Open deuren inloopen. Van tak op tak. Legerhervorming. Plaatsvervanging PRACHTVERTOONING VONDEL Stemrecht der vrouwen Rechterlijke kronijk. Benedictns' Kalender, 0. L. Vr. van Affligem Stad Aalst. - Werkbeurs. Boekennieuws.-,?™"" Allerhande Nieuws. On&e lezers zullen zich den storm herin neren, verwekt door den omzendbrief van den al te ieverigen hoogen ambtenaar van 't spoorwegbestuur, welke de dienstover- sten last gaf, besparingen te doen op het klein personneel. Uit inlichtingen is nu echter gebleken dat men hier weer te doen heeft met eene streek van het fonctionnarisme, dat er steeds op uit is, vooral in het spoorwegen- bestuur, den minister in de oogen van zijne onderhoorigen en ook bij het publiek hatelijk te maken. Ook vielen de liberale en socialistische bladen er op als de gieren op een kreng en het scheelde niet veel, of men zou de kleine bedienden wel hebben opgehitst, den minister te steenigen. Wat aanleiding tot den beruchten om zendbrief heeft gegeven, is eenvoudig dit Verleden jaar zijn er voor deu ver zwaarden dienst, ter oorzake der Parijzer tentoonstelling eene massa bijgevoegde beambten aangesteld zelfs nieuwe posten bijgemaakt. En die posten zyn nog allen in voege, de beambten nog in dienst. Welnu, de zin der circulaire had, vol gens de bedoeling van den minister deze moeten zyn dat, wanneer een dezer bijge voegde beambten om de eene of andere reden aftrad, hij niet vervangen moest worden en de post ophield te bestaan. Kon men diezelfde beambten doen op schuiven of benoemen in de plaats van andere titularissen of bedienden die stier ven of aftraden, dan moest men het doen, zonder er nieuwe aan te stellen, alzoo ge legenheid vindend ook op deze manier die bijzondere posten te niet te doen. Niets is natuurlijker dan dat. Toch heeft een liberale volksvertegen woordiger van de gelegenheid gebruik ge maakt, om zicli voor deze reden de weelde van eene interpellatie te veroorloven, om zijne kiezers te doen zien dat hij niet voor een O in 't cijfer in de Kamer zit. Het is M. Buyl, van Oostende, die zich met dit vuil werk gelast en op zich ge nomen heeft de Kamer eeuige uren van haren kostbaren tyd te doen verliezen. M. Buyl loopt dus eene opene deur in. Maar hy zal zich eene buil loopen. (Handelsblad.) Waarom was hij er niet bij. Er kwam een comiteit tot staud om den prie ster het schoollokaal te verbieden. Men dacht eerst dat M. Braun, burgemeester van Gent, er deel zou van maken, maar de magistraat bleef er buiten. Le Bien Public denkt te weten hoe het komt. De man, zegt het blad, zal denkelijk het werk zijns vaders ingezien hebben, dat deze laatste als schoolopzichter uitgaf. Daarin staat, onder andere, te lezen Het geloof is een licht, en zonder dat licht, is noch deugd, noch zaligheid, noch troost bier beneden. Zon bet misschien zyn, omdat hij hier over denkt gelijk zijn vader, dat de libe rale burgemeester van Gent zijue kinderen steeds aan katholieke handen heeft toe vertrouwd Ze zijn tegen den godsdienst niet! Een socialistisch gemeente* aadslid van Chaumont (Frankrijk), citoytn Hum- blot, had het kerkelijk huwelijk zijner dochter bijgewoond. De roode groep, waarbij Humhlot behoorde, heeft hem aanstonds uit de partij gebannen en onweerdig verklaard om haar nog in den gemeenteraad te vertegenwoordigen I Honderd en tien jaar. In het stadje Blida. in de Fiansche kolonie Algiers, is eene vrouw van 110 jaar over leden. De oude vrouw was van Araabscke af komst en haar name was Aïcha-Khella- fia-ben-Mohamed. Deze vrouw had nog haar verstand, en wist van veel dingen, van den tyde eer de Franschen in Algiers waren. De Volkskamer vergaderde Dijnsdag 11. om over de legerh irvorming te beraad slagen. Niet min dan 30 redenaars zullen nog het woord voeren. De Backer komt aan den steert en zal 't groen licht in de zaak doen schijnen. Hij zal 't voorstel van den afgestraften priester Daens ont wikkelen, namelijk, van 't remplacement te behouden met recht dat iedereen maar zijn remplacant zal moeten betalen in evenredigheid van zijn vermogen, der wijze dat zij die zoo aim zijn als Job niets zullen af te duimen hebben, dat dc eene een centiem, de andere twee centiemen, 3 centiemen enz. enz. tot honderd duizend franks en nog meer zal moeten storten. Ge moet 'nen slag van 't zeel weg heb ben, om zulke dommigheid te durven vooruitzetten. De prijs der plaatsvervanging door het departement van oorlog wordt vastgesteld voor het dienstjaar 1901-1902, op zestien honderd frank (1,600). De vergelding toegestaan aan de vrij willigers met premie wordt vastgesteld ais volgt, voor het dienstjaar 1901-1902, beginnende met 1 October 1901 en eindi genen op 30 September 1902. Degenen die, te rekenen van 2 October eertskomende, zich zullen verbinden voor een milicietermijn, zullen zestien honderd frank ontvangen. Iluu diensttermijn zal aanvangen met 1 October 1902 zij zullen afgedaukt worden terzelfder tijd als de milicieplichtigen der klas van 1902 en onderworpen worden aan de lasten en verplichtingen opgelegd aan de reservisten (11% 12® en 13® klassen.) Degenen, die de plaats zullen innemen of den termijn voleinden van mannen behoorende tot de lichting van Citoyen Smeeta vervolgd. Het bureel der Kamer heeft op hei einde der zitting van Donderdag eene vraag ontvan gen van wege het parket van Luik, om Smeets te ver volgen. Het schijnt dat hy in eene meeting heeft gezegd Indien de regeering u in den strijd voor het A. S. slagen toebrengt, zult gij met slagen antwooiden. Tegen de bajo netten zult gij bajonetten en tegen de ge- Schouwburg van ,\elst. Koninklijke Maatschappij van Zang- Tooneel- en Letterkunde "X LA\I) VAM RIEM. op Zondag 20 Oktober 1901, met de medewet king van Mevrouw FRET en Mej. Clementine DIERCKX. iooneelspel in 5 bedrijven door H. VAN PEENE. Het Tooneel beeft plaats te Amster dam de eerste vier bedrijven spelen in 1626 bet vijfde in 1651. Onderwerp. Joost Vondel, Van Vondel of Van den Vondele, uit Antwerpsche ouders te Keulen, den 17 November 1587 geboreD, wordt met recht aanzien als de prins der Nedeilandsche dichters, en België zoowel als Holland mag hem onder zijne roem ruchtige kiuderen tellen, (l) De vader van Vondel, die denzelfden voornaam droeg als zijn zoon, was hoedenstoffeerder te Antwerpen en had voor echtgenoote zekere Sara Kranen, wier vader, Pieter Kranen, te Antwerpen als een voornaam dichter bekend stond. Zoo dat Hooft tot Vondel plag te zeegen Dat gij een dichter zijt bebt gij van uw grootvader Krauen. - Beiden waren doopsgezind, en om de vervolgingen te ontsnappen waar mede men hen voor huune leer bedreigde, vluchtten zij op zekeren nacht naar Keu len waar kort daarna onze dichter het licht zag. Vondel was dus even als Rub- bens een kind van België, dat gedwonge- ner wijze op vreemdeu bodem geboren werd. Zijne eerste kinderjaren bracht hij te Keulen over tot dat zijn vader het geradig vond zich met zijn huisgezin naar Noord-NederlaDd te begeven, alwaar de gereformeerde Christenen hunnen gods dienst nu oponlijk mochten belijden. Hij vestigde zich te Amsterdam en geneerde zich daar met deu kousenhandel. Vondel, nog zeer jong zijnde, trad in 't huwelijk met Maria De Wolf, van brabantsche pfkomst, en nam na de dood zijner ouders dprzelver broodwinning ter hand. Doch daar de dichtkunst al zijnen tijd en naar stigheid vorderde, moeide hij zich zeer weinig met den kousenhandel en liet alle weerschotenzult gij geweerschoten stellen. op zijne vrouw, na welkers dood bij wedu- 1901 zullen 1500 fr. ontvangen 1900 a 1400 1899 n 1300 1898 a 1200 1897 1100 1896 1000 a 1895 a 900 a 1894 a 800 1893 a 700 1892 a 600 Tot v roeger k lass500 De landelijke Raad der roode partij vergaderde Zondag 11. te Brussel om de kwestie van het vrouwenstemrecht te bespreken. Schooner kluchtspel werd er nooit ver toond. Mevrouw Vandervelde trad op om te verzoeken het vrouwenstemreebt eenvou dig ter zijde te schuiven zoolang het algemeen stemrecht voor de mannen niet is veroverd. Dus om de liberalen aangenaam te zijn en het cartel niet overal onmogelijk te maken foeffelen onze roodjes een deel van huu programma iu hunnen zak. Men zal het A. S. voor de vrouwen eischen als ze voor 't socialismus zullen gewonnen zijn, want ze niet te ver trouwen daar de godsdienstzin nog ze zeer bij haar heerscht. Wat kluchtspelers toch I Een dagorde werd eindelijk gestemd dat eene begrafenis met zinking is van 't vrouwenstemrecht. Smeets herinnert zich niet, die taal voerd te hebben. Ten einde de geesten niet tot gistiog te brengen, heeft M. de minister het Bureel der Kamer verzocht, deze vraag eerst in do zitting van Dinsdag aan de Kamer meê te deelen. (Petit Bleu.) Cijferklacht eener bedrukte vrouw Wat was 'k gelukkig toch, wanneer ik was all.. 1 Nu dat ik ben getrouwd zou ik willen scheên. Een jong'liog zei mij eens wij waren goed ge.. Ik gaf er aan gehoor, maar 't was wel tot mijn wee Nu komt hij soms thuis, 't was gisteren nacht weer.. Zoo zat als Bachus zelf, zoo dom gelijk een kei Ik heb geen geld of brood, geen kolen en geen.. Mijn hart is droevig en zijn buik is vol met bier Als ik een woordje spreek, hij babbelt er wel.. 'k Ben ten alle kante blauw van kneu ten op mijn lijf Hij houdt mij voor den zot en noemt mij soms prin.. 6 Wat heb ik toch gedaan, het is een wreede les I Den zaterdag brengt hy mij slechts een fiank of.. Zeg mij, ik vraag het u, kan ik daar mede leven Eilaas I wat droevig lot, ik had dit niet verw... 8 't Is ongelukkig toch, maar 't is te laat bedacht 1 Altoos een dronken man kan ik hem zijn ge.. Ik zeg aan iedereen, dit leven steekt mij tegen Als gij hem vinden wilt gaat maar naar de kan.. 10 Want groot'ren oliekop is elders niet te zien. M. De Sadeleer,voorzitter der Kamer is woensdag ten paleize door den Koning in bijzonder verhoor ontvangen opdat M. De Sadeleer aan het voorzilterschap zou blijven, doch met allen eerbied heeft M. De Sadeleer gezegd, dat zijn besluit onherroepelijk is. De laatste duivenvlucht van Brus sel had Zondag plaats. Er werden «lit jaar te Brussel en omge ving 750 vluchten ingericht, in welke om trent 560,000 duiven vlogen uit Frankrijk en 40,000 uit België. Steenkolen in Limburg. Eer. biieftchrijver verzekert le Petit Bleu, dat de ontginning der steenkoolmijnen iu Limburg in 't kort zal aanvang nt-men. Te Asch en te Opgladbeek heeft men niet minder dan zeven lagen steenkool gevonden. Eene Westphaalsche maatschappij heeft op twee verschillige plaatsen macbienen gebouwd en de maatschappij Cocker ill zal iu de heide een yzerfabnek opnchten. Te Asch zijn drie en te Opglabbeek vier eigendommen door deze maatschappijen aangekocht. Alle dagen koifien er uit Holland en uit Duitschland gausche treiuen met ma terieel aan, en het bestuur dezer mijnen bouwt reeds huizen tot gebruik van zyn personneel. wenaar bleef met twee kinderen, Anna en Joost. De zood droeg wel 's vaders naam,maar de dochter bezat zijn verstand. Joost verloor door zyn losbandig leven en zijn kwalijk beleid in weinige jaren niet alleen zijne eigene middelen,maar maakte daarenboven groote schulden, Doch Von del, te gevoelig van ziel zijnde, bood hem meermaals eeno behulpzame hand en redde hem uit zeer netelige toestanden. Eindelijk vertrok hij naar Oosl-Indiëu, maar stierf op reis. Vondel kwam bij dien losbandigen zoon wel 40,000 gulden te kort en bevond zich daardoor in eeneu toestand Dabij de armoede. In heteen-en- zeventigste jaar zijos ouderdoms bekwam bij door voorspraak van mevrouw Van Vlooswijk, gemalin des regeerenden Bur gemeesters, een ambt in de bank van Leoning met een inkomen vau 680 euldeo. Hij overleed te Amsterdam den 5 Februari 1679, in den ouderdom van 91 jaren. Weinigen van het groot getal zijner too- neelstubken heeft men ten toonecle gebracht. Sommigen, gelyk Palamedes, werden verboden en met boeten gestraft, omdat zij te veel de gezindheden of de predikanten aanvielen, en anderen, gelijk Maria Stuart, omdat zij, g" lijk men toen zegde, te Paapsch waren. Vondel was iu 1641 tot den Roomsch-katbolijkeu gods dienst over gegaan, iets wat voor velen onverklaarbaar is gebleven. Palamedes was Let eerste stuk waarin Vondel zich in zijne grootheid deed kennen. Zijn Gij; brecht van Amstel, welke geschreven werd voor de inwijding van den nieuweu Amsterdamschen schouwburg, wordt tot bc-den toe nog alle jaren omtrent Kerstdag te Amsterdam vertoond. Prijzen der Plaatsen Voorbehouden genummerde plaatsen fr. 2,00; Beneden plaatsten fr. 1,50. Bovenplaatseu 1® rang fr. 1,00 2'- - 0,50. Bureel 5 ure. Gordijn 5 ure heel stipt. N. B. De voorbeboudene plaatsen en aodere, zijn van Maandag 14 Oktober 1901, te verkrijgen ten Lokale der Maat schappij tot den dag der vertoouing, om 2 ure namiddag. Schandaal op een kerkhof. De socia listen, dia bij de begrafenis van een lid hunner vereeniging te Koekelberg, den doode, de priesters en de gewijde voor werpen beleedigden, verschenen donder dag voor de Rechtbank van Brussel. Getuigen bevestigden dat een der kerels op het kruisbeeld zinspelend, riep Gooi die vuiligheid in de goot I Anderen hebben gehoord dat men by het graf liep: Als er geen geld was zou er geen priester zyn Nu is hij zeker verdoemd en andere gemeenheden meer. De verdedigers van den betichte maak ten vao hunne pleidooien gebruik om op eigen handje nog wat anticatbolickc gees tigheden uit te kramen, zoo dal de voorzitter der Rechtbank hen zelfs moest gelasteü, binnen de palen der fatsoenlyk- heid te blijven. De beschuldigden zijn vier of vijf iu getal, ODder welke een beheerder van het Maison du Peuple en een leurder van Vooruit. Het vonnis is uitgesteld tot zaterdag. Kerk der Theresianen. solemnele octaaf ter eere van de de Seraphiensche Maagd Theresia van Jesus, met Vollen Aflaat. De Goddelijke Diensten als volgt Dijnsdag, 15 October. Ten 6 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Aller heiligste. De solemnele Mis ten 9 ureu. 's Namiddags, ten 5 uren, het Lof met Fransch Sermoen. Zondag, 20 October, ten 6 uren, de eerste Mis, met uitstelling van het Aller heiligste. De solemnele Mis te 9 uren. 's Namiddags, ten 5 uren, Lof, Vlaamsch Sermoen en Te Deum. Maandag, 21 October Verjaardag der Instelling van het H. Kin I Jezus van Praag ten 9 uren, solemnele Mis en Frauscb Sermoen, doorgeenen E P. Car- meliet Discals. Na de Mis, Opdracht der kinders aan hetH. Kind Jezus. Priesterlijke benoeming. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd van S. Pieters-Buiten te Gent, den E. H. De Vacht, bestuurder van Schrey- boom, te Gent te Oycke, den E. H. Nuyts, pastoor te S. Coinelis-Hoorebeke, in vervanging van den E. H. Imschoot, ontslaggever. Onderpastoor to Wieze, den E.H. Stuer, oud professor in S. Josephsgesiicht te S. Nikolaas te Aspelaere, den E. H. Veldeman. Gulden Jubelfeest. --- Heden zater dag 12 October is Dender en Schelde vau Dendermonde in feestgewaad verschenen ter gelegenheid van de vijftigste verjaring der inlrede van den heer August Grootjans iu de catbolieke pers en van zijn huwelijk met Dame Maria-Hulpiau. Onze beste gelukwenschco aan onze confrater en zijne gade. VRAAGT bij uwen apotheker de Sedatine; zij geneest zonder aan de maag te schaden schedelhoofd pijn, z -nuwpijnen, kopzeer. Alge meen depótA Defgnée, 3, Square Marguerite, Brussel. "Rpp A li pp nieuwe en belangrijke HUOI afslag der prijzen. 50 lit. volledig fr. 5.. i fr.1,00 100 lit. volledig 6,50i*lanCIlOn fr.1,25 Nieuwe sterke branders. Toaitell» voor ▼•rwarming verliohting met gas en electriciteit, 20 Henegouwlaan, 20, Brussel. AALST. CREEMBOTER. Mark van Zaterdag 12 October. o 170 kilogrammen ter markt, prijs fr. 3,30 tot 0,00 per kil. Botermarkt. Heden zaterdag werden 427 klonten boter ter markt ge bracht, wegende te samen 3410 kilos. ALMANAK van komt te verscLijnen. Die Kalender voor 't jaar O. H. Jesus-Christus 1902 is mer kelijk vergroot en verbeterd hij telt 128 bladz. en is versierd met platen voor stellende de H. H. Benedictus, Maurus en Placidius, O. L. Vrouw van Vrede, de Abt-piimaat der Benedictijnerorde, Z. H. den pauselijken Nuntius te Brussel, enz. De lezingen zijn zeer afwisselend en van aard om allen te bevredigen. Prijs 30 centiemen vrij te huis geleverd per Pust 36 centiemen, te verkrijgen ten Bureele vau Den Dender bode, Korte Zoutstraat, 31, Aalst. Worden gevraagd 10 leerjongens voor tabakbewerkers, van 12 tot 16jaar; 2° 1 smeder halve ;ast 3° 1 goede huisknecht 4° een tleermakersgast (halve gast). Vragen werk 1 Vuurstoker, daglooners en een jonge ling met goed gedrag vraagt plaats als dienstknecht in een haudelshuis. Hij kan ook met de paarden ryden. Sint Joseph's huis, Drukkerij H. Vander- schelden, Onderstraat, N° 21 Thomas Morus door de Prinses van Craon, nieu we uitgave, gebrocheerd fr. 1,00. Godvruchtige gevoelens van eene ziel die geheel aan Jesus wil toebe- hooren, gevolgd vau eene korte en ge- makk( lijke manier om het inwendig gebed wel te beoefenen, door den E. H. D. Pin- nart, pr. schrijver van de Liefdevlammen tot Jesus, 2' uitgave in 32, 290 bladz. fr. 0,65. Linnenband fr. 0,95. Wijze om gemeenzaam met God te spreken gevolgd van het goed gebiuik des tijds door P. Michiel Boutauld van het Gezelschap Jesus, uit het Fransch veitaald door Hendrik Rembry, Priester vau het Bisdom Brugge, fr. 0,50. Candidaat-deurwaarder. Wij vernemeu dal de heei E. D'Iloir,commies griffier onzer Rechtbank van Koophandel, het exaam van caDdidaat-deurwaarder met onderscheiding heeft ondergaan. Proficiat 1 Congo. Een bericht uit Congo meldt bet overlijden van onzen Stadsge noot, den heer Ferdinaud Boone, onder bestierder onzer Aalsteische Maatschappij "La Centrale Africaine». De heer Boone is deu 11 Oogst overleden in do beste christene gevoelens aan een dubbel pleuris. De janrlijkHclie Bok- kem-ijder-sfeemt zal dees jaar gevierd worden, den Maandag 28 October aanstaande. Aalst. Donderdag avond werden door onze Stedelijke Politie 7 Fransche land- loopers aangehouden. Vrijdag verschenen zij voor onze Rechtbank van Politie en de heer Vrederechter veroordeelde ze tot twee jaren opsluiting in 't bedelaarshuis te Meixplas. De Hoogere Overheid kan ze ook onmiddelijk over de greozen laten zetten. Overreden. ---Dijnsdag 8 dezer rond 5 l/t uren 's namiddags werd vrouw Huy- lebroeck en haar kind, in de Bergemeer- scheustraat overreden door het rijtuig van Leopold Van den Bossche, haringroo- ker, Molenstraat alhier. Het rytuig was tevoerd door een der zonen Van den Bossche. Moeder en kiod hadden geen bet miDste letsel en kwamen er met den schrik af. KonijnendiefstaUen. In de nacht van dijnsdag op woensdag zijn bij middel van braak gestolen 1° bij Matthys-De Peiter, Ledebaan 58, zeven groote konij nen 2° bij Van Driesscbe Theodoor debaau 60, twee groote konijnen. Daders tot hiertoe onbekend. Volgens de Chronique zou het par ket een onderzoek hebben ingesteld naar aanleiding van een schandig feit, gepleegd in een (verwereldlijkt gasthuis der Brus« selsche omgeving. Een ziekediener zou eeneu aanslag gepleegd hebben op eene zieke vrouw. Woensdag avond zijn bandieten in de woning gekomeu van Mev. B. in de Duitschlandstraat te Curegem, waar deze alleen woont met hare meid. Reeds dijnsdag hadden zy hier eene poging tot inbraak gewaagd op de brand kast, maar hadden onverrichterzake het huis moeten verlaten. Woensdag avond, terwijl Mev. B. uit was, om eene aanzienlijke som geld in veiligheid te brengen, zijn zij terugge komen. Zij openden ongemerkt de deur, terwijl de meid in de keuken werkte, grepen baar aan, bonden haar, stopten baar den mond en waagden op de brandkast een tweeden aanval, die even vruchteloos was als de eerste. Zij konden niet stelen dan eenig klein geld. Toen de dame thuis kwam, vond zij de de meid nog gebonden en hulpeloos.Nadat zij baar had verlost, zyn beide vrouwen eene klacht tn het policiebureel gaan De meid die door de dieven gebonden was kwam donderdag morgend eensklaps naar eenen op post staanden agent geloo- pen, roepende terwijl zy eenen voorbij- grsger aanwees -- Houdt dien man aan I Houdt hem I Iiij is een der zwartgemaakte dieven I De agent geloofde haar eerst niet, doch hij deed eindelijk wat zij zegde. De aangehoudene zegt onschuldig te zijn. Zij herkent hem aan een lidteeken dat zij bij de aanranding op zijne hand had opgemerkt. Het parket heeft een onderzoek gedaan te Ruysbroeck waar eenjODgeling die van eeno kermis terug keerde, met deerlijk verwond gelaat is thuis gekomen, en, zonder aan zijne ouders iets te zogg( n, Daar bed was gegpan. Toen deze hem 's morgens kwamen wekken, beweerde hij gevallen te zijn, doch een geneesheer, die bevestigt dat de jongeling 't slachtoffer van mishandelingen is geweest, heeft zijnen toestand zoo gevaarlijk bevonden dat het gerecht verwittigd werd. De zaak is met het grootste geheim omrisgd. Moord. De genaamde Pieter De Taeye, wonende te Evergem, kwam Maan dag avond, in gezelschap zijner vrouw teiug huiswaarts. Aan den Vijfhoek te Mariakerke, kwam eensklaps zekeren Arthur DeClercq naar hem toegesprongen, die hem met eenen stok verschillige sla gen op het hoof I toebracht. De Taeye trok alsdan zijn mes en bracht er zijnen aan valler een vijftal steken mee toe, welke den dood veroorzaakt hebben. De dader is door den veldwachter aangehouden en naar de gemeentegevangenis gebracht, waar hij ter beschikking van het parket Later. Het is in de herberg van den genaamden De Maegt, dat het lijk van De Smet gevonden is. De Smet was naar ach ter gegaan om aan eene natuurlijke be hoefte te voldoen. Een ander persnon die eenigen tijd later ook naar de koer ging, vond De Smi't dood liggen. De mau had een vreeselijken messteek in de longen bekomen. Een genaamden Theofiel Verschaeve die eernge oogenblikken te voren door den waard was buitengezet geworden, omdat hij moeilijkheden maakte, is als de ver moedelijke dader aangehouden. Het parket van Gent is Maandag namid dag naar Lootenhulle gegaan om een on derzoek in te stelleu. Er wordt gezegd dat De Smet en Ver schaeve met elkander geenen twist hebben gehad. De voorzitter der Union Verrière, citoyen Edm. Gilles, de aanleider der staking, doet op dit oogenblik eene plezierreis---verscliooDing eene studie- reis-- door het noorden van Frankrijk,om de inrichting van eene samenwerkende fabriek te besludeeren. Een dronkaard kwam gedurende den dienst iu de Sint-Julianuskerk teAtb. Hij sprak luidop den officieerenden pries ter aau en veroorzaakte alzoo eene ge makkelijk te begrijpen wanorde. De kerkwachter gelukte er niet in, den dronken kerel aan de deur te zetten en deed eenen policieagent roepen, die tegen den dronkaard een hevig gevecht te leve ren had. Deze nam zelfs den sabel van den agent af, om hem daarmeê te kappen. Gelukkig kwamen andere personen nu de twee eersten ter hulp en zoo gelukte men er in, den woesteling naar den poli- ciepost te brengen. -— De koopwagentrein 7319 van Lon- delinsaart komende, stopte in de statie van Tilly. De werkman, met bet wissel spoor gelast, moet den wissel niet geheel verlegd hebben, want toen de trein van Charleroi in volle snelheid binnen liep kwam deze op een verkeerd spoor en botste op eeoe rei wagons, met zooveel kracht,dat men het gerucht vijf kilometers ver hoorde. Deze trein was vol passagiers, waaron der veleD die eenen bedeweg naar Leuven deden. De spoorwegbedienden, die zich nog al talrijk iu den trein bevonden,richten hulp in en bevonden dat alles zich by min of meer zware kneuzingen bepaalde. Dertien der twintig gekneusden kouden voortrei zen. De anderen keerden naar hun ver trekpuut terug. Het materieel heeft veel geleden. Men heeft twee uren tijd noodig gehad om baan vrij te maken. In het Luiksche. De staking mislukt. Woede der Leiders. De dagt-lyksche statistieken bewijzen dat de werklieden meer en meer de leiders den rug toe keeren en dat de terugkeerendfl verdwaalden eiken dag of liever bij het neêrdalen van elke ploeg talrijk zijn. De leiders der stakers wreken zich door bij de niet-stakers de ruiten te ver brijzelen. Even als te Seraiüg betert de toestand, ook te Herstal en teOugrée, maar in min dere mate. Te Jemeppe duurt de stakiug voort. Ziehier de opgaven van eenige mijnen Later. Pieter De Taeye en Arthur De Cleicq gingen samen huiswaarts. De Taeye woont ia de herberg InTransvaal te Evergem (wijk Belcele), De Cleicq was huD logistgast. Op Koolegem gekomen, wilde De Clercq nog eens binnengaan in eene herberg, De Taeye die geen lust had nog eene pint le drinken, giDg voort met zijne vrouw. Op den Vijfhoek hoorden zij achter zich eenen tak afbreken. In eenen draai der straat, werd De Taeye aangevallen. Hij kende zijnen aan valler niet, door de duisternis, en irok zijn mes. Men weet het overige. Vrouw De Taeye liep de politie verwit tigen. De Clercq werd naar bet gemeente huis van Mariakerke gebracht, waar hij weldra bezweek. De slagader naast het oor was doorsneden. De Taeye is dinsdag morgend door de gendarmen naar de gevangenis overge bracht. Het parket heeft dinsdag morgend eeG onderzoek ingesteld op de plaats der aan randing. De CL req is 27 jaar oud. Zijne ouders wonen in do Palingshuizen to Gent. Hij was reeds twee maanden zonder werk en bleef nochtans op het logement. De Taeye die een voorbeeldig gedrag heeft wordt door eenieder beklaagd. Doodslag. Op den koer eener herberg, dicht bij de Groote Plaats, te Lootenhulle, is Maandagavond zekere Kmiel De Smet dood gevonden. De Smet, die in den loop van den namiddag getwist had met een gekenden persoon, was dood gestoken. Een viertal jaren geleden, had by, in eene vechtpartij, eenen messteek gekregen in den buik. Zijne ingewanden welke doorsneden waren, had men toen aneengebracht met een buisje in caout- houc. Bois-d'Avroy, 122 aanw., 29 afw. Ste-Marguerite, 370 10 La Haye, 385 - 55 Piron, 263 255 Val-Benoit, 68 - 2 Aumönier, 350 50 Espérance 251 76 Baneux, voltallig personneel. Balterie, 480 40 Gérard-Cloes, 50 - 199 Gosson, put n. 1, 62 aanwezig op 300 n° 2, 62 aanwezig op 600. Espérance, 247 aanwezig op 325; Bon ne-Fortune, 210 aanwezig op 350. Alle statistieken bijeen genomen is het getal stakors van 15,000 op 12,000 ge daald. De werklieden uit de mijneu van het hoogvlak van Herve hebben tot nu toe alle aanhitsing tot staking weèrstaan. Dinsdag avond is een schoenmaker aan gehouden voor geweldpleging en bedrei ging gewapenderhand tegen werklieden, die niet wilden staken. Sneeuw. Nu reed Ja, nu reeds. Er is sneeuw u het noordelijke gedeelte der provincie Luxemburg en het zuiden v.-m Luik. In de omstreken van Luik is de sneeuw zelfs in tamelijk groote hoeveelheid ge vallen. Twee douaniers te Selzaete vervolg den dezer dagen een zestal veesmokke laars, die vier koeien met zich voerden. Geene uitkomst meor ziende sprongen de mannen in het kanaal en trokken de koeiën meo te water, in de hoop aan genen kant van het kanaal aan de banden der douaniers te kunnen ontsnappen. Ongelukkigerwijze waren hunne koor den niet lang genoeg, om op deze plaats, waar het kanaal vau Terneuzen naar Geni reeds verbreed is, de koeiën aan den over kant op het drogo te brengeD. De smok kelaars moesten twee der koeiën loslaten, die daarna teiugzwommen naar den kant, waar de douaniers stonden. Twee smokkelaars, die niet voldoende kouden zwemmeu, hadden zich aan de staarten dezer koeiën vastgehouden en moesten nu, wilden ze Diet in de handen der douanieis vallen, deu staart loslaten. Op hel punt van te verdrinken, werden zo nog bytijds door hunne makkers, die met twee koeiën aan den overkant geko men waren, gered twee koeiën vielen in handen der douaniers, terwijl de twee an- de-e deu volgenden dag te Gent in beslaj genomen zyn. Daar de smokkelaars gekend zijn, is val een en ander proces-verbaal opgemaakt. Tar Rog Hav Geri Bot( Eier Gela Mell Gro< Jong Vaa; Schi Lam Kalv V**ri CUR T< ise Stiei M< Ossc Roei Ki gebr per 1 BR Geta Prijs 00 I u\ Slier 0,75 huis Esph

De Denderbode | 1901 | | pagina 2