Bij Van tak op tak. Geen kwaad g0Tg tni""n d,J Geëerde Lezers, Benedictas' Kalender, 0. L. Vr. van Affligem ENGLISH CLUB. Nijverheidsschool. De nieuwe Bisschop vau Luik. PRACHTVERT00NING VONDEL Stad Aalst. - Werkbeurs. Boekennieuws. Tentoonstelling Allerhande Nieuws. ■Deo Auer af8lag der prijzen Holland. Frankrijk. THl QO'PAATl hebben w'j uiibgiecp dat het (ie E H Van Wassenhove is welke do verledene woek aan 't 'Roode Huis te Hofstade zoo ongelukkiglijk is verdronken. Het ongelukkig slachtoffer is de E. H. De Heuvel, slechts sedert eeuigen tijd Ou derpastoor le Wieze. De groene Teppen van Cbipka over 't droevig voorval sprekende, schrijft Droef 1 Droefer zijn er die willen - hebben dat M. den Onderpastoor vrijwillig in 't water geloopen is. Dat is valsch... Waar haalt men zulke ge- n dachten. Ach, 't geestelijk heeft de kaart misgeven met de rijke woesterij te steunen tegen 't volk... Het is eene ramp voor den Godsdienst, dat zoovele n Geestelijken in dezen belangrijken strijd partij kiezen voor de rijke be- waarders. Indien, groene Judas, er hier of daar, eenige lieden worden aangetroffen die hunnen vroegeren eerbied voor de Gees telijkheid hebben verloren, dit is uwe schuld, dat moogt gij ouder uw hoofd De snoode beleedigingen, de hatelijke lasteringen, de vuige versmadingen die gij wekelijks in 't Land van Aelst en Le Werkman naar 't hoofd slingert van Z H. den Paus, van II.H. onze Bisschoppen, van de E.E. H.H. Pastoors, Onderpas toors en Kloosterlingen, ziedaar wat bij sommigen den eerbied voor de Geestelijk- beid heeft gekrenkt... De groene organen krioelen wekelijks van beleedigende, lasterende en versma dende uitvallen tegen onze Geestelijkheid, In 't nummer van 't Landin 't zelfde nummer dat gij schryft dat onze Geeste- iijkheid den vroegeren eerbied heeft ver loren, treft men niet min dan ges beleedi gingen en lasteringen tegen haar aan. Ziedaar de oorzaak Ach, de geestelijkheid heeft de kaart misgeven? Ja bij u,bij uwen broeder Dolf, bij 't Leeuwke Plancquaert, bij de wereld hervormer De Backer heeft zij de kaart misgeven. Waarom?.... Ja waarom Omdat zij aan haren eed van gehoor zaamheid aan den Bisschop wil getrouw blijven en de groene volksbedriegers in hunne judasserijen niet wil steunen.... En inde irce, van daar uwe baatvolle gramschap tegen onze getrouwe, voorbeel dige en alom geachte Geestelijkheid 1 Ware het Diet dat de groene judassen, het princiep van Voltaire in werkius stellen Liegt en blijft liegen er gal altijd iets van overblijven wij zouden ze maar laten begaaD, doch nu achten wy het als eene plicht de verantwoorde lijkheid toe te schrijven aan hen die ze waarlijk to dragen hebben 1 DE MIDDENWEG. De raad die een geleerde ons biedt is Drink toch bij uw maaltijd niet, Laat eerst twee uur er na verloopen Wilt gij op goede voeding hopen. Daartegen zegt ods Pastor Kneipp, ten minste als ik hem goed begrijp Wilt gij gezond en krachtig heeten drink wijn of bier dan vóór het eten. Mijn doctor die toch op mijn eer gekend staat als geleerde heer zegt mij - en zijn klein oogskens bliuken- Bij uwen maaltijd moet gij drinken 1 Wien moet, ik toch, gepijnde man, vau deze drie gelooven dan Mij dunkt: is'tgeen men drinktmaar echt dan hebben ze alle drie het recht... Ik drink dus vóór en na het eten en zal 't aan tafel niet vergeten roode en groene volksfoppers zeggen van de wet op do arbeiderspensioenen door 't catholiek mi nisterie tot stand gebracht. De Handelskamer te Parijs, het wets ontwerp op de arbeiderspensioenen onder zoekende bij de FraDsche Kamer inge diend, heeft in een verslag met den meesten lof gesproken over de Belgische wet eD, in een weosch bij eenparigheid gestemd, Minister Milleraud verzocht zich te doordringen der princiepen van dezo wet. Wat kaakslag voor onze roode en groene volksfoppers De socialist Millerand door de open- denkwijze, gedwongen in Frankrijk, het voorbeeld te volgen der Belgische catho- lieke Ministers 1... Dat zal niet beletten dat de roode en groene keffers tegen do pensioenwet zul len blijven bassen I Vrijmetselarij. De vrijmetselaars hebben eene groote vergadering gehouden te Parijs. Weet gij wat zij eischen de afschaffing der catholieke militaire krin gen, de volledige verwereldlijking van het onderwijs, de afschaffing van het stemrecht voer de priesters, de vrijheid voor allen om piiesterkleeren te dragen, de uitscbrabbiug der plichten jegens God in het schoolprogramma, enz. En dan zijn er nog domkoppen, die gelooven dat de vrijmetselarij, enkel een liefdadig genoot schap is en zich met geen politiek bezig houdt 11 Schrik voor mirakels. In het gasthuis van Angoulème, Fiankiijk, heeft men geweigerd zekeren Gargam te onder zoeken, uie daar te vergeefs verzorgd ge weest was voor eene erge ziekte en die nu te Lourdes wonderbaar genezen is. De wereldlyke bestuurders van het gasthuis vreezen te moeten erkennen dat er een mirakel gebeurd is. Bij die kleingeestige hanuelwyze hebben zij nog eene hatelijk heid gevoegd zij hebben den ziekendien der afgesteld, uie Gargam naar Lourdes vergezeld had 1)1 Werkmanspensioenen. Het mi nisterie van arbeid heeft maandag mor- gend het 90,000® mandaat van den eersten semester der werkmanspensioenen uitge geven. En het werk is niet afgeloopeu. Meu schat dat in 't geheel 160 a 170,000 pensioenen zullen toegekend worden. Men schat dat alle pensioenen tegen 15 November zullen geregeld zijn. Het is plicht buide te brengen aan bet departement van arbeid, voor de snelle wijze waarop het dit reuzenwerk heeft tot stand gebracht. gens groene Pie, 9 maal 9 is Negen maal negen is. schrijft hij, achttien... (IFer&»jrm 27 Septem ber 1901.) 't Is weerdig van den groenen Tepper: die ontdekt beeft dat de Lange Zou straat te Aalst op de Groote Merkt uitkomt om dat meu daar iu den tijd zout pleecbt te verkoopen Die de Chineesche stad Tien tsin in een generaal herschiep die wreed deed moorden En het wonderste nog van al, die twee sigaren kan oprooken en er dan nog eene kan van weggeven... Nu die groene Teppen heeft dan nog de pretentie van aan Jau en alleman de les voor te spellen en te beweren dat hij het is die de wereld verlicht... Maar wat is't?... O. L. Heer moeter toch van alle soorten zijn getal hebben. Broederlijke scherreweg. 't Is in eene groote stad, of 't in Europa of iu Amerika is dat komt er nu niet op aan. In die stad hebben de socialisten verscheidene inrichtingen gesticht om er voordeel uit te trekken, onder andere eenen winkel om er winkelwaren goed kooper te kunnen bekomen. In dien wiokel was een gerant die er woonde en de winkel werd gediend door eene winkeldochter. Nu het gebeurde dat de winkeldochter gedurig te kort kwam. Uit den koffie, het suiker, de zeep, enz., kon zij zooveel niet verkoopen als bet eigenlijk moest zijn en altijd geweest was. Men waakte, maar mon vond niets tegen de windeldochter in te brengen nochtans ze kwam te kort en bleef te kort komeD, en ten langen laatste zond men ze weg en men nam eene andere. De nieuwe winkeldochter kwam echter ook te kort. Het gebeurde nu dat op zekeren avond de winkeldochter naar huis ging met de werkvrouw, die nu en dau bij den gérant kwam kuischen en schuren. En zooals 't gaat als vrouwen samen zijn, men sloeg een praatje. Men praatte dus eu 't kwam te pas van wasschen en plassen en de werkvrouw zei dat het toch een schoon dingen was als men alles in 't groot kon koopen, gelijk de gérant deed. In 't groot zei de winkeldochter zoo,... ze hield zich in, maar peisde niet temin. En als ze alleen was, dan herhaalde ze tot zich zelve In 't groot't en is nochtans by mij niet dat zij in 't groot koopen... De winkeldochter maakte ten slotte het geval bekend aan de bazen van 't rood kraam. Daze stelden een onderzoek in en t kwam weldra uit vanwaar de kuipkens zeep van den gérant kwamen. De groote bolleu beslisten echter de klassenjusticie, zooals zij in die stad het gerecht ook noemen, met de zaak niet in te laten. Moest het uitkomen, zei degene die daar de muile heeft, hoe de neven en nichten hier scherreweg spelen, dat zou kunnen slecht zijn voor de partij; en waar lijk er zijn in de streek al roode winkels genoeg die bokkesproogen maken. Bijgevolg men zou het potje gedekt laten. Maar zoo verstond het de familie der winkeldochter niet, die op verdachte ma nier was weggezonden. Ze wist in de gebuurte en zelfs in den winkel zoo te stekken en te hersen- pikken dat de gérant besloot eruit te muizeu. Ziedaar een staalken van roode eer lijkheid, juist lijk het is, noch miu noch eer. Waar is het gebeurd, zult go vragen Wel, vraag het eens aau Vooruit, die moet op de hoogte zijn van zulke zaken. Te Gent worden meetings ingericht van twee liberale volksvertegenwoordi gers, MM. Loiand en Hymaus. De eerste komt spreken tegen het tnili- tarism, de tweede komt klagen dat het legerontworp der regeering niet militarist genoeg is. Wie moeten wij nu te vreden stellen? 't Is gelijk bij de socialisten de eenen willen vrouwenstemreebt, de andereu niet de eenen zijn voor de E. V., de an deren zijn er tegen. Zouden de liberalen en socialisten niet beter doen, te wachten tot ze 'c eeus en tot akkoord zijn, alvorens last te verkoo pen en lawijd te maken Het priesterkleed. De kwestie vaD liet iJiagen van bet priesterkleed is in Fiankrijk voorgoed opgelost door een arrest van het Verbrekingshof, op talrijke beweegredenen gesteund, dat de beslui ten waarbij het dragen van het priester kleed wordt verboden, in al de gevallen onwettig verklaard. De godsdiensthatendemaires van Krem- lin-Bicétre en elders, alsook hunne Bel gische totjuichers, hebben zich eens te meer belachelyk gemaakt en 't is al. Een socialistisch schandaal. Een logiebroeder, M. Mottard, had over twee maanden iu deu gemeeuteraad vau Hoei eeu zoogezegd «klerikaal schaudaa'l» aangeklaagd, dat in hel gasthuis aldaar zou gebourd zijn bij sprak van dwang door de Zusters op stervende vrijdenkers uitgooefend. Een onderzoek werd inge steld, en maandag werd de uitslag ervan meegedeeld aan den raad daaruit blijkt dat er aan de Zusters en deu Almoezenier van het gasthuis niet het het minste kan verweten worden, maar dat integendeel oen gekeude socialist van Hoei een schan delijken dwang heeft uitgeoefend op een stervende. De liberale leden van deu raad zelf hebben moeten hulde brengen aan de Zusters en dun Almoezenier. De 24uren dag wordt in Frankrijk ook in voege gebracht, op bevel van M. Mougeot, onderstaatssecretaris bij den Frauschen postdienst. Om zeep Een briefschiijver van La Bataille. meldt aan zyn blad den val van de socialistische samenwerking La Perseverance, van Nijvel. In den vorm vau lijkrede zegt bij Die samenwerking - was slechts een vuil nest, eene plaats vau zedenbederf, een stinkend luizen- hol, eene bron van geldklopperij, cdz.» Verder zegt bij nog Zondag l ad eene vergadering plaats. Meu keef er over- boop. De boekhouder werd verweten voor dief, enz. Maandag zal men de vertakking van Wavre verkoopen, in - afwachting dat men die van Nijvel ook verkoope. De profundis, hoeden af. Amon. Het voorzitterschap der Kamer. - Een Waalsch blad, Le Pays Wallon zegt, uit vaste bron te weten dat M. De Sadoleer hel voorzitterschap der Kamer, bij de heropening in November, niet meer zal aanveerden. De XX' Siècle zegt zich gemachtigd, dit nieuws te bevestigen. Maar, voegt het blad erbij, die beslis sing is slechts genomen ten gevolge van persoonlijke redenen van welvoeglijk heid, die er tijdens de laatste zittingen voorkwamen. Priester. Een razend anti-klerikaal blad schrijft bet volgende De openbare onderwijzer is zedelijk een ambtenaar van den verhevensten rang hij is, zonder de minste grootspraak, be kleed met een waar priesterschap en mag dus niet als een verstooteling behandelt worden. Dus een blad dat de ware priesters ver afschuwt weet den onderwyzer vau zijn hart niet beter te vergelijken dan bij eenen.... priester. Maar, indien de officieele ondewijzer niets anders is dan een priester, 't is te zeggen, een van die mannen welke, vol gens de leering der vrijmetselarij, uit de samenleving moeten gebannen worden, dan moet men hem ook als een priester behandelen en hem, op zijne beurt uit de samenleving stooten. Ziedaar nog eens de liberale logiek op heetordaad betrapt. Plaatskensjacht. Maandag heb ben iu 't Jubelpaleis te Brussel, examen plaats gehad voor de bediening van hulp klerk der spoorwegen,met eene jaarwedde van 900 fr. en Dijnsdag voor de bediening van treinwachter. Voor de 120 beschikbare plaatsen van hulpklerk, hebben zich 1400 kandidaten aangeboden voor de 150 plaatsen van treinwachter, hebben 1800 jongelingen aan den wedstrijd deelgenomen. Socialistische onverdraagzaam heid. De socialistische gemeenteraad van Seraing heeft de onderwijzers afge steld, die er in toegestemd hadden de cate- cbismusles in de efficioelo lagere scholen te geven. Die hatelijke en onwettige be slissing zal zonder twijfel verbroken wor den zij toont eens te meer met welke gevoelens de socialisten jegens den gods dienst bezield zijn. ALMANAK van komt te verschijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus-Christus 1902 is mer kelijk vergroot en verbeterd hij telt 128 bladz. en is versierd met platen voor stellende de II. H. Benedictus, M&urus en Placidius, O. L. Vrouw van Vrede, de Abt-primaat der Benedictijnerorde, Z. H. den pauselijken Nuntius te Brussel, enz. De leziogen zijn zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Pust 36 centiemen, te verkrijgen ten Bureele van Den Dender bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. Lessen van vreemde talen voor Volwassenen. Dames en Heer en.) De leergangen zulleu plaats grijpen ten Stadbuize Voor het Engelsch Eiken Zondag, Handelsklas vau 8 tot 9 uren 's morgens. Lagere a/deeling vau 9 tot 10 uren Leeraar M. Wannyn. Voor het Duitsch eiken Donderdag. Lagere afdeehng van 7 »/i tot 8 ure 's avonds. Handelsklas van 8 tot 9uren, Leeraar M. Sonntag. Het bedrag der inschrijschijving voor het gansche schooljaar en voor al de les sen beloopt slechts tot 10 frank, betaal baar in 4 maal, vóór 1 Januari. Twee lessen mogen kosteloos gevolgd worden als proeve. STAD AALST. Schooljaar 1901-1902. Maandag 7 Octoberherbeginnen de leergangen van de voorbereidende af lee- ling en van het eerste, tweede en derde studiejaar der Nijverheidsschool, te Aalst, (Koninklijk Besluit van 18 Decem ber 1897). Deze leergangen zullen gegeven worden van October tot Pascben in de lokalen van St-Martinus-Gesticht, Esplanade, te Aalst, des Zondags iu den voormiddag ten 9 uren, én op de weekdagen, eiken avond van 7 tot 9 uren. De leeriingen die begeeren de lessen te volgen moeten zich ten laatste Zondag 6 October, doen in schrijven bij den Heer Bestuurder, E. H. Van der Scheuren, Espla nade, 7, Aalst. De leergangen zijn kosteloos. Echter wordt, bij de inschrijving, eene borg ge- ëischt van 5 franken, welke, behoudens de voorwaarden in bet Reglement van inwendige orde voorzien, na verloop van het schooljaar, wordt teruggegeven. De Bestuurraad der Nijverheidsschool, benoemd door Ministerieel Besluit van 25 Juni 1898, is samengesteld als volgt M. Doctor Th. Do Naeyer, Nijveraar te Aalst, Voorzitter. Leden: M. Alexander Van de Velde, Gemeenteraadslid te Aalst M. Baron Leo Bethune, Schepen der stad M. Eugeen Moens, Nijveraar te Aalst M.E. deCoquéau des Moties, Nijveraar te Aalst; M. P. Van Gysegbem, Nijveraar te Aalst. Schrijver E. H. Van der Scbueren, Bestuurder der School Esplanade, 7. Een telegram uit Luik kwam ous don derdag berichten dat Mgr Rutten, de ge leerde en talentvolle schrijver, do geëerde prelaat, tot opvolger van Mgr. Doutreloux was benoemd. Mgr Rutten werd geboren in het Vlaam- sche gedeelte van het bisdom Luik, te Goystingen, bij Maeseyck,op 18 December 1831 en is dus bijna 60 jaar oud. Hij werd priester gewijd iu 1867. In 1873 werd by bestuurder benoem I van het Sint Rochus seminarie, in 1878 van bet seminaiie van Sint Truien on in 1879 tot vicaris-generaal vau Mgr. Doutreloux. De nieuwe Bisschop behoort tot rene catbolieke en uiterste godsdienstige fami lie. Een zijner broeders was vroeger pau selijk zoua<if en thans provinciaal raads lid een andere maakt deel van het ka pittel der cathedraal van Luik en eeu zijner Deven is onlangs naar de missiën van Cbina vertrokken. Hoewel de gevoelens van Mgr Ratten op economisch en sociaal gebied niet overeenkwamen met het hoogere perso neel van het Luikscb Groot-seminari-, stond hij niettemin altijd in groote ach ting en vertrouwen bij zijnen Bisschop. Daarenboven staat hij in de hoogste ach ting in de wereld der wetenschappen en der godsgeleerdheid. Men behoeft slechts een schrift van bem te lezen, eene redevoering van hem te hooren om overtuigd te zijn van den diepen geest, die in bem woont. Ook bij Koning Leopold staat Mgr Rut ten boog aangeschreven. Doudoidig morgend is Mgr Monebamp, aan het hoofd van bet capittel der catuë- draal den nieuwen Bisschop gaan geluk weuschen. Wij vau onzen wij kant zien in de benoe- miug van Mgr Rutten een goed voortee ken. Vlaming geboren eu als Vlaamscb lettei kundige, zal hij ongetwijfeld de stap- van zijnen weerdigeu voorganger volgen en bet Vlaamsch ondeiwijs iu do scholen van bet bisdom zijn recht geven en zoo mogelijk nog uitbreiden. Hij blijve lang aau het hoofd van dit belangrijk diocees, tot welzijn van het volk. Schouwburg van /Velst. Koninklijke Maatschappij van Zang- Tooneel- en Letterkunde *X L V.\n VAN RIEM. op Zondag 20 Oktober 1901, met de medewerking van Mevrouw FRET eu Mej. Clementine DIERCKX. tooneelspel in 5 bedrijven door H. VAN PEENE. Het Tooneel heeft plaats te Amster dam de eerste vier bedrijven spelen in 1626 bet vijfde in 1651. Prijeen der Plaatsen Voorbehouden genummerde plaatsen fr. 2,00; Beneden plaaisten fr. 1,50. Bovenplaatsen le rang fr. 1,00 2e - 0,50. Bureel 5 ure. Gordijn 5 ure heel stipt. N. B. Do voorbeboudene plaatsen en andere, zijn van Maandag 14 Oktober 1901, te verkrijgen ten Lokale der Maat schappij tot den dag der vertooniug, om 2 ure namiddag. Worden gevraagd 10 leerjongens voor tabakbewerkers, van 12 tot 16jaar; 2° 1 smeder hdve gast3° 1 goede huisknecht. Vragen werk 1 Vuuretoker en daglooners. Priesterlijke benoeming. Z. II do Bisschop heeft onderpastoor (2d® plaats) van O. L. V. var, Bijstand to Aalst benoem 1 den E. H. Eeckhou It, priester nit het Seminarie. Sint Joseph's buis, Drukkerij H. Vander- schelden, Ouderstra.it, N° 21. Thomas Morus door de Prinses van Craon, niou we uitgave, gebrocheerd fr. 1,00. Godvruchtige gevoelens van eene ziel die geheel aan Jesus wü toebe- hooren, gevolgd van eene korte en ge makkelijke manier om bet inwendig gebed wel te beoefenen, door den E. H. D. Pin- nart, pr. schrijver vau de Liefdevlammen tot J>'sus, 2° uitgave in 32, 290 bladz. fr. 0.65. Liuneuband fr. 0,95. Wijze om gemeenzaam met God te spreken gevolgd «au bet go«-d gebruik des tijds door P. Michiel Boutauld van bet Gezelschap Jesus, uit het Frausch vertaald door Hendrik Rembry, Priester- van het Bisdom Brugge, fr. 0,50. AALST. O CREEMBOTER. Markt van Zaterdag 5 October. o 110kilogrammen ter markt prijs fr. 3,10 tot 0,00 per kil. ermarkt. Heden zaterdag 393 klonteD boter ter markt ge- wegende te samen 3140 kilos. Vogelteell-Maatschappij van 't Land van Aalst. 2d" Driejaarlijksche Internationale op 12,13, 14 October 1901. Voor alle inlichtingen zich te wenden tot den Schrijver der Maatschappij Fe. Callebaut-Govaert, Overdekte Markt, Aalst. INGANGPRIJS t Zaterdag 12 October, van af 8 uren 's morgens tot 's middags 25 centiemen. In deu namiddag is de Tentoonstelling gesloten. Zondag 13 October van af 8 uren tot 11 uren voormiddag 50 centiemen Vau 11 uren voor- tot 5 uren namiddag 1 frank. Maandag 14 October 50 centiemen. IJzerenweg. Onze uuitabel van 't ver trek der treinen is als bij voegsel gehecht aan ons nr van heden. AALST. Woensdag nacht wer den er 150 struiken aardappels geroofd ten nadeele van Petrus Ledegeu, Moor- selsche Baan te Mijlbeek. De daders zekere Joseph Van Impe en sijne twee mededieven worden door de geburen op beeterdaad betrapt. Rap A 11 AT» nieuwe en belangrijke 50 lit. volledig fr. 5,. L fr.1,00 100 lit. volledig fr. 6«1 HnChOn fr. 1,25 Nieuwe sterke branders. Toestellen voor verwarming en verliohting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan, 20, Brussel. Eenige jagers van Brussel hebben te Dworp tusschen het struikgewas een menscbengeraamto gevonden, waarvan bet hoofd afgescheiden was en eenige meters verder gevonden werd. Daar naast lag een dolk en een portcmonnaie met 4 fr. Een grneesheer verklaarde dat het lijk bier minstens drie jaar moest gelegen hebben. Als een diploom van zedelijkheid aau de stad vnn eceur-et-cerveau meldt de IJatriote. dat bij bet openen vau het rechterlijk jaar meer dan honderd aan vragen werden gedaan voor Pro Deo's, waarvan omtrent d. helft voor echtschei dingsprocessen. M. d'Aymeries, een protestant, eigenaar van het kasteel van Auderlecbt hoeft dit domein afgestaan aan 18 Frau- sche carmelieten. Woensdag namiddag beeft eene erge. instorting in de Nothombstraat te Etter beek plaatsgehad, waar werklieden bezig waren met eenen loopgracht van 6 meters breedte te graven. Deschoorplanken bezweken onder het dringeu van den door den regen door weekten grond en vijf werklieden werden ouder de instortende massa bedolven. Het nieuws van hot ongeluk verspreidde zich onmiddelijk door de gemoente en de overheden eu eene groote menigte nieuws gierigen snelden ter plaatse. Door voreenigde krachten en met veel overleg, is men er iu gelukt, de werklie den onder do aardhoopen uit te halen. Geen hunner is gelukkig doodelijk ge kwetst. Zij worden allon in het gasthuis ver zorgd. Het parket doet een onderzoek, om do verantwoordelijkheid vast te stellen. Eeu 28 jarige vrouw, zekere V. N., wonende Korte Nieuwstraat, te Gent, beeft woensdag avond, rond 7 s/< ure, op den boek van de Korte Meir, eeu persoon, V. A., met wien zij samenwoonde, den inhoud eener flesch vitriool naar het ge laat geworpen. V. A. werd slechts licht gewond aan den hals, doch zijne kleóren zijn erg verbrand. Dadelijk aangehouden eu naar bet policiebureel gebracht, ver klaarde de vrouw dat zij gehandeld had uit wanhoop omdat A. haar dikwyls mis handelde en baar bet noodigo weigerde om de twee kiuderen, te voeden. De vrouw is terug in vrijheid gesteld. Een echte. Zoo, Jaalr, zijt ge nu ook socialist Ja, Gust, en gemeend, zulle I Zoo dat, indien ge nu twee koeien moest bezitten, gij er mij eene van geven zoudt Zeker zou ik er u eene vao geven. Eq als ge twee huizen zoudt be zitten, zoudt ge er mij ook een van geven? 'k Zou het heel zeker doen. Men is socialist of men is het niet. Dat is goed En als ge nu twee ko nijnen zoudt hebben, zoudt ge er mij natuurlijk... He I Ho I neen, dat niet I Hoe zoo, dat niet Waarom eene koe of eer. huis wel, en een konijn niet? Ja, maar ziet ge, koeien of buizen heb ik niet, maar ik bezit twee konijnen Korreloog giekten. Bij beraadsla ging van 10 Juli, heeft de Provincieraad van Oost-Vlaauderen de inrichting beslo ten van drie plaatsen van geneesbeer- toezichter om do korreloogziekte te be strijden. De Bestendige Deputatie zal bin non kort overgaan tot de benoeming der titularissen. Een officier voor den tuchtraad. Wij lezen in «le Gazet van Gent Voor de eerste maal sedert de berin richting der burgerwacht, vergaderde woensdag ten stadhuizo een onderzoeks raad, onder het voorzitterschap van den luitenant-generaal Bnsine, om te oordee- len over het gedrag van eenen kapitein, die beticht was van openbare dronken schap en dadeu tegenstrijdig met de tucht en de waardigheid van zijn ambt. De feiten gebeurden in Meide cfficier gaf zijn ontslag, docb liet zich kort daarna herkiezen. De raad was van gevoelen dat de feiten bewezen waren en van aard om te schaden aan de waardigheid van den officier en de tucht van «le wacht. De Koning zal uitspraak moeten doen over bet verslag, dat aan den minister van binnenlandscbe zaken is opgezonden. Do officier kan afgesteld of geschorst worden. Zondag namiddag is een elektrieke tram in botsing gekomen met eeue melk- kar vau Heusden, nabij het hofbouwge- sticht Daillière, Brussclschen steenweg te Ledeberg de kar werd in spaanders ge slagen en het paard wilde zich te midden van liet volk werpen, als een moedig voor bijganger het kon inhouden. Iutusschen echter was de melkboer onder het voorste platvorm van don tram gerold, zonder «lat men het gezien had en de tram was op het puDt voort te rijden, toen zekere beer V., den boer zag liggen en den geleider deed stoppen. De boer kwam er nu gelukkig met eenige schram men af. Automobielongeluk. Te Loenhout, aan do Belgische grens, is woensdag een automobiel iu volle vaart legen eenen boom gereden. De automobiel vloog in stukken, terwijl de toeristen, een beer en dame uit Brussel, doodelijk gewond werden. De laatste zou reeds overleden zijn. In het Luiksche. Voor het oogenblik geene verandering in den toe stand. De orde wordt niet gestoord on danks men 2500 werkstakers telt. De policie vau Luik heeft eenen werk staker aangehouden, voor aanslag op de vrijheil van het werk. Nog verscheiilene andere aanhoudings mandaten zijn afgeleverd. De afgeveerdigdcu der bonden hebben de voortzetting der staking gestemd. Schandelijke aanslag. Een be diende der socialistische samenwerking te Charleroi, zekere P., is zaterdag mor gend naar het gevang gebracht, beschul digd van schandelijke feiten, gepleegd op een 3 jarig meisje. Een andere werk man van genoemde samenwerking wordt voor gelykaardige feiten vervolgd. De toestand van Alfred Defuisseaux, verslecht zoodanig dat hij zijne vriouden wezeulijk onrust inboezemt. In de hoogovens van Marcinelle heeft een vreesdijk ongeluk bet personeel in outroering gebracht. De ingenieur dieustoverste Lamal werd verrast door eenen hoop gesmolten yzer en word in die Lava meegesleept. Men vond slechts zijn vreeselijk ver minkt lijk terug. Het ongeluk wordt toegeschreven aan eene kleine berst, die aau den oven was ontstaan, en die M. Lamal «laagste voren zelf had doen herstellen. Hij bad eenige oogeublikken te voren in hoi gasthuis een bezoek gebracht aau zieke en gekwetste werklieden der fabriek en kwam toen op den rand naast do leuning staan, om maals de herstelde berst na te zien. Juist scheurde zij open. Een stroom gloeiend metaal vloog hem tegen de borst en rukte hem mee in de diepte. Men heeft het lijk letterlijk uit het heete geutijzor moeten loskappen. M. Lamal was getrouwd en vader van 2 kinderen. Men overhaaste zich niet. Donder dag morgend trachtte de beer H., oud 65 jaar, wonende te Schipluiden, aau de Oude kerk to Delft de stoomtram te be reiken, wat hem ook gelukte. Aau de Haagpoort bleek echter, dat de man over- leiien was. Dr Volmer constateerde een bloeduitstorting in de hersenen, tenge volge van bet bard loopen. Het vertrek der Jesuieten. De vier paters provincialen vau het gezelschap Jesus iu Frankryk, zullen binnen kort een manifest uitgeven, uitleggend waarom zij besloten hebben naar den vreemde te gaan, iu plaats van de toelating te vragen. Een pater overste van Parijs, hierover ondervraagd, zegile dat de Jcsuieteu zich niet konden ontïerwerpen aan eeue wet, fr B len O VOlll en f Lux Wei strij

De Denderbode | 1901 | | pagina 2