B» BEGRAFENIS Felix BETHUNE. Tentoonstelling^ Van tak op tak. Bij onze kameraden. Do roode winkelpolitiekers, De afgestrafte Pri»s,cr "«ei1» Overal dezelfde ZH:Za Z0NDAGRUST. Benedictus' Kalender, 0. L. Vr. van Affligem I JUBELFEESTEN Kerkelijk nieuws. Belangrijk Bericht. De nieuwe Vlaamsche Illustratie Allerhande Nieuws. Italië. van den heer Vrijdag voormiddag heeft alhier te midden van eenen ontzaggelijken toeloop van familieleden, vrienden en kennissen de plechtige Begrafenis plaats gehad van den heer Baron Felix Bethttne, Colonel- Bevelhebber van 't l/t regiment voetvolk der Burgerwacht onzer stad. Het gansch */2 regiment was opgeroepen en stond onder bevelhebbersschap van Major Van der Schueren. De militaire eer werd bewezen door een keurpeloton van schutters. Aan 't hoofd van den lijkstoet mar cheerde onze Koninklijke Harmonie. Het lijk werd gedragen door Onder officieren der Wacht en de hoeken van het baarkleed waren gehouden door MM Karei De Vis, Major-Bevelhebber ad inte rim onzer Burgerwacht, Leo Gheeraerdts. Burgemeester, Bergh, Luitenant-Colonel Bevelhebber der Pupillenschool en Cale- waert, Vrederechter. Onder de aanwezigen bemerkte men MM. Van Vreckem en Descamps, Secateurs, Woeste, Staatsminister en Volksvertegen woordiger, de Kerchove «i'Exaerde, Volks vertegenwoordiger, De Clippele, District commissaris, R. Eeman en Van der Lin den, Leden der bestendige Deputatie, Meert-Schuermans en De Hert, Schepen, in uniform, Odilon Vaoderhaegen, Vre- derechter-plaatsvervanger en provinciaal Raadslid, Alex. Blancquaert, Rollier en De Clercq, provincialeraadsleden voor Aalst en Niuove, eene deputatie van het Ministerie van inwendige, enz., enz. Verder verscheidene EE. HH. Geestelij ken, heeren Burgemeesters en Schepenen der omliggende gemeenten.... Generaal Busine, Bevelhebber der Burgerwachten Tan de beide Vlaanderen, zijn Adjudant M. Firmin De Smet, en Major Verbessem van Gent, Generaal-Major Van Loo, Be velhebber der Burgerwacht van Gent met Stafofficieren, verscheidene Officieren der Burgerwacht van Brussel, Major De Bruyn van Dendermonde, Major Dhaenens van S' Nicolaas met Officiereu, Major Raikom van Kortrijk, Major De Schepper van Eecloo, enz. Verder verscheidene Officie ren des Legers en dezen der Pupillen school. Eene deputatie met Standaard der Maatschappij van ouderlingen bijstand Werklieden en Burgers der Stad Aalst en ook een deputatie met Standaard van den Bond der gewezen Weesjongens. De kerk was sierlijk met rouw behan gen. 't Was middag toen de kerkelijke plechtigheden geëindigd waren en 1 uren toen de Burgerwacht uiteenging. Op den doortocht van den lijkstoet w.is aan byna al de huizen de nationale vla< half top geheeschen. Ten sterfhuize sprak de heer Major De Vis, de volgende lijkrede uit Met diepen eerbied en treurend hart, staan W\j hier voor het lijk van hem, dien men noemde Baron Fblix BETHUNE, Luitenant- Colonel, Bevelhebber der Burgerwacht van Aalst, oudlid van den provincialen Raad van OoBt-Vinanderen, Vrederechter-Plaatsver- Vanger, Ridder van 't Leopoldsorde, vereerd met het Kruis van eerste klas der Mutua- listen. Dat alles was hij, dat is hij niet meer. De Hand des Heeren heeft hem geraakt en ons met hem. Buigend onderwerpen wij ons aan de besluiten van den God, die Meester is over leven en dood, en van niemand bevelen heeft te ontvangen. Toch is het ons eene bittere troost voor de stoffelijke overblijfsels van hem, die onze Overste en vriend was te mogen herhalen, hoe lief wij hem hadden en wat wij in hem bewonderden. Hij was ons lief om den naam dien hij droeg een naam dien zijn grootvader had vereerd, dien zijn vader met een nieuwen glans omgaf, dieD hij waardig droeg en onge schonden aan zijne kinderen overleverteen naam die niemand in Aalst zonder eerbied uitspreekt en die de herinnering doet her leven aan vele dieDsten en vele deugden. Rond in zijn handel, trouw in zijn vriend schap, hy was ons lief om zijn eigen karakter en zijn eigen verdiensten. Den politieken man kunnen anderen loven ons past het den Luitenant - Colonel, de Bevelhebber onzer Burgerwacht niet te vergeten. Van ons Burgerleger had hij zich een zoo hooge gedachte gevormd, dat menigeen hem moeilijk begrijpen kon. Een school van eer en tucht, de beschermster onzer veiligheid, de behoudster van rust en vrede, de hoop en de steun van eiken goeden burger, de vrees en de schrik van den rustverstoorder en den oproermaker, in tijd van nood de stedelijke medewerkster van het nationale leger, dat was, of liever, dat moest onze Burgerwacht wezen. Een goede Burgerwacht aankweeken was het doelwit van zijn streven. Uit dat gezichtspunt heeft hij onze Aalster- Bche Militie aanschouwd volgens die grond beginselen moeten zijn handelingen beoor deeld wordeD. Zijn plan te volvoeren was geen lichte taak. Vele hinderpalen stonden op zijn baan hij heeft ze uit den weg geruimd de nevels van vele vooroordeelen verblinden menig ver stand, het licht der rede heeft ze verdreven. Met het oog op zijn doel gericht, ging hij vooruit, zonder wijken, zonder aarzelen, zon der omzien,de leus der oude ridders getrouw doe uwe plicht en laat de menschen spreken. Met de Vlamingen uit den grijzen voortijd, kon hij zeggen Ik wilde wat was recht en won ook wat ik wilde. Want zijn doel heeft hij bereikt. Is onze Burgerwacht een ernstige instelling gewor den, in staat te volbrengen wat Vaderland en Stad van haar verwachten, is zij de veiligheid in dagen vaD onrust en de redding in 't «e- vaar, aan onzen betreurden Luitenant-Colo nel, aan Baron Faux BETHUNE hebben wy het te danken. Overste en vriend uw ziel is bij God en haar stoffelijk omhulsel zullen wij welhaast, met den rouw in het hart, aan de aarde toe vertrouwen. Ontvang hier de uitdrukking van onze dankbaarheid. Veel wildet gij nog werken voor het geluk van uw Familie en van uw Vaderstad üe Heer heeft u tot zich ge roepen in het midden uwer loopbaan. Den beker dien Hij u aanbood, bebt gij zonder morren nit zijn handen ontvangen en zoo ons getoond wat wij te doen hebben. Tot af scheidsgroet zij n dit woord toegeriobt Uw naam zal ons een leuze zijn, uw voorbeeld een licht, nwe gedachtenis een aanmoediging. Gij hebt gestreden en soms geleden voor hetgeen gij goed, edel, nuttig oordeeldet.voor God en Kerk, voor Vaderland en Geboorte stad, wij zullen voortstrijden. Gij zijt vooraf gegaan, waar wij u hopen te volgen. Geen eeuwig vaarwel dus, maar een tot wederziens roepen wij U toe Tot wederziens, geachte Colonel, trouwe Vriend Tot wederziens in het oord waar geen vooroordeelen hoerschen, waar alle goede inzichten erkend, alle goede werken beloond worden Tot wederziens in het oord, waar vrienden aan elkander met nauwer banden vereenigd zijn. Tot weder ziens 1 Fa Major De Vis sprak Generaal Busine en deed in korte maar treffende woorden de verdiensten uitschijnen van den overleden L'-Colonel, welke, verklaar de dat hij, een der besto en bekwaamste Bevelhebbers was onder zijne bevelen. De heide redevoeringen maakten diepen indruk op de aauwezigen. H. R. I. V. der Vogelteelt-Maatschappij van 't Land van Aalst, welke zal plaats hebben ter Overdekte Markt, den 12, 13 en 14 October aanstaande, belooft schitterend te wezen niet alleen de lief hebbers van Aalst en omliggende, maar ook de voornaamste kweekers van het Land hebben reeds hunne merkwaardig ste exemplaren laten inschrijven wij vernemen dat vertegenwoordigers der maatschappij in Frankrijk, Holland, Duitschland en zelfs Italië en Spanje, verschillige collectiëu prachtige dieren zullen sturen er zijn 1700 franks eere- prijzen te winnen, ongeminderd de pre- miën van 5 fr. 3 en 2 franken per kop dit cijfer is nog nergens overtroffen. Des Zoudags namiddag om 1 ure, zal de heer Minister van Landbouw ver gezeld van den beer Gouverneur der Pro vincie en de Stedelijke Overheid de Ten toonstelling officieel bezoeken het pu bliek mits iukomgeld is tot deze plechtig heid toegelaten. Een groot Banket, waaraan alle Ten- toonstellers, mits iuschrijven, kunnen deel nemen, zal plaats hebben in de groote zaal van het Stadhuis, denzelfde dag om 5 ure. DENDERHAUTEM. Volgens de groene persridder die 't Land van Aelst aaneenflanst was de inhuldiging der herstelde en vergroote kerk droef en doodsch... En waarom Omdat men de groene minderheid des Gemeenteraads niet had uitgenoodigd. Sieur Aloïs De Backer en zijne sleepdragers waren niet gevraagd en aldus had men de rechtveer- digheid geschonden... Dus omdat de groenen er Diet bij wa ren is de Kerkwijding mislukt Wat zal dat de menschen van Denderhautem eens doen lachen I... Ia het Fondsenblad stond verleden week de volgende brief Heer Opsteller, Ik ben een van dio menschen die nog socialisten heeten, omdat zij aangesloten blijven bij de samenwerking en by zekere vakvereeDigingen van Vooruit, alhoewel zij sedert laDg hunnen buik vol hebben van de roode politiek. Het getal vau die onverschilligen groeit dagelijks aan, hetgeen vooral ondervon den wordt door het blad Vooruit dat, sedert eenigen tijd, ruim 700 lezers (1) heeft verloren. Ook de meetings voor alge meen stemrecht worden niet meer bijge woond. De onverschilligheid aangaande die hervorming voor welke de hoofdman- nen willen revolutie maken, is zoo groot, dat er onder het volk, in de herbergen, in de fabrieken en elders volstrekt niet over gesproken wordt. Ten einde het publiek te doen opkomon noodigt men vreemde sprekers uit, die dan nog Fransch spreken, hetgeen voor zeker geen aauloksel is voor deu grooten hoop, welke die taal niet verstaat. Zooals gij zeker wel gezien hebt, klaagt Vooruit bitter over de slechte opkomst in do mee ting, door gezel hurnémont in Valentino gegeven. Wat het verlies van 700 lezers (1) be treft, door Vooruit ondergaan, dat beeft Eedje zelf bekend, in eene vergadering (2) van bet middeukomiteit Ducb past op voegde hij er met eenen vloek bij dat gy het niet uitbrengt, of... I Die bedreiging van onzen almachtigen hoofdman heeft mij schrik aangejaagd. Daarom doe ik mijnen echten naam niot kenuen en teeken bier, met aanbieding mijner haitelijke groeten. Jan Van deb Gaaien, gewezen gaper van Vooruit. wel acht hon- (1) Het is niet zeven, derd. (2) Dinsdag, 3 September. Onzijdig onderwijs. Uit het jongste officiëel verslag over de verbete- ringshuizen in Frankrijk. In Fraukiyk worden jaarlijks 1000 k 1200 binders in verbeteringshuizen gesto ken. 't Zijn de kinderen met onstuimig karakter, geneigd tot stelen en tot allerlei ondeugden. a De rechtbank der Sëine hoeft onder zocht, waar de kinderen opgevoed waren, wier familiëo vroegen beu op te sluiten] a Elf ten honderd kwamen uit catho- lieke scholen en 89 ten honderd uit de burgerlijke onzijdige scholen. Op honderd kinders, die te Parijs rechterlijk vervolgd wordeD, komen er nauwelijks twee uit decatholiekeschool.- Leve 't onzijdig onderwijs, he I Moesten liberalon en socialisten in ons land aan 't bewind komen met hun program van ver wereldlijking, men zou de gevangenissen mogen vermenigvuldigen. WRFiF.n —Onder dezen titel deelt Groene Pis meê dat de roode socialisten van Gent Zondag 11. te Ninove de vrouwen hebben bijeen geroepen en dat het bijzonderste artikel een beklag was omdat er nog vrouwen van de socialisten zijn die in andere - winkels hunne benoodighoden gaan koo- pen. Dus altijd dit droef Wij alleen. Eene volksveroeuiging: De Roode. Een bakkerij voor al 't volk... De Roo- - de.. Een kruidenierswinkel, één bleer- - makerij, één schoenmakerij, ééa her- berg De roode... Ea als, zoo gaat groene Pie voort, die ééne roode, door de samenwerking, met honderde klein winkelkeszal kapot gemaakt hebben en veel duizende franken gewonnen, wie zal er dik en vet meê geworden zijn en n wie zal arm gebleven zijn als te voren Groene Pie klaagt hier den splinter aan iu een andermans oog en gevoelt den balk niet dio uit de zijne steekt. Hebben de groenen hier te Aalst ook hunne bakkeiij, huuneu kleerwiukel, hunnen kruidenierswinkel, huunen tabak winkel enz. enz. niet?.... En hebt go niet geschreven, Groene Pie, dat uwe aanhangers alleen bunnen pen ning jouueu mogen aan hunne groene parlij gangers Op onze beurt stellen wij de vraag Als die groene bakkerij, die groene kleerwinkel, die groene kruidenierswin kel, die groene tabakwiokel enz. enz. met honderden kleine winkels zullen ka pot gemaakt hebben en veel duizenden franken gewouucD, wie zal er dik en vet meê geworden zijn, en wie zal arm geble ven zijn gelijk van te voren Men moet de zaken inzien gelijk ze zyn en het zal in alle geval toch op Chipka niet zijn dat men over armoede zal te klagen hebben 1 Vaders van zeven kinderen, leest dit eens I Krachtens de wet van 29 Ni- vóse, jaar XIII, kau elke vader van zeven nog in leren zijnde kinderen er een van aanduiden, om zijne opleiding tegenieteu op kosten van deu Staat in een lyceum of eene kunst en beroepschool. Deze wet, in Frankrijk en in België afgekondigd, werd hier nooit toegepast. Over een zestigtal jaren werden door belanghebbenden verzoekschriften naar den minister gezonden, doch zonder ge volg. Een blad van Doornik herinnert nu weer dat de wet, ondanks alles, toch toe pasbaar is, daar geen enkele bepaling die ongeldig maakt. (wroenp Pip saat voor soed de« ajiuciic weg opvanden ge_ dacbteukriüg van geuzen, en socios. De Staat, het volk is alles 1 Hij scbryft«Wee aan u die arm en zwak zijt En 't volk is de machtde macht en het getal. - Het volk is de macht, 't is waar maar it de macht wel recht en rechtveerdigheid? Dat zal Groene Pie niet durven zeggen want dan zou hij maar op eens op de hoogte zijn der geuzerij wier woordvoe der M. H. Pergameni in «le Revue de Bel- gique van October 1875 zegde - Niet alleen de macht overtreft het recht maar de macht is het recht. Ergo. Wat het volk doet is dus geen recht, geen rechtveerdigheid enkel en alleen omdat bet door het volk gedaan wordt. Dat is eene valsche stelling der geu zerij. De daden van het volk, Groene Pie, zijn even goed door de wetten der recht veerdigheid beheerscht als die van den persoon. De Staat moet rechtveerdig handelen lyk de burger in 't bijzonder rechtveerdig moet handelen. Recht staat boven Macht en het is in de rede, in ons geweten dat wij moeten zoeken wat recht is en niet in de wil van bot volk. Groene Pie slaat er dns neven. Wij gelooven dat zijne dwaliog veroor deeld is door de H. Kerk en wel door do Syllabus 59* en 60* proposilie. Ongelukkige mau, waarom al die dwaal leeriogen ouder hot volk verspreiden gy weet immers wel dat uit die dwaalstel- sels de omwentelingeu, de bloedige bur geroorlogen geboren worden. Welko zware verantwoordelijkheid loopt hij niet op I zij, die de sukkelaars zoo iijuekes weten uit te buiten, beweereu dat De Dender- bode tegen het Z. A. S. is omdat de catbo heken schrik hebben van eeuige kamer zetels te verliezen. Abuis I mannen... Het is onbetwist baar eikend dat door het Z. A. S. niet de catholieken maar wel de liberalen hunne weinige zetels bijna totaal zouden kwijt geraken. Maar waarom zijn de rooden voor het Z. A. S... Omdat zij hopen hierdoor meester te worden in 't land en eens meester het koningdom af te schaffen eu de republiek uit te roepen, do eigendommen van ker ken en kloosters, van heer, burger en boer aan te slagen of liever te rooven of te stelen.... Hij die er zich zou tegen ver zetten zou iu't gevang geworpen worden als hij aan de moorderjjen ontsnappen kan. Maar wat een comble is, 't is dat De Denderbode omdat hij 'tZ. A. S. niet by- treedt, of liever, niet wil dansen gelijk de roode winkelpolitiekers schuifelen, 't volk tot den opstand drijft, om er eeuige naar 't pierenland te kuunen zenden. Als do rooden buiten de wettelijkheid niet gaan in hunnen strijd voor Z. A S. zal er voor 't pierenland niet te vreezeu zijn. In alle geval moest het te betreuren vallen dat er eeuigen uaar 't pierenland gezonden worden, 't zullen toch de roode chefs niet zijn want die zullen zich, gelijk het vroeger nog gebeurde, wel weten schuil te houden uit liefde voor bun moe ders bind en de sullen maar laten begaan. Maar nu wij over Z. A. S. recht spra ken, wat denkt ge, roode uitbuiters, over 't stemrecht der vrouw?.. Als het stem recht een natuurlijk recht is, geljjk gy het beweert, waarom zoudt gy het dan aan de vrouw weigeren Dat Is te sterk. Is het dus ook recht als onze aimtierige wenscht de priesters aan de grenzen van 't land te kunnen zetten Voor de catholieken bestaat or dus geen recht, geen vrijheid? En de arm tierige Dendergalm had gelijk Pergameni toe te juichen en uit te roepen Hij is er niet neven als die geus van Pergameni scbreef Boet, gevang, verbanning zijn wette- lijke middelen waarom ze tegen de catholieken niet in 't werk gesteld, e Dat roept om wraak 1 En de geuzen zijn schaamtelsos genoog nog te durven zeggon dat zij voor de vry- heid zijn Ja, eene vryheid die bestaat in de catholieken te vervolgen, in 't gevang to werpen, te verbannen I O geuzery I a Samengeperste lucht. Terwijl men in Europa nog slechts den stöom ge bruikt voor het spoorwegverkeer, hebben de Amerikanen reeds de genuebten van het Electriksche verkeer gesmaakt en zij beginnen dit zelfs nu reeds los te laten voor het verkeer met samengeperste lucht. Op den Manbattan-spoorweg worden tegenwoordig uitsluitend locomotieven met samengeperste luebt gebruikt en de bekomen uitslagen zija schitterend Daar men zegt. De Yankeebladen noemen dan ook de electriciteit verouderd. De voordeelen van de locomotief met samengeperste lucht zijn, dat zij geen koolwagen behoeft, geen rook maakt, geen sloom afgeeft on geen gerucht maakt. De ideaallocomotief dus I O is nu voorstaan der van het Z. A. S. Volgens hem is de reddiog der samenleving daarin alleen gelegen. Eens het Z. A. S. tot stand ge bracht, dadelijk wordt België in een lui lekkerland herschapen. En dat zou vooral naar de goesting zijn vau den afgestrafte want grootere lekkerbek is er niet te ont moeten. Hoteliers te Brussel en aan 't zee strand weten er van te spreken. Maar onze lekkerbek moet het vroeger niet geweten hebben dat Z. A. S. die kraebt bezat van al dat lekkere en smakelijke te bezorgen. Immers op 3 April 1895 stemde hij tegen het voorstel om het Z. A. S. op de gemeontekiezingen toe te passen. Bij mannen zonder princiepen stelt men zulke tuimeltoeren gemeeülyk vast, ten ware men aanuemen zou dat ze 'neu slag van 't zeel weg hebben 1 derlinge en OQmenschelijke leerstelsels over recht en verdraagzaamheid. Wij lezen in Le Petit Bleu geuzenblad der hoofdstad 8 Maar indien de anticlerikalen, gedu- rende die 17 jaren, tijdstippen van ver- n flauwiug hebben gehad, zij toch hebben zich weten te herinneren van de ernstige oogenblikken van dien dag (7 Sept. 1884) waar het geweld het recht heeft gediend. Deu 7 Sept. 1884 heeft het geweld het recht gediend Niet meer dan dat. Dus het was met recht eu reden dat de geuzen te Brussel de catholieken sloe gen en het blood deden stroomen 1 Zij, de geuzen hadden gelijk Behoort hun de straat dan gausch alleen toe dienstdoende Apotheker: Zondag 22 Sep tember 1901, M. Ghysselinckx, Mo lenstraat. ALMANAK van komt te verschijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus Christus J902 is mer kelijk vergroot en verbeterd hij telt 128 bladz. eu is versierd met platen voor stellende de H. H. Benedictus, Maurus eu Placidius, O. L. Vrouw van Vrede, de Abt-piimaat der Benedictijnerorde, Z. H. den pauselijken Nuutius te Brussel, enz. De lezingen zijn zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Post 36 centiemen, te verkrijgen ten Bureelo van Den Dender bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. AALST. OREEMBOTER. Markt van Zaterdag 28 September. o 150 kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,00 tot0,00 per kil. Uoteroiarkt. Heden zaterdag werden 383 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3060 kilos. der Staatsmiddelbare Jongensschool, morgen Zondag 29 September. Tee hebinnebeng De vergadering voor den Stoet zal plaats hebben ter Graan markt om 2 uren en niet op 't Esplanade plein gelijk 't programma het vermeldt. De heeren der Commissie ver- zoeken de inwoners hunne wouing to bevlaggen. Program ma der Concerts ter Groote Markt. Koninklijke Harmonie, om 11 uren 's voormiddags. Bestierder M. Leo Wal pot. 1° Avec Aplomb, Marsch Volstktd. 2° Quilaumt Teil, Openingstuk. Rossini. 3° Duo Concertant pour Hautbois et Clarinette (solistes MM. D'floir en Lensseus Saupx. 4° Groote Fantasie op Rigolelto. Yirdi. 5° Le Moulin de la Föret Noire, idylleEtlknbbrg. O Fanfaarmaatschappij Les Amis con stants, om 4 uren namiddag. Bestier der M. H. Vandeb Linden. 1° Marche des Amit de Flore Norbl. 2° Le Moulin du Hameau, Ope- ningstuk Misdag, 3° Air du CMteau de Renilmorth voor baauin, (solist Mr La- deuze Ernest) Couronb. 4° La Navarraise, Caprise. Grégoirk. 5° l'A/ricaine. Groote Fantasie. Meykrbbbr. 6° Rondo pour Cornet solo, (solist Mr Van Belle Désiré). Jonnaux. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft surveillant be noemd te Audenaarde, den E. H. De l'Ar- bro, priester uit het Seminarie. Zondag 6 October, plechtigheid van O.-L.-V. Roozenkrans, te verdienen den Aflaat van Portiuucula. Zondag 6 October en de 3 volgende Zondagen, algemeene kerkbezoekingcu tot het verdienen van den Jubile van het H. Jaar. Voor de 3 Parochiën te samen te ver gaderen in de S'Martinuskerk, ten 3 uren. ie nieuwe jaargang is begonnen van de NIEUWE wie dus verlangt in te schrijven op die schoone uitgaaf, wordt verzocht ons zulks zoo spoedig mogelijk te laten weten. verschijnt alle wekeu, in 10 bladzjjden, met menigvuldige platen en aangename lectuur. Het is de goedkoopste Illustratie die er bestaatzij kost per jaar Voor AalstFr. 3.60 Belgie 4.20 het buitenland 6.30 De nieuwe inschrijvers wordeu ver zocht, duidelijk huuno namen on adres sen op te geveo, op het bureel van ons blad. Het burgerlijk Eereteeken van 1* klas is toegekend aan deu beer Van den Abeele, Schepen van Smetlede en de Mi dalie van 1* klas aan den heer P. Van oen Bossche Gemeenteraadslid van Moorsel. Proficiat Rap A n ad nieuwe en belangrijke ■DHL AUei af8lag der prljzen> 50 lit. volledig fr. 5.. i fr.1,00 100 lit. volledig fr. 6"l9-nCll0n fr.1,25 Nieuwe sterke branders. Toestellen voor verwenning en verlichting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan, 20, Brussel. HOF8TADE. Donderdag na middag is do E. H. Van Wassenhove, Onderpastoor van Wieze omtrent het roode huis iu de Dendervaart verdronken. De E. H. Onderpastoor welke onze Stad Aalst had verlateu, volgde de Vaart om huiswaarts te keereu zijn getijden lezende. Omtrent het roode huis gleedt zyn bre vier hem uit de hauden iu de richting van 't water en door de poging om hem op te vangen verloor bij 'teveowiebt en stuikte de vaart in. Hij was miu of meer lijdend aan zenuwachtigheid. Een vrouws- peisoon in de nabijheid boorde bem om hulp roepen en zij op hare beurt, riep de hulp in van een landbouwer niet ver van daar aan den aardappeloogst bezig. De landbouwer snelde toe, doch toen hij ter plaats aankwam was de E. H. Onderpas toor reeds ia de diepte verdwenen. Do E. H. Van Wassenhove wandelde met zijn paraplu onder den arm en men vond hem met de kruk in 't slijk steken. Zijn hoed dreef ook op 't water. Dat de ongelukkige drenkeling al zijne krachten heeft inge spannen om zich te redden is zichtbaar aan den kant van de vaart. Het lyk werd slechts 2 uren na 't voorval opgevischt en men schrijft 't lang zoeken toe aan 't voorbijvaren van een sleepstoomboot. De E. H. Van Wasseuhove was vroeger onderpastoor to Vlierzele, is geboortig van Eecloo en beeft den ouderdom van 41 jaren bereikt. Men zegt ons dat de verslagene terugkwam uit Lede alwaar liy een bezoek had gebracht aan zyn zwa ger, M. Van Zandycke, ontvanger der rechtstreekscbe belastingen, 't Is waarlyk ongelukkig aldus aan zyne dood te gera- keD. Des morgens had hij Mis gelezen in de Ste Aonakerk te Gent en een bezoek gebracht aan zijne zuster op 't Klein Be gijnhof. SohrikkeHjkeKasteelbrand. Vrijdag 27 dezer, om 4 uren's morgens, ontstond er in den middenvleugel, op de tweede verdieping braud iu het Kasteel van deu Heer Baron de Mont Blanc, te Neyghem bij Meerbeke. Het kasteel dag- toekent van de lle eeuw. Schrikkelijk ontwaken. De familie van den hear Baron bestaat uit acht per sonen, de heer Baron en zijne Dame met zes kinderen er zijn vele bedienden. Eene dienstmeid werd door deu reuk wakker en zag eene groote klaarte, deze riep braud I brand I hulp I hulp en op eens werden al de bewoners als by too- verslag op den loop gezet om zich te red den zonder zelfs aan kleedy redden te mogen denken. De Heer Baron, Mevrouw do Baronnes en hunne zes kinderen moesten in nacht gewaad vluchten en een uur later andore kleedereu bezorgd worden. De brand woedde hevig voort, terwijl enkelen in de benedenzalen van het kas teel een 1/4 der meubelen hebben kunnen redden. Rond vijf uren kwamen de pompiers vau Meerbeke toegesneld die, door hun onverpoosd spuiten en alle krachtinspan ningen den uitersten linkervleugel en het plafon en zijmuren der voorzaal des kas- teels hebben kunnen bevryden, om wat er nog in bewaard werd te kunnen uitha len. Dak, torenkroon, dunne binnenmu ren, schouwen storten beurtelings in en maken nieuwe haarden waarvan de vlam men boven de hoogste boomeu uitsloegen. Hartverscheurend. De drie kleinste kinderen zijn naar het kasteel van den Heer Baron de Failly van Meerbeke ge voerd, de drie grootste waren naar de pastory van Neyghem geloopen en dezen kwamen na twee uren terug om hun kasteel te bezichtigen. Hunne ontroering was hartverscheurend. De Heer Baron moest zijne Dame in de lenden vasthouden op het zien naderen barer zoo geschokte kinders die in de armen vielen van hunne Moeder en Vader en te ramen overvloedige tranen stortten, nu en dan de woeste vlammen aanstaar den als vroegen zij Hoe 1 Waarom I Om zes uren bleven slechts de muren des kasteels nog recht staan en was men altyd bezig geweest met te redden in den uitersten linkervleugel, waar eene over- groote bibliotheek en eene kas met titels werd bewaard, in de voorste beste zaal werden eenen scboonen luster en twee prachtige schilderijen bewaard en later uitgehaald. De muren bersten, de gootwerken val len af, menige balken waarvan de anker» losgebrand zyn vallen in den vuurpoel eu de oude muren blijven bouwvallig recht staan, velen zijn geborsten en dreigen in te storten. Dieven. Het balssieraad van Me vrouw de Baronues en andere sieraden der kleinen die gered werden en in de ontroering op eene tafel of kas geplaatst, werden ledig gevonden by eon nader onderzoek door den heer Baron werden op de sieradendoos van het halssieraad sporen bevonden van bemoerde handen. Het verlies was nog niet groot genoeg UI De verzekering. De Heer Baron vertelde mij dat het kasteel om zoo te zeggen niet verzekerd was. Mevrouw de Baronnes zegde tot hare zuster En mijne schoone kantwerken, ik had er voor eene overgroote waarde Het nieuws werd spoedig rondverteld en nieuwsgierigen stroomden naar het tooneel der ramp die nochtans niet meer werden toegelaten in het park alwaar de dienst van policie nu waargenomen wordt door drie veldwachters en vier gendar men. Telegrammen werden naar alle zijden rondgezonden, om den diefstal bekend te maken. Eeue dieustmeid wordt verdacht. X. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, z -nuwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA Defgnóe, 3, Square Marguerite, Brussel. De toestand van de katoenny ver beid te Gent, begint miu of meer te verbe teren. Iu eenige fabrieken werkt men reeds vijf eu in anderen zelfs zes dagen per week. Het is op te merken dat de fabrieken op den builen miuder te lijdeu hadden dan die in de stad. Slimme schelmen. Eene bende schelmen in Toskaueu en Umbrië heeft een nieuw middel gevonden om ougestraft en naar hartelust te kunneu stelen. Zij oefenen bun bedrijf uit op de veemarkten. Eenige van hen ziju toegerust met hand spiegels, waarmee zy ossen en koeien do zonnestralen in de oogen zenden. De dieron worden hierdoor letterlyk razend, rukken zich los en snellen woe dend over do marktplaats. Bij de woeling, die hierdoor ontstaat valt het de kerelels gemakkelijk naar har telust te stelen. Verleden woensdag oefenden zij hunne schelmerij mot het beste gevolg uit op de jaarmarkt te Castel del Pianos. De door zonnestralen razend gemaakte dieron wieipen iu hun wilden loop alles onderste boven. Veel menschen werden omverge worpen en gekwetst. Toen het geharrewar voorby was en de dieren weer rustig waren geworden, be merkte men dat een 2Gtal marktbezoekers waren beroofd van alles wat zij bezaten. Woeling onder de landbouwers. L)e bewegiug ouder de laudbouwende bevolkiog vau Latium, die iu do laatste jaren telkens ia deu zaaitijd weêr opnieuw opkomt, neemt dit jaar een ernstiger uit breiding aan. De laudbouwers nemen bezit van bij zondere gronden en willen met alle ge weld daarop voor hunne rekening zaaien, terwijl zij oude rechten ter verdediging hunner handelwyze inroepen, die, zeggeu zij, weiten onderdrukt door den vei koop van de goederen der geesu lyke vereeni- giugeu eu üe afschaffing der leeaen.

De Denderbode | 1901 | | pagina 2