle inlichtingen zich te wenden tot den Schrijver dor Maatschappij Fe. Callebaut-Govaeet, Overdekte Markt, Aalst. INGANGPRIJS Zaterdag 12 October, van af 8 uren 's morgens tot 's middags 25 centiemen. In den namiddag is de Tentoonstelling „ij* De Konioklij Maatscbap- d? pij van Harmonie heeft Dnn- derdatr avoud bare Zomor- certs gesloten gelijk zij ze geopend had, 't is te zeggen, begunstigd met een prach tig weder en uitvoerende op eene meester lijke wijze de stukken van het programma. Het waren meestal stukken reeds ge hoord, en die het publiek des te beter heeft kunnen waanleeren. Wij moeten M. Leo Walpot hareu bestuurder, be danken over den buitengewonen iever metdenwelkcn hij zijn talent ten dienste stelt der Harmonie om deze te doen voor uitgaan op den weg der volmaking. Het seizoen dat komt te eindigen is oprecht merkwaardig geweest door den schoonen keus der muziekstukken welke hij aan het publiek heeft laten hooren. Naar het schijnt mogen wij ons tot zoo veel verwachten voor het toekomende jaar, indien hij, zoo men zegt, voorne mens is ter studie te leggen Scenes Pit- toresques, Manon, Herodiate, le Cid van Massenetstukken van Weber, Wagner, Benoit, enz. De muziekanten en bijzonderlijk de solisten hebben insgelijks recht op de dankbaarheid vaD het A ilstersch publiek; het is inderdaad verkleefdheid toonen met zijne rustoogenblikken toe te wijden aan de studie van moeielijke muziekstukken In mededeeling ontvangen wij hel pro gramma van het Coucert dat de Konink lijke Harmouie zal uitvoeren ter gelegen heid van de aanstaande feesten der Staats» middelbare Jongensschool het begrijpt a) Ouverture van Guillaume Teil b) Rigolettoc) Sylviad) Czardas, uit die Gbeist der Wouwoden, eu e) Duo voor Obo en Klarinetdoor MM. René L ns- sens en Piosper D'Hoir. ACADEMIE VA1¥ Zondag aanstaande 22 S-ptember, om 11 l/i uren 's voormiddags, Stadsschouw burgzaal, zal de Plechtige Prijsuitdee- ling geschieden aan de leerliugen der Academie. De bekrooude werken van den prijs kamp zullen tentoongesteld worden des Zondag 22 eu den Maandag 23 Septem ber, van 9 tot 12 1jt uren 's voormiddags en van 2 tot 5 uren, ten lokale der Aca demie, Oudhospitaal. Zijn broeder is dood. Hebt ge Dog broeis of zusters? werd in eene Eogel- sche rechtbank aan een getuige gevraagd, 't Was voor eene erfdeelzaak. Ik heb een broeder gehad maar die is over 150jaar gestorven. De rechter meende dat de getuige hem voor den gek hield en raadde hem aan, wat meer eerbied' te bebben voor het ge recht. Ik zaf de zaak uitleggen, antwoord de de man. Mijn vader trouwde toon hij 19 jaar was. Nog hetzelfde jaar kreeg hij eenen zoon, die echter na eenige weken stierf, alsook zijne vrouw. Hij bleef weduwnaar tot zijn 75 jaar. Toen trouwde hij, en kreeg nog eenen zoon. Dat was ik. Ik ben nu 94 jaar. En daar ik 56 jaar na deD dood van mijDen broeder geboren ben, is dat juist 150 jaar geleden. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoor benoemd te Zele (Heykaot), den E. H. De Meyer, professor in bet Bisschoppelijk Collegie van Deudermonde, hij wordt ver vangen door den E. H. De Muynck, land bouwingenieur van de Iloogeschool van Leuven. Z. H. heeft professor benoemd in Sint- Jozefsgesticbt to Sint - Niklaas de E. H. De Mol, priester in Seminarie. Mijlbeke, Aalst. Op Zondag 22 September zal aldaar in de Beekstraat, de jaarlijksche ommegang plaats hebben ter Kapel van O. L. Vrouw van Zeven Weeën. Dees jaar zal de kapel plechtig gewijd worden door deu E. H. Pastoor, om 5 uren 's namiddags, gevolgd van eeno aanspraak. ALMANAK van komt te versciiijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus Christus 1902 is mer kelijk vergroot eu verbeterd hij telt 128 bladz. eu is versierd met platen voor stellende de H. H. Benedictus, Maurus en Placidius, O. L. Vrouw van Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnerorde, Z. H. deu pauselijken Nuntius te Brussel, enz. De lezingen zijn zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Post 36 centiemen, te verkrijgen ten Burcele van Den Dender- bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. Zondag 13 October van af 8 uren tot 11 uren voormiddag 50 centiemen Van 11 uren voor- tot 5 uren namiddag 1 frank. Maandag 11 October 50 centiemen. AALST. De heropening der klassen is vastgesteld op Donderdag 26 September 1901, ten 8 ure. De plechtige Mis van den H Geest zal deuzelfden dag, om 9 ure, gezongeu wor den in de parochiekerk van den H. Jozef. Op Zon- en Feestdagen, en den donder dag namiddag is er geeue klas. blijspelen van Petbüs Van Nufeel In den tijd der Patriotten spelende in 1798 te Moorsel, en Hoe Roosje aan een man geraakt. De stukken zijn zon der vrouwenrollen en uiterst eenvoudig om opvoeren. Muziek van Jozef Cam- maert. Prijs 1 fr. het stuk. Evenals al de andere tooneelwerken van onzen stadge noot zullen zijne twee nieuwe stukken ongetwijfeld een gunstig onthaal genieten en dezen winter het land door worden opgevoerd. dienstdoende Apotheker: Zondag 22 Sep tember 1901, M. Bonner, Bisschop straat. AALST. 0— OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 21 September 210kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,00 tot0,00 per kil. Uotennai'kt. Heden zaterdag werden 400 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3200 kilos. Heden begint de Nieuwe Vlaam- sche Illustratie haren zevenden jaar gang. Voorgaande jaargangen hebben reeds bewezen, boe keurig platen en le- ziog gekozen zijn geweest. Dus liefheb bers van schoone platen en medeslepende novellen en romans pittige anecdotten, wilt gij vervelende en lange winteravon den verdrijven, nuttig en aangenaam door brengen; schrijft in op de Nieuwe Vlaam- sehe Illustratie, zij kost slechts, voor de geabonoeer len en lezers van de Dender- bode fr. 3,60 per jaar, voor de stad en fr. 4,20 franco met de post besteld. Allenlyk het inschryvingsbewijs op de vierde bladzijde invulleu en ons te sturen is voldoeude om de Illustratie geregeld, vrachtvrij te ontvangen. AALST. Moeskropperij Talrijke diefstallen van aardappels te velde zijn kortelings op Mijlbeek, Schaar beek en St Job bestatigd geworden. Onze Stedelijke Politie heeft een 15tal dezer dieven op '1 feit betrapt eo de gestolene aardappels en rapen aaugeslageD ten voordeele der Godsbuizen. Onder de plich- tigen treft men verscheidene kleine ben gels aan die nauwelijks de vaantjesbroek zijn ontwassen. De hoeveelheid aange slagene aardappels beloopt tot ongeveer 300 kilogr. Herzele. Zondag nacht 11. had hier een messengevecht plaats. Di ij jongelingen der wijk Hoogstraat, bekwamen gevaarlijke messteken en zijn bedlegerig ten gevolge der bekomene wonden. M. Gabriëls geueesgeer diende hun zijne zorgen toe. Dijusdag kwam het Parket van Oude naarde eu stelde een onderzoek in. Sint-Lievens Houthem. Red ding. Het vierjarig knaapje der echtge- uooton De Geyier viel Zondag morgeud alhier in eenen diepen put, waa-in veel water stoud eu zou onvermijdelijk ver dronken zijn zonder de moedige tusschen- komst vau zekeren Remory, slachter en veekoopman alhier, die met eigen levens gevaar het kind redde. Volgeus het Journal de Bruxelles is er in eene groote nijverheidsgemeente van Hcucgauw van niets anders spraak dan van een groot schandaal, dat iu eene socialistische coöperatie! is voorgevallen. Daar zou een der voornaamste leiders betrapt ziju op scbandigo mishandelingen van oen lOjarig kind. De bestuurders hebben gepoogd, de zaak in den doofpot te steken, maar zij hebben den plichtigo aan de deur gezet. En dat beeft .Ie zaak aan het licht doen komen. Dc roode en blauwe gazetten houden moudjo dicht. Natuurlijk. Maar als er eens een valsche beschul diging tegeu dezen of genen Flamidien in de wereld komt, dan... Rond het einde van 1899 was mevr. D. uit de Gretrystraat, te Brussel, het slachtoffer van eenen diefstal. Eeue partij juweelen, verscheidene duizenden weerd zijnde, was if: vollen dag in zeer zonder linge omstandigheden verdwenen. Nu maandag kreeg de dame eenen brief vau ceueu inwoner der Augustijnenstraat, waarin zij verzocht werd, ten zijnent te komen. Daar de dame onpasselijk was, zond zij haren echtgenoot en deze, aan het opge- gevou adres komende, ontmoette daar ceDeu pater-capucieu, welke zegde dat de boodschap enkel voor zijne vrouw be stemd was. In den namiddag kwam D. met zijne echtgeuoote terug en nu vertelde de pater dat een persoon hem te Antwerpen in den biechtstoel eeue doos overhandigd had, met verzoek, deze aau Mev. D. zelf over te breugen. Hiermede gaf de pater haar de doos. Deze bevatte voor 7000 fr. juweelen, die over 2 jaar ton hareu huize gestolen wer den. De dame hoopt nu het oveiige van hare juweelen, omtrent voor 11,000 fr., ook nog in handen te krygen. Do biecht is toch nog tot iets goed, nietwaar, liberale godverloochenaars Maandag avond is te Kortrijk een begin van brand ontstaan in het hospitaal. Eene zuster, die zich 's avonds naar hare cel begaf ODtwaarde eenen dikken rook. Zij opende eenige andere cellen en reeds stond eene gausch in vuur. Oumiddelyk werd het alarm gegeven, de pompiers

De Denderbode | 1901 | | pagina 2